N®. 11622 Donderdaa: 13 Januari. A®. 1898 <§sze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering fan <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH ÏEIJS DEZER OOUBAHTs Ïoor Lelden per 3 niaandea,f 1,10. ranco por postJ.io. 'rftfeonderiyke Nommers O.0E. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van t—8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootera listtere naar plaatsruimte. Voor bet incasseer en buiten de st%d 'wordt f 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 Januari. In de gisteravond gehouden vergadering ;van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ''alhier, werden de heeren P. L. C. Driessen 1 en H. C. Juta herbenoemd, onderscheidenlijk •tot voorzitter en onder-voorzitter der Kamer. Tot leden der commissie voor het archief werden vervolgens benoemd de heeren Verhey van Wijk en Juta en van die tot samenstel ling van het verslag over 1897, de heeren Tieleman, Van Waveren en Verhey van Wyk. Ten opzichte van een ciraulaire van de Kamer te Londen, houdende verzoek om het gevoelen te mogen kennen van de Kamer alhier, omtrent een eventueele verplaatsing van de opslagplaats van Hollandsche zuivel producten van Brewer's Quay naar Toleystreet, alwaar de provisiehandel in de laatste jaren zich heeft geconcentreerd, werd besloten, over eenkomstig het praeadvies van den heer Rinkes Borger, te antwoorden, dat uit de omgeving van Leiden niet noemenswaardig boter naar Londen wordt geëxporteerd, doch dat, hiervan afgescheiden, aan deLondensche Kamer de vraag wordt voorgelegd of naar haar meening ook de verzending en verzor ging van kaas geen verbetering eischen. Een circulaire van den heer C. Hennenberg, t« Züricb, betreffende de qualiteit der door hem gefabriceerde z\jde, waaromtrent door de Kamer te Crefeld naar aóressaüts meening ten onrechte een ongunstig rapport was uit gebracht, werd aangenomen voor kennisgeving; Immers de Leidsche Kamer rekende het niet op haar weg te liggen met dat geschil zich in te laten. Overemkomstig het daartoe strekkend ver zoek van het hoofdbestuur van den Neder- landschen bond „Maatschappelijk Belang" werd besloten een oordeel op te scborton tot nadere inlichtingen zullen zy'n verstrekt, over het door „M. B." aan de Tweede Kamer gericht adres houdende verzoek om door wijziging in de coöperatie wet de belangen van den middenstand beter te waarborgen dan tot dusverre 't geval is. Met opzicht tot het bij de Tweede Kamer aanhangig wetsontwerp tot goedkeuring van de tusschen Nederland en Belgis gesloten overeenkomst, betreffende overneming van de Noderlandsche gedeelten van eenige in Neder land en België gelegen spoorwegen en van de mede tot di spoorweggedeelten betrekke lijke met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen gesloten overeenkomst werd besloten met warmte te ondersteunen het daartegen gericht adres van de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij omtrent de onbillijk heid, gelegen in de voorgestelde overeen komsten, welke wel niet tot verwe-ping van do overeenkomst met België behoeven te leiden, maar wel tot het wijzigen van die, welke dientengevolge met de M. tot Expl. van Staats spoorwegen is gesloten, opdat de Maatschap pU voor zich geen voordeelen van de Belgische Staatsspoorweg-administratie zal kunnen be dingen ten koste van de algemeene Neder- landsche belangen en van die der H. IJz.-Spcor. wegmaatschappij. Naar aanleiding van oen schrijven van Burg. en Weths. van Leiden, over deelneming aan de tentoonstelling te Parijs in 1900, io ver band met een circulaire van de centrale commissie over de voorbereidende werkzaam heden voor die tentoonstelling, werd besloten te antwoorden, dat naar de meening der Kamer het doel 't best zal worden bereikt door den president van do centrale commissie, mr. baron Michiels van Verduynen, te ver zoeken zich 6f persoonlijk in verbinding te stellen met de Leidsche fabrikanten öf hen daartoe bijeen te roepen. Dit laatste zou te beter kunnen geschieden, nu in de hoofd commissie ook is opgetreden baron Yan Leem bruggen, een der grootste Leidsche fabrikanten. Voorts werd besloten de aandacht te ves tigen van Burg. en Weths. op het feit, dat op de veemarkt te Leiden geen afzonderlijke plaats is voor vet vee, afgescheiden van het mager vee, en hun t9 verzoeken zoo mogeiyk het daarheen te willen leiden, dat do koop lieden terstond in ervaring komen waar de juiste staanplaats is voor het door hen ter markt aan te voeren vee.l Ten slotte werd nog besloten naar aanleiding van de door den heer Smeenge aangekondigde interpellatie over de leemten in sommige spoorwegverbindingen, in aansluiting aan vroeger te dien opzichte gedane verzoeken, by vernieuwing de aandacht te vestigen van den minister van w. h. en n. op de slechte aansluiting van de treinen, komende uit het noorden des lands. Den 25sten Januari zal de „Hacrlemsche Kunstclub" een tooneeluitvoering geven in den schouwburg te Leiden met medewerking van den heer Jan Feith en andere dames en heeren, ten voordeele der nationale tentoon stelling van vrouwenarbeid. Na de pauze zal „een avond in den Muider- kring" gegeven worden. Décors, kostumes en omgeving verplaatsen geheel in de 17do eeuw. Hooft, Huig&ns, Van Baerle, Vondel, Anna Roemer, Tcsselschade en anderen komen allen ten tooneele. Er wordt gepraat en ge zongen in den geest van den tijd. Te 's-Gravenhage en Haarlem, waar dezelfde opvoeringen plaats hadden, voldeden ze uit stekend en wae de schouwburg vol. Te Heukelum is overleden de heer J. Hoolboom, oud-burgemeester-secretaris van de gemeente Alkemade (Z.-H.), in den ouderdom ▼an 78 jaren. De ontslapene heeft een wèl besteed leven aebter zich. Teylers Godgeleerd Genootschap he ft twee antwoorden ontvangen op de uitgescbre ven prysvraag: „Wat blijft er by den tegen woordigen stand der Nieuw TestameDtische Critiek historisch zeker aangaande den per soon en het leven van Christus?" Een in do Hollandsche taal onder het motto „Je Maintiendrai." Een in de Roogduitsche taal onder het motto: Act. 4, 12: ovv. "%<suv iv aXXa ovdsvl -f] Georgia. Te Rotterdam zijn gisteren bij den burgemeester de volgende candidaten officieel gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature G. H. Hintzen) in district IV: dr. R. P. Mees R.Azn. (lib.); rar. T.A.J. Van Asch van Wyk (antir.); Q. Van Herwaarden (cbr.-bist.); W. P. G. Helsdingen (socialist). In verband met do terugreis van het oorlogsschip „Nautilus" naar Nederland wordt de rechtstroeksche verzending van brieven en andere stukken aan dat oorlogsschip 15 Jan. a. s. gestaakt. De op te richten afdeeling Landbouw zal, volgens het „Haagsche Dagblaa",nietgevestigu worden in de bureaux van binnenlandsche zaken, maar in een afzonderlijk gebouw te 's Gravenhage, ter verkrijging waarvan reeds stappen worden gedaan. Aanstaanden Maandag 17 dezer zal een kleine soiróe-dansante ten Hove plaats hebben. Gisteravond is to 's jGraveuhage aange komen de heer De Stuers, onze gezant te Pari)?. Deze week zullen de diplomatieke examens afgenomen word. n door de commissie, waarvan de heer De Stuers liu is. Na gehouden vergelijkend examen zijn de beurzen van den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, aan de kweekschool voor bewaar- schoolhoudere3sen te L9iden, toegewezen aan de dames Elizabeth De Haan, Rensche Heeron, Cornolia Langerijs, Betsy Mekking cn Anna De Wit. Mgr. de bisschop van Haarlem heeft be noemd tot rector van het St.-Lucia-Gestieht te Rotterdam en tot hoofdredacteur van „De Maasbode" den weleerw. heer M. A. Tompson, kapelaan der kerk van het Allerheiligst Hait te Amsterdam. Aan den gemeenteraad van Haarlem is een adres ingediend door da heeren I. A. Bakker, C. C. Van der Valk en B. Braat, allen aldaar, waarin zy vragen de voorloopige concessie voor een gasfabriek on een elec- triciteits-instdllatie, ten einde later m de ge meente te kunnen leveren gas en electriciteit voor verlichting, verwarming en motorbedryf, en wel onder de volgende voorwaarden: lo. de maximumprijs van het gas zal zijn vijf en een halve cent de kub. meter en die van de electriciteit dertig cents per elect, iu- teits eenheid; 2o. dat aan de gemeentekas zal worden afgestaan vijftig procent van de te behalen winst, na aftrek van afschryving en na aftrek van vijf procent van het kapitaal; 3o. kost&looze overdracht aan de gemeente van de installation na een dertigjarige con cessie of zooveel vroeger als zal worden over eengekomen, waarbij verondersteld wordt, dat de in8tallatiën zich op gemeentegrond bevinden. Het Liefdefonds „Hulp in Nood", onder- afd. van den R.-K. Volksbond, te Rotterdam, heeft van H. M. de Koningin Regentes ƒ60 ontvangen als blijk van sympathie niet het goede doel der vereeniging. In de „Sts. Ct." van heden zijn opgenomen de methoden van onderzoek aan de Rijksland bouwproefstations voor het jaar 1898. -De te Utrecht overleden gep. geograpbiscb ^ng'enieur van Ned. Jndië J. C. A. Van Asperen ving, blijkens oen overzicht in het „Vad.", zijn loopbaan aan by de Kon. Nederlandsche Marine. D.n lsten Oct. 1847 op 15-jarigen leeftijd op het Iüstituut te Medemblik ge pliatst, als nimmer één van zijn promotie, volbracht hy daar de eerste drie leerjaren, om, na den overgang van genoemde inrichting naar de Konitkiyke Militair Academie te Breda, hier zyn laatste studi-jaren te door- loopen van 1 September 1850 tot 1 April 1851, met welken laatsten datum hij benoemd werd tot adelborst 1ste klasse. Den lsten Md 1853 werd hij benoemd tot "uitenant ier zee 2d-> klasse. In Juli 1861 bekwam de heer Van AspereD, die zich als luit. ter zee lsto klasse, om z|jn heldhaftig gedrag "c-y vermeestering der hoofdplaats .va- Boni, ridderkruis 4d- k'. dor M'lit. Willc-msor zag toebedeeld, onbe paald verlof ter waarneming der betrekking v.n geographisch ing.nieur voor den .lenst in Nsd.-Indé. Met deze:» nieuwen werkkring, onder de orders van den hojfiingonieur dr. J. A C. Oudemans, tegenwoordig nog hoogieeraar in de sterrenkunde te Utrecht, zag Van Asperen zlcii een heerlik arbeidsveld geopend in de triangulatie van Java, zoo geheel geëigend voor zijn gènialen wiskundigen aanleg. De aan die werkzaamheid verbonden vern:09le- nissen en ontberingen mot het beklimmen van cn verblijf op d voornaamste bergtoppen knakten evenwel voorgoed zyn krachfcn zoo dat hij reeds na weinige jaren tot herstel van gezondheid naar het vaderland moest terug- keeren, helaas zonder dat hy daarbij baat mocht vindon, zoodat hy denlnóiscben dienst met pensioen moest verlaten. Niett-jmin kon hy don lande nog vele jaren nuttig van dienst zijn en wol voor de her- bcrekoning van de triangulatie van Java met en onder hiding van din reeds genoemden hoogleeraar Ouoamans en onder mode working van E. Metzger en C. Woldringh en zijn broeder M. L. J. Van Asperen. De kapiteins Van Doveren, Van de Velde en Cherieux, van het 4de reg. inf., zijn in het genot gestold van', een traktementsver booging van 200 's jaars, wegens langdurigen officiersdienst. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der Provinciën als zyn verlangen kenbaar gemaakt, dat by voortaan iu de provinciale jaarverslagen wenscht opgenomen te zien een overzicht van den stand der schulden van de germ enten en van inrichtingen, door haar beheerd, alsmede een opgave der schulden, aangegaan bywyze van annuïteit. •De voorzitter van de Nederlandsche com missie voor de in 1897 te Brussel gehouden internationale tentoonstelling, de he r Taco Mesdag, vereenigde Maandagavond iti den „Restaurant Royal" de leden dier commissie aan oen afscheidsmaalty i. De dag der verkiezing van een lil der Prov. Staten van Zuid-Holland in het kies district 's-Gravenhage, ter voorziening in de vacature Borrct, is bepaald op 11 Febr. a. s.; de stemming, zoo noodig, op 22 Febr. en de herstemming, zoo noodig. op 1 M art d. a. v. Na een korte ocgesteldheii is i:teren te Loonopzand overle-en jhr. mr. J. 3. A. J. M. Verheyen, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en inspecteur van het lager onder- wys in 'e eerste inspectie. - N-ur de „N. R. C." verneemt, komt do gep. vice-admiraal jhr. Röell zeer in aanmer king 7üor minister van marine. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van by na 52 jaren overleden jhr. mr. T. A. J. Van Eysinga, zoon vau wijlen jhr. VanEysinga, die president was van de Eerste Kamer. De ont- shpene was oud burgemesster van Noordwyk. De heer J. W. Thompson, voorzitter van het bestuur der Rotterdamscho Vereeniging voor Katholiek onder wys, heeft in de bestuurs vergadering, gisteren gehouden, om gezond heidsredenen tegen 1 April a. s. ontslag uit die betrekking genomen. {Msb.) Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-Yo k, passeerde 10 Jan. Prawlepoint; do „Bundesrath" arriveerde 9 Jan. van Hamburg en Antwerpen te Durban de „Sumatra" arriveerde 11 Jan. van Am sterdam te Batavia; de „Koningin Wilhelmina" vertrok 12 Jan. van Batavia naar Amsterdam; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 1L Jan. van Port-S.id; de „Titan" vertrok 11 Jan. van Cadix naar Amsterdam. Alfen: Gisteravond traden in het Nuts- gebouw in o£n openbare vergadering, belegd door de afdeeling Leiden van het Nederlandsch, Werkliidonverboid, als sprekers op de heeren C. H. Kouw, uit Leiden, en D. De Klerk, uit Rotterdam De zaal was eivol. Na afloop der vergadering werd aanvanke- ïyk besloten tot oprichting eener afdeeling van het Nederhndsch Werkliedenverbond/ waartoe zkh 21 werklieden als lid aanmeldden. Alkemade: Gisteren had ten Raadhuize, alhier do publieke aanbesteding plaats voor de oe8trating van 2175 M. paardenspoor in th-fi ryweg van af den Zyidyk onder Leider dorp tot do Langebrug bij de Weeswoniog.' Er waren ingekomen de volgende twaalf inschryvingsbriefjes: van P. Vryburg, te Alkemade, voor 3900, C. v. d. Hulst te Sloten, ƒ3800, A. J. Van Osnabrugge, té Leiderdorp, 3375, L. L. Kreüng, to Alke made, ƒ3350. P. v. Berkel, te Alkemade, 3345, C. Bierborst, to Bodegraven, ƒ3274, D. Roos, te Haarlemmermeer, 3250, D Vaikevisser, te Zoeterwoude, ƒ3239, C. Lan^ hout, te Alkemade, 3175, C Streefkerk, te Ameide, ƒ3149, D. v. Essen, te Woubrugge, ƒ3130, Joh. Jansen, Hoog made, en wed. M. Jansen, te Rpy wetering, 3049. Het werk is gegund aan de laagste. Di nstplichtige lotelingen, die in Mairt a. 8. by de zeemilitie wenschen te worden ingedeeld, dienen zich vóór 1 Februari a. s. ter gemeente-searetarle aan te melden. Benthuizen: Mej. M. C. H. Köbler, onderwyzeres aan de openbare school van Benthuizen, komt als zoodanig voor als No. 1 op de voordracht aan de school-Tenier.-straat in Don Haag. Gedurende het jaar 1897 hebben zich Zijn laatste wil. 22) „Neen, neenl Gy moogt niet heengaan vóór gy een glas Xerez met my hebt gedronken 1" zeide Manuel, hem met een soort van teedero ontroiriog aanziende. Men bracht Xerez. Daarna wisselden beidon hun kaartjes en Paul, die meende, dat hy thans ver genoeg govorderd was om iets te kunnen wagen, begon: „Mynheer Ramirës?.Dan zyt gy zeker familie van mejuffrouw Ramirës?", „Gy kent myn nicht?" De toon van Manuel's stem was eensklaps scherp, bitter geworden. „Ik heb de eer gehad, baar op het bal van het kasteel te ontmoeten." Op dit oogenblik voegde Sancho, die zyn partytje geëindigd bad, zich by hen en zeide raet een vriendelijkheid, die klaarblykoiyk gemaakt én overdreven wa6: „Zyt gy het Diet, mynheer, die met myn nicht gedanst hadt, toen zy eensklaps onpas- sriyk werd?" „Ja, en ik zou gaarne willen weten, of dat kleine ongeval geen gevolgen heeft gehad „Neen, neen, het had niets te beteekenen," antwojrdde Sancbo. Hy glimlachte, doch er had zich een eigen aardige flikkwiing in zyn valsche oogen ver toond, en Paul kon zich niet weerhouden te denken aan die kleine Spaansche dolken, welke scherp en gevaarlyk zyn in hun scheeden van fluweel. De afkeer, dien Sancbo hem op het eerste gezicht had ingeboezemd, nam nog toe, werd hem al meer en meer verklaarbaar. Alles in dien man scheen val6ch; van de overdreven beleefdheid, welke hy aan den dag legde, tot de veel te groote diamanten, die by aan de vingers droeg. „Er valt niet aan te twyfelen, een oebte gelukzoeker, die man!" dacht Paul, die allo verdachte gezelschappen verafschuwde. „Thans zal ik nog genoodzaakt worden, my met avon turiers af te gevon!" Het was klaarbiykeiyk niet zondör gevaar, over Fran^oise te sprekeü. Hy waagde het dus niet meer en, nu het onderhoud een andere richting nam, beyverden do broeders zich, elk op zyn wyze, om hem te overladen met vriendschapsbetuigingen. „Wij zullen van avond in het Casino zyn," zeiden'zy, toen men afscheid nam. Paul zorgde er ook te komen. Hy list zich door Sancho mee troonen naar de speeltafel en verloor een nogal aanzienlyke som, hetwelk de vriend schap al meer deed toenemen. Ia steden als Pau, evenals op de badplaatsen, zoeken de menschen gewoonlijk dezelfde gelegenheden tot uitspanning op, en er ging geen dag voorby, dat Paul de gebroeders Ramirës niet aantrof. „Weet gy wel, dat die loden in geen al te besten reuk staan?" vroeg mevrouwFuzelier, geërgerd, „en dat men er zich over verwondert, u in dergelijk gezrischap te zien?" Sancho vooral hechtte zich tot lastig wor dens toe aan zyn nieuwen vriend. Hy wilde door hem aan iedereeu worden voorgesteld en in kringen gebracht, waar hy anders geen toegang had. Wat Manuel betrof, zyn karakter bleef een onoplosbaar raadsel. Op sommige O-ogenblikken was hy geheel en al leven en opgewektheid, op andere vertoonde hy zich even somber, even zwygend als een hidalgo op het tooneel. Paul bemerkte weldra, dat deze verande ringen van humeur haar geregeld verloop huiden: 's morgens ernstig en in zichzelven gekeerd, werd hy steeds opgeruimder, steeds vroolijker, naarmate de dag vorderde, terwyl hy tegen den avond soms overging tot de innigste vertrouwelykheid en dikwyls de won dtriykste denkbeelden Verkondigde. Vreemd, een weinig los van hoofd misschien, maar goed van natuur, het hart op de tong, be hield hy altyd een soort van aangeboren waardigheid, gaf hy steeds blyk een man van eer te zyn, en zyn manier van coen had niets van dat stuitende, hetwelk het listige, slui pende optreden van zyn broeder kenmerkte. Beiden leefden overigens in geen al te beste verstandhouding; in één ding waren z\\ het slechts eens, daarin namelyk, dat z(j met zorg vermeden den naam hunner nicht uittespro ken, of zelfs te zinspelen op haar bostaan. Sedert het bal op het kasteel was er een week voorbygegaan. Verscheiden malen had mijnheer De Rouverand mevrouw Ramirè3 en de kleine Aurora in de straat zien voorby- gaan, doch nooit had Fran<;oise 2ich vertoond. Zy scheen niet buiten haar woning te komen; zy was, als het ware, een geheimzinnig wezen, een vluchtige schaduw, reeds weder in het niet verzonken, en Paul wanhoopte er aan, haar ooit to kunnen naderen, toen op zekeren avond na het uitgaan van den schouwburg Manuel opeens tot hem zeide: „Ik acht u hoog, ik houd van u; gy kunt op my rekenen als op een vriend." Manuel was dien avond zeer opgewonden, zeer spraakzaam. Herhaaldelijk had hy myn heer De Rouverand met byna lastige harte- lykheid de hand gedrukt. Eindeiyk vioeg hy hem: „Kom my eens een bezoek brengenBelooft gy het my?" „Gaarne. Wanneer zyt gy thuis?" „Wy ontbyton laat. Wy gaan nooit vóór drie uur u»t. Wees alleen zoo goed, aan de tuindeur te bellen; het hek is altyd gesloten. Ik zal laten weton, dat gy om my komt, en men zal u binnenlaten." Paul haastte zich van deze zoo lang ver wachte gelegenheid gebruik te maken. Den volgenden middag om drn uren stond hy aan de deur van den tuin, die, vaD hooge muren omgeven, met denneboomen beplant, geheel in overeenstemming scheen mot de somber ge stemde verboel iing dor Spanjaarden. Deze maal deed een zwarte, gerimpelde, onzindelyke dienst bode hem open en toen Paul naar Manuel gevraagd had, ging zy hem vóór naar het huis. Het gebouw was, evenals de tuin, naar Spaansche manier, met veel schynvertoon van weeWe aangelegd, doch vertoonde duidelyke sporen van verval. De torens aan weerszijden schenen van kartonde balustrades van terra cotta vielen in stukken; van de veranda was de helft der glasruiten gebroken. De goheele wasch scheen buiten te liggenoveral hingen stukken tapijtwerk en kleoderen, en by do deur moest Paul over esn geheele battery van potten en pannen stappen, die daar neer waren gezet in afwachting, dat men den tyd zou hebben ze schoon te maken. Maar de wanorde buiten gaf nog slechts een onvol komen denkbeeld van do slordigheid, van de Verregaande onzindelykheid, welke binnen» huis heersebt-m, en mynheer Do Rouverand dacht er onwillekeurig aan, welk gozicht Jozef wel zetten zou, wanneer die by toeval een3 in zulk een boel verzeild geraakte. De vloer, welke klaarbiykeiyk in verscheiden dagen niet geveegd was, lag bezaaid met stukjes pipier, stroospiertjes, eindjes garen en dergelyken afval. Half ledige kisten, planken, allerlei ocgelyk- soortige voorwerpen, van een oranjeboom in een bloembak tot een vélocipède toe, belem merden den weg in voorjiuis en gaDg. Een prachtige papegaal, op een kruk gezeten, liet van tyd tot tyd zyn doordringend geschreeuw hooren. Menschen zag men niet, doch in do naburige vertrekken vernam men voetgetrap- pel, het geluid van stemmen en een drukte en beweging als van lieden, die op het onver wachtst overvallen worden. Alles scheen voor den bezoeker te vluchten. Wwdl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1