Do uitslag Tan het onderzoek too de jury was als volgt: Yoor de voorzijde: lste prijs, het ontwerp Tan den heer Bart Van Hove. Yoor de voorzijde: 2de prijs, het ontwerp van den heer J. H. Baars. Voor de keerzijde: lste prijs, het ontwerp Tan den beer C. J. Begeer. Voor de keerzijde: 2de prijs, het ontwerp Tan den heer J. H. Baars. Yoor de keerzijde: 3de prijs, het ontwerp Tan den heer J. Kuyper. Met de conclusion van dit verslag hebben Hare Majesteiten goedgevonden Hoogsfcder- aelver instemming te betuigen. (Sis. Cf) Men schrijft aan het „Hbl." het volgende: Tot OLze niet gerfnge verwondering lazen we in de „Sts. Ct.", dat nu toch het ontwerp van den heer C. J. Begeer genoemd worct als bekroond met den eersten prijs (voor de keerzijde). Indertijd hebben wy er op gewozen, dat de jury hier te dom had met een teekening, door den heer Achtenhage vervaardigd in het attlier «m de firma Begeer. Hoewel nu by het uit schrijven van den prijskamp als voorwaarde werd gesteld, dat „de naam van dengene, die de teeker.ing vervaardigde1 cr in een gesloten «rveloppe bflgevoeg-i moest zijn," en ook andere bladen er met verwondering op wezen, dat hier nu biykbaar nist de mam van den werkman en vervaar iger, maar van den patroon en fabrikant openbaar werd gemaakt ging de jury door op den ingeslagen weg en bekroont zij den hoer C. J. Begeer! Gemengd Nieuws. Het gerechtshof te 's-Graven- hage bevestigde gisteren het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij een kcopman uit Rotterdam werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde mbhanceling van zijn broeder te 's Gravenhage. Yoorts bevestigde het Hof de veroordeeling van: lo. don nettenoreier te 's Hage wegens kippendiefstal onder D.lft, tot 2 jaar; 2o. den loswerk man en graan werker te Rotterdam wegens diefstal van een zak tarwe, Termengd met steenkolengruitot 4 maanden; een tim merman te Ylissingen wegens diefstal van noten op het Staatsspoorterrein aldaar, tot 3 maanden. De bediende van de Buffet-maat- sehappu, die Dinsdag-ochtend aan hot Holl. Spoorstation te 's Gr ivenhage tusscben een trein en het perron bekneld gtraakte, wordt verpleegd in het gemeente-ziekenhuis. Yan de verwonde hand zijn hem drie vingers afgezet. "Wat het geval nog droeviger] maakt, is, dat desa zestienjarige knaap als 't ware de kost winner was van zyn moeder, een weduwe met een groot gezin. Gister middag isdeScheveningschö logger „Clasina," reeder D. Zuurmond, schipper M. Kuiper, te Dmuiden binnengekomen met de equipage aan fco.rd van den logger „Jacoba," reeder Alb. De Jong, schipper M. Rog, welke logger des nachts in de Noordzee is over zeild door een nog onbekend gebleven stoom schip, met bout beladen. Gisteren zijn commis sarissen van de Onderlinge Assurantie-Maat schappij naar Rotterdam en Amsterdam gegaan om zoo mogelijk btt stoomschip te ontdekken. De equipage werd van den logger „Jacoba" nog intijds gered door bovengenoomden logger .CUsina." De logger is vermoedelijk gezonken. Yoor de arrondissement s-recht- bank te Haarlem stond gisteren terecht G. Van Houten, te Hillegom, die op Zondag 2 Januari jL, toen de familie Schulpzand aldaar naar de kerk was, haar woning had openge broken en uit een gesloten linnenkast had ontvreemd een bankbiljet van f 200 en een van ƒ100 en verder ƒ30 aan baar geld. H(j erkende bet feit en gaf op, dat hy, toen h() hoorde, dat van de zaak werk zoa worden gemaakt, de bankbiljetten, met een stukje lood bezwaard, in het Spa me had geworpen. Het baar geld had by verteerd. Daar de man reeds tweemaal wegens dief stal was veroordeeld, r<. quireerdo de officier twee jaar gevangenisstraf. Mr. Joh. PriDs pleitte clementie. Dezelfde rechtbank heeft gieternamiddag H. L. J. Ha8smaD, den nachtwaker te Hillegom, dlo een inbraak had voorgewend, wegens valsche aangifte veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf. De eisch was 3 maanden. Hedenmorgen ongeveer halfzes werd de hulp der brandweer ingeroepen voor een zwaren binnenbrand in het confectie znagazyn van d-n heer P. Yan den Brul, Nieuwendyk 124, te Amsterdam. Do concierge, dij een gedeelte van het perceel bewooot, hal gisteravond om halfelf nog alle vertrekken doorzocht, doch niets ver dacht bespeurd. Ook hedenochtend om halfvier, toon de vronw des boizes wakker was, was niets bij zonders opgemerkt. Doch om halfzes wederom ontwakende, zag het echtpaar eenigen rook in de slaapkamer en verrro?dde daardoor on raad. Men ging kyken en z?g toen vlammen in het aangrenzende mag; zyn. Da brandweer werd gealarmeerd en bevond, dat do kleeder makery boven het mngazyn geheel in brand stond. Vermoedelijk was de houtskool, aldus het .Hbld.", door de kleermakers gisteravond| ia een persyzor achtergelaten, niet geheel gedoofd geweest, was deze weder gaan opflikkeren en had de vlam door een tochtje zich medegedeeld aan in de nabyheid liggende lappen en watten. De kleedermakery brandde geheel uit, terwyi het magazijn daaronder brand- en waterschade kreeg. In dat magazijn hing een groote voor raad kleeren, die in de laatste maanden ver vaardigd waren door 126 losse mannen door den heer Van den Brul aan het werk gesteld, en die bestemd waren voor het nieuwe maga- zyn dat de heer Yan den Brul binnenkort in het vroegere perceel der firma Wille Co. zal openen. De schade was door assurantie gedekt. In aansluiting aan hetgeen reeds gisteravond omtrent den moordaanslag aan de Barentszkade te Amsterdam werd gemeld, kan volgens het „Hbl." nog worden mede gedeeld, dat de aanrander werd geconfron teerd met de meisjes, die indertyd in de Westcrdokstraafc en op de Heertngracht wer den aangerandzy hebben den man niet her kend. De meening, dat Visser ook de aan rander dier meisjes zou geweest zyn, is nagenoeg onwaarschijnlijk te noemen. De verdachte heeft omtrent den aanslag op de vrouw aan de Barentszkade, die hem herkend heeft als den dader, thans een gedeelteiyke bekentenis afgelegd en er is geen twyfel meer of de politie heeft den aanrander in handen. Morgen zal de verdere behandeling dezer zaak in handen komen van den rechtercommissaris. Een schillebaas, die een 2'/* meter hoog huisje in de Yierwindenstraat te Amster dam bewoont, had al eens meer last gehad van een vyftal jeugdige zwervers. Op een goeden avond beklom do schillebaas het dak van bet buisje, daar Tryntj?, z£jn dochter, tot hem gez gd had: „Alsdat ze dacht-, alsdat de jongens weer op dak wassen, omdat de stukken kalk naar beneden vielen". Tryntje had goei gedacht. Boven op het dak kreeg de schillebaas een knaap van 14 j^ren by den kraag, oio echter zoodanig tegenspartelde, dat by en de schillobaas samen, al worstelend, uit de dakgoot tuimelden. Op den beganen grond aangtland, ontsnapte de rakkerJ, daar do schillebaas een onverwinneiyken lust kreeg om een z\jner schenen te wrijven. Onder het vluchten riep de knaap hem toe, dat er nog een jongen op het dak was. Toen deze tweede jeugdige bandiet aldus de aandacht van den baas op zich gevestigd zag, waagde hy uit angst den sprong, kwam behouden op den grond en ontsnapte geiyk zyn kameraad. Deze beiJe knapen behoorden tot een bende van vyf verwaarloosde, zwervende, tot dief stal vervallen kinderen, die gisteren, beechul- digd van meer dan één vergrijp, de bank der beklaagden voor de Amster iamsche rechtbank vullen tn er eigenlijk nog zoo onnoozel en kinderlijk uitzagen, dat de rechter zich niet good kwaad op hen kon maken. De jongens bleken van de opbrengst van allerlei roof te leven. Yoor de twee onnooaelsten van de vyf vroeg het O. M. opzending naar een ryks- opvoedingsgestiebt, voor de drie anderen ge- van geniiètr.iffen van 3 tol 6 maanden. jongens. bleken kindoren te z(Jn van fatsoenlijke werklieden. Slecbt onderwys, lust tot kattekwaad, gemis van werk hadden ben tot zwervers gemaakt, en er word thuis niet zoo nauw op gekeken of de bengels wel des nachts terugkwamen. Een tweetal woonde in een ouden stoomketel die op een terrein op het Prinseneiland lag. Do ruimte daarin echynt vry groot geweest te zpn. De jongens hadden er matton ingelegd en een paar zakken voor dek. Er hingen een paar gordijntjes voor en zelfs een lampje, dat des avonds werd opge stoken. Drie weken lang duurde dit huis houden. Als het water laag stond, konden de jongens langs den waterkant „thuis" komen was de WcArstand hoog, dan moest over de schutting geklommen worden, wc-lke evolutie door een straatlantaarn, dio er vlak bijstond, belangryk werd vergemakkelijkt. De reizigers van den eersten trein van Amsterdam naar Utrecht werden gistermorgen hevig opgeschrikt, doordat de trein vlak by het station Utrecht plotseling stilstond. De oorzaak was, dat een stuk uit den wissel was gesprongen, waarover de trein moest gaan. Zeker zou de trein gederailleerd zyn, indien niet de Westinghouserem gespron gen was, en daardoor de trein tot stilstand werd gebracht. Belangryke vertraging, ook van andere treineD, was hiervan het gevolg. Men meldt aan het „Utr. DbJ.": By de marechaussees te "Winschoten is gisteren door den vroegeren zeekapitein B te Hessen- bril, aangifte gedaan, dat hem een trommel, inhoudende een waar Jo van f 5000 aan effecten, is ontvreemd. Dienz lfden avond is zyn dienst bode, die negen jaar by hem heeft gediend, ook verdwenen. Deze twee feiten brengt men met elkaar in verband. De justitie doet (jverig onderzoek. Woen8dag-morgen is door de Lemmerboot in het Hoenöiep te Hoogkerk een vaartuig in den grond geboord. Het schip werd bevaren door den schipper J. Zylstra, van Dantumawoude, en was geladen met compost, bestemd voor Stadskanaal. Na de aanvaring ging het in weinig tellenenaarden kelder. De schipper had gelukkig Dog juist den tyi zijn vrouw en twee kinderen half naakt 'fc was nog pas halfvyf, toen 't ongeval plaats had oit de kooi te halen, zoodat er geen menscher levens zyn te betreuren. Do passage in het Hoenöiep is niet gestremd. Een inwoner van 's He er-Aren d s- kerke had een verloting gehoudeD, waarvan de loten in eonige gemeenten Yan Zuid Beveland geplaatst en de pryzen hier en daar gevallen waren. Nu maakte de loteryhouder een valsche lyst der gehouden verloting, en gewapend met beide lysten, haalde hy overal het geld voor de loten op, doch Diemand had een prys getrokken, behalve de onbekende personen, die geen loten genomen hadden. Een meisje te 's-Heer-Arecdakerke had echter, volgens de wve lyst, den hoofdprys getrokken, wat den gemeente-veldwachter aldaar ter ooron kwam, die de zaak onderzocht en te weten kwam, dat de goud- en zilversmid, die aile prijzen geleverd had, de hoofdprijzen weer alle van den loteryhouder ingekocht had, daar deze hem verklaarde wat meer gebeurt dat de wioners liever geld dan gouden of zilveren voorwerp n hadden. De rykspoitie werd met het een en ander in kennis gest. ld en tegen den loteryman, die al het geld der gedebiteerde loten geïnd, doch geen prijzen uitgekeerd had, is proces-verbaal opgemaakt. Door een bewoner der Bilderdyk- kade te Amsterdam is by de politie aangifte gedaan, dat zyn 14 jarige zoon Dinsdagavond in de De-Genestet-straat door een revolver schot in het been was getroffen. By onderzoek tleek, dat een 15-jarige knaap uit balddadigheid twee schoten uit een flobert pistool had gelost, waardoor by ongeluk een kogel in het dikke van het linkerdjjbeen van den 14-jarigen knaap terechtkwam. De wond is niet levens- gevaariyk. Te Maastricht h ebben zich voor de betrekking van archivaris-bibliothecaris zeven sollicitanten aangemeld, waaronder een vrouw, zynde mej. Russel, aldaar. Een 89-jarige weduwe te Duur- woude (Fr.), inwonende by haar zoon, werd Dinsdagmorgen dicht by de woning in nacht- gewaid als lyk opgehaald. Daar ze in haar kindschheid was, vermoedt men, dat ze des nachts de woning heeft verlaten, zonder dat do overige hui3genooten dit hebben bemerkt. (JJ. D Valsche bankbiljetten. De uit- gever der uit het „Nbl. v. Ned." geknipte afdrukken van valsche bankbiljetten, de 23- jarige B. M. Luit Aalten, wien het is mogen gtlukken een paar arglooze bewoners van den Gelderschen Achterhoek er in te laten loopen, is jwegens een dezer feiten onlangs te Zutfen veroordeeld en Dinsdag door de rechtbank te Arnhem voor het tweede tot 6 maanden gevangenisstraf. Men 8chryft uit Groningen aan de „Asser Courant": Een zeer ernstig feit heeft gisternacht alhier plaats gehad. Eonige pc-r^oaeD, waar onder H. Wagho en Da Ruiter, wonende in de Noord' rstationstraat, waren gisteravond tot 12 uren in een herberg in de Hardowikerstraat. Volgens "Wagho en de anderen had De Ruiter hen uitgenoodïgd mede naar zyn huis te gaan. Dit laatste wordt door De R. ontkend. Hoe het zy, De R. is spoedig naar zyn huis gegaan en het duurde niet lang of de andere leden van het gezelschap klopten aan by de achter deur zyner woning. Wagho sloeg daarby een glasruit in. Men ging toen naar de voordeur en bonsde weder togen glazen en deur. De Ruiter laadde eenJ revolver mét vier scherpe patronen, kwam naar buiten en liep Wagho toe: „Als ja niet weggaat, schiet ik je voor je kop". Wagho voldeed hieraan ni.t, tot driemalen toe ketste het schot, maar toen ging de revolver af en werd Wagho een kogel ia het hoofd gejaagd. De getroffene wordt in het Ziekenhuis verpleegd. Gisteren werd op het kantoor der Nederlanischa Bank te Nymegen een valsch bankbiljet van 25 ter betaling aan geboden. Tegen den aanbieder werd proces verbaal opgemaakt. Het bericht, dat te Alkmaar een nieuw stationsgebouw zal word?n gesticht, was niet juist. Door de directie der H. IJ.-S.-M. is wel een aangrenzond perceel aangekocht, doch die aankoop zal strekken tot vergrooting van het stations-emplacement, een gevolg van de nieuwe lyn Alkmaar—Hoorn. De Holland8che Maatsc happy van Landbouw heeft een keuring van zaaigra nen uitgeschreven le Rotterdam op Maandag 7 Febraari in het Poolsche Koffiehui^, en te Amsterdam, op Maandag 14 Februari in het Hotel Krusnapol-ky. Yoor iedere keuring worden 15 piyzen ad f 5 ter beschikking van de commissie van beoordeeling gesteld. Een half millioen makreelen zullen van Duitsche zyde in den Ryn worden gezet, in de verwachting, dat die vischsoort zich zal acclimatiseeren, geiyk met den snoek baars is gebeurd. Yan verschillende zyden was by het toezicht op de Duitsche spoorwegen ge klaagd, dat de treinen zoo dikwyis te laat kwamen. Deze klachten zyn onderzocht en de bevindingen van dat onderzoek zyn open baar gemaakt. Het publiek zelf acbynt veel schuld te hebben. Op stations, waar veel rei zigers zyn, gaat het instappen dikwyis zoo langzaam mogelyk. Men snelt van wagen tot wagen en is een afdeeling niet minstens half onbezet, dan gaat men verder, zoekt, loopt heen t-n weer, tot men eindeiyk meent de gewei.schte plaats gevonden te hebben. Het personeel is het publiek in deze maar al te behulpzaam. Yerder is het verkeerd, dat men met het passagiersgoed op bet laatste oogenblik komt aandragen. Ook is het een fout, dat bet publiek zoo dikwyis meent, eerst te mogen instygen, als de trein zich in beweging zet. Een nieuwe overland weg naar Klondyke wordt, volgens den correspondent van den „Times," te Toronto voorbereid. En der grootste spoorwegondernemers in bet Dominion beeft met de regeering een verdrag gesloten voor den aanleg van e9n spooriyn van Toronto naar het Treslingmeer, een afstand van 160 mylen. Van daar moet een zeer goede scheepvaartverbinding zyn met de goudveldon. De ondernemer heeft cp zich genomen de lyn in September van dit jaar gereed te hebben. De „Times" heeft weinig op met het plan. Het blad wyst er op, dat er et n overland weg I is van den Atlantischen naar den Groeten Oceaan (de Canadian-Pacific-spoorweg) en verzekert, dat van Victoria (B. C.) een goede waterweg reizigers brengt naar verschillende punteo, van waar het Yukon district betrek- kelyk gemakkeiyk te bereiken is. Het blad acht het dus dwaas te wachten op de opening van andere overlandwegen, die wellicht korter ia mglen zyn, maar waarlangs men veel later zal aankomen. In een myn van de Oostenryksch- Hongaar8che Spoorwegmaatschappy teR^sitza in Horgarye zyn acht werklieden gestikt ten gevolge van een myngasontploffing. Een reiziger uit Weenenkwam Zaterdag te Kopenhagen aan en wisselde ia een Bank aldaar 35,000 gulden tegen dollars. Teen hy de quitantie zou onderteekenen, hield hy by het schrijven op, en zeide, dat by beter met den naam zou teekenen, Onder welken by zich in htt vreemdelingenboek van het hotel had ingeschreven. Toen later bekend werd, dat hy by een anderen bankier ook een groote som gewisseld had, werd by de Ween- sche politie geïnformeerd, waarop het telegra- phische antwoord volgde, dat al het geld ge stolen was. Hierop volgde de arrestatie van den reiziger. Het grootste gedeelte van het gewisselde geld werd by hem gevonden. De arrestant is een enkele dagen geleden uit Pesth gevluchte rentmeester van een grond eigenaar, wien hy ongeveer 100,000 gulden ontstolen had. Tegen den gewezen ritmeester Boitschew is by het proces, te Philippopel, wegens moord de doodstraf geëischt. In de fabriek van Krans, inde rne de Flandre, te Parijs, is brand ontstaan. Verscheiden andere huizen zyn aangetast en een heel blok is een prooi van de vlammen geworden. Een zware ramp wordt uit Spo kane in Washington gemeld. In den nacht van Maandag op Dinsdag brak kort voor middernacht in een blok kantoor gebouwen brand uit. Do bovenverdiepingen waren bewoond door 75 tot 100 huurders, waarvan er, naar men gelooft, niet meer dan 25 aan den dood zyn ontkomen. EERSTE RARER. van heden. Vervolg van blz. 3. De minister Goeman Borgesius verdedigde tegenover den heer Van Nispen een directeur- generaal der Landbouw afdeeling, bestreed diens wensch om bet mond- en klauwzeer als een besmett lyke veeziekte te schrappen. Stean voor vrouwen en ambachtsscholen juicht hy toe. Ds Drankwet zal verbeterd worden. Wijziging der progressie in de gemeente belasting kan alleen beoogen eenige uitbreiding der thans beperkte progressie. Het hoof Jatuk Binnenlandsche Zaken werd aingenomon met 30 tegen 4 stemmen. Aangenomen is ook het ontwerp tot wyzi- ging van het overgangsrecht op onroerende goederen van niet-ingez.tenen. RECLAMES, a 25 Cents per regel. HENNEBEHG-Zijde alleen echt, wanneer direct Tan myn fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd, Tan 36 Cts. tot 14.65 p. Meter, effen, ge streept, geruit, gestippeld, damast, enz. (ca. 240 Tersch. quaL en 2000 versch. kleuren, dessins, etc.). Port- en vrachtvrij aan huis, Stalen per ommegaande. Dubbele briefport aar Zwitserland. CLRKMNEBERG'* Zyde fa brieken (kon. en k. hofl.), Zürich. 726 11 BUITENLAND. Frankryk. De nieuwe Russische gezant te Parys, prins Oaroussoff, begeeft zich eerst den 8sten of lOden Februari op zyn post. Niettemin zal baron Mohrenheim binnen enkele dagen zyn brieven van terugroeping aan president Faure overhandigen. De senator Naquot, een der voornaamste beschuldigden in het derde Panama-proces, is uit Londen te Parys teruggekeerd en heeft zich by de justitie aangemeld. Hy zal den 14den Febr. voor de jnry verschynen, doch behoeft geen veroordeeling te vreezen. Waar- schyniyk zal het openbaar ministerie de be schuldiging laten vallen. De rywielbela6ting heeft in het vorig jaar in Frankrijk 3,336,000 franken opgebracht. In 1893 werd daaruit slechts 781,000 fr. ont vangen: een ontzaglyke vermeerdering dus in vitr jaar. X>nitaclilaxid. De staatssecretaris van buitenlandsch9 zaken Von Bülow heeft in de begrootings commissie medegedeeld, dat de onderhande lingen met de Chineesche regeering over het verschaffen van voldoening voor de aan de Duitsche missionnarisscn in Zuid-Scbantung gepleegde misdaden ten einde gebracht zyo en tot het volgende resultaat geleid hebben L De gouverneur van de provincie Scban- tung, Lipingheng, is afgezet, en hem is de bevoegdheid ontnomen om ooit weier een ambt van hoogon rang t? bekleeden. Zes door Duitsch- land aangewezen hoogere ambtenaren zullen uil de provincie Schantung overgeplaatst wor den. Tegen de in de moorden zelf betrokken misdadigers is de strafvervolging in gang. 2. Voor de materiëele schade, die de katho lieke missie en hare leden hebben geloden, belooft de Chineesche regeering de door de missie geêischte volledige schadevergoeding van 3000 taels te betalen. So. Als boete voor den dood van de mission- narissen moet.n drie kerken gebouwd en van een keizeriyk bescliermingsbord voorzien wor den, en wel eene door de missionnarissen reeds aangevangen kerk te TsinniD, eene tn de stad Tsaotschufu en eene op de plaats van den moord zelf. De Chineesche regoering ver bindt zich, voor iedere kerk 66,000 taels uit to keeren, voor de beide kerken te Tsaotschufu en op de plaats van de misdaad bovendien kosteloos het bouwterrein beschikbaar te stollen. Yerder moeten 24,000 taels uitgekeerd worden voor 't bouwen van zeven veilige woonhuizen voor de katholieke missionn ris sen in de prefectuur Tsaotschufu. Al dtze betalingen geschieden door bemiddeling van het keizerlijke gezantschap, om de missionna- rissen te behoeden voor moeilykheden met de Chineesche ambtenaren. 4o. Tot bescherming van de missionnarissen zal een bijzonder keizeriyk besluit afgekon digd worden. De minister Yon Bülow voegde hieraan nog toe: „De Chineesche regeering heeft hiermede alle door ons gestel Je eischen toegestaan. De hierop betrekking hebbende onderhandelingen zyn door Duitschlands vertegenwoordigers in voortdurend overleg met den plaatsvervanger van bisschop Anzer gevoerd. Te geiyk is zoo veel mogelyk van den raad van den juist in Europa vertoevenden bisschop Anzer party getrokken. Naar diens meening zal namelijk het toestaan van de drie keizerlyke bescher- mingaborden, eene in China uiterst zeldzame begunstiging, bc-langryk by dragen tot verhoo ging van het aanzien der katholieke mission narissen by de Chineesche bevolking. De regee ring gelooft hiermede alles gedaan te hebben wat voor het verloden tot goedmaking van de gepleegde misdaden zonder aanwending van onchristelijke hardheid geoorloofd was, tegelykertyd echter voor de toekomst binnen de grenzen van het mogelijke dergelüke ge beurtenissen voorkomen te hebben. Het ge zantschap in Cbioa zal de stipte nakoming van de gedane cor.ces3iên, voor zoover die niet nu reeds vervuld zyn, zorgvuldig nagaan. Als de beste waarborg is echter te beschouwen de op vasten, door een verdrag bevestigden, grondslag rustende duurzame aanwezigheid van de Duitsche oorlogsschepen en de Duitsche bezetting in de Kiaot3chaubaai, waardoor de macht van het Duitsche ryk duurzaam en zichtbaar den Cbineeschen ambtenaren en het volk van China voor oogen gehouden wordt." De Beriynsche „Lokal-Anzeiger" heeft bericht ontvangen van zyu particulieren corres pondent, die zich aan boord bevindt van de „Darmstadt," dat te Kiaotschau een Duitsch matroos door het gepeupel vermoord is. De Fransche gezant te Beriyn, markies De Noailles, heeft gisteren ter gelegenheid van 's keizers verjaardag hot grootkruis van den Röoden Adelaar gekregen. De keizer heeft een tabel geteekend van de 8trydmacbt tor Z9Q Tan Japan, Rusland en Duitschland in Oost-Azië. Uit die tabel blykt, dat Japan or veertien schepen heeft, meteüde 70,681 ton; Rusland elf schepen, metende 54,243 ton, en Duitschland acht schepeü, metende 38,326 ton. De tabel is aan de admiraliteit enz. uitgedeeld. Italië. In Midden- en Noor a-Italië is het nog v«rt Tan ra8tig, ondanks de verlaging van d« in voerrechten op granen. Te Gallipoli heeft een bende van zeshonderd personen wegens de hooge broodprijzen een betooging gehouden tegen de regeering. Straat lantaarns werden verbrijzeld en het huis van een club in brand gestokeD. De politie her stelde met de hulp van invloedrijke burgers de orde; 36 betoogers werden in hechtenis ge nomen. Te Boltri by Genua hebben eveneens on geregeldheden plaats. Toen de troepen een bende gevangennamen, die tegen den direc teur van een katoenfabriek hadden betoogd, beproefde de bevolking de gevangenen te be- vrydeo. Er ontstond een gevecht, waarop de soldaten van hun vuurwapenen gebruik maak ten. Vyf betoogers werden gewond, waaronder twee doodeiyk. En de regeering ontvangt nog voortdurend verontrustende berichten uil dfe noordelijke - provinciën. Op grond van deae ladingen heeft de ministerraad den premier, markies Di Ru- dini, gemachtigd de lichting 1874 (ongeveer 50,000 man) op te roepen voor den werke- ïyken dienst. Het is nog* niet duideiyk hoe de minister van financiën de daarmede gepaard gaande verhooging der Staatauitgeven en de vermin dering der inkomsten coor de verlaging van de invoerrechten op graan wil dekken. Deze laatste maatregel heeft in radicale kringen ontevredenheid gewekt, omdat zy slechts voor drie maanden geldt. Men gelooft, dat de korte duur aanleiding zal geven tot speculatie. De Italiaansche socialisten moeten voor nemens zyn, manifestaties te houden op den dag, waarop het voorstel tot vermindering der graanrechten in de Kamer in behandeling komt. Men onderstelt, dat de regeeriog dergeiyke manifestaties zal verbieden. De Italiaansche Kamer heeft den afgevaar digde Biancheri tot voorzitter gekozen. Belsrlë. "Woensdagmiddag bevond zich een groote menigte In de buurt van het gebouw der Belgische Kamer. Men verwachtte zeker weef ongeregeldheden; men is echter teleurgesteld. Er is niets gebeurd! Met 26 tegen 18 stemmen Is door den gemeenteraad van Gent besloten, dat by eïkq

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2