dat heer W. De Graaf, architect der ge meente Schoterl :nd, die betrokkiog aanvaardde. Deze functie was reeds vóór hem door xiJn vader ongeveer 40 jiren vervuld. Ten behoeve van het departement van B.nnenlandsche Ziken is door Gedeputeerde Staten der provinciën aan de gemeentebesturen verzocht een opgave te will n zenden van: lo. het aantal bedeelden, sedert twee jaar of korter binnen elk bedeelingsgebied woonachtig; 2o. het aantal der sub 1, bedoelde personen voor zoover zy gedurondo het jaar vóór hun veitrek uit de vorige woonplaats aldaar onder stand hebben genoten. Het stoomschip „Admiral" vertrok 17 Dec. v^n Mozambique naar Vlissi- gen en lTam- tuig; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Dec. van Port-Said; de „Prinses Mario", van Batavia naar Amster dam, passeerde 19 Doe. Kaap Finisterre; de „Koningin Wilhelmina" arriveerde 19 Dec. van Amsterdam te Batavia; de „Lombok", van Amsterdam nair Batavie, pasaeerde 19 Dec. Kaap Roca; de „Sumatra",,van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Dec. van Penm; 3e „Borneo", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde IS Dec. te Suez; de „Edam" srriveerde 18 Dec. van Amsterdam te Nieuw,- Yorkde „Kanzier", van Oost Afrika naar Vlissjngen en Hamburg, arriveerde 18 Dec. io Aden; de „König", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 18 Pec., to Lissabon. A 1 f e n Alhier zal voor de gemeenten Alfrn, Hazerswoule, Aarlandorvoan, Leiden, Leiderdorp, Zotter woude, Woubruggp, Ou la hoorn, LeimuiJen, Rynzaterwoude, Ter-Aar, Alkomade en Koudekerk (htt 10de district) een ttier-nkeuring worden gehouden op 17 Maart 1898, 's vcorm. te elf uren, volgens bet reglement ter bevordering van de vee fokkerij in dit gewest. Aarlanderveen: Vcor deze gemeente zijn aangewezen tot schatters van het meubi lair len beboovo der personeele belasting dienst jaar 1898 de hoeren G. Yan Egmond te Ouds hoorn en G. Vreedenburch te Woerden. Benthuizen: Zaterdagavond hebben de ingezetenen van Benthuizen hot eerste genot en genoegon gesmaakt eoner algeheele dorps- verlichtiog. Dfr daartoo aangekochte lampen hebben u.tmuntend aan dat doel beantwoord. Een woorJ van lof en dank mag dan ook niet onthouden worden aan lion, die zich. daaitoo zooveel mot ito. en inspanning hebben getroost. De tweede zitting van den Militieraad voor do gemeente Benthuizen zal worden ge houden te Leiden in het Invalidenhuis op Maandag 10 Januari 1898, dos voormiddags te balftien. Haarlemmermeer: Tot notabelen der Hervormde Gemeente alhier zijn benoemd de heeren P. Van Re2uw(jk met 37, W. De Koning met 37, A. Brenre met 29, J. Kort met 2S, B. C. SJiggers met 27, en G. A. A. Knaap met 26 stommen. Voort3 verkregen de heeren R. Groeneveld 10, P. Molenaar 7, A. Kroop 5, J. Troost 5, K. G6hrels 4 en A. Breure Jr. 2 stemmen, cn A. Pruissen Jr G. Ytn Galen en F. Groot ieder 1 stem. Voorhout: Bij de voortduren Je toeneming der bevolking wordt er ook naar gestreefd in de gemeente meer gezelligheid aan to brengen. Tot dit doel zal op Dinsdag 21 Dec. a. s., des avonds to zeven uren, in het café Paarde- kooper een bijeenkomst worden gehouden tot het bespreken van de oprichting eener Sociëteit. Tot inschrijving voor de Nationale Militio van de mann6lijkaingezotenen, geboren in het jaar 1879, zal meer bepaald zitting worden gehouden in het Raadhuis op Dinsdag 11 Januari 1898, des voormiddags te elf uren. Uit (le „Staatscourant". Bij koninklijk besluit van 18 December 1897 zijn, met ingang van 1 Januari 1898, benoemd- lo. tot lid en voorzitter van de Centrale Commissie voor de Statistiek, mr. W. A. baron Van Yerscbner, raad-adviseur bij liet departement van waterstaat, handel en nijverheid, te 's-Grarcnhage; 2o. tot ondor-voorzitter mr. A Kcrdijk, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage. 3o. tot lid mr. N P. Van den Berg, president directeur yan de Nederlandsche Bank te Amsterdam G. M. Boissevnin, to Amsterdam.; jhr mr. G. De Bosch Kemper, secretaris-generaal bij het depar temeut van waterstaat, handel en nijverheid te *8-Gravenhage; A. baron Van DedCm, lid van de Jweode Kamer, te Dalfsen mr. D P. D.- Fabius, hoogleeiaar aan do Vrrjo Universiteit te Amster dam; mr. H. B. Greven, hoogleeraar aan de Rijks universiteit to Leiden; mr. J. J. I. Harte vanToekien- burg, lid van do Tweede Kamer te 's-Graveuhage; mr. B. 11. Pekelharing, hoogleeraar aan de Poly technische School te Delft; M. H. J. Plantenga, kolonel, sous cbef vau den generalcu staf te 's-Gravenhage; Th. De Iiot, voorzitter van do afdeel mg Rotterdam van het Algemeen Nêder- landsch Werkliedenverbond te Rotterdam; dr. R. FL Saltet. hoogleeraar aan do gemeentelijke univer siteit to Amsterdam; mr. .1. I\ Sprengcr van Eyk, oud-minister van financiën, te 's Gravenhagemr. W. P, A. Vorkeik Pistorius, minister-resident, secretaris-generaal bij het departement van buiten- landsclie zaken, te 's-Gravenhage; mr. N. J. E. I)e Voogt, hoofdcommies, chef der bureaux bevol king en burgerlijke stand, to Rotterdam; R. Van Zinderen Bakker, wethouder der gemeoutoOpster- land, to Gbrredjjk. Benoemd tot officier van justitie bij de arron- dissements-ioclitbank te Tiel, mr. K. M. Schram de Jong, thans officier van justitie bij de arron- dissoments-rechtbank te Zioriksee; tot directeur van en leeraar aan do Rijks- hoogere hurgorscbool te Winterswijk, O. Ten Have, ihnns leeraar aan genoemde schooltot magazijnbediendo bij bet huot'dbe9tuur der posterijen on telegraphic J. Vau der Beek, thans vaste knecht bij gemold hoofd bestuur. Benoemd lot ridder in de orde van den Neder- laiulschen Leeuw do heer dr. A. Drost Dz., en tot officier in de oide van Oranje-Nnssau da hoor J. Craandijk, respectievelijk voorzitter en onder-voor- zittor van het hoofdbestaur van het „Nederlandsch Zcndclinggeiiootschap." Bij beschikking van den minister van hinnen- landsche zaken van 18 December 1897 is mot ingang van 1 Januari 1898 benoemd tot assistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht, dr. IL U Visser, te Groningen, en hem tevens, met ingang van denzolfden datum, eervol ontslag verleend als assistent aan het Rijkslandbouw- roefstation te Groningen; en zijn benoemd: voor et tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Decem ber 1898, tot assistent, aan liet. Rjjkslandbouw- proefstatiou to Groningen, dr. H. Hartoog van Ark te Purmerendvoor het tijdvak van 1 Jan. tot eu met 30 Juni 1898, tot assistent aan het Kijkslandbouwproefstation te Goes, M. A. C. F. Bolomev, te Breda, en voor het tijdvak van 1 Januari tot on met 31 December 1898, tot assistent aan bet Rijkslandbouwpi oefstation te Wageniugeu, G. A zings Venema, aldaar. Met ingang vau 1 Januari 1898, aan dr. P. H. Yan der Meulen. op ziju verzoek, eervol ontslag verleend ais assistent voor de scheikunde aau do Polytechnische School to Delft. TWEEDE KANEB. Oorlog sbogrnoti ng. Bjj do onderdeelen der Oorlogsbegrooting dringt de heer De Bas aan op verbetering van de promotie by do intendance. De Minister antwoordt, dat voortaan aan de kwartiermeesters, die niet aan do eischen van den intendance-cursus hebben voldaan, dit spoedig zal worden medegedeeld, opdat zy zich niet langer vleien met promotie. Ook zal by herzien de wet, regelende de promotie by keuze. De heer Van Vlijmen vraagt van don minister het uitlokken van koniDklyke besluiten om de indiensttreding van gewone, on gegradueerde reservisten mogel'yk te maken, en zoodoende de goede instelling van het reservekader tot meerderen, bloei te brengen. De heer Pnttersen dringt aan op verbete ring van de positie der fomiers. De Minister dankt voor de woorden van lof, aan het reservekader gebracht. Hij zal over wegeu of uitbreiding in zyn stelstJ past. Yer- batering van de positie van fourier acht hy onnoorig, maar hy belooft onderzoek. Op een vraag van den heer Tijdcman om. het tegoed op de zakboekjes van vrijwillig dienende onderofficieren en minderen met No vember uit te betalen, antwoordt de Minister, dat 't nog onderzoek vereisebt of het voordeel van een dergelijke bepaling wel opweegt tegen de bezwaren, daaraan verbonden. De heer Van Vlijmoi wenscht betere voor bereiding voor de mo.-iiyke taak van regiments commandant; en voorts gelegenhoid te ver schaffen aan troepen-aanvoerders, om zich by de grooto manoeuvres by eventueels critiek van den hoofdleider beter te kunnen verant woorden. De Minister zal een en ander overwegen. Aan d.n heer Smeenge belooft do Minister overweging van instelling van een vaste keu ringscommissie voor de remonte. De Minister zal een onderzoek instellen naar de wenschelykheid eener hervorming van de militaire gymnastiek, waarop de heer Verhey aandroDg. De beer De Klerk vraagt voor de werk lieden dor constructie-werkplaats te Delft uit- keering van het loon per week, in plaats vdn om de 10 dagen; uitbetaling van het loon voor erkende christ. feestdagen; vluggere uitbetaling van pensioen en opneming van hunno weduwen en weezen in het Rijks- ponsioenfonds. Da Minister gelooft niet, dat de bezwaren om verbetoring te brengen onoverkomelyk zyn. Aan den heer Staalman belooft de Minister verbeteriDg van de woningen der gehuwde militairen, en aan den heer Balümann open bare aanbesteding der gist-leverantie te zullen overwegen. Do heer Troelstra dringt aan op lotsver betering van de gezellen ia de militaire bakke ryen. Hy zou wenschcn, dat de militaire bakkeryen een voorbeeld namen aan de coöp. vereeniging „De Volharding", te 's-Gravenhage. Daar wordt wekelyks 54 uren gewerkt en de gezellen krygen dadeiyk by hun in-dienst- trediDg 15 weekloon. Deze cyfer3 zyn by de militaire bakkeryen 70 a 75 uren en 7.50 weekloon. De Minister meent, dat een vergelijking niet opgaat. Da gezellen aan de militaire bakkerijen krygen, behalve Iood, ook brood, ge neeskundige behandeling en recht op pensioen. Hy belooft echter de zaak te zullen onderzoeken. De heer Troelstra wenscht lotsverbetering voor de kleermakers der militaire inrichtingen. Hy cringt aan hen te maken tot rykswerk- lioden met meer loon. De Minister wyst op de bezwaren, deze lieden tot rykswerklieden te maken. De heer Troelstra bestryot uitvoerig de gestadige uitbreiding van het corps mare- chausseo, wyst er op, dat men by de in-dienst- noming niet erg kieskeurig is, en dringt op inkrimping a3D. Het wapen der marechaussee is totaal ongeschikt voor het volk. De pla-.tsriyke politie is ook in het Noorden meer dan voldoende. Het optreden der marechaussee werkt niet kalmeerend, het prikkelt en werkt juist orde- verstorend. Hy wyst op do raachtsover6chry- ding by verschillende gelegenheden door de marechaussee in hot Noorden gepleegd, en op de opstootjes ten gevolge van dronken schap van marochaussoes. De plaatsing van de marechaussee in die streken was onge rechtvaardigd. De kosten van dat wapen is oen ergoriyko geldverspilling. Da Minister laat deze zaken onbesproken en verwyst naar de mededeelingen in zyn memorie van antwoord. Da Minister zegt, dat veel van 's heeren Troelstra's redeneering over 's Ministers hoofd hoengaat. Do uitvoe rende maebt kan het best beslissen of de man bereden moet zyn, en de Minister kan er wel wat meer van weten dan spreker. Het debat is govorderd tot de Vesting- begroo'iag. Hedennamiddag te balftweo voortzetting Vestingbegrooting 1S98. Door den heer Balilmaon is voorgesteld den post betreffende werken ter verbetering van de stelling van Amsterdam, uitgetrokken op een totaal bedrag van 1,060,700, te vermin deren met f 25,000. Internationaal privaatrecht. Blykens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het ontwerp tot goedkeuring van het op 14 November 1896 to 's Graven- hage gesloten verdrag tot het vaststellen van g.?meenschappeiyke regelen ten aanzien van sommige onderwerpen van internationaal privaatrecht op de burgerlijke rechtsvordering betrokking hebbende en het daarby behoo- rende, op 22 Mei 1897 te *s-Gravenbage ge- teekend additioneel protocol, gaf men groote voldoening te kennen over den gunstigen uitslag, waarmede onzer Regeering hare eerst9 pogiog tot verkryging van eenheid van rege ling op het gebied van het internationaal privaatrecht beoft bokroond gezien en hoopte meD, dat die eerste stap spoedig hoor meerdere mogo worden gevolgd. Spoedige bekrachtiging van het verdrag werd zeer wenschelyk geacht. Plaatselijke accijnzen. Uit het afdeelingsverslag der Kamer omtrent het ontwerp tot alwykmg van den regel, ge steld by art. 241 der Gemeentewet omtrent plaatselyke belastingen ten behoeve van de gemeenten Hellevoetsluis, Middelhamis, Vlie land, Helder, Urk, Terschelling en Vlissingen, blykt, dat vele leden teleurgesteld waren door dien ook na de wet, regelende de financieels verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, de noodzakelijkheid blyfo bestaan voor de bedoelde gemeenten afwyking toe te laten van den regel, gesteld by art. 241 der Ge meentewet. Waar sedert de afschaffing der plaatselyke verbruiksbelastingen in 1865 telken jare de uitzondering voor deze gemeenten moest wor den bestencigd, had men gehoopt, dat na de nieuwe regeling der gemeente financiën deze voorziening had kunnen achterwege blyven en zulks te meer, omdat al de zeven betrokken gemeenten door de wetswyziging hoogere uitkeering uit 's Ryks schatkist zullen ont vangen. Men drong aan op een herziening der meer gemelde wet tot regeling der gemeentefinan- cion, althans voor zooveel betreft de gemeenten, die in zeer ongunstigen fioanciëelen toestand verkoeren. Zitting van heden. Per telegraaf.) By de behandeling der Vestingbegrooting is verworpen_ met 44 tegen 41 stemmen het amendement-Bahlmann om te weigeren de eerste f 25,000 voor bomvry logies in de forten der stelling Amsterdam. De Minister verklaart zich voor oen krach tige voltooiing der stelling met verdeeling der kosten en ia in beginsel vóór doortrekking naar de Noordzee. De Vesting-begrooting werd aangenomen, en daarna de geheele Oorlog3-begrootlng met 80 tegen 6 stemmen. Geveilde porceslon. Gehouden verkooping in het Notarisbuis aan Den Burg, alhier, op Zaterdag 18 Decem ber 1897, ten overstaan van: Mr. C. H. P. Klaverwyden, notaris te Leiden: twee huizen, Voorste Zandstraat 21 en 21a, en Langegracbt 122, respectievelyk in bod f 1925 en ƒ1190, kooper de heer J. W. P. Licht qq., voor f 1925 on f 1202. 2. A. D. Yygh, notaris te Leiden: het huis, Waardgracht 12, in bod f 1050, kooper de heer H. J. Da Nio qq, voor 1057; het huis, alsvoren 16, in bod f 1000, kojper de heer J. W. P. Licht qq.het huis, alsvoren 42, in bol ƒ990, kooper de heer J. Rosdorff qq. het huis, alsvoren 48, in bod 800, kooper de heer P. De Bruyn qq., voor 825; het huis, alsvoren 62, in bod 920, kooper de heer H. Dekker; het huis, alsvoren 64, in bod ƒ900, kooper de heer N. Beekman; het huis, Prinsensteegje 11, in tod 300, kooper de heer J. Stoeke; het huis, Vischpoort 4, in bod 230, kooper de heer P. De Vlaam, voor 231; het huis, Gasthuislaan 8, in bod ƒ840, kooper do heer C. C. Van Ingen qq., voor ƒ900; de huizen, Waardgracht 50 en 68, respectievelyk in bod 870 en ƒ910, de heer J. A. Plf.tteel qq drie huizen, alsvoren, res pectievelyk in bod ƒ900, 750 en 720, de hoer J. Van Iterson qq., voor 950, 750 en ƒ720-, twee huizeD, Haverstraat 73 en 75 en Prinsenstoegje 13, respectievelijk in bod 750, 750 en 520, de heer J. C. Platteel qq. Invoer yan yce in België. Blykens bericht in den „Moniteur Be'ge", van 17 dezer, zal de invoer per spoorweg van voor de slachtbank bestemd Nederlandsch rundvee en schapen langs het tolkantoor Visé (station) van den 24sten a. s. af, moeten geschieden des Dinsdags en Zaterdags, van zonsopgang tot 12 uren. Ditzelfde geldt ook voor den invoer van paarden, tenzy 24 uren van te voren don met het toezicht belasten veearts van het voor nemen tot invoir kennis is gegeven. Blykens bericht als boven zal het invoeren van paarden, rundvee en schapen van Hol- landsche herkomst toegelaten zyn den 24sten en 31sten December 1897 op de gewone uren, in stede van den 2östen December 1897 en den leten Januari 1898, langs de hierna- vermelde tolkantoren eD hulpkantoren: Zelzate (station), Zandvliet, Esschen (-tation), Esschen (dorp), Poppel, Ach.l (station), Visé (station), "Welkenraedt (station), Momignies (station) en Meen;n (station). Burgerlijke Staud van Leiden. Eerste huwelijks-afkondiging van 19 Dec. J. J. Wïssenburgh jm. 32 j. en C. M. v. d. Hoydo jd. 24 j. H. v. d. Zeeuw jm. 25 j'. en M. v. Wouw jd. 26 j. D. A. Meijor jm. 30 j. en C. J. v. Wijngaarden jd. 24 j. I. Crama jm. 19 j. cn S. E. M. Korenhof jd. 19 j. L. Dikoma jm. 37 i. en E. A. Scboemaker jd. 28 j. S. K. y. d. Wijngaard jm. 24 j. en J. E. Dnhbelaar jd. 20 j. J. G. Beunink jm. 28 j. eD J. M. M. Plantfober jd. 27 j. P. M. Draeck jm. 37 j. on C. J. Van Deonen jd. 34 j. A. J. Peters jm. 24 j. en M. J. Van Veen jd. 22 j. A. Tuk jm. 28 j. en M. Van Pry jd, 27. HILLEGOM. Bevallen: A. Topper geb. Pijn- acker Z. R. M. F. Litjen9 geb. v. d. Donk D. H. M. E. Weijera geb. Bos W. Pbilippo geb. Gabel D. M. 81otegraaf geb. Vreeken D. J. J. Mink geb. v. Kgrr.ond Z. A. M v. d. Hulst geb v. d. Weijden Z. NOORDWIJK. Goboi en: Adrianus, Z. van.T. Hazonoot on A. v. d. Wiel. Jacob Laurens, Z. van J. L. Wassenaar on J. L. Colijn. Johannes, Z. van A. J. Hoogendam en M, Hoogstraten. Jannetje, D. v. D. M. Passcbier eu J. Verloop. Overleden: Maria, D. van W. De Haas eu M. W. Van Dijk, 5 maanden. VOORHOUT. G&boron; Bernard us; Z. van J. Zwetsloot en C. B. Van der Meij. KOLONIËN. BATAVIA, 17 en 18 November. Engclsche mail). Op 18 November is te Buitenzorg dr. L. B. E. Lodoboer, directeur van het krankzin nigengesticht to Batavia, in het bad door een beroerte getroffen en daaraan overleden. J.-B Naar het „Centrum" mededeelt, gaat de predikant J. H. Da Vries, van Djokdjakarta, in Febr. 1898, wegens langiungen dienst, met één jaar verlof naar Europa. Aan de onderwyzeres 2de kl. A. E. L. Steens Zynen is wegens ziekte een tweejarig vtrlof naar Europa verleend. De onderwyzeres 1ste kl. te Malang M. F. Der Kinderen zal in het begin van 1898 's lands dienst met pensioen verlaten. Uit Magelajig schryft men aan de „Loco motief," dat aan den off. van gez. Blonk wegens ziekte een certificaat is uitgereikt voor verlof naar Europa. Men deelt aan de „J.-B mede, dat de chef van den generalen staf de thans in Atjeh aanwezige troepenmacht voldoende acht oen de verovering der Podirvallei te ondernemen en dat de chef van het wapen der infanterie die meaning deelt; do laatste zou zelfs ge wenscht hebben, dat cie varovering roeds ter hand genomen ware togelykertyd met do ontzetting van Segli. In Atjöh zelf, waar men met com pagnieën van 80 man moet uitrukken, denkt men er minder luchtharti/ over. Ook schryft men van daar, dat de majoor der infanterie Verlinden er over denkt zyn pensioen in dien ranjr tQ verdionen. Liefde-drama. Men meldde dd. 17 Nov. aan het „B. N." uit Soerabaia: Hedennacht te 3 uren heeft alhier een dubbele zelfmoord plaats gehad van mejuf frouw S. en den heer B., geëmployeerde bij deu photograaf Kurkdjian. De verslagenen waren eorst 22 en 20 jaar oud. De heer B. woonde in het huis van den haer Kurkdjian en had reeds langen tyd ver keering met mejuffrouw S., die voor de huis houding itt dienst was by den heer Schell, zwager van den hear B. Toen dezen de verhouding van den heer B. en mejuffrouw S. tér ooren kwam, ontzegde hy mej. S. zyn woning en deelde daarna zyn zwager, den h6er B., mede, gehoord te heb ben, dat zy ook met anderen betrekkingen onderhield. Mejuffrouw S. is na haar ontslag by den heer Schell er in geslaagd een betrekking te vinden te Kasri (ty Bangil). Na aldaar acht dagen te z(jn verbleven, keerde zy gisteren met den trein terug naar Soerabaia, en stapte af aan het huis van den heer Kurkdjian. Denzelfden middag scbynen er over de ver houding van B. en mej. S. harde woorden gevallen te zyn tusschen hem en zyn familie, en dit schynt de directo oorzaak van den zelfmoord te zyn. Da familie gist althans, dat beiden zich uit wanhoop hebben doodgeschoten, omdat de heer B. geldelijk van haar afbankeiyk was, of dat de heer B. tot de ontdekking was ge komen, dat mej. S. inderdaad m6t anderen eveneens betrekkingen onderhield en daarop eerst haar en toen zichzelf heeft doodgeschoten. Beider lykon zyn naast elkaar gevonden. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Bonoemd: Tot notaris te Pa9oeroean. A. E. Wigeri van Edoma, candidaat-notaris; te Tangerang (Batavia) A. Van der Leeuw, thans tijdelijk vervangend notaris aldaar; tevens vendumeester te Toeban (Rem bang) E. H. Carpentior Alting,candidaat-notaris; tot advocaat en procureur bij den raad vafa justitie te Soerabaia mr. J. Van der Willigentot adspi- rant-controlenr jhr. L. De Stoers, ambtenaar op non-activiteit, laatst die betrekking bekloed heb bende, met bepaling, dat hij geplaatst wordt in de residentie Pasooroean. Verplaatst; Van de residentie Banjoomas naar do residentie Pekalongan de adspirant contro leur J. F. E. Ten Brink van de residentie Pasoe- roean naar do residentie Baujoemas de adspirant- controleur II. A. Voet. Vergund: Aan den referendaris tor algemeene secretarie mr. J. Paulus, om, in de plants van <ien heer li. M. Lachapelle op te tredcD als mede redacteur van het bijblad op het Staatsblad van Nederlandsch-Indië. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig ver lof naar Europa aan den predikant bij de protes- tantsche gemeente te Poerworedjo (Hagelen) A. Steenhouwer, met bepaling, dat bij zyn betrekking den 7den December 1897 zal ncderleggen. Wegens langduiigen dienst één jaar verlof naar Europa aan den opzichter 2de klasse bij de exploi tatie der Staatsspoorwegen op Java H. Laugelann, met bepaling, dat hij den lbden November 1897 zijn betrekking zal nederleggen. V o r 1 e n g d Met drio maanden of zooveol korter als zal blijken voldoendo te zijn, do termijn, waarvoor de substituut-griffier bij den rand van justitie te Soerabaia mr. 11. Jelgerhuis Swildens is belast met do function van buitengewoon voorzitter van den landraad te Sidoardjo (Soerabia); do ambtenaar E. P. A. Reneuret ter beschikking van voornoemden builengowunen voorzitter is gesteld, ton einde te worden belast met griffic-rswerkzaamheden. Met zes maanden bot verlof naar Europa van den lsten commies bij het dep. van onderwijs G. A. L. Van Sloo'.en, den leeraar aan bet gymnasium M. J. H. Tor Linden en den controleur iste klasse G. E. A. F. Rudolph. Na dor verlengd: Met zes maanden hot verlof van den assist out-resident dor" Westkust van Atjeh A. J. Ch. De Neve. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dionst, de klerk bij de nlgemoeno rekenkamer D. Ciebraut. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Van Atjeh afgelost: De 1ste luit. der inf. H. C. J. Ter Beok, de 2de luit. der inf. J. Pragor, de lsteHuiL der art. D. A. M. G; Planchengenoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun. door hnn vapenchef zal worden aangewezen; de kapt.-kwai tiermcestor A. E. G. C. G. Van Elders, de 2de luit. kwartm H. Van der Palm; genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hun dionstcbef zal worden aangewezon. Verlengd: Met zes maanden het verlof naar Europa van don lsten luitenant der inf. Franssen en den 2den luitenant der inf. F. Halkema. Nader verlengd: Met zes maanden het verlof van den majoor der inf. E. C. Houbolt, den kapiteia-inagazijnmcester J. De Visser en den kapitein der inf. G. K. F. Collard. Gemengd Nieuws. In den avond van den 21aten November worden drie korporaals van het 4de reg. infanten--, in garnizoen te Leiden, op don Stationsweg door oen half beschonken kerel tegen het lyf geloopen, waarby een hunner door hem begroet werd met do zeker niet vleiende benaming van „gestreepten ezel". Daarmede nog niet tevreden, begon by een der korporaals, iemand, dien hy m t eens ken Ie en tegen wien hy mets had, te stompen. Toen oen zt)ner kameraden zich daarmede wilde bemoeien, trok de dronkaard plotseling diens sabel uit de scheede, lisp er mede weg on gooide haar by ae Beestenmarkt in het water. Voor dez9 „heldendaad" vorderde het O. M. by de Hriagsctre rechtbank heden voor den 21-jarigen leerlooier J. J. v. B. uit Leiden 3 maanden gevangenisstraf. Voor G. B.t te Leiden, die zich tegen de politie had verziet b\i zlin arrestatie wegens weijericg om naacr üh woonplaats op te geven, werd 7 dagen geëncht on voor P.M., uit Leiden, die oen politie-agont mishandelde op de Haarlemmerstraat, 7 dagen. Uitspraak Donderdag 30 Dec. a. 8. De rechtbank gelastte heden oen nador onderzoek in de zaak van den kindermoord te Leiden en wel speciaal met betrekking tot de inrichting der woning Kalvermarkt No. 3 te Leiion, waar de moord hoeft plaats gehad. Aan een beambte is opgedragen fce onder zoeken de wyze, waarop men toagang krygt tot den zolder, waar het kind volgens bekentenis van de beklaagden om htt leven werd gebracht. De zaak zal alsdan Donderdag a. s. opnieuw dienen. De Leidscho cricket- en voetbal vereniging „Ajax" speelde gisteren op haar terrein aan den weg naar Zoeterwoude tegen do Dalftsche club „Concordia", en won met 9-0 punten. Hedenmiddag om halftwee ge- raakten twee jongens in de Oudo Vest t& water, terwyi zy aan het stoeien waren. Ze kwamen echter met den schrik en oen nat pak vry. Volgens het reglement ter be- vorderiog van de paardenfokkery in deze provinci3 zal een keuring van dekhengsten boven 3 jaren plaats hebben te Leiden, op Zaterdag 19 Februari 1898, 's voormiddags to elf uren. In de voti» week heeft op den Wassenaarschon'^veg een ontmoeting op de sabel plaats gehad tusschen jhr. mr. S. v. S., ambtenaar aan een der Departementen van algemeen Bestuur te 's-Gravenhaga, ea de advocaat rar. V. O. Jr., ten gevolge van een woordenwisseling By dit tweegevecht zou de een een houw over het oor en da ander oen houw over den buik hebben ontvaDgen. Da justitie stelt, naar men verneemt, een onderzoek naar dit duel in. Uit den Hofvyver te 's-Graven hage is hedenmiddag opgehaald het lyk van een heer, vermoedelijk dat van het vermiste hoofd der gemeentelijke school aan de Rogge veenstraat aldaar, den heer Van Swieten, vroeger onderwyz^r aan de jongensschool 2de klasse te Leiden. Tydens de bewoners naar de kerk waren is Zondagochtend t9 '6-Gravenhage in gebroken in een huis aan de Warmoezierstraat. Er wordt ƒ80 vermist. Terwyl Zondag-middag een bewoner van de Zorgvliststraat aldaar by z;ch thuis oen revolver scboon maakte, ging het vuurwapen eensklaps af, waarby de man zooianig door den kogel werd getroff-.n, dat hy oogen- blikkeiyk stierf. To Haarlem is een schermwed- stryd gehouden van leden van den Noderland- schen Schermbond. Daaraan w<?rd deelgenomen door: Sparta" (te Lelden), „Excelsior", „Schuttery" en „Kracht door Oefening" (alle te Haarlem), „Kracht door vlugheii", „Oranje" rO. A. S. C.", „Vrye "Wapenbroeders", „Wapen- trouw" en „Minerva" (alle to Amsterdam). Ingeschreven waren 110 deelnemers, waarvan 29 voor Afd. A. a. (degen), 26 voor A. b. (sabel), 13 voor B. c. (degen), 9 voor B. d. (sabel), 16 voor C. e. (lange stok), 14 voor C. f. (geweer) en 4 voor D. g. (degen). Do uitslag is van: A. a. B. Van der Stappen („Vrye Wapen-

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2