zm keg tree&ai. De mdieséng er van ka binnen een nitt te lang tijdsverloop worden te gemoet gezien. De officiëele tekst van het traktaat zal do Frsnscbe zijn, waarnevens echter de Neder- landsche virtaling zal gevoegd worden. Ook de tractaatbepalingen omtrent deroga- toire commissie, de cautio judicatum solvi het armenreebt en den lijfsdwang zullen on middellijk na het in-werkiog-treden van het tractaat kracht van wet erlangen. Kredietwet voor Marine. Algemeen wenschte men zich thans te ontbonden van beschouwingen omtrent dit hoofdstuk en behield zich voor daarop terug te komen by behandeling der definitieve be grooting. Eenige leden wezen intu3schen op het ver schillend beginsel, dat voorgezeten had by de aanneming van het amendemont-Goekoop. Ter verdediging van zijn arnendt. had de voor steller in hoofdzaak aangevoerd: ten eerste, dat het verkeerd gezien was het type A te bestemmen zoowel voor den dienst in het moederland ah voor den dienst in Nedoil.-Indië, ten andere, dat het optreJen buit ngaats bui ten het kader onzer landsverdediging lag. Da mogelijkheid eener onzuivere stemming over het amendement was daardoor niet uitge sloten. Sommige leden zouden het dan ook betreuren, indien de Regeering aan de aan neming van het amenat. de beteekeuis hechtte, dat do meerderheid der Volksvertegenwoor diging tegen elk oplredon buitengaats gekant is. Men herinnerde er aan, dat ook de minister Van eer Wyck het type A alleszins voor de landsverdediging geschikt achtte. Gemeenteraad van IVoordwijk. Zitting van Wotn-idag 29 December, Voorzitter: Jr. rar. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester. Afwezig: de hoeren Ammeraal, Van Konij nenburg on Smit. De rotulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. Ingekomen stukkeno. Missive van Ged. Staten ter goedkeuring van de hefÜDg ad 60 opc. op de personeel© belasting; b. Bericht van de heeren C. G. J. Alkemade, A. F. Bakhoven en W. Van Beelen, dat zy hun benoeming tot lid der plaatsolyke com missie van toezicht op het lager onderwys aannemen; c. Proces-verbaal van cpaeming der Ge meentekas. Alle voor notificatie aangenomen. II. Met algemeene stemmen wordt de heer S. De Knecht, van Alfen aan den Ryn, (de eenige sollicitant) benoemd tot onderwyzer aan de openbare school te Noordwyk aan Zee, tegen 1 Januari a. s. III. Voorstel van B. en Ws., om aan eenige Jvegen enz. te Noordwyk aan Zee de volgende karnen te geven. Na eenige discussie wordt «onder hoofdeiyke stemming aldus besloten en alzoo genaamd: lo. Schoolstraat: het zoogenaamde Kleipad, tusschen den Zeeweg en het straDd, 2o. N i c o 1 a a s-B arnhoornweg: de weg, loopend9 van het buis, bewoond door N. Djq Hollander langs de smedery vanA.Mooie- kind en de woning van J. P. Barnhoorn tot aan de Schoolstraat. 3o. Jan-Kroon s weg: de weg, begin nende bft de smedery van A. Moolekind, over don zoogenaamden Dooden weg, langs het brandspuithuisje tot aan do Hoofdstraat; (o. B i d n e n w e g de weg, loopende van de Schoolstraat by het huis van C. Hoek tot den Jan-Kroonsweg, by de woning van wed. Daalbergen 6o. Strandweg: de weg over de duinen langs het strand, te beginnen by het huis van P. Th. Rietmeyer tot de in aanbouw zynde villa van Van Beelen en Dm Hollandor en 6o. Gasthuissteeg: de steeg, van de Hoofdstraat langs het vroegere schoolgebouw. IV. Evenzoo wordt aangenomen bet voor stel van het Dag. Bestuur om aan F. Alke- mado opnieuw voor den tyd van een jaar, tegen een vergoeding van f 50, onder eenige voorwaarden te verhuren bet recht, de bermen der wegen te mogen beweiden. Bjj de rondvraag geeft de heer Van der Meer in bedenking, om den duingrond, ge legen ter hoogte van de nieuwe villa van Van Beelen en Den Hollander, gelyk te maken, ten einde dien meer in 'c oog te do9n vallen en daardoor productiever te maken, zoodat by wellicht als bouwteireia verkocht zou kunnen worden. Dj Voorzitter, hoewel zich bereid verkla rende, de zaak in het college van B. en Ws. ter sprake te brengen, verklaart er niet voor te zy o zooveel gemeentegrond te verkoopeD, vooral wanneer er soms oen nieuwe opslag plaats van schelpen noodig mocht komeü, nu het noordeiyk gedeelte van het duin meer en meer bebouwd wordt. Niets meer aan de orde zynde, sluit de Voo zitter do vergadering. Gemengd Nieuws. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde heden den jonkman H. J. De Baer, tj LeideD, weg9ns moord, gepleegd op het pasgeboren kind, waarvan het lykje ge vonden werd in een sloot langs den Trekvliet, tot vyf jaren gevangenisstraf; en M. C. R. De Haa», huisvrouw van G. Kroon, alhier (de grootmoeder van het kind) wegens mede plichtigheid aan genoemd misdryf door tot het plegen daarvan opzottelijk gelegenheid te verschaffen tot drie jaren gevangenisstraf. De reehtbank voreenigde zteh met het gevoelen van de deskundigen, dat het kind heeft ge leefd en flink geademd en door verstikking is geslorven, en nam aan, dat beide beklaagden de hun ten laste gelegde feiten met voor bedachten rade hebben gepleegd. Niet door onzen gewonen corres pondent wordt ons uit Wassenaar geschreven: Wat men al vermag, wanneer men van goeden wil i6, bewyst alweer Wassenaar, waar deze week voor de R.-K. armen do eerste bedee ling heeft plaats gehad, van de opbrengst der bloembollen, welke door eenige ingezetenen gegeven zyn om voor de armen te telen. Het is zeker een groote steun voor het Arm bestuur, daar er voor de gelden tien balen ryst en 19,000 turven gekocht konden worden. Er is door de vergadering een comité van drie leden benoemd, die zich met bet Arm bestuur belasten, om de ryst en de turf te verdoelen. Wy mogen hopen, dat het volgend jaar de bydragen niet minder zullen zijn, daar het aantal der arme menschen te Was senaar zoo groot is. Voor het kantongerecht te Dordrecht had zich 1.1. Woensdag te verant woorden, wegens overtreding der boterwet, J. v. S., bandelaar in boter, geboren te Stompwyk en wonende to Rotterdam. Bedoelde handolaar had boter geleverd aan mevr. S., te Dordrecht, alwaar door den bevoegden ambte naar een monster van de geleverde waar was genomen, terwyi de waar, biykens onderzoek aan b6t Rykslandbouwproefstation to Goss, vermengd bleek met margarine. Beklaagde voerde als zyn verdediging aan, dat hy de waar had gekocht voor zuivere boter en dus door zyn leverancier was bedrogen; de-verbali sant, tevens deskundige, verklaarde echter, dat by reeds by 't nemen van het monster de waar niet zuiver oordeel le. In verband hier mede deed de kantonrechter den beklaagde opmerken, dat hy als handelaar behoorde te weten wat hy kocht en verkocht. Het O. M. tischte een boete van f 26, subs. 5 dagen, benevens openbaarmaking van het vonnis in de bladon. Het Gerechtshof in Den Haag bevestigde heden het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarby de gewezen chef-controleur in de Stadsbank-van leaning te Leiden tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens valschheld in hot z. g. sortiments- register der Bank. Het Hof heeft alleen de qualificatio gewyzigd en de gronden ter veroordeeling aangevuld. Ook werd bevestigd het vonnis der Rotter- damsche rechtbank, veroordeelende een hor logemaker te Rotterdam tot 1 jaar wegens oplichting onder voorgeving te zullen werken voor eene erfenis. Vrygesproken werd de logementhouder te Amsterdam die door de Haagsche rechtbank tot plaatsing in een werkinrichting verwezen was wegens het rondzwerven zonder middel van bestaan, en wiens zaak door den Hoogen Raad naar het Hof was verwezen. Gistermiddag is uit hetwater van den Amstel by het 's-Gravenlandsche veer te Amsterdam opgehaald het in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerende lyk van een persoon, vermoedeiyk Israëliet, naar gissing 25 a 30 jaar oud, lang 1.68 M., met doüker haar, zonder baard of knevel, dikke lippen, gekleed met zwart cheviot pak, wit tricot borstrok en onderbroek, zwarte sokken, rygbottines, liggenden boord en zwarte das. In ben der zakken bevond zich een luci fersdoosje. Het lyk i8 overgebracht naar da Oude Ooster begraafplaats en zal den lsten Januari a. s., nog niet herkend zynde, naar de Nieuwe Oo3terbegraafphats worden overgebracht. Vreeseiyk ongeluk aan de Gas fabriek te Rotterdam. Gistermorgen te zes uren, toen de drie werklieden van den nacht dienst in de ammoniak fabriek, op het terrein der Gemeente-gasfabrieken aan dsn Oostzeedyk, zouden worden afgelost, kwam men tot een afgryselyke ontdekking. In deze fabriek, waar de gaewaterproducten zwavelzure ammooia en ammociakzout door distillatie worden afgescheiden, bevindt zich oen steenen kamer, waarin de zwaveldampen, die uit de distillatie van het gaswater ont staan, worden neergt slagen. Deze kamer, 8ublimeerkamer genaamd, is afgedeeld in een aantal kleine ruimten met steenen wanden, slechts weinige voeten in 't vierkant, waarin toevoerbuizen uitmonden. Aan de buitenzyde kunnen deze ruimten worden afgesloten, door middel van yzeren schuifkleppen. In een dezer sublimeerkamers nu, vond de in dienst komende ammoniakarbeider Heiorich Yelheur gistetmorgen zyn drie kameraden Adam Krygsman, stoker, geboren 10 October 1836, Petrus M. Van Helden, geboren 6 October 1842 en Cornelis Kerkhoveb, geboren 26 Sept. 1864, beide laatsten ammoniak-arbeidere, be wegingloos en blykbaar gestikt in de ver giftige dampen, die nog ia de, sedert de laatste weken niet gebruikte sublimeerkamer moeten hebben gehangen. Een der slacht offers lag in het pikdonkere, nauwe gewelf, op een zak stroo onder een oude jas, het tweede zat gehurkt met den rug tegen den steenen wand en de derde arbeider lag met het lichaam in het donkere hol, terwyi het hoofd er buiten stak. Alle drie waren dood en reeds verstyfd. Hevig verschrikt namen de in dienst komen- do arbeiders by het waarnemen van dit afschuweiyk schouwspel de vlucht. De direc teur der gasfabrieken, do heer D. J. Cramer, werd gewaarschuwd, terwyi men tevens dr. Van der Zwet ontbood, die slechts d6u dood der ongelukkigen kon constateeren. Door de welwillendheid van den heer Cramer was de verslaggever van het „Rott. Nbl." gistermorgen ia de gelegenheid, de plaats des ooheils te zien. In de ammoniakfabriek stonden de kameraden van de ongelukkigen zwy'gend, in diepe verslagenheid. Op een hoop stroowindsels van zwavelzuurflesschon lagen de lyken van Van Helden en Kerkhoven dat van Krygsman was reeds per drenkelingen wagon naar de ecbtelyke woning aan 's-Gravenweg vervoerd de hoofden bedekt met oude zakken en een gummikle3dje. Onder deze bedekking staken hun in do scha mele fabrieksplunje gehulde lichamen uit, de handen in een krampachtige vertrekking, de beenen gestrekt, vooruitstekend, de klompen aan de opgetrokken voeten. Kerkhoven aan ziende, zag men in een gelaat, waaruit hevige benauwdheid sprakde oogen uitgepuild, de huidkleur blauwgrijs, de mond geopend in een laatste snakkende stuiptrekking naar lucht. Uit het onderzosk door den directeur der gasfabriek, den heer Cramer, en den voorzitter der commissie van beheer, den wethouder J. Drost, ingesteld, moet gebleken zyn dat het ongeval niet aan een fout der inrichting te wijten ia. Bedoelde sublimeerkamer was reeds geruimen tyd niet in gebruik, doch in de dampen, die daarin bleven hangen is de oor zaak van den dooi-te zoeken. Terwyl de werklieden zich in de sublimeer kamer bevonden was de deur geopend. De deelneming met de huisgezinnen onder het talryke personeel der fabriek is groot. In de sublimeerkamer zag de verslaggever, voorgelicht door een .arbeider met een olie lampje, e°n zak stroo, die den geheelen bodem van het gewelf bedekte en een hoop schamele plunje. Er hing een scherpe, benauwende ammoniak- en zwavelzuuriucht in het gewelf, waarvan alleen het gezicht voldoende was, om het iemand benauwd te maken. De drie omgekomenen waren allen gehuwd: Krygsman was zelfs grootvader, terwyl Kerk hoven, de jongste, twee kinderen had. Alle drie waren srads jaren in dienst der Gasfabriek. By het Weterin gsplantsoen te Amsterdam geraakte een oud vrouwtje in het water en verdronk. De metselaar Klunder, te Deven ter, zou zich overtuigen of een beerput al of niet gevuld was. Hy stak daartoa een bran dende lantaarn in den put, t©D gevolge waarvan een ontploffing ontstond, die K. zulke hevige brandwonden in 't gelaat en aan de handen bezorgde, dat hy ter verpleging in 't St.-Jozefs- gesticht moest worden opgenomen. De arbeider W. Eising, to Beilen, zou een geweer beproeven. Het vuurroer een ouderwetsche tromplader sprong echter by het eercte schot uit elkaar en verbrijzelde den schutter de linkerhand. Da beide middelste vingers werden totaal afgesneden en een andere hing er by. Naar de „Dordr. Crt." verneemt, is Dinsdag-avond iD het Geneeskundig gesticht voor Krankzinnigen te Dordrecht een hevig toon9el afgespeeld. Het geval moet zich volgenderwys hebben toegedragen: De lsto geneesheer van het gesticht, dr. M. B. Romeny, had zich by het college van regenten beklaagd over den president-regent, omdat deze aan de hoofdverpleegster, in tegen woordigheid van het geheele verplegend per soneel, woorden zou hebben toegevoegd, die zyns inziens beleedigend waren, ten gevolge waarvan de geneesheer, als hoofd van den huishoudelyken dienst, den huismeester een tegenbevel gaf, waaraan deze weigerde te gehoorzamen. De geneesheer scheen zyn klacht in dier voege te hebben gedaan, dat het jammer was, dat genoemde president-regent was benoemd. Hierover was de b9éojlde regent blykbaar ontstemd, althans Dinsdag-avond liet hy den geneesheer even roepen. Toen de geneesheer aankwam, liep de regent in den corridor heen en weer en toen de geneesheer hem met een wijzend gebaar uitnoodigae om zyn kamer in het gesticht binnen te gaan, trad hy met zyn stok in de hand binnen. Onmildeliyk daarop moet deregent gezegd hebben: „Je hebt de brutaliteit gehad my by regenten op de alleronbeschoftste wyze te beleedigen", waarop de geneesheer, naar de bol gaande, moet hebben geantwoord: „"We zullen dit gesprek niet onder vier oogen, maar onder zes oogen voortzetten." „Neen," zou toen de regent gezegd hebben, den heer Romeny belettende to schellen, „niet onder zes, maar onder vier oogen zullen we de zaak afhandelen." Hierop volgde tusschen de beide heeren een hevige schermutseling, waarby de geneesheer twee vry ernstige wonden aan 'toog opliep. De regent beweert, dat hy, toen hy den heer Romeny belette te schellen, door d3zen van zich afgestooten werd, waarop hy de slagen heeft toegebracht. De geneesheer daarentegen beweert, dat hy de aangevallene is. Wel moet hy, toen hy werd aangevallen, den stok van den regent doorgebroken en met het eind van een gedeelte teruggeslagen hebben. Hoe dit zy, het was een ernstig gevecht, dat genoemden avond in de geneosheerskamer is geleverd, zóó zelfs, dat de geneesheer „moord I" riep. Nog in de gang werd het voortgzet, waarna een paar bedienden, die toeschoten, ten slotte een einde aan de schermutseling maakten. De zaak is door den geneesheer in handen der justitie gesteld. Arm, maar eerlyk. Te Deventer verloor de spekslager S. een sigarenkoker met een bedrag van f 660 er in geborgen. Een en andor werd gevonden door een armoedige werklooze, genaamd W. J. Sterling, oud 37 jaren, die er by de politie aangifte van deed. Kort daarna kwam de verliezer weer in 't bezit van den sigarenkoker en de f 660 aan bankpapier. Hy beloonde den vinder met 50. Gistermiddag is te Bokstel b(j het station uit de gTacht opgehaald het lyk van zekeren W. Van Elk, die 's nachts ver- moedeiyk door de duisternis misleid, daarin is geraakt. Een arbeider ia het Friesche dorp Knjjpe werkt van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uren by een boer voor 3 's weeks. Hy heeft nu een brief, onderteekend „Eenige arbeiders", ontvangen, met last om voor dit loon niet meer te werken. De justitie is met dezen brief in kennis gesteld. Dinsdagmorgen in de vroegte, terwyl de bewoners nog te bed lagen, ont stond brand in de behuizing van den brandt meester der steenfabriek te Termunterzyi, die zoo hevig toenam, dat de bewoners het brandende perceel nauwelyks konden ontkomen en van den inbo9del niets kon worden gered. De jager G., in de Friescho gemeente Achtkarspelen, merkte een haas op naast het erf van J. K., mikte en raakte het dier, dat echter nog op het erf van J. K. wist te komen, die het beestje opnam en onder zyn jas verborg, hetgeen door den jager gezien werd, die den haas terugeischte. J. K. was #hiertoe niet genegen, omdat hy den haas op zyn eigen erf had opgenomen. De jager maakte nu gebruik van het recht van den sterkste, ontscheurde J. K. den baas en wierp hem zoo onzacht over een rieten schutting, dat hy riep: moord 1 moord! Toavallig waren twee marechaussees in de nabyheid, die toeschoten en den jager nog op het erf van J. K., die reeds gevlucht was, aantroffen. Dit zeker niet alledaagscbe geval geeft nu, met het oog op de jachtwet, aanleiding tot de volgende vragen: a. Mocht J, K. zich den haas toeèigenen? b. Mocht de jager hem met geweld den haas ontscheuren Volgens een telegram uit Nico- lajeffis het Engelsche stoomschip „Pendennis", vermoedelyk met bestemming naar Rotterdam, in het ys vastgeraakt. Het vreeselyk spoorwegongeluk, dat Vrydag-avoni in Frankryk is voorgevallen, is nog niet opgehelderd. Op de lyn is het blokstelsel toegepast, waarby geen trein een blok kan tinnenryden vóór een vorige trein het verlaten heeft. De inrichting is zoo, dat de seinwachter die een trein in het blok heeft toegelaten, het sein niet weder op veilig kan stellen voordat de wachter aan het eind van het blok telegraphisck bericht heeft dat de trein bet blok heeft verlaten. Toch was het blok reeds vrygemaakt voordat dit geschied was en terwyl de voortrein wegens een hapering van de rem binnen het blok nog stilstond. De wachter van het uiteinde is dan ook gevangengenomen, maar hst is niet zeker dat hy schuld .heeft, wat hy ontkent. Het personeel van den stilstaanden trein schynt verzuimd te hebben den achter hen komen den trein, volgens voorschrift, door fakkels en knalsignalen te waarschuwen, waardoor nog ruim tyd bestond, omdat er een verschil van 16 minuten was tusschen het vertrek van beide treinen. Vermoedelyk was het nage laten, omdat de voortrein juist weder zou verder stoomen toen de tweede in een zwaren mist kwam aansnellen. By den schok is een nieuwe waggon onge deerd gebleven, die volgens het nieuwe stelsel gebouwd is (met doorgang), dat veel sterker dan het oude bleek te zyn, zooals ook reeds by do slaapwagens is ondervonden. 356ste ITAATSLOTEBIJ. Trekking van Donderdag 30 December. vierde klasse. vierde lijst. Pr|Jzen van f 65. 98 19p4 4703 7420 10471 13755 16378 17929 19965 g68 2142 4975 7546 10923 13837 1c434 46 20107 688 2265 5c50 91 11043 1sec8 80 63 20271 882 2672 5161 8003 11515 14162 16780 18024 20320 1075 2987 6312 77 11681 14252 16810 18127 20463 1253 3267 g18c 8401 31778 1162! 17103 46 205g2 1319 3316 5530 8706 11847 92 17269 18501 95 m62 3374 6998 8901 119g8 16632 17328 11 20g16 1547 3947 6438 9407 12164 16744 93 98 85 77 4205 0856 9519 j31g8 16861 17420 18744 20705 1£08 77 7389 9811 13370 16112 17700 191cg 28 20949 Harktberlobten, Leiden, 80 December. Boter. Aanvoer 4150 kilogr. leto qnalit. per 1/4 vat ƒ60.a 56.2de qualit. per V* vat ƒ44.a 48.— leto qnalit. per kilogr. ƒ1.25 a ƒ1.40; 2de qnalit. per kilogr. ƒ1.10 a ƒ1.20. Lango Zwarte Turf 90,000. ƒ3.75 a ƒ4.per duizend. Delft, 30 December. Granen werden beden we'nig verhandeld en in de prijzen kwam nagenoeg geen verandering. Witte Tarwe 7.6) a ƒ8.50. Boode ƒ7.50 a 7.75. Boggo ƒ4.90 a 5.25. Zoaiergeret ƒ4.— a 4.40. Chevalier- 4.90 a ƒ6.60. Haver 2.60 a 3.50. Groeno Erwten 5.90 a 6 25. Blauwe Erwten a Bruïneboonen 7.23 a ƒ8.25. Paardenboonen ƒ5.30 a ƒ5.80. Duivenboonen ƒ6.20 a ƒ6.40. Koolzaad ƒ10.755 11.40. Zomer-Koolzaad a Kanarie zaad ƒ5.50 a ƒ7.—. Hennepzaad ƒ6.— a ƒ7.25, allee per HL. Schiedam, 29 December. Noteering van de Make- laarp. Moutwijn ƒ7.Jenever ƒ11.idem. Arnet. proef ƒ12.50, per Ned. vat en zonder fast, zobder de belasting. Spoeling-commissie per ketel 1.50. Noteoring van den Braaderabond. Moutwijn 55/s a J/4 per heet. ot-., zond9r faot en zonder belasting. Kerkelijke Berichten. Benthuizen: Ned.-Herv. Gemeente. Oude jaarsavond te 6 uren, den lsten en 2den Januari dos voormiddags te halftien, ds. J. A. Broers. Geon Zondagsschool. Katwjjk aan Zee: Gereformeerde Kerk. Oudejaarsavond, te halfzeven, en op Nieuw jaars lag, voorm. te halftien, de heer J. H. Donner, zeniings-director te Leiden. Gemeenteraad van Zoeterwoude. Zitting van hedenmorgen. Wegens ongesteldheid van den burgemees ter werd deze vergadering gepresideerd door den heer Lagerberg, oudsten wethouder. Afwezig waren de heeren Kapteio, Van Leeuwen en Hoogeveen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren 0. ra. de volgende stukken: Missive van B. en Ws. van Leiderdorp met afschrift van het Raadsbesluit, waarin tegen 1 Mei a. s. de huur der ascbschuur aan den Hoogen Ryndyk werd opgezegd, een maat regel, die alleen strekt tot bezuiniging in de oxploitatie er geon verandering zal brengen in het ophalen der asch. De Raad nam hiermede genoegen. Missive van B. en Ws. van Leiden, meldende, dat inzake de bouwwerken nog een nader onderzoek zal worden 'ingesteld. Missive van B. en Ws. van Benthuizen, in zake het verleenen van wederkeerige hulp by brand. CoDform het voorstel van den heer Lager- berg werd besloten, te trachten een zoodanige regeling te treffen, dat die hulp alleen dan worde verstrekt, wanneer zy wordt gevraagd. Verzoek van den heer J. Van Tonderen om afschrijving van zyn aanslag in den hoofdelyken omslag. Hierop werd gunstig beschikt. Verzoek van de afd. Oegstgeest der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur om een subsidie voor haar in Maart te Leiden te houden tentoonstelling. De heer Lagerberg merkte op, dat de bollen cultuur in deze gemeente niet uitgebreid is, eu zeker nl6t op één lyn kan gesteld worden, wat omvang betreft, met oie van Oegstgeest. Toch was hy voor een kleine subsidie. Gaf Oegstgeest 25, spr. meent, dat Zoeterwoude met een subsidie van 10 of ƒ15 voldoende medewerkt. De heeren v. d. Velde en v. d. Poel wezen er eveneens op, dat de belangen van Oegst geest en Zoeterwoude in dit opzicht niet gelyk staan. Conform een voorstel van den heer Van Outeren, werd besloten een subsidie van ƒ15 te verleenen. Verzoek van de ysclub Leiderdorp Zoeter woude, om een subsidie van f 50 voor het afzetten van bruggen en gevaarlyke plaatsen op het ys, in het belang der openbare veiligheid. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten, op het verzoek gunstig te beschikken. De agenda afgehandeld zynde, maakte de heer v. d. Velde nog eenige opmerkiDgen, o. a. wat betreft de schoeiing langs do vaart van Leiden naar Zoeterwoude. De heer Lagerberg beloofde herstelling van gebreken. Vóór de vergadering werd gesloten, ver zocht de heer Lagerberg den secretaris, den Raad in ke mis te stellen met een brief van den burgemeester. Met ingenomenheid vernam de Raad daaru t, dat de toestand van zyn geachten Voorzitter vooruitgaande is; voorts, dat Z.Ed., nu de gemeente-veldwachter Monna benoemd is tot ryks-veld wachter, aan den Commissaris der KonïDgïn in overweging zal geven, voorloopig geen derden veldwachter aan te stellen, en zulks ter tegemoetkoming aan den vroeger it den Raad uitgesproken wensch, om het aantsf* gemeente-veldwachters met éón te verminderen. O.-I. ambtenaren. De „Sts.-Ct." van heden bevat het koninklyfe besluit van 15 December 1897, tot aanvulling van art. 2 der Bepalingen betreffende het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst, behoorende by het kojinkiyk besluit van 20 Juli 1893 (Stsbl. No. 117), en van art. 8 van het konïnkiyk besluit van 29 Augustus 1883 (Stsbl. No. 133), houdende vaststelling van nieuwe regelen omtrent de benoembaarheid en uitzending van rechteriyke en administratieve ambtenaren voor den dienst in Nederlandsch Indië. De aanvulling bestaat hierin, dat aan art. 2 der bepalingen betreffende bet groot-ambte naarsexamen voor den Indischen dienst do volgende bepaliDg wordt toegevoegd: „Wie zich reeds tweemaal voor dit gedeelte van het groot-ambtenaarsexamen heeft aan gemeld en is afgewezen of uit anderen hoofde dan om wettige redenen, ter beoordeeling van de Regeering, niet verschenen is dan wel zich teruggetrokken heeft, -wordt niet meer tot het afleggen daarvan toegelaten." De aanhef van artikel 8 van het laatst genoemd KoDinkiyk besluit wordt gelezen als volgt: „Tot de betrekkingen van referendaris met uitzondering van die by de comptabiliteit en van secretaris by de departementen van algemeen burgeriyk bestuur in Neder* landsch-Indië by de algemeen secretarie, en by den Raad van Indië, daaronder begrepen de betrekkingen van algemeen secretaris en van gouvernement8-secretaris, zyn alleen benoembaar: naenz." Met de volgende overgangsbepaling: Zy, die zich by het in-werking-treden van dit besluit reeds meer dan eenmaal voor het eerste gedeelte van het groot-ambtenaars examen hebben aangemeld zonder het diploma te verwerven, worden nog eenmaal tot het afleggen van dat gedeelte van het examen toegelaten. Verder is in de „Sts.-Ct." opgenomen een uittreksel uit de resolutie van den minister van koloniën van 27 December 1897, behelzende wyzigingen van de artt. 10 en 31 van het reglement voor het groot-ambtenaarsexamen voor d n Indischen dienst.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2