ROLPENS, KLIKEE, Hartesteeg. 0.80 1- 1.20. II KERKKLOKSTONEN, Champagne PIPES' taljaslsi vai Dr. BE VRIJ. 238, Vleeschhouwerïj, Haarl.straat 238. Cognac f 1.05 f 1.39 f 1.73. S Punch Jenever Brandewijn 0.73 0.83 0.93. g 0.73 0.83 0.93. Gerookte Spieren, N°. 11606 Vrijdag 34 December. A®. 1897 (geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven 1*li otographie. WILLEM BONGENAAR, SsOJEöJp. Gebruikt steeds Reijst Krak, Steenstraat 41. Concnrrentie. C. MAASTRICHT. Concurrentie. LAMSVLEESGH. Aanbevelend, C.MAASTFIICHT. Bij A. W. SIJTHQFF, te Leiden, is verschenen: Zesde druk, in 4t0' formaat met 6 platen in liclitdrnk. benevens de Portretten va F. STRAUSS en Ds. J. f. UASEBROEK, gcb. in pracht»), en verg. op snede/4.90. LEIDSCH DA&BLAD. FBJJS DEZER COURAHTJ Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10L ÏVanco por post1.40. Afeoaderlflke Nommera 0.05. PBIJS DEE ADVEETENTEÉÖT r Van 1 6 regels f 1.05. Iodore rogel meer f 0.17}. Grootar# letters naar plaatsruimte. Voor bet tnoaseeereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad Vergadering yan Brooddepothouders. In het „Hótel du Nord" aan do Stoenstraat alhier waren gisteravond tal van brooidepot- houders en ook eenige burgerbakkers bijeen, alsmede de besturen der beide Yereenigingen van Brooddepothouders „Ons Doel" en „Ver betering zy ons Streven." Deze vergadering werd te ongeveer negen uren geopend door den voorzitter der laatst genoemde Vereeniging, den heer G. De Jong, depothouder der broodfabriek „Ceres", die alle aanwezigen, die gehoor gegeven hadden aan de roepstem om samen te komen, welkom heette, en als dool der vergadering bekend maakte de beraadslaging over de quaestie of met den a. s. Nieuwjaarsdag door de depot houders 1 worden geloopen of niet geloopen ter bezorgiDg van brood aan hun klanten. De „Leidsche Broodfabriek" en de fabriek „Ceres" hadden besloten dan niet te zullen bakkeD, maar de fabriek „De Vereeniging" (firma Koole, Nicola en Co), directeur de heer Van Dorsten, verklaarde zich bij monde van den laatste niet bereid daartoe over te gaan, wijl, naar de heer Van Dorsten z°i, men niet klaar kon komen, indien er op den Nieuwjaarsdag niet gebakken werd. De Voorzitter zag hierin eigenbelang van den heer Van Dorsten. Daarop stuiten de depothouders af, die ook coor hem misleid worden, getuige de advertentie in bet „Leidsch Dagblad" van Woensdagavond. De verklaring der depothouders, daarin neergelegd, werd hun ontlokt: per fiets ging de heer v. D. met een Ifjst naar de depothouders, die vol strekt niet wisten welk gebruik van hun namen zou gemaakt worden. De Voorzitter wees ook nog op zijn inge zonden stuk in het „Leidsch Dagblad", zoo nederig mogelijk gesteld, om het publiek voor de zaak te winnen, maar achtte de zaak voor Kerstmis toch reeds verloren, al kon men op de fabriek klaarkomen en al wilden de klanten zich vergenoegen met oud brood, en wel door de houding van den heer Van Dorsten. We vergaderen dus nu niet vcor Kerstmis, maar voor den Nieuwjaarsdag, zei de Voorzitter, en ook dan zullen we stuiten op dwarsdrijverij des üeeren Van Dorsten. De Voorzitter wees ter verdediging van niet loopen op den Nieuwjaarsdag op hot weinige broodgebruik op dien dag als gevolg van de Oudejaarsavondviering. Op Nieuwjaarsdag loopt men voor spot met brood langs de straten en niemand zal het kwalijk nemen, als hem dit jaar op Vrijdag het brood voor Nieuwjaar eD Zondag wordt gebracht. „Kwam je op Nieuwjaar met een vaatje jenever, niet om iets tegen den drank te zeggen dan zou je meer te doen hebben dan van je brood," aldus de president. Nu verhief zich een der vergaderden, een vrij bejaard man (we hebben beloofd geen namen te zullen noemen behalve den naam des Voorzitters; dit werd ook medegedeeld in het belaug der vrijheid van discussie), van zijn zitplaats om de vraag te doen, of er ook Zondag geen brood gegeten zou worden. Zelf had hij er op Nieuwjaar nooit een stukje brood minder om gebruikt. H\j is voor loopen. (Stemmen: „Je bent pas een blauwen Maandag bij het vak! Je weet er niks niemendal vanl") Een depothouder, door de jaren aan ervaring rijk, was het eens met den Voorzitter, dat er de eerste dagen van het jaar weinig brood gebruikt wordt. „Op Nieuwjaar doen zo je open met een schaal oliebollen in de hand, en ze vragen je of je soms wat van hen kunt gebruiken! Als ze thuis zijn ten minste!" Een andere man van ervaring noemde den Nieuwjaarsdag geen stemmige dag, de Kerst dagen wel stemmig en zag daarin een reden om op den eersten geen brood en met het laatste feest wel brood te eten. "Weer een ander vroeg of het de bedoeling was om niet te loopen en ook niet to ver- koopen op Nieuwjaar, waarop geen positief antwoord volgde, wel adhaesiebetuiging om ook niet te verkoopan. Toen sprak de Voorzitter deze woor en „Mag men eischen, dat de bakkers ook den laatsten nacht des jaars, als wij gezellig bij eenzitten, voor ons moeten bakken?" En ook op deze woorden, als op bijna alle andere van den heer De Jong, weerklonk een luid applaus. Daarop deelde de heer De Jong mede, dat er ook burgerbakkers waren, die sympathie hadden voor hot denkbeeld om op Nieuwjaar niet te bikken, hetgeen een burgerbakker aanleiding gaf te verzekeren, dat dit was gelijk de president gezegd had; en bij voegde er bij, dat het beoi al was tegengevallen, dat do bespreking over den Kerstdag (Zaterdag) was vervallen. Hoe dat zoo? vroeg de burger- bakker. De Voorzitter: „Door don heer Van Dorsten." Er volgt nu, na nog eenig praten over den heer Van Dorsten, een luid applaus op het uitgesproken denkbeeld om met Kerstmis niet te loopen. Men wil van dit denkbeeld een voorstel gemaakt zien om erover te steramen. Men ontvangt stembriefjes. Men zet zich tot stemmen. Hoe moet men stemmcn zoo luidde het nu, als zoo menigmaal in den laatsten tijd, z\j het dan ook met andere bedoelingen, in 's lands vergaderzaal. Over Kerstmis en Nieuwjaar? Gegons. De stem des Voorzitters, een doordringende stem, voorafgegaan door gehamer: Er wordt gestemd met vóór of tegen over Kerstmis. Beraadslagingen onder ling. Boden uit de vergadering naar de be stuurstafel. Eenigen deponeeren hun biljetten reeds op dit meubel. "Wederom een gebod, om stilte te erlangen. Gehamer. Da stem van den krachtigen leider: „Voor uw gemak, heeren, wordt er gestemd met: loopen of Diet loopen." Nu gaat het vlug. Resultaat: uitgebracht 5S stemmen; 1 blanco; 43 niet- loopen en 14 loopen. Luid, langdurig applaus. De Voorzitter hoopt, dat het besluit om niet te loopen nu ook zal toegepast worden, dat men niet zal „terugkrimpen" als het vuur aan de schenen wordt gelegd. Die voor niet loopen gestemd hebben, moeten zich als éón man aanéénsluiten. Een stem: „De minderheid behoort zich, mijns inziens, al3 te doen gebruikelijk is, aan te sluiten bfi de meerderheid, want anders wordt er toch geloopen en moet er toch gs- bakken worden." Dit laatste laat de Voorzitter over aan de fabrikanten. Er wordt aan de minderheid gevraagd mee te werken. En nu ontspon zich weer een breece dis cussie, waarbij gok een depothouder optrad ter verdediging van den heer Van Dorsten en die aanleiding gaf aan den voorzitter om tb vragen op wtlke w^ze de heer Van Dorsten de namen der depothouders dan verzameld had en op we'ken grond, 't Wordt verklaard: het rijden per fiets, overrompelen vroeg in den ochtend, als men nog slaperig is, enz. Er wordt oen beschuldiging naar de be stuurstafel geworpen, door den verdediger van den heer Van Dorsten, dat zelfe leden des bestuurs gevraagd hadden om brood met Kerstmis. Een lid des bestuurs (depothouder van „De Verec-niging") zegt, dat hij, die de beschuldi ging doet, liegt; een ander lid (depothouder der „Leidsche Broodfabri k") zegt, dat h\j, door om brood te vragen, handelde in den geest vaö het besluit, genomen ter vergadering der depothouders van de „Leidsche Brood fabriek", om met Kerstmis te loopen. Daar door kwam zjjn directeur er toe om met Kerstmis te laten bakken. De Voorzitter betreurt, dat dit nu eerst, na de stemming, ter sprake komt. „Dan", roept er een uit, „maar loopen op Kerstmis!" en velen stommen daarmeo in. Anderen z\jn van tegenovergestelde meening. De Voorzitter staat, in figuurlijken zin, weer voor een heet vuur. Er komt uitkomst: De Voorzitter moet, zegt er een, de vraag richten tot de hier aanwezige depothouders dor drie fabrieken, elke afzonderlijk, of ze willen loopen of niet. De Voorzitter: De „Ceres" bakt niet. Aan de orde: Wie loopt er van de „Leidsche Broodfabriek"? Hij sta opl —Niemand staat op. De Voorzitter, ter inleiding van de vraag: „Wie loopt er van Koolo, Nicola en Co.?" zegt nog, dat de heer Van Dorsten z. i. voordeel wil slaan uit een conflict tusschen de loopors en do niet-loopers. De heer Van Dorsten moet tóch bakken voor zfon winkel. Nu weer langdurige gedachtenwisseling over Koole, Nicola en Co. en over het aannemen dier firma van een nieuwen depothouder, in strijd met een belofte aan het bestuur van een Brooddepothoudersvereeniging. Dit gesprek geëindigd zijnde, wordt ander maal aangenomen niet te loopen met Kerstmis. Men wil dus geen zoete broodjes bakk&n. Een applaus, waarbij elke vorige bijvalsbe tuiging slechts geritsel was, bezegelde dit besluit. Een stem: En hoe nu met Nieuwjaar? Vele stemmen: Ook niet loopenl Na nog oen compliment aan den heer Van Dorsten, dat de vertolker daarvan in de krant wilde doen drukken, merkt de Voor zitter op, dat er oen verslaggever aanwezig is, die zeker „de meening" der vergadering wel ia het „Leidsch Dagblad" zal willen meedeelen. De verslaggever, op wien thans aller oog gevestigd is, knikt bevestigend. De Voorzitter wil de vergadering sluiten en dankt voor de eenheid, dezen avond betoond. Dat 'a waar ook, by heeft nog iets l Hij he6ft 's avonds de bakkers van „De Vtreoniging" op straat opgewacht en hun gevraagd of zij wat harder en langer zouden willen werken als ze daardoor met Kerstmis vrij konden zijn. En wat zeiden die men9chen? „We zouden willen werken tot we er bjj neervielen 1" Een burgerbabker„Zoo iets behoeft eigen lijk niet gevraagd te wordeD, want de depot houders hebben het hocht in handcD. Als z(j niet loopen, dan hebben de bakkers niet te bakken!" Op een vraag van een depothouder hoe het staat met de burgerbakkers, worden tal van namen van bakkers genoemd, die niet zullen bakken. (Voetgetrappel). Een burgerbakkcr acht het noodzakelijk, dat voortaan vergaderingen van depothouders, waarin zaken als die h9den aan de orde zijn, worden behandeld, ook toegankelijk zullen wez^n voor burgerbakkers. (Teekenen van goedkeuring). Ü9 Voorzitter zal de vergadering sluiteD, waut meD gaat nu redeneeren over „noode- loozo punten." Een depothouder van buiten van „Da Ver eeniging" wordt nog gevraagd of hfi zal loopen of niet. Hij is niet voor loopen, maar zal moeten loopen, omdat de vele burgerbakkers in zfin dorp zullen loopen. Hfi krijgt den raad de burgerbakkers 6r van op de hoogte te houden hoo do zaken staan. Hij zal dit doen, al vindt een der vergaderden het niet noodïg, omdat het „Leidsch Dagblad" overal gelezen wordt en dus de boodschap doen kan. Ala we nu nog meedeelen, dat telkens weer oudbakken of reeds verhandelde zaken te berde werden gebracht; dat sommigen telkens de vrees uitdrukten, dat anderen toch wel zouden loopen en zijzelven dan ook zouden mo'-ten loopen; dat eenigen plechtig verzekerden niet te zullen loopen al liep de heele boel, en dat ten slotte nog besloten werd, dat uit deze vergadering een deputatie zich onverwijld naar d9n lieer Van Dorsten zou begeven om hem met baar besluit in kennis te stellen, dan gelooven we onze lezers voldoende ingelicht te Lebben omtrent de meening der vergadering, die eindelijk definitief gesloten werd. We kunnen daarom dan nu in den geest de zaal waar net allesbehalve als in sen oven was verlaten, waar we van negen uren tot kwartier over tienen in werkelijkheid doorbrachten. Op straat gekomen, te midden der depot houders, zien we dan nog twee groepen: de eene loopt, naar we vernomeD, naar de „Leid sche Broodfabriek" om haar directeur de be slissing te berichtende andere beweegt zich naar het Levendaal, om den heer Van Dorstc-n te zeggen wat bij haars inziens weten moet, Gemengd Nieuws. Te Rotterdam worden pogingen in bet werk gesteld tot het oprichten van een „Bond van werklieden in dienst der gemeente", die zich ten doel zal stellen alle categorieën van gemeentewerklieden in zich op te nemen en de onderlinge belangen te behartigen in don uitgebreidsten zin. Ontwerp statuten zijn reeds samengesteld. De arrondissement B-rechtbank te Maastricht heeft de vrouw uit Born, die een geweerschot op haar buurman loste, waardoor deze licht verwond werd, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Aan het Ned.-Israël. Meisjes weeshuis en Ned.-Israël. Armbestuur te Amster dam, is door wfilen dr. E. S. Rosen aldaar, te zamen f 32,000 onder vruchtgebruik ver maakt. De R.K. bisschop van Haarlem heeft ook thans weer gedurende de maanden Decemoer, Januari en Februari een weke- lijksche ondersteuning van f 4 aan behoeftige gezinnen aldaar toegestaan. Mgr. heeft daar voor aan het R.-K. parochiaal armbestuur en de St.-Vincentius-vereeniging gezamenlijk een som van 2600 doen toekomen en aan hot bestuur van „Weldadigheid naar Vermogen" een bedrag van f 520 voor tien niet-katholieke gezinnen. Gisteravond te acht uren ont dekte een voorbijganger in de Korte Viestraat te Utrecht brand in het pakhuis van den heer M. "Wiggelinkhuizen, kruidenier. De ruiten stuk Blaan en brand alarmeeren was het werk van een oogenblik; maar daardoor werd tevens aan de vlammen, die toch reeds zooveel voedsel vonden in de groote hoeveelheid houtvuur makers, olie enz., fris6che lucht verschaft, met het gevolg, dat zij zich met een schrik barende snelheid uitbreidden. Al beel spoedig deelden de vlammen zich aan de bovenver dieping mede, bewoond door A. C. Herber, sigar-nmaker, met zijn vrouw en vyf kinde ren. Deze laatsten konden siechts met groote moeite over het dak gered worden. Spoedig was de brandweer op het terrein aanwezig en het vuur in zijn vernielende werking ge stuit. Onder- en bovenverdieping zijn totaal uitgebrand. Hoe de brand ontstaan is? Naar men zegt, door een jongetje, dat in het pak huis een lamp had aangestoken, doch zeker weot men h9t niet. De bovenbewoner was niet verzekerd. Sterke magen. - Bij gelegenheid van lufc Canisiusfeest te Nijmegen werden vanw- go het feest-comité, de ouden van dagen en verpleegden in hc-t St - Anna- en Canisius- gesticht feestelijk onthaald. Het is eigenaar lig, even na te gaan hoe, volgens „Do Geld.", bet menu van dezen dag dientengevolge voor deze grijsaards geweest ia. Al de verpleegden zagen 's morgens bij 't onttyt opgediend extra broodjes met vleesch, om 10 uren wijn met speculaas, te 12 uren diner, kalfssoep, kalfsvleesch met appelmoes, citroen pudding met saus, dessert, fruit, om 3 uren koffie met fijne broodjas, en te 6 uren rhoe.dade rntfc i roodjes en beschuit. Vervolg der Advertenties!. 12 Album-Portretten f3.— 6 T> 2.- 3£ct Proefporirct vooraf. Aanbsvelend, 16. Apothekersdijk 16. Telephoon Ko. 30&. Het Atelier is geopend van 9 uren tot donker. 2021 12 Krachtige loep a 20 Cis. per portie, benevens diners van af 80 Cis., worden dagelijks aan huis bezorgd. Adres: Langcfomg OS. 9606 6 „De VHjl's" Beschuit en Koek van de Beschuit- en Koeïz- fabriek „Be Vlijt'' LEEUWERINK WOLHOFF, g Koog aid Zaan. c° Per Doos 50 Ots. bij 8638 6 76 Cents per haSf Kilo, en prima qualiteit Vertegenwoordigers: H. N. A. S53IO A Co.. O..Z. Voorburgwal 67. ASIS'FERBPABÏ, Prijscourant BUIVDVLüEaCH. Prjjzon aan do Bank als volgt Lappenper-half Kilo 35 Cts. Gehakt en Schenkel vleosch 30 Vette Lappen30 Rollade of Rib40 Staartstuk of Ros'oeauf40 Runderhaas of Biefstuk60 60 Cts per half Kilo. Bouten 35 Cts. per half Kilo. Lappen .2-5 Cts. per half Kilo. 9964 42 Coteletten 20 Cts. per stuk. VAN FR1BDRICH STJRA.TJSS, door JONATHAM.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5