V(13UITENLANIK Fraukryic. Na een doodsstrijd van achttien uren is do heer Car/alho Woensdagmorgen te Parys overleden. Leon Carvaille, genaamd Carvalho, was directeur der „Opéra Comique". HU was 72 jaren oud en in do koloniën geboren. In zjjn loopbaan als schouwburgdirecteur heeft hy zich grooto verdienste verworven door het ecre herstel der klassieke werken en de op voering van tal van stukken van destijds nog ontekende schrijvers, waarvan velen later meesters zyn geworden. Aan hem hobben o. m. Gounod en Biz=.t hun naam te danken. Carvdho leidde sedert 1876 de „Opéra Comique Hij mrakte er den grooten brand van 25 Mei 1887 mede en werJ deswege in eerste instantie veroordeeld, doch in hooger beroep vrijgesproken. Vier jaren later nam hy opnieuw de directie op zich. De overledene was officier van het Legioen van E r. Zijn dood z 1 in de tooneelworeld en niet minder in letterkun Jige kringen zeer worden betreurd. Er moeten onderhandelingen gevoerd zijn tusscben Rusland en Frankrijk omtrent een leening van 6 millioen pond sterling, ten dienste van China, waarmede dit rijk zijn oorlogsschatting aan Japan zou kunnen vol doen en daardoor de ontruiming van Wei- Hai-Wei zou kunnen eischen. Op het oogenblik stokken de onderhande lingen, naar beweerd wordt. België. Te Brussel ie ten gevolge van een gift van 2500 fr., ontvar.gon voor het bestudeeren der Congoziikt-.n, een commissie benoemd, die besloten heeft twee prijzen toe te konnon: Jo. esn van 2500 fr. voor do beste studie ter bevordering der kennis van de evolutie der bematozoaire van Laveran in een buitenlandsch milieu; 2o. een van 2500 fr. voor een studie over den oorsp-oog der galkoorts. Een zen ding, bestaande uit een geneesheer en een helper, zal, na voorloopigo studie reizen in Surop3, een stuöie-r-.is in Congo doen, vol- gen3 een bepaald program. Oostciirijk-Hong.-Monarchio. De „"Wiener Ztg." publiceert een besluit, berustende op paragraaf 14 van de grondwet, betreffende oen voorloopige overeenkomst tusscben Oostenrijk en Hongarije voor den tijd van zes maanden, van 1 Januari tot 30 Juni 1898. In de Hongaarsche Kamer verklaarde gisteren graaf Apponyi dat z. i. de betrek kingen met Oostenrijk niet dan met een afzonderlijk douancstelssl zouden kunnen worden geregelJ, wanneer het compromis niet voor 1 Mei 1898 ia aangenomen door het parlement. Baron Banffy verklaarde dat hij het met graaf Apponyi eens was. De minister-presi dent zal al htt mogelijke doen om een "iouane-overeenkomst to sluiten. Mocht dit' hem niet gelukken, dan zal hy een verdrag mit Oostenrijk sluiten en een douane3telsel invoeren, dat het mejst met de belmgen van Hongarije overeenkomt. In elk geval zal de rege.img getrouw blijven aan haar beginselen. Oost-Azie. Yan do bezetting van Kiautschau door de ^nöingsdivirie van het Duitsche eskader bevat ^en brief van e?n der deelnemers aan dit wapenfeit, die aan de „Köln. Ztg." is afge- itaan, de volgende beschrijving: „Wy hebben hier een hetl hoofdstuk gs- sebisdenis doorleefd. Terwijl ik deze regels schrijf, werkt do telegraaf reeds naar alle 'hemelstreken, om aan de verbaasde wereld 0 ze „heldendaden" te verkondigen. Wy lagen in 't begin van deze week heel vreedzaam in Shanghai en dachten weldra naar Hongkong ,te gaan, toen den 9ien November het bevel kwam, den volgenden dag in zee te gaan. Vooraf werden er allerlei goheimzinüige too* fcereidselen gemaakt. Wij voorzagen ons van een groote boeveelheid geld, namen proviand voor 25 a 30 dagen aan boord, enz. Het doel van de reis was aan Diemand bekend. Wij g Dgen Woensdag naar zee en namen, na eeDig lavetten, dat waarschijnlijk de ons gade slaande Engelschen om den tuin moest leiden, koers naar het noorien. Onder de reis werd er druk gewerkt. Alle zijgeweren werden gescherpt, scherpe patronen in 't vet gezet, de booten voorzien van alles, wat voor de landing r.oodig was; maar het doel bleef voor- loopig onbekend. Einielyfe, den ISden Novem ber 's morgens, liet de commandant do gehee'.e 1 bemanning op het achterdek aantreden en .las ons een divisiebevel voor, dat aldus luidde: „Op bevel v*n Z. M. den Keizer heb ik aan ;d3 onder mijn bevel gestelde schepen de opiracht over te brengen, voor den onlangs gepleegden schandelijken moord op Duitsche missionarissen te Schantung van China de nog niet verkregen voldoening af te dwiogen. Tot dit doel zal de Kiaut9chau-baai bezet moeten wordoD, en zyt gij gehouden de onder neming met alle u ten dienste staande mid delen te volbrengen." Van nu af neemt de zaak eenigszins den loop van een comedievertooning. Toen heden (Zondag 14 November) onze gecombineerde landingsdivisiën met de muziek voorop ia sectiën van de landingsplaats oprukten, mar cheerden do bewoners van het land, blykbasr verheugd over de aardige afwisseling, op de maat van do muziek genoeglijk naast de onzen aan. De 2- a 8000 man sterke Chineesche bezetting, oie juist zich aan 't oefenen was, ontruimde onderdanig het exercitieveld, om- 44 ag mennd% dm wQ ook wat wilden exerceeren. En voordat de Chineezen nog er vermoeden van kregen wat wy voor hadden, waren de gewichtigste punten van het geheele terrein b6zet De bevelhebber werd beetgepakt en voorgebracht en de keizerlijke beschikkiog werd hem door een tolk voorgelezen. De arme kerel werd zoo wit als een doek. Wy gaven hem de keus óf vry met xyn volk af te trek ken en ons de paar forten af te staan, èf het te laten aankomen op een strijd met oase divisie, die aan land was gegaan, en met onze pantaerschepen, waarvan het zware ge schut dreigend gericht was. Bodenktyd drie uren. Nu, de man deed wat van het stand punt van verstand en menscheiykheid het eenige juiste was, maar wat by toch nooit had mogen doen, van het standpunt van ods militair eergevoel beschouwd: hy haalde ten slotte zyn vlag neer, gaf aan zyn officieren en soldaten het bevel om af te trekken en ging het doornenvolle pad op, dat hem eigen- ïyk moest leiden tot de rechtvaardiging voor zyn keizer, maar dat meestal leidt tot terecht stelling. Men moet waarlfik medelyden heb ben met den armen kerel. Nu, misschien doet by toch nog wat hy, naar zijn zeggen, met het oog op zijn familie niet mag doen, en stelt by zich onder onze bescherming en wordt Duitsch onderdaan. Nog erger zijn overigens de Chineesche soldaten er aan toe, die van nacht onder den blooten hemel moeten slapen. De arme kerels z(jn met het pakje onder den arm, zonder voedsel Gn als landloopers afge trokken. Waar moeten zy heen? vragen wij ons af. "Wel is waar zou 't hun nog slechter gegian zijn, wanneer het tot een werkelijken stryd gekomen was. Om drie uren in den namiddag rees onder de tonen van het volkslied, de eerbawyzen van do vaandelwacbt en het gedonder van de saluutschoten onzer schepen de Duitsche oorlogsvlag op aan denzelfden vlaggemast, waaraan te voren de witte draak in het blauwe veld was neergelaten. Onze landingsdivisie houdt de forten bezet, waar men een groote hoeveelheid granat9n en kruit, doch slecht bewaard en verwaarloosd, gevonden heeft, en wy aan boord zyn klaar om als 't noodig is elk oogenblik onze kanonnen te laten spelen. Dat wy zoo geheel zonder stryd ons mogen verheugen ii het nieuwe land, de eerste Duitsche bezitting in Azië, wil er by ons nog niet goed in, want het schynt een vruchtbaar, gezegend pltkje grondg te zyn. Maar voordat men de Duitsche oorlogsvlag daar weghaalt, zullen zjj menigen druppel bloeds aan ons ten offer moeten brengen, want wy staan het verworvene niet zoo goedschiks af, als de Chine?z9n." Crota. De vertegenwoordigers der groote mogend heden te Konstantinopel moeten besloten hebben nogmaals de candidatuur van den Montenegr'ynschen premier, den heer Petro- vitcb, voor het gouverneurschap van Creta aan te bevelen. De admiraals by Creta hebben hun re geeringen gowaarschuwd, dat de Poit9 5000 man naar Creta wil zsnden om de Turksche troep-D aldaar af te loasen. Tclcg ï'ammen, "WEENEN, 29 December. Een keizeriyk besluit bepaalt, dat de zitting van den Ryks- raad gesloten is. BOMBAY, 29 December. Heden zyn hier 54 nieuwe gevallen van pest voorgekomen, waarvan 37 met den dood eindigden. De inwoners ontvluchten de stad. Tot dusver zijn to Bombay 14,257 ziekte en 11,882 sterfgevallen voorgekomen. Beursbericht. Amsterdam30 December. AmsterJara-Dsli willig 570, ook Bokstel's aandeelen 13. Obligatiën 83%2de Hypo theek 18%.- Indische fondeen lagerKoloniale 48. Prefe rente 70-6S, Handelmaatschappy 83%In dische Bank |86. Soemalata 220 215, Koninklyke 620, Java 125, Palembang 100^ Portugal 1974- Mexico flauw 33l/k. Amerikaansche Sporen vast: Topekal3%, 30'/4, 57 y8. Centrals 12%. Prolongatie 4 Kiesrecht. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweedê Kamer doen toekomen opga ven van het aantal kiezers in elk der ge meenten en in elk der kiesdistricten (voorloopig met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht), alsmede een ver- zamelstaat betreffende de provinciën en het Ryk, een en ander met bijvoeging van gegevens omtrent den omvang en de grondslagen der kiesbevoegdheid. Uit den verzamelstaat biykt dat naar een bevolking8cyfer van 4,928,016 zielen, het aantal kiezers bedraagt: Voor de Tweede Kamerkrachtens artikel la der wet, 513,833, waarvan ambtshalve 502,512; krachleas artikel 15: lo. wegens bewoning van een buis, 15,234 (allen eigen aangifte); wegens bewoning van twee huizen 756 (allen eigen aangifte); wegens bewoning van een vaartuig 729 (eigen aangifte); krachtens art. 15 2° wegens dienstbetrekking 30,773; als inwonende zoons 10,243; wegens pensioen 298 (eigen aangifte); wegens dienst betrekking en pensioen 225; wegens als inwonende zoons en pensioen genietende 16; krachtens art. 15 3°. wegens insohry- ving Grootboek 16 (eigen aangifte); wegens spaarboekje 2035 (eigen aangifte); krach tens art. 15 4°. wegens examen 2895 (eigen aangifte). Totaal krachtens art 15 63,226; Totaal krachtens art la en 5 577,059. Ten vorige jaren bedroeg het totaal aantal kiezers 302,015. Voor de Provinciale Staten krachtens art. 1 in verband met art. 6 der wet 575322, tegen 30174 ten vorigen jare. Voor den Gemeenteraad. Krachtens art. la der wet 511280, krachtens art. 15 8781; totaai krachtens art. la en 15 beide ia ver band met art. 7 der wet 520011, tegen 301438 in bet vorige jaar. Een ovatie aan den Burgemeester. Tegen den middag werd hier ter stede de volgende gedrukte kaart aan de woningen der Ingezetenen verspreid „Uitnoodiging tot het bywonen eener Bijeenkomst hedenmiddag te 2 uren in Den Burcht, ter bespreking van het voornemen om den heer Burgemeester dezer gemeente eene Ovatie te brengen, naar aanleiding van zyne benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Z9gt het voort!!" De kaart droeg de onderteekening van den heer P. L C. Driessen. Ten gevolge dezer oproeping hadden zich van middag op het bepaald uur ruim hon derd personen in het verkooplokaal van den Burcht vereenigd. De heer Driessen deelde mede dat by wel de kaart onderteekend had, doch dat het ini tiatief van de ovatie eigeniyk was uitgegaan van de heeren P. Van Driel en P. F. Rollandet, die met hem aan de groene tafel gezeten waren. Hy herinnerde aan het aangename bericht, dat gisteren by gelegenheid der officiëele opening van het krankzinnigengesticht bekend werd, wees op het doel dezer samenkomst en leidde het eerste gedeelte er van. Aangezien spr. evenwel in de raadszitting van hedennamiddag om drie uren een woord wil spreken, achtte by het beter dat de lei ding dezer vergadering werd opgedragea aan iemand uit de burgery, waartoe dan ook reeds was uitgenoodigd prof. Van der Hoaven. De vergadering vereenigde zich daarmede onder applaus, waarna prof. Van der Hoeven aan de groene tafel plaats nam en een kort woord sprak, waarin by de overtuiging uit drukte dat de onderscheiding den burgemees terten deel gevallen, ongetwyfeld de sympathie der gansche burgery heeft weggedragen. Het dosl dezer bijeenkomst is dus om den burgemeester hedenavond namens de burgery oen serenade met muziek der schuttery te breDgen. Dat plan vond aller goedkeuring, zoodat alleen nog overbleef de uitvoering te be spreken. Een der aanwezigen, een bestuurder der timmerlieden- en modelmakers-vereeniging, betreurde het dat de uitnoodigingen niet rui mer waren verspreid geworden. De werklieden verenigingen toch, die zooveel aan den bur gemeester te danken hebben, zouden zeker gaarne ook willen meedoen. De Voorzitter, die pas in de stad was ge komen, twyfelde niet of aller medewerking zal aangenaam zyn. Da heer Rollandet wees op den spoed waar mede moest gehandeld worden. Eenige per sonen worden de stad ingestuurd om de kaarten, zonder adres, rond te zanden. Mor genavond is bet oudejaar en dus voor velen een lastigen avond. Da heer P. Van Driel vroeg of het moge- lyk was dat aan het uitgesproken verlangen nog kon worden tegemoet gekomen. Uit de besprekingen bleek dat er vele moeiiykheden aan verbonden zyn om in zulk een kort tydsbe&tek de verschillende besturen by elkaar te krygen. Een der aanwezigen stelde daarom voor de ovatie uit te stellen tot Maandag-avond 3 Januari. Da heer Goudsmit wees er op dat de ovatie een spontane uitdrukking der burgery moét zyn en dan is het wenschelyk dat de hulde reeds heden plaats heeft. Uitstel zou maken dat de aardigheid er afging. Het voorstel van den heer Goudsmit werd met meerderheid van zitten en opstaan aange nomen. De serenade zal dus heden worden aangeboden. De heer Botermans, bovenbedoeld bestuurs lid, zeide de eerste te zyn geweest die was opgestaan, maar vroeg du of er geen samen werking met de werkliedenverenigingen kon plaats hebben. Dat wilde de voorzitter hem ook juist vragen, en noodigae hem daarom uit ook aan de bestuurstafel plaats te nemen. Na eenige tegenwerping eerst, ging hy er toe over. Het gevolg van verdere besprekingen was dat eenige namen van personen op de lyst werden geplaatst, die deel van de uitvoerende commissie zouden uitmaken. Verschillende maatschappelijke raDgen, zoo wel burgerlyke als militaire, zyn daarin ver tegenwoordigd, alsmede voorzitters van de vakverenigingen. "Wat de vraag betreft, wdar de serenade zal plaats hebben, werd de opmerking gemaakt dat de Nieuwen Ryd, waar de burgemeester woont, wegens de smalte, by groote monschen- massa's gevaar oplevert, zoodat het misschien meer in zyn geest zou wezen als de ovatie aan het Raadhuis werd gebracht. Als tydstip van afgang werd negen urn bepaald en als plaats van samenkomst de Gymnastiekschool op de Pieterskerkgracht. Die genegen zyn, kunnen zich daar aansluiten. Een lyst werd nu klaargelegd om tot dekking der kosten te teekenon, wat ook het geval zai zyn van avond in genoemde school. Inmiddels begaf de voorzitter zich naar den burgemeester om hem het verlangen der vergadering mee te deelen. Eet gevolg van dit onderhoud was, dat de Burgemeester de serenabe met genoegen heeft aangenomen. Op zijn verlangen zal ze gehouden worden zijne woning aan den Nieuwen Rijn. De stoet zal den volgenden weg nemen: Pieterskerkgracht, Langebrug lingsom, Ra penburg, Steenschuur, Hoogewoerd, Water- steeg, Nieuwen Ryn naar den Burgermeester. By ongunstig weer van Breestraat alleen het Rapenburg tot do Langebrug, naar de Pieterskerkgracht. Terug: Koornbeursbrug, Koornbeursteeg, Breestraat rechtsom, by gunstig weer verder het geheele Rapenburg, Nieuwsteeg, Pieters kerkhof, Pieterskerkstraat en Pieterskerkgracht naar de gymnastiekschool, waar de stoet wordt ontbonden. EERSTE RARER. Zitting van heden. Per telegraaf.) Een uitvoerig debat ontspon zich over de regelen van internationaal privaatrecht naar aanleiding van verschillende bezwaren van den heer Van Zimniq Bergmann tegen de hoofdbepalingen van de overeenkomst. Ondanks het hiermede behaalde diploma tieke succes, achtte de heer Bergmann one in slechter conditie geraakt ten aanzien der beteekening van stukken in het buitenland en van de regeling der rogatoire commis sion. Groot bezwaar had by tegen de afschaffing der cautie voor de vreemde lingen, op wie daardoor de proceskost', n zyn ta verhalen en tegen het vervallen der exceptioneel© bepalingen omtrent den lyfsdwang ten opzichte van vreemdelingen, waardoor een wapea tegenover vreemde ffesschentrekkers uit handen is gegeven. Daarentegen juichtto hy de vergemakkelijking van het armenrecht toe. De heer Vlielander Hein verdedigde de verdragsbepalingen als een brug voor andere hervormingen op het gebied van interoatio naai recht, met name het huwelyksre:ht, en meende, dat flessch9iitrckkers, ook buitenland- sche, wegens handelsschuld aan lyfsdwang kunnen worden onderworpen, al acht hy ver sterking van den lijfsdwang in het algemeen tot bestrying van die bedriegeljjke handelingen gewenscht. De afschaffing van de borgstelling juichte hij toe als middel tot vergemakkelij king om recht te verkrijgen, maar by drong er by de Regeering op aan dat door vol gende internationale regelingon de bevoegdheid om den vreemdelingen in kort geding te dag vaarden niet opgeheven worde. Nad at ook do heer Saksen eenige inlichtin gen had gevraagd, heeft de Minister van Bui- tenl. Zaken het nut uiteengezet voor de Ne derlanders van de bepalingen van bet tractaat, onder meJedeelng aat Rumeniö en Rusland morgen door onderteekening tot de overeen komst zulloa toetreden. En de Minister van Justitie zeide niet voor nemens te zyn verandering te brengen in de tegenwoordige wyze van dagvaarden. De opheffing van lyfsdwang werkt niet tegen de flesschentrekkors, maar is ten gunste der fatsoenlijke handelaren. Nader verduidelijkte de heer Van Zinnig Bergmanndat hy het uitspreken van den ïyfdwang zonder vonnis wilde behouden als een befc tegenover de fle3schentrekkers. Het ontwerp word a.nge- nomen. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te 3 uren. lo. Benoemd worden do heeren dr. C. Rumke, dr. H. G. Van de Sande Bakhuyz&ix* dr. J. C, Kluyver en dr. D. C. Hessebnf) allen met 19 stemmen. 2°. Benoamd wordt de heer E. D. Abspoel met algemeen e stemmen. Punten 3, 4, 5, 6 worden goedgekeurd. Punt 7 worJt aangehouden. Punt 8 wordt goedgekeurd. Punt 9 wordt goedgekeurd. Voorzitterde heer F. Was, burgemeester. T egenwoordig 19 leden. Afwezig de heeren Drukker, Van Rhyn, Verster van Wulverhorst, P. J. Van Ho;ken, v. Dissel en Hasselbach allen met kennis geving, De heer P. C. L. Driessen vraagt het woord, om den Voorzitt.r geluk te wenscben met de hooge onderscheiding, hem te beurt gevallen. De Raad betuigt met deze woorden zyn instemming. De Voorzitter dankt voor den uitgesproken wensch en voor 's Raads waardeering, hem geschonken in het biyk van instemming. Na loz.ng van de ingekomen stukken, waar onder het verzoek van de Vereeniging „Ver gunning", waarop, conform het voorstel van den Voorzitter, afwyzend wordt beschikt, omdat er geen nieuwe gezichtspunten in wor den geopend, komen aan de orde de volgende punten. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (315). 2°. idem van een derden onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1. (32'2). S\ Voorstel omtrent het aanbrengen van eenige versterkingen aan de Leiderdorpsche brug. (317). 4°. Idem om te besluiten datin enkele verordeningen de woorden Rooimeesters en Gemeente-Architect respectierolijk zullen worden vervangen door de woorden inspecteur der Bouwpolilie eu Directeur der Gemeente-werken. (31ö). 5°. Verzoek van de Wed. ThijssenMarnstra om vrijstelling van schoolgeld, Hoogere Burger school voor Meisjes (314). 6°. Voorstel omtrent het onderhoud der Spanjaards- brug. (321). 7°. Idem tot het doen rooien en verkoopen van boomen. (320). 8°. Idem omtrent den afstand aan het Rijk van een gedeelte der 5de Binnenvestgracht en het doen verrichten van eenige werkzaamheden in verband mot de afscheiding van het terrein der Sterrenwacht. (318). 9°. Tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe belasting, dienst 1897. (319). ACAUENIENIECJW9, .1 Amsterdam: De Senaat der Universiteit van Arasterlam zal den jaardag van de- Inrichting voor Hoogor Onderwys aldaar her denken in een openbare vergadering, op Zondag 8 Januari a. s., des namiddags te orie uren, in de gehoorzaal dt-r Universiteit By dezq, gtlegenheii zal door den rector-magnificus de gebruikelyke rede worden gehouden en de heer M. B. Mendes da Costa eershalv© wordon bevorderd tot doctor in de klassieke letter kunde. Groningen: Dr. G. C, Nyhoff, Dieuw benoemd hoogleraar in de faculteit d( r ge* neeskunde aan de ryks-UDiverslteitte Gronin-i gen, denkt die betrekking te aanvaarden met het houden eener rede in h;t groot audito ium der hoogeschool op Z iter lag den 15den Januari j 1898, des namiddags te 2 uren. De zaak-Dreyfus. Wy meenen te weten schry ft de Temps" dat majoor Ravary zyn instructie in den loop dezer week denkt te sluiten. Het is dus zoo goed als zeksr dat generaal Saussier, die eerst 16 Januari als militair gouverneur van Parys aftreedt, nog over de verwyzing van do zaak Esterhazy naar den krygsraad uitspraak zal d03D. Dj heer Bernard, commissaris van politie^ zoo vervolgt het bericht dan, is tor beschik king van majoor Ravary gesteld voor do verschillende verrichtingen (diverses opérations)J wa rtoe de instructie der zaak-Esürhazy.' aanleiding kan geven. Uit doze niet zeer duidelijks meledseling blykt alleen, dat de instructie dus aanleiding kan geven tot verschillende operaties, waarby een commissaris van politie noodig is. Huis- zo ikingen? Arrestaties? In hit „Petit Journal" he t het nu weer dat E-terhazy waarschynlyk niet voor den krricrsraad zal komen, maar disciplinair zal v ord3 gestraft wegens de brieven aan mad. D> Boulahcy. Ove-ig -ns staan de bladen nog vol van het „geheime stuk", dat de „Intransigear.t" ontdekt hsefc; over R inach; over de instructie (dio i volstrekte geheimhouding wordt voortgezet) j enz. De „Patrio" deelt mede, dat „Herr Kost- ner" ditmaal niet tot het jaarfeest van do( Association d'Alsace Lorraine genooligd is, j en het bestuur dier verec-niging laat dalelyk bekend maken dat de stn tor nooit tot het comité behoord heeft en dus ook vroeger niet is uitgenoodigd. Zeker is, dat de vicomtesse De Jouffroy d'Abbans, al of niet gesluierd, heden als getuige zal worden gehoord. Daar zy niet. naar Parys kan komen, geschiedt het ver- hoor by rogatoire commissie door den rap porteur by den krygsraad te Lyon. De „Courier du Soir" zegt n^der in zika Dreyfus „Men verzekert dat de drie schriftkundigen, door majoor Ravary aan het work gezst, over het borderel gerapporteerd hebben in dezelfden geest als die uit het proces van *95, en aat de vóór en tegenstanders van dit rapport in de' zelfde verhouding zyn als toen Men zou daaruit kunnen opmaken dat dit document ten laste van Alfred Dreyfus zal blyven, en dat majoor Esterhazy, zich slechts te verantwoorden zal hebben over de bekende brieven. De kans op revisie van Dreyfus' proces wordt dus goiingsr. H.t blad voegt er by dat er sprake is van een ambtelyke toelichting die by het „noiHiou* gevoegd zou worden, tot gedeeltelijke gacust»; stelling van de openbare meening, ïndhn da, enquête tegen majoor Esterhazy niet uitliep on di^ns vprwflzing naar den krygsraad. t.ünutiiV, 3ID lteccmber. De voorzitter van de centrale commissie voor de Parysche tentoonstelling, baron Mi-hiels van Verduynen heeft gisteren te Tilburg een bespreking gehouden met wolfabrïkarten aldaar over het byeenbrengen van een collec-' tisve inzending van fabrikaten der Tilburgscha, nyverheid ter expositie te Parys. Er is een comité benoemd, dat zal trachten het denkbeeld te verwezenlijken. Geneeskundige Raad ran Z.-Holland» De Geneeskundige Raad voor Zuid Hol land hield gisteren in een der zalen van het Departement van Bionenlandsche Zaken zijn wintervergadering, onder voorzitterschap vaa, den iuspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht in dit gewest, dr. Menno Hoizinga. In de eerste plaats werd behandtld het mondeling praeadvies van het lid van den Raad, mr. Boot, omtrent de quaestie van da levering van medicynen te Hill?slnis en Kra- lingache Veer, in de vorige vergadering aan gehouden. Deze quaestie betreft de vraag van een te IJselmonde gevestigd arts of er be zwaar bestaat van levering van medicynen in d9 beide bovengenoemde plaatsen. De geneeskundige inspecteur had op dia vraag geantwoord,- dat naar zyn meening Hillesluis nietKralingscho Veer wel als een plaats in don zin der wet van 1 Juni 186V is aan te morken.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3