N°. f1603 Dinsdag 21 December, A°. 1897 feze £oarmit wordt dagelijks, met uitzondering van <Epn- en feestdagen, uitgegeven, Boekjes vaa ündriessen. Hos Frcd aan een vrouw kwam. LEIDSCH DAGBLAD, JPBUS DEZEB COUBANTi Toor Leiden per 3 maanden. r c r f 1.10, ÏYanco per poet1.40* Afzonderlijke Nommers 0.06. PSIJS DES ADVESTENTIEJi: Yin 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt 0.05 berekend. Sedert geruimen tyd hebben we de jeugdige kleinen onzer Abonnés niet in de gelegenheid gesteld hun boekenvoorraad weer eens aan te vullen voor een prijs, waarvoor men de werkjes elders niet verkrijgen kan. Daarvoor hebben we thans eenigo boekjes van Andrlcsscn bestemd en wel de navolgende: EEN LAATSTE KONING. ONZE VOOROUDERS. UIT HET LEVEN VAN KONING WILLEM III. DE BRUID VAN VENETIË. EEN MOEDIGE VORSTIN. Het zijn alle boekjes van zestien pagina's met vier gekleurde plaatjes, juist geschikt om in do Kerstvacantie gelezen te wórden 'en dus als Kerstgeschenk te kunnen dienen. Per stuk zjjn ze te verkrijgen tegen slechts cents; men kan er 2, 3, 4 of 5 nemen, al naar gelang men verkiest. In de vestibule zijn ze to zien. DE UITGEVER. Leiden, 20 December. Ter gelegenheid dat prof. dr. H. W. Van 'de Sance Bakhuyzen heden den dag mocht herdenken, waarop hy 25 jaren geloden het ambt van hoogleeraar in de sterrenkunde aan fle universiteit alhier aanvaardde (de konink lijke benoeming dateerde van 3 September te voren) vielen hem vele bewijzen van belang stelling en hoogachting ten deel. Dit begon reeds in den morgen, toen hem prachtige bloemstukken werden vereerd, welke in den middag nog toenamen. Toen vooral was de stroom door de laan naar de sterrenwacht, in den achtersten zij vleugel waarvan de woning van den jubilaris als directeur is gevestigd, groot van hen, die h9ra mondeling hunne gelukwenschon gingen aanbieden. Om halftwee waren het de gezamenlijke vaste beambten van het observatorium, die hunne opwachting gingen maken en als wier tolk de heer F. Oostdijk een kort woord sprak. Het ambtenaarspersoneel, dat gedurende langeren of korteren tijd onder des hoog leraars leiding werkzaam is geweest, kwam hem op dezen voor hem zoo gewichtigen dag de welgemeende gelukwenschen aanbieden, omdat ieder hunner het waardeert onder zijn leiding te hebben mogen werken en omdat zij op hoogen prijs stellen do welwillende en humane wijze, waarop altijd hunne belangen door hem werden behartigd. Als blijk van huone hoogachting en waardoering veroorloofden zij JPi den jubilaris een aandenken aan te bieden, met den wenacb, dat hij nog lang gespaard moge blijven voor de sterrenwacht, do wetenschap, de familie en voor het gezamenlijk ambtenaarsperso neel zelf. Het geschenk bestaat uit een presse papier met zwart marmeren voetstuk, waarop een zilveren globe met datum en jaartallen onder aan en omringd door een zilveren band, voorstelende den dierenriem. Bovenop de globe bevindt zich een beeld, in do rechterhand een krans houdende als om den jubilaris daarmede te huldigen, en in de linker hand, rustende aan den voet, een schild, waarop de letter A (doelende op de Astronomie). Het geheel maakt een goeden indruk, is vervaardigd in de fabriek der heeren Van Kempen te Voorschoten en geleverd door den heer J. Oostveen alhier. Het spreekt vanzelf, dat deze zinnebeeldige voorstelling op de sterrenkunde door den hoogleeraar met woorden van erkentelijkheid en van wederkeerige waardeering ten opzichte der beambten werd aanvaard. Des namiddags om drie uren kwam namens vele vrienden en leerlingen eene commissie, bestaande uit prof. dr. Bosscha te Haarlem, prof. dr. Van Bemmelen alhier, prof. dr. Oude mans te Utrecht, prof. dr. Korteweg te Amsterdam, prof. dr. J. C. Kapteyn te Gro ningen, den heer G. Van Driessen, hoofd inspecteur van den waterstaat, en dr. J. H. Wilterdink, observator aan de sterren wacht alhier, die by monde van prof. KapteyD, vroeger observator alhier bij den jubilaris, in scboone bewoordingen de gelukwenschen kwam aanbieden, alsmede een portret in olieverf van den jubilaris door De Josselin de Jong, welk schilderstuk echter eerst na eenigen tyd zal voltooid zijn. Wel kon den jubilaris reeds nu een album met de namen der deelnemers worden overhandigd. Dat ook met dit werk van hooge kunst waarde de jubilaris zich zeer iDgenomen betoonde, behoeft geen nadero bevestiging. Van talrijke andere zijden vielen den jubilaris eveneens de hartelijkste blijken van waar deering ten deel, zoo o. a. van den Academischen Senaat, het college van Curatoren, de facul teiten der wis- en natuurkunde van hoog leeraren en studenten, het Collegium van het studentencorps, enz., terwijl ook oud-studenten en vertegenwoordigers van genootschappen, waarvan de jubilaris deel uitmaakt, niet achterbleven in het brongen hunner hulde op dezen dag, niettegenstaande over het feest eeüigszinB een sluier was gevallen wegens den droeven slag, welke de Leidsche universi teit heeft getroffen door de onverwachte doods tijding vau den boogleeraar W. H. Kosters. De heer Eliza Van den Brandeler, alhier, is met al zijn wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen in den Neder- landschen adel verheven met de praedicaten van jonkheor en jonkvrouw. Te 's-Gravenhage is plotseling overleden de heer G. H. Van Steyn, gepenaionneerd kapitein ter zee, die een eervolle loopbaan bij de marine achter zich heeft, gelijk uit de volgende bijzonderheden uit zijn langdurlgen dienst kan blijken. De heer G. H. Van Steyn was geboren te Baarn 18 Nov. 1844, werd in 1859 benoemd tot adelborst 3de kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord en in 1866 tot luitenant ter ze9 2de kl.; Jn 1876 tot luit. ter zee 1ste kl.; in 1887 tot kapitein luitenant ter zee en met 16 Fobruari 1893 tot kapitein ter zee. Hij heeft als 1ste officier o. a. gediend op het ramschip „Prins Hendrik der Nederlanden," op het stoomschip „Soerabaia," was tijdeiyk gedetacheerd bij het marine-établissement te Soerabaia ter waarneming van de betrekking van equipagemeester aldaar; was lste officier aan boord van het opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer," voerde o. a. het bevel over de stoomschepen „Riouw" en „Salak" in de Indische wateren. In 1889 werd hy in commissie gesteld om de Nederlandsche Regeering als gedelegeerde te vertegenwoordigen by de te Washington gehouden internationale conferentie voor het herzien der voorschriften tot voorkoming van aanvaringen op zee. Als kapitein-luitenant ter zee was hy belast met het bevel over de „Soramelsdyk", met welk scbip by een reis maakte naar Paramaribo via Buenos Ayres naar Kaap de Goede Hoop. Met 1 April 1894 werd de kapitein ter zee Van Steyn belast met de betrekking van chef der afdeeling Personeel by het Departement van Marino en lid der Commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten. Hy was bevelhebber over Hr. Ms. rader- scbip „Valk", toon de Koninginnen in het jaar 1895 met dien bodem naar Londen vertrokken. Met 2 Juli 1895 werd by gedetacheerd in de directie der Marine te Amsterdam bij de verdere gereedmaking van Hr. Ms. pantser- schip „Kortenaer." Met 1 Augustus verliet Van Steyn, inge volge zyn verzoek, mot pensioen den zeedienst. Voor zyn gehouden gedrag in don oorlog tegen Atjeh werd hy eervol vermeld. In 1892 is hy benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De leerlingen van den heer Th. Enderle zullen in Januari of Februari klaviervoor drachten geven in den foyer van de Stadszaal. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Bleiswyk ds. T. Doevendans, te Hoogmade. Beroepen is by de Evang.-Luthersche Gemeente te Amsterdam ds. A. D. Wempe, te Haarlem. Te Aalsmeer is tot gemeente-geneesheer benoemd de heer J. W. H. Wysman. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 18 Dec. in de kapel van het Seminarie te Warmond de volgende HH. Wydingen toegediend Het H. Diakonaat aan de Eerw. Heeren: P. Bonnet, J. Clavan, L. Dolle, H. Heytveldt, P. De Kok, A. Pieper en L. Spoorman. Hot H. Subdiakonaat aan de Eerw. heeren: J. Van Blaricum, J. Bomans, L. Boogmans, C. Van Erven Dorens, P. Groenen, A. Huf, J. Huibers, H. Koevosts, Th. v. d. Laar, H. Quant, G. Rengs, J. Saulenn, A. Schraag, J. Vasse, Th. Vlok en J. v. d. Wal. Uit de rekening en verantwoording van do Coöperatieve Broodbakkery en Verbruiks- vereenigiDg „De Volharding" to 's-Gravenhage blykt, dat in het afgeloopen boekjaar (Jat 30 Sept. eindigde) verkocht werd aan: brood f 304,779, beschuit 10,507, schoenen 12,704. Er word een winst gemaakt van ƒ61,371.19, welke als volgt verdeeld zal wordenaan de leden, 14% van hun verbruik, ƒ45,918,74; aan het personeel, 4 van de winst, 2420.92; a2n bedrijfsbelasting 1147 50; aan de reservekas 11,500; aan het pen sioenfonds 384.03. Het ziekenfonds der Vero?r,iging telt thans 8756 leden. De winst van dit fonds kwam grootendeels in verschillende vormen van hulpverleening aan de laden ten goede. De contributie bedroeg ƒ65,041; aan doctoren werd uitbetaald 22,293. De afd. Kruidenierswaren maakte 9100 winst, waardoor aan de leden 5 van hun verbruik kan worden uitgekeerd. Vele leden wilden de uitkoering vin 4% aan bet personeel afgeschaft zien, omdat huns inziens de loonen hoog genoeg waren; de algemeene vergadering heoft echter overeen komstig het gevoelen van het bestuur be sloten die uitkeering te handhaven. Besloten werd voorts om leden van andere ziekenfondsen die zich, bfj dat der Vereeniging willen aansluiten, niet meer over te nemen niet dezelfde rechten, welke ze in die andere fondsen hadden, möt dien verstande evenwel, dat zy toch dadelijk aanspraak op uitkering by ziekte of overlyden zullen hebben. De vereeniging is voor 43,950 eigena resse geworden van tweo gebomven, aan de Raamstraat en Gedempte Burgwal, met eene oppervlakte grond van S60 M1. Deze perceelon zijn bestemd voor de magazijnen van kruide nierswaren en van schoenen en laarzen, als mede tot meerdere uitbreiding van zakon. Prins Alph. Do Cbimay, van Boauchamp, is Zaterdag in do residentie aangekomen en heeft zyn intrek genomen in het hotel „Den Ouden Doelen." Evenals vorig jaar, geeft het weekblad „De Controleur," als byblad by zyn jongste nummer, een statistieke naamlijst van Neder landsche maatschappijen van levensverzekering en begrafenisfondsen over 189596, bewerkt door den heer W. Wiebes. H.H. M.M. de Koninginnen waren Zon dag in de voormiddag-godsdienstoefening in de Groote Kork, te 's Gravenhage, onder ge hoor van ds. Gerth van Wijk. Naar de „Tel." van welingelichte zyde verneemt, zou de portefeuille van Marine zijn aangeboden aan den gep. vice-admiraal N. Mac Leod. Niettemin geeft het blad het bericht onder alle reserve. In de Zaterdag gohouden vergadering van de orde der advocaten by den Hoogen Raad der Nederlanden zijn de heeren mrs. W. Tborbecke en G. Van Rossem als leden van den Raad van Toezicht dier orde her kozen. De Duitsche consul-generaal te Batavia, dr. H. Gabriel, is te Heidelberg, waar h(j tot herstel van gezondheid vertoefde, overleden. Hr. Ms. pantserdekscbip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden," onder bevel van den kapitein ter zeo H. O. Feith, is 18 dezer te Port Saïd aangekomen. Te Utrecht overleed in den ouderdom van 94 jaren do heer J. R. W. Sinningh9 gep. majoor van het O.-I. leger. Naar bot „Hbl." verneemt, treedt in de Commissie v.-.n Bijstand voor de uitgave van het Nederhndsch Woordenboek mr. C. H. Van Tienboven als on:Ur-voorzitter en penning meester op, in de plaats van wjjlsn den heer A. C. Wertheim. Naar wij vernemen Z3l de door de schil ders in dank aan den schenker van do som van 30,000 ten bate van het standbeeld van Frans Hals byeen te brengen collectie aquarellen en teekeningen een vrij volledig overzicht geveu van don toestand der Hol- landsche schilderschool aan hot einde der 19de eeuw en heeft zulks den schenker dor vorste lijke gift doen besluiten, om, ten einde de verzameling ook in do toekomst in haar ge heel te houden, die later aan het Steleiyk Museum te Haarlem te vermaken. HaarlCt De Oranje-Vrystaat zal met ingang van 1 Januari 1898 toetreden tot de Algennone Po3tvereeniging, zoodat, met ingang van dien datum, op do verzendingen uil Nederlan naar gemelden Staat de porten van toepassing zul len zyn, welke voor verzendingen naor de overige vereenigingslanden gelden, namelijk: voor brieven per 15 gram gefrankeerd 12%, ongefraoke-rd 25 cent; voor briefkaarten 5 cent per kaart en cent voor elk formulior; voor gedrukte stukken, monsters en papieren en bescheidt-n 21/.. cent per 50 gram, met een minimum van 5 cent voor mor sters en van 2l/o cent voor papieren en beschei en. Voor do verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur van het Nederl. Onderw.-genoot schap, woonachtig te Amsterdam, t< r ver vanging van den heer G. Kappen'ourg Pz., most een herstemming plaats hebbc-n tusschen de hh. L. No ter, m.t 718, en C. F. A. Zernike, met 897 van de by tweede vrye stemming uitgebrachte 1939 geldige stemmen. Bjj de herstemming tusschen de heeren J. J. Dikker en H. Wuito is eerstgenoemde met 1195 st. gekozen, tegen 1118, op den heer Wuito uitgebracht. Der Regeering zal een adres worden aangeboden door een aantal leeraren aan Ryksnormaallessen, die uitsluitènd aan die inrichtingen werkzaam zijn en niet tevens aan scholen geplaatst zijn Zy doen het ver- zo k in het vaste corps ambtenaren to mogen worden opgenomen evenals leeraren aan 's Ryks Kweekscholen. Het spoorweg-postk ntoor aan het Cen- traal-Station te Rotterdam zal binnenkort verplaatst worden naar het nieuwe ge' ouw aan het Stationsplein, dal tevens bestemd zal zyn voor den postpakketdienst. De oude localiteit van de posteren zal ingericht worden tot seinkamer voor den treindienst en de bloklojstellen. Do tegenwoordige stinkamer zal ter be schikking komen van de commissie van enquête by eventueele bezoeken aan Rotter dam (D.P.). M'-t 1 Jan. a. p. is bet 25 j iar gelodcn, 2) „Nu, gy weet, waarde vriend, dat myn dochter met tegenzin is gegaan," meende de majoor vergoelijkend. „Voor 't overige schynt hot my toe," voegde hy er glimlachend by, „dat gy toch eonigszins onrechtvaardig tegenover den Amerikaan zijt. Ik verzeker u, dat hy een zeer verstandig mensch is. Vóór alle dingen schynt hy buitengewone energie te bezitten. Ik houd van zulke naturen." „Ik van myn kant kan Lucies afkeer van hem maar al te good begrijpen," antwoordde de ander. „Openhartig gezegd, de man is zoo indringend, dat het schynt, alsof hy zich verbeeldt, in zyn rijkdom een vrybiljet voor alles to hebben." Dj jalóerscbheid, die uit don mond van den jongen msn sprak, was onmiskenbaar. Do oude heer scheen er pleizier in te hebben. „Stel u gerust," glimlachte hy. „Ik zal u klaren wfjn schenken. Eergisteren heeft Mr. Staunton ray om de hand van Lucie gevraagd." „Abl En gij hoot „Ik heb h6m gezegd, dat Lucie zyn ge negenheid niet beantwoordde en dat zyn aanzoek hopeloos was." „Dat w£s goed!" riep Lohe herademend. „En wat zei bij toen?" „Hy verzocht mij alleen zyn aanzoek by Lucia persoonlyk te mogen herhaleD." „En gy hebt hot hem toegestaan?" De majoor haalde de schouders op. „Boste vriend, laat hem zelf zyn blauwtje halen. Verbieden kan ik het hem bovendien niet." „Heeft hy het dan al gedaan? Weet mejuf frouw Lucie van zyn voornemen?" „Ik weet het niet, waarde vriend. M\jn dochter heoft my niets verteld, evenmin als ik haar. Maar zie het schynt, dat de booten van het jacht terugkomen." Men zag inderdaad twee booten naar het strand koers zetten. Witte strepen schitter den over het water de lichte kostumos en parasols der dames, waarop het zonlicht glansde. „Laten wy naar het strand gaanl" zeide de majoor. Maar terwyi hy zich omkeerde, vatte zyn begeleider hem levendig by den arm. „Weet gy, wat ik geloof, majoor? Deze man heeft de visite alleen belegd, om zyn aanzoek te kunnen doen." „Mogeiyk," antwoordde Schirmer, „hoewel ik m(1 niet recht kan voorstellen, dat hy by het dameskransje met zyn aanzoek aan het woord zal zyn gekomen." Toen de beide heeren het strand bereikt hadden, moesten zy nog eenigen tyd geduld hebben, eer de visschersbooten landden. Hot gejoel van vrooiyke stemmen begeleidde de landing; de meeste dames waren Francises, wi9r taal de majoor slechts middelmatig be- heerschte. Naar het scheen waren allen nog vol bewondering en waardeering over hetgeen zy aan boord van het jacht gezien en genoten hadden. „Ik zie myn dochter niet," zeide de majoor verwonderd. Inmiddels had Lohe de dames begroet en naar Lucie geïnformeerd. „Juffrouw Scbirmor?" heette het. „Is zy niet in de andere boot? Neen nu, dan komt zy nog, er is nog een derde boot onderweg." „Alle drommels, myn dochter beeft groote haast om op het concert te komen 1" riep de majoor ongeduldig, toen Lohe hem onder richtte. „Het is al kwart over zessen. Waar blyft dan die derde boot?" Het duurde ongeveer tien minuten, eer ook deze kwam. Maar tot de grootste verrassing van den majoor en zyn jongen vriend was Lucie ook in deze boot niet. Evenmin was er iets van den Amerikaan te zien. „Juffrouw Schirmer moet in een der eerste booten geweest zyn," verzekerden de dames. En een jonge Frangaiso riep: „Ik weet het zeker, Mr. Staunton heeft het my zelf gezegd." „Waar is Mr. Staunton dan?" vroeg Lohe, wiens argwaan gewekt was. „Hy komt in zyn eigen boot na; wy zullen hem op het concert weerzien." Lohe deelde dit antwoord den majoor mede, die het hoofd schudde. „Zou hy met Lucie op het concert willen komen?" vroeg de oude heer. „Het zou wat vermetel zyn, met haar alleen terug te varen, maar Op dit oogenblik slaakte Lohe een kreet van verrassing. „Zie eens, majoor!" „Alle duivels, wat moet dat beteekenen?" riep de majoor verbluft. De richting van Lohe'8 hand volgend, zag hy, hoe uit den schoorsteen van het stoomjacht een zwarte rookzuil opsteeg, die zich als een vlag uit breidde 'en, terwyl zy zich telkens weer ver nieuwde, in de gryze zeelucht vervloeide. Het jacht maakte naar 't scheen een manoeuvre, waarby het zich steeds verder van het land verwyderde. „Wat dat beteekent, majoor? De Amerikaan ontvoert Lucie!" „Lohe, spreek toch geen onzin!" schreeuwde de majoor bevend. Dy zag het duidelijk, maar al te duidelijk: steeds vager en kleiner werden de omtrekken van het jacht nu scheen het ook zeilen op te zotten; zyn smalle zwarte schaduw legde zich in den grijzen horizon. Er was geen twyfel meer, de „Pilot" ont vluchtte met groote snelheid de haven. Aan boord van het jacht was den dames de feestelykste ontvangst ten deel gevallen. Mr. Staunton en zyn stuurman Mr. Thompson namen de honneurs waar. Laatctgeno3mde had in zyn vermakelijk gebroken Franscb, dat aan de dames veel pret bereidde, den titel kapitein voor zichzelven geweigerd. Kapi tein was Mr. Staunton zslf, en daarby zond de man een zeer eerbiedigen blik naar den jongc-n Amerikaan, die ook nu, door cl de jonge en oude dames met complimenten over stelpt, geen oogenblik zyn koele hoffelijkheid verloor. Men bewonderde de inrichting en stoffee ring der salons, die met prachtige tapyten, kostbare wapens en schoone schilderyen ver sierd waren.- In het hoofdvertrek stond een buffet met uitgezochte lekkernyen; weldra knalden de champagnokurkon onontwikkelde zich in het kleine gezelschap de vroolykste stemming. Lucie had voor den vleugel in het salon plaats genomen; het was, zooals zij onmiddel lijk bemerkte, een buitengewoon mooi instru ment. Zy speeldo oen wals en direct dansten twoo jonge Belgische dames onder den leven- dlgon by val van het l-jchende gezelschap. Aan doze vroolijke stemming nam de jonge Duitsche niet van harte deel. Zy wilde, dat zy weggebleven was. Eon angstig gevoel be kroop haar, zoo dikwyb Mr. Staunton haar aansprak en zij den zonderlingen blik zijner groote grijze oogen zag. Do dames werden nu uitgenooaigd, onder leiding van Mr. Thompson, een kleinen rond gang door het scbip te maken. Lucie bleef voor de piano zitten en speelde voor zich vc-rder, toen zij zag dat Staunton het gezel schap volgde. „Mademoiselle moest het schip ook gaan zien," meonde de kleino Franscho, die tot nu toe aan het buffet bediend had. „Ik interesseer mij niet voor schepen," antwoordde Lucia korl, maar daar zy op do scbeops'r.ip vo9tit..ppon hoorde en Stauntons komst vreesde, stond zjj op om de andoron to volgen. „O, mademoiselle, het schip heeft nog iets byzor.d r.?, om zoo te zeggen, een geheim. Mag ik het mndemoisello wyzen? Het is hier in dezelfde gang." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1