N\ 11632. A0. 1398 <geze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. F* ©uilleton. PRIJS DliZEB COUBAKTi Voor Leiden per S maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIES Van 1 -6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.1VJ. - Grootafc letters naar plaats ruim te. Voor bet incasseer en buiten de aUd wordt f 0.05 berekend. Dit iiomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 24 Januari. Door den burgemeester dezer gemeente is aan den heer A. D. Yan der Moer op diens daartoe strekkend verzoek eervol ontslag als controleur van politie verleend, ingaande op 1 Februari a. 8. Tot onderw^zeres aan de Waalsch-Her- vormde Diaconieschool te Amsterdam is be roemd mej. J. W. M. Karg, te Leiden. Per circulaire doet de Commissie der Leidscbe Schouwburg-Vereeniging een beroep op de medewerking van eenigen onzer stad- genooten. Om aan de eischen van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente tot het aanbrengen van verbeteringen van zeer ingrijpenden aard in den schouwburg te voldoen, ziet zich de Schouwburg-Commissie wegons de daarmede gepaard gaande hooge kosten niet in staat. Ten einde den schouwburg in stand te houden, blyft haar geen ander middel dan een beroep te doen op de welwillendheid van voorstanders van den schouwburg, en hun dienvolgens te vragen of zjj bereid zouden zijn de Commissie door een renteloos voorschot van ten minste f 100 te helpen aan de gestelde eischen te voldoen. Door eenige leden der Leidsche afdee- ling van het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond word Zaterdag avond in de concertzaal Ephraïm, aan de Haarlemmerstraat, een liefdadigheids-voorstelling gegevan. In zijn welkomstwoord deelde de voorzitter, de heer C. H. Kouw, mede, dat dit fonds ten do 1 heeft om leden, die ziek z\jn, of andere noodlijdende werklieden te steunen, doch dat dit fonds in de laatste jaren belangrijk was acht.ruitgegaan, zoodat naar middolen moest worden omgezien om daarin verbetering te brengen, hetgeen gelukt is dank zy den steun van eenige stadgenooten, dank zij ook do moeiten en zorgen, die het medelid H. A. Voogel en andere leden zich hadden getroost om deze voorstelling tot stand te brengen. Later, als alle onkosten bekend zijn, zal het juiste bedrag worden bekend gemaakt. Da zaal was vrij goed bezet. De uitvoering werd geopend met „Stijgen en Vellen", een tooneelspel in vijf bedrijven of zes tafereelen, van het afdeelingslid H. A. Voogel, die dit stuk voor deze gelegenheid gemaakt had. Het boeide den aanwezigen blijkbaar voortdurend en den optredenden viel veel bijval ten deel, ook den twee dames, die welwillend hunne medewerking verleenden, alsmede het jeugdige meisje, dat als knaap meespeelde. Na de pauze weid door een dame heel aardig gezongen do romance „Menschen en bloemen", door eenige leden vertoond en voorgedragen „het Koksgiido", daarna weer door oen dame gezongen een fragment uit „De Scheepsjongen", getiteld „Aan God mijn ziel, aan U mijn hart", en vervolgens ver toond een komische scène: „Het huisgezin van den kruidenier", met al welke voordrachten eveneens veel genoegen werd verschaft, ter wijl de voorstelling met Faassen's óénbedrjjvig tooneelspel „De werkstaking" werd besloten, welk stuk zóó werd vertoond, dat bij dezen en genen de tranen in do oogen kwamen. Al stond het niet op het programma ver meld, zoo werd, op het daartoe uitgedrukt verlangen, 's nachts om twee uren toch gele genheid tot dansen gegeven. Wy vestigen de aandacht op de In dit blad voorkomende advertentie der „Vrijzinnige Kiesvereniging." De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 28 Dec. wordt hedenavond alhier verwacht. De „Haarlemscbe Kunstclub" ondervindt, naar men aan de „H. C." mededeelt, moei lijkbeden by haar voorgenomen uitvoering te Leiden. Eso der militaire leden toch, die mee werkt in den „Muiderkring", heeft van hooger- hand een aanschrijving gekregen, waardoor by verhinderd is in dit stuk op te treden. Ons wordt dan ook uit Haarlem gemeld, dat alhier by de voorstelling van morgen de rol van „Hooft" door eeD ander zal worden vervuld dan op het programma staat vermeld. Uit Utrecht komt het treurige bericht van het overly den van den hoer H. J. Bool, oud directeur-generaal van financiën, later van openbare werken, in Nederlandsch Iodië. In 1849 tot stenograaf bij de Kamers der Staten-Generaal benoemd, werd hij later com mies by het departement van binnenlandsche zaken en ontving in 1863 een benoeming tot ambtenaar in Indiö, waar hy gedurende ruim twintig jaren verscheidene betrekkiogen bokleedde. In Nederland teruggekeerd, vestigde hy zich te Leiden, waar hy tot wathouder werd gekozen en in 1888 naar üo Tweede Kamer werd afgevaardigd. Het vorige jaar legde by zjjn mandaat neder. Van hier vertrok hy naar Deventer en ver volgens naar Utrecht. De heer Bool overleed te Utrecht in ruim 69-jarigen ouderdom. Hy was een man van groote administratieve kennis, vooral wat onze koloniën betreft, van een oprecht en edel karakter en d© vryzinnige beginselen toegedaan. De overledene was ook mede-bestuurder van het Kolff-fonds. Tot directeur van de „Coöperatieve Stoomzuivelfabriek" te Naaldwyk is benoemd de heer Joh. Noordam, van Zegwaard. Geheel ongewijzigd is weder by de Tweede Kamer ingediend het in een vroegere zitting onafgedaan gebleven ontwerp van wet tot vaststelling van een Wetboek van Militair Strafrecht. Door het gerechtshof te Amsterdam is ter vervulling van de vacature van raadsheer in dat college opgemaakt do navolgende alpha- betiscbe lyst van aanbeveling: mr. J. H. Van Goor en mr. A. J. Karseboom, rechters te Amsterdam, mr. F. A. Van Leeuwen, rechter te Utrecht. Het adres van hulde aan Emile Zola, dat by de firma Blussó «Sc Van Braam, te Dordrecht, ter inteekening lag, is door 220 per sonen geteekend. De heer Van der Myle, te Smilde, ontving bericht, dat het met ruim 700 namen voorziene telegram Zaterdagochtend te 8 uren by den heer Zola was afgeleverd. Zaterdagavond werd een aanvullingstelegram verzonden. Te Davos is in den ouderdom van 37 jaar overleden de heer C. D. J. Van der Star, gepons. officier van het O.-I. leger. Mgr. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. C. H. Klompó, kapelaan der kathedrale kerk van Haarlem, do zorg opge dragen voor de toebereidselen, dio nog moeten gemaakt worden eer de nieuwe parochie van St.-Bavo daar opgericht en de nieuw.; kathe draal in gebruik genomen kan worden. Na Paschen wordt zfinweleerw. als kapelaan naar de nieuwe kathedraal overgeplaatst. Het stoomschip „Prinses Mario", van Am8terdan naar Batavia, passeerde 22 Jan. Kaap del Armi; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, passeerde 22 Jan. Kaap Carvoeiro; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Jan. Pantellaria; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Jan. te Genua; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Jan. te Southampton. Roelof-Ar ends veen. De buitengewoon zachte, lente-achtigo winter veroorzaakt alhier reeds veel bedrijvigheid onder do tuinders. Wöken van te voren hebben zy hunne akkers in gereedheid gebracht, en thans ziet men velen druk bezig met het poten van peul gewassen. Dit is minstens een maand vroeger dan gewoon. De zaaderwten, die in December in den grond worden gelegd, zyn thans reeds tot den wasdom gekomen, waarop zy moeten wordon overgeplant. De vrees is evenwel algemeen, dat de werkzaamheden van nu nog wel eens zullen moeten herhaald worden, wanneer sneeuw, dooi en vorst samenwerken om het gedane werk te verydelen. Uit de „Staatscourant". Bij Kon besluit is aan den heer J. M. A. Eckman, op zijn verzoek, eorvol ontslag verleend uit zyn betrekking van consul der Nederlanden te Kiel, en is als zoodanig benoemd aldaar, de heer C. D. DetklelTsen, die door de Duitsche regeeriDg in voormelde hoedanigheid is erkend. Aan den heer G. W. Hogg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit znn betrekking van consul der Nederlanden te St.-Helcna. De waarneming van het consulaat is opgedragon aan den heer W. J. Williams. Benoemd tot burgemeesters: van Wijchen J. Willemse; van Warffum A. K. Bijlsma, secretaris dier gemeente; van Westerhoven J. Baken, secr. dier gem.; van Haskerland jhr. A. J. Vogelin van Claertergenvan Middelharnis U. J. Mijs; van Escbaren T. Cuppen; van Doorn en Maarn jhr. H-H. A J. De Geer, secr. dier gem. van Abben- brook en van Hcenvliet J. S. Korteweg; van Heosden P. L. Honcoop en van Lochem T. Haitama Muiier. Goedgekeurd, dat M. A. H. M. Stroink, burge meester van de gemeente Oldemarkt, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Pensioen verleend aan J. M. S. Clavareau, wed. mr. E. De Ras, griffier der arrond.-rechtbank te Maastricht, ƒ600; W. Heister, wed. P. W. Le Comte of Lecomte, commies late klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ186; A. M. Van Gijsel, wed. A. H. Schols, machinist bij 's Rijks magazijn van genees middelen, ƒ238; E. A. Van Essen, wed. H. Hein- huis, ryksveld wachter, ƒ160B. Stavenuiter, wed.C. J. Baesjou, commies 2de klasse bij 's Rijks belastin- fen, ƒ390 C. A. Broer, wed. J. Fehx, besteller ij 's Rijks telegraaf, ƒ200. De met verlof hier te lande aanwezige lste luit. der genie van bet leger in Ned.-Indië L. J. R. Geene, ter zake van lichaamsgebreken, op zijn verxoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer A Deyo erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde Staten van Amerika te Paramaribo. De gewone audiüntièn van de ministers van justitie en van oorlog zullen deze week niet plaats In de Lakenhal. Mej. Jo Koster, eene Haagscfie artiste, expo seert in de Kunstzaal een aantal schilderijen en studies Volgens een bericht onlangs in het Dagblad, heeft zy in Belgiè het zooge naamde „plein-air" bestudeerd. Er zyn dan ook onderscheidene goede schilderyen in dezen trant. Het kinderkopje „In 't graan", de twee meisjes met „Roode doekjes", zyn goed waar genomen. Zeer juist is do werking d6r reflectie weergegeven in de pastelteekening (drie kin derportretten), waarby ochter 't relief, vooral van 't middelste kinderkopje, wat heeft inge boet Geheel echter is mej. Koster in de finesstia van het plein-air niet thuis. De scha duwen byv. van het „Zonnig wegje" (azalea's) doen nog aan plekkun kleur, niet aan scha duw denken. Beter gedaagd in dit opzicht is „Gouden regen". De groo'ste kracht van uej. Koster schynt gelegen in 't portret. Zoowel het flink ge schilderde „Kindje in 't groen",'t portret van mej. B. Koster, als de reeds genoemde pastel teekening, pleiten daarvoor; maar bovenal 't portret vao mej. Van Mijnen, waarmee de artiste geluk mag wo.dvn gewenscht. Dit vlotte, rustige werk, zonder menige pretensie, houdt 't uit togen al de omringende koppen van de museum-schilderyen. v. D. Gemengd Nieuws. Aan h et t e 1 e p h oon n e t a 1 h ier is aangesloten onder No. Ill Mr. J. A. F. Coeborgb, Breestraat. De heryk van de gewone ge wichten, benevens der maten en strykerszal in het yklokaal aan de Lammermarkt plaats hebben: op 25 Januari voor de bewoners van de Haarlemmerstraat No 226 tot en met No. 313, van 9 12 en van 12'/, 31/» u. Zaterdag j. 1. mocht het den lsten keurmeester van vee en vleesch G. Polier gelukken, oen den natuuriyken dood gestorven kalf in beslag te nemen. Na de keu ring is het vleesch voor menscheiyk gebruik afgekeurd. Gisteren won het lste elftal van „Ajax" hier ïq Leiden van „H. B. S. U", uit Den Haag, met 6 tegen 0 (goals), het 2de elftal in Den Haag van „Celeritas" mot 2 tegen 1 (goals). Snbst-officier van justitie mr. Maciaino Pont vorderde in de heden gehouden strafzitting der Haagsche rechtbank - by verstek 6 weken gevangenisstraf voor een warmoezier uit Leiden, die zich aan de Haar lemmerstraat alhier tegen de politie verzette en een agent zoo'n klap in het gelaat gaf, dat de man in drie dagen geen dienst kon doen. Voor een jongen man nit Katwijk, die den gemeente-veld wachter aldaar een paar klappen en een duw zou gegeven hebben by gelegen heid van de arrestatie van een beschODken persoon, werd één week geëischt. Volgens de „Haarl. Ct." zal de heer Von Saher, directeur van de school voor kunstny verheid te Haarlem, zich eerlang voor eenige maanden naar Indiö begeven, ia ver band met de koloniale inzending naar de Parysche tentoonstelling vau 1900. Is het blad wèl ingelicht, dan zal een leerling der genoemde school Uen hoer Von Saher verge zellen en ligt het o. a. in de bedoeling afgiet sels te nemen van gedeelten van don Boeroe- Boedoer tempel. Gistermiddag tegen halfvyf ont stond door het in brand geraken van een spiritU8toestel brand in een der directie-kamers van het Stads Armenhuis te Amsterdam. Door het vlam vatten der overgordijnen stond spoedig het vei trek in lichterlaaie. De brand weer rukte met veel materiaal aan, doch wist met één slang op de Vechtwaterleiding den brand te beperken tot dit eene vertrek, dat geheel uitbrandde. Toen de brand was uitgebroken, had men dadeiyk maatregelen genomen om de zieken in veiligheid te brengen; gelukkig was dit door het spoedig aanrukken der brandweer geheel onnoodig. Toen gistermorgen de eerste trein van Rotterdam naar Antwerpen het station Esschen was gepasseerd, werden de reizigers opgeschrikt door het plotseling stil staan van den trein. De oorzaak was het derailleeren van de locomotief. Deze werd afgehaakt ea de trein op verkeerd spoor ge bracht, waarna de reis kon worden voortge zet met een uit Antwerpen aangebrachte machine. Alles liep zonder ongelukken af, doch voroorzaakte 20 minuten vertraging. De „N. R. Ct." meldt, dat de betrok ken buitenlandscbe spoorwegen de bepaling ge maakt hebben, dat vermindering van vracht zal worden toegestaan ten behoeve van min vermogende Nederlandsche longlijders, die naar bet Nederlandsche Sanatorium te Davos- Platz vervoerd worden. Gisteren is te Harlingen opgehaald het lyk van den hear Van Erp Taalman Kip, vroeger gasdirecteur aldaar, die reeds geruimen tyd werd vermist. Nu ten gevolge van het byzon- der zachte weer de rogge begint uit te loopen, maken de boeren zich wel wat ongerust. Mocht de vorst eens invallen, dan zou deze zeer schadelijk op dit gewas kunnen werken. De dienstbode van den landbou wer S. M., te Milheeze (N.-B.), die Maandag avond gezond en wel naar bed ging, is biy ven doorslapen tot Woensdagavond 10 uren, ondanks herhaalde pogingen der huisgenooten om haar wakker te maken. Nadat zy ontwaakt was, klaagde zy over hoofdpyn, terwijl zich bovendien verschyneelen voordeden, die aan haar verstand doen twyfelen. Zijn laatste wil. 39) En wederom kon hy zich niet weerhouden te lachen. Daarna echter rees er uit zyn ziel een ernstige gedachte op, welke weldra zijn geheete hart vervulde, de gedachte aan den dood, aan de eeuwigheid, aan God, en onwille keurig bcog hy het hoofd, terwijl hij wachtte, dat Sancho hem zijn derden kogel zou toe zenden. Maar dat derde schot ging niet af. f Een reusachtige gestalte had zich naast t S :ncho vertoond, en zonder worsteling, zon- d;r weerstand werd deze door een krachtigen i arm ontwapend en op den grond geworpen. Niettegenstaande zijn beschonkenheid had Manuel gevoeld, dat zijn nicht door een ge* vaar werd bedreigd. Als door instinct gedre ven, was hij toegesneld en wierp zich op hem, dien hy kende als den vyand van Fran$oise, om het meisje te verdedigen of baar te wreken. Zonder tyd te verliezen met te onderzoeken, van waar hem die onverhoopte hulp toekwam, gaf Paul zyn paard de sporen en verwyderde zich met lossen teugel, terwijl niemand er aan dacht, zich tegen zyn vertrek te verzetten. De gasten, die op het geknal der schoten waren komen toeloopen, hadden geen lust om zich te mengen in een zaak, welke hun niet aanging, en bepaalden er zich toe hun best te doen om de heide vechtenden te scheiden, die thans handgemeen waren. „Laten wy deze heeren medenemen en op sluiten, tot zy hun verstand terug hebben gekregen," sprak de baron, geërgerd over het woedendo geschreeuw van Sancho. „Die Spanjaarden zyn twistzoekers, vooral als zy wat veel gedronken hebbon, en het zou jam mer wezen, onzen mooien avond zoo te moeten eindigen. Kom, de punch zal wel gereed zyn 1 Laten wy ons vermakenhet overige gaat ons niet aan!" Terwyi alzoo iedereen naar het kasteel terugkeerde, had Paul gelukkig zyn gevaar- lyke afdaling volbracht. Aan den voet van den heuvel vond hy Francoiae. „Men heeft ep u geschoten 1 Gy zyt ge wond?" vroeg zy hygende. „Neen I 't Is maar een schram. Doch waarop wacht gy?" „Ik wilde alles wetenIk was zoo bang! Te moeten denkon, dat gy u aldus blootstelt om mynentwil I Is het waar, dat u niets deert?" Straks nog zoo dapper, toen haar eigen leven in gevaar was, toonde zy zich nu de zwakke vrouw, en Paul moest haar aanmoedigen, zeggende: „Maak u niet ongerust. Zy vervolgen u niet meer; maak nu gebruik van de gelegenheid." „En gy?" „Ik vergezel u. O, verbied my dat niet lik zal u volgenvan verrevan zeer verre. Maar ik kan niet heengaan zonder u in veiligheid te hebben gezien." Zy antwoordde niet en vertrok in galop. IX. Toen eens het oogenblik van spanning voorby was, waarin Frani;oise beangst was voor eens anders leven, zoowel als voor het hare, had zy al haar kalmte teruggevonden, en mynheer De Rouverand verwonderde zich over de helderheid van geest, de koelbloedig heid, welke zy aan den dag legde. Zy had ongetwyfeld van te voren de kaart van het land bestudeerd, want zy aarzelde geen oogen blik, welke richting in te slaan. Den grooten weg verlatende, koos zy de zandige zypaden, waar Paul haar steeds bleef volgen. Het ry- dier, dat hy op goed geluk had uitgekozen, was een van die kleine paarden van Tarbes, mager en gespierd, met kleinen kop en fijne beenen, niet krachtig van uiterlyk, doch in werkelykheid taai, vurig en vol moed. Het zyne was reeds oud en een weinig dempig, geiyk men van een huurpaard, dat slecht wordt verzorgd en veel moet werken, niet anders kan verwachten. Dezen avond echter scheen het al den moed, al de vlugheid van zyn eerste jeugd terugge kregen te hebben, hetwelk waarscbynlyk was te danken aan de ongewone hoeveelheid haver, waarop het was onthaald. Het had zyn gang geregeld naar dien van den Engelschen draver, steeds den afstand houdend, welke er tusschen beiden lag, zonder dien grooter te laten worden, alsof het begrip had van bet eigenaardige, van het kiesche van den toestand. Het geluid der hoefslagen op den drogen grond was het eenige, wat de diepe stilte in den omtrek stoorde. Zoo ver men zien of hoors-i 'ton, waren de wegen verlaten; geen onmiddellyk gevaar scheen den vluchtelingen meer te dreigen, en Panl begon zich af te vragen, of men hun spoor had verloren, dan wel, of er eenige onverwachte hulp was opgedaagd, waardoor men van de vervolging had afgezien. Denkende aan den langen weg, welken zy nog vóór zich had, matigde mejuffrouw De Lafougeraie den gang van haar paard, en allengs had haar angst van daareven plaats gemaakt voor een betrekkelyke kalmte. Thans herinnerde Paul zich zyn wonde, terwyi hy op zyn linkerschouder en op zyn borst een vochtigheid gewaar werd, die zich al meer en meer verbreidde en zyn kleeren aan de huid deed vastkleven. Het bloed vloeide druppels- gewyze langs zyn hals, langzaam, doch zonder ophouden. Inderhaast maakte hy van zyn zakdoek etn verband, hetwelk hy bevestigde met een groote zyden das, die de bezorgde Jozef in een zyn r zakken had gestoken, en opnieuw vergat by het ongeval. Hy gevoelde noch vermoeidheid, noch pyn. Een soort van Hchamelyke en geestelyke verdooving scheen hem te hebbon bevangen. De eene weg volgde na den anderen, paden kruisten elkander, zonder dat hy zich reken schap trachtte te geven, hoeveel myien of kilo meters, uren of minuten er verloopen waren. Geleid door zyn paard, eer dan dat hyzelf het beetuurde, ging hy voort, den geest verloren in allerlei droombeelden, steeds vooruit eu worktuiglyk de oogen op het jonge meisje, dat voor hem uitreed. Nu eens vertoonde zy zich geheol In het onzekere licht der maan, dan weer verdween zy in de duisternis, om opnieuw te voorschyn te komen als een onduidelyke, verwyderde schaduw, die by met de heesters langs den weg verwarde. Geen enkelen keer bield zy stil, nooit keek zy om, geen woord werd tusschen hen gewisseld, en hy maakte een vreemden indruk, die zwygende rit door den nacht en de eenzaam-, heid, zóó vreemd, dat Paul zich somtyds den speelbal eener zinsbegoocheling waande. Er kwam een duistere herinnering by hem op aaD witte vrouwen, aan de toovergodmnen van het meer, aan de bevallige gestalten van waternimfen, welke de van zyn weg gelokt» reiziger vervolgt, zonder ze ooit te kunnen bereiken, en het was hem of zyn wil onder een vreemden invloed machteloos werd, alsof by, al had hij het gewenecht, niet meet terug kon koeren, niet van den aangewezen weg afwyken of stilhouden, alvorens op de plaats der bestemming te zyn aangekomen. Thans moest men reeds ver van Arbus zyn, want de landstreek veranderde van voor komen, geiyk altyd in dit aan afwisseling zoo ryke gedeelte van Béarnais, waar de natuur geen ruimte genoeg schynt gehad te hebben, om al haar wonderen uit te spreiden. Het waren niet meer de lachende, vroebtbaro omstreken van Pau; de groeneDde heuvels, bedekt met kasteelen, met villa's, met witte huisjes, door geboomte omringd; de weHgs vlakten, bezaaid met dorpen, welke elkander raken, besproeid door de Gave, die daar breed en statig tusschen haar lage oevers vloeit. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1