Inhuldigingsfeesten. By beschikking van den minister van justitie is benoemd tot tweeden klerk by het dcpaifcemnt van justitie J. H. KorndorfTer, te Delft. Sls. Ct By den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werden in 1897 aan hangig gemaakt 283 zaken, te weten: 29 burgerlgko pensioenzaken; 111 militaire idem 44 fa riekszaken; 14 polderzaken; 4 zaken betreffende leggers van wegen en voetpaden; 4 botr. geldleening; 2 gemeentezaken; 6 ge- meente-begreotingen en rekeningen; 9 betr. toelating van gemeenteraadsleden; 2 betr. afkeuring van schoollokalen; 1 betr. ver meerdering van scholen; 1 betr. onaerwyzers- jaarwedde; 11 subsidie-aanvragen voor byz, lag. scholen krachtens ait. 54bis der wet; 10 militie-zaken; 8 betr. domicilie van onder stand; 5 betr. stuiting van collecton15 recla mes betr. de personeele belasting; 2 id. betr. de bedrijfsbelasting; 1 zaak betr. het bouwen by een begraafplaats; 4 diversen. Door het „Nederlandsch Tooneel" is „Antigono" ook te Groningen voor een eivolle zaal gesp.-old. Uit vele plaatsen des lands komen aanvragen om deze voorstelling. Het bestuur van het „Nederlansch Tooneel" heeft nu eea klein décor laten maken voor do reis, op ieder tooneel passende. Heden gaat „Antigone" te Alkmaar. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzeressen to Apeldoorn is met 1 Mei 189S te vervullen een betrekking van onderwyzeres, hoofdzakelijk voor de natuurkundigo vakken. Jaarwedde f 2200. Zy, die voor dez9 betrek king in aanmerk'Dg wenschen te komen, ge lieven zich vóór 16 Fubruan 1898, met over legging van haar akten van bekwaamheid, aan te melden by de directrice de Rijkskweek school voornoemd. De eer;te aflevering van een nieuwen bundel van „Mannen en Vrouwen van Bo- teekenis," onder redactie van dr. E. D. Pjjzel, is verscheoen; zy bsvat „Gaston Paris" c oor G. Busken Huet. Gelijk het prospectus van deza uitgave zegt, geven de levensschetsen met portret een be knopt en helder overzicht van het laven en werken van beroemde tydgenooten. Verschillende letterkundigen leveren daartoe hunne bijdragen en de blijvende belangstelling, waarin de uitgave zich mag verheugen, tooüt hoezeer de verscheidenheid en degelijkheid der schetsen op prijs worden gesteld. In de volgende afleveringen znllen o. a. be handeld worden: Allard Pierson, Felix Faure, G orge Meredith, Koning Carol van Rumenié, Richard Strauss, mgr. Gibbons en mgr. Ireland, mrs. Anuio Beeant en Mounet Sully. Het stoomschip „Amsterdam", vanNieuw- York naar Rotterdam, passeerde 5 Jan. "Wight; de „Edam" arriveerde 5 Januari van Nieuw- York te Amsterdam. Benthuizen: Do kostelooze inenting voor de gemeente Benthuizen zal plaats hebben op Dinsdag, 11 Januari, des voormiJdags tasscben 11 en 12 uren, in hot Raadhuis. Den 12den dezer zal binnen de gemeente Benthuizen de gewone jaarlykscho schoor steen schouw plaats hebben. Bodegraven: Donderdagavond, 13 dezer, zal ds. Fe:inga, van Zaandam, in de Ger. Kerk optredeD, om een rede te houden in het belang der Zending. Boskoop: De bevolking dezer gemeente bedro?g op 31 December 18961964 mannen en 1884 vrouwen, te zamen 3848. In 1897 zijn er geboren 74 mannen on 98 vrouwen, totaal 172over dat jaar hebben xich binnen de gemeente gevestigd 116 mannen en 117 vrouweD, te zamen 2S3. In den loop van dat jaar zjjn overleden 39 mannen en 44 vrouwen, totaal 83; hebben de gemeente verlaten 84 mannen en 75 vronweD, te zamen 1G9. Da bevolking is alzoo toogenomen met 67 mannen en 96 vrouwen en bedraagt alann 2031 mannen en 1980 vrouwen, totaal 4011 zielen. Levenloos geboren werden er 8, terwijl er 28 huwelijken werden voltrokken. Hoogmado: De heör T. Doevendans Wzn., predikant te Hoogmade, heeft bedankt voor het beroop naar de Ned.-Hervormde Gemeente te Bleiswijk. Leimui don: In de plaats van de heeren L Do Rijk, die bedankt heeft, en J. J. Abwyn, dia vertrokken is, zijn tot diakenen der Ned.- Herv. Kerk gekozen de hoeren N. v. d. Wal en J. Stans. Wassenaar: De afdesling Wassenaar van de Algomeeno Yereeniging voor Bloem bollencultuur hield gisteravond haar gewone vergadering in het lokaal van den heer Van der Salm. De voorzitter wenschte den leden pet hun familie en gezinnen Gods besten segen in het jaar '98. Het doet hem leed te moeten mededeelen, dat der vereeniging een lid door den dood ontvallen is en wel de heer P. Remmerswaal. Volgens het nieuwe regle ment is door het beatuur opgemaakt een rooster van aftreding der bestuureledeo. Dit 'aar treedt de voorzitter alleen af. Hjj wordt hij aclamatie herkozen. Hierna dankt hy de t&don voor het in hem gestelde vei trouwen n spreekt den wensch uit, dat hy nog veel wag doen voor den bloei der afdeeling. Inge komen is een schrijven var. één der bestuurs leden, waarin by om verschillende redenen ontslag neemt als lid der afdeeling. By do verkiezing van een lid van het be stuur staken, by herstemming, de stemmen. Io een volgende vergadering zal alzoo op nieuw herstemming plaats hebben over de hoeren J. Rooyakkers en G. Gardion. Uit het versiag van den penningmeester biykt, dat er een klein tokort is. De heeren G. Gardien ©n J. Rooyakkers, belast met het nazien der rekening en verantwoording van den penning meester, hebben alles accoord bevonden. De voorzitter deelt mede, dat dezelfde heeren, die verleden jaar medegewerkt hebben tot het houden van een feestavond, ook dit jaar zich hebben bereid verklaard. De feestavond kan gehouden worden, daar velen zich bereid ver klaarden iets te willen bijdragen om de kas te stjjven. Na de gebruikelyfee verloting werd de ver gadering gesloten. Da gemeente-veldwachter De Koekkoek zal worden verplaatst naar d9 Waalsdorp'.r- laan. Tot veldwachter in de kom der gemeente is benosmd P. Ds Jong, te Bleskensgraaf. Zoeterwoude: By den Burgerlijken Stand alhier zyn in het afgeloopen jaar inge schreven: 97 aangiften van geboorten, 59 van overlyden, terwijl 21 huwelijken werden vol trokken. Van de geborenen z\jn 55 jongens en 42 meisjes en van de overledenen binnen de gemeente behooron 31 tot het mannelijk en 21 tot het vrouwelyk geslacht. Drie kinderen werden als levenloos aangegeveD. Uit de „Staatscourant". Kon. beslniton. Benoemd tot comm. i. van het instructie-bataljon, de majoor jlu. V. Van der Wijck, van het 3de regiment infanter e. Aan den luit ter zee der 2do klasse bij de Kon. Nederl. marine-reserve K. W. G. Landmunn, met 16 Januari a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit don diensl bij dio reserve; de heer J. S. Van Drooge, laatstelijk inspecteur over de bcbakemng. de kustverlichting cn het loods-.vozen in Ned.-Indiö, thans met vei lof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Op grond van de artikelen der wet van 9 Mei 1890 pensioen verleend aan: H. Yeonstra /67, W. C. Bedding 1893, P. H. Van Dieken 600, J. F. H. Steenhuisen ƒ195, J. A. W. Verschoor ƒ2610 on P. Lansbach ƒ249.50. Krachtens art, SS der wet van 17 Augustus 1878 pensioen verleend aan: A. Verhooff. hoofd der o. L school ie Monster, 687; J. Geluk, hoofd eener o. 1. schoolte Dintel- oord, ƒ1167; J. Van Garderen, hoofd der o. 1. te Woerden, ƒ605; J. C. Van Houten, ouderwijzer ann eene o. 1. school te Arasterdam, ƒ600: P. W. Van Gelderen, hoofd eenor o. 1. te Tiel, 492; W. Laan, hoofd eener o. 1. school te Amsterdam, 1615; M. Kruyne iizn. onderwijzer aan de o. L school te Kamorik, ƒ152. Gemengd Nieuws. Door Burgem. en Whs. van Aals meer is een onderwijzer der openbare school wegens wangedrag in zyn betrekking ge schorst Da geschorste is huisvader en heeft meer dan twintig dienstjaren in de gemeente Aalsmeer. De instructie is geopend in de zaak van de beide jongelui te 's-Gravenhage, die in de vorige maand op een buitenplaats onder de gemeente Wassenaar duelleerden op de sabel. Do afd. „'8 Gra vonh aagsche Tuin- bouw-Vereeniging" van de „Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" heeft in een gisteren gehouden vergadering besloten, te trachten by gelegenheid der feeBten in 1898 een eerepoort op te richten op een nader aan te wüzen plaats (wellicht aan dtn ingang van de Parkstraat). De afdeeling werd door het boofdcomité voor de feesten uitgenoodigd, in deze haar medewerking te verleen?n. Voor hot gerechtshof te 's-Gra- venhage werden gisteren de pleidooien gevoerd in do zaak tusscben de familie Van Tienhoven, to Werkendam, en de StoombootTeedery Fop Smit en Co., te Rotterdam, betreffende de tus scben partyen gesloten overeenkomst van huur en verhuur van „een aanlegplaats" voor stoombooton te Werkendam, zooals door de Reedery werd volgehouden, doch door de tegenpartij betwist, daar deze beweerde ver huurd te hebben aan de Reedery „een ter rein", onverschillig van welken aard en waar mede de huurster mocht handelen naar goedvinden. Toen de familie Van T. betaliog van eenige termynen van huurprijs vroeg, beweerde de Reedery, niets meer schuldig te zyn, op groüd, dat, ten gevolge van het maken van kribben in de rivier door het Rijk, het gehuurde had opgehouden te bestaan en de huurovereen komst als van rechtswege vervallen moest worden beschouwd, op grond van art. 1589 Burgorlyk Wetboek, wegens het door een toeval geheel en al vergaan van het ver huurde goed. De rechtbank te Rotterdam besliste ten voordeele van de Reedery, dat, wanneer deze de door haar aangeboden feiten bewezen zou hebben, alsdan de huurovereenkomst als ver vallen moest worden boschouwd, en liet mits dien de gedaagde Reedery tot hbt leveren van bewys toe. Hiertegen voorzagen de eischers zich in appèl, en namens hen betoogde nu mr. A. C. Visser, uit Gorkum, dat wel tydelyk het genot van het gehuurde godeelteiyk was op gehouden, maar dat de gehuurde zaak zelf („het terrein") was in stand getlavtn, zoodat art. 1589 ten deze Diet van toepassing was. Mr. J. Knottenbelt, uit Rotterdam, voor de Reedery op: redende, legde er vooral nadruk op, dat „een aanlegplaats" verhuurd was, en betoogde, dat, nu ten gevolge van het maken der kribben aan dio aanlegplaats niet kon worden aangelegd, zij geen aanlegplaats meer was, en dus bet gehuurde als zoodanig was vergaan. Verder ontwikkelde aez9 pleiter, in stryd met mr. Visser, de stelling, dat by een huurovereenkomst aan den huurder wordt gegeven het genot eener zaak, niet de zaak zelve, zooals by koopovereenkomst; zoodat ook door het ophouden van het genot de gehuurde zaak is vergaan. Da uitspraak van het Hof wordt later medegedeeld. In een Haagschen briefinhet „Utr. Dbl." leest men: „Met 't oog op een regeling vandeloonen, waarin de vernederende fooien werden gecon verteerd, ten einde het gebedel der gemeente ambtenaren af te schaffeD, kondigde de directie der gasfabriek aan, dat geen harer beambten op Nieuwjaar mocht „wenschen". Nochtans komen er by een myner vrienden een paar lantaarnopstekers met „veel heil en zegen" en een busje. Gewaarschuwd, antwoordt de dionstbode: „Jelui moogt niet wenschen." En wat zegt hierop de gemeentebeambte-bedelaar? „Dut weet ik wel, maar we doan het toch 1" „Is dit voorval niet een aansporing voor het gemeentebestuur, om in ééns af voor alle takken van dienst, voor nu en voor altyd, tegen schadeloosstelling voor wie er thans van genieten het „wenschen" abso luut te verbidden, gelyk 't al by verscheiden diensttakken het geval is? „Dan geraakte niemand in de war, wist iedereen, dat 't aan al het personeel der ge meente verboden werd, en zou 't (by krach tige bestraffing van de overtreders) in eens uit de wereld zyn. En de burgery, die er dan eerlyk naar evenredigheid in zou by- dragen door ietwat hoogere loonen en zich niet zou kunnen onttrekken, zou dank baar zyn voor de ontheffing van een last, terwyi het eergevoel der stadsbeambten er slechts door zou winnen. „Alleen de tapper zou er wat by verliezen maar die krygt op 1 Januari toch genoeg." Hedenmorgen te ongeveer zeven uren brak een zware binnenbrand uit in het glaspakhnïs der firma H. C. Heybroek "Wz. Co., Keizersgracht te Amsterdam. De maga zijnknechts kwamen met een licht in aanraking met de gemakkelyk ontvlambare verpakking van het glas. Hot stroo vlamde dadeljjk op en aan blusschen viel niet te denkon. De beide hoogste verdiepingen aan de achterzyde van het huis brandden geheel uit. Met eenige slangen op de Vechtleioing wist de brandweer verderen voortgang van het vuur te stuiten. Assurantie dekt de schade. D*e rechtbank te Rotterdam (handelskamer), in hare zitting van gisteren recht doende in zake do aanvariog der stoom schepen „Helena" en „Quintns", op de Maas, tegenover do Parkkade, op den 16den Sep tember 1896, besliste aan beide paitjjen de keuze te laten uit de drie volgende deskun digen, met name C. J. De Vrieze, inspecteur van het loodswezrn, E. Deddes, oud gezag- voarder, J. Has, expert, allen te Rotterdam, zyede deze keuze niet binnen drie dagen door partijen gedaan, zy door de rechtbank zyn aangewezen om to onderzoeken in boeverre een aanvaring voorkomen had kunnen wor den, betzy wanneer de „Qnintus" geankerd had, hetzfi wanneer de „Helena" aan stuur boord gepasseerd wa3,, A an g e m o e di g d. d oor het succes, behaald by de tentoonstelling van pluimvee, in September 11., heeft de Geldersche pluim vee club besloten een tweede internationale tentoonstelling te houden op 25, 26 en 27 Februari a. s., in de zalen van „Musis Sacram" te Arnhem. Volgens het „U. D." zyn, met be hulp der Londensche politie, de twee Duit- sche's, die de kinematograaf te Utrecht ge stolen hadden, te Londen gevat op aan- wyzing van den eigenaar, die zich daarheen had begeven. Te Hengeloo (O.) iB de 100-jarige Janna Roelvink overleden; zy werd ia Oct. 1797 te Lonneker geboren. Volgens rapport van den Hoek van Holland is het stoomschip „Quentin," van Leïth naar Rotterdam, by Monster gestrand. Het stoomschip zou hedenmiddag met hoog water met eigen kracht trachten vlot te komen. De rechtbank te Leeuwarden heeft Taeke W-, 30 jaren, arbeider te Britsum, thans in hechtenis, die reeds vroeger l1/s jaar gevangenisstraf heeft ondergaan wegens dief stal van vee in de weide, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, omdat by in den nacht van 25 op 26 November 11. 4 lammeren uit een weide van den veehouder H. De Jong, te "Wyns, gestolen heeft. Vervolgens zyn Pieter v. d. PI., 42 jaren, schoenmaker te Harlingen, en zyn vronw schuldig verklaard aan mishandeling en het opzetteiyk iemand van zjjn vryheid berooven, omdat zy den lsten November 11. den politie agent C. Lenger die in een huis van hen gewoond had, den sleutel terugbracht en een tweedon sleutel te koop aanbood in hun winkel opgesloten hebben gehouden door de voordeur te grendelen en hem te verhinderen die weer te openeD, en door hem op den grond te werpen, te slaan, te schoppen en by den baard te trekken. Zy werden biervoor veroordeeld ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. Te B e r g o n-o p-Z oom ontving een ingezetene per Van Gend Loos als nieuw jaarsgeschenk een kistje thuis, waarin een kinderiykje lag. De politie, op de geruchten afgamde, onderzocht de zaak en vond werke lijk op aan wy zing van den ontvanger het vreemdo geschenk buiten de stad in een sloot, alwaar hy het, uit vrees, dat het be kend zou worden, had verborgen. Ook moet de afzendster reeds gevonden zyn. Men schryft aan het „Utr. Db 1." De rovolver, waarmede de aanslag te Holster- haule (Fr.) gepleegd is, werd maar tiet ge vonden. Men zal begrijpen, dat de justitie er veel belang in stelde, dit overtuigingsstuk in hinden te hebben. De dader hield vol het wapen direct na het lossen der schoten te hebben weggeworpen in eea nabyzynde sloot, die dan ook door de politie werd afgevischt. Echter, het vuurwapen werd niet gevonden. D© rijksveldwachter De Jong liet zich echter niet ontmoedigen en ging zoeken by de ouderiyke woning van den dader. Hy vond daar het vuurwapen, verstopt onder het rieten afdak van een by die woning staand schuurtje. Uit Ternouzen wordt aan de „N. R. C." nader gemeld: Niet door een raam van circa 6 meter boven den grond is de deserteur Barbé ontvlucht, maar hy was opge sloten geweest in het cachot gelykvloers, en het tuimelraam, waarlangs de ontvluchting zou hebben moeten plaats vinden, is hoogstens 3 meter boven den grond. Daar de opening van het raam echter zoo nauw is, dat er niemand kan doorkruipen en het stof er nog dik op lag, kan men niet aannemen, dat do vogel daardoor zou zyn ODtsnapt, waar ook in den tuin geen voetstappen waren te be speuren. Hoe de operatie heeft plaats gegrepen is dus een raadsel en zal dit wellicht biyven, indien de ontvluchte, die thans op Belgischen bodem is, het niet wereldkundig maakt. Men zal zich herinneren, dat de ex-veearts J. Boom, te Delden, heeft verklaard klauwzeer te kunnen genezen en dat hem toen een koe is toegewezen om zyn kunst te bewyzen. Het resultaat was, dat de koe niet beter werd. Thans verklaart de heer Boom echter, dat die koe niet aan klauwzeer leed, maar aan beeneter, en dat de heer Berg van Grafhorst, ryks-veearts te Drial, dat kan bevestigen. H|j verklaart zich dan ook nu nog bereid een proef te nemen. UD Te Vli88ingen is de justitie uit Middelburg geweest, vergezeld van een arts, ten einde het ïyk van een man te laten opgraven, dat vóór omstreeks vier maanden was begraven. Men vermoedt, dat de man niet aan een natuurlyken dood is gestorven. In het lykenhuisje op do algemoene begraafplaats is het ïyk geneeskundig geschouwd. Maandagmiddag kwam in Ant werpen de stoomboot „Friesland" uit Nieuw- York terug. Vrydag was in open zee een buis van den stoomketel gesprongen; de eerste machinist kreeg zulke brandwonden, dat hy aan de gevolgen is overleden. Zes personen zyn gekwetst, waaronder twee zwaar. Uit Nieuw-York komt het bericht, dat de katoenspinneryen in Niouw Engeland, die 91,000 werklieden bezighouden, in onder ling overleg besloten hebben over te gaan tot verlaging der loonen. Naar de „Tel." verneemt, zal te Brenkelen (Utr.) een proef genomen worden met licht, vervaardigd uit gecarbureerdelucht, voor straatverlichting, warmte en kracht- voortbrenging. Het plan bestaat, van uit Breukolen nog andere dorpen in den omtrek te voorzien. De gunstiger berichten van de goudvelden van Klondyke worden bevestigd niet alleen van particuliere zyde coor een dezer dagen te Victoria aangekomen troep gouddelvers, maar ook van officiöele zyde in het rapport van den bevelhebber dor be reden politie te Dawson City, gedagteekend van 10 November. Daarin wordt gemeld, dat in de stad 3500 menscben zyn, die voldoenden mondvoorraad hebben tot 1 April a. s. Dan zullen moeiiyke tyden aanbrekeD, maar dan kan ook de regee ring reeds levensmiddelen hebben aangevoerd. Charl 08 Tonlet, de welbekende biljaitmaker, is, naar aanleiding van zyn inzen dingen op de BruB8elscbe tentoonstelling, benoemd tot ridder van de Leopoldsorde. Het comité voor de versiering en verlichting van de Hoogewoerd, van Steenschuur tot Kraaierstiaat, is samengesteld uit de heeren: A. D. HAKKENBERG Dz, Voorzitter. R. DE WILDE Rz. L. P. KNAGE. G. H. MAAT. J. J. BENDER. Be Italiaansche Opera. Gioachimo Antonio Ro3sini, beroemd ook om zyn wereldbekend „Stabat Mater", had evenals de meeste Italianen, toen hij in Italiö begon op te treden, zyn kunde minder in de school dan wel op hst theater verkregen, waaraan hy van jongsaf verbonden was ge weest, want daar zyn ouders tooneelspelers en in behoeftige omstandigheden waren, kon hy al vroeg een nuttig lid der familie zyn. Geboren den 29at9n Februari 1792 te Pesaro, ontwaakte op 17-jarigen leeftijd zyn liefde voor de kunst en na een leertyd van drie jaren te Bologna trad hy reeds als een ervaren componist op, „als een Russische zomer, die onmiddellijk uit den winter opstygt" zooals een geestig sehryver zich over Rossini uitdrukt Vyf en twintig jaren oud schreef by „Othello" en „Barbiere" en op zyn zes- en-dertigste jaar had hy met zyn „Guillaume Teil" het einde van zjjn loopbaan bereikt. Rossini had zich toontertyd te Parys neer gezet. Vele van zfin werken verdwenen van bet tooneel; maar met enkele zyner opera's liepen de Franschen hoog weg. Rossini had echter spoedig begrepen, dat de Franschen nog iets anders in do muziek zochten dan vloeiend en welluidend gezang en dat zy het dra matisch element bovenal op prys stelden. Daaraan te voldoen was zijn streven en zoo kwam in 1829 de „Willem Teil" op het tooneel. Sprak men te voren kortaf van opera, nu werd het .grand oDéra" en mot recht, want tegenover de vroegere werken kon deze com* positie wel groot heeten, omdat hier alle» voor oog en oor in vereenigd was. Rossini's „Barbiere di Siviglia" is echtti de beste van alle k o m i s c h o Italiaansche opera's en toen deze in 1816 voor de eerste maal te Rome word opgevoerd, vond ze een uitbundigen by val. Hoe oudt doze opera dus reeds mag genoemd worden, verouderd ia zy geenszins, want ook voor ons, die byna het eind der eeuw naderen- in welker begin zy het aanschyn ontving, spreekt er nog een jeugdig vuur, een onver- welkte friscbhoiJ uit. In tegenstelling met zoovele andere werken, die, wegens gemis aan verdere belangstelling, van het toonee1 verdwenen, heeft zy getoond den tand des tyds te doorstaan. Zy heeft hare populariteit behouden. Dit bleek wederom gisteravond, toen zy hier door het Italiaansche Opera-gezelschap voor het voetlicht werd gebracht. Rossini's meesterwerk bezit nog steeds dezelfde bekoring en zal deze ongetwyfeld blyvon behouden, als althans de vertolkiög niet minder is dan nu hier het geval was. Het optreden der Italianen toch kwam ons gicteren nog beter voor dan de vor ge maal, by „Paljas." Höt stel solisten mocht in byzondere mate voldoen, in de eerste plaats wat signor Mora als Figaro betreft. Hy zong en acteerde mooi en wist do ontzaglijk vele moeilijkheden, aan zyn party verbonden, met glans te overwinnen. Zyn baritongeluid is vol uitdrukking, wat o a. bleek in de Laster-aria. Ook signor Lombardi was als graaf d'Alma viva zeer verdienstelyk en vormde met den heer Moro een goed samenspel, ten bewyze waartoe we slechts behoeven te herinneren aan de door hen gezongen bekende wals. De party van Rosina vond een vertolkster in s gnora Cappellaro, wier verscbyniDg mer zich misschien eenigszins anders had voor gestel 1. Htt is echter reeds meer gebleken, dat de Italianen van een en ander eene opvatting hebbon, die vao de gewone, tot nog toe ge volgde, afwykt. Intusschen beschikt de zangeres over een aangenaam sopraan-geluid, waarvan de zan gerigheid meermalen, tot op zekere hoogte van bare stemmiddelen, schoon aan het licht kwam. Nu en dan viel er echter by zekere noten iets hards, iets scherps op te merken. Toch voldeed zy uitmuntand en toonde zy een beste coloratuur-zangeres te zyn. Toen zy in de Muziekles de variaties van Procb zong, welke wy ons nog van Dyna Beumer herinneren, vielen haar stormachtige toejuichingen ten deel. Da rol van Rosina's voogd en die van den muziekonderwijzer waren mede in goede handen, terwyi het orkest zich, naar het ons Voorkwam, nog boven de vorige maal door meerdere beschaafdheid kenmerkte. De schouwburgzaal was niet zoo goed bezet als toen. De volle Nnt9zaal zal daaraan weJ niet onschuldig geweest zyn. BUITENLAND. Frankrijk. De voorzitter van het Hof van Cassatie te Parjjs, mr. Quesnay de Beaurepaire, heeft den minister van justitie verzocht een byzonder gerechtshof te w Hen byeenroepeD, waarvoor hy zich zal kunuen zuiveren van de beschul digingen, die tijdens het derde Panama-proces tegen hem z\jn ingebracht. Wegens zyn ambt van voorzitter van het Hof van Cassatie kan mr. Quesnay do Beau- T6p ire niet terechtstaan voor den Hoogen Raad der magistratuur. De senator Naqutt schynt moed te hebben geput uit de vryspraak der beschuldigden in het Panama proces. Hij heeft aan de recht bank laten wet?n, dat hy zich van 18 tot 25 Januari ter beschikking van de justitie stelt. Volgens het „Petit Journal" zal in het proces Esterhazy generaal Dj Luxer presi dent van den krijgsraad zijn. Da getuigen, waaronder Malhi.u Dreyfus en een twiotig officieren van den gen ;raljn stal', zyn gisteren ge jagvaard. Te Parys uit den Elzas terug, waar by wederom zooveel sta:ke:ido aym patbie gevon den heeft, komt Scheurer Kestner in eor open bri-f aan zijn „eher amiden senator op tegen de meening als zou hy ontmoedig.-* zyn of weifelen. Integendeel de waarhei lijkt hem toe eiken dag helderder uit t© schynen. Wat hom aan kracht en leven rest, heeft hij gewijd aan den di nat van de onder drukte onschulJ, en hy zal zyn gelofte houden, al mocht hy alleen blyven stam. Hierop is echter geen kans, met de talrijke vrienden om hem heen, die hy hoogacht on die hem bun goedkeuring schenken. (N. B. C.) Dultschland. De „Hamb. Nacbr." verklaart omtrent Bis- mareks gezondheid, dat de prins ïydt aan jicht, een ziekte, di9 wel pynlyk, maar niet gevaarlijk is. Do bejaarde staatsman heeft by gelegenheid van de wisseling des jaars zoovel&gheilwen- schen in allerlei vorm ontvangen datbet hem onmogeiyk is ze afzonderiyk te beantwoorden Hy verzocht daarom, door bemiddeling vao zijn lyforgaan, aau zijn vrienden zyn hartelyker dank en zijn goedgemeende zegenwenscher te willen aannemen. De Duitsche kruisers „Deutschland" e» „Gafion", waarover prins Heiorich het bev voert, zyn gisteren te Port-Said aangekome'

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2