N#, 11657 Woensdag 23 Februari, A*. 1898 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. SP'oixillotonu ROZEKATE. LEID PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke NommerB0.05. PRIJS DER AD VERTENT IËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incaseeeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Oflloiëele Kenuisgeylngon. Burgemeester en Wetbondera van Leiden; Gozien art. 8, late alinea, der wet van den 2don Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, eobade of hinder kannen veroorzaken Brongen bij deze ter algemeene kennia, dat door heu op hoden vergunning ia verleend aan F. G. ELZINGA en P. A. KIMMEL en rechtverkrijgenden, roapcctievelyk tot het oprichten van een azijnmakery, in liet perceel Oodo Vest No. 5, cn van een mineraal- wat e» fabriek, in bet perceel Zakpoort No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lelden, F. WAS, Burgemeoster. 91 Febr. 1898. E. KIST, Secretarie. Leiden, 22 Februari. Het was een goede bekende, welke hier gisteravond in den schouwburg weer voor het roei licht werd gebracht, al kan ^Muur bloempjes" nu niet tevens ook tot de bepaald ouco bekenden gerakend worden, want het was eerst den llden December 1893 dat Blucnentbal's en Kadtlburg's bijspel hier voor do eerste maal wtrd opgevoerd. Later ge schiedde dit nog eens door de Rotterdammers en gisteren voor de derde maal, terwijl ook het Leidsche Stuiontontooneel het reeds op zijn programma heeft gehad. In de rolverdeling is sedert de eerste vertooning eenige wijziging gekomen en zelfs gisteravond mojst er nog verandering in worden gebracht wegens verkoudheid van mej. Rika Haspels, wier rol van Edith nu werd vervuld door mej. Alida Klein, die er eigenlijk ook al niet geheel vrij van scheen. De uitwerking van het geestige stuk en het verdienstelijke spel bleef ook nu niet achterwege op het nogal Uliijko publiek, dat door de zaal meer dan e ns een gullen lach deed klinken en de vertooners herhaaldelijk terugriep. De voorstelling slaagde dan ook wederom naar wensch. Alleen zullen sommigen het misschien wel wat vreemd gevonden hebben dat in het kantoor van de firma Wormann en Marberg zulk oen allesbehalve mooie schrijftafel (of liever twee, van verschillend# klour, tegen elkaar geplaat ste) stond, niettegenstaande we hoorden ver klaren dat de dochter van een der firmanten oen kwart millioen mede ten huwelijk brengt I Den lsten April a. s. worden er ver moedelijk 131 jongens, fcohoorende tot de oudste afdeelingen van do Kweekschool voor Zeevaart alhier, overgeplaatst op Hr. Ms. in- structicschip „Admiraal van Wassenaer," te Amsterdam. Op uitnoodiging van de anti-revolution- naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" zal Maandag a. 8. jhr. mr. T. A. J. Yan Asch van Wyck, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en oud gouverneur van Suri name, alhier een politieke redevoering houden. Door Burg. en Wetb. word onlangs een scbrfiven gericht aan commissarissen van den Leidschen Schouwburg, daarbij met het oog op oventueel brandgevaar de noodzakelijkheid botoogende om aan't schouwburggetouw ver- schillnde verbeteringen en verbouwingen aan te brengen. De raming van kosten voor die verbeteringen bedraagt ruim f 8000. Daar de financiöele toestand van de schouwburgonder neming niet toelaat uit eigen fondsen dit bedrag to bestrijden, werd een circulaire gericht aan verschillende schouwburgvrienien en kunstbeschermers, om door het verstrekken van rentelooze voorschotten van minstens f 100 de schouwburgcommissie in staat te stellen de vereischte herstellingen tot stand te brengen. Als gevolg daarvan werd een inschrijving verkregen van f 2100, dus by lange niet voldoende, om de bevolen her stellingen te breDgen. Naar aanleiding daarvan vrerd gisterna- middag, onder voorzitterschap van prof. dr. H. Kern, in de koffiekamer van den schouw burg een vrij druk bezochte bijeenkomst ge houden van aandeelhouders en belangstellenden in het voortbestaan van den schouwburg. Na langdurige beraadslagingen, waaraan deelnamen o. a. de heeren buringar, Harte- velt, Alma, Yan de Yelde, mr. Drucker en de voorzitter, werd besloten te dezer zake; lo. een algemeene vergadering bijeen te roepen van aandeelhouders en d6zen voor te stellen, daar zij nu toch slechts l1/* pet. maken van hun aandeelen en ten einde die aandeelen in waarde te doen stijgen (1) een besluit te nemen, om bun aandeelen van f 250 terug t# brongen op f 100 2o. te trachten door uitgifte van nieuwe aandeelen van ƒ100 een bedrag bijeen te brengen van f 8000, benoodigd voor verbou- wingskosten; en 3o. aan Burg. en "Weths. te verzoeken, ten einde den aandeelhouders rente en aflossing van bun nieuw in te brengen kapitaal te garanderen, aan den Raad een voorstel te onderwerpen, daartoe strekkende, dat d# schouwburgcommissie voor een zeker aantal jaren (bijv. voor 10 of 20 jaren) een subsidie worde verz kerd in de kosten van exploitatie van den schouwburg, in de pl ats van h.t haar thans telkenmale by vernieuwing toe gekend subsidie. (V. R. C.) De majoor G. J. W. Koolemans Beynen is eervol ontheven van het bevel over het 4de bataljon 4de reg. inf. en benoemd tot hoofdofficier voor speciale diensten, tevens belast met het commando ovör het bij mobi lisatie op te richten dfpot-bataljon, ter ver vanging van den luit. kolonel H. A. Calkoen, die belast ia met het bevel over het 4de bataljon. Genoemde hoofdofficieren blyVen te Leiden in garnizoen. Het Uitvoerend Comité voor de Inhuldi gingsfeesten te 's-Gravenhage heeft thans st pp .n gedaan tot vorming van een gemengd zaDgkoor uit loden der Koniakiyke Zangveree- niging „Cecilia", der Haagsche afdeeling van „Toonkunst", „Euphonic" en „Metosopbia" t.r uitvoering van cantates ter gelegenheid van den gala-kunstavond tijdens de a. 8. Septemberfeesten in het gebouw van hot Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap. Men moest zich tot die instellingen beperken met het oog op de omstandigheid dat voor het doel niet m#er dan een totaal van 250 zangers en zangeressen noodig wordt geoordeeld. De Koninklijke Nationale Zangschool wenscht haar medewerking te vtrleenen tot een waar dige feestviering by de inhuldiging van H. M., niet in samenwerking met andere vereeni- gingen, doch door het afzonderlijk geven van een volk sconcert in één der gebouwen der stad. Deze aanbieding, waardoor de School, haar roeping getrouw, een feestconcert aan de zonen en dochteron des volks bereidt, is door het Feestcomité dankbaar aanvaard. De direction van den Kon. Schouwburg, van Diligentia, het Gebouw van Kunsten en Wet-.nschappen enz. hebben, op verzoek van het comité, zich bereid verklaard op een der feestavonden kosteloos haar localiteiten open te stellen voor het volk, hetzij tot het geven van voorstellingen en uitvoeringen met eigen personeel, hetzij door vereenigiugen van kunstueoefeDiog. Yoor alle welgezinde personen, mannen en vrouwen, uit den werkenden stand zullen door het comité voor de Inhuldigingsfeesten toe gangskaarten beschikbaar gesteld worden tot een zoodanig getal als iedere localiteit kan bevatten of daarin toegelaten zullen worden. HH. MM. do Koninginnen met gevolg woonden gisteravood een gedeelte van het concert bi), dat door Mongelberg's orkest in den Dierentuin te 's-Gravenhage werd ge geven. De Koninginnen verschenen nog vóór d- n aanvang van het concert in de loge. Het o ver talrijke publiek bracht den Yorstinneu den gobruikelijken groet, terwfil het orkest hét Wilhelmus in oude toon zetting eenigszins gefantaiseerd ten ge- hoore bracht. Hare Majesteit de Koningin droeg een blauw zijden kleed, met crème kant afgezet, H. M. de Koningin-Regentes een zwarte robe. De Yorstinnen hoorden g. a. de solo voor cello van den hoer Mossel en de fluitsolo van den heer Dermont, en voriieton om halfiim de zaal. Aan het einde van het concert ontging de heer Mengelberg oen fraaien kans. Door eenigo studenten in do medicynea te Amsterdam worct bet volgende adres aan den gemeenteraad verzonden: „Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekendon, allen studentea in de medicijnen aan de Universiteit alhier, „lo. dat zy geen instemming betuigen met het door den heer Van Waveren c. 8. aan uw college gezonden adres in zake do benoeming van een gewoos hoogleeraar in do ontleedkunde aan de hoogeschool to Am sterdam „2o. dat zy UEd. Achtbaren verzoeken er rekening mede te willen houden, dat de mee ning en persoonlijke voorkeur, in 't boven bedoelde adres neergelogd, niet door alle andere collega's wordt gedoeld. „'t Welk dosnde, enz." Zooals men weet, bestond de voordracht van curatoren uit de heeren Dr. Seydel en Dr. Dubois. Aanvankelyk was laatstgenoemde voornemens, voor een eventueele benoeming te bedanken. Men verzoekt het „Hbl." mede te deelen, dat Dr. Dubois daarop is terug gekomen en zich een eventueels benoeming zal laten welgevallen. Op de door het bestuur der Alkmaarsche Buiten-Sociëteit uitgeschreven prijsvraag voor een sociëteitsgebouw zyn 41 ontwerpen inge komen, die in handen zyn gesteld van de daarvoor benoemde jury, de heeren G. Looman, H. J. De Groot en G. N. Itz. Zondag en Maandag 27 en 28 Febr. zullen de inge zonden plannen ten toon gesteld worden in de kleine zaal van de „Harmonie". Tot de mededingers naar hot directeur schap van de Vlaamsche Opera te Antwerpen behooren de heeren De Groot en Baets, de eerste gewezen directeur van de Hollandsche Opera te Amsterdam. Volgens „HetTooneel" hebben die heeren aangeboden de directie te aanvaarden met een subsidie van 35,000 fr., dit is 10,000 fr. minder dan de stad geven wil. Benoemd is tot tydeljjk godsdien&tonder- wyzer hulpprediker by de Ned.-Herv. gemeente te Oosterend, op Tessel, de heer W. Van Haften, te Vlaardingen. Naar men meldt, maakt het Tweede- Kamer-lid mr. Bahlmann thans een reisje door Afrika. {Tüb. Cl.) By koninklijk besluit van 19 Februari is dr. C. Hofstede de Groot, belast met bet geven van onderwijs aan Hare Majesteit de Koningin, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De 1ste luit. V. A. J. Bloem, van het 4de, en de 2de luit. J. G. J. Kempees, van het 2de reg. vest.-art., worden 1 Mei a. s. ontheven van hun detacbeermg by de art.- ryschool te Bergen-op-Zoom en alsdan ge detacheerd by het lete reg. veld-artillerie. ZoDdag overleed te Nymogen op 71 jarigen leeftyd de heer M. E. Reintjes van Veerssen, secretaris-rentmeester by het algemeen arm bestuur te Nymegen. Da minister van oorlog, van zfine ziekte hersteld, verscheen gisteren voor het eerst wader aan zyn departement. Te Deventer kwamen in den smaakvol versierden foyer van den schouwburg een groot aantal dames en hoeren uit den meest beschaaf den 6tand byeen, waar 's namiddags om 3 uren mr. A. Van Delden werd binnengeleid door een paar beeren, die hem van 't Stadhuis hadden afgehaald, zonder dat hy wist, dat hem daar by gelegonheid van zyn 70aten verjaardag een ovatie zou worden gebracht. De heer C. Slich- tenbree Gz., schoolmakker van den heer Van Dolden, bield een toepasselyke aanspraak en bood den jubilaris uit naam van vele vrienden en vereerders het reeds vermelde geschenk aan. De heer Van Delden was diepbewogen voor de hulde en bedankte later in een korte aanspraak allen voor de hem toegebrachte ovatie en het fraaie geschenk. Do Britsche gezant, de heer Howard, is na langdurig buitenlandsch verlof in de resi dentie teruggekeerd. Ook de Oostenryksch-Hongaarsche gezant schapsraad aldaar, graaf Starzensky, is uit Weenen in Den Haag terug. Wegens het overlyden van een Japan- schen prins, lid van de keizeriyke familie, is de vlag Von Japan aan een rouwwimpel uit de woning van de keizeriyke legatie, aan de Rijnstraat te 's Gravenhage, uitgestoken. Met het oog op het betrekkelijk klein aantal candidaten, dat zich voor het afleggen van het eind-examen der hoogere burger scholen in de provinciën Noord-Braoant, Zee land, Limburg, Friesland, Groningen, Drente, Gelderland en Overysel jaarlyks aanbiedt, in verhouding tot het aantal candidaten uit Utrecht, uit Zuid- en Noord-Holland, is by den minister van binnenlandsche zaken de vraag gerezen of het, ter beperking van de kosten dier examens, mogelyk zoude zyn de candidaten van aangrenzende provinciën, zooals zy hierboven zyn aangeduid, waar het getal dier candidaten gering is, door dezelfde com missie te doen examineeren en dan het getal van elke ploeg by het mondeling examen op ongeveer hetzelfde cyfer te brengen als thans in de provinciën Zuid- en Noord Holland het geval is. E'ko commissie zou alsdan uit 14 leden kunnen bestaan en beurtelings worden benoemd door den commissaris der Koningia van eene der gecombinoerde provinciën. De betrokken autoriteiten worden over het plan gehoord. Hst stoomschip „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 20 Febr. te Port- Said; de „Lombok", van Batavia naar Amster dam, vertrok 19 Februari van Padang; dc „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 20 Febr. te Padang; de „Prins Maurits" vertrok 19 Febr. van NieuwYork naar West Indië; de „Prins Willem II", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 19 Febr. Queasant; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 Febr. van Perim; de „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 21 Febr. Wight; de „Tottenham" (voor de Holland Amerika lyn) vertrok 19 Febr. van Nieuw York naar Rotterdam; de „Titan", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, arriveerde 20 Febr. te Port Said; de „Borneo", van Rotterdam naar Java, passeerde 19 Febr. Ouessant. Bodegraven. In de voor een paar dagei. gegeven uitvoering der roderykerskaraer „H. K. Poot" wydde de voorzitter eenige gevoel volle woorden aan de nagedacht nis van den kortelings overleden secretaris der kamer, die gedurende 38 jaren met zooveel yver en toe- wyding gewerkt had, om den bloei der ver- eeniging te bevorderen. Opgevoerd werden: „Van de Permeloasie", biyspel in 3 be dry ven, naar het Duitsch door P. H. Lamberts en: „Schrikwekkende gebeur tenissen", naar het Engelsch door den voor zitter van „H. K. Poot." Beide stukken lie pen uit6tek#nd van stapel. Vooral h.t eerste stuk viel byzonder in den smaak van bet publiek; in langen tyd is er geen stuk opge voerd, dat zoozeer, van het begin tot het eind, den lachlust opwekte als dit. De opkomst van het publiek was niet zoo groot als ge wooniyk by do 2de uitvoering in bet seizoen. Een paar sterfgevallen in de familie van kunst lievende leden was hiervau de oorzaak. Om dezelfde reden had nu pas de uitvoering plaats, in stede van half Jauuari, zooals gewooniyk het geval is. 26) „Als ik maar eerst wist, hoe ik er aan toe was," mompelde hy in zichzelf, „het is een duivelsche geschiedenis. Ik ben bang, dat ik my er leeiyk heb ingewerkt. Als het meisje geen geld hoeft, kan ik haar niet trouwende oude heer is knyperig gowordeD. En dan by de doebter van Siraaten heb ik maar aan te kloppen ach, bet is toch ook dom, zich door een mooi gezichtje te laten inpakken. Ja, als zy geld had, Rozekate, danwant een mooi, lief meisje is het maar,H Hy kwam niet verder in zijn alleenspraak; er werd aan de deur geklopt en de ritmees ter trad binnen. „Zoo, Kempen, ben jy het," klonk het half verheugd, half verl#g#n, „ik hob al met onge duld op je gewacht. J# bent gisteravond laat in de stad gekomen, niet? Ik heb je vandaag voor het front gezitn. Maak het je gemak kelijk." Hy schoof een kostbaren stoel aan, nair de ritmeester bedaükte lachend en nam een solidon rieten stoel. Dank je, ik houd niet van die „dingen." „Een havanna? Of liever 6en sigaret? Zooals je verkiest, kamiraad." Hy drukte op de elect.'ische scbel en liet door zyn oppasser een flesch wyn binnenbrengen. „Zoo, nu is het goed en nu, vertel eens op, ritmeester. Wat breng je me, goed of kwaad?" „Ik denk, slechts goed, kameraad," ant woordde de ritmeester, terwyi hy den rook zyrier sigaret langzaam uitblies, „ten eerst© de hartelijke groeten van Rozekate, het liefste schepseltje, dat op de aarde bestaat. Acb, kameraad, je bent wel gelukkig! Toen ik eergisteravond afscheid van haar kwam nemen, vond ik haar in tranen. Ik plaagde haar «en beetje, want we haddon een soort van broederschap gesloten. En toen zei ze, met een lichte rilling door haar ranke lede maten „Ja, spot maar, broertje de ritmeester, maar er maakt zich zoo vaak een gevoel van naamloozen angst van my meester, alsof myn geluk in scherven zal vallen. Achl" zei ze, terwyi zy zich met de hand over de oogen streek #n trachtte te lachen „ik ben wel dom, maar ik heb o zoo'n groot verlangen naar h#m. Toe, stuur hem gauw naar me toe, heel gauw, ritmeester!" Luitenant Van Eschenbach leunde met een gelukkig glimlachje achterover in zyn stoel. „Dat lieve, lieve meisje!" fluisterde hy aan gedaan. „En nu, ritmeester, hoe ia het met de financiëele omstandigheden?" „Niet bepaald schitterend, maar toch ook weer niet zóó, dat zy een beletsel behoeven te zyn. De predikantsweduwe hoeft een ver mogen van vijftien duizend thaler. Daar zy bereid is haar eigen huishoudentje op t'. breken en by haar kleindochter te komen inwonen, zouden de renten van dat kapita. 1 u ten goede komen. Dan de cautie, die )k geef, en de toelage van je ouders, wat wi. je meer, Eschenbach? Dat zyn byna schitte rende omstandigheden." „Misschien toch zoo schitterend niet, als wy de zaak eens wat nader beschouwen," gaf luitenant Van Eschenbach ernstig ten antwoord, terwyi zyn stem lichtelyk beefde. „De cautie is er, door het vermogen der groot moeder, want dat ik die van jou zal aan nemen, Kempen, dat is 69n onmogelijkheid, hoe gaarne ik je ook als vriend mag ïyden. Ik heb er ryp over nagedacht, maar een dus danig geschenk mag ik ui9t van je aannemen. Neen, hoor my nu oens con oogenblik rustig aaD," vervolgde hy, toen de ritmeester iets in het midden wilde brengen. „By myn ouders heb ik nu ook niet be paald aangename verrassingen gevonden. De oude heer wa3 zeer slecht geluimd; hy had klaarbiykeiyk in zaken verliezen geleden, want hy weigerde zeer beslist, myn schul den te betalen, een kleino vyf duizend thaler, die ik gaarne had afgedaan. Hy verlangde, dat ik my zou beperken on die schulden geleidelijk van myn toelage afbetalen. Alsof dat zoo maar eon kleinigheid was 1 Ik bevind my in een drommels lastigen toestand. Hoe kan ik daarop nu gaan trouwen!" riep by uit, terwijl hy van zyn stool opsprong en mot f roote stappen door de kamer liep. De ritmeester was zeer bleek en ernstig geworden en zag zyn vriend met gefronst voorhoofd aan. „Nu, dan zal ik je nog een ander voorstel er, Eschenbach! Als je, zooals je zegt, de bngslGliing Liet van my kunt aannemen, laat ik dan ten min.te je schulden betalen. Neem het geld van my aan en beschouw het als geleend; je kunt er my jaarlyks de renten van betalen. Op die manier is het geen ge schenk. Rozekate is een meisje, dat eenvou dig is grootgebracht en geen groote «ischen stelt, en als jy dan, zooals ook je vader ver langt, je wat beperkt in je kostbare liefheb beryen, dan kan je een gemakkeiyk, aange naam leventje leiden." „Onmogeiykl" riep de luitenant uit, „dat geld heb ik voor my alleen noodig gehad; hoe zou ik er dan nu een gezin van knnnen onderhouden?" Ritmeester Kempen stond plotseling op en ging voor zyn vriend staan. Zyn blik was scherp en dreigend. „Eschenbach, hoe ge u wilt inrichten, dat is uw zaak. Maar dit eene wil ik je zeggen onmogelijk mag het niet zyn. Je kunt niet meer terug zooals je tegenover Rozekate staat; je kunt het niet, als je een man van eer en myn vriend wilt blyven. „Neen," weerde hy den ander af, toen deze lets in het midden wilde brengen, „denk eens kalm over het geval na en los zoo spoedig mogelyk je woord in, Rozekate wacht. En wat ge haar doet dat doet ge my. Vaarwel, Eschenbach, ik reken op je!" En met een korten handdruk verliet hy zyn vriend. Zes weken waren er verloopen, sedert rit meeeter Kempen do beide damos had ver laten, met vsij by in korten tyd zoo vertrouwd was geraakt. "Wat was alles sedert veranderd f Hi> zelf had na een duel met ziin vriend aangaande de oorzaken, waarvan niemand iets te weten was gekomen, overplaatsing gevraagd en verkregen naar de koloniale troepen in Oost-Afrika. Luitenant Van Eschen bach had zich met Louise Van Straaten ver loofd en Rozekate was juist weder hersteld van een zware ziekte en ging nu moede, met zich eerst langzamerhand herstellende krach ten, een nieuw leven in. Haar heldere lach, haar vroolyk gezang schenen voor altyd ver stomd en al riopen de kinderstemmetjes benoden ook nog zoo smeekend om tante Rozekate, de slaDko gestalte kwam niet moer naar beneden gesneld, om met de kinderen te spelen en te stoeien. Meestentyds zat zy vermoeid in den grootem leunstoel aan het venster, de handen in der schoot gevouwen, de oogen met een vagr. uitdrukking in het ledige starend. Ook heden zat zy daar weer met een star ren blik; in de magere handen hield zy een, naar het scheen, dikwyis gelezen en herlezen brief. „Rozekate!" klonk met zacht verwyt de stem barer grootmoeder, dio juist de kamer wa9 binnengotreden en bet meisje met zacht geweld het papier uit de hand nam. „Waarom toch steeds weer opnieuw in de wonde te wroetenwaarom toch stoeds weer die woor den te lezen, welke je toch zoo'n pyn doen?"

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1