Aan den beer J. Bommel, consul-generftnl der Nederlanden, to Beyrouth, vergunning verleend tot het aanueinen der ordeteekeneu van ridder der orde van het IT. Graf, hem, namens den Paus, door den patriarch van Jeruzalem geschonken. Benoemd tot inspecteur der directe belastingen te Amsterdam 3de kantoor Ph. Top, inspecteur derzelfde belastingen aldaar Tdo kantoor; tot in specteur 7de kantoor D. Schindler. inspecteur te 'iiel; tot inspecteur te Tiel W. H. J. Van Uien, inspecteur te Sneek; tot inspecteur te Sneek, J. M. Van der Minne, adjnnct-inspecteur te Amster dam, en in diens plaats F. P. Wethmar, waar nemend adjunct-inspecteur aldaar. Min. beschikkingen. Aan mr. J. F. Hou wing, met ingang van 1 Januari 1898 benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Zaandam, tot wederopzeggiug vergund te Amsterdam te wonen; aan J. Jelgerhuis Swildens, met ingang van 1 Jannari 1898 benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Medemblik, tot wederopzeg ging vergund te Amsterdam to wonen. Andiëntiön. De gewouc nudiëntiën van de ministers van marine, financiën, koloniën en binnen- landsclie zaken zullen deze week niet plaats Lebbeu. TWEEDE EANEB. Voortzetting der behandeling van de Waterstaalsbegrooting. By art. 86 verdedigt de Minister tegenover den lieer Conrad het doen van de herstellings werken aan de schutsluis te Vere, ook omdat do kosten van een nieuwe sluis to hoog zyn. Do heeren Meesters en Smeenge bepleitten verbotering van het Meppelerdiep, waarvoor oen stoomgemaal noodig is om op peil te houden. De Minister beloofde na de begrootiog onderzo ,k. Na bestrijding door den heer Van Dedern w<_rdt ce vco gestelde bydrage ad f 12.S73 aan de gemeente Zuiioorpe ia de kosten van aanleg van een weg van die gemeente naar de Belgische grens aangenomen met 55 ;egen 22 stemmen. De heer Van Kol vroeg spoedige hulp voor kanalisatie van de Westerwolde, om in't be lang der bevolking de verwoeste gronden in vruchtbaren bodem te veranderen. De heer Smit sluit zich hierby aan en dringt op spoed aan. Da Minister antwoordt, dat deze zaak in be handeling is. In do vergadering van gisteravond werd de beraadslaging voortgezet en wel over de afdeeling Spoorwegon. 's Ministers goede voornemens ten opzichte van den Noord Oostorlocaalspoorweg vonden waardeering by den heer Roessinght die overi gens den Minister verzocht zyn iDvloed aan te wenden, opdat de spoorwegmaatschappyen minder het eigenbelang dan het algemeen belang tot richtsnoer aannomen. De heer Van Kol vestigde 's Ministers aan dacht op den langen arbeidsduur van bet personeel van de Staats- én Hollandache IJzeren-Spoorwegmaatscbappy en op de grie ven van het personeel van de voormalige Rynspoorwegmaatscbappy. Hy drong aan op wegneming der ironnen van onrecht, bena deeling en rechtskrenking, dien beambten aangedaan, vooral nu de aandeelhouders der voorm. Rynspoorwegmaatschappü sno duur zyn betaald en de hoofden zoo goed bedacht zyn by de overgave. "Wat den ciensttyd be treft, klaagde hy vooral over overdroven nacht- en dagdiensten. In het belang van do gezondheid en het levensgeluk van het trein personeel, maar ook vooral van do veiligheid op de spoorwegen, vroeg hy spoedige voor ziening. Spr. wil invoermg van den 10 urigen arbeidsdag in de concession bepaald te zien. De heer Van den Berch van Heemstede wenschte, dat de verbindingsiyn tussehen Staat9 en Holl. Spoor te 's Gravenhage meer ten nutte van bet publiek gebruikt werd. De beer Bastert besprak ook de belangen van het voormalige Ry'n spoor weg-personeel en drong aan op zuinigheid by den stations- bouw. De heer Smeenge betoogde do noodzakelijk heid van vorgrooting van het stationsempla- ceraent te Meppel, van aanleg van dubbel spoor op de lyn Meppel-Zwolle en van ver botering van den loop der treinen. Nog vroeg bö vergemakkelyking van het vervoer van vee en landbouwproducten per spoor, betere verlichting der spoorwegwaggons en betere regeling der sluiting van de spoorwegbruggen, vco ral van di9 by Dordrecht. De heer Van Gijn achtte, wat dit laatste punt betreft, evenzeer voorziening noodig en drong met nadruk aan op overkapping van de stations Dordrecht en Tilburg. In zake de verbetering van den Dordtschen waterweg betuigde by vertrouwen in's Minis ters voornemens. De lieer Tijdens besprak de wenschelykheid van vrybiljetten voor de leden der Staten- Goneraal op de spoorwegen, althans van billijker vervoer. De heer Van der Zioaag vestigde de aandacht op den langen diensttyd en het lage loon der 8poorwegwachteres3en. De heer Bahlmann acht overkapping van het station Tilburg noodzakelyker dan van dat te Dordrecht. De Minister van Waterstaat hoopte spoedig eeu voorstel betreffende den N.-O.-Locaal- 8poorweg in te dienen; verzekert, dat tegenover de spoorwegmaatschappyen zelfstandigheid wordt betracht en kan Diet op alle knooppunten aansluitingen waarborgen. Wat het personeel van de voormalige Rynspoorwegmaatschappy betreft, verdedigde de Minister de Staats- 6poorwegmaat8cbappij tegen de bewering, dat z(j hare verplichtingen niet nakomt. Hy zal gaarno een ininneiyke schikking bevorderen, al zullen de klachten daardoor niet weggenomen worden. Daarom helt de Minister meer over naar het uitlokken eener rechterlijke beslissing. Ho diensttijd van het spoorwegpersoneel ie zeker lang, maar niet te vorgelyken met gewonen werktyd. Wyziging van het stations emplacement te Meppel is in onderzoek. Dubbel spoor op de lyn MeppelZwolle acht de Minister niet noodig. Uitbreiding der dienstregeling op de verblndingsbaan zal hy overwegen. Toekenning van vry vervoer voor de Kamerleden moet by de wet geschieden. Overkapping te Tilburg heeft ook z. i. den voorrang. De heer Van Kol hield nader bet goede recht staande van het voormalige Rynspoor- wegpersoneel en acht het te afhankelyk, om tegenover de Staatsspoorwegen te procedeeren. In zyn tweede rede verklaarde de Minister voornemens te zyn den arbeidstyd van het spoorwegpersoneel te herzien en bleef hy hen, die zich in hun rechten gekrenkt achten, naar den rechter te verwyzen. De heer Kerdijk gaf nog eenige wenken omtrent een toekomstige regeling van den arbeidstyd. By art. 146 ontkende de heer Van Karnebeek het algemeen belaDg bij het subsidiëren van eon paardentramweg van Kantens naar Winsum. Na verdediging der subsidie door den heer Schepel en den Ministerwerd de post goedge keurd met 63 tegen 4 stemmen. Ontvangst der Indische vorsten. Door de leden der Tweede Kamer Van Karnebe?k, Van Gyo, Basteit, Boessïngb, JPynacker Hordyk, Van Vlijmen, Dobbolmann, Smeenge, Michiela van VerduyneD, Ge rt- sema, De Boer, Verhey, Tydeman, Van der Kun, Van Limburg Stirum, Pyttersen, F. Van Bylandt, Seret, Kuyper, 't Hooft, Van do Velde en Donner is by amendement voorgestold een nieuw art. 7bis op de begrootiog van hoofd stuk X (Koloniën) in te lasschen, voor de kosten van de ontvangst van inlandsche grooten en andere personen uit Nederlandsch- Indiö by gelegenheid der inhuldiging van H. M. de Koningin, en alle verdere daarmede in verband staande uitgaven, en wel tot een bedrag van f 75,000, aangezien het b. i. dui- delyk is, dat het op de begrooting van Bia- nenlandsche Zaken uitgetrokken bedrag voor kosten der inhuldiging niet groot genoeg zal zyn om daaruit to kunnen voorzien in hetgeen noodig is, om indian Indische vorsten hunne hulde aan H. M. de Koningin, by deaanvaar- diog der regeering, komen aanbieden, hun alsdan hier te lande gastvryheid te kunnen bewyzen, iets wat de voorstellers in dat geval echter aanbevelenswaardig achten. Plaatselijke accijnzen In een nota ter beantwoording van het verslag der Tweede Kamer omtrent het w.-o. tot afwyking van den regel, gestell by art. 241 der Gemeentewet, omtrent plaatselyke belastingen ten behoeve van de gemeenten Hellevoetsluis, Middtlharnis, Vlieland, Helder, Urk, Terschelling en VUssingeo, deelt de minister van binnenl indsche zaken mede, dat eerst het volgende jaar zal zyn te overwegen in hoever de tetrobken gemeenten de accyns- heffingen geheel often deelo kunnen ontberen. Ook schynt het hem niet gewenscht thans het gestelde maximum in do wet te verlagen. Gemeenteraad van Leiderdorp. Zitting van gisteravond. Na opening met gebed in tegenwoordigheid van alle leden sprak de Voorzitter ongeveer de vol gende woorden .Mijne Heeren. Niet dan met een weemoedig ge voel vangen wij dezo vergadering aan. Naast mij toch zie ik ecu ledige plaats. De omstandigheid, waardoor deze ledig werd, is u bekend. Ons geacht medelid Van Dommelen, in de vorige vergadering nog tegenwoordig, is ods. onvooraien, ontvallen in de kracht zijns levens. Wat do gemeente in hem verliest, weet gij- De zorg voor het algemeen belang lag hem na aan bet hart. Ook in deze kleine vergadering, waar zijn stem zoo gaarne werd gehoord en zijn adviezen zeer op prijsge- steld, wordt zijn gemis diep gevoeld. Laten wij met eerbied aan hem blijven denken!"' Ingekomen waren a. van mej. wed. G. Vau Dommelen een kennis geving van het overlijden van haar echtgenoot. Besloten werd, deze kennisgeving met een brief van rouwbeklag to beantwoorden. b. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring der begrooting. De Voorzitter deed hierbij de geruststellende mededeeling, dat de gemeente de vroeger vastge stelde vaste nitkeering vau het Rijk, ten bedrage van ƒ6102, blyft behouden. c. Verzoek van de dames-fcestuurderessen der Doxcas-vereeniging, om haar de op de gemeente school vervaardigde kleedingstukken ter verdee ling onder de armen af te staan. Op dit verzoek werd gunstig beschikt. d. Verzook van de afdeeling Oegstgeest der Vereeuiging voor bloembollencultuur om een sub sidie in verband met de in Maart te houden tan toonstelling van bolgewassen. Hierover werd een korte bespreking gevoerd. Op b'et verzoek werd echter geen gunstige be schikking genomen. De Raad oordeelde, dat Lei derdorp bij dia expositie geen belang hoeft, omdat geen ingezetenen zich aan de bollen cultuur wjjden. Deze vormt hier geen tak van bedrijf en zal dit, naar het oordeel vau sommige raadsleden, wel nooit worden. e. Missive van Gedep. Staten betreffende eon nadere regeling der jaarwedden van den burge meester en den secretaris. De Voorzitter gaf een toelichting op de desbe treffende nieuwe wet en merkte op, dat by een verbooging der bedoelde jaarwedden, zooals Ged. Staten deze wenaclien geregeld te zien, de gemeente nog een voordeel van ƒ231 geniet. De heer Sillevis heeft geen bezwaar tegen ver hooging. Ged. Staten willen haar en het Rijk be taalt haar. De beer Koning heeft evenmin bezwaar. Mot het oog op do meerdere werkzaamheden van burgemeester en secretaris vindt de beer Sillevis verhooging zelfs billijk. Besloten wordt confirm het voorstel van Ged. Staten, en de jaarwedden resp. gebracht op ƒ900 cn ƒ700. Schrijven van het kerkbestuur der Nod.-Herv. gemeente te Leiderdorp, lietwolk den Raad op merkzaam maakt, dat do huur van deaschschuur aan den Hoogen Rijndijk door do gemeentebesturen van Loiderdorp en Zoeterwoude gezamenlijk voor den tijd van vijf jaren was aangegaan en das door beiden had bchooren te worden opgezegd 6 maanden vóór bet contract is afgeloopen, dat dit door Zoe terwoude niet is geschied, zoodat voormeld kerk bestuur de huor weer voor 5 jareu acht te zijn aangegaan. De Voorzitter merkte op, dat met 1 Mei a. s., als de buurtijd om is, ook het contract zijn geldig heid heeft verloren, en herinnerde voorts aan den destijds gednnen afstand van de aschschuur aan den Hoogen Rijndijk. Toen nam het kerkbestuur alleen genoegen met de toestemming van het gemeentebestuur van Leiderdorp. g. Verzoek van dr. W- P. Van Rhijn, om voor 1898 tot gemeente-geneesheer, belast met de vac cinatie, te worden benoemd; tevens een schrijven van hem in zake geneeskundige behandeling van zekere vrouw K. Conform het voorstel van het Dagelijksch Be stuur werd besloten, dat er het volgende jaar opnieuw aanvraag zal moeten geschieden, om in het fonds van dr. Van Deventer of in dat van dr. Van Rhijn te worden opgenomeu; en dat een be drag van ƒ16, overgehouden op den post van 250 voor fondsgelden, zal worden uitgekeerd aan dr. Van Rhijn, voor de geneeskundige behandeling van vrouw K., mits hij deze patiënte in zijn fonds houdt. Benoemd werd tot gemeeDto-geneesheer voor 1898 dr. W. P. Van Rhijn, met algemeene stemmen. Ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag ging de Raad in comité- goneraal over. Na heropening werd dit vastgesteld tot een bedrag van ruim ƒ26 en interpelleerde de heer Boot den Voorzitter omtrent de belemmering, die de scheepvaart Donderdag heeft ondervonden bij de Leiderdorpsche brug, en vestigde de- heer Koning do aandacht op eon gedeelte schoeiing aan hot Jaagpad, dat dringend verbetering behoeft. Verder niets te behandelen zijnde, werd de ver gadering door dea Voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. Voor de zooveelste maal herin- nsren wy er aan, dat door het „Leidscb Dagblad" geen extra-tydingen worden verkocht. Gisteravond to:h heeft men voomameiyk in druk bewoonde buurten de goè gemeente wederom voor ettelyke centen opgelicht, door den verkoop van een bericht van een „gruwe- lyken moord!" Daar de politi) tegen deze oplichtery on machtig is Lts te doen, waarschuwen wy nogmaals voor deze praktijken. Na dor vernemen wy, dat het uit stel van de uitspraak in zako den bier plaats gehad hebbenden kindermoord volstrekt niet i3 gelegen in hot frit, dat een adres is ge richt aan den heer offici3r van justitie, maar op grond, dat de rechters meerdere overtuiging willen hebben, dat De B. niet alleen de misdaad heeft bsgaan, daar de bekentc-nis van vrouw Kr. ts dien opzichte vry wel op zichzelve staat. Is de inrichting der woning wat betreft de zoldertrap en het luik zóó, dat Da B. van haar hulp heeft gehad om het kindje op den zolder te krijgen? zooals beide verdachtoD hadden verklaard. V/el is er een adres van do vroegere buren van De B. aan den beer officier van justitie gezonden, in dien zin ten gunst6 van De Bdat zy hom vroeger als goed gekend hebben, doch dat adre3 i3 inge diend nadat de rechtbank een nader onderzoek had bevolen. Door de aangewezen detach e- mentc-n van beide bataljons van het 4de regiment infanterie, alhier iD garnizoen, welke by mobilisatie van h.t leger een byzondere opdracht te vervullen hebben, werd heden morgen een oefening in het mobilis9eren ge houden. De 0 Nederland 8 che Bakkers- courant" meldt het volgende: Zaterdag a. s., den lsten Kerstdag, zal door de Amsterdanr.sche broodfabrieken on bakkers als een gewone Zaterdag worden beschouwd. Alleen door den feestdag prys te gaven, was handhaving der Zondagsrust magelyk. Korpel, te Schiedam, die door de rechtbank is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hy geen hulp had verleend aan zyn vrouw, di9 69nigen tyd ge leden door het omvallen van een petroleum stel zoo ernstige brandwonden bekwam, dat zy na een hsvig lyden is bezweken, beeft een r quest ingediend aan H. M. de Koningin- Regentes om kwytschelding van die straf. Te Amsterdam is gisteravond brand ontstaan in een winkelhuis op den h03k van Elandstraat en Konynenstraat. De bewoners waren, toen de brand uitbrak, af wezig; hoe de brand ontstaan is, ligt in het duister. De buren merkten, dat er brand was en sloegen de winkelruit in; toen sloegen de vlammen zóó snel naar buiten, dat zij langs den gevel in de Kouyoensfc*aat hoog omgingen, zóó, dat de rooie gloed op vry verren afstand zichtbaar was. De ruite» van het hoekhuis aan de andere zyde der straat sprongen van de hitte. De brandweer van de Prinsengracht, spoedig ter phatse, tastte het vuur met stralen op de VechtwaterRiding krachtig aan; de aange rukte stoomspuiten behoefden geen water te geven. Het huis, waarin een laarzenwinkel was ge vestigd, brandde met de daarachter gelegen ver trekken geheel uit, ook de eerste étage. Ge lukkig zyn er geen persoonlyke ongelukken te betreuren. Voor het Hof ie Amsterdam werd gisteren in hooier beroep behandeld de brandstichting aan de "Witten'ourgergracht aldaar. De rechtbank had bekl., een banket bakker, wegens gebrek aan bewijs vry- gesproken. De advocaat-generaal eischte nu zyn ver- oordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De instructie is gesloten in de zaak tegen Davy Blitz, te Rotterdam, directeur der Allgemeine Prümiön- und Rentenbank, firma M. Linden Co. Zooals destyds gemeld, werd Blitz door den substituut-officier van justitie op zyn bureel in de Boompjes gearresteerd, als verdacht van oplichting met buitenlandsche loten, effecten en verdere geldswaardige papieren. De instructie bevat een ïyvige corres pondentie met het buitonland. Voor de rechtbank te Arnhem verscheen gisteren J. De Graaff, zich noamende Van Hatium de Graaft", oud 42 jaar, bande laar in muziekinstrumenten, ter zake, dat hy in den Jaten avond van 12 Sept. 1897 te Arnhem op het landgo9d „Sonsbeek" in het houten hoofdgebouw van de Gelderscho Ten toonstelling van Nyvorheid en Handel opzet- teiyk brand heeft gesticht, van welke daad gemeen gevaar voor goederen te duchten was en ten gevolge waarvan gemeld gebouw, met de daarin aan verschillende eigenaren toe- behoorende goederen is verbrand. Het getuigenverhoor nam den geheelen dag in beslag. Bekl. houdt vol dat hy te halfelf „Sonsbeek" beeft verlaten; dat hy een glas bier dronk in een café tegenover zyn woning in de Kerkstraat, ongeveer 12 minuten loopen van „Sonsbeek"; dat te ruim elf uren zyn zoontje hem kwam waarschuwen dat de koffie klaar was; dat hy daarna te halftwaalf naar bed is gegaan. Hoe laat weet hy ni it, maar daarna is hij wakker geroepen door zyn vrouw, die hem mededeelde dc.fc er brand op „Sons beek" was Bekl. was zeer slaperig en sliep weer io. Later, omstreeks 1 uur, kwam zyn vrouw hem weder wekken, ornaat 2 brigadiers der marechausseo hem wenschten te spreken. Bekl. i3 toen opgestaan en meegegaan naar „Sonsbeek." Hy verklaarde toen niet te weten dat het hoofdgebouw op „Sonsbesk" in brand stond. Van de 43 gehoorde getuigen verdienen vooral vermelding een drietal, de agenten van politie P. J. Da Vos, hoofdagent, en H. H. Ariëns, en de schilder J. H. Parck, die alle drie, zonder aarzeling en. stellig verklaren dat zij bekl. omstreeks twaalf uren, iets voor twaalven, door den hoofdingang op het terrein hebben zien gaan. Da beide eersten, die het hek bewaakten en het indringend publiek buiten hielden, moest hem zelfs doorlaten, en ze deden dit nadat bekl. aan De Vos had gezegd; laat my binneD, ik ben exposant. De brand woedde toen reeds sedert een kwartier. Het maakte eenige sensatie toen bekl. deze drie verklaringen onwaar heette. De overige getalgen moesten uitlatingen van bekl. over vermoedelykc-n brand komen mededeelen, en de omstandigheden, waaronder assurantie werd gesloten door bekl. Zelfs was er een getuige, die alleen te verklaren had, dat bekl., die hem anders beleefd groette, hem nu op den avond vóór den brand, zonder groeten was voor'oygeloopen. Het echtpaar LTiden, dat een étalage had naast beklver klaarde, dat bekl. na eerst aangenomen te hebben een glaasje port met hen te drinken, dit voornemen plotseling opgaf, nadat hy zyn étalage had gesloten. Een stalknecht van den modelstal, die, zoo als het gerucht verhaalde, den dader het brandende gebouw zou hebben zien uitkomen, verklaarde niets gezien te hebben. Door de rechters on door het O. M. werd deze getuige gswezen op het gewicht van den eed, maar hy persisteerde niets gezien te hebbeu. Te zes uren was het getuigenverhoor afge loopen. Heden zou na een verhoor van den bekl. het O. M. aan het woord komen. Ter bestryding van het gebruik van sterken drank heeft de firma P. Stoffe Czn., te Deventer, besloten na verloop van een jaar aan iedoren arbeider, werkzaam in bare zaïk, die kan verklareo, gedurende dat jaar geon 6terken drank gebruikt te hebben, ƒ15 uit te keeren, terwyi de firma bovendien geiyk bedrag in een fonds zal storten, dat den grond moet leggen voor een pensioen fonds, dat genaamd mo3t worden het Oat- houdersfonds on beheerd zal wordon door de genoemde firma. De justitie te Groningen heeft gisteren een belangryke bekentenis ontlokt aan een marinier, met verlof te Vries (Drente): De man bracht nameiyk valeche guldens in omloop. Hy heeft bekend, z-lf de vervaardiger van het valsche geld te zijn. De valscbe munter werd bijgestaan door een boertje, dat thans ook in arrest is genomen. Te Londen waren in 1896 3S,OO0 caps of huurrytuigen. Daarin wc-rden door passagiers achtergelaten 17,000 paraplules, 8000 beurzen en o. m. een groot aantal valsche tanden! In den ouderdom van 118 jaren is in Ierland een vrouw, Annie Armstrong, gestorven. Sedert een eeuw heeft ze in Spanish Point by Miltown Malkay gewoond. Tot voor heel korten tyd is zy geen enkeion dag in haar leven ziek geweest. Vrouw Armstrong heeft drie kinderen gehad, die evenwel reeds sedert lang gestorven zyn. In een a s p h a 11 f a b rie k te Pamr plona heeft een dynamiet-ontplofflng plaats gehad. Door bet hierop gevolgde instorten van een muur werden drie personen gedbod en tien zwaar gekwetst. In dronkenschap sloeg te Brussel een vader zyn dochter zoo hard op het hoofd, dat haar leven in gevaar verkeert. In den kreits Zerbst in Anhalfc- Dsssau is by een bruiloftsfeest nog eens een echto ouderwet8cho scbransparty aangericht Voor koeken werden verbakken 111 mud mee» en voor het feestmaal gebruikt: 2 oasen, 2 vett( kalveren, 4 varkens, 3 reeën, 26 hazen, ganzen, 6 eenden, 25 kippen en 75 poni karper en van dit alles zyn niet veel kliskje* overgebleven. Aan wyn werden 500 flessche* leeggedronken. KOLONIËN. BATAVIA, 19-23 November. Aan den onderwyzer der 3de kl. H. "W, De Beyl is een maand verlof naar Batavis verleend. Het wegens ziekte aan den opzichte» der 3de klasse by Waterstaat ter Suma tra's Oostkust L. A. Wettere naar Penang verlesnd verlof is om dezelfde zeden met een maand verlengd. Da officier van gezondheid der 2de kl. J. H. P. Van Kerkhoff ia door de genees kundige commissie weder geschikt verklaard voor alle militaire diensten. Wy vernemen, dat in de maand Febr. a. 8. de advocaat generaal mr. M. De Jong met buitonlandsch verlof zal gaan; zoo ook in het voorjaar de 2de gouvemenrents secre- taiis mr. J. W. T. Cohen Stuart, ais dan vervangen wordt door dea heer D. F. W. Van Rees. {J.-B.) Uit Buitenzorg wordt aan de „J.-B." medegedeeld, dat het praesidium van de Wees kamer te Soerabaïa nog niet Is vervuld, omdat vermoedeiyk in de vacature zal worden voor zien door de benoeming van iemand buiten het personeel der Weeskamers; dat het voor de hand zou liggen en regelmatig wezen zou,' indien de vroegere titularis, mr. Beets, onlangs van verlof teraggefceerd, tot zyn vorige functie werd benoemd, maar dat hy dit liever niet wil en dat alsnu de kansen gunstig staan voor den gepensioaneerden rechteiiyken amb tenaar mr. Arriens. Beide heeren zouden dan geholpen zyn. De „J.-B." meldt, dat de raad van justitie te Padang, den heer J. Boon, „die te Batavia ten onrechte vyf maanden preventief gevangen gezeten heeft", voorloopig op vrye voeten heeft gesteld. Te Palembang heerschen, naar men van daar aan het „Bat Nieuwsblad" schryft, choler* en koortsen in min of meer hevige mate. Naar aanleiding rnn verschillende door belanghebbenden ingediende verzoeken om een hooger rangnummer by hun kader is door do Regeering het volgende bepaald: By definitieve benoeming tot algemeen ont vanger of adjunct-ontvanger van 's lands kas sen van een ambtenaar, die vroeger by een anderen tak van dienst werkzaam is geweest, wordt zyn anciënniteit ten opzichte van de algemeene ontvangers en adj.-ontvangers van 's lands kassen, dia een geiyk traktement genieten, in den regel bepaal! door de dag- teekening van het besluit, waarby hem voor de eerste maal een betrekking is opgedragen, waaraan een traktemeDt of inkomen tot hetzelfde bedrag is verbonden, met dien ver stande, dat by do beoordeeling hunner aan spraken op bevorderingen bij hun kader in do eerste plaats zil worden gelet, op be toonde geschiktheid als ontvanger of adjunct- ontvanger. {J.-B.) De prinsen van Ko=tei zyn te Batavia den 16den Nov. vin hun uitstapje naar Europa teruggekeerd. Negen lste luitenants te Kotta-Radj. hebben by den Goov.-Generaal een request iDgediend om hun wegens diefstal tot gevan genisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand veroordeelden raDggenoot H. G. T. Bosch gratie te verleonan van die straf. In een Atjeh-correspoBdeatie aan het „Soerab. HdbL" van 15 Nov. wordt voor dien officiei ook een goed woord gedaan. Door den gouveriwaE'generaal van Ned.-Indiè zyn de volgende beschikkingen genomea: CTVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen:Eervol uit 's lands dienst, de commies ode klasse bij den post- en telegraafdienst N. B. H. Kloesman. Gestold: Ter beschikking yan den voorzitter, van den landraad te Bangkalan (Madoera), ten eiüdo te worden belast met griffierswerkzaam- heden bij dat college, de ambtenaar voor de rechter lijke macht mr. V. G. Wortelbeek Muller, thans ter beschikking van den president van den raad van justïtia te Batavia. Nader verlengd: Voor den tijd van zer, maanden of zooveel korter als zal blijken vol doende te zijn, de termijn, waarvoor de ambtenaar W. A. J. Van der [Heulen ter beschikking is ge steld van. "den voorzitter van den landraad te Malang (Pasoerocarrj. ton einde metgriffiorswerk- zaambeden bij die rechtbank te worden belasL By het binnonl.-bestoor pp da hez. buiten Java eu Madoera. Benoemd: Tot controleur lste klasse S. H. Scbaank, ambtenaar op non-actiivibait, laatst die betrekking bekleed hebbende, met bepaling, dat. hij geplaatst wordt in de residentie Oostkust van Sumatra, DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Twee maanden verlof naar Soekaboemi en Siaiilaa? glaja wegens ziekte aan den off. van gez. Isto ld. bij het subs.-kader te Batavia, J. B. Van Deventer;! tvreo maanden verlof naar SockabDemi eu »8in- danglaja wegens ziekte aan den lsten luit. der genie, by bet subs.-kader. te Batavia, F. Tombrink twee maanden veldof naar Buitenzorg wegens ziekte aan den off. van gez. 2de kl. bij bot subs.- kader te Batavia, D. J. Hulsboff Pol; twee maanden verlof naar Ma gelang wegens ziekte aan dea 9don luitJkwni. te Semravang, J. F. Deibert. Overgeplaatst: Bij het 4de depot-bat. de kapt. bij het 12do bat. inf. geëv. vsm Atjeh naar Padang, P. W. J. Van der Schoot; bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. do kapt., bij het 4de aepot-batóljon te Fort-de-Kock, P. HirrtzeV bij bet 2de reserve-bntde lste lait. bij het 12de bat. inf. in Atjeh IL C. J. Ter Beek; bij het 2de bat. inF., de 2de lnit. bij bet 7de bat. inf. in Atjeh, J. Pragex; J naar Atjeh, tor beschikking van don gew. in£ aldaar, de kapt. int van het bur. van den geW. int. te Scmarang, G. P. Vau der Waart van Gutik; naar Batavia op hot bureel vin den gew. int. aldaar de kapt.-kwm. ter hescbikking van de£ gew. int. te Kotta-Radja, A. E. G. C. G. Van Kelders naar Atjeh tor beschikking van den gew. iui

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2