NORMALE KINDERMELK, Mscto Protestante FILIAAL KORENBRUGSTEEG 3. Zwolsche Soterhaf, SIROOPWAFELS en SPRITS. De Gracieuse, Prijs per kwartaal f UTI2. N°. 11617 Vrijdag 7 Januari. A0, 1898 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven» Leidsche Coöperatieve Winkelvereenpg, Wordt gevraagd: Eenige melk in samenstelling, volkomen gelijk aan Moedermelk. Filiaal Korenbrugsteeg 3. Roomboterfabriek „Wilhelmina" te Zoetermeer. Haarlemmerstraat 148, b/d. Jaövosse&sieeg. CADE3AU Haarlemmerstraat 148, b/d. lanvossecsteeg. De Directie der Zwol ch. Boterbal. LEIDSCÏÏ PKIJ8 DEZER COURANT; Voor Lolden per 8 maandenf 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Uroetera tetters naar plaatsruimts, Voor het incasseeren buiten (lo stad wordt f 0.05 berekend. OTESB*^ Tweede Blad. KOLONIËN. BATAVIA, 810 December. De majoor dor infanterie W. G. A. Christan heeft volgens de „Soer. Ct." de hem aange- bolen betrekking van directeur der Neder- Jand8ch-Indieche Exploitatie-Maatschappy, wer- Tende op Noord-Celebes, gevende een salaris van f 1000 's raaands, afgeslagen. De reden is niet ver te zoeken; zijn bevordering tot uitenant-koloncl is op til en zijn promotie £ot boogeren rang is tevens verzekerd, waar door zijn inkomen nagenoeg hetzelfde zal zijn, als wanneer hij de betrekking van directeur dezer Maatschappij met het daaraan verbon den tantieme aannam. Daarbij komt, dat majoor Christan op en top militair re. Al3 directeur van do Nederiandsch- Indische Exploitatie-Maatschappij op Noord- Celebes zal nu optreden de beer E. G. Taylor, thans hoofdagent ia Noderlandsch-Indië van de Koninklijke Paketvaart-Maatschappy. De Krakatau is weder aan het werk. Zijn dof, maar hevig gedonder is duidelijk te hooren. (B. N.) De heer R. Smelt, onderwijzer 3de kl., is voorgedragen tot onderwijzer 2de kl. Afgewezen is het verzoek van C. E. Van Kappen, controleur 1ste kl. bij het Binnen- land8ch Bestuur op Java en Madoera, om herstel van anciënniteit. De eerste luitenants der infanterie T. Van der Meyden en W. Scberpenhuyzen zijn tijdelijk ongeschikt verklaard voor den veld dienst, doch geschikt voor den dienst in het algemeen. Aan den kapitein der infanterie P. H. Boiemeyer is een certificaat uitgereikt voor overplaatsing naar een matig warm klimaat. De kapiteins der infanterie J. A. Soetens en L. Labets zijn tijdelijk ongeschikt verklaard voor den velddienst. By het wapen der infanterie is voor gedragen tot luitenant kolonel de majoor bij dat wapen J. W. Sanders; tot majoor, de kapitein J. P. Brandenburg; tot kapitein, de lste luitenant J. G. T. Bernelot Moens. Bij het wapen der genie tot kapitein do lste luitenant J. S. Redeker. D9 ass.-resident van Blora (Rembang) J. M. Escher heeft eervol ontslag uit 's lauds dienst gevraagd met ingang van 6 Januari. Aan den 2den luit. der inf. bij hot garni zoen te Tjimahi M. De "Wilde is een certificaat uitgereikt voor overplaatsing naar een koel klimaat. Geslaagd is in het examen voor apothekers bediende de sergeant-ziekenvader bij het hos pitaal alhier, F. A. Erkelens. De heer W. J. P. M. Van der Kom is tot hulp-priester te LarantÓ9ka (Timor) voor gedragen. Een bjj den resident der Westerafdeeling van Borneo ingekomen rapport van den con troleur der ond- rafdeeling Sintang meldt, dat tijdeus het bezoek van genoemden ambtenaar aan Boenoet de bestuurder van dat landschap hem het volgend verhaal deed: Tusschen het bovenstroomgebied van de Kalis en de Soeroek ligt de berg Bangoe- Danoem. Ter balver hoogte van den voet en den top ligt op dien berg een plateau, waarop een 16 tal huisgezinnen dit jaar hunne ladangs hebben aangelegd. Van dat plateau daalt de berg met steile hellingen naar de Soeroek- vlakte. Op genoemd plateau bevonden zich in don nacht van 7 op 8 October een 100-tal personen. Na middernacht werdGn zü opge schrikt door het vallen van steenen, welke in aantal en grootte toenamen. Na een kort besluit togen allen, met uitzondering van een achttal, naar de benedenvlakte. Van dit achttal bleven 2 personen boven op het plateau, de overigen begaven zich meer benedenwaarts. In den vroegen morgen van 8 October j. 1. hoorde men van den Bangoen-Danoem een knal als van een zwaar kanonschot, wat ook te Nanga Boenoet moet gehoord zijn. Daarna zsg men den top van den berg zich in tweeën splijten, en uit do spleet een watergolf van eenige vademen hoog te voor schijn komen en naar beneden stroomeD, alles in bare vaart mede sleuren le, tot zij zich in de Soeroek kon ontlasten; alleen de 2 personen, die boven op het plateau zijn ge bleven, zijn omgekomen. Hunne lijken zyn echter nog niet gevonden. De overigen hebben geen persoonlek onge luk gekregen. Na de golf begon de halve top van den berg aan de zijde van Boenoet lang zamerhand naar beneden te zakken, alles op zijn weg vernielende. Een groot verlies wordt geleden doordat alle ladangs ztfn vernield. ATJEH. Van Atjeh hoort men in den laatsten tijd al bijzonder woinig; een goed teek6n voor zeker. Me-n schijnt daar evenwol druk bezig met het verkregen succes meer en meer te consolideeren, verkeerswegen en bruggen aan te leggen en de kennis van het langzamer hand verminderend aantal onzer tegenstan ders uit te breiden. Hoe meer die kennis toeneemt, hoe beter en nauwkeuriger de aan voerders onzer verschillende patrouille tochten van doeltreffende fnstructiön voorzien kunnen worden. Daaraan heeft het vroeger wel eens ge haperd, niet altijd stond een politiek doel op het programma van den tocht, dikwerf was het een marsch met enkel militaire instruc tion en daarmede werden wel oorlogsobjecten bereikt, doch de gang van de zaak werd er meestal niet veel me ie versneld. Sedert echter onze daarmede belaste offi cieren ook voortdurend in aanraking komen met bet Atjehsche element en dezen allerlei iDlichtingen weten te ontlokken, Deemt het doel van eiken tocht in belangrijkheid toe. Hoe overigens odzq invloed door een krachtig militair optreden vermeerderd kan worden, leert Segli ons. Jarenlang is daar het Neder- landscbe gezag gehoond en bespot; onze ver sterking aldaar werd feitelijk voortdurend be legerd en beschoten, de dapperste uitvallen konden den vijand slechts een zeer kortstondig bewijs van ons overwicht schenken. Eindelijk besloten we ons krachtig to doen gelden en toen was het dan ook gedaan met den voor ons nationaal gevoel zoo krenkendeo toestand. Thans wordt aldaar geen scbot meer gehoord de vijand houdt zich op een eerbiedigen afstand van onze patrouilles. Ziedaar het gevolg van het op degelijke wijze doen optreden onzer wapenen, eener korte, maar krachtige toe passing der theorie van blood en ijzer". (DeliCt.) Ronselen van koelies. In het mail-overzicht van de J.-B. leost men: „Al in 1884 waarschuwde do gouverneur- generaal '8 Jacob tegen de schandelijke praktij ken by de werving van inlanders van Java voor de buitenbezittingen. Of ze daarom verdwenen zijn? Allerminst. Ternate is berucht geworden door de mishandelingen en martelingen, den Javaanscben werklieden aange Jaan. De»i is in de binnenlanden van Java de schrik geworden onder de bevolking en wordt, te recut of ten onrechte, door haar beschouwd als een ballings oord. Allerlei kunstgrepen gebruiken do koe- lieronsolaars, om, speculeerende op do diepe armoede en groote nooddruft van de bevol king, haar te lokken naar de strandplaatsen, zonder van Deli of Borneo te reppen, om de misleiden als vrachtgoed gestempeld aan Loord te sliepen. Dat ionselen gaat met keelwat erger handelingen gepaard dan het ronselen voor het leger in Nederland en daar zullen menschen, die zich respecteeren, er zich niet mee inlaten. In Djokja 0. a. werden, volgens het plaatselijke olad, inlanders gelokt, naar Solo gezonden, daar van valsche passen voor zien, doorgezonden naar Semarang, waar de verscheping naar Dell plaats heeft; alaleiier van zulk een bodrtyf trad op een zoon van den schout te Solo.r Ter reode van Batavia gekomen en bemerkende, dat de bestemming e:n heel andere ia, ver weg, en Deli Imogen de „vrije" arbeiders niet van boordwanhoop maakt zich van hen meester, getuige hst feit, dat dezer dagen een Javaansche vrouw ten einde raad over boord sprong en liever ver dronk dan te worden weggevoerd. Een regeering, wie het ernst is met haar eersten plicht tot bescherming van de vrijheid van allo ingezetenen, en dat behoort by elke regee ring het geval te z\jn, kan zulke enormiteiten niet langer lijdelijk gedoogen. Kennen de amb tenaren de zeer krasse aanschrijving van den gouverneur-generaal 's Jacob r.iet meer, dan moeten zy opnieuw met naaruk daaraan wor den herinnerd, en baat dat niet, dan zullen de ronselaars en consorten het zicbzelven te wijten hebben, als de Regeering het schande lik koelie-werven voor de buitenbezittingen eenvoudig verbiedt. Zooals het nu gaat, wordt het te erg en kan men plots ling en onver wachts voor nog ernstiger gevolgen komen te staan, die moeten worden voorkomen. Ontslagen van rechtsvervolging. Het hoog gerechtshof bekrachtigde het vonnis van don raad van justitie te Soera- baia, waarbij de beklaagde "W. Th. Matheuwis- sen, van beroep machinist en fabricatiechef, werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat hij, Dinsdag 11 Mei 1897 des avonds uitgegaan zijnde op de varkensjacht en omstreeks 8 uren ter hoogte van de dessa Tjorakkallan, afdeeling Panaroekan, residentie Besoeki, een donker voorwerp ziende, dat door hem voor eBn wild varken werd aangezien, een schot heeft gelost uit zijn met oen kogel geladen dubbelloopsgeweer. Door dit schot is de inlander Pa-Misran in de recht,erzitstreek geraakt, terwijl de kogel zich wijders een weg heeft gebaand door het darmbeen in de buikholte, den dikken en den dunnzn darm, die daardoor op vier plaatsen in hunne continuïteit zjja onderbroken en op vijf plaatsen gewond. Voorts kliefde de kogel bel.ingrijke bloedvaten. Ten gevolge vaD deze verwonding is Pa-Misran kort daarop over leden. Gemengd Nieuws. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen. CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Eer vol uit 'elands dienst, de hulpondeiwijzeres J. J. C. Nagel, geboren Bonman. Verlengd: Mek zes maandon de termijn, waar voor rar. M. C. Offerhaus, laatst 2de substituut- griffier bij het Hoog Gerechtshof, is belast met de function van buitengewoon voorzitter van den landraad te Malang en de ambtenaar G. W. Swartz ter zijner beschikking is gesteld, om le worden belast met griffierswerkzaamheden. Bij het binnenJandsch bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Vau do residentie Madoera naar de residentie Bezoeki do controleur 2de klasse H. Th. De Sautij; van de res. Preanger Regentschappen naar de residentie Madoera de controleur der 2de kl. H. Rijfsnijder; van de 109. Soernbaia naar do res. Preanger Regentschappen de controleur 2de klasse J. C. Keiler vau Hoorn. Geplaatst: In de residentie Japara de amb tenaar voor den burgerlijken dienst G. Ouwerling. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Bij het wapen der infanterie: Bevorderd Tot luitenant kolonel; de majoor J. W. Sanders; tot majoor de kapitein P. J. Brandenburg; tot kapitein, de lste luitenant J. G. T. Bernelot Moens; tot kapitein bij het wapen der genie, de lste luitenant J. S. Redeker. Verlengd: Met een maand het verlof naar Malang en Lawang wegens ziekte van den off. van gez, 2de kl. te Ampenan, P. Wijn. Overgeplaatst: Bij de lste comp. art. (lste veldbat.) te Batavia dc lste luit. bij de 18de comp. art. (lste bergbatt.) te Batavia, G. L. F. Holle; bij de 18de comp. art. (lste bergbatt.) te Batavia de 2de luit. bij de lste comp. art. (lste veldbat.) te Batavia, J. Schultz; naar Atjeh ter beschikking van den gew. intend, aldaar, de 2de lint.-kwm., kwm. van hot garn. te Kedoug Kebo, A. F. Koert. Geplaatst: Bij aankomst bij het hoofdbureau der militaire administratie de lste luit.-kwm. van gedetacheerd uit Ncdeilaud terugverwacht, C. F. A. De ilde; by aankomst op bet bureau van den gewestelijken intendant te Somarang de kapt.-kwm. vau verlof uit Nederland terugverwacht, J.F. Eichholtz. Ingetrokken: De overplaatsing naar Atjeh, van den 2den luit.-kwm. te Padang Pandjang, J. W. Visser; de overplaatsing naar Padang Pandjang en overgeplaatst op het bureau van deu gewest, intern:! te Padang, van den 2den luit.-kwm. te Kotta-Rndja, H. Van der Palm; de plaatsing bij de Vde afd. van het D„ v. O. en geplaatst bij de intendance-afd. lste mil. afd. op Java ter beschikking van den hoofdintendant van den majoor-intendant te Batavia, I H. De Sauvage. Het petroleumlicht wordt ernstig beorei^u ooor cie concurrentie met een nieuw spiiituslicht, cat zone or urauut. Bij den spiritus wordt eon vocht gevoegd, dat zeer rijk is aan koolstof en door den uit vinder Lucin genoamd wordt. Het mengsc-l geeft een vlam, die een lichtkracht heeft van 25 pet. Een keukenlamp met zulk een licht kan voor 45 centea worden geleverd en heeft het voordeel, dat de vlam by het om vallen terstond dooft. Proeven met een lamp, die 3/4 liter bevatten kan, bij spoorwegen (wissels en signalen) genomen, hebben getoond, dat zy 15 uur kan branden en de signal n ongeveer een kilometer verder zyn waar te nemen dan by anlere verlichting. Het groote bezwaar tegen de toepassing van oic nituve licht bestaat in de hoogs spiritus-belastiogem Maar men zal wel trachten voor den gedenatu- reerden spiritus voor de spirituslamp lager accyDs to verkrijgen, als de prooven op den duur blijken aan bet dool te beantwoorden. Een in de club van landeigenaren te Berlyn gehouden voordracht heeft de belangstelling in dez» vinding zeer levendig gemaakt. Een geduchten maatregel om de hondsdolheid tegen te gaan heeft men ge nomen in het plaatsje Pisek, in Bohemen. Men heeft daar nl. alle bonden afgemaakt. Er waren een aantal gevallen voorgekomen en alle verdachte dieren werden toen gedoo doch toen daarna weer nieuwe gevallen zich voordeden, besloot de overheid dan in vredes naam maar alle honden op te ruimen. U.D.) De Noorwoegsche bark „Undine' is gedurende een storm by de Poitugeeeche kust gestrand. Van de bemanning z(jn 7 p.r- sonen verdronken; 6 landden by P.niche. In een fabriek to SanManzoya, in Spanje, zyn 200 K.G. dynamiet ontploft De fabriek word verwoest, zsv personen werden gedood en een groot aantal ernstig gewond. Op verschillende m|jnen in het Belgische district Charleroi zyn werkstakingen uitgebroken. Op een plaats trachtte men de rust te verstoren, wat evenwel door de gendarmes voorkomen werd. De anarchist Cyvoct, in 188 3 veroordeeld als medeplichtig aan een dynamiet aanslag te Lyon, ma:.r ten aanzien van wienr schuld steeds door sommigen twyfel ge. koesLrd is, heeft geheele gratie gekregen. Toen hy ter dood veroordeeld werd, was hy 22 jaar; hy bleef steeds zyn schuld ontken nen en zyn straf werd dadeltyk na het vonnis in levenslangen dwangarbeid in Niouw-Cal> donië veranderd. Er is een krachtige pers campagne voor hem gevoerd, waarvan Rane. de bekende senator, voorzitter van de Jour nalisten-vereeniging te Party*, de leider was. Deze deelt thans zeer verheugd in de „Radical." mede, dat de gratie aan Cyvoct is toegekend op initiatief van president Faure zelf. Cyvoct wordt niet alleen op vrtye voeten gesteld, maar hy zal naar Frankryk kunnen terug- koeren. Vervolg der Advertentiëu. Pieterekerkkoorsteeg 30. Zy, die naar aanleiding van de Rede Tan Prof. TREUB Lid wenschen te worden van bovengenoemde Vereeniging, kunnen zich schriftelijk aanmelden aan de navolgende adressen: 138 16 H. v. DÜUREN, Oude Ryn 37. C. H. KOUW, Sterrenwacht. A. CATTEL. Oude Vest 71b°™»- A. SLOOTWEG, Rtyn- en Schiekade 72. H. J. v. STADEN, Wilhelminastraat 14. J. P. v. KEULEN, Züldsihgel 29b°von. H. W. WITTENAAR, Oude Vest H7boven* Afdeeling Lelden en O. Vergadering met Dames op Vr||dng 7 Januari '98, 'a av. te 8 uren, waarin als spreekster zal optreden He|. 31. A. T. BE FAVACCHE, van Utrecht, in htt Nulsgebouw. 136 9 S. KUTSCH LOJENGA, Secr. een net, fatsoenlek Burgermeisje, niet beneden de 16 jaar, ran 'e middags halftwee tot 's aronde halftien, om in de keuken be hulpzaam te zyn eu te helpen tafeldienen. Adres: Langebrug 63. 102 7 ECHTE C9CB8CHK Verkrygbaar: Rijnstra.it 5, b/li. Utreclitsche Veer. VAN LEEUWEN. 145 6 G. W. Krachtige Soep a SO Cts. per portie, benevens dfners van af 8© Cts., worden dagelyks aan huis bezorgd. Adres: Langebrug 63. 9606 6 systeem Prof. Dr. BACKHAUS, in Nederland alleen bereid door de Inrichting ter bereiding van Normale Kindermelk te Zoetermeer. Beste en goedkoopste Voedingsmiddel voor Kindoren en Zwakken. Pry6: 4, 6 en 8 Ct§., naar gelang inhoud der flesch. Normale Kindermclk (merk Pleegzuster) heeft ten doel te Toorzlen in het geval, dat de moeder geen voldoende voeding aan het kind kan geven. De melk Is zonder verdere behandeling voor direct gebralk gereed en voor eiken leeftijd verschillend verkrijgbaar. 9315 68 Verkrijgbaar voor LEIDEN en OMSTREKEN' Vraag prospectus en analyse-staat. Raadpleeg uwen geneesheer. Onze prima gegarandeerd zuivere NATUURBOTER hebben wij verkrijgbaar gesteld in ons IPrijs 70 Cents per half Itilo. MF~ Wordt des verkiezende aan huis bezorgd. Wy verkoopen: 1 pond Boter met 1 pond op den koop toe. Ieder kooper von I pond ESoter ontvangt een Lot voor een prachtig Karpet, dat weder de volgende week maandag VERLOOT wordt. Tevens or.tvangt ieder Kooper een HUISHOUDELIJK ARTIKEL, waaronder zeer mooie pryzen. Onze prima qcialitelten zijn: 141 66, Gondscbe HéBangc35 Cent* per pond Zeer goede qualiteit. met 1 pond Cadeau. Leeuwarder mélange4© Cents per pond Zeer goeie qualiteit. met 1 pond Cadeau. Kamper mélange45 Cent* per pond Byzonder smakeiyk. met 1 pond Cadeau. Zwolsche mélange 5© Cents per pond Zeer fijne Koukenboter met 1 pond Cadeau. Frlesclie mélange55 Cent9 per pond Smaakt byoa als Natuurboter met 1 pond Cadeau. Delftsche mélange60 Cents per pond Overhoerlyk tyaa Delftsche Natuurboter mot 1 pond Cadeau. Leldsche Jlcïacge. 70 Cents per pond Het fijnste van het fijnste, wat smaak betreft. met 1 pond Cadeau

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5