toe te behooreD, by zich in huis zien dragen;. 200 ook do kooien met kanarievogels. Op den bewusten avond was zy al vóór v. d. Dool uitgegaan. V. d. Dool kwam In den nacht thuis. Beblosdo klooien heeft zy niet gezien. Eene tante van Van den Dool, die by hem inwooido, kon mededeelen, dat by des avonds tusschen 8 uur en halfnegen is uitgegaan. Ook zy hoeft geen bebloede kleeren gezien. Het dienstmeisje van To Boekhorst heaft des avonds tegen 8 uren het huis verlaten om naar do tooneeluitvoering van „Maison Stroucken" te gaan, waarheen Te Boekhorst zich reeds om halfzeven begeven had. Eerst tegen 11 uren kwam ook beklaagde Byker in „Stroucken." Daar was haar niets ongewoons aan te zien. Om 2 uren ging men naar huis en op het gewaarworden van den brand, word do juffrouw in zooverre onthutst, dat zü zeide hot in de beenen te hebben gekregen; maar fcs Eoekhorst bleef zeer kalm. Van het uitdragen van meubelen vóór den brand heeft get. niets gemerkt, doch zy her kent oen deel der voorwerpen, die by Van den Dool zUn aaDgetroifeo. Op den eersten dag der getuigenvorbooren is coor v. d. Dool beweerd, dat hy een taschje in bewaring heoft ontvangen op don avond van den brand. Dat taschje is gebleken glaas jes t9 bevatten, en Sytske Byker gaf op, dat zy die juist in dien t\jd op de Nleuwmarkt had gekoci.t. D3 dienstbode verklaarde nu echter, dat ze de glaasjes al veel laüger in de kast had zien staan, en dat d6 juffrouw er byzonder op gesteld was. Eenige dagen vóór den brand is de get. des nachts wakker geworden door geloop en rumoer boven haar. Zy is opgestaan, omdat zij d9 kraan hoords loopon, en koek om den hoak van de keukendeur, waar Van Exter zijn handen stond te wassctun. De kruier J. F. Kahló beeft een week of diie vóór den brand voor een „mijnheer" - volgens het portret Van Exter een vrachtje gedaan. Hij heeft daarbij een volgbriofje ge kregen voor „zes stoelen en een tafel, goed geconditioneerd" en geteekend „Exter." Het vrachtje wtrd gehaald by Te Boekhorst en gebracht Sarphatipark 2, waar vrouw Exter ciot willens was het good in ontvangst te nemen, daar ze van niets wist. Doch de man kwam er by en gelarite den kruier de meubelen naar bovon te brengen. Exter beeft aan den kruier opgegeven dat hij de meubelen gekocht had, terwyi Te Bookhorst nu beweert, dat er eenvoudig sprake was van reparatie door den schoonzoon van Exter. Get. H. Kiesewetter, echtgenoote van D. J. v. Emdeq, hoeft v. d. Dool gezien met een vaatje op den schouder en in gezelschap van Exter. Dit vartj?, dat nogal zwaar scheen, werd de3 avonds noergezet op een zolder kamer aan do Lijcbaansgracht, die v. d. Dool bij haar huurde als bergplaats. De volgende wo k, Dinsdag 18 Mei, zyn er meubelen ge bracht. Een en ander werd op Hemelvaartsdag door de politio in beslag genomen. Da get. beeft toen een kistje gezien, dat ze misschien wel eerst voor een vaatje gehouden had. Van den Dool zegt dat het een vaatje 6piritus was. Mrj. M. G. Nieuwtnhuis, weduwe "VVelter, kwam wel eens aan huis by v. d. Dool. Zy is hem Zondagavond 10 Mei tusschen half- twaalf en twaalf uren tegengekomen in de Frans Hals sir iat, dragende een tascbja en een parapluie (bjykóaar de voorwerpen, dia bekl. Byker hem bad gegeven). Get. A. Dubois herinnert zicli, dat v. d. Dool Maandagmiddag in zijn tapperij is geweest er er afgegeven heeft een taschje, een pakje en een parapluie. Daarin vond get niets vreemds, to meer, daar bekl. een reden opgaf: „Hg dacht een aardigheid te hebben met een nichtje in de buurt en die scheen hem te toppan." Get. J. F. Fraikin, bierhuishouder, heeft van den heer Hondrix, dio door ziekte ver hinderd is als getuige te verschenen, vernomen, dat v. d. Dool voor menschen uit Utrecht eon bovonhuis in do Jan-Steen-straat bad ge huurd. Dat was tweo weken vóór den brand. L.ter is by gekomen met de boodschap, dat öe huurders van het huis hadden afgezien. Vóór dien tyd heeft hy aan get., dio als lasthebber van den huisheer optrad, eed kistje en een parapluie ter bewaring gegeven. Dot was afkomstig van do menschen uit Utrecht, en de verhuiswagen zou later komen. Get. D. Hujjer, tapper in de Klinker3traat, hoeft ook al hetzelfde tascbj9 van v. d. Dool ontvangen ter bewaring. Voor boden staan nog acht getuigen op do lyst. Eon inbreker gesnapt. Op den 4den December werd 's avonds by do firma Oudkerk Pool in d9 Spuistraat te Amsterdam ingebroken. De inbraak moet geschied zfin vóór elf uren, daar dan de oudste zoon gewoon is, nog op kantoor te komen om de brieven, met de laatste post gekomen, te behandelen. De trandkast wordt dan tot dien tyd open gelaten, daar men daaruit soms nog bo.ken noo.ig heeft. De dief brak den lessenaar open en ram uit de brandkast een pak met eenige effecten, obligation „Vennootschap Amand", loten stad Milaan en „Paleis voor Volksvlyt", eonige polissen en andere papieren en eenige ciimanten. Waarscbyotyk om de sporen van de in braak te do3n verdwynen, stichtte de dief hierna brand in 't magazyn en verdween. De brand werd spoedig gebluscüt eo van den dbfstal werd aangifte gedaan. Men is er thans in geslaagd, den dief in handen te krygen. In de Pieter-Jacob dwars straat is oen logement, door een vrouw ge houden. De dief logeerde daar, maar betaalde ni9t, waarop hy tot betaling word aangemaand. Hy gaf toen aan de logementhoudster de obligatiën „Amand" en vier loten „Paleis voor Volk8viyt." Deze logementhoudster moest nu eveneens haar schold afdoen en wel aan haar huisheer, wien zy op haar beurt de effecten In pand gaf. Deze gaf de stukken aan zyn makelaar, om te onderzoeken of zy goed waren. De makelaar ging naar Amand, doch werd verzocht terug te komeD, hetwelk hy deed. De politie was intusschen gewaarschuwd en nam den makelaar mede. Op het bureau kon deze natuurlijk zyn onschuld bewyzen en nu kwam men via den buisheer aan bet adres van het logement. De logementhoudster was thuis en werd medegenomen en tydelyk in bewaring gehouden. De inbreker werd gistermorgen van zyn bed gelicht. In de Tweede Kamer is het sparen der arbeiders weer ter sprake gekomen. Dat de arbeiders wel sparen, als zy maar goed verdieneD, blykt in Friesland. Tal van jonge arbeiders en zcons van keuterboeren vertrekken naar Duitscbland en dienen daar als melkknecht. Het loon is daar hoog, per jaar 250 a 800 boven kost en inwoning, terwyi het werk Diet zwaar is. De gehuwde arbeiders sturen geregeld ƒ4 aan hun vrouweD, de ongehuwden sparen het geld op, om later hiervoor een huisje met grond te koopen. Een hunner, die verleden jaar naar Duitscb land vertrok, moest dit jaar loten voor de nationale militie en lootte aan. Hy had echter zooveel overgespaard, dat hy een nummer- verwisselaar kon koopen en hy ging weer io zyn ouden dienst in Duitschland. Als men nagaat, dat men io Friesland op lange na, met zwaar werken, geen 250 kan verdienen zonder kost, dan ligt het toch voor de hand, dat zulke arbeiders, die een gezin hebben, niet kunnen sparen. Als boerenknecht is het loon in Friesland op zyn hoogst ƒ120, maar bij den veeboer is dit een uitzondering. Er zijn er meer van 80 dan van 120. Te Helmond is een tweejarig mei3je van den wc-rkman H. E. in een pot met kokende soep gevallen en aan de be komen brandwonden eenige oogenblikken daarna overleden. Te Goes zyn dezer dagen twee buiseiyke tafereelen voorgevallen met een treurig einde. Maandag kwam iemand, die nogal eens met de politie kennis maakte, weder dronken in zyn woning in de A. v. d. Go9skade. Al spoedig ontstond tusschen hem en zyn vrouw een woordentwist, waarby hy ton slotte het mes trok en zyn vrouw daarmede te lyf wilde. De vrouw vluchtte, waarna de woesteling zich op straat begaf en met zyn wapen anderen wilde aanvallen. De politie trad echter tusschenbeide. Het slot was, dat de echtelieden van elkander gingen, na het huisraad onderling gedeeld te hebben. Erger nog was wat Dinsdag voorviel. Toen werd zekere B. naar het gasthuis vervoerd in een toestand, die voor zijn leven doet vreezen. Ook deze man kwam dronken thuis, waardoor tusschen hem en zyn vrouw twist ontitond, waarby, naar men wil, zyn vrouw hem een ernstige verwonding toebracht. (Af. G Een verschrikkelijk ongeluk bad te Amersfoort plaats. De loodgietersknecht Corn. v. M. 6tortte onder het verrichten zyner werkzaamheden, waarschyniyk doordat by misstapte, van een gootiyst, mat het onge lukkig gevolg, dat by op de straat terecht kwam, zóó zwaar gekneusd, dat 't bloed hem uit ooren, neus en oogen kwam. In den avond van donzelfden dag is de man aan zyn verwon dingen overleden. Hy laat een vrouw en kind onverzorgd achter. JS^orlithericliten» Het overzioht van den kaashandel kan dilmaa kort zijn; de voorraad graskaas raakt uitgoj nt hooikaas wordt nog Diet aangeveerd, zoodat wo in den kaashandel oen etillon tijd beloven op 't oogen- blik. Enkelo nog voorhanden zfindo fijne partijen Goudsche on Edammer worden meest aan do hnizen opgekocht tegen zeer bevredigende pryzen; aan de markten komt v&el tweede en derdo aoort kaas, zoodat de marktnoteeriDgon belangrijk lager zijn daa oen weck of wat geleden. In do Albla?eorwaard werd de vorige week vaD ƒ19—ƒ25 besteed; in de Lopiker-en Krimpenor waard liepen do prijzen van lsto soort Goudsche van ƒ25 ƒ28, zwaardoro tot ƒ29; 2do soort ƒ22— ƒ24.Edammer late soort ƒ25—ƒ29; 2de soort ƒ22.50—ƒ24. Lelden9 10 Deosrabor. Tor markt werden heden aan gevoerd öti6ron 21 stuks 56 a 192. Kalf- en Melk- booion 1S7 stuks ƒ110 a ƒ221. Varekoeien 51 stuks f 84 a ƒ188. "Vette Ossen en Koeien ICO stuks f115 a ƒ215. Graskalveren 45 stuks 15 a ƒ61. Kalveren (vette) 29 stuks f33 a 86. KalvereD (magere) 14 stuks 5.— a 16.-. Hamels (vette) stuks a Hamels (magoro) stubs a Bohapen (vette) 1614 etuks 15. a 28.—. Schapen (weide) 236 stukB 12. a 20. Lammeren (magere) stnke f a Varkens (magere) 81 stuks ƒ14.— a 29.—. Varkens (vette) stuks a f per KG. Yarkena (biggon) 160 stuks ƒ1.50 a ƒ13.—Paardenstake a Veulens stuks a Ter markt aangevoord: 407 rundoren, 43 kalveren, 1E50 ecliapen, lammereD, 81 varkens, 160 Liggen, paard, veulens. Ter wokelijksche Kaasmarkt aangevoerd 53 partijen. Besteed werd voor Goudsche Kaas vau 16.tot 26.50; Derby-kaas van tot Loidaohe Kaas do 150 KG. ftot fEdammor Kaas (2de qua'.) tot f— Aan do Stadswaag gewogen 43 partijen, 1740etnks baas. wegende 9792 KG. Schiedam, 9 December. NoteeriDg van do Make laars. Moutwijn ƒ7.Jenever ƒ11.idem. Amst. proef 12.50, por Ned. vat en zonder fust, zoDder de belasting. Spoeling-commissie per ketel ƒ2. Noteering van den Branderebond. Moutwijn 5s/4 a por heet. ct., zonder faat en zonder belastiDg. Louden, 9 Dcc. Ter veemarkt zijn aangevoerd rnnleren 100, schapen en lammeren 1000, kal veren 10, varkens Prijzen: beste runderen 2/4 a 4'4, schapen en lammeren 9/4 a 6/8, kalveren sh-'a Varkens Inhuldigingsfeesteu. De verschillende sub-commissies alhier, door het Ultvosrend-cornité Toor da Inhul- digiogsfeestea, met machtiging Tan da Hoofd commissie in het leven geroepen ter voor bereiding van de verschillende onderdeelen der feestviering by gelegenheid van de troons bestijging van Koningin Wilhelmina, zyn als volgt samengesteld: Voor de volkefeesten: J. G. A. Frommann, voorzitter, A. J. Van Achterberg, G. J. Bik, J. Wilholmy Damsté, D. Hartevelt H.Czn., H. C. Van der Heyde en S. J. Le Fools. Voor de kinderfeoston: N. Brouwer, voorzitter, Dr. H. G. Hagen, G. Japikee, J. H. J. Kuypars, J. B. Meynen en D. J. M. De Hondt, secretaris. Voor den optocht: C. C. Tleleman, voorzitter, K. T. Caron, J. Goedoljee, A. E. Van Kempen, C. A. J. Reinke, Jbr. B. De Jonge, praoses L. S. C. en G. Henri Sythoff, secretaris. Voor de straatversiering en illum inatie: H. J. Jesse, voorzitter, J. Van Dam, G. Van Driel, A. J. Van Hoeken, W. C. Mulder, N. Stadhouder en C. Verster. Het spreekt echter vanzelf, dat door die verschillende commissies weder een beroep zal worden gedaan op de modewerking van tal van andere ingezetenen, ten einde met vereende krachten het welslagen der feest viering te verzekeren. RECLAMES, a 25 Cents per regel. HENNEBERG-Zij de alleen echt, wanneer diroct van myn fabrieken betrokken, - zwart, wit en gekleurd, van 35 Cts. tot f 14.65 p. Meter, effen, ge streept, geruit, gestippeld, damast, enz. (ca. 240 versch. qua!, en 2000 verscb. kleuren, dessins, etc.). Fort- en vracht vry aan huis, Stalen per ommegaande. Dubbele briefport naar Zwitserland. e. lIENNEBERG's Z y d e f a t r i e k o n (kon. en k. hofl.), Zürich. 9913 11 TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Per Telegraaf.) Begrooting van Bijnjnenl. Zaken. Aan den heer Be Basdie verbetering der positie van de ambtenaren, vooral van de lagere, ter provinciale griffie aanbeval, be- oofde de Minister ernstige overweging van vorbetering dier traktementen, hoewel hy het oogenblik voor een geheel nieuwe traktements regeling nog niet gekomen acht. De post van ƒ10,000 voor ba&fcryding van drankmisbruik werd besproken en ondersteund door do heoren Vermeulen, Truyen, die op de toeneming van den clandestienen verkoop wees, en Nolting, die ook werkliedenverenigingen, welke drankmisbruik bestryden, voor subsieiGn aanbeval, en die deze kwaal o. a. aan de slechte arbeiderstoestanden, het slechte voedsel en de slechte woningen toeschreef. De Minister zal geen verschil maken met verenigingen en dus ook werkliedenvereni gingen steunen. De 6ubsidiën zullen o. a. be steed worden om verpleging te bekostigen van krankzinnigen ten gevolge van drankzucht. Herziening der drankwet tot betere hand having der wet acht de minister nooJig. Tegen de stelling der heeren Van Bylandt (Apeldoorn) en Dobbelmann, dat de sociale ellende ontstaat uit bet drankmisbruik, kwamen de heeren Nolting en Van Kol op, die betoogden dat juist de armoede reden is tot drankmisbruik. Alleen sociale hervormingen, betere woningen, betor voedsel en meer geluk zullen den drank duivel kunnen verbannen, meende bovendien de heer Van Kol. De subsidi9 werd toegestaan. De post van f 100,000 voor de Inhuldigings feesten en de ontvaDgst van Indische en vreemde gasten, op verzoek van den heer Van der Zwaag, die deze som in de tegenwoordige omstandigheden niet gewettigd achtte, in stemming gebracht, werd aangenomen met 72 tegen 2 stemmen (Van Kol en Van der Zwaag.) Ds heer Lokman vroeg naar 's Ministers zienswijze over de verplichte vaccine, een z.i. onrechtmatige dwang op ouders en kinderen, welks afschaffing, geschiedt zy niet van regeeringswege, door hem zal worden voor gesteld. De heer Van Kol verzocht verbetering van het lot van het vrouwenpersoneel in de ryks- ziekenge8tlchten, waar do verpleegsters worden afgebeuld door te langen arbydstyd. E?n strenge enquête naar die toestanden acht spr. noodig. Be Minister vond beter dan een enquête dadelijk iets te doen en verwees den spreker naar de op deze begrooting voorgestelde ver meerdering van het getal verpleegsters met 9. Hy blijft diep overtuigd van de nuttige ge volgen der vaccino voor de afneming der pokziekte en sterfte. Het geloof aan de vaccine noemt steeds toe, blykens de onqu&te. Vryiating der vaccine ware niet in 's lands belang, al erkent do minister dat over dit vraagstuk het laatste woord niet is gesproken. De heer Loliman repliceerde met een protest tegen het geniepige middel om niet- ingeênten kinderen toegang tot de school te weigeren. De heer Van Kol achtte de voorstellen tot verbetering van hot lot der ziekenverpleegsters onvoldoende en den locstand dier vrouwen een schande voor bet parlement. Deze uitdrukking gaf den voorzitter aanlei ding den spreker te verzoeken zich te matigen. De Minister bracht den heer Lobman nog onder het oo?, dat h&t doel met do tegen woordige vaccine-regeling volkomen is bereikt, aangezien het aantal niet gevaccineerde kin deren hier te lande geriüg is. ACADE3IIEN1EU WH. Leiden: Aan de universiteit alhier is heden bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na verdediging van Stellingen, de heer B. Tb. Van Heemstra, geboren te Harlingen. Htt arts-examen eerste gedeelte werd met goed gevolg afgelegd door den heer A. Schuckink Kool. Guiza begaan door de vrijbuitersbende van Calicks Garcia; vrouwen en kinderen zyn ver brand en verminkt, alles is geplunderd en verwoest. PRETORIA, 10 December. By den terug keer van president Krugtr van zyn reis werd by door de bevolking zeer goed ont vangen. De „Volksstem" spreekt de koop uit, dat van officiöele zyde zal worden tegengesproken het telkens weder optredend gerucht van den dood van Rhodes, die oen der belangrykste factoren is voor de Zuid-Afrikaanscho uitbrei- dingspolitiek. De staatkunde vaa Rhodes heeft de ge voelens der Afrikaanders snol en zeker van Engeland vervreemd en indien Rhodes niet bestond moest men hem uitvinden voor het heil en voor de uirbreiding van het Afri kaander volk. Beursbericht. Amsterdam} 10 December. Oostenryk Mei kalmer, nagenoeg onveran der. Mei-rente 84%, Juli 84% Portugal 19% Amerik. Sporen zwakker: Centrals 11%. Union 24% -48%. Topeka 13% —29#^. Koninklijke Petroleum-Mij- 631. Moeara Enim 107-108% Prolongatie 2%. Hcrltclijliü I3ci*icliton. Benthuizen: Ned.-Herv. Gemeente. Zon dag-voormiddag te halfiien, ds. J. A. Broers. Zondagsschool des voormiddag3 tehalftwaalf. Hoogmade: Aanstaanden Zondag zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. Gemeente van Hoogmade aanvangen des voor middags te tien uren en geleid worden door den heer J. Idsinga, cand. tot den H. D. te Elburg. Katwijk aan Zee: Gereformeerde kerk, Zondag-morgen te halfiien en des avonds te zes uren do heer Aaldors, theol. student te Amster Jam. Leiderdorp: Zondag-voorm. te tien uren, ds. G. Van Herwaarden, pred. te Leiden. 'sAvonds te halfzeven, ds. J. Nierstrasz. Oogstgeest: Zondag-voorm. te tien uren, da. J. Nierstiasz, pred. te Leiderdorp. Valkenburg: Zondag-morgen te lien uren, ds. Van "WyngaardeD, predikant te Kat wijk aan Zee. Des avonds te zes uren, ds. Van Baerle, predikant te Warmond. Voorschoten: Zondag vcorm. te tbn uren, do heer P. J. Cou7ée, cand. t. d. H. Dienst. Des avonds te zes uren, ds. Hoog. Wou brug ge: Ned.-Herv. Gem. Zondag- voorm. te halftien, do heer P. H. Hugenholtz, cand. te Apeldoorn. Des nam. te twee uren, ds. Broer9, pred. te Benthuizen. Geroform. Gem. Zondag-voorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven, ds. Eolwyn, pred. te Vlaardingen. Ned. Prot.-Bond. Zondag-avond te halfzeven, ds. Oldeman, pred. to Gouda. Zoeterwoude: Ned. Herv. Gem. Zondag a. 8. de9 ochtends te tien uren, ds. R. Bennink Bolt, van Zwammerdam. BUITENLAND. Duitschland. Aan een wensch der biwoners vau Elzas- Lotharingen zal de Duit6cho regeering waar schyniyk voldoen. De correspondent van de „Frankf. Ztg." Straatsburg kan verklaren, dat een nieuw perswetontwerp voor het Ryks- land reeds gereed ligt en, overeenkomstig de verleden jaar door de regeering afgelegde belofte, nog dezen winter aan een der be trokken wetgevende lichamen, betzy de „Lan- desaus8cbusz" of den Ryksdag, zal worden voorgelegd. Het ontwerp komt in hoofdzaak overeen met de Duitsche perswet en de afwijkende bepalingen hebben voornameiyk betrekking op de buitenlandscbe pers. De Ryksdag heeft de marinevoordracht naar de begrotingscommissie verwezen. In den loop van het debat verklaarden de nationaal-liberalon zich beslist vóór, maar de mannen der Zuidduitscbo Volksparty beslist tegen het ontwerp. De antisemieten hebben een welwillend-criti3che houding toegezegd. De leden van den Beiorschen boerenbond hebben verklaard, over hun houding nog niet te willen beslissen. Creta, Van Creta komen weder berichten van stryd. De opstandelingen hebben de vesting Kis- samo beschoten en de Turkeche bezetting beantwoordde het vuur. Het vuurgevecht duurde een uur. De oproerliogen in Candia beproefden zich meester te maken van het vee der bewoners, maar werden op do vlucht gedreven. Een duizendtal rebellen van Spakia hebben het Cbristendorp Parivolaki aangevallen om een moord te wreken. Er werd verwoed gevochten, met welken uitslag weet men nog niet. Telegrammen» LISSABON, 9 December. De Portugeescho commissaris voor de bepaling van do Trans- vaalsch-Portugeesche grens in Oo3t-Afrika is naar Lissabon ontlodeo, naar men zegt wegens verschil van meening. MADRID, 9 December. De regeering ont ving e:n telegram v. n generaal Blanco be treffende de verschrikkelijke wreedheden, te LEIDEN, IO December. De ItaliaaDsche opera geeft a. s. Dinsdag weer een voorstelling in den Leidschen Schouwburg 1 Het enorme bezoek, dat haar overal ten deel valt, komt voort uit de by uitstek goede krachten, waarover de directie beschikt; en thans, nu Pagliacci gegeven wordt, waar de proloog zal gezongen worden in zwarten rok door Lunardi, den be roemden bariton, twyfelen wij er niet aan of, onafbankeiyk der eenigszins toogere pryzen zal ook hier deze opera met een talryk bezoek vereerd worden. Te weinig valt ons een uit voering der Italiaansche opera ten deel. Beant woorden we dus het tweede bezoek met een flink gsvulden Schouwburg, niet vergetende dat zal worden aangevangen met de derde acte van „Ernani" met groot ballet I Men spoede zich naar juffrouw Andreae om plaatsen te nomen 1 Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van een metselaar te Rotterdam, door de Haagacho rechtbank tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deel! wegens diefstal van een aantal kooien uit een weide onder Oogstgeest. Ia deze zaak vorderde het Openb. Min. niet ontvan- kelyke verklaring van bet ingesteld beroep omdat dit te laat was ingesteld, wat, naar de verdediger, mr. Wentholt, mededeelde, hieraan was toe te schrijven, dat bekl, zich bij vergissing aanvankelijk tot den officier van justitio in plaats van tot den griffier heeft gewend om appèl aan te teekoneu. Uit spraak over 14 dagen. Sophocles' „Antigone," metrisch vertaald door prof. dr. J. Van Leeuwen Jr., te Leiden, en gisteravond te Amsterdam door het „Neder- landsch Tooneel," voor het eerst opgevoerd, is door hot publiek met warmte ontvangen. Mevr. HoltropVan Gelder werd e9n fraaie bouquet aangeboden na elk bedrijf moest eonigo malen worden gebaald. TWEEDE KAMER. By de afd. Hooger Onder a ys is het debat aangevangen over het voorstel-Lohman om de Ryks Universiteit te maktn tot zelfstandige stichtingen gedoteerd door bet Ryk en andere beheer van het provinciaal bestuur, alsmede over het voorstel der heeren EvC-rts en Ver meulen dat leerlingen van byzondere Gymnasia geëxamineerd worden door eigen leeraren onder toezicht van gecommitteerden. Door laatstgenoemde werd toegejuicht het schrappen van het Grieksch als verplicht leervak. De heer Kuyper betoogde de noodzakelyk- heid dat de overheid in strijd met openbaring en rede zich abstineeren en niet haar gezag in de schaal legge om anderen te ver drukken. AI) VEHTENTIËN. j Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. J. CALLENBERG-De Koning. Leiden. 10 December 1897. Eenige kennisgeving. 9023 4 Heden overleed te Hilversum, in den ouder dom van byna 62 jaar, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster CLARA PETRONELLA HENRICA DOZY, Wed. H. DE COCK. Ch. M. DOZY. A. M. C. DOZY-Evers. j J. H. DOZY—KOPER. Leiden, 9 December 1897. 9616 10 Eenige en algemcene kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Heden overleed, te 's-Gravenhage, na voorzien to zyn van do H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster Mejuffrouw SARA CATH ARINA MARIA HUTMAM N geb. v. d. Stok, in den ouderdom van 32 jaren, nalattndo 7 kinderen, te jong om hun zoo zwaar verlies te beaoffen. - Uit aller naam, 'j 9627 9S. v. D. STOK. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlijden van onzen geliefden Broeder den Heer G. NOORDMAN te Rtjnzaterwoude, betuigen wü onzen har- teiyken dank. Uit aller naam, 9631 8 H. NOORDMAN. I Zoeterwoude, Haagweg, 10 Dec. 1897, J

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 3