Maaiulas; 13 December. A0. 1897 N°. 11596 Qonrant wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit iioimner bestaat uit TIER Bladen. Leiden, 11 December. F" euilleton. Esn ongelukkige jeugd. PEXJS DEZES COURAHTJ Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderiyke Nommera0.05. PRIJS DES AD VERTENT IÈN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. - Grootera letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseereD buiten de stad wordt f 0.05 beretend. Eerste Blad. Officiëelo Kcnuïsg'ovïng'oii. Abonnement Havengeld 1899. Do Havenmeester te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zyn kantoor aan do Aalmarkt No. 5 van af Maandag 13 December a. s. op alle werkdagen van 11 12 uren 's voormiddags en van 1 2 en 572- 6 uren 's namiddags geopend zal zyn voor bet nemen van abonnementen op het havengeld (dienst 1898). Men zy er tevens op bedacht de geldige meetbrieven (niet ouder dan 5 jaar) der te abonneeren vaartuigen mede te brengen, ten einde hcogere schatting van iuhoudsgrootte te voorkomen. De Havenmeester voornoemd, J. Romanksko. Do samenstelling van het zestal predi kanten, tor latere beroeping van een predikant b\j de Ned.-Herv. Gem. albier, ter vervulling der vacature-dr. H. G. Hagen, heeft gister avond plaats gehad. Het bestaat uit do vol gende predikanten, op wie het achter hun namon aangegeven aantal stemmen werd uitgebracht: Da. N. M. De Ligt, van Middel burg, 84; dr. J. D. Do Lind van "Wijngaarden, van Utrecht, 63; ds. K. W. Vethake, van Alfen, 62; ds. L. J. Yan Apeldoorn, van Jutrijp en Hommerts, 57; ds. W. De Lange, van Rhenon, 57; en ds. B. Lütge, van Groningeu, 54. In do in het café „Dan Burcht" alhier gehouden vergadeiing cier afdeeling Leiden en Omstrtk. n van de Hollandsche Maatschappij van Landtxiuw, welke door 30 leden werd bygewoond, werd tot voorzitter herkozen mr. A. D. Van Assendelft de Coningh. De heer D. Yan Gruting bracht verslag uit van het verhandolóe in de algemeene vergadering ter gelegenheid van de tentoon- ste'ling, te 's-Gravenhage gehouden. De hoer Van Assendelft de Coningh werd daarna benoemd tot afgevaardigde naar de algemeens vergadering, don 29sten dezer te Amsterdam te hou jen, tirwnf de heer Stellinga tot plaatsvervanger werd aangewezen. Vervolgens werd overgegaan tot de be spreking van do punten, die in genoemde vergadering zullen worden behandeld, on werd, na eenige discussie, besloten vóór de voor stellen van het Hoofde.ifcuur te stemmen. Daarop werd Let woord gegeven aan den heer U. J. Mansholt, rykslandbouwleeraar te Dordrecht, tot bet hou en van e9n voordracht over „Yecvoedicg." Do hoeren Do Jong, Van Gruting, Christiaanse en de Voorzittor maakten aanmerkingen op de goliouden rede of vroegen inlichtingen, welke do spreker trachtte te weerleggen en te beantwoorden. De heer Christiaanse stelde voor het navol gend besluit vast te stellen: „In de vergadering van 8 December 1897, gehouden door de afdeeling Leiden on Om streken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, is aangenomen het voorstel om het Hoofdbestuur te verzoeken met alle ge paste middelen krachtig by do Regeering aan te dringen op Rykskouring van vleescb, met biliyke vergoeding by afkeuring en ver- nietigiog, opdat aan den onhoudbaren toestand een einde komo on alle burgera van Neder land goljjke rechten hebben, wat by eeno plaatseiyko keuring niet het geval is." Omtrent dit voorstel zal in de volgende vergadering (een beslissing worden genomen. Nadat nog eenige voorwerpen, waaronder een viertal emmers van den heer D. Spoor, te Leiden en te Bodegraven, als geschenken ontvangen, gratis waren verloot, werd de vergadering gesloten. Het detachement, dat op 14 December a. s. van de bataljons van het 4de reg. inf., te Leiden ia garnizoen, moet dienen om hot garnizoen van Gouda te versterken, zjI niet 32, zooils aanvankciyk bepaald was, maar slecht 21 man stoik zyo, omdat van het 4de reg. geen detachement zal worden afge geven voor het fort de Gagel. Met ingang van 16 December a. s. is tot teleplionteto van het Ryks-telegraafkantoor te L'.ideu benoemd mej. H. C. J. H. Monnó. De by het ode regiment huzaren benoemde ritmeest.r W. J. Tilanus biyft in zjjn nieuwen rang belast met hot bevel over het depot eskadron te Leidon. In ons nommer van gistoravond (vervolg gemeentsraadsverslag) komt een onjuistheid voor, die wy by dez9 herstollen. In zake do wenschelijkheid door den heer Zillesen ter sprake gebracht van het plaatsen van een wachtlokaal vcor de tram aan de Utrechtscho brug, wordt vermeld dathyzyhe stem zou gegeven hebben byatdien een voor stel gedaan ware om in de kosten van gemeentewego te voorzien. Naar de heer Zillosen ons meldt, heeft hy juist het tegendeel gezegd, nameiyk: „Zelfs indien door B. en Ws. werd voor gesteld onder de gegoven omstandigheden op kosten der gemeente in de daarstelliug van zulk een lokaaltje te voorzien, zou ik, ofschoon belanghebbende, zeer waarschynlyk myne stem tegen dat voorstel hebben uitge bracht." Hare Majesteiten de Koninginnen zullen aanstaanden Maandag, 13 December, oen ge deelde van den dag incognito te Amster dam aanwazig zyn en zich na aankomst aldaar rechtstreeks van het Centraal-station naar bet Ryksmuseum begeven. Na een bezoek aan die kunstinstelling zullen do beide Koninginnen in het Paleis op din Dam déjeuneeren en van daar naar do resi dentie terugkeeren. Voor de Inhuldigingsfeeston zyn thans in bet gebouw van bet departement van koloniën te 's-Gravenhage in gang de werken tot restauratie van de zaal, eertyds in gebruik by de Indische begrotingscommissie en waar voor do gelden verleden jaar zyn uitgetrokken. De zaal ter linkerzydo van de vestibule werd betimmerd en geplafonneerd, de zolder zal reliefs bevatten van de Noderlandsche en Indische wapens. De portretten van voormalige Indische land voogden, vroegir in lyst prykende, zullen in paneelen geplaatst worden. Ook de entréetot dit vertrek is verfraaid geworden. Daar er echter uitzicht bestaat, dat ter gelegenheid der inhuldiging van H. M. ook Indische vorsten en anderen uit de koloniën zullen overkomen, zal de gerestaureerde receptiezaal een welkome gelegenheid bieden voor een waardige ontvangst der hooge bezoekers. Te Groningen zyn de jaarweddon van de 20 der oudste kla3se-onderwyzers met 100 verhoogd en op ƒ1100 en ƒ1000 gebracht. Met het overbrengen van Den Haag naar St.-Petersburg van het stoffelijk over schot van den kyicnel De Smaguine, Russisch militair attaché, werd tot dusver gewacht tot de aankomst in de residentie van den broeder van don overledene. Deze is Donderdag in het „Hotel des Indes" aangekomen, zoodat de lykwagen met het stoffelijk overschot Vrijdagochtend van het Staatsspoorstation naar St.-Petersburg is ver trokken, begeleid door genoemden broeder van den overledene. De heer B. Blok, Voormalig eerste redac teur van het „Haagscho Dagblad", heeft de hem aangeboden betrekking van hoofdredac teur van dat blad niet kunnon aannemen. Gisteren is beëeiigd als advocaat en procureur by den Hoogen Raad mr. J. A. N. Patyn. De nieuwbenoemde raadsheer in don Hoogen Raad, jhr. mr. S. Laman Trip, zal zitting nemen in de Kamer voor de behande ling van burgeriykj zaken. De beer S.rc-t, lid der Tweede Kamer, heeft sedert eenige dagon de zittingen der Kamer wegens ongosteldheid niet bygowoond. Niet alben de kerkeraad der Israëlieti- sche gemeente te Meppel, maar ook die te Zwolle, Utrecht, Middelburg en 's-Hertogen- bosch hebban een schrijven ontvangen van de permanente commissie vcor de algemeeno zaken van hot Israëlietische Kerkgenootschap in Nederland om vóór 1899 een zelfstandig oppjrrabbijn te bcnoamen. Het schryven is daarop gegrond, Jat d9 fluanciön der vacante provinciën voldoende zyn, en dat er tovens genoag Nederlandsche rabbynen zyn, die de bevoegdheid hebben om als opperrabbijn op te treden. Te S^ndpoort is plotseling overloden da kapitein-kwartiermeester van het Indische leger J. H. Bongaerts, die wegens ziekte mot vtr'of vertoefde. De Algomo.ne Rekenkamer heeft, door tusschenkomst van den minister van binnen- landsche zakeD, aan de Commissarissen der Koningin verzocht te willen bevorderen, dat voortaan by declaratiön, gesteld ten name van meer dan één persoon, in het hoofd daar van de familienaam worde herhaald en de onderteeken ng door de onderscheidene be langhebbenden geschiede. Indien evenwel do tonDaamstelling een firma betreft, dan wenscht de Kamer, dat dit uit de declaratie duidelijk bljjke en wel door het woord firma in het hoofd der declaratie voor den naam van de vennootschap te doen vermelden. H. M. de Koningin beoft Dinsdag te 's-Graveahage Haar wandelritten to paard hervat en maakte ook gistervoormiddag zoo danigen tocht. H. M. begaf zich per rytuig naar het Paleis van den Vorst en do Vorstin Voa Wied in het Korts Voorbout, waarhe n op de achterplaats uit de koninklyke stallen de rypaarden voor H. M. en gevolg waren gebracht. H. M., te paard gestegen zynde, gekleed in amazone-kostuum met donkergroen j.tcquet, reed in gezelschap van baronesse Van Ittersum, hofdame, baron Bentinck, stalmeester, en luit.- kolonel jhr. v. d. Poll, adjudant, gevolgd door een rijknecht, het Haagsehe Bosch in on nam even voorby do Boschbrug het zijpad van do Jacoba-laan, langs wc-lke in draf gereden werd. Aan het einde van die laan maakte een peloton veld artillerie zonder bespanning by het voorbyryden van den koninkiyken ruiter stoet halt en front voor H. M. De l8te luits. H. C. A. De Blo:k en jhr. P. A. L. Gevers Doynoot, van h:t reg. gren. en jigers, die in tien maanden een reis om de wereld hebben gemaakt, z(jn in Den Haag teruggekeerd. By koninklijk besluit is by den plaatse- lijken staf beno?md tot tweeden luitenant plaatsalyk-adjudant to Wierickerschans de sergeant-majoor titulair P. J. Mennlngh, van het 3de bat., 4de reg. to Haarlem. Ter vervulling van de vacature van leeraar in do oude talon aan hst gymnasium te Amsterdam, ontstaan door het eervol ont slag, verleend aan dr. H. C. Muller, worden door curatoren örr inrichting aanbevolen: dr. J. Mehler, dr. C. H. Baalo en dr. H. O. De Jong, alle dri? tijdelijk leeraar aan die inrichting. Do twee laatstgemeldo leeraren komen in alpbabetische volgorde op de aan beveling voor. Voor de inbuldigingafeesten te Amster dam bestaan plannen voor een gala concert in bet Concertgebouw, waarop bekende artis- ten uit binnen- en buitenland zich zullen doen hooren; voor oen gala voorstelling in den Stadsschouwburg door de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel"; voor volks- en kinder feesten en uitdoaling aan behoeftigen. Voor dit laatste laat de commissie sedert geruimen tyd lijsten circuleoren. Daarop toe kende de H. IJz.-Sp.-My. voor oen bedrag van 10,000, de Maatschappy tot exploitatie van S.-S., de Ned. Handelmy., de Ameterdamsche Bank, ieder voor 5000, terwijl velen tee kenden tot bedragen van 1000, 500, 300 enz.kleiner toezeggingen dan 25 worden niet aangenomen. De commissie wil in deze haar taak niet aanvaarden vóór een bedrag van 200,000 is toegezegd. Zy ia voornemens de inteeken- lysten by het archief der plechtigheid te voe gen of wel H. M. de Koningin de origineele lysten in een album aan te bieden. De afdeeling taal- en 1 tterkunde der K'-.n. Academie van Wetenschappen zal Maan dag 13 rl-iz r te 12 uren in hot ge jouw (Trippenhi in) te Amsterdam hare gewone verga d ring houden, waarin door prof. dr H. C. Rogge e°.n levensbericht zal gegeven worden van wijten het lid prof. dr. J. G. R. Acquoy. Alfen; Door onbekende oorzaak ent tona er brand in een der aant oonghedon van do briquet ten-'" Vuiek der firm.- N igtegaal Zn., alhisr. Ondanks den bevigen wind, die ge lukkig van veel legen vergezeld ging en uit het Zuid-WisLen woei, bleef do fabriok onaangetast. Boskoop: Albier is door do justitie in beslag genomen het lykjo vin een zeer jeugdig kind; er wordt vermoed, dal het kiud door geweldpleging is gestorven. Leiderdorp: Aon. J. Van der Zijden alhier is door de Nederlandsclie Verecj iging tot bescherming van Dieren een tweede prys ad 5 uitgereikt voor de goedo verzorging van zyu trekhonden. De inschrijving voor de nationalo militia van de mannelijke ingezetenori der gemeoDta Leiderdorp, die in 1S79 geboren zyn, zal plaats hebben tusschen 1 en 31 Januari 1898, torwyl voor do inschrij ving meer bepaald zitting zal gehouden worden ten raadhuizo op Dinsdag 11 Januari 1898, des voormiddags te 10 uren. Roelof-Are ndsvocn: Gisteravo ul zijn door eenige belhamels een aantel ergerlijke balddadighedea uitg^voord. Aan verschei ;ena woningen of toegangen er heen werden ver sperringen gomaakt. Zelfs warden aan twoo erven do dnaiplanken uit hun draaiyz:r ge licht en te wat.r geworpen, tot groot ongerijf en govaar voor de 'oowojers. Daarmede nog niet voldaan, moest toen nog, om disn arbeid der duisternis waardig te kronen, een tuin bank opgehangen worden aan do b.lar.s der ophaalburg naar h.t sluispnd. D Z9 zaken zyn thans ia handen der politio, die stellig niet zal nalaten een streng onderzoek naar die euveldaden in to stellen, wier bedrijvers, naar men loort, roods bekend, althans ernstig ver dacht zyn. Donderdag a. s. zal door de afdeeling Roslof-Arondsveen van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur in de zaal van dan heer Mirinkills een vergadering wo tl n gehoudon, waarin ter tafel zal komeu: lo. benoeming van afgevaardigden voor de a. s. Algemeeno Ve-gadering; 2o. een brtef van ue afd. Oegstgeest over eene in het eerstkomende voorjaar to houden tentoonstelling van bloeiende bolgewassen3o. banoemiog van twee bestuursleden, in de plaats van oe aftre dende leden, de hesren W. Rayndors en J. Hendiix, rasp. voorzitter en secretaris. Rynsburg: Ter gemeente-sejreUria zal hoofdzikelijk op 12 Janu..ri 1S98, des voor middags van 12-1 uur, gelegenheid worden gegeven aan jongelieden, geboren in 1879, om zich te doea inschrijven voor de nationale militie, lichting 1S99. Noord wykerkout: Do heer dr. J. Van Nes zal 1 Januari e. k. zyn betrokki ;g als gemeente geneesheer neerleggen. 13) Zy had er niets van gezegd noch aan Rupert noch aan Lena; alleen de aandacht der dames Abricg werd gaande gemaakt, maar zy kenden het geheim niet. Clotilde, de droeve weduwe, zag, dat een littoro smart de vroolykheid en tevens de gezondueid van haar dochtertje ondermijnde. Het was neg maar een hooge zeldzaamheid, wanneer zy den vroolyken schaterlach hoorde en het aardigo gepraat, dat vroeger haar oor trof. Wat zou zy or niet voor gegeven hebben om van die plaats weg te komen I Maar die eeuwigdurende geldquaestia veroordeelt dik wijls de armen tot zedeiyko folteringen. Hoe m est zy loven Hos moest zy ergens anders het dag6iyksch brood voor haar en haar kind bekomen? Niettegenstaande baar schaamte cn haar verdriet, Heef zy toch het kasteel bezoeken en er Fransche les geven aan do kindeien. De gravin, wie het speet, dat zy den r«.eds zoo zwaren Jast van drool'beid, welke op Clotilde drukte, nog verzwaard had, toonde haar de grootste goedheid; zij vroeg haar zelfs eens, waarom zjj haar kind niet meer medebracht, maar eon blik van Clotilde sneerde haar den mond, en sind3 dien dag durfde zy dat punt niet meer aanroeren. Toen de winter het woud van zyn groene klaedii de velden en tuinen van hun bloe- mentooi kwam berooven, schenen do uren Blanche zeer lang too. De andere winters waren tydporken van genoegen voor haar geweestzy dacht aan de lange wandelingen, welke zy gemaakt had in het kale bosch, aan het vroolyko ijsvermaak op den vyver by het huis van Rupert, waarna do drie kin deren zich vervolgens by het vuur gingen warmen, en aan de langa avonden, doorge bracht op het kasteel in beurtelings afwisse lende vermaken en aantrekkelijke studie. Nu moest zy die avonden alleen doorbrengen, alleen den wind hooren loeien en regen en hagel de ruiten hooren geeselen. Alleen? Neen, toch niet: haar moeder was daar, en Blanche beminde haar innig, maar de arme vrouw was te zeer onder de macht van het ongeluk, dan dat zy immer haar dochter kon toelachen. Haar droefheid ging ook over op het kind, dat, wanneer zy baar moeder hoorde zucbten, met een zucht antwoordde. Gelukkig wekten de dames Von Abring, die haar geen andere afleiding konden verschaffen, haar lust tot studie hoe langer hoe meer op. Somtyds nog ontmoette zy haar jonge vrien den op haar wandelingen of by Lena, maar die ontmoetingen waren zeldzaam, want Sigis- mund, öi9 reeds een flinke knaap was ge worden, was byna den goheelen dag by zyn onderwyzer, en Tecla, die immer nog popperig was en dezelfde natuur had, zat in het hoekje by den haard, dicht by den grooten leunstoel barer moeder, en ging er niet vandaan, tenzy het hoogst noodzakelijk was. Blanche was dus zeer biyde, toen do lente weder kwam; zy hervatte met de grootste vreugde de bezoeken by baar twoo oude vriendinnen, verzorgde weder de bloomen en maakte lange wandelingen in het bosch. Haar moeder, die zag, dat de blos der ge zondheid weer op haar sinds langen tyd verbleekte wangen terugkeerde, en dat de vroolyke glimlach van eertyds weder haar gelaat verhelderde, verheugde zich daarover en begon weder moed te krygen. Weldra echter kwam er nieuwe kommer: haar wel doenster werd zwaar ziek. OLto en zyn jonge vrouw werden in allerhaast van die ziekte in kennis gesteld. Clotilde bracht geheele dagen op bet slot door, wydde haar zorgen aan degene, die haar gered had, en Blanche hoorde dikwyls Suzanne en Anny goheimzinnig fluis teren, ovor onheilspellende voorteekene spreken zooals het schreeuwen van zekero vogels rond het kasteel, vreemde verschyniogen, enz., waarover de dienstboden geheimzinnige ge sprekken xoeröen. Blanche hoorde dat alles, slechts half be grijpend, waarop het betrekking had, maar dit wiöt zy wel: dat het niets goeds was. Eens het was later dan gewoonlijk kwam Clotilde maar niet terug. Blanche had reeds langen tyd op haar moeder gewacht; einde- ïyk was z|j bet dal ingegaan, en in gepeinB verzonken, richtte zy haar schreden naar het kasteel. Sinds een jaar bad zy daar den voet niet meer gezet; een levende ontroering maakte zich van haar meester by het zien van die geliefkoosde plekjes. De laatste purperen zonnestralen verlichtten met een zacht licht den tuin en het kasteel en drongen nauweiyks door het dichte lommer der populieren-, waaronder Blanche liep. De horinneringon, welke die plekkon by haar opwekten, een geheim verlangen er de per sonen torug te zien, die zy zoo innig bemind had, dan de indruk, wolken het voorgevallene tu.s;hen haar en do gra?in by haar had op gewekt, en waarvan die plaats getuige was geweest, dat alles kwam in haar jeugdig hoofd op en bracht het in de war. Zy liep eenigen tijd slilzwygend en dikwyls aarzelend verder. Eindeiyk zoide zij, zonder bet byna zelf te weten, luidop do zoo ge liefd© namen: Tecla, Si^ismundl Op hetzelfde oogecblik zag zy hen te zamen uit een klein naburig boschje korneD. Haar ziende, snelden zy tot haar, en goduronde eenigo minuten vormden de drie kinderen een aardig groöpja; maar dan bracht Tecla den vinger aan den mond en zeide h9el zachtjes: „Aline is op het ka3t9el." Volgens de meem'ng der kindtren was hun ocheid.ng, de bron van zcovetl tranon weder- zyds, enkel to9 te schry .ea aan Alino. Tyaens haar verbiyf op Ritheim was die scheiding voorgevallen, en zi) konden Liet begry'pen, dat die vreemde dame, die sedert niet moer op Ritheim gezien was, zulk een invloed zou hebben. Maar Sigisniund, die, 3inds hy twaalf jaar oud was, zich een man waande, moendo zyn beide zusters gerust te moeten stellen. Hy noemde Blanche nog immer zyn zusje. „Vrees niets," zeide by haar. „Alino is by mama; sinds mama ziek is( verlaat zy haar niet meer." Oo dat oogenblik k?/am een oude dienst bode zeer ontsteld naar de kinderen loopen. „Ach, kinderen,1' riep zy ui', „komt, komt spoedig! Marrouw sterft; zy vraagt n.^ar u; haast ul" Sigismund en Tecla liepen snel naar het kasteel. Blanche volgde bun van v^rre, maar zy bleef staan in een groote zaal, en ontsteld over haar vermetelh il, zag zij met onrustige blikken rond. Do toenemende duisternis ver toonde de voorwerpen slechts half aan don blik; ae portretten van het beroemde geslacht schenen haar star aan te zien. Vooral dat van de gravin, juiat vóór haar hangend, wierp op haar een trotschen en toornigen blik, als om haar opnieuw uit haar buis te tarnen. De gedaebto aan deu dood, welke voor hot eerst zoo ernstig by haar was opgekomen, maakte bet kind huiveiig. Toch durfde zy niet wegloopen noch roepen, toen zy plotsel ngï in een naburige kamer jammerkreten boorde, en een stem, welke uitriep: „Helaas, helaas!" Zy meende, dat ei? stem van bet portret kwam, en bad tr go n \aag begrip van, dat do gravin dood was /.ij viel bewusteloos neder. Clotilde vond, torn zij het oi.tzielde lichaam van de gravin verliet, baar kind zonder be weging uitgestrekt in de zaal. Haer kussen, haar teedsre woordon deden haar weldra weder bykomon; maar loon Blanche bygeko- men was, zag zy weder hot port re', dat haar zooveel vrees had aangejaagd, en hot gelaat in den schoot barer moeder verbergend, zeide zy: „Laten wy van bier heen gaan; apoedigl' (TYordf vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1