MENGELWERK. Een Tersclirikkelyke tocht. Uit het Engelsch van O. Wallis. Hat was op een winteravond van het jaar 188-, dat ik met den sneltrein van Sint- Pancras door Schotland reisde, vergezeld van myn vrouw. Verscheidene staatkundigen van naam maakten de reis mede. Zooals ik meestal doe, wanneer we een goed eind hebben af to leggen, wierp ik een blik op de locomotief, die in de beste orde was. Den machinist Jim Blickteton bad ik als lid der spoorwogcommissie reeds meermalen gezien on telkens vertelde by m\j wonderen van de deugdeiykheid ztfner machine. Jim Blackiston was niet gezien by zijn kameraden, doch daar er op zyn gedrag noch op zfto werk iets was aan te merken, be stond er geen reden hem te ontslaan. M(jn vrouw en ik waren de eenige reizigers in ons compartiment, bet vierde achter de locomotief. In het begin ging alles best; te Bedford waren we juist op tyd, om 10.22, on hoewel we m6t tegenwind te kampen hadden, waren we een minuut vóór den tijd to Leicester. Door do Erowash Valley spoorden we met ongelooflijke snelhül; de stations met hun gele lichtjes vlogen wo in minder dan geen tijd voorbij tn de tunnel waren we reeds uit, eer ik besefte, dat we er in waren. Verbaasd keek ik eens door bet raampje, juist toen we in duizslingwekkendo vaart de lichten van eon klein station voorbijvlogon, waar de trein bad moeten stoppen. Ik zag een oogen- blik de menschen op het perron staan en hoorde een luid geschreeuw. Ik keek op mijn ho;loge: zes minuten over éénen. Ontsteld smeet ik mijn couraDt op don grond. Ik zag, dat mfln vrouw niet wilde toonen hoe angstig ze was, en trachtte haar en meteen mijzelf te verzekeren, dat 't niets was. Wat kon den machinist' toch bewegen zoo zijn plicht te vergeten? De eene verschrikkelijke gedachte volgde in mijn brein, snel de andere op, en even spoedig verwierp ik ze alle weer. Myn vrouw nam de courant op en begon die zenuwachtig open en dicht te vouwen. Eensklaps las ik gedrukt met vette letters: aanslag der anarchisten in Parijs. Men hoorde in die dagen algemeen spreken van de bloeddorstige planDen der anarchisten en ik dacht ineens, dat Jim en de stoker wel eens tot die party konden bahooren, maar indien ze van plan waren den trein te laten derailleeren, wa3gden ze er meteen bun eigen leven aan. Met ijzingwekkende vaart vlogen we door de Dron field-tur hel; ik begon nu te vreezen, dat de machinist en de stok ar beiden plotse ling krankzinnig wapen geworden. Ik trok met oen ruk de noodrem naar boneden, doch klaarblijkelijk sloeg niemand hier acht op. Toen liet ik het raampje zakken jn stak mijn hoofd buiten in den donkeren, regeDacbtigen nacht. Geen der andere passa giers scheen iets op te merken. Weer een lange tunnel, zonder fluiten Joegen we door de donkere ruimte, instinct matig drukte ik de hand mijner vrouw. De ruiten werden onmiddellijk beslagen door den rook en met donderend geraas snelden we voort. Wo waren nu genaderd tot bet punt waar de weg tot Sheffieldtoe langzaam daalt. We slingerden van den eenen kant naar den anderen, zonder een oogonbhk invaart te verminderen; ik telde de stations, het waren er vier, kenbaar aan de hcbten. Als we op de volgende plaats niet stilhielden, was mijn besluit genomen ik wilde liever alles op het spel zetten dan deze angstige onzekerheid nog langer te verduren. We renden voorbij een breedon stroom van licht, een enkol oogenblik en we vlogen verder voorwaarts. Enkele raampjes werden geopend en hoofden buitengeetoken; men deed elkander vragen, dia onverstaanbaar gemaakt werden door het geraas van den trein. Het was nu j 1.20 geworden. In minder dan een uur zouden we zoo doende Leeds bereikt hebben. Ongetwijfeld had men reeds naar -het eindstation getele- graeerdpb, do ch wat kon men doen tegen de vroeseljjke catastrophe, die ons onvermijdelijk stood te wachten. I Ik zag volkomen het hulpelooze van onzen toestand in, het bloeke gezicht van mijn vrouw staarde ik mot zelfverwijt aaD. Ik moest trachten de locomotief te bereiken en den trein tot stilstaan te brengen, en toen ik 't haar meedeelde, trachtte ze niet door domme vrees mij van mfln plan af te brengen. Ik maakte het portier open en stapte in den kouden regen voorzichtig op de loopplank. Dien korten, maar ontzettenden tocht zal ik nooit vergeten. Het was pikdonker en de regen en mist hulden alles in een vochtigen, ondoordring- baren nevel. Het eonjge licht was do flikkerend roode streep, die uit den vuurhaard der loco motief grillig een smalle streep van den weg bescheen. Da handvatten waren koud en glibberig en do raampjes alle dik beslagen. Nu en dan moest ik blijven staan on mij j stevig vasthouden, wilde ik niet door den i etorm naar beneden gesleurd worden. I Hoa ik den tocht volbracht, zal mij zelf steeds een raadsel blijven; eindelijk stond ik naar adem snakkend en doornat op de loco motief. Ik wa6 gewapend met een revolver !met zes schoten, welke ik sodert jaren by my droeg. Ik deed enkele stappen, tot ik dicht bij de open vuring stond, die een rood, spook achtig licht in bet rond verspreidde. Duidelijk begreep ik op dat oogenblik wat my te do9n stond. Jim Blackiston stond met zwarte armen en handen, met bezweet voorhoofd en-met bloed beloopen oogen, kolen ia het vuur te werpen. Zyn geheele uiterlijk was dat van een krankzinnigo. Ds stoom ontsnapte met oorverscheurend gefluit, ik keek rond en zocht tevergeefs den stoker. Ik vraagde nog een stap nader te treden by het vuur. Blackiston sloeg juist do deur dicht, veegde zyn gezicht af met oen smerig stuk katoen cn ging teen bedaard over den rand der locomotief leunen. Eansklaps zag by my en in een oogenblik kwam hy naar my toe, de kolenschop dreigend naar mij opge heven. Ik dacht aan de hulpelooze reizigers in den trein en vatte moed. „Durf eens nader komen," schreeuwde hij, „en ik sla u de hersens in!" Met een enkel schot had ik hem kunnen doen neertuimelen, doch het donkbeeld een ander van het loven te berooven, hield my er ran terug. „Kom Jim, wee3 verstandig," zeide ik be darend, „wat bezielt u toch? Tegen my hebt ge immers geen wrok?" Hy scheen me nu eerst te herkennen en deed een paar passon achter waai ts. „Ik wist niet, dat u het was, neen, met u heb ik Diets, ten minste niet met u ia bet bijzonder. Waar hebt ge den moed vandaan gehaald langs een trein in volle vaart, over de loopplanken hierheen te komen? Ik ben eigeniyk biy, dat ge gekomen zyt; ik zal u dan moteen ia vertrouwen mejdeeL-n waar wo beengaan. Kijkt ge waar Harry is Van Allen heb ik me reeds een heel eind geleden ontdaan!" Allan was de conducteur en Harry de stoker. Hy lachte gimmig, toen hy mijn angstig ver baasd gezicht zag. Zwygend greep ik de revol ver ia myn zak vaster. Hy vervolgde: „Gy begrijpt nu zelf, dat ge niet; afweet van de werking van een locomotirf; gy weet oven weinig wat werken is als al de groote lui, die dcor den arbeid van anderen loven. En daarom breng ik den trein naar Nieuw- Jeruzalem; geloof my, we zullen er spoedig genoeg aankomen." „Dat is anarchie, Jim, wat gy predikt," zeide ik, my eensklaps het stuk uit de courant herinnerend, „en anarchie wil zesgen: moord, en als het dat Diet is, Jim, zyt ge ont03- rekenbaar." „Ik ben heel goed by myn veretand, maar wen9ch volstrekt niet met u te redeneeren op het oogenblik. Ja, ik ben een anarchist en ik durf my er op beroemen. Ik heb genoeg onrechtvaardigheid gezien in myn leven en nu is eindelyk myn tyd aangebroken." Hy was kalm begonnen t3 spreken, maar had zich gaandeweg opgewonden. Weer trok by de ijzeren deur open en wierp verscheidene schoppen kolen op het vuur. Wy vlogen nu, de trein s'ingerde door de ongelooflijke snel heid, waarmeie we liepen. Ik verwachtte ieder oogenblik, dat het metaal der wielen zoo springen. Ik wilde niet langer weifelen; juist toen hy voor de derde maal ko'on in het vuur wilde werpen, greep ik zfln rechterarm met myn linkerhand en richtte ik met de andere de revolver op zyn voorhoofd. „Sta stil of ik schiet," riep ik. „Het is hier ernst en geen spel." Er kwam een valsche blik in zyo oogen. „Is dat uw bedoeling?" Eer ik schieten kon, wrong hy zyn arm los en sprong by op my toa. Hy was groot en gespierd, ik begreep dus op deze manier niets te zullen winnen en trok daarom den haan ovar. Het schot was raak, doch niet doodeiyk, het tweede miste geheel, ik strui kelde en hem meetrekkend, vielen we over elkaar. Ik voelde, dat ii zyn yzerei greep myn krachten my spoo i» zouden "bt ge ven, roode lichtjes danstan my voor de cogen. Met een 1 latste krachtsinspanning gelukte het my overeind te komen, ik shiödo Jim van my af cn hy viel met bet 1 0)fd tegen een zware, ijzeren plaat. Ik trachtte hom nog te grijpen, doch ts laat: met een smik viel by van do locomotief. Hoe ik co volgende oogenblikke i doorbracht, tracht ik my tever geefs te herinneren; ik weet alleen, dat ik stoom uitliet en met alle macht remde. Toen werd alles duister om my hoen. Even voori y Darfield, om 1.40, had ik den trein tot staan gebracht, de reizigers waren gered. In den goederenwagen lig de conduc teur met verbrijzelden schedel. Blackiston werd afzichtelijk verminkt bezyden do rails gevonden, niet ver van de plek, waar ik do locomotief tot stilstand had gebracht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Met beleefd verzoak om onderstaande regelen wel een plaatsje in Uw veel gelezen blad te willen geven, betuig ik u by voorbaat myn hartelyken dank. In Uw nommer van 31 Jan. 11. vraagt de heer H. Van Santen Hz. inlichtingen naar aanleiding van de tegenwerking, die hy meent ondervonden te hebben van het polderbestuur by bet slaan van een norton. Genoemd bestuur heeft volstrekt geen be zwaar tegen het makon van norton pompen; daarin is nog niemand bemoeilijkt, overtuigd als het is, dat én voor de gezondheid, en voor de zuivelbereiding goed en zuiver water een eerste vereischte is; maar wel meent het er tegeo op te moeten komen, dat het ont snappende gas voor verwarming en verlichting gebezigd wordt. Dit zal velen vreemd voor- komen, maar als men weet, dat, om dat begeerde gaa te krijgen, hot noodig is, dat het water steeds most atroomen, en by onder zoek by den beer Van Wyk gebleken is, dat deze toastel 120 liter water per minuut in den pold r brengt, zal h9t waarscbynlyk velen Wel uniielyk zijn, dat htt pol erbestuur zich aan ait. 19 vau zyn keur houut, want de bewering, dat er geen wat r van buiten inge bracht wordt, is mo ilflk houdbaar, daar een ieder, die met de gosteliheid van den bodem in dez3 streken bekend is, zeer goed weet, dat het water, b twelk op de ciepte zich bevindt, waar de nortons het uit opbrengen, nimmer aan de oppervlakte komt, dus ook niet uitgemalen behoeft te worden. Maar nog eons: als ut het brongas nu nog ter zijde ge lateneen no.tan wilt slaan, uitsluitend voor uw bedryi en huishouden, geloof ik niet, dat u bemo.iiykt zult worden, ook nietzy, eiser reeds van voorzien zyn. Maar jui6t omdat velen ook plan hadden, spreekt daar, dunkt my, duidelyk uit, dat het om bet brongas te doen is; doch oaar hjtft de vol/csgezondheid nitts mede te maken. Maar wel behoort tot de polderbelangen ce kosten voor de ingelanden zoo laag mogclyk to houden, en de vrees be staat, dat, als velm pijpen slaan om zich brongas te verschaffen, de kosten van bemaling aanzienlijk zullen stygen. Stomp wijk, 4 Februari 1898. A. Van den Akker. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of medodeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan do Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zy o gelegd. A'om.ós! Da quueöüe te Rflnsburg is resds voldoende behandeld. Het debat idus geslotsn. Burgerlijke Stand. AARLANDERYEEN. Overleden: W. Ruig- rok, eebtg. ran B. Kortman 29 j. J. C. Van Maaswiokel wed. vau A. De Haan 79 j. M.jW. Kort in an n D. J7 d. J. C. Van Leeuwen Z, 18 j. J. Schcllingeihout echtg. van C. Breeveld 06 j. ALFKN. Bevallen: N. Den Houdijker geb. Vau Vliet D. C. Ram geb. Stapper D. C. Van Mourik geb. Vei burg D. Overledon: A. Bezemcr D. 9 m. G. Ver- kley echtg. van C. De Korte, 76 j. AL KEMA DE. Geboren: Cornell's Petrus, Z. van J. liuigsloot en 1'. 'Volwater Cornelia Wil helmus, Z. van G. Van der Zvret cn J. Van der Wereld. Comelis Willem en Cornelia Hendrik, Zs. van C. Lankhout en B. Schouten. Henricus Nicolaas, Z. v. A. Hoogcnbooin en G. IJ oogen boom. Cornelia, D. v. C. H. Remmeiswaal en xM. Jansen. Gehuwd: W. Van der Zwet jm. 25 j. en J. Van Zeil jd. 23 j. M. Hoogenboom jm. 25 j. en C. Zaal jd. 20 j. Overleden: J. J. Vaneman 2 mud., D. van J. Vaneman en J. Hartman. J. Van der Linden 15 m., Z. van D. v. d. Linden en C. Tuik. >1. Blocmendaal 4 j., D. v. P. Blceinendaal en M. Hoogenveen. BODEGRAVEN. Bevallen: G. Jansen geb. Van der Maat D. P. Mocrloo geb. Van Steeg D. L. W. Van Rijn geb. Schouten D. BOSKOOP. Be v ali en:. A. Van der Tooren geb. Boer Z. L. Geldcrbloem geb. Koyzer D. M. Ramp geb. Prouk Z. Overleden: M. Bedijs 81 j. J. J. Van Leeuwen 83 j. r - NOORDWJ JKERHOUT. Overleden: J. Wij- nands 3 wk. KOUDEKERK. BeVa 11 en: T. E. Meel, Z. N. Hoogcbooin geb. Oosterom, Z. LEIDERDORP. Overleden: Henderijntje Van Voorbergen 70 j. Johanna llendrika Koolmoes 3 maanden. Ondertrouwd: Franciscn3 Johannes Van Velzen jin. 29 jaar en Antooia Gerardina Clazina Speel jd. 32. LISSE. Overleden: Anna Maria Kaak, 15 j. OEGSTGEEST. Geboren: Johannes, Z. van Krijn Van den Berg en Elizabeth Van Grieken. Overleden: Gcertruda Jacoba Langevcld 5 m. Elizabeth BcÜèc 81 j. wed. CorneJia Van der Zwart. NIEUWKOOP. Bevallen: R. Bloos, geb. Kruisman, Z W. Den Hollander, geb. Peuler, Z. G. Van der Nc-nt, geb. Smit, levonl. D. Overleden: J. J. Valkenet, Z. 10 d. RIJNSBURG. Ge bor on: Casper, Z. van D. Brusseé en A. Van der Mey. REEG WIJK. Overleden: M. A. Kwinfeelen- berg, 29 j. A. C. Van Dam, 32 j. ÏUSR-AAR. Bevallen; M. A. Weoren geb. Lamp, D. W. M. Wildenburg geb. BronstringZ. Overleden: H. Den Braver, 90 j. Gehuwd: J. K. Cats, wednr. 32 j.,en A. Boele, jd. 23 j. WOUBRUGGE Géboren: Jacobus, Z. van L. Lieversc en A. M. v. Wioringen. O v erlcden: C, M. Beyk, oud 8 m. ZOETERWOUDE. Gehuwd: S. v. Katwijk, jm. 24 j., wonende alhier, en C. v. d. Veer 2ö j. te Koudekerk. Th. Do Groot, wednr. van A. M. Turenbout, 49 j., wonende te Warmond, en M. J. Amuierlaan 38 j., wononde alhier. BUITENLAND. Frankryk. Ten gevolge van oen woordenwisseling in de Kamer heeft de afgevaardigde Millerand zyn getu'gen gezonden aan zyn collega Lavertujon. Vrydagmorgen hebben beide afgevaardigden geduelbcrJ. D9 heer Millerand werd aan den rechterarm gewond. Een der la tste Fransche oud-stryders van Waterloo, de heer Victor Baïhaut, is op 105-jarigen leeftyd overleden. Het devies „Dieu Protégé la France", dat reeds b\jna een eeuw op de Fransche munt stukken stond, zal verdwijnen. Op de nieuwe goudstukken is htt vervangen door een lauwer krans met de letters der Republiek en ook op de nieuwe zilverstukken zal het devies ontbreken. Wat by dezen daarvoor in de plaats zal komen, is nog niet bepaald. Dnltschland. H. M. de Kdzerm heeft in het jaar 1897 in het geheel 144 gouden DJenstboden-Kruisen verleend aan vrouweiyke dienstboden, die 40 jaar in dezelfde familie waren gebleven. Deze waren als volgt verdeeldOostpruisen 8, Westpruisen 5, B.andenburg 10 (waarvan één te B.ulyn), Pommeren 11, Posen 5, Sileziê 25, Saksen 10, Slees wyk Holstein 7, Hannover 5, Westfalen 3, Hessen-Nassau 9, Rijnprovincie 29 en Eizas-Lotharingen 17. Het thans by den Duitschen Ryksdag weder ingediende wetsontwerp tot verhooging der subsidie voor de Oost-Aziatische postver bindingen beveelt niet, zooals verwacht werd, do haven van Rotterdam beurtelings get die van Antwerpen aan te doen. Men zegt, dat de „Nordd. Lloyd" zelf bezwaar had tegen Rotterdam. Intusschen is in het contract den RykskanselLr het recht voorbehouden, om het aandoen van een Belgische en een Hollandsche haven zonder by zondert schadeloosstelling te kunnen gelasten. -- Ia de Duitsche bladen wordt gemeld, dat er plan bestaat het rijkstelepboontarief geheel en al t9 wyzigen. In plaats van het abonnement van 150 mark 's jaars, zal een vast bedrag van 50 mark worden geheven en bovendien voor elk gesprek 1 pf. uit parti culiere huizen, 2 pf. uit kantoren en 3 pf. uit hotels, sociötoitèn enz., en wel met zelf werkende telephoontoestellen. Tevens zou men zich telegrammen kunnen laten telephoneeren. Volgens het „Hamb. Fremdenblatt" zal 'de Pruisische minister van openbare 'werken, de beer Thielen, aftreden en vervangen wor den door generaal Von dor Goltz, een bevel hebber van de divisie van Frankfort a. O. Van andere zflde wordt echter het bericht, dat minister Thielen zal aftreden, tegenge sproken. Italië. In de Kamer verklaarde gisteren de mi nister van financien dat de regeering geneigd is eene verlenging tot 31 Mei 1898 toe te staan voor den termyn van verlaging der graanrechten van 7.50 tot 5 Ure. De minister van de schatkist verklaarde dat men by de behandeling van de begroo ting de financieelo zyde van do qu&estie uit voeriger zou kunnen beschouwen. De regeering heeft het vaste voornemen een ontlastings- voorste! te doen dat gecompenseerd zal worden door andere inkomsten en bespa ringen ten gunste van den kleiDen eigendom, maar zy zal wachten totdat te financieele toestand van het loopende rekeningsjaar op gehelderd zal zyn, daar het baar eerste plicht is het evenwicht op de begrooting te band haven. De minister bestreed de verzekeringen van den beer Giolitti, en diens denkbeeld om een progressieve personeele inkomstenbelas ting in te voeren. De Kamer nam met groote meerderheid een motie aan, waarmede de regeeriog zich had vereenigd en waarin verklaard werd dat de Kamer overtuigd is van de noodzakelyk- hoid om de invoerrechten op graan en meel te verlagen. Daarop giog zy over tot de arti- kel8gewyze behandeling van het ontwerp. De Fransche gezant by het Itdllaacsche hof, de beer Billot, heeft koning Umberto zyn brieven van terugroeping overhandigd. De nieuwbenoemde gezant der Republiek, de heer Barrère, zal in den loop der volgende week zyn geloofsbrieven aanbieden. Belfflë. Voor de bijeenkomst der internationale conferentie ovèr de uitvoerpremi&n op suiker is nog geen dag vastgesteld. Dit zal, luidens een bericht uit Brussel, eerst geschieden nadat met de betrokken mogendheden een voorloopige overeenkomst zal zyn gotroffen. Spanje. De ofüciëele cyfers van wat de oorlog op Cuba gekost heeft, tot 31 December 1897, zfla aan de Madridscbe pers medegedeeld. Er zyn uitgegeven 1200 millioen, die vorkregen zyn door de uitgifte van 700 millioen Cu- baansche schuldbewijzen 1390, gewaarborgd door de Spaansche schatkist, en 600 millioen obligation, gewaarborgd door de Spaansche douane. De achterstand van verscheidene maanden, thans verschuldigd aan het leger, de maiiiio, leveranciers en burgeriyke amb tenaren, bedraagt bovendien ruim 300 millioen. De oorlogskosten van 1 Januari 1898 af zyn geschoeid op den voet van 420 millioen per jaar. De regeering kan over middelen beschik ken, totdat in April a. s. de Cortes zullen bijeenkomen, dank zy de laatste uitgifte van 200 millioen van dóór de Spaansche douane ontvangsten gewaarborgde schuldbewyzen, en het van do vro gete uitgiften overgebleven saldo. In politieke kringen te Madrid wordt ver teld, dat de minister van binnenlandsche zaken en justitie in het Cubaansche kabinet, de heer Govin, zyn ontslag heeft genomen. Oostcnryk-Hon g-.-jttonai'cliïo. De rectoren van de Duitsche hoogeschol-m in Oostenryk hebben, onder voorzitterschap van den rector-magnificus van de hoogeschool te Weenen, oen gemeenschappeiyke ver gadering gehouden, om te beraadslagen over de stappen, die moeten worden gedaan met het oog op de workstaking onder de 6tudenten van Duitsche nationaliteit, aie besloten hebben gemeene zaak te maken met hun academie broeders te Praag. De vergadering werd het er over eens, dat als oorzaak van de studenten beweging moeten worden beschouwd de maat regelen van do vorige regeering, die de opge wondenheid onder de studenten en onder de bevolkiog hebben verwekt. Voorts werd vast gesteld, dat de beweging met de verandering Ven ministerie tot rust gekomen zou zyn, indien niet inmiddels de toestanden te Praag zich hadden voorgedaan, die bewezen, dat de Duitschers, inzonderheid de Duitsche studenten, daar geen voldoende bescherming genoten. De rectoren besloten, gezameniyk zich U vervoegen by den minister president von Gautscb en hem dringend te verzoeken er voor te sorgen, dat de onhoudbare toestan den in Praag een einde nemen. Des avonds werden zy door den minister president ont vangen. De minister-president sprak zyn leedwezen uit over het ruwe optreden van een gedeelte der ctpdenten. Hy Z9ide, dat het recht der st^dentgn Jot ftyt jfMPQ jiutt kleden ondubbelzinnig was erkend; die verklaring heeft door het tydeiyk en algemeen verbod van het dragen der kleuren te Praag nbts van haar beteekenis verloren. In het verbod kan hoegenaamd niet een ongunstige gezind heid tegen de Duitsche hoögoscholen gezhn worden. De regeering is vast besloten, aan de Duitsche boogescbolen te Praag do volle digste bescherming van het staatsgezag te verschaffen. Maar zy zal niet dulden, dat er verder rumoerige tconeelen op de boogescbolen voorvallen; de hoogescholen mogen niet tot het tooneel van politieke drijverij of van on gepaste manifestation gemaikt worden; dat zal de staat onder geen omstandigheden toelaten. De conferentie is geëindigd m.t het besluit, om da colleges voort te zetten. Ds rectoren zyn gemachtigd do boogeschool lydciyk te sluiten, wanneer de studenten volharden by hun besluit, om weg te biy ven van de colleges, zoolang niet het vorfcod tot het dragon der kleuren t Praag is ingetrokken. Gemengd Nieuws. In een Parysche correspondentie van hot „Hbl." lezen wy o. a. hït volgende: Wederom is gebleken, dat ook de brijven niet veilig zyn voor onbescheiden blikken. Vooral de correapoadentia van afgevaardigden wordt met belangstelling gadogeslagen. Een kluchtig verhaal hiervan is het volgende: Een afgevaardigde had van oon collega fr. 100 geleend. Hy stuurt hem die terug met ©9n brli-fje, maar door onachtzaamheid vergeet hy htt biijot er in te sluiten. Den volgenden dag ontmoeten de lieeren elkaar in de Kamer. De leener maakt zfln ezcuses. en wil het bank biljet overhandigen, maar de andere is zeer verwonderd en verklaart, dat hy in het bedoeld briefje wel degelijk het biljet van fr. 100 ge vonden heeft. Wat bleek? Het brie/je was op de post opengemaakt, en toen men htt weer sluiten wiide, vond men nergens het bank biljet. Moenende dat liet by de opening zoek geraakt was en dat willende verbergen, sloot de administratie er toen ec-n bankbiljet in. Aan de universiteit te Napels zyn rust en orde hersteld, dank zy het krachtig optreden van den rector en de mede werking van een vyfbonderdtal studenten In de medicyaen, die tegen do rustverstoringen opkwamen. Aan de Duitsche hoogescholen in Oo°ten- ryk heerscht echter nog groote gisting. Da Slavische studenten hebben ook de koppen opgectoken. Zy z(jn zich by den rector, by de Landdagen en zelfs by den minUt r van onderwys gatn beklagen, dat hun rechten niet beschermd worden. Tot dusver is het by botoogingen gebleven en - zijn geen ernstige ongeregeldheden voor gevallen. Da hoodeschool té Weenen is ge sloten, evenals de universiteitsbibliotheek. De colleges inde klinioken duren ongestoord voort. Te Innsbrü;k is de uimersireit ook voor- loopig gesloten, nadat de Duitsche studenten den voortgang der lessen door rumoer onmo- geiyk hadden gemaakt. De senaat der hoogeschool te Bruno heeft mede de colleges geschorst. Te Graz trachten de boogleeraren nog voert te gaan met hun lessen, maar zy moeten voortdurend afbreken wegens het rumoer. Uit Kaïro schryft men, dat de winter daar dit jaar zulk een koude beeft gebracht, dat de beroemde „oudste menschen" zich niet herinneren kunnen, in Egypte ooit zulk 6en lage temperatuur bijgewoond te hebben. In Fayoemoet heeft dit jaar de onge hoorde gebeurtenis van een flioke sneeuwbui plaats gehad, in de Delta is meermalen ys gewecBt, en in het bekende herstellingsoord Heluan is zelfs op een morgen (30 Dec.) een temperatuur van 3° waargenomen. Deze ongewone koude is uatuuriyk niet zoniet iavloed op het plantenleven gebleven. Zoo zijn in Opper-Egypte aardappel- en bananenbla deren zwart gevroren. Tal van jonge boompjes, vooral die uit warmere luchtstreken, zfln zelfs door de vorst gedood, en de inhejmsche groen ten van het jaargetyde zyn opvallend in de ontwikkeling ten achter geblevsn. Intusschen zu len over het geheel de goede gevolgen van de vorst wel tegen de geringe schade voor het landbouwbedryf opwegen; want de kleine schadtlyke diertjes zullen zeker wei vo .rhet grootste gedeelte omgekomen zyn. Evenzoo zullen de planten, als de koude t9n minste niet te lang aanhoudt, na dezen stilstand waar schijnlijk des te weelderiger opschieten. (TJ. D Gedurende den storm, dieDinsdag- ochtend heersebte, welut men uit Londen, kwam de wind in de lantaren van den vuur toren te Crosby, by Liverpool. Het houtwerk vatte vuur cn de vuurtoren brandde neer. De torenwachter en zijn vrouw, alsook een vrouw, dia juist by het echtpaar een bezoek bracht, zyn in de vlammen omgekomen. Door het gerechtshof van Bern is zekeren Jordi, directeur van een gesticht voor verlaten jonge meisjes, tot vyf jaar dwang arbeid veroordeeld, wegens allerlei martelingen, op de kinderen gepleegd. Hy onthield haar voor den minsten misslag dagen achtereen allo voedsel, sloot ze dagen en nachten in een kelder op, diende haar midden in den winter koude douches toe, stak haar acht dagen lang in het dwangbuis, legde haar aan kettingen, deed ze zoo goed als ontkleed op oen plank binden, geeseide ze met vier touwen te geiyk, enz. Dat alles had, 't is haast niet te begrypen, jarenlang geduurd en was eindelyk uitgekomen door een brief van een der meisje^ welk scyryven op bet bureel van een dagblad apkwjg,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 10