ir I vertrok 11 Dec. van Nien w-York naar Rot ter- i dam; de „Kanzier" vertrok 10 Dec. van j Zanzibar naar Vlissingen en Hamburg; de j .General", van Oost-Afrika naar Vli3singen j en Hamburg, arriveerde 11 Dec. te Lissabon; de „TJemachus", van Batavia naar Am- I sterdam, is 11 Dec. Tarifa gepasseerd. i Benthuizen: De eerste zitting van den Militieraad voor de gemeente Benthuizen zal gehouden worden op Donderdag 16 dezer, dee v oormiddags te kwart voor elven, in het Invalidenhuis te Leiden. De inschrijving voor de nationale militie van ingezetenen, geboren in 1879, zal plaats bobben gedurende do gaheele maand Januari 1898. I Voor die inschrijving echter zal meer be paald zitting worden gehouden in het Raad- huis, op Vrijdag 14 Januaii 1898, des voor- j middags te elf uren. In de laatstgehouden kerkeraadsverga- doring is herkos n tot ouderling de heer P. VaD deu Berg en gekozen tot diaken de heer L. Groen, in de plaats van den heer Jacob Van Dorp, die voor eene herbenoeming niet meer wenschte m aanmerking te komen. Bodegraven: Donderdag 16 Dec. zal de hetr Quadekker, kapitein paardenarts te Haar lem, eena lezing houden voor de afdoriing Bodegraven van de Hollandsche Maatschappij j van Landbouw. Katwijk aan Zee: Bij de verkiezing van ouderlingen voor de Geref. Kerk alhier, werden de aftredende heeron D. Van RijnDz. en H. Van Schie als zoodanig herkozen. Leiderdorp: Hedennacht overleed alhier in den ouderdom van 5S jaar de heer G. Van Dommelen, wethouder dezer gemeente, i De overledene was o. a. ook lid van het bestuur van den Achthovener Polder. c De Gclddag van den Achthovener Polder tal worden gehouden op Dinsdag 21 December s., ten huize van P. J. Ramaker te Leider dorp, des morgens van 10 tot 12 uren. Door het bestuur is de omslag nader be paald op fl por H.A. Nieuwveen: Als deskundigen voor de opnemiDg d r waarde van bet meubilair, ten behoeve van de psrsoneele belasting in deze gemeente, over 't jaar 1898, zijn door het college van zetters alhier aangewezen de heeren G. Van Egmond, te Oudshoorn, en G. Vroeden- burgb, te "Woerden. 1 Noord wijk: Tegen a. s. Dinsdag-avond 8 uur is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente aangekondigd. Op de agenda zijn geplaatst: lo. Ingekomen stuk ken. 2o. Verzoek om ontslag door den onderwijzer S. De Vries. 3o. Benoemingen van een gemeente geneesheer over 1898; van leden der plaatselijke commissie van tcosiohb op bot lager onderweec. van oon weeshuismoester; d. van een gasthuismees- ter. 4o. Regeling der jaarwedden van den burgemeester en den gemeente secretaris. 5o. Verordening op de schoolgeldheffing. 6o. Vergrootiag der openbare school te Noord- wijk aan Zee. 7o. Supplotoir kohier hoofde lijke omslag. v Voorschoten: De inschrijving voor de Nationale Militie van hen, die in 1879 geboren £tjn, zal te Voorschoten plaats hobben op Maandag 17 Januari 1898, 's voorm. van 1012 uren. Woubrugge:ft Was Vrijdag-avond geen aantrekkelijk weer om zich van huis te begeven. Regenbuien vergezeld van windvlagen en later wat sneeuw deden iedereen zich haasten om hot einddoel zijner reize te bereiken. Toch spoadden velen zich naar de chr. school, welker lokalen er, in contrast met het weder daar buiten, recht gezellig uitzagen en aan genaam verwarmd waren. De nog jeugdige cbr. zangvereeniging „De Lofstem" gaf daar voor oen vrij talrijk publiek haro tweede uitvoering, v Do voorzitter, de heer De Boer, opende deze samenkomst met gebed en sprak een inleidend woord. De verschillende nummers van het programma, waaronder nogal moeilijke, werden boven aller verwachting goed gezongeD. Rekening houdende met het kortstondig bestaan der Vereeniging, bleek duidelijk, dat iu het afgeloopen jaar goede vorderingen waren gemaakt. Een woord van hulde komt daarvoor baren ijverigen directeur wel toe, voor het degelijk onderricht, haar gegeven. Nadat de eere-voorzitter een kort slotwoord gesproken had, 6loot de heer Jonker deze bijeenkomst met dankzegging. In cl© Lakenhal. Tentoonstelling Bosboom. Onlangs kwam te Amsterdam eene collectie toekenicgen onder den hamer. Bij Iedere tee- keniag behoorde een door J. Ter Gouw ver vaardigd bsrtjmd bijschrift, 'fc Volgende bij eon Bosboom: „Er is meer licht in mijn keldertrap „Dan in menig boek vol wetenschap." Ook hier is de afbeelding van niet veel beter dan een koldertrap. Tusscben debleeke muuriDsluiting enkele zwaite treden, daar boven licht, helder, warm licht. Wit en zwart, wat geel en een schijntje bruin. Maar voor Bosboom was dit eenvoudige ists bijzonders; oeno verrukking van licht en toon. Zyn keldertrap geeft ons meer licht dan de uit gebreidste kunstverhandeling en wij glim lachen niet langer om het rijmpje van Ter Gouw. De kunst is Bosboom niet aangewaaid. Een oprecbr, volhardend streven; een moeilijk zich losmaken van het kleinere der vormen on kleuren; het komen tot groot zien en groot doen; dit te doen uitkomen is de waarde dezer tentoonstelling; ook al geoft ze niet het allermooiste van Bosboom te zien. Voor het tot-stand-brengen dezer zeer be langrijke expositie z(j den heer Verstor een woord vaa dank gebracht. Moge haar een druk bezosk ten deel vallen I V. D. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester der gemeente Berkhout, D. Slagter Tzn. Toestemming verleend aan H. Visscber, bur- gomeester der gemeenten IJselmuiden, Wilsum en Grafhorst, om tot 15 Nov. 1903 to Kampen te wonen; M. Van Heloma, burgemeestor der gemeente Hoeve laken, om tot 5 Oct. 1903 te Amersfoort te wonen; P. C. Setteur, ontvanger dor gemeente Vrijenban, om te Delft te wonen. Aan den luitenant ter zee 2de klasso jhr. W. C. Van Panbnys, met 14 December a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst; aan H. J. Westenberg, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van bet college van regenten over de gevangenissen te Leeuwarden, onder dankbotuiging voor do in die betrekking bewezen langdurige en goede diensten, en benoemd tot lid van voormeld college van regenten G. A. Esscher, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, wonende aldaar. Mr. W. C. J. J. Creraers op zijn daartoe gedaan verzoek met iugaug van 1 Januari eervol ont slagen als vice-president van het gerechtshof te Arnhem onder dankbetuiging voor do in rechter lijke betrekkingen bewezen diensten. Benoemd tot vice president bij het gerechtshof te Arnhem mr. D. G- Kortcnbout van der Sluys, thans raadsheer in gemeld college. Tot commandeur iu de orde van Oranjo-Nassau benoemd mr. W. C. J. J. Cremers, lid der Eerste Kamer en vice-president van het gerechtshof te Arnhem. TWEEDE KANEB. Een overwegend deel van do discussion van Zaterdag werd ingenomen door den strjjd over twee amendementen. Ten aanzien van het eerste punt heeft de Minister het pleit verloren. Het amendement, door den heer Kuyper toe gelicht, waardoor de f 4000 voor den tweedon hoogleeraar io de geschiedenis aan de Utrecht- sche hoogeschool niet zou worden toegestaan, is met 50 tegen 34 stemmen aangenomen. Omtrent de oprichting der Hoogoro Burger school te Helder zyn de discussion gesloten. De heer Pijnappel zeide af te wachten de voorstellen van de Regeering omtrent wijziging van de sub3idicering der gymnasia. De hoer Fokker drong aan op subsidiëering van het ambachtsonderwys voor vrouwen en meisjes, speciaal voor de huishoud- en industrie school te Alkmaar. Voorts vroeg by of do Regeering de verhoogde subsidie voor de in dustrieschool voor jongens te Alkmaar zal in trekken, nu de Staten haar hebben afgewezen. De heer Verhey schryft de ongunstige resul taten van het toelatings examen voor de Mili taire Academie hieraan t09, dat er by het eind examen aan de H. B.-Scbool in sommige vak ken niet voldoende behoeft te worden verkregen, terwyi by het to ffatings examen voor de Academie wel voldoende in die vakken wordt vereischt. Daarom dringt hjj, ter betere aansluiting, aan op verscherping van de eischen voor het eind-diploma H. B.-S. De heer Beidt dringt aan op toelating van meisjes op allo gesubsidiëerde middelbare scholen, en biermede niet te wachton tot de subsiöiön verhoogd zyn. De heer Van Asch van Wijck (Ede) wenscht, dat gesubsidieerde middelbare scholen verplicht zullen worden, leerlingen van buitenwonendeu toe te laten. De heer Smeenge sluit zich aan by den aandrang van den heer Fokker op aanstelling van een inspecteur voor het ambachtsoüder- wijs en bepleit ook de subsidiëering van cat onderwys. De Minister van Binnenl. Zaken zegt, dat de aanmelding om toelating op de middelbare school eoms zoo groot is, dat er niet altyd in de behoefte kan voorzien worden, en uit den aard der zaak worden dan de jongens uit de plaats zelve 't eerst toegelaten. Hy hoopt, dat voor 't vervolg deze zaak tot een bevredigende oplossing kan gebracht worden. Hy weet niet of hy tot verscherping van het eindexamen H. B.-S., als door den heer Verhey gewenscht, zal kunnen besluiten, en hoopt spoedig betere regeling der traktementen van de leeraren te kunnen voorstellen. De minister heeft groote sympathie voor het ambachtsonderwys en hy is overtuigd van do noodzakelykheid van de aanstelling van een inspecteur vcor dat onderwys. Aan den heer Fokker kan hy op diens vraag betrekkelijk de al of niet intrekking van het verhoogd subsidie voor de Alkmaarsche Industrieschool, geen bepaald antwoord geven. De heer Conraddon minister dank be tuigende voor diens voorstel tot instelling van een leerstoel in de micro chemie aan de Polytechnische School, beveelt ten zeerste de belaegen dier school aan, en dringt op uit breiding en verbetering van die inrichting aan. De heer TroeJstra wil ook voor de Poly technische School Ryksbeurzen voor onbe- middelden torgekond zien. Aan do Ryks- universittiten komen de beurzen zelden ten goede aan de arbeidende klasse. By de Polytechnische School zou deze daarvan meer kunnen profiteeren, daar onder baar werktuig kundige talenten tot ontwikkeling moeten worden gebracht. Do gelegenheid moet worden geopend om het genoten kosteloos middelbaar onderwys vruchtdragend te maken. Op de reorganisatie van het onderwys zelf aan de Polytechnische School behoeft de toekenning van beurzen niet te wachten. En is dit wel zoo, dan behoorde de minister iets meer toe te zeggen dan overweging. De Minister verklaart, hoewel hy voor het geen de heer Troelstra zei sympathie gevoelt, geen bepaald voorstel te dezen aanzien te kun nen doen. Do adviezen van den heer Conrad stelt hy ten zeerste op prys. Da heer Vermeulen licht daarna de door hem en vier andere leden ingediendo amen dementen toe om de posten, resp. van f7500 en f 5850, uitgetrokken voor een nieuwe Hoogero Burgerschool te Helder, te schrappen. De Minister verklaart met zyn ambtgenoot van financiën te zullen overwegen de vraag van den heer Fan Bylandt (Gouda) of de Regeering bereid is tot opheffing van de overeenkomst van 1883 tusschen het Ryk en de gemeente Gouda omtrent de H. B.-School aldaar. Hy bestrydt het amendement, dat z. i. slechts ingediend is als een prikkel, dat de Regeeriog te eerder tot een hervorming van het middelbaar onderwijs zal komen. Na ernstig onderzoek achtte hy het in 's lands belang te Helder 63ne Ryks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus op te richten. De heer Staalman vraagt als inwoner van Helder en zich bewust te handelen naar de overgroote meerderheid der bevolking met nadruk aan de Kamer de uitgetrokken posten voer do Hoogere Burgerschool te Helder ni-.t toe te staan. Er bestaak te Helder geen behoefte aan eene zoodanige school. De be- volkiDg is over 't algemeen te arm. De heer Ferf bestrydt dit betoog. Ook de heer Verhey verklaart, dat de Hoogere Burgerschool te Helder zeer op zyn plaats is en niet alleen in het belang van de kinderen van officieren van zee- en land macht, maar ook van de overige bevolking. De heer Kerdijk verklaart, dat de grootst mogelyke meerderheid van de commissie van rapporteurs vóór het amendement is. Aangezien op het einde der vergadering evenwel geen leden g9nosg meer aanwezig waron, werd de stemming over dit punt uitgesteld tot hedennamiddag te halftwee. Zitting van heden. CPer Telegrorf Da post voor een nieuwe Hoogei Bil ^er- school te Helder is aangenomen met 4i togen 40 stommen. By de afdeeling Lager Onderwys heeft de heer Lohm n aangedrongen op verbetering van de volksschool, en ontkend dat de klachten een gevolg zyn der stiefmoederlijke behandeling. By verdedigde de vrye school zoowel voor openbaar als byzonder onderwys en den invload van het volk op de keuze der ooder- wyzers. Hy bestrydt den leerplicht als geen ver- beteriog zullende aanbrengen, maar als den stryd verscherpende. De hber Travagliyio heaft aanbsvolen de lagere school dienstbaar te maken aan de bestryding van het drankmisbruik. De heer De Waal Malsfijt pleit voor vrye examens der byz. scholen en voor verhooging van het Rykssubsidie. Gemengd Nieuws. Niettegenstaande net minder aan gename weder van gisteren, hadden zich toch nog velen naar het schouwburglokaal „Du Nord", aan de Stoenstraat alhier, begeven. Het aldaar optredende Rottordamscb tooneol- gezelschap had opnieuw zorg gedragen voor do opvoering van een tweetal aardige stukjes. De voorstelling werd geopend met een tafe reeltje uit het zeemansleven, nl. Het Scheepje", waarin Elsje en Gys Bal goed hun best deden. Daarna werd het uit drie bedryven bestaande biyspel „De Nicht van den Menschrnhator" opgevoerd; ook de in dit stuk medewerkende dames en heeren wisten hun rol goed te spelen, hetgeen nu en dan te meer aanleiding gaf om eens hartöiyk te lachen. Deze toneelstukjes schenen dan ook blyk- baar in den geest van het publiek te vallen en by het einde werden de medewerkenden teruggeroepen. Niet in de Kloksteeg, maar by deu kastenmaker O. in de Kliksteeg heeft Zaterdag-middag het vermelde binnenbrandje plaats gehad. Do uitspraak iD de zaak van den kindermoord te Leiden word door de Haagsche rechtbank uitgesteld tot Maandag 20 Dec. Dezelfde rechtbank veroordeelde hedenden jongen, dio in de Spuistraat te 's-Gravenhage een dame haar tascbje met geld ontrukte, tot 5 maanden; don man uit Delft, die zich aldaar schuldig maakte aan oplichting, tot 5 maanden; de twea mannen uit Monster, die zich aldaar tegen de politi9 verzetten, resp. tot 8 en 5 dagen; den man uitL9iden, die alhior eenige ruiten insloeg by zyn kost baas, tot f 5 boete; den man te's-Graven hage, die een door hem gehuurden handwagen vtrkocht, tot 2 maanden; en de vrouw aldaar, die politia-beambten, welke haar zoon kwamen arrestoereD, bcleedigde en sloeg, tot 14 dagen. Zaterdag avond, ongeveer te half- n8gen, is een uitslaande brand ontstaan ia een byna voltooide villa aan den niouwen Badhuisweg, tegenover de meisjeskostschool to Scheveningen. De brandweer beperkte den brand tot het sousterrain. In den afgeloopen nacht is te Rotterdam in het perceel Annastraat 12 door onbekende oorzaak een felle brand uitge broken. De bewoners van het perceel, twee talryke gezinnen, haddon nog slechts even den tyd om zich te redden. De brand werd door twoo Kralingache spuiten gebluschfc, nadat de benedenverdieping en de eerste étage verwoest waren. De schade is gedeeltoiyk door assurantie gedekt. Te Amsterdam is Zaterdag-avond andermaal een aanranding gepleegd, thans in de Westerdokstraat voor perceel 41. Omstreeks zeven uren had het vyftienjarig dochtertje van de weduwe De Vries, Klara Jeannette, een voor ha3r loeftyd ontwikkeld meisje, het onderhuis van perceel 7 Zandhoek, waar genoemde vrouw een mangelinrichtiug heeft, verlaten, ten einde mangelgood thuis te brengen by de familio Ouwehand, die boven haar zwager, den heer J. Botterman, steenhouwer Westerdokstraat 41 woont. Het kind had niet veel lust om te gaan; waarschyniyk bevreesd geworden door den aanslag, die pas voor veertien dagen weder had plaats gehad, had zty liever thuis go- bleven of was gaarne door een ander vergezeld geweest. Evenwel, het mangelgoed moest bezorgd en Klara ging er mede op weg. Juist had zy aan het huis, waar het goed moest bezorgd worden, aangescheld, toen een man haar van achter aanviel en haar over don schouder heen dicht by het hart met eon scherp voor werp een steek toebracht, die haar door de kleeding heen ln het lichaam trof. „O, God, ik ben gestokenI" riep het meisje. Juist werd haar de deur geopend van het huis der familie Ouwohand. Een zoon des huizes en een werkman van de aan het huis grenzende steenhouwery, zekere Van Houten, schoten toe en steunden het meisje; zy brachten haar met een politie agent dien men onderweg zag, naar de apotbeok van de firma Nienaber Kisjes, Haarlommer- dyk hoek Buiten Oranjestraat, waar het meisje voorloopig werd verbonden. Hier bleek, dat de steek, van gelyke grootte als by vroegere slachtoffers dezer aanrandingen, een vry diepe wonde had veroorzaakt. Er kon niet beoordeeld worden of de wonde gevaarlyk was; met een vigilante werd hot meisje naar het Biünen-Gastbuis gebracht. Do commissaris van politie van de 6da secti9 aan de Oudebrugsteeg, de heer F. G. C. J. Fündter, was spoedig gewaarschuwd en begaf zich dadelyk naar het gasthuis, waar hy gelegenheid had de verwonde te verhooren. Haar toestand bleek voorshands niet ernstig. Zy had den aanrander vry goed kunnen opnemen en schetste hem als een vry lang persoon met baard en knevel, een bonten muts, grys pilow broek, blauwen kiel, die van onder uithing onder een kort duffelsch jasje. In de Westerdokstraat en in de aangrenzende straten stonden inmiddels weldra troepjes mensehen hot gebeurde te bespreken, zich uitlatende over den aanrander op een wyze, die niet veel goeds voor hem voorspelde als hy in handen van het volk moebt vallen. In den Zandho k by den bekenden Oranje boom, waar tegenover de moeder der aange rande woont, vormden zich ook weder troepjes bewoners uit de buurt, met deernis voor de aangerandene het geval besprekende, aangezien het meisje werd geschilderd als een liof, braaf kind, waar niets geen kwaad by zat. Verder vernam het „Bbl.", dat een slagers jongen, die in de Wostordokstraat liep, den man had zien wegloopen en hem nog een eind weegs gevolgd Had, doch hem, toon hy de Korte Prinsengracht opging, uit bet oog had verloren. Ook zou door de politie nog verhoord worden een meisje, dat couranten rondbrengt en den man ook gozien had. 's Avonds tegen tien uren werd ondergrooten toeloop van volk een man naar den politie post op de Heerenmarkt gebracht, di9 eenigs- zins met het signalement scheen overeen te komen. Hy werd overgebracht naar het bureau Oudebrugatee?, doch het bleek, dat by Diet in 't minst met het gebeurde in verband stond en by werd dadelyk op vrye voeten gesteld. Klara De Vries is nog deüzelfden avond uit het Gasthuis ontslagen; de wonde was gelukkig vau geen beteekenis. Zy werd nog eens aan het politio-bureel aan de Oudebrug steeg gehoord en kon toen naar huis terug- keeren. Des avonds waren aan het bureel Oudebrug o. a. de officier van justitie, de hoofd recher- cheur Balelt en tal van rechercheurs byeen en werd door politis on justitie beraadslaagd welke maatregelen in deze zaak verder te nemen waren. Van de politie is de volgende oproeping uitgegeven: „In verband met een aanranding en ver wonding in den avond van 11 dezer te omstreeks 7 uren in de Westerdokstraat op een 15-jarig meisje en waarby een jeugdige slagersknecht is tegenwoordig geweest, althans in de richting Brouwersstraat gaande den dader te gemoet is geloopsn, verzoekt de com missaris van politie in de 6de sectie Oude brugsteeg be Joelden slagersknecht beleefd doch dringend zich zoo spoedig mogeiyk aan zyn bureau te willen aanmelden." E9n verslaggever van het „Hbl." bezocht Klara De Vries in haar woning in den Zand hoek en zegt daaromtrent nader het volgende: Hst meisje maakte het naar omstandigheden gosd; de wonde, twee centimeter breed, is gelukkig niet diep, daar htfc voorwerp, waar mede zy was toegebracht, op het borstbeen was afgestuit. Het meisje lag te bed en de dokter had voorloopig rust aanbevolen. Zy vertelde ons, dat de man haar van voren had aangevallen. Zy had in de Westerdok straat aangescheld, de dienstbode had boven uit het raam geroepen, dat zy kwam, en ter- wyi deze de trap van het bovenhuis afdaalde, was er ook een man aan de deur gekomen. Klara De Vries meende, dat die man haast had en nog wilde aanscbellon, doch zy had tevens dadelyk gedacht, „dat hy haar zoo raar aankeek". Opeens bracht hy haar een steek toe en liep toen hard weg, onder het loopen toch nog even naar haar omkykende. Zy had hem echter goed kunnen opnemen, geiyk wy hierboven reeds mededeelden. De politie wist ook niet veel meer te ver tellen. De commissaris van het bureau Oudebrug steeg, de hesr Fundtor, is Zaterdagavond tot diep in den nacht en ook Zondag voor het grootste deel van den dag in de weer geweest om verschillende personen te hooren, doch zonder eenig resultaat. Do slagersjongen, die gezocht werd, is ook gevonden. Hy had de oproeping der politie gelezen en was voor nemens geweest zich aan het politie-bureel te vervoegen, zoodra hy Zondag vry zou wezen. Deze jongen, G. H. Dupree, werkzaam in de Gerard-Doustraat,l iep op de Korto Prinsen gracht en had „moord l" hooren roepen in de Westerdokstraat. Hy begaf zich in die richting en zag op de Korte Prinsengracht een man hard langs zich beenloopen, doch by zou dien persoon nooit herkennen. De praatjes in do stad, dat deze jongen den man heeft beet gehad, volgens sommigen zelfs met hem zou hebben geworsteld, zoodat hy een snede over de hand had gekrogen, zyn van allen grond ontbloot. De politie heeft gisteravond o. a. vele mannen gehoord, die zich hadden laten scheren, omdat volgens het door de verwonde opge geven signalement de aanrander een glad geschoren kin had, doch alle onderzoek ltidde tot niets, aangazien de verhoorden allen een alibi hadden. Nog zy vermeld, dat de verwonding blijk baar moet geschied zyn zooals trouwens iu alle voorgaande aanvalleD, di9 ebben plaats gehad met een viymscherp voorwerp, aan twee kanten gescherpt. Daaruit laat zich dan ook verklaren, dat do aangevallen meisjes de eerste oogenblikken nadat de steek werd toegebracht geen noamenswaardige pyn ge voelden. De „A m 81. C t." is in de gelegen- heid geweest de teekeningen te zien, die door den heer A. Reyding en onder zyn toezicht ontworpen zyn voor den grooten gokostu- meerden optocht, door de verbonden werk- liedenvereenigingen in Amsterdam by de a. s. inhuldigingsfeesten te houdeD. De optocht zal een beeld geven van ons glorie-tydperk „de gouden eeuw", van het einde dor 16de eeuw tot omstreeks 1680. Voorafgegaan door muziek, zal een eerste groep omvatten Prins Willem den Zwyger met zyn broeders, gevolgd door bekende Staatslieden uit dien tyd. Een kapel in Oud-Hollandsch kostuum gaat voor Maurits en de groote veldoversten, die hem omstuwen, uit. Achter hen aan worden de vaandels, tydens het beleg der stiden op den vyand veroverd, gedragen. De Noordpool- vaarders volgen. Een zegewagen, de zooge naamde „admiralenwagen", herinnert aan Neerlands glorie ter zee. Een groep Indianen en vertegenwoordigers van vreemde mogend heden, met wie de Republiek handelsbetrek kingen onderhield, gaat vooraf aan de grond vesters van ons gezag in de tropen on aan eenige gouverneurs generaal, gevolgd door „bijltjes". Johan Maurits van Nassau, de gou verneur van Brazilië, sluit met een zegewagen, waarop scheepvaart, handel en ny verheid wor den voorgesteld, deze (tweade) groep. De derde wordt geopend door een groot muziekcorps; deze groep omvat de hoofd momenten van den optocht: een zegewagen (waarop de vrede, de landbouw en de nyver heid tronen) leidt de figuur van Frederik Hendrik in, die met Willem II en den grooten Keurvorst voortschrydt; de twee laatsfcen herinneren aan zfin verwantschap met bet Brandenburgsche en het Engelsche huis; Amalia v. Solms, Henriette van Oranje en Maria Stuart zyn gezeten in een karos, die omstuwd wordt door Engelsche en Branden burgsche lyfwachten. Een groep dor groote dichters wordt gevolgd door een voorstelling, ontleend aan Vondel's „Leeuwendalers", om het verband van geschiedenis en letterkunde aaQ te duiden. Dit verband wordt nader symbolisch ver aanschouwelijkt door een zegewagen. Met byzondere voorliefde is de schilderschool behandeld in vier groepen, op elk van welke een voorstelling in den geest der altisten volgt: eerst Rembrandt met eenige anderen, waarachter „de Nachtwacht", dan v. d. Helst c. 8., waarachter „de Schuttersmaaltyd", Frans Hals c. a., gevolgd door een der meest bekende Haarlemsche schilderstukken van Hals; ein- deiyk Jan Steen, enz. ter inleidiog van tafe reelen uit zyn schilderyen. De optocht wordt gesloten door een stoet van goleerden, groote uitvinders, waterbouwkundigen, natuurvor- schers, wysgeeren, kunstindustriëelen, enz. Een groot muziekcorps sluit het geheel. Drie vendels van 50 schutters elk verge- zollen respoctieveiyk de drie groepen, in de kleeding van de daarmee overeenkomende tydperken; het eerste vendel in de schitterende koatumes naar de etsen van Goltius en Abr. Da Bruyn; het tweede in den geest der figuren De Gheynhet laatste ontleend aan gravures van Nolpe. Nog verdient vermelding, dat in de groop van Maurits twoe oude kanonnen met hun eigenaardige a la fiéche-bespanning worden meegevo3rd. Het geheel omvat ongeveer 500 personen. De zaak is thans zoo ver gevorderd, dat onder de leden der verbonden werklieden-vereeni- gingen de aanmelding voor de vorschillende te bezetten rollen geopend is. De openbare aanbestediog der kosturaes en van al het verder benoodigde kan reeds zeer spoedig worden te gemoet gezien, zoodra de benoo digde gelden door de hoofdcommissie zullen zyn toegestaan. De optocht zal naar alle waarschynlykheid gehouden worden den dag na de inhuldiging. Ten huize van den kastelein Witteveen, in do Schrans by Leeuwarden, is in een paardenrulf het lyk gevonden vaneen veedry ver. Het stond onderstbovon. Hot bload vloeide nog uit mond, neus, ooren en oogon. Men cermoedt, dat by stil don stal waa

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2