Nonen de gemeente Benthuizen gevestigd 48 poe., n.l. 20 m. en 28 vr en zijn uit deze gemeente vertrokkken 51 personen, als 24 hl. en 27 vrzoodat in dit opzicht de bevol king eene verminöeriog van 8 personen onderging. Bodegraven: Voor de Nutsafdeeling inllen 28 Januari a. 8. optreden de heer en movrouw Schwaap van Amsterdam. Door mej. Karg alhier is eene zang school voor meisjes opgericht.Aanvankeiyk zyn de oefeningen begonnen met 14 leerlingen. Be repetities worden gehouden in de Prinses- "WOhelmina-school. Hazerswoude: Maandag-avond had in het café van den heer J. Rodenburg de 22ate Jaarvergadering plaats van de vereeüiging „Onderling Hulpbetoon", welke thans uit 115 leien bestaat. De openiDg geschiedde door den voorzitter, den heer J. Gaarkeuken, die den opgekomen leden een 80-tal een hartelijk wolkom toeriep in het pas aange vangen jaar. Nadat rekening en verantwoording was gedaaD, waarby bleok, dat er een batig saldo van 440 is, werden herkozen: tot socretaris de heer J. Dekker, tot commis sarissen do heeren D. Hoogeveen en J. Sepers en tot bode de heer J. C. Kok. Haarlemmermeer: Uitslag der op den llden Januari door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden aanbeste dingen Onderhoudswerken aan de scholen. 1ste perceel: J. Vorst, 528.95, H. Bakker/* 511, T. P. Doeswyk 509, J. Van der Fange ƒ497, J. Sluis 485, M. J. Jagt 447, C. Onken- fcout 425, gegund. 2do perceel: H. Bakker 478, J. Vorst f 453 45, J. Van der Fange 4C0, T. P. Doeswyk 443.50, M. J. Jagt 420, C. Onken- hout 385, J. Sluis 360, gegund. 3de perceelN. Laan 644, J. Vorst 622.45, T. P. Doeswijk 579.70, H. Bakker 578, J. Sluis 545, P. en B. Kliasstn 497.50, gegund. 4de perceel: H. Bikker 210, N. Laan ƒ180, J. Hulsbos Lzo. ƒ178, gegund. Onderhoud Raadhuis: C. Van der Helm f 291, van onwaarde, T. P. Doeswijk 254.70, gegnnd. School behoeften. 1ste perceel: W. C. Meilink, te Zutfen, ƒ1264.59, gegund, T. J. H. E.genst-in, te Katwijk, 1550. 2de perceel, handwerken: W. C. Meilink, te Zutfen, 186.47, geguDd. Haarlemmermeer: Aan de inundatie- werken te Vijfhuizen komt een belangrijke schade. De aarden borstwering zakt weg en vult de gracht; gebouwen, loodsen en ander 'getimmerte dreigen in te storten. Men be schouwt dit alles als gevolg van don veen- aehtigen bodem. Katwijk: Met het aanmonsteren der be- manning voor de visschersvloot alhier is een xravang gemaakt; reeds hebben 2 reeders volk aaügenomen voor de trawl-Visseh.ry, terwijl nog een reeder oveneens een logger vaartuig voor deze visscherij in gereedheid heeft gebracht. Da heer v. d. LaaD, die hot vorige jaar jptrad als Directeur der Elsslether Herings- jWherai-Gesdlschaft en toen zyn vaartuigen albi r aanhield, heeft besloten zijn zaak al hier van de hand te doen, zoodat deze schepen, ^een logger en een bom, weldra onder den hamer komen. 1 Aan den hrerH. v. Blaadoren to Haarlem en zijn rechtverkrijgenden i3 vergunning nrleent tot oprichting eeoer Stoomzag-rij in zijn pakhuis aan het Prins-Hen drikkaDaH te 'Katwijk aan Zse. - De bevolking dezer gemeente is gedurende bet jaar 1897 vermeerderd door geboorte en vestiging met 297 ra. en 253 v., en vermin derd door vertrek en overlijden met 222 rh. en 197 v., in totaal alzoo vermeerdorJ met 131, en bestond op 31 December 1897 uit 4058 m. en 3916 v. of 7974 in totaal. In het afgeloopen jaar werden 69 huwelijken voltrokken. Alle kiesgerechtigden, die belang stellen in den bloei van ons vaderland en de plaats hunner inwoning, worden uitgenoodigd om Vrijdag 14 Januari a. s., des avonds te 7 uron, saam te komen in een der lokalen van het logement „De Roskam", ter onderlinge be spreking van de Christelijk Historische Dieuw- anti-revolutionnaire party. .Niemand denke: Het heeft don tijd. Het deksel dient van den doofpot al", aldus de heer J. Van As alhier, cie deze vergadering heeft uitgeschreven en zal inleiden: lo. Wat ia Christelijk-Historisch? 2o. Is er behoefte a'hier aan zoodanige vtroeniging? De uitvoering van het Harmonie-gezel schap alhier, waarvan wij onlangs reeds melding maakten, is thans definitief vastge steld op Donderdag 20 Januari a. sdes avonds te 7 uron, in „De Roskam", te Katwijk aan den Rijn. By de Geref. Kerk te Katwijk aan Zee is beroepen ds. v. d. Valk, van Scheveoingen. Het vermelde bericht omtrent het a. s. 25-jarig jubileum van den burgemeester was niet van onzen gewonen Katwykschen cor respondent. Koudekerk: Gedurende het jaar 1897 zijn in deze gemeente door het Rjjkstelephoon- kantoor verzonden 457 telegrammen en ont vangen 628, totaal 1085, tegen 923 in 1896. Op het hulpkantoor alhier is gedurende het jaar 1897 ln de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van 10,280.87, terwijl 15 nieuwe toekjes gedurende het jaar werden uitgegeveD. Noordwijk: Een droevige zaak bracht de laatste dagen een gedeelte van do Voor straat In opschudding. De weduwe E., die oor eigen huis in genoemde straat bewoont, had in den jongsten tijd herhaaldelijk blijken gegeven van zenuwachtige overspanning. De omstandigheid, dat zy het huis geheel alleen bewoonde, droeg er wellicht toe by, dat zy in haar monomanie overal dieven, inbrekers, moordenaars, enz. meende te zien. De buren althans ondervonden dat telkens. Zondag nu kon zy het biykbaar niet langer alleen in huis uithouden en vluchtte onder den kreet: „Dieven, moordenaars!" naar de straat, waar zy oen groot gedeelte van den namiddag en avond op de stoep doorbracht, weldra door een nieuwsgierige, gedeelteiyk belangstellende menigte aangegaapt. Door de hulp der politie werd zy tegen den laten avond naar binnen getroond en bewaakt, waarna zy Maandag nog eenmaal een poging tot ontvluchting deed, door de kleine ruiten in de voordeur te ver- bryzelen, toen z*y do laatste gesloten vond. Geneeskundige bystand, door dr. H. Van Nes verleend, constateerde de noodzakeiykheid van opneming in een krankzinnigengesticht, waar- toa door een familielid toestemming werd verleend. Gisteren ls de ongolukkige dan ook, door tusschenkom8t van den burgemeester, per rytuig naar „Endegeest" vervoerd. Gisteravond gaf de tooneelvereeniging „Vriendschapszin" haar tweede winteruit- voerlng. Zooals we reeds melddeü, bestond het hoofdstuk van den avond uit het drama „Liefde en wraak." Wy kunnen niet anders zeggen, dan dat alle medespelers zich uitstekend van hun taak kweten, want van een of twee hoofdrollen was ditmaal geen sprake; met uitzondering van twee kleinere, hadden allen een hoof. rol. Het talryke publLk heeft zich dan ook uitstekend goamuseerd, hetgeen herhaalöeiyk bleek uit deluido toejuichingen, die den speler3 ten deel vielen. Een viertal komische voordrachten, die mede zeer in den smaak vielen, besloten den avond, die echter door de laDge pauzen weer tot een vrij laat uur werd uitgezet. Wy hopen deze vereeniging nog meermalen te hooren,doch de heeren dilettanten mogen het ons goede houden, zoo wy' hun als onzen welgemeenden raad te kennen gevenWaagt u ten opzichte van de uit p. aak van vreemde woorden niet op glad ys en kiest liever stukkeD, waario echt vaderlandscho namen en woorden optreden, of anders wyzigt do overigens vele goede stukken in dien geest! Rynsburg: De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1896, 1243 m., 1134 vr., totaal 2377, zieleD. In 1897 werden geboren 38 m., 40 vr., totaal 78; vestigden zich in de gemeente met b9wys van woonplaatsvorand. ring 38 m., 52 vr., totaal 90. Een vermeerdering van bevol king aldus van 78 zielen -f- 90 zielen 168 zielen. In 1897 zyn overleden 23 m., 29 v., totaal 52, vertrokkeu uit de gemeente met bewys van woonplaatsverandermg: 34 m., 49 vr., tot. 83De bevolking vorm alerdo dus met 52 zi3len 83 zijlen 135 zielen. De totale vertnoerderiog van bevolking in 1897 bedraagt dus 33 zielen. De bevolking op 31 December 1897 bestond alzoo uit 2377 zielen -f- 33 ziebn 2410 zielen, waarvan 1262 m. en 1148 vr. In 1897 werden ter secretarie 5 levenloos geboren kinderen aangegeven. Hot aantal ge sloten buweiyken lodroeg 29. Gisteren hi.ld de afd. Rynsburg van de Algemeene Yereeniging voor Bloembollen cultuur hare eerste vergadering in dit jrar. De voorzitter wenscbfce den leden alsnog oen gelukkig jaar toe en deelde mede, dat dr. Van Wöbem als lid-donateur tot de afd. was toege treden. Als Dieuwo loden werden toegelaten de hec-ren J. Wysman en P. Roovers. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat de afd. in bloi-ienden toestand verkeerde, 63 laden en 4 lid-leerlingen telde en er het vorige jaar 6 vergaderingen werden gehouden. Het verslag van den penningmeester ver- biydde den leden met een batig saldo van 25.29. De opkomst by deze vergadering was buiten gewoon groot, 46 leden. Geen wonder, by de verloting zou elk een prys ten deel vallen! Da prijzen waren byzonder mooi en bestonden voor h--t grootste deel uit prachtige planten. Stompwyk: De loop dor bevolking dezer gemeente in 1897 was als volgt: li. V. Totaal Geboren 64 64 108 VestlgiDg 80 76 156 Totaal 134 130 264 Overleden 27 18 46 Vertrokken 107 92 199 Totaal 134 110 244 De bevolking bedroeg op 31 December 1896: M. V. Totaal 1542 1450 2992 Vermeerderd 20 20 Totaal op 31 Dec. 1897: 1542 m., 1470 vr. Totaal 3012 zielen. Gesloten huweiyken 20. Levenloos aan gegeven 6. Warmond: Maandag avond gaf de Ver- eeniging „Harmonie van Warmond" haar traditioneel winterconcert, voorafgegaan door de „Marche funèbre au revoir," van Chr. Do Cauraont, voor wyion den vice-president. Ver volgens werdeD ook de overigo stukken van het programma naar eisch uitgovoord: No. 1 Marche Militaire No. 1, Schubert. No. 2. Ouverture Tempelweihe, Kéler Béla. No. 3. Aurora Walzer, C. Faust. No. 4. Le Réveil de la Fauvette, Wancampt. No. 5. Choeur des Gamins efc Marche de l'Opéra Carmen, Bizet. No. 6. Un Saluto a Gemona, Cos setti. No. 7. Fantasie de l'Opéra „la Dame Blanche", arr. J. Oostelaar, Boieldieu. No. 8. Un Bal chez le Ministro, mazurka populaire, Rouverois. Eero den directeur, den heer J. Oostelaar, die met zooveel nauwgezetheid de zaak be hartigt, en den werkenden leden der Veroeni- ging, die door hun yver en vaardigheid allen lof verdienen. Het opgetogen publiek deed door applaus de volle zaal daveren. Als naar gewoonte werd de avond door een tooneelstuk besloten, en wel voor ditmaal met: „Een dag in het Café De Gouden Ster te Knorrenburg," oor- spronkeiyk kluchtspel in één, desverkiezend twee bedryven. Dit stukje, nog geheel onbe kend, wekte niet weinig den lachlust der aanwezigen op. Ieder keerde weer voldaan huiswaarts met den wensch nog meermalen door de VereenigiDg op zoodanige wyze ont haald te worden. Zwammerdam: Gisteravond trad alhier de heer P. Van Bifon, van Bodegraven, in een openbare vergadering der afdeeling Bode graven der Hollandsche Maatschappy van Landbouw op met een voordracht over „het voederen van melkvee." Spreker leidde op eenvoudig-duidelyke wyze zyn onderwerp in met het spysverterings- proces van het rund zoo nauwkeurig mogelyk na te gaaD, welke besprekiDg werd opgehel derd door een aanscbouwelyke voorstelling der spy8verteringsorganen, terwyi spr. verder verklaarde welke tyzondore uitwerking de verschillende scheikundige bestanddeolen van het voedsel op het lichaam van de melkkoe hebben, om ten slotte een aanscbouwelyke voorstelling te geven van de scheikundige analyse van de verschillende soorten van veevoeder. Hoewel spr. erkende, dat de ondervinding het best leert, wat al of niet geschikt voeder is, meende hy toch, dat men in de keuze van dat voeder te rade moet gaan met menigen wenk, in zyn voordracht gegeven, en niet met oen twijfelachtig glimlachen mo:t spreken over de wetenschappelyke gronden, waarop deze en dergeiyk9 wenken berusteo, als zijnde die gronden de vrucht van met uiterst veel zorg en moeite genomen proeven, waarvoor men eerbied hebben moet. Deze voordracht, toegelicht door tal van voorbeelden, aan de praktyk ontleend, vond een aan Jachtig gehoor by het tamelijk wel opgekomen publiek. De voorzitter der afdeeling tracht den heer v. Balen namen3 de vergadering zyn dank toe voor deze nutlige en leerrijke voordracht, en drukto daarbij den wensch uit, dat spr. nog meermalen bereid zou gevonden worden voor de afdeeling op to treden. Zo9termeer: By de gehouden aanbe steding van het gemeentewerk over 1898 te Zot termeer warendrie inschryvingsbiljetten irgeleverd; laagite. ,inschryver was W. J„ Vollebregt alhier, aan wien het werk is gegund. Zoetermee rZ egwaard: Door d n icspecf. der directe belastingen te Delft en het college van zetters le Zo.-termeer-Zegwaard zjjn als deskundigen aangewezen voor de op neming der waarde van mobilair ten behoeve van de heffing der personeele belasting in 1898 in do gemeente Zoetermeer G. J. Nalis eo D. Lseuwenburgh en voor Zegwaard D. Leeuwen- burgh en G. De Bruin. Do Koninginnen op het Casïnobal. De eigenaar van het Hotel „Den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage, de heer Van Santen, weet, Loe veelvuldig de jaarlijks t rugkeerende Casino's in de prachtige zalen van dit eeuwenoude huis aan het Tornooi veld ook zyn, steeds iets afwisselends, iets aDders dan op het bal van het voorafgaande jaar te brengen in het uiteriyk van het terrein voor het feest der Haagsche aristo cratie. Toch waren de salons voor de eerste party van het „Casino" in dit seizoen gisteravond luisterryker dan ooit. E:i met reden, want het was het 80ste jaar van het bestaan van dit gezelechap, dat in den loop van dit tyd- vak menigmaal de eer ontving ook vorste- lyko personen in zyn midden te zien. Het bezoek, door Hare Majesteiten de Koninginnen verleden jaar aan het „Casino" gebracht, werd gisteravond herhaald en tegen 10 uren deden de IConinkiyke gasten, vorgezeld van Prinses Elisabeth van Waldeck en de dames en hee ren van den Hofdienst, Haar intrede, binnen de men mag wel zeggen vorsteiyk ingerichte en tooveraebtig verlichte drie volgzalen van de bel étage, een groote ruimte, welke een bekooriyk effect teweeg bracht door de kronen met bougies van electrische gloeipitten, een ryken en overvlosdigen plantensier hier en daar omgevendo vergulde beelden, dragers van lusters waaruit veel licht tegen höt donkere groen straalde. De danszaal met haar spiegelgladden par ketvloer bevatte de zetels voor de vorsteiyke bezoeksters, voor wie plaatsen waren gereed gehouden op canapé's of stoelen met het teeken der vorstelyke waardigheid een gouden kroon op de ruggen, eerezetels die vooral hun karakter bewaarden tegen een reuzenspiegel in een even hoog reikenden wand van allerhande gewasseD. Boven den hoofdingang van het hotel tee kenden twee nationale vlaggen de aanwezig heid van het Hof daar binnen en op het voorplein bad een nieuwsgierige menigte post gevat om, zooals gewooniyk, het afstappen en vertrokken der Koninginnen te zien. Hare Majesteiten en de prinses werden ontvangen door de commissarissen van het „Casino", baron De Smeth van Deurne, jbr. Van Loon, baron Taets van Amerongen, graaf Van Bylandt en graaf Van Lynden. By het binnentreden van de salons wer den aan de vorstelyke bezoeksters balruikers aangeboden en weerklonk het Wilhelmus. H. M. de Koningin droeg een rose kleurig kleed, de Regentes een gebloemde robe en de prinses een licht toilet. Bjjna het geheele corps diplomatique woonde de soirée by, benevens enkele onzer ministers, departementshoofden. Hare Majesteiten hadden het voornemen tegen 12 uren ten paleize terug te keeren, terwjjl prinses Elizabeth aan het souper, waarmede het Casino besloten werd, bleef deelnemen. Het „Casino" werd door ongeveer 200 dames en heeren bezocht. BL M. de Koningin danste de eerequadrille met den voorzitter van 't „Casino", L R. baron Taets van Amerongen, kamerheer vanwyien Z. 1L den Koning en hofmaarschalk van wyien Z. K. H. Prins Hendrik. Mantbiljetten. Op de StaatsbegrootiDg voor 1898 is ƒ22,000 uitgetrokken voor den aanmaak van munt biljetten van rameh papier. De proeven, daartoe genomen, zyn, volgens mededeel ng van den minister van financiën, goed geslaagd; het is mogen gelukken uit rameh papier te maken, waarin het watermerk duidelyk zichtbaar is en dat ook voldoet aan de eischen voor geldswaardig papier ten opzichte van sterkte en duurzaamheid te stellen. Aan het bovenstaande kan het „Tydschrift" der Maatsch. t. b. v. Ny verheid nog toevoegen, dat bedoeld onderzoek aan het proefstation te Charlottenburg heeft plaats gehad en dat het rameh-papier daar, wogens zyn hoogen graad van rekbaarheid en andere qualiteiten, in een hoogero klasse dan het normaalpapier is kunnen gerangschikt worden. Een ander bewys voor zyn doeltreffendheid is het gebruik, dat van rameh papier reeds sedert eenige jaren voor de Fransche muntbiljetten gemaakt wordt Van het bovenstaande maakt het „Tyd schrift" mot des te meer ingenomenheid gewag, omdat jaren geleden het vraagstuk hoe den rameh-vezel te bereiden zoodat hy voor de njjverhei! kon benuttigd worden, het eerst door de Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid op het initiatief van den directeur van 't Koloniaal Museum tot een onderwerp van bespreking werd gemaakt. Naar aauleidiDg van de over dit onderwerp in het „Tydschrift" en op congressen der Maatschappy gevoerde besprekingen werden tot de Regeering adressen gericht, waarvan prijsvragen h.t uitvloeisel waren, die den stoot hebben gegeven tot de zuivering en bereiding van den stuggen rameh-vezol. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Ponsioen verleend aan D. Van Middeldijk, gewezen boodschaplooper bij de Rjjk8fterkinriobting voor Vrouwen te Leiden, van ƒ249 'siaars; aan Chr. A. Wolters, Rijksboek- bouder der 3de klasse ten kantore van den betaal meester te Zutfen, ƒ144; aan J. M. J. Gram, stenograaf bij de Staten-Goneraal, ƒ1851. Aan den tweeden luitenant .T. D. Fast, van het 2de reg. vesting-artillerie, op het door hem gedaan yerzoeK, een eervol ontslag uit don militairon dienst verleendaan H. J. Massink, op zijn verzoek, raefc ingang van 1 Februari 1898, eervol ontslag verleond als directeur van het post- en telegraaf kantoor te Sneek. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot hoofd directeur der Rijkswerkinrichtingen te Veenbuizcn de heer J. C. Duburg, thans directeur der Rijks werkinrichting te Veenhuizen No. 2. Audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van marine ad interim zal Vrijdag a. a. niet plaats hebben. INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur I In antwoord op een ingezonden artikeltje van den beer B. betreffendo do duidelykheid van het reglement der Harmonievereeniging, alhier, wensch ik den geachten inzender te kennen to gevet., dat ik er nfet aan twijfel, of de heeren, die de eer genieten het Bestuur te vormen, beschouwen dit reglement als zeer goed(wie vindt zyn eigen kind nu niet mooi?), maar het is juist voor de spykers- op laag-water-zoekenden, dat de duidelykheid te wenschon overlaat. En al gelooft u nu niet, dat er onder de donateurs, werkende leden, eereledeu en aan deelhouders ooit zulke „spykers-zookera" zullen gevonden worden, u weet immers wel beter? Och, koml Zwammerdam, 11 Januari 1898. Uw correspondent. Burgerlijke Stand. KATWUK. Gehuwd: J. v. Duyn jm. 25 j. en J. C. v. d. Marei jd. 21 j. C. Smit jm. 25 j. en A. Vlieland jd. 26 j. Geboren: Jacob, Z. v. J. Klok en A. v. d. Plas. Cornelius Job, Z. v. C. J. Bellekom enA. v. d. Bosch. Teunis, Z. v. P. Guyt en A. v. Beelen. Marijtje, D. v. N. Guyt en J. F. v. Egmond. Pieter, Z. v. J. v. d. Plas en D. v. d. Plas. Johannes, Z. v. E. Hoek en K. v. d. Plas. Herman, Z. v. H. Do Boer en J. M. v. d. Gust. Herman, Z. v. J. J. Wessel en H. v. Dongen. Overleden: D. v. d. Oover 70 j., geh. met M. Heller. H. Guyt 4 m. A. Van Rijn 3 m. K. J. Timmerman 68 j. WASSENAAR. Ondertrouwd: J. E. D. Visser en A. W. Van der Mark. Bevallen: S. Lammers geb. Wiebes D. H. Remmcrswaal geb. Van der Drift Z. Overleden: A. H. Kouwenboven D. 11 m. Gemengd Nieuws. Terwyi het café „De Zwarte Ruiter", aan den Stationsweg alhier, in andere handen overgaat, zal een gedeelte er van tevens een andere bestemming verkrygen. De tuin naraeiyk zal veranderd worden in een vogelen tuin. Zie achterstaande advertentie. In 1897 werden door de sluizen te Haarlemmermeer geschut 3400 vaartuigen. Hieronder zyn ruim 3200 betalenden, die ge middeld per vaartuig 20 ct. opbrengen, hetwelk ton bate van den Haarlemraermeerpolder komt. Nu men de Hoofdvaart 60 cM. wil verdiepen, verwacht men hierdoor vcor de scheepvaart groote uitgebreidheid. De versioringscommlssie van het hoofdcomitó voor de inhuldigingsfeesten beeft de plaats der te ontwerpen versiering op het Tornooiveld te 's-Gravenhage, waarvoor kort geleden een prysvraag is uitgeschreven, verlogd tegenover d9 Lange-Houtstraat, zoo Jat hot rondpunt, voorkomende op de situatie-teekening die by hot programma van de prysvraag is gevoegd, zoodanig naar rechts zal worden verplaatst, dat het in het verlengde van de Lange Houtstraat komt te liggen. Tevens kan worden medegedeeld, dat de tantoonstelling van versieringsmotieven uit vroegeren en lateren tyd en van antwoorden op de door de versieringscommissiën uitge schreven prysvragen den lSden Februari zal geopend worden in de Kunstzaal van den Haagschen KunstkriDg, door dat Genootschap gedurende 18 dagen welwillend vo^r het dosl afgestaan. Toen de koffiehuishoudor H. v. T. gisternacht na sluiting van zyn zaak in de Korte Hoogstraat te Rotterdam naar zyn woning op den Oost-Zoedyk ging, bemorkte hy, dat hy achtervolgd werd door een paar mannen, die blykbaar niets goeds in den zin hadden. Op de Hoogstraat naby de Oostpoort werd hy door één hunner verraderlijk van achteren aangevallen, en hem een snede toe gebracht, die, over de linkerzyde van het gelaat loopende, van het oor tot den mond hoek, door de kleederen heen in den schouder eindigde. De ernstig verwonde man word naar dr. Mees op de Nieuwehaven gebracht, waar hy verbonden is. Als de vermoedelyke aanrander is aangehouden zekere V., een reiziger, op het Weenaplein wonende, die op het politie- bureel in de Lange Torenstraat in bewaring is gesteld, doch alle schuld ontkent. Te Amsterdam had oen droevig geval plaat6. De hoofdonderwyzer H. Broek maan woonde in de school in de Koastraat als secretaris een vergadering by, to£o hy een beroerte kreeg en dood aan de tafel bleef zitten. De overledene was directeur van do zangvereeniging „Luther" en bekleedde in verschillende andere vereenigingen het secretariaat. Een van de familieleden van mevr. Dreyfus, woonachtig te Amsterdam, heeft aan den heer Sprinckhuyzen, auteur van Dreyfus of de martelaar van het Duivels eiland", vergunning verzocht het handschrift te mogen ontvangen, om daaruit in het Fransch voor mevr. Dreyfus een uittreksel te maken. Bovendien-zijn de portretten der tooneelisteü, spelend in het drama, almede opgevraagd. In verschillende Fransche kranten, waar over dat drama gesproken werd, zyn de spelers en speelsters genoemd. De afgeloopen week is het tooneelspel „Droyfus" voor den Nederlandschen Schouw burg te Antwerpen aangekocht, waar het zal worden vertoond. De heer Sprinckhuyzen is over den verkoop van zyn drama aan den Ne Jerlandscheu Schouw- burg te Gent nog in onderhandeling. j Na het verbod om „Dreyfus" in Den Haag te r spelen, noemt de groote toeloop te Amsterdam j belangryk toe. Het „Vad." weet mede te deelen, dat de Fransche legatie zich met de opvoering van' het drama Dreyfus" in 't geheel niet be moeid heeft. Uit de opkomst van etadgenoo ten, tosn de oprichting van eon „zwembuis" in den Arnh. gemeenteraad zou behandeld worden, is, zegt de „Arnh. Ct.", opnieuw ge bleken, dat in onzen tyd het zwemmen en baden een zaak van groot en algemeen be lang wordt geacht. Hoe men daarover een halve eeuw geleden dacht, herinnert ons een onzer medewerkors. Myn moader, zoo verhaalde hy ons, was een brave, godsdienstige vrouw. Zy giDg getrouw des Zondagsmorgens naar de kerk. Om de vyf of zes weken ging zy niet. Dan stond zy aan de oudste meii haar „vaste plaats" af, wachtte tot de tweado aan haar werk was en ging dan met een kuip warm water naar haar slaapkamer, om zich eens te wa68chen, op uitgebreider schaal dan gewooniyk. Vóór de oude meid terug was en de andere haar „in don weg liep", bracht zy haar kuipje weder zelve beneden en niemand wist wat er gebeurd was! Dit is historisch waarde menachen schaam den zich, dat men ontdekken mocht, dat zy zich aan zoo iets schuldig maakten. Mtt die naïeve opvatting vao betameiykheid komt overeen het antwoord van een bejaarde vrouw aan haar geneesheer, die den raad gaf, dat haar dochter zich eens baden zou. „Wat denkt u, dokter? Myn dochters zyn fatsoeniyke meisjes". De manslag te Schoonebekerveld. De eerste dagen na Nieuwjaar liet het zich aanzien alsof alles in den omtrek van Koevorden wat 't slaan betreft goed zou zyn afgeloopen; nu worden we opeens van ons dwaalspoor teruggebracht. Evenals op andere plaatsen bestaat te Scnoonebeek de gewoonte om by troepeD van 9 a 10 man te gaan nleuwjaarwenschen. Zooals gewooniyk, kregen de door den drank verhitte jongens het met elkaar te kwaad en weldra gingen allen elkaar met knuppels te lyf. 't Gevolg was dat een woeste vecht- party ontstond; een zekere Temmink kreeg

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2