N®. 11616. Donderdaj» O Januari. A®. 1898 r lio. igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiumer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 5 Januari. Feuilleton. Z\jii laatste wil. LEIDSCH MG-BLA prijs dezer courant: Voor Leiden per 8 maanden. f franco per post Afzonderlyke Nommere 7 1.40. 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootera lettere naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Lerslc Blad. Officiëele KonaisgeTiugeB. ZEEMILITIE. Bnrgomeeater en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 150 der wet van don 19den Augustus 18G1 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk do Nationale Militie, gewijzigd bij de wet van den éden April 1892 (Staatsblad No. 56); Noodigon de lotelingen dezer gemeente, die ver langen bij de Zeemilitie te dienen, uit, zich daartoe aan te melden vóór den lsten Februari aanataande, op oen der werkdagen, tneacben dea voormiddaga tion en dcB namiddags drie uren, ter Seorotarie dezer gemeente (Afd. Nationale Militio en Schutterij, kamer No. 9). Zij herinneren voorts den belanghebbenden, dat het overbodig ie, verzoeken om inlijving brj de Zee militie tot het Departement van Marine te richteD, en dat zoodanige verzoeken bniten beechikking worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden, van het verlangon om bij de Zeemilitie te worden gaplaatat, uitsluitend op de boven aangegeven wyze bchooren te doen blijkon. Tevens vestigen zij, in verband met het voren staande, de aandacht der lotelingen op het voor schrift van art. 129 der Militie wet, luidende aldus: „De by de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van een verbintenis voor do buitec- landscbe z eva art toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt slechts verleend aan do lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij do militie hun beroep van de bnitenlandscho zeevaart maakten en die zioh overeenkomstig art. 150 voor do zeemilitie hebben aangeboden, doch d&arbjj niet hebben kunnen worden aangenomen1'. Burgemeester en VVethoudora voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 8 Jan. 1808. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat iogevolgo art. 2 der Ter-irdening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de H o n d e n ieder houder van één of meer honden, die tan die belasting "Onderhevig zpn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Jaonari a-. e. bij den Gemeente ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk iDgevuld en door den aangever onder teekend biljet, en dat bedoelde inechrijvingsbiljetten Voor bet dienstjaar 1898 kosteloos ten kantore van den Gemeente-ontvaoger vorkrijgbaar zijn. Bnrgemoeater en Wethoadora voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Jan. 1898. E. KIST, Secretaris. Bnrg« meester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, one., dio lover het afgeloopen jaar 1897 ton laste der gemeente eenige vordering hebben, die uiterlijk vóóruit0. Januari e. k» ter Gemeente-Secretarie (afdeoling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Jan. 1898. E. KIST, Secretaris. In het Stedelijk Museum alhier zal van af morgen het onlangs voltooide schilderij V3n Van Daalhoff eenigen tijd worden ge- exposeerd. Van af Zaterdag 8 tot en met Woensdag 12 Januari zal aldaar tevens voor belangstel lenden de prachtige geborduurde kazuifel ter bezichtiging zijn, welke aan de kerk van O. L. Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis toebehoort. - De werkliedenzangvereeniging „Kunstna -Arbeid" alhier zjI Zaterdag-avond a. s. een gezellige bijeenkomst houden ter herdenking van haar vierjarig bestaan. In het 4de kwartaal van 1897 hebben zich aan de verschillende kantoren van aan neming der marine aangemeld voor vrijwillige dienstneming bij Hr. Ms. zeemacht 220 jon gens beneden den leeftijd van 16 jaren, waarvan er 130 lichamelijk ongeschikt werden bevon den en 90 geplaatst werden by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Gedurende het afgeloopen jaar meldden zich 911 jongens aan beneden den leeftijd van 16 jaren voor vrijwillige dienstneming bij Hr. Ms. zeemacht, waarvan er 644 lichamelijk onge schikt werden bevonden en 267 geplaatst werden bij bovengenoemde kweekschool. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Hei- en Boeicop ds. M. M. De Lint, te Lei- muiden. De heeren mrs. J. E. Henny en Th. L. M. H. Borret zijn gisteren in de algemeene vergadering van den Raad van State als loden van dat college geïnstalleerd. In de gisteravond gehouden vergadering van „Scheveningen's Belang" zijn gekozen tot bestuurslid de heer M. De Mos en tot vijf leden van het Comité voor de feestviering van H. M. de Koningin de leden der vereeniging J. L. Yan den Doorn, E. Varkenvisser, M. L. Vier ling, G. Pauptit en P. De Niet, allen bestuurs leden. Tot commandeur ia de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. Volgens het „Haagsche Dagblad" werd den benoemde deze onderscheiding medegedeeld tijdens het bal ten Hove Maandagavond door de Koningin-Regentes. Deze kooge onderscheiding heeft mr. Asser te danken aan zijn groote verdiensten als voor zitter der Haagsche Conferentie van 1893 en 1894 voor bet internationale privaatrecht. De partij ten Hove eindigde Maandag avond te halftwaaif, toen de Koninginnen zich met de prinses van Waldeck terugtrokken. Koningin Wilhelmina heeft eenige quadrilles meegedanst. Aanstaanden Vrijdagavond zullen de Koning innen de opvoering van het kluchtspel „Kloris en Roosje" in den Haagschen schouw burg bijwonen. Door den inspecteur der infanterie is aan de verschillende commandanten der infanterie opgave gevraagd van 1ste luitenants, geschikt en genegen om bij eventueele vacature bij het Koloniale Werfdepot te worden gedetacheerd. De luitenants, die van het 2de reg. veld-art. gedetacheerd zyn bij de artillerie- rijschool te Bergen-op Zoom, worden op 1 Mei a. s. ingedeeld als volgtlsto luitenants Van Boven en mr. Vijn en de 2de luitenant jhr. Roëll bij de batterijen te 's-Gravenhage, en de 2de luitenant Bakker, by die te Leiden in garnizoen. De heer Dirk Cordes, te Amsterdam, die gisteren zich naar 's-Gravenhage had be geven om een vergadering te presideeren, maar onderweg ongesteld werd en wiens dood te Leiden in de wachtkamer werd gecon stateerd, bereikte den leeftijd van 69 jaar. Hij was vele jaren voorzitter der Kamer van Koophandel te Amsterdam geweest. Maar nog in menig ander opzicht was.hü werkzaam: als bestuurder der afd. Amsterdam van Nederl. Mettray; als commissaris der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van hetProtes- tantsch Weduwen- en Weezenfonds; als lid van het bestuur der VereenigiDg tot instand houding van het Brandweerfonds. Daaren boven was de overledene 2de plaatsvervangend voorzitter van commissarissen der Ned. Handel maatschappij en lid der commissie van toe zicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers. Hij was een hulpvaardig, vriendelijk man en algemeen geacht Amsterdam V werd door hem in de Provin ciale Staten van Noord-Holland vertegenwoor digd, zoodat een vacatpre ontstaat voor een lid, dat in 1901 moet aftreden. Onze Regeering schonk hem de orde van den Nederlandschen Leeuw, en buitenlandsche vorsten erkenden eveneens zijne verdiensten: by was o. a. officier der orde van Leopold van België; ridder van het Legioen van Eer; ridder van de IJzeren Kroon van Oostenrijk commandeur der orde van den Leeuw en de Zon van Perziö en in die van Medjidlé van Turkije; officier der ordo van Mauritius en Lazarus van Italië. (A. H.) Gisteren is te Haarlem overleden de heer Jan D. Brouwer, iemand in den boekhandel algemeen bekend en die een vijf en twintig jaren geleden daarin veel presteerde en een eerste figuur genoemd kon worden. Hij begon zyn loopbaan in den boekhandel bij G. Tbeod. Bom te Amsterdam en kwam later als leerling by deu heer J. H. Gebhard aldaar. Later richtte by zelf in de Kalverstraat te Amsterdam een boekhandel op, waarin by zich een naam als actief en voortvarend debitant wist te ver werven. Een tydlang is de heer Brouwer secretaris geweest van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, ten tyde, dat de heer A. C, Kiuoeman voorzitter was. Toen de groote tentoonstelling te Philadel phia werd gehouden in 1876, was het do heer Brouwer, die voor de inzendiDg van Nederland op het gebied van den boekhandel vooral zorg droeg. Ook was by o. a. bekend als de uitgever van Multapatiór's geschriften. In zyn latere levensjaren, toen hy zyn boekhandel van de hand had gedaan, bleef hy in verschillende betrekkingen op typogra- phisch gebied werkzaam. EaarlGt Door het Raadslid mr. A. A. Van der Mersch is voor eenigen tyd by den gemeente raad te Haarlem het voorstel aanhangig ge maakt, het schoolgeld voor de Eerste Burger school (thans resp. f 26 en f 15) voor beide scholen te bepalen op f 25 per jaar. Door vele ouders van de leerlingen der 2de burgerschool is hiertegen by den Raad geprotesteerd. Burgemeester en Wethouders stellen voor den bestaanden toestand te bestendigen. By vergelyking van de namen der ouders van de leerlingen der 2de burgerschool met het kohier der plaatselyke belasting is hier gebleken, dat de meeste leerlingen dier school kinderen zyn van ouders met een matig inkomen, ter wyi een zeer groot deel der leerlingen van de lste burgerschool kinderen zyn van ouders die in hoogere klassen zyn aangeslagen. B. en W8. willen aan de ouders biyven overlaten zichzelven te classificeeren by de keus eener school. Tegen misbruik in deze zal streng worden gewaakt. Gisteren herdacht de heer J. Van Heumen te Dordrecht den dag, waarop hy vóór 40 jaren optrad als hoofd der gemeenteschool No. 2 aldaar. Het personeel schonk hem een bewys van waardeering in tweo prachtwerken „De Hel, van Dante Alleghieri" en de „Faust, van Goethe", beide naar Ten Kato's ver taling. De leerlingen vereerden hem een „Renommée" van brons op voetstuk. De schoolcommissie bood hem het werk van prof. Muller: „Onze gouden eeuw" aan. Naar men verneemt, zullen in 1898 weder dames zitting hebben in de examen- commission voor de hoofdakte. De jury, benoemd door de afdeeling Haarlem der Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst in zake de door baar uitgeschreven prysvraag: meubilair eener arbeiderswoning, heeft gisteravond uitspraak gedaan. Met den eersten prys werd bekroond het ontwerp van den heer Job. Kromhout, te Heemstede. Met den tweeden prys dat van den heer P. J. Schut, te Amsterdam. Een eervolle vermelding werd toegekend aan het ontwerp „Tehuis", waarvan de inzender onbe kend wenscht te biyven. Volgens het thans verschenen Jaar boekje der Ger. Kerken in ons lan l over 1898 telt het aantal predikanten by dia Kerken 490. Het grootst aantal dienstjaren heeft ds. J. Bavinck, te Kampen, die dit jaar zyn gou den jubileum hoopt te vieren. Van de p. m. 625 Ger. gemeenten zijn er 210 vacant. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam waren met den cursus 1897/98 ingeschreven 117 studenten, waarvan in de faculteit der Godgeleerdhei 1 87, Rechtsgeleerdheid 16 en Letteren 14. Aan de Theol. School te Kampen waren ingeschreven 63 studenten, terwyi hot Gymnasium, aan die school verbonden, 70 leerlingen telde. De kolonel J. C. Van Schermbeek, com mand. van het 6de reg. inf. te Breda, zal binnenkort worden gepensionneerd en in zyn commando worden vprvangen door den luit.- kolonel A. R. Kray'enboff van de Leur, van het 4de reg. inf. te Gouda. De majoor K. F. A. Van de Wall, van het 5de reg. inf. te Utrecht, wordt binnenkort bevorderd tot luit.-kolonel. De kapt. W. C. Staring, van het 8ste reg. inf. te Deventer, wordt binnenkort be vorderd tot majoor. Naar men verneemt, zal de luit. kol. Bierman, plaatseiyk commandant in de resi dentie, binnenkort den mil. dienst met pen sioen verlaten. De lste luit. L. J. H. Habbema, van het reg. gren. en jagers, wordt birnenkort be vorderd tot kapitein by den staf der infanterie on in zyn nieuwen rang definitief werkzaam gesteld by het dep. van oorlog. De lste luit. der gren. J. G. Seelig, thans gedetacheerd aan de Hoogere Krygs- c chool, wordt 2 Mei voor 5 maanden gede tacheerd by het 3de reg. veld art. te Breda. De Koninginnen hebben aan het hoofd bestuur van den „Zeemansbond" te Rotter dam toegezonden een gift van f 150, als biyk van belangstelling in dien bond. Door de Koninginnen is ook aan het be stuur van de afdeeling Amsterdam der ver eeniging „Eerste Hulp by ongelukken" ƒ150 geschonken. H t bestuur had dezer dagen, naar aanleiding der voorloopige plaatsing van een klein aantal verbandtrommels, oen beroep gedaan op ondersteuning van het daarvoor bestemde fonds. De keizer van Chiaa heeft den heer F. B. 's Jacob, burgemeester van Rotterdam, de onderscheiding verleend van do 3de klasse van den 2den graad der Orde van den Dubbe len Draak van China. Op de voordracht ter benoeming van een directeur der stedeiyke gasfabriek te Hsrlingeu zyn geplaatst de heeren J. De Bats te Schwedt, N. De Boer, te Zalt-Bommel, en H. Kempkors te Zutfen. Het aantal oud stryders van 1830 d 1831 is wederom met één verminderd. T* Arnhem stierf de drager van het Metaler Kruis, Leyzer, op 86 jarigen leeftijd. Het stoomschip „König", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 4 Jan. te Aden; de „Veendam" arriveerde 4 Jan. van Rotterdam te Nieuw-York. Hazerswoude: De Nederlandsche Boe renbond, afdeeling Hazerswoude-Koudekerk, hield een vergadering ten huize van den beer C. Boers alhier. Op de vorig9 vergadering was door een der leden de vraag gesteld, of de verschillende Landbouw-proefstations geheel vertrouwbaar waren en daarom werd het bestuur opgedragen een monster lijnkoek- meel aan genoemde proefstations op te zenden en wel naar Hoorn, Wagèningen en Goes. Daartoe werd genomen lynkoek van de firma Dros en Hoogeveen, te Alfen. Het verslag daaromtrent nu uitgebracht was waariyk verrassend. Zonder noemens waardig verschil werd door genoemde proef stations, dio noch de reden, noch het fabrikaat konden, rapport uitgebracht, dat de koek be vatte aan ui wit 32%, aan vetgehalte p. m. 13% en slechts 5% onzuiverheid. De vergadering meendo tot eer onzer proef stations en in bet belang van den landbouw in 't algemeen en van den fabrikant aan een en ander publiciteit te moeten geven. Nog werd, onder meer, de vette varkens- markt te I.eiden besproken en het betreurd, dat er hoegenaamd g-en gebruik van werd gemaakt en 1 et bestuur verzocht de noodige stappeD bij den gemeenteraad van Leiden te willen do'D, om. zooveel mogelijk die zaak te bevorderen. Het bestuur, dit aannemende, dankte, by monde van den voorzitter, J. B. Wesselingb, den leden voor bun trouwe opkomst en den aangenamen geest, welke in de vergadering heerschte. Koudekerk: By het gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat op het besluit van den Raad dezer gemeente tot afschaffing der 12) Op den derden dag echter, toen zyn geduld byna uitgeput was, deed hy een goeden slag. Hij had Annette by zich doen komen, om eenige huishoudelijke zaken te regelen, en zeide tot haar, na een poos lang omzichtig den weg te hebben voorbereid: „Die naam De Lafougeraie herinnert my aan iets: Ik geloof een mynheer De Lafou- i^geraie gekend te hebben „Dat moet mynheer Jean geweest zyn!" C-fiep Annette met plotselinge ontroering uit. „In Frankryk zyn er geen anderen van dien naam. Waar heeft mynheer hem ontmoet?" „In het Zuiden," zeide Paul, die gehoord had van het verblyf in de badplaatsen. „Dat zal het zyn 1" hernam de oude vrouw. „Hy ging elk jaar naar Nizza, Cannes of Pau; altyd met de hoop te zullen genezen. Maar hy kon niet genezen, mynheer." Zy was eensklaps vertrouwelyk 8n spraak zaam geworden. Het denkbeeld, dat de nieuw aangekomene myDheer Jean gekend had, maakte, dat zy in De Rouverand een weder- zydschen vriend zag, den natuuriyken ver trouweling van al de herinneringen, welke haar onophoudelyk voor den geest stonden. „Hy kon niet genezen," herhaalde zy. „Hy Was ziek van zyn geboorte af, evenals zyn moeder en al haar bloedverwanten, die aan de tering gestorven zyn. Maar als hy niet zooveel narigheden had gehad en zich beter had in acht genomen, dan zou hy langer hebben geleefd. Pau had hem veel goed gedaan. Toen hy verleden jaar terugkwam, scheen hy ge heel bekomen. Hy at goed, hy wandelde en was somtyds zelfs vrooiyk, en ik laat het my niet afstryden, dat hy thans nog leven zou, indien hy daar ditmaal niet zoo vroeg van daan was gegaan. Toen ik hem bier in het begin van Maart zag aankomen, terwyi er overal sneeuw lag en er een yzige wind woei, zeide ik tot hem „Hoe komt het u toch in het hoofd, mynheer Jean, een dergeiyke dwaasheid te beginnen Hy nam het my niet kwaiyk. Dat deed hy nooit. Hy antwoordde slechts: „Gy hebt ge- lyk, Annette; het is erg koud, maar ik heb zaken, die afgedaan moeten worden." Zyn zaken 1 Daar bedoelde hy mee, hetverkoopen van zyn boerderyen, de eenige, die hy nog bezat." „En waarom was hy zoo gehaast, om die te verkoopen?" „Om de schulden van zyn vader te betalen, mynheer. Hy dacht aan niets anders, en ik geloof, dat hy ze afgedaan heeft, want nadat de koopakte geteekend was, zeide hy my: „Annette, thans ga ik my kwyten van myn laatste verplichting, van de heiligste van alle. Nu zal ik eindelyk rust kunnen nemen." Maar met zyn loopen in weer en wind naar zyn zaakgelastigden vatte hy koude; hy was te zwak, om de gevolgen er van te boven te komen, en ik zag al spoedig, dat hy verloren was. Hyzelf gevoelde het ook, geloof ik, want vóór hy die verwenschte reis naar Parys ondernam, heeft hy zyn papieren verbrand, en by zyn vertrek omhelsde hy my, de arme jongen, hetgeen hy anders nooit deed." Haar stem begaf haar en zy bracht de hand aan haar oogen. „Hy is plotseling onderweg gestorven," her vatte zy. „Mynheer Ambroult heeft my verder niets medegedeeld in den brief, welken hy my heeft geschreven en waarin by my vooral op het hart drukte, goed op het huis te passen en de gordynen niet door de motten te laten vernielen. Daarover bekommerde hy zich alleen. Die arme mynheer Jean heeft niet veel aan zyn familie gehad l Een vader, die zich niets aan hem gelegen liet liggen, en bloedver wanten, die naar zyn dood verlangden, om van hem te kunnen erven! Hy wa3 zoo'n goed, zoo'n edel menschl" „Dan zal hy elders wel genegenheid hebben gevonden. HU had zeker veel vrienden?" De oude schudde het hoofd. „Die heeft men niet, wanneer men altyd ziek en in geldverlegenheid is. En daarby had zyn verdriet hem eenzelvig gemaakt." „Doch op zyn leeftyd heeft hy er misschien wel eens aan gedacht te trouwen?" Annette scheen verontwaardigd. „Hy, mynheer I Maar gy hebt hem dan nooit van naby gezien? Hy wist te goed, hoe hy er aan toe was, om aan een huwelyk te denken. Een6, dat ik het waagde hem er over te spreken, zeide hy op een toon, die my door de ziel sneed: „Iemandals ik trouwt niet." En hy was zoo goed, zoo in zyn lot getroost! Hy leidde een leven als een kluize naar en scheen zich niets meer om de wereld te bekommeren. Men moet mynheer Jean niet by andere mannen vergeiyken. Hy was een heilige en een martelaar daarby l" De oude vrouw zeide dit met zichtbare overtuiging, en hoewel zy in het vervolg, nu eenmaal het ys was gebroken, gaarne over het verleden sprak en allerlei kleinigheden uit het leven van haar vroegeren heer ver telde, gebeurde het geen enkele maal, dat zy haar vroegere bewering niet volhield of aan leiding gaf tot een andere veronderstelling. Do romantische kant van het bestaan van den meester, dien zy vyftien jaren lang had gediend en liefgehad, was haar ten eenenmale onbekend gebleven, en Paul vergewiste zich al spoedig, dat men in do buurt evenmin iets wist en nooit iets vermoed had. Jean De Lafougeraie had zyn geheim voor de wereld goed verborgen. „Het was de grootste veinzaard, die ooit bestaan heeft 1" zeide Paul in een uitbarsting van korzeligheid tot zichzelven. Aldus was hy er toe gekomen, zich in dat van de wereld afgezonderd oord te begravenby bedacht alle middeltjes, om de bediendeD, de boeren aan het praten te krygen; stelde zich aan als een dwaas, een hal ven idioot; offerde zyn gemak, zyn vryheid, zyn eigenliefde op, en dat alles voor dien vreemdeling, voor dien doode, met wien by nooit iets te maken had gehad, en dat nog wel zonder een schrede nader tot zyn doel te geraken. Nog steeds bleef hy gebukt gaan onder dezelfde verant woorde! ykheid, gekweld door dezelfde onzeker heid, dezelfde vrees van zich te verraden, en met eiken dag zag hy zijn kansen verminderen om met eero van do zaak af te geraken. Op zekeren morgen r.am hy het besluit, zich tot den geestelijke van het dorp te wenden, ten einde van dezen de inlichtingen te bekomen, welke bij zoozeer b°hoefde. „Mynheer," zeide by, „ik zo j gaarne eenigv woorden in vertrouwen met u spreken. Ik wensch u een vraag te ro-n, en verzoek u er geen verkeerde bedoeling aan toe t» schry ven, noch te trachten er de reden van tp kennen." „Ik ben gewoon bescheiden te zyn," ant woordde do grysaard, echter ritet zonder eenigp verwondering te laten biyken. „Welnu de zaak is deze Hy kucht en hernam min of meer aarzelend: „Ik moet noodzakeiyk weten het is van het grootste bolang, dat gy my mededeelt, of er onder de dames in den omtrek ik bedoel onder degenen, die op de kasteelen wonen, zich iemand bevindt, die Frangoiaa heet." By deze zonderlinge vraag, die, alles wèl beschouwd, volstrekt niet gevaariyk scheen, zette de goede geestelyke groote oogen op, dacht een oogenblik na, zei by zichzelven, dat die arme mynheer zeker niet al te wè' by het hoofd was, en antwoordde toan: „Een dame, die Framboise heet? Laat ik eens ziea Er wonen niet veel dames, ©f ik geloot, dat ik ze allen ken. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1