voorzeker voer de dames en keeren dilettanten de beste belooning zal wezen. N o o r d w ij kEy Frans Pairdekooper alhier zijn van de boideplank gestolen twee bankbiljetten, dón van f 100 en óén van f 200. Roelof-Arondsveen: Na een aantal voorbereiden ie bijeenkomsten van tuinders, tor bespreking van bet maken van hoogere pryzen voor do producten der tuinderU, waar voor allereerst oen doeltrelT nde regeling der Amsterdamsche markt noodzakelijk is, waren alhier een 70 tal belanghebbenden ter ver gadering opgekomen, om nogmaals door den boer Reyndors het doel te hooren ontwikkelen, waarvoor deze tuindersbeweging op touw is gezet. Doo: de vergaderden werd een uit 13 personen samengesteld comité gekozen, het welk de opdracht en do machtiging heeft uit voering te geven ain dit beginsel, dat by het grootste deel der-tuinders thans ingang heoft gevonden. De dertien bovengenoemde leden zijn de hoeren: H. Bakker, C. Heems kerk, J. Hoogenboom JaczN. Kuiper, H. Loos, D. v. d. Meer, J. J. v. d. Meer, W. Reyn- ders, E. J. Rodewijk Sr., S. v. Ruiten, W. v. Ruiten, J. Termeulen en P. v. Zwet. Voorschoten: Iq de eerste zitting van den Militieraad is afgekeurd de loteling P. Dijkman, voor wien in de plaats de loteling H. v. d. Eykol zal worden opgeroepen. De 2do zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden op 12 Jan. 1898. Zoeterwoude: Tot notabel der Ned. Her v. Gem. alhier is in de plaats van den hoer C. $o:ke?, die aan de beurt van aftreding was en niet horkiesbaar wegens de kerkelijke annexatie op 1 Januari a. s., gekozen de beer M. Ksrens, die de benoeming heeft aangenomen. Ook de beer Johs. De Wit heeft zijn her benoeming tot kerkvoogd aangenomen. Uit de „Staatscourant". Kon. boel ui ten. Mot ingang van 1 Januari 1898 by bet departement van oorlog benoemd, tol commies, de adjunct-commiezen J. H. Scbellema en A. F. Van Tienhoven, en tot adjunct-commies, de eerste klerk P. Boekhout, alien van voornoemd departement. Met ingang van 16 Februari 1S93 bevorderd tot commies der posterijen 3de klasse, jhr. E. Von Billow en J. Lazonder, thans commiezen dor pos terijen van de 4de klasse. Aan mr. Th L. M. H. Borrot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris to 's-Gravcn- hago, ingaande met den dag, waarop hij het lid maatschap van den Raad van State aanvaarden zal. De gewone audiënliöu van de ministers van justitie en binnenlandsche zaken zullen deze weok niet plaats hebben. Do minister van oorlog, minister van marine ad interim, verwittigt belanghebbenden, dat door bem in den regel eiken Vrijdag, to beginnon met Vrijdag den Tden Januari 1898, des voormiddags te 11 uren. aan het Departement van Marine zullen worden ontvangen degenen, die hem over zaken, gezegd Departement betreffende, wenschen tc spreken. Financi'iele Kroniek:. De invloed der Kerstdagen heeft zich ten opzichte vïid den fondsenhandel allerwegen duidelijk doen gelden. De handelsgeest was niet krachtig genoeg om de opkomende feeststemming te overlieersclien, en zoo kwam het, dat meer om den Kerstboom en mistletoe werd gedacht dan aan Boursznken. Voor de Engelsche en Duitsclio markteo is de Kerstweek steeds een groote en aangename aflei ding en do hoeren van do Beurs bestudeoreD tegen dien tijd liever do spoorwegboekjes dan de Beurs noteringen. Onder dergelijke omstandigheden is het niet te verwonderen, dat uit alle windstrekon niet anders dan stille en onbelangrijke markten worden gemeld, te meer, daar de handel zelf niet de minste aanleiding gaf tot een opgewekte hou ding, en do Amsterdamsche Bours op het algemeen karakter dan ook geen uitzondering maakte. De week bad een opvallend stil verloop, en ware het niet, dat de Amerikaanscho spoorwegmarkt nog eenige levendigheid liad veroorzaakt, hoewel ook al binnen bescheiden grenzen men zou dan even goed gedurende deze dagen vacantia hebben kunnen nemen. Zoowel Staatsfondsen als Koloniale en Indus- triëele waardon bleven zeer stil en zondor noemens- wnardigen omzet De concentratie der Russische en Duitsche oorlogsschepen in de Chineesche wateren veroorzaakte niet de geringste ongerust- lie'd, aangezien overal do overtuiging heerscht, dat Rusland en Duitschland met vredelievende gezindheid een stukjo van hot Chineescho rijk als makkers willen verdeelén. In Tabaksaandeelen werd alleen dc aandacht getrokken door liet koersverloop der Santa-Roza- tabakmaatscliappij, welke plotseling een vrij belang rijken val te aanschouwen gaf. Deze daling vond haar oorsprong in geruchten, die geen ganstigen toestand lieten onderstellen. Hoewel spoedig bleek, dat zij, zooals dikwijls het geval is, o\rerdreven waren, kwam toch de zaak neer op bet ontslag van den directeur en een uitgebroken werkstaking. Hot eerste moet in verband worden gebracht met minder goed beheer; doch er is reeds in een op volger voorzien, terwijl de werkstaking van zeer kortstondigen duur schijnt te zijn geweest. Voor do daling was dus wel eenig motief, maar men achtte deze, de omstandigheden der Maatschappij vorder in aanmerking genomen, wel wat over dreven, zoodat de koersen zich weor spoedig konden horstellen. Voor mijn bouw waard en was de houding niet opgewekt en bleef eone teruggaande beweging heerschen. Soemalata's waren vrij sterk aangeboden en aandeelen Koninklijke Petroleumbron- nen liepen aanvankelijk mede terug, om lator echter een belangrijken sprong te maken. De handel in aandeelen Koninklijke heelt nog steeds oen speculatief karakter behouden, doch de groofe vree3 bij bet publiek, door do speculatie-kliek op gewekt, schijnt wel geweken. Toch mag niet ver zwegen worden, dat men in Indio mot bezorgdo blikken de handelingen volgt der American Standard Oil Co., welke, met eeoigo miJlioenon dollars ter harer beschikking, wil trachten een scherpen strijd tegenover de Indische petroleumproductio aan te binden. De particuliere berichten nit oordeelkundige Indische kringen zijn belangrijk genoeg, om daar aan alle aandacht te schenken. Voor het oogen- blik hebben de zaken nog geen ernstige toestanden in het leven geroepen, doch de Standard Oil Co. is zéér machtig en, als echt Amenkaansche onder neming, tot alles in staat, zoodat wel met opmerk zaamheid hare handelingen mogen worden na- gegaan. Daartegenover staat, dat bet wellicht aan de Indische petroleum-industrie mogelijk zal zijn, om de concurrentie met de Standard vol te houden, te meer, omdat do productie van den Indischen Archipel niet eens voorziet in de behoefte van eigen gebied, dus veel minder nog in de zeer uit- gestrokte Aziatische rijken, terwjjl wat kosten van exploitatie en transport betreft, deze beslist in bet voordeel van de Indische industrie zijn. Het zal dus de vraag wezen of Amerika den strijd wel zoo heel lang zal willen of kunnen volhouden. Één ding echter is zekor, dat, wanneer de Standard de concurrentie op echt Amorikaansche wijze voert, dit in ieder geval van grooten invloed zal zijn op de verkoopprijzen en de winsten, al is dit misschien van tijdelijkon aard. Dat do aandeelen der Neder- landsche Petroleummaatsch. nog meer in koers terugliepen, was te wijten aan het uit gebracht rapport omtrent den toestand dezer onder neming, waarin de noodzakelijkheid wordt aange toond ynn het verkrijgen van nieuw kapitaal tot een bedrag van ƒ600,000. Aandeelen Cnltuur-raaatsch. der Vor stenlanden waren meer gevraagd in verband met de voorgenomen statutenwijziging, waardoor do Maatschappij de bevoegdheid zal worden toe gekend om zich ook op mijnbouwkundig gebied te mogen gaan bewegen, en dus petroleum- of goud-exploratie zal mogen ondernemen. Op industriëel gebied zal misschien spoedig een geheel nieuwe tak op de Amsterdamsche Beurs worden geïntroduceerd, namelijk de aandeelen eener voorname Hongaarscho mijnbouw-onderneming. Pandbrieven North-West. cn Pacific- Hypotheekbank bloven op gelijke koersen dobberen. Hoewel in de jongste vergadering het nieuwe regelingsvoorstel met bijna algemeene stommen is aangenomen, is daardoor echter in den onzekeren toestand dezer Maatschappij niet de minste verandering gekomen. Om de Bank voor faillissement te behoeden, is toestemming van alle pandbrief houders noodig, en w anneer men nu ziet, dat van de 16 millioeu pandbrieven ruim 9 millioen nog niet tot de nieuwe regeling zijn toe getreden, i3 hot wel twijfelachtig of de Bank een faillissement zal knnnen ontgaan. Wat de Europeesche Staatsfondsen betreft, valt eeno kleine verbetering in de stemming voor Oostenrijkeche renten te vermelden. In het buitenland was trouwens de ontstemming over de politieke oneenigheid grooter dan hier. Vooral het ontstaan van een niet onbelangrijk goud-agio in Oostenrijk maakte een ongunstigen indruk, aangezien men daaraan sedert jaren niet meer gewend was, en nu ton slotte blijkt hoe spoedig, door eene politieke gebeurtenis, daarin eene on gunstige verandering kan worden gebracht. Ten slotte verdween het goud-agio nagenoeg weer ge heel en kwam daardoor verbetering in de markt, doch de vrees is opgewekt en deze zal zoo spoedig niet verdwijnen, liet denkbeeld van een ongestoord rustig bezit van Oostenrijkscho renten is wel wat gewijzigd. Ten opzichte van Portugal blijft men in afwachting van do dingen, die (spoedig) komen zullen. Algemeen wordt geoordeeld, dat de regeo- ring wijziging zal brengen in de grondslagen, waarop de reorganisatie der schuld zal worden voorgesteld, doch zekerheid omtrent de juiste plannen der regeering bestaat nog niet. De Ameriknunsche Spoorwegmarkt behield een vrij levendig en vast karakter. Hot is ontegen zeglijk, dat do vooruitzichten voor de welvaart van Amerika en den bloei der spoor wogen enorin zijn verbeterd en daarvan nog wel groote gevolgen te wachten zijn. De ontvangsten der meeste lijnen zijn hoogst belangrijk toegenomen en zullen ver moedelijk binnen de eersto jaren nog grooter om vang aannemen, hetgeen mag worden afgeleid uit do onoverzienbare ontwikkeling, welke in handel en nijverheid i9 ingetreden. Als gevolg hiervan komt in de eerste plaats de betore positie der spoorwegmaatschappijen en deze komt duidelijk uit in de nieuwe of hernieuwde uitkeering van dividenden. Op verschillende aandeelsoorten is een dividend in hot vooruitzicht gesteld en het is dan wel begrijpelijk, dat daarom de aandacht van het publiek meer op do aandeelen is gevestigd, waar tegenover echter het minder gunstige ver schijnsel staat, dat de puike geldbeleggingssoorton, do betere obligation, gestadig naar Amerika ver huizen. In één opzicht is dit niet te verwonderen, voor zoover daarbij de tegenwoordige conversie- zucht der spoorwegmaatschappijen in aanmerking wordt genomen, waarbij de voorwaaiden niet van dien aard zijn, om ze met beide handen aan te vatten. Do voorgenomen conversie dor verschillende Chicago-Northwesternsoorten valt heel weinig in den smaak en vermoedelijk zal daarvan geen ruim gebruik gemaakt worden. Wanneer dc Amerikaan scho spoorwegmaatschappijen geen andere conditiën kunnen aanbieden dan een rente van 3',pCt. voor hunno obligatiön, dan zal waarschijnlijk voor de loskomende kapitalen een belegging in Europee- scho Staats- of industriëele waarden worden ge zocht. Onder de nandeelsoorten, waarop spoedig eenig dividend wordt verwacht, worden in de eerste plaats genoemd do 2de Pref. Aandeelen S t.-L o u i s Sa n-F r a n c i s c o, terwijl op de Preferonto Norfolk Western een dividend van 3 a 4 pCt. in het vooruitzicht wordt gesteld. Ten opzichte der C e n t r al-P a c i f ic-aan gelegenheid blijft men geheel in het duister ver- keeren. Alleen president Huntington zal met het lot der aandeelhouders bekend zrjn. Hetgeen men als vrij zeker aanneemt is, dat de aandeelhouders niet aan eene bijstorting zullen ontkomen, al verwacht men, dat het bodrag daarvan niet be langrijk zal zijn. Rijnlandsche Bank. KOLONIËN. BATAVIA, 25 30 November. (Nederlandsche Mail.) Het „Bat. Nwbl." van 18 Nov. meldde, dat luit. A. Ruysch van Dugteron op de reis van Muntok naar Toboali per stoomer „Van Rie- beock" aan boord was vermist en vermoedelijk in zoo was verdronken. Uit de thans ontvangen mail blijkt, dat dit gelukkig niet het geval is geweest. De officier heeft al zwemmende do kust van Palembang weten te bereiken en werd eindelijk na een dag zwervens in een moeras door inlanders gevonden. Hot merkwaardig verhaal zijner avonturen beslaat visr kolommen in het „Bat. Nwbl." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn do volgende beschikkingen genomen. CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot adspirant-houtvester bij het Boschwezen op Java en Madoera J. Ch. Van Schouwenburg, gesteld ter beschikking van don gouverneur-generaal, om te worden benoemd tot technisch ambtemuur by het boschwezen; tot houtvester de ambtenaar op non-activiteit dr. S. H. Koorders; tot advocaat en procureur bij bet Hoog Gerechtshof mr. E. H. Th. Mens Fiers Smeding; tot genoesheer-directour van het krankzinnigengesticht te Semarang J. W. Uof- ruann; tot assistent-resident van Djokjakarta de assistent-resident van Panaroekau (Bosoeki) J. P. O. Zwager; tot adjunct-ingenieur bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java, I. Wouters en F. Vos, daartoe gostold ter beschikking van den gouvernear-generaal. Bij den post- on telegraafdienst. Tot hoofdkantoorchef, de kantoorchef lsto kl. A. De Graaff; tot kantoorchef lste kl. de kantoor chef 2de kl. A. L. Matraij; tot kantoorchef 2de kl. E. Keasberry, laatstelijk hoofdcommies, thans belast met de'waarneming der betrekking van commies lste kl.; tot commies lste kl., de commies 3de kl. W. M. De Haas; lot commies 2de kl., de commies 3de kl. J. P. J. Van der Kamp; tot commies 3de kl de klerken J. A. Dunki Jacobs en A. J. M. Offerman. Toegevoegd: Aan den directeur van's lands plantentuin (o Buitenzorg tot hot voortzetten der aan het onderzoek der boschboomfloia op Java verbonden werkzaamheden, de houtvester Dr. Koorders; voorloopig voor deo tijd van zes maanden aan den directeur van 's lands planten tuin te Buitenzorg voor de werkzaamheden, ver bonden aan de overbrenging van do boekerij dier inrichting naar het nieuwe bibliotheekgebouw, jhr. L. A. C. Gevers van Endegeest. T ij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der betrekking van geneesheer-directeur van het hulpkraokzinnigengesticht te Seiuaraug, dr. H. J. Kesaler, particulier geneesheer aldaar. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den president vaD den raad van justitie te Batavia, ten einde te worden belast met giiffierswcrk- zaamheden bij dat college, mr. B. A. Derx. T ij d e 1 ij k werkzaam g e st e 1 d Bij het departement van financiën, ten einde belast te worden inet hem op te dragen werkzaamheden, de ambtenaar op non-activiteit C. F. Zeeman, laatst referendaris bij hot depart, van binncn- laudsch bestuur. Tijdelijk opgedragen: Aan den substituut- griffier bij den raad van justitie to Padang mr. H. J. Scheuer de waarneming der functiën van advocaat en procureur bij genoemden raad. Gesteld: Voor den tijd van drie maanden ter beschikking van den voorzitter der landraden te Banjoemas en Tjilatjap, om te worden belast met grifflerswerkzaambeden E E. Kailola, laatst ter beschikking van den voorzitter der landraden te Kediri en Ngandjoekter beschikking van den directeur van financiën, om werkzaam te worden gesteld bij diens departement, do burger- lijko ambtenaar ter beschikking van den directeur vau binnenlandsch bestuur, om bij diens departe ment werkzaam te worden gesteld, S. Bodier de Prairie. Geplaatst: Bij de exploitatie van de Ooster- lijuen der Staatsspoorwegen op Java de benoemde adjunct-ingenieurs I. Wouters en F. Vos. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen Workzaamgesteld: Als verificatenr der 4d© klasse de ontvanger J. H. P. Houtani; als ontvanger op ƒ200 's maands, de verificateur der 4de klasse J. Wijngaard. Overgeplaatst: Van Grisee (Soerabaia) naar Batavia Houtani; van Batavia naar Grisee (Soerabaia) J. Wijngaard. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Bepaald: Dat de opzichter 3de kl. J. G. De Lassasie in de residentie Djokjakarta geplaatst blijft. Overgeplaatst: Van do residentie Pasoe- roean naar do residentie Chcribon de opzichter 3de kl. G. Th. Burgers. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig ver lof naar Europa aan de hulpouderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs mejuffrouw A. Th. Bookmaker; wegens langdurigen dienst één jaar verlof naar Europa aan den onderwijzer der 2do kl. bij het openbaar lager onderwijs O. B. Feekes, met be paling, dat hij zijn betrekking den lOden Decem ber 1897 zal nederleggen. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst, de klerk bij den controleur, van Batang Alai, Laboean Amas en Balangan, afdeeling Amoen- tai, J. Neijs; wegens volbrachten diensttijd eervol uit '8 lands dienst, de gewezen vaccinateur voor de eilanden aan de Solorstraat (Timor) H. N. Theedons (.ten rechte N. H. Teedensz), met be paling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan in de maand December 1896; eervol uit 's lands dienst, de president van de wee3- en boedelkamer te Soerabaia, C. J. E. Leijds; eer vol uit zijne betrokking, de assistent-resident van Ponorogo (Madioeu) P. IL Van Andel; op ver zoek, wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking, de assistent-resident van Bandjormasin en Omme- lande (Zuider en- Oosterafdeeling van Borneo) W. P. Van Berckel Bik. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijks-afkondiging van 26 Dec. D. A. Daamen jm. 33 j. en L. Drost jd. 26 j. W. Van Loon jm. 34 j. en M. J. W. A. Van Driesten jd. 35 j. J. C. H. Wynshoot jm. 34 j. en W. F. Westerveld jd. 22 j. Burgerlijke 8tand. A A RL ANDERVEEN. Bevallen: M. Scherpen- zecl geb. Roos Z. K. Van Scberpenzeel geb. Hoogerdijk D. A. W. Verheul geb. v. Veen levenl. Z. E. Van Veen geb. De Jong levenl. Z. Overleden: M. P. y. d. Wilk D. 22 m. Gehuwd: G- De Jeu, wednr. van N.Donker, 34 j. en M. J. Hus, jd. 24 j. A LFEN. B e v a 11 o nM. Scbraverns geb. Kruys- wijk D. J. W. Lagerwey geb. Verwey Z. 'D. Do Groot geb. Zuidara D. Overleden: E. Schraverus D. 3 u. B. Batelaan Z. 1 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: N. Matze geb. Hoogendoorn Z. Overleden: A. Endeveld Z. 7 w. H1LLEGOM. Bevallen: J. H. Rnsman geb. Warmerdam Z. A. O. Balkenende geb. AringZ. Overleden: J. Smit 8 m. KATWIJK. Ondertrouwd: W. C. Jonker 23 j. en M. v. d. Oever 24 j. C. Smit. 25 j. en A. Vlieland 26 j. J. v. Duyn 25 j. en J. C. v. d. Marei 21 j. Gehuwd: C. Kuyt 33 j. en T. v. Velzen 32 j. C. P. Meyvogel 22 j. en A. v. Velzen 18 j. J. v. Duy venbode 23 j. en T. v. Beelen 23 j. A. Vooys 24 j. en J. Aandewiel 23 j. Geboren: Dirk, Z. v. D. Schaap en W. v. d. Plas. Gerhardus J'hilippus, Z. v. G. Wiclenga en J. R. Zalsman. Klaas, Z. v. B. v. d. Plas en K. v. d. Boon. Jacob, Z. v. J. Haasnoot en G. Guy t. Leendcrt, Z. v. C. Vlieland en T. Haasnoot. Pieter, Z. v. H. Krook en M. v, Duyvenbode. Arie, Z. v. C. Jonker en A.v. d.Boon. Cornelis, Z. v. C. Varkovisser en D. v. Duyvenbode. Overleden: P. De Boer 1 m. KOUDEKERK. Bevallen: J. G. Blouw geb. Van Koten, Z. W. Boef geb. Okkerse D. Overleden: J. Smaling wed. van P.Nieuwerf 79 j. P. Geerlof 11 m. LEIDERDORP. Geboren: Klaas Z. van J. Spaargaren en K. Keyser. LISSE. Overleden: J. Langeveld 73 j. NIEUWKOOP. Bevallen: J. G. Bal ver t geb. Van Uum Z. M. Blok geb. De Lange D. Overleden: J. Poot, wedr. v. A. Zoutman 80 j NOORD WIJK. G eboren Frnnciscus Jozephus, Z. v. J. Bu8ckman en M. C. Van der Geest. Cornelia, D. v. D. Van Duyn en G. Van Beelen. Overleden: W. Van der Meulen Qz. 2 m. OEGSTGEEST. W. Velthuyzen 38 j.,echtg. van M. P. Bekker, te Rotterdam. N. Vau den Eykel 15 in. OUDSHOORN. Bevallen: A. G. Van Vliet geb. Spruitenburg Z. S. M. Breedijk geb. Van Gaaien Z. B. G. Lamfers geb. Verkade Z. A. Vermeulen geb. Westmaas D. T. Roos geb. Laros D. G. Kersbergen geb. Roos D. Overleden: G. De Regt wedn. van G. Van dar Wel 05 j. Gehuwd: J. Baltes wedr. en B. Sprokke- rieft wed. SASSENUEIM. Geboren: Jacobs Cornelia, D. van J. Homan en M. Van Graven. Overleden: P. A. Roe9t jd. 18 j. STOMPWIJK. Bevallen: C. Vrij geb. Touw D. C. Kleingeld geb. De Bruyn Z. C. J. Van der Wansem geb. Van den Nouweland D. Overlodon: J. C. Van Geest D. 11 m. C. M. Looze D. 15 d. TER-AAR. Bevallen: J. Van Smoorenbnrg geb. Van der Hoorn D. C. Van Rodenrijs geb. Van der Meer D. Overleden: L. Van Veen jm. 77 j. VEUR. Overleden: C. Tetteroo M. 46 j., echtg. van M. C. Dolsman. Gemengd Nieuws# Hedennamiddag sön in de Haar- lemmertrekvaart twoe jongens van 8- en li- jarigen leeftyd, die zich op het ijs waagde» verdronken. Höt z\]n twee zoontjes van v. d. T., wo nende aan de Lammermarkt alhier. Het in ons vorig nummer aan gekondigde internationaal schermconcours en wapenfeest, uitgeschreven door de Loidsche gymnastiek- on scberraveresniging „Sparta", is gedurende de beide Kerstdagen in de groote zaal der Stadszaal gehouden. Het middel gedeelte daarvan was voor wedstrijdterrein afgescheiden, terwijl de overgebleven ruimte daarom voor de toeschouwers bestemd was, evenals het balkon. Het publiek was telkens in grooten getale opgekomen. Beide dagen was er alzoo groote belangstelling en in den middag van den tweeden dag was ook het vermelde eere comité met den burgemeester, mr. F. Was, als eere-voorzitter, en den beschermheer, den lieer H. C. Juta, wethouder, als voorzitter aanwezig, op het platform, waar ook de jury gezeteld was. De wedstrijd was zeer interessant en kan als uitmuntend geslaagd beschouwd worden. Hjj werd des avonds opgevolgd door een assaut, waarin vele nommers met degen, sabel, geweer, langen en korten stok herhaald werden en nogmaals luide werden toegejuicht; terwijl door den beschermheer de vele uitgeloofde prijzen met eenigo toepasselijke woorden werden uitgereikt. Da Koninginne-medailles werden behaald: do groote zilveren medaille, uitgeloofd door Koningin Wilhelmina, door de Haagsche korporaalsvereeniging „Uitspan ning na Inspanning", en de groote bronzen medaille van de Koningin Regentes door „Pro Patria", eveneens uit Den Haag. Voor een niet te groot publiek werd gisteravond in „Hotel du Nord", alhier, door eenige Rotterdamscbo tooneelisten opge voerd; „Do verkeerde Courant", blijspel in één bedrijf, daarna: „Twee echtscheidingen", kluchtspel, eveneens in één bedrijf, en tot slot het blijspel; „Toch moet by öans9n"; stukjes, waarmede men zich kostelyk een paar uurtjes kon amuseeren. De optredenden deden hun best bet spel zoo goed mogelijk te doen slagen, betgeen dan ook gelukte, want luide waren de bijvalsbetuigingen, die door de zaal klonken aan het eind van ieder tooneeltje. Ten dienste der genoodigden tot bijwoning dor officiëele opening van het gesticht „Eodegeest" is een extra-tram gereser veerd, welke Woensdag a. s., des namiddags precies te halftwee, van het station der Rijnlandsche en Noordwijksche stoomtram- maatschappij Baar Oegstgeest zal vertrekken. De opening zal precies te twee uren plaats hebben. Juist met de Kerstdagen heb ben de schaatsenrijders het getroffen, althans de leden der „Leidsche IJsclub", want terwijl de baan daarvan in uitstekenden toestand verkeerde en dan ook zeer druk dank zy eveneens het fraaie winterweder bezocht werd, was hot ijs in de gewone wateren in en om de gemeente nog niet te berijden, met uitzondering van enkele slooten, waar voor namelijk kinderen zich oefenden. Elders was het bepaald gevaarlijk, zooals trouwens o. a. bleek ia den Witten Singel, waar drie huzaren, die zich op het i)s waagden, er door zakten, doch weor behouden op den wal kwamen. Toen gisteren in den middag de wind begon te veranderen en de lucht eenigo merkbare te?kenen vertoonde, bleek meer en meer de meecing gegrond, dat de vorst niet zou aan houden. Het was heden dan ook reeds weer met het rijden gedaan. Men schrijft uit 's-Gravenhage: De liefhebbers van schaatsenrijden hebben met de Kerstdagen volop kunnen genieten. Wel was op den Eersten Kerstdag hot bordje „verboden toegang" by de Bosch vijvers voor velen een teleurstelling, maar verderop langs Molensloot en Schenk bewogen zich honderden schaatsenrijders. Het ys was, hoewel niet sterk, gezond en taai, en als een spiegel zoo glad, zoodat in de richting van Leiden reeds menig tochtje ondernomen werd. Het Galge water echter was niet te beryden, zoodat dicht by „De Vink" moest worden afgebonden. T woeden Kerstdag was hetysvermaak echter in vollen gang. De Boschvy vers werden 's morgens vroeg opengesteld en niet lang daarna bewogen zich duizenden over de gladde vlakte, 't Was recht gezellig, en lustig klonk hot „log ereis an" of „schaatsen, riemen en band voor een beetje." Da Z.-H. IJsvereeni- ging was weder flink op haar post. Overal was gezorgd voor de noodige „overstapjes." Langs de kanten van de vyvers bewogen zich hon derden wandelaars, die zich verlustigden in het bonte gewemel, 's Middags werd het ys wel wat nat en kwam hier en daar reeds bedenkeiyk vael water op de baan, maar ook dit deed geen afbreuk aan de pret. De ysbaan op het Sportterrein was op Tweeden Kerstdag in uitmuntenden staat en by vroolyke muziek wemelde 't ook daar van de schaatsenryders en -ryderessen. 't IJs was daar prachtig on sterk genoeg om de menigto te dragen. De meeste wandelaars bewogen zich in de richting van het Huis ten Bosch, en aan het Bezuidenhout langs de vaart om genoemd vorstelijk Paleis was het zwart vau de men schel), die met belangstelling H. M. Koningin Wilhelmina met gevolg op deze voor Haar gereserveerde baan zagen schaatsenrydeD, ter- wyi de Koningin-R?gente3 in den tuin van het Huis ten Bosch wandelde. Nu eens aan den ysstok met een hofdame of officier van het gevolg, dan weder alleen sieriyk rydende op Hare „fi lesjes", vermaakte de jeugdige Vorstin zich met deze echt nationale sport. Ook op de andere vaarten en slooten om de stad krioelde 't van de ryders. Hier en daar moest echter deze of geue waaghals de prei met een nat pak boeten. Twee palen benoorden Wyk aan Zee is gestrand de Vlaardioger vischlogger 147, schipper A. v. Deventer, eigenaar de heer Hoogenbeek, te Vlaaraingon. Volk gered. Het vaartuig is vermoedeiyk verloren. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat in de Zuidergrondon een 2 m-stoomschip is gestrand. Een sleep! ojt en een reddingboot zyn ver trokken ter assistentie. Gedurende de Kerstdagen reden vanwege de H. IJ.-S.-M. tusschen de stations Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam totaal 35 extra-treinen. Zondagnacht is in de Zalmhaven te Rotterdam een 35 jarige Engelsche zeeman, wiens identiteit niet te bespeuren was, in beschonken toestand te water geraakt en ver dronken. Kort daarop werd hij opgevischten naar het gebouw der rivierpolitie aan do Leuvehaven overgebracht. Alle pogiugen, om de levensgeesten op to wekken, bleken vruchteloos en hjj werd naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Biykens hot programma van een prysvraag voor de versiering van het Tor nooiveld by gelegenheid der feestrijjke ont vangst v^n H. M. de Koningin binnen 's-Gra venhage in 1S98, wordt gevraagd een uitge werkte schets van een centrale versiering van bet Tornooiveld, een bedrag van f 1500 niet te boven gaande. Da prys, door hot Comité ter beschikking gesteld, bedraagt f 125, do premie f 40. De H a r d d r a v ery vereeniging „'t Oude Slot", te Heemstede, zal waarschyn- lyk reeds in Maart a. s., indien het weder eenigszins medewerkt en de Maartsche buien zich niet te guur laten gelden, hare poorten weder ontsluiten. Het programma zal spoedig in elkaar gezet worden. Indien de geruchten waarheid bevatten, zou het kunnen zyn, dat Q6 vereeniging, behalve hare gewone meetings op Woensdag te Heemstede, den volgenden zomer eenige meetings op Zondag te Amster dam zal geven. Wellicht zou de Jubileums-meeting alsdan ook geloopen worden den Zondag vóór of na de kroDingsweek. In het „Donkere Amsterdam" is het Kerstfeest, ingewijd met een misdaad. De plaats daarvan is de O. Z. Eoge Kapelsteeg, de laatste verbindingsweg aan do zyde van den Zeedyk, tusschen don Oudezyds Voorburgwal en de Warmoesstraat, een Lauw straatje, vol krotten en logementen van verdacht allooi. In den morgen van dsn lsten Kerstdag, te ongeveer drio uren, begaf zich een man in een der huizen in de Kapelsteeg. Tegen zes uren verliet hy het huis. Daar voor stond een vrouw, en opeens liep de man plotseling op haar toe en stak haar mot een mes in den rechterschouder, waarna hy zich snel uit de voeten maakte en laDgs den O.-Z. Voorburgwal, in de richting van de broodfabriek van de firma Wed. J. De Jonge, verdween. Op het hulpgeroep snelden aanstonds ver schillende personen uit perceel 12, het huis in quaestie, naar buiten. Opgemerkt zy bierby, dat het huis een combinatie is van tappery en „hotel", zoodat den geheelen nacht door sterke draDk wordt geschoüken aan de lief hebbers. De toegeschoten personen hielden zich allereerst bezig met de gekwetste en trachtten bet mes uit de wond te halen, doch dit was er met zulk oen kracht in gedreven, dat alle pogingen jjdel waren. Van den dader was geen spoor te vinden, noch by de pogingen, door de omwonenden ingesteld, noch by die der politie, die inmiddels geroepen was. De gewonde werd per brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, alwaar eerst na een langdurige operatie het mea uit de wond verwyderd kon worden. Natuurlijk doet de politie yverig onderzoek naar den dader. In den loop van den dag wprden verschil lende getuigen gehoord, in tegenwoordigheid van den substituut officier mr. Regout en den rechter-commissaris mr. Henny. De uitslag van deze verhooren wordt voor alsnog geheim gehouden. De toestand van de gewonde vrouw is naar omstandigheden goed te noemen. Volgens de verhalen zou eigenlijk niet de na getroffen vrouw, maar een andere door den dader bedoeld zyn. Die vrouw staat zelfs ia die buurt niet te best bekend en het schynt, dat z\j met den bewusten man twist heeft gehad over geldzaken. De man zou t09n naar haar gestoken hebben, doch in de duisternis de andere, die aan de deur stond, hebben ge troffen.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2