N* 11630» Zaterdag 22 Januari. A0. 1898 Qeze jouraat wordt dagelijkss met uitzondering van (§qr- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. franco per poBt .........a.,..., l.*0. Afzonderlijke Nommers J0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.Ï7J. - Grootera lettere naar plaatsruimte. Voor bet incasasbron buiten de etad wordt 0.06 berekend. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. torste blad. Offlciëele EennisgeTiageB. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van G. R. YAN ALPHEN, houdende verzoek om verguouing tot oprichting vin eon bakkerij en tot plaatsing en in-werking-stelling van een gasmotor van twee paardekracht in het perceel Nieuwe R\ju No. 62; Golet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bg deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met do bglagon op de Secretarie dozer gemeente ter visie gelegd i9; alsmede, dat op Donderdag 3 Ifebr. a. e., 's voormiddags te elf uren, op hot RaE-dkuiis gelegenheid zal worden gegeven, om bezware i tegen dat verzoek ia te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 20 Jan. 1398. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Januari. Mr. B. De Jongo, die gisteren alhier promt- ▼eerde tot doctor in de rechtswetenschap, had tot één van zfin stellingen„Ten onrechte besloot de Baad van Leiden in ztyn vergade ring van 26 Aug. 1897 tot nitt toelating van den gekozene, die, hoewel zonder akte en niet als hoofdbezigheid, les gaf in 't recht lijnig teekenen aan de scholen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" en aan de vereeniging „De Practische Ambachts school." Naar alle waarschijnlijkheid zal het ge deeld kerkelijk leven onder de Gereformeerden alhier onder de namen A, B en C weldra tot het verleden behooren. Immers, een adres beweging onder de drie Geref. Gemeenten, beoogende de samensmelting, vindt by velen zoo groote instemming, dat een goed resultaat wel haast niet kan uitblijven. De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier zal een ledonvergudering houden op Vrijdag 28 Januari in het „Nutsgebouw", waarin o. a. aan de orde zal worden gost9ld een voorstel van bet bestuur tot wijziging van hot regie ment der Vereenigirg, alsmede aanwijzing van candidaten voor de verkiezing op 1 Februari, voor een iid van den gemeenteraad. Het sub-comité te Haarlem der „Natio nale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" laat als inzending op die tentoonstelling een geheel door dames ingericht en bewerkt boudoir vervaardigen, dat het hoofdcomitó te 's Gra- venhage zal worden ten geschenke gegeven, om op de tentoonstelling in zijn geheel te worden verloot voor f 1 bet lot, ten bate dier Vereeniging. Eenige leden der „Haarlemsche Kunstclub" en andere dames on heeren zijn nu voor nemens om op Dinsdag 25 Jan. e. k., des avonds te halfacht, eon tooneeluitvoering te geven in den Schouwburg te Leiden, tot dekking der groote onkosten voor bovenge noemde inzending. ^Na de pauze zal worden opgevoerd „Een avond in den Muiderkring". De décors door den heer Sommer, kunst- en decoratieschilder te 's-Gravenhage, vervaardigd, geven de Slot zaal te Muiden zooals die was in de 17de eeuw. De beroemde mannen der oudheid, Hooft, Vondel, Huigens en Van Baerle, treden op met Tesselschade, Anna Boemer en anderen, om do echt nationale onderneming der vrou wen van het „heden" te steunen. Medewerken de heerenTh. Chappuis, majoor der inf., Mr. L. C. Kronenberg, Mr. W. Van Hulst, luitenant G. Koning, de heer Jan Feith, en de dames: mevr. Smit Kleine— Fastró, mej. A. DroRt, mej. T. Drost, mej. A. De Graaff, mej. F. Nieuwenkamp en mej. M. Smit Kleine. Elders vond deze voorstelling zeer veel by val on word ze door de pers zeer gunstig beoordeeld. Te Haarlem zelf moesten in de laatste dagen voor de voorstelling gemiddeld vyftig a zestig personen worden afgewezen wegens gebrek aan goede plaatsen. H.H. M.M. de Koninginnen en prinses Elisabeth brachten gisteren een langdurig be zoek aan de kunstgalerij van den heer Biesing te 's Gravenhage, waar o. a. een paar schil deryen van Munkaczy tentoongesteld zjjn. In tegenwoordigheid van vele belangstel lenden werd gistervoormiddag op de Alge- meene Begraafplaats te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den heer W. Franken, in leven chef in de 4de afdeeling bjj de Staatsspoorwegen op Java. Tot de vrienden, die den overledene naar de laatste rustplaats waren gevolgd, behoorden eenige oud hoofdambtenaren van de Staats spoorwegen op Java, onder meer de vroegere chefs, de heeren baron Van Lijnden en J. Sluiter, zoomede eenige officieren van het Indische leger, o. a. de majoors Van den Broek en Visser. Namens de vrienden wijdde de heer Sluiter eenig6 gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van den betreurden doode, waarty spreker zich tevens tot tolk maakte van de talryke vrienden in Indié en van het aan den heer Franken ondergeschikte personeel, dat door het heengaan van dezen energioken man een eerlijk, rechtschapen chef verliest. Ook de vele bloemen, welke de ïykbaar dekten, bewezen, dat de ontslapene zich veler genegenheid had verworven. Een der broeders dankte voor de betoonde belangstelling. Dö examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonder- wys in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1898, zullen aan vangen op 15 Februari. De commissiön, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden voor de nuttige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Groningen en voor de fraaie handwerken te Breda, 's Gravenhage en Groningen. Tot leden der commissie, zitting houdende te 's-Gravenhage, zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwys in de 2de inspectie; tot leden, de dames J. A. J. Testae; C. J. Van den Ende, onderwijzeres in vrouwelyke handwerken; J. G. Gravelotte, geboren Pontior, onderwijzeres aan de ByksnormaallesseD, allen te 's-Gravenhage; A. M. Yan der Velden, onderwyzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam; M. C. Van der Est, geboren Hermans, te Haarlem; A.M. Nater, leerares aan de industrieschool voor meisjes te Rotterdam; tot plaatsvervanger van den voorzitter: A. R. V*a Beekum Maurisse, schoolopziener in het arrondissement Vlaardingen; en tot plaatsvervangende leden, de dameB G. Van Eyk, geboren Hardeman; S. Kleyn, geboren Van Lier, beiden te 's-Gra venhage; b. tot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie handwerken G. Roodenburch, school opziener in het district Hoorn; tot leden, de dames J. S. Beydals, directrice der industrie school voor meisjes, te 'e-Gravenhage; J. C. Schütt, te 'e-Gravenhage; J. Van der Kaay, leerares aan de industrieschool voor meisjes, te Rotterdam; tot plaatsvervanger van den voorzitter mr. A. M. De Cock, schoolopziener in het district Rotterdam; en tot plaatever- vangende leden de dames Johanna W. A. Naber, te Amsterdam; A. M. Van dor Velden, onder- wyzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwyzere en onderwyze ressen te Amsterdam. Men deelt ons uit Amsterdam mede, dat het „tehuis" voor doofstommen, gelogen aao de Westermarkt No. 16, der vereeniging „Door Liefde Saamgebracht", voorloopig dage- lykB van 10 4 uren ter bezichtiging is ge steld en dat het bestuur belangstellenden vriendeiyk uitnoodigt tot oen bezoek. De kapt. D. C. Van der Nagel, van het 7de reg. inf. te NaardeD, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. (N. R. C Het schritteiyk gedeelte van het examen voor toelating tot de Cadettenschool te Alk maar zal dit jaar te 's Gravenhage, Breda en Arnhem worden afgenomen en wel op 7 en 8 Juli. Het mondeling gedeelte heeft te Alkmaar plaats, waartoe de adspiranten ploeg8gewjjze zullen worden opgeroepen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, wanneer na het inschrijven der beoor- deelingsiyst van eenig officier en vóórdat die lijst opnieuw moet worden ingevuld, zich met den betrokken officier een omstandigheid voordoet, op grond waarvan het laatsteiyk in do beoordeelingsiy8t omtrent hem uitge bracht oordeel meer bepaaldelgk voor wat zyn yver, zyn gedrag en zyn geschiktheid voor bevordering betreft zou behooren te worden gewyzigd, daarvan met bekwamen spoed en langs den hierarchieken weg by speciaal rapport modedeeling aan het depar tement van oorlog zal worden gedaan. De gemeenteraad van Dordrecht heeft zich vereenigd met het voorstel van B. en Ws. (op verzoek van hot college van rogenten) om den tegenwoordigen 2den geneesheer van het geneeskundig gesticht voor krankzinuigen, dr. Van Erp Taalman Kip, te belasten met de waarneming van den geneeskundigen dienst (berekend naar een jaarwedde van f 3500) en te benoemen tot waarnemend 2den geneesheer dr. G. P. Van Trooyen aldaar. De uitgevers van „De Spaarne-Bode", de firma M. Uitenbosch Co., hebben een exem plaar van den door hen aan de geabonneerden aangeboden kalender, waarop een negental portretten van H. M. de Kooiogin voorkomen, aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden en hebben daarop namens de Koningin-Regentes een dankbetuiging ontvangen. De kalender is ook vuor niet-geabonneerden by den boekhandel verkrijgbaar. Uit de boekerij van het Museum van Kunstnyverheid op het Paviljoen te Haarlem werden over 1897 1613 boek- en plaatwerken naar 73 verschillende plaaUon in ons land in bruikleen verzonden. Dat van genoemde boekerij in de laatste jaren een zoo veelvuldig gebruik wordt ge maakt, is een verblijdend toeken, dat de her leving van het kunstambacht in ons land kenmerkt. De gelegd.heid voor het verkrygan van boek- cm plaatwerken wordt zeer gemukkeiyk gemaakt, men heoft zich slechte tot den conservator van het museuoi te wenden, om alle gewenschU inlichtingen te verkrygen. Bedankt is voor bet beroep by de Gereformeerd o Kerk te 's Gravonkage door de. H. H. Hoekstra, te Schiedam. Ds. D. J. Van Aalst, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Hoorn, zal, naar men aan de ,N. R. Ct" mededeelt, tegen 11 April, als wanneer hy 40 jaar predikant is, emeritaat aanvragen. Voor de betrekking van leeraar in plant en dierkunde aan c* inricbling voor hooger en middelbaar onderwys te Amersfoort, wordt de eenig bevoegde sollicitant dr. J. M. Croocke- wit, ter benoeming voorgedragen. De heer H. A. Toe "Water, ontvanger- entreposeur en directeur vanwege het Ryk der beide Vry-Eolrepots te Rotterdam, is gisteren aldaar na een langdurige ongesteld heid op 55-jarigen leeftijd overleden. Den 14den November 1891 werd de heer Toe Water te Rotterdam benoemd, na te 's-Hertogenbosch by 'sRyks belastingen te zyn werkzaam geweest. Te Rotterdam was hy do opvolger van jhr. Stern. In de weinige jaren dat de heer Toe Water te Rotterdam werkzaam was, had hy zich vele vrienden gemaakt en genoot de achting zynor ondergeschikten. De ter-aarde-bestelling heeft Zaterdagmiddag to twaalf urea to Hillegersberg plaats. Door Ö9 rechtbank te Leeuwarden is opgemaakt een alphabetische lyst tot aanbe veling voor de vervulling eeoer vacature van kantonrechter te Dokkum. Hierop komen voor mr. L. J. P. Hoeffelman, griffier bfi het kantongerecht te EJeorenveen; mr. L. Offer haus Jz., commies-chef der eerste afdeeling by de provinciale griffie in Drente, en mr. J. A. Schaaff, griffier by het kantongerecht te Helder. Volgens een bier te lande by de familie ontvaDgen telegraphisch bericht is op Atjeh overleden de kapt. der inf. by het O.-I. leger P. A. J. Veerman. De heer Veerman werd in Dec. 1881 benoemd tot 2den luit., in 1887 volgde zyn bevordering tot lsten luit. en in Oct. 1894 die tot kapitein. Hy bereikte den leeftyd van 38 jaar. Het „Deventer Dagblad" verneemt, dat de he6r J. Stoffel, de bekende lanonationalisator, wegens gezondheidsredenen zijn mandaat als afgevaardigde ter Tweede Kamer heeft neer gelegd. Benthuizen. De Raad dezer gemeente ver leende tegen 1 Maart een eervol ontslag aan mejuffrouw M. C. H. Köhler, als on ierwuz-rts aan de openbare school alhier. Hoogmade. Da heer J. G. R. Van den Berg, voorzanger bjj de Ned.-Herv. Gemeente te Hoogmade, heeft tegen primo April a. 8. aan den kerksraad eervol ontslag gevraagd uit die buirekki.ig, welke hy alsdan juist 38 jaren heeft vervuld. Noordwyk. Gisteravond werd in „café Flora" een talryk bezochte algemeene ver gadering van bet. St. Jeroensgilde gehouden. Met een welkomstgroot in deze eerste "bijeen komst van 1898 opende de voorzitter de ver gadering. Als spreker voor dezen avond trad op de zcereorw. heor Van Straelen, pastoor van Katwyk, die op onderhoudende wjjze, nu eens op trnstigen, dan weer op luimigon toon, een causerie hield over een zeer eenvoudig, voor iedereen bevattelijk onder »verp: ce Spaarzaamheid. Vóór dezo lezing werden een paar punten behandeld, waarvan de korte inhoud was, dat de commissie van voorbe reiding eener volksbibliotheek, 'ojj monde van haar secretaris, een beer Haanappel, verslag uitbracht van baar bemoeiingen in deze zaak, en dat tot bestuursleden voor de eerstdaags te openen bibliotheek, naast de leden dor voor- loopige commissie, gekozen werden de heirea J. H. Van der Werf en Th. J. Van Went, zoodat dit bestuur, evenals die van ai de onderafdeel ingen van het St.-Jeroensgilde en van het gilde zelf, uit vyf leden zal bestaan. De tragische aangelegenheid uit de Voor straat, waarvan wö verleden week berichtten, heeft een spoedige ontkuooping gevooden. De weduwe E., dio op advies van cr. H. Van Nes Dinsdag 11. naar een krankzinnigengesticht werd vervoord, is, naar wy vernemen, gisteren op „Endegeest" overleden. Valkenburg. Zaterdag, 22 Januari, dea middags te twaalf uur, zal er ten Raadhuizo gelegenheid zyn voor kostelooze vaccinatie en revaccinatie. Zocterwoude. Ds. T. Doevendans Wzn., predikant te Hoogmade, heeft voor het beroep naar do Ned. Herv. Gem. alhier bedankt, ter- wyi hy dat naar een dergelyke Gem. te Elburg heeft aangenomen. In de eerste plaats zal het de gemeente leden van Hoogmade, waar ds. Doevendans zeer gezien was, spyten, dat zjjneerw. van daar vertrekt; in do tweede plaats hebben de protestanten van Zoeterwoudo nu dubbele reden tot treurenvoor het beroep bedankte d«. Doevendans en zelfs don ring Alfen, waar toe Zoeterwoudo behoort, gaat h(j verlaten, zoodat de Gemeente alhier gobeel verstoken zal worden van zyn predikatiën, welke z(j zoo gaarne hoorde. Door B. en Ws. is bepaald, dat de jaar- iyk8che schoorsteenschouw oit jaar zal aan vangen op Maandag 24 Januari 1898. De personen, daarmede belast, z\jn: A. Zijn laatste wil. 85) Waai toe zal ray dan oen wet dienen, waarvan ik de toepassing niet kan vragen aan de rechtbanken, die myn klacht niet vernemen zullen? In die half barbaarsche landen geldt nog het recht van den sterkste, en ik zal voor altyd zyn overgeleverd aan de genade mijner vervolgors. Welnu, dat wil ik niet! Ik wil niet leren in die afschuwelijke „Slavernij! Ik wil Sancho niet huwen!" J De opgewondenheid der wanhoop had zich ■%an haar meester gemaakt, en haar ziels angst, te lang onderdrukt, uitte zich in snelle, hortende volzinneD, mc-t moeite uitgebracht. „Ik wil Sancho niet huwen I" herhaalde zy, terwijl haar bruine oogeri van verontwaar diging fonkelden. „Ik wil dien ellendeling tiet huwen, dien men my met geweld wil ppdrmgen. Wat hebben zyn moeder en hy ny aldus te verbolgen? Als het alleen was uit eigenbelang, om dat aandeel in een zilver- mijD, dat myn moedêr my heeft nagelaten, o, dan zou lk hun dat gaarne willen afstaan. Ik begeer niets dan myn vryheld!" Fran^oise De Lafougeraie was opgestaan. Haar zachte trekken hadden een uitdrukking tan vastberadenheid aangenomen, welke Paul tr nooit van te voren op waargenomen had, en het was met een gemeDgd gevoel van medelijden en bewondering, dat hy zeide: ,0, zeker, gij moet tegenstand bieden. Maar er is misschien nog wei een andor middel dan de vlucht. Waarom hebt gj) uw meerder- jarigverklaring niet aangevraagd, mejuffer? Geen enkel rechter zou se u geweigerd hebben." „Om naar den rechter te kunnen gaan, moet men vrjj zyn, en dat ben ik nooit geweesll Myn tante en Sancho hebben altyd het oog op my. Ik kan Diet uitgaan dan in gezelschap van één van beiden, en bU het minste kwaad vermoeden heb ik het ergste van hen te duchten. Gy ziet wel, dat de vlucht myu eenige uitkomBt is." „Waar zult gy heengaan? Wie sal u ver gezellen „Eerst heb ik gedacht naar de kostechool te gaan, waar ik ben opgevoed; maar men zou er my te gemakkelyk hebben gevonden. Manuel zal my begeleiden naar een dorp by Orthez, waar een oude dienstbode van ons woont, die my heeft opgepast, toen ik klein was. Zy zal my opnemen; daar ben ik zeker van. Zy zal my verbergen enacht dagen zyn spoedig om." „Gy kunt op Manuel vertrouwen?" „Tot wien anders zou ik my gewend heb ben? En, daarenboven, hy heeft sioh nooit tegen my gekeerd, zelfs niet in zyn slechtste buien. Het eenige, waarvoor ik vrees, is, dat hy tusschen nu en ons vertrek zyn bezinning verliest. Maar hy heeft my beloofd, zich in acht te zullen nemen." „Tenzy de verleiding hem te sterk worde;" mompelde Paui, een bezorgden blik naar de tafel slaande. De bedienden, die zich niet vertoond had den om de aankomst schilderachtiger te doen zyn, waren teruggekomen en legden de laatste hand aan de toebereidselen voor het souper. De flesschen werden ontkurkt, het geluid eener goDg gaf het toeken van begin, en eens klaps kwam er stilstand in de luidruchtige gesprekken of het gedempte gefluister, waar mede tot nu toe de zaal gevuld was geweest. Paul stond op. „Een enkel woord nog, mejuffer," sprak hy haastig. „Hoe moet ik het aanleggen, om u het my door mynbeer De Lafougeraie toever trouwde ter hand te stellen?" Zy dacht een oogenblik na en antwoordde toen: „Myn broeder heeft my eene gezegd, my in geval van nood tot zyn notaris, mynheer ChouHo, Rue de Bellechasee, te wenden. Zend hem het geldl Zoodra ik meerderjarig ben, zal ik hst van hem opvragen, indien God geeft, dat ik myn vryheid alsdan terug heb gekregen." Paul verwyderde zich snel. Sancho trad met den baron binnen. „Aan tafel, damesI" riep de laatste. „Ieder uwer met haar begeleider." Paul nam plaats naast de beminnelyke Aurora, terwyl aau bet andere einde der tafel Sancho zich wederom by Framjoiae ge voegd had. „En Don Manuel 1" riep er een. „Don Manuel is by de dames in ongenade! Hy beeft geen schoons buurvrouw naast zichl" „Dat is een onrechtvaardigheid!" zeide een ander. .Dat kan zoo niet!" „Zet madame Cliguot naast hem!" riep Sancho met een schaterlach, terwyl hy zyn broer een flesch champagne toeschoof. „Dat is het beste gezelschap voor Manuel." By deze grove scherts stemden alle aanwezigen in met zyn luidruchtige vroolykheid. „Dank u, ik heb geen dorst," zeide Manuel. By dit antwoord klonk bet gelach nog luider. „Geen dorstl Gy?" vroeg Sancho, bet glas van zyn broeder vullend. „Kom toch IDaar, drink gauw opl Het schuim zal er over loo- pen." „Ik drink op de gezondheid der dames!" riep de Hongaar uit. Manuel had het glas aan de lippen gebracht, maar den blik van Framjoise ontmoetend, zette hy het weer op tafel. „Kykt" schreeuwde Sancho. „Myn broer heeft een belofte van matigheid afgelegd! Breng hem een kruik water 1" „Dan zal lk u bet hoofd er mee wasschen!" bromde Manuel tusschen de tanden, terwyl zyn wenkbrauwen zich fronsten op een wuze, welke Sancho het zwygen oplegde. Hun twist was onder de algemeene luidruchtigheid ver loren gegaan. Men at, men dronk, men lachte. Die mannen, zoo élégant van uiterlyk, toon- den een eetlust van poldergasten; die schoone vrouwen stolden zich aan als gulzige kinderen. Ingetogenheid en waardigheid schsnen verban nen, en Paul, die vroeger dikwyis aan derge lyke feesten had aangezeteD, zonder er veel by na te denken, kon een gevoel van afkeer niet onderdrukken. „Wat zet gy een donker gezicht!" merkte de jonge Aurora aan. .Waarom lacht gij niet om wat de anderen zeggen? Hebt gy er geen pleizier in?" „Niet veel." „Gy vindt het onbetamelykl" „Nogal." „Kyk, dan zyt gy net als Fran;oise. Dis heeft ook altyd allerlei bezwaren en aanmer kingen. Maar voor een man is het bespotte- ïyk zoo braaf te zyn." Minder bespottelyk dan voor een vrouw, om onbeschaamd te wezen!" „Bab! Iedereen is tegenwoordig zoo. Dat is do mode." „Een leelyke mode!" „Zoo? Ik vind, dat gy erg vervelend zyt. Ik ben niet naast u komen zitten, om my do los door u te laten lezen." Paul zweeg. Hy kon geen woorden vinden voor het gevoel, dat in hem opkwam, en hy dacht aan Frampise, aan het meisje met haar edele grondbeginselen, met baar reine ideeén, dat elk oogenblik met een omgeving als de hare in botsing moest komen. Aurora maakte een einde aan zyn gepeinzen. „Ja, gy zyt juist gelyk Fran^oise," her haalde zy. „Die wil ook altyd beter zyn dan een ander. Maar al haar braafheid zal haar toch niets helpen." „Hoe zoo?" „Wel, die zal mama en Sancho Diet belet- teD, te doen wat zy willen. Overmorgen noen, morgen, waut het is nu al na middec; nacht Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1