Ingeleverd werden 49 stombiljetten, waar van 1 tlanco. Uitgebracht warenlo. op de hoeren Vos 30 en Cahen 13; 2o. op de beertn Brouwer 46 en Leende rtz 2 stemmen, zoo Jat de af tredenden zfln herkozen. Da heer Brouwer verklaarde, onder dank zegging voor het vernieuwd bewijs van ver trouwen, in hsm gesteld, de herbenoeming te aanvaarden; terwijl den heer Vos, als niet aanwezig, van de opnieuw op hem gevallen keuze zal worden kennis gegeven. Vervolgens bracht de penningmeester, de beer J. Goeceljee, de rekening en verant woording over hot afgeloopen jaar uit. Daarin kwamen de volgende cijfers voor: Ontvangsten: Voorschot van do gemeente f 600.00 Rente Spaarbank20.85 2575 leden a ƒ12575.00 105 donateurs a f 2.50 262 50 Vrijwillige byiragen 35.50 Dames- en kinderkaarten 363.25 Entróe Zomerzorg374.50 Repetitie Stadszaal. 16.00 Inschrijving Feestwijzer25.00 Nog van de gemeente 400.00 Toelage van de gemeente voor de Kinder-Cantate 500.00 f 5172.60 Nadeelig saldo 642.001/» f 5814.60'/, U i t g a v o n: Jadeelig saldo van 1896 f 611.22 7 heele uitdeeling V 1578.06 Muziek 555.15 300.05 Kinder-Cantate 919.02 V 762.03 0 349.65 Politio en militairen 75.60 Drukwerk en advertentiön 179.80 Verschillende uitgaven O 484.02'/, f 5814.60'/, De rekeDing eindigt dus wel met een nadeelig saldo van f 642.001/*! maar de penning meester merkte nogmaals op, dat ze reeds met oon deficit van f 611.22 begon, zoodat het figonljjke nadeelig saldo over 1S97, dank zfi ook de goedgunstigheid van den gemeen teraad, slechts ongevesr f 30 bedraagt. Eone commissie van controle, bestaande uit de heeren Dro3, Den Hollander en Suringar, had de rekening met de verschillende be scheiden vooraf nagezien, en, zooals uit do mededö6lingon van haar woordvoerder, don heer Suriagar, bleek, alles in orde bevonden, alleen bejammerend, dat er nog een nadeelig saldo is. Hfi bracht dank aan den penning meester voor diens nauwkeurige administratie en stelde voor do rekeniüg goed te keuren, waartoe onder applaus werd besloten. De secretaris las alsnu h9t jaarverslag voor, waarbij o. a. in bijzonderheden werd gewezen op hetgeen verbondon was aan do voorbereiding dor jongste feestviering, met name wat do uitvoering in de Pieterskerk dar Cantate van de heeren ïïasselbach en Lysen betrof, in welk verslag de secretaris bovendien eene, van ingenomenheid getuigende uitvoerige beschrijving van het werk gaf, met in-htt-licbt stelling van de schoone muzikale gedeelten er van en waarbij de secretaris nu ter vergadering tevens eenige proeven van zijn zangerstalenten deed genieten en hulde bracht aan den heer Duyster, die met de opper-leiding was belast geweest en op het gebied van don kinderzang reeds zijn sporen bad verdiend, waarop een langdurige bijval volgde, wolke ook werd geschonken aan het woord van dank, dat de Voorzitter den secretaris wijdde, wiens verslag te meer waarde had, omdat dezo zelf kenner en met zooveel liefde voor de muziek veivuld was. Naar aanleiding van een bemerking van een der leden over een ingezonden stuk, toen het bestuur der Vereeniging zich tot den ge meenteraad gericht had om een extra-toelage na de jongste feestviering, trad de voorzitter in breedvoerige beschouwingen over elk der in dat stuk voorkomende punten, er o. a. vooral op wijzende, dat de Cantate gegeveD was geworden op uitnooliging van het ge meentebestuur, en dat, toen het bij de opma king der rekening bleek (welke cijfers nu ook in onderdeelen aan de vergadering werdon medegedeeld), dat het middagt'oest daardoor dit jaar belangrijk meer gekost heeft dan andere jaren, het bestuur der 3-Oct.-Vereeniging zich tot het gemeentebestuur wendde om in die meerdere kosten te gemoet te komen. Htt bestuur was zoker van z(jn zaak en is te zeer or op gesteld om de eer der Vereeni ging hoog te houden dan haar aan een échec bloot te stellen. B. en Ws. hebben toen zelf voorgesteld om het subsidie van f 1000 dit maal met f 500 te verhoogon, wat door den gemeenteraad zonder eenige geopperde beden king werd toegestaan. Gevraagd om moer subsidie is er niet. Dit werd verleend, omdat de Cantate op verzoek van hot gemeente bestuur op het programma der feestviering was geplaatst geworden. Had de Vereeniging dit uit eigen beweging gedaan, dan zou zfi zeker zelve ook geheel alleen aansprakelijk geweest z(jn voor de financiëele gevolgen Dit nu was echter thans niet het geval. De schrijver van bedoeld stuk, die, toen de voorzitter zijne weerleggingen had ten einde gebracht, zich bekend maakte, zeide van betgeen hij geschreven had niets terug te trekken en dat hy het, in plaats van weer bij het gomoentebe6tuur aan te kloppen, voor de Vereeniging waardiger had gevonden indien het bestuur bi) de leden met een voorstel was gekomen om de meerdere kosten door een hojfdeiyken omslag te dekken, wat met een ledental van ruim 2500 toch zóóveel niet kon bedragen, dat het een bezwaar had kun nen opleveren, öf door het doen circuleeren bij de leien met een lijst voor vrijwillige bijdragon tot dekking van het teko t, öf dat bijv. een der bestuursleden met een voorschot tegen bijv. 3 pet. en jaariykecbe aflossing die boogere kosten had gedekt, öf dat, met too- passing van bezuinigingen, een andere weg was ingeslagen zonder, onder welken vorm dan ook, een beroep op de gemoentekas te doen. Na nog eenig dobat deelde de voorzitter verder mede, dat door een der leden hem zijielings was gevraagd geworden of het, om de toch reeds zware taak van het bestuur wat de uitdoeling van bons betreft, oeDigs- zins te verlichten, niet mogelijk zou zijn die bons aan do leden zelven to geven, zoodat zij die konden uitreiken, welke wijze van uitdeeling de voorzitter echter zeido niet wenscheiyk te achten, omd3t er dan gevaar zou bestaan, dat de fcons niet zouden komen aadr, waar ze juist wezen moesten, want met het oog op het aantal vrouwen bijv. van 3000 zou ieder lid dan slechts één bon kun nen krijgen: en het onwillekeurige gevolg daarvan zou zijn, dat het eene gezin niets, en het andero meer dan één bon kreeg. Vervolgens werd door een der leden de wensch uitgesproken, dat de voorzitter, die met zijn herbenoeming werd golukgewenscht, Dog vele jaren met waardigheid den voorzit tershamer moge blijve voeren; dat de ijverige penningmeester nog lang een sieraad van het bestuur moge blijven, en dat zich uit de leden een commissie moge vormen, die het bestuur zou kunnen verrassen met een som tot dekking van het bestaande tekort. Hierop volgden nog eenige plichtplegingen, totdat eindelijk de voorzittor, na wederkeorigen dank voor de gesproken woorden en voor de opkomst, de opgewekte en interessante vergadering sloot. TWEEDE KJL1HEB. De algemeene beraadslaging over hoofdstuk Binnenl. Zaken der Staatsbegrootiog voor 1898 is aangevangen. De hoer Van Asch van Wijck (Ei©) drong aan op verbetering van de technische fouten der kieswet, wier wegoeming de geheimhouding der stemming boter zal waarborgen en het getal ongeldige biljetten zal verminderen. De bezwaren zyn weg te nomen door te bepalen, dat het stombiljet steeds gevouwen in de bus moet gestoken worden en door verruiming van het stemvak. In beginsel is spr. voor samentrekking der landbouwbelangen, maar h'y geeft de voorkeur aan een afzonderlijk ministerie boven een landbouwafdeeling aan hot departement. De heer Troelstra beklaagde zich ernstig over de toepassing der kieswet door sommige burgemeesters op een wijze, die 't den kiezers of candidaat kiezers hoogst lastig maakte by het verkrijgen van het kiesrecht, berustende op loon of huur. Uit de samenkoppeling van kiesrecht ei belasting ontstonden velo be zwaren. Hy vroeg of de Minister opgave vaD het minimum-loon voldoende acht en of bet begrip van vryen kost verloren gaat, doordien de kostganger 'a Zondags niet in zyn kosthuis eet. In het algemeen wordt z. i. de wet niet in demoeratischen en vrijzinnigen geest toege past, by'v. daar, waar werkverschaffing door gemeente of particulieren als onderstand wordt beschouwd. Sterk protesteerde spr. tegen de kiezers- slachting te Maastricht, waar men duiz9nien fabrieksarbeiders van het kiesrecht uitsloot en by welk punt hy laakte de tirannie, die in Maastiicht heerscht tegenover de socialisten, die veroordeeld worden wegens het uithangen van de roode vlag en wegens het venten en uitroepen van geschriften op straat, terwyl het uitschreeuwen van sinaasappelen en andere waren niet wordt verboden. Spr. verbaasde er zich over, dat de minister Borgesius derge'yke Maastrichtsche Dunkelmhnner in beschermiDg neemt, wat den spreker de interruptie van den Voorzitter op den hals haalde, dat de uitdrukkicg „duistere mannen" niet parlementair i9. Voorts protesteerde do heer Troelstra tegen de publicatie dor namen van de onderteekenaren der candidaat-stellingen, omdat do kieswet dit z. i. niet vereischt en daarvan veel misbruik wordt gemaakt, zooals te Maastricht, waar de politie pressie uitoefende op de onderteekenaren der candidateniy-.t, geheel in strjjd met de wet. Ia het belang der arbeiders vroeg hy den stemtyd niet te doen vallen in den hooityd, wanneer de meeste arbeiders niet van hun stemrecht kunnen gebruik maken. De minister verlegge don stemtyd van Juni naar het eind van Februari. Ook vroeg hy meer gelegenheid voor het spoor- en trampersoneel om te stemmen. Zyn opmerkingen beval hy den minister- democraat aan. De heer Tydeman had, ofschoon voorstander van concentratie der landbouwaar.gelegenhe- den, liever een flinker organisatie ontvangen. Hö wensebt alle domeinzaken onder de nieuwe afdeeling te brengen, waarby vooral z. i. thuisbeboort de zoetwatervisschory (over ver- waarloozing waarvan ook spr. zich beklaagde) en ook de zeevi3schery ware te brengon. De heer Zijlma wees eenige moeilykheden aan, voortvloeiende uit de wet tot regeling van de financiëele verhoudigen van Ryk en gemeenten, vooral deze, dat de ryksbydrage meerendeels ten voordeele komt van de meer- gegoeden. Als tegenwicht vroeg hy buitenge wone opcenten op den grondeigendom van uitwonenden. Yoorloopig acht hy een land- bouw-afdeeling voldoende. Do heer Km/per bepleitte de oprichting van een landbouwraad, gekozen door de landbou wers; hy wil de Kamers van Arbeid voor het boerenbeöryf gebruikt zien by de land- bouw-afdeeling. Hy erkonde de noolzakeiyk- heid van technische herziening der kieswet, maar wenschts die ook uit te strekken tot de tabel der kieswet, waarvan art. 1 voor hem een lappendeken biyft. Nadere omschry- ving van het begrip „onderstand" is zeer noodig. Verlaging van de huuréfómmen voor het kiesrecht achtte hy mogelyk met behoud van de grondslagen der wet. Hy vroeg of bejege ning der kiezers als te Sneek door de burge meesters, door den Minister is afgekeurd. De heer Dc Ras constateerde, dat de heer Tro9lstra zyn klachten over slechte toepassiDg der kieswet te Maastricht niet had bewezen. De burgemeester te Maastricht had de politie alleen naar de identiteit der handteekeningen laten informeeren. De maatregelen omtrent het venten werden geboden door de orde op straat. De katholieken in Noord-Brabant en Lim burg z"yn overigens niet gediend van de sociaal-democratische zegeningen. Avondvergadering van Donderdag 9 December te 8 uren. By de voortzetting der algemeene beraad slaging over de begrooting van Binnenlandsche Zaken betuigde do heer Heymequin zyn ingenomenheid met de oprichting eener land bouwafdeeling, die hy al3 overgangsmaatregel accepteert. Daarna de wet, regelende de financiéele verhouding dor gemeente, besprekende, drong hy aan op het afschaffen der gelykheid van bezoldiging voor den burgemeester en secre taris en op het besteden van de ryks- uitkeering meer ten bate van de gemeenten. De heer Hesseling van Suchtelen keurde de betreurenswaardige feiten af, <ii3 in den avond by het bekend worden van den uitslag der verkiezingen te Oldonzaal hebben plaats gehad en die zich speciaal richtten tegen Israëlieten, waaruit blykt, dat er andere dryf- veeren bestonden dan ontevredenheid over den uitslag der verkiezingen. Hy drong aan op maatregelen om dergeiyke handelingen te voorkomen. De heer Methaan Macaré wenschte een be paalde verklaring van de Regoeriog in boeverre de gemeenteraden bevoagd zyn, verordeningen te makön betreffende de politie op schouw burgen en publieke gebouwen, enz., ten einde een einde to maken aan de onzekerheid op dit gebied. De heer Van Karnebeek kwam op tegen het reageeren tegen de wet op de gemeente- financión door den heer Zyima. De heor Pijttersen vorklaarde, dat hy alleen met do herzi9niog der kieswet kan medegaan als de noodzakelijkheid daarvan blykt, het geen tot dusver z. i. niet is aangetoond. Omtrent de verschillende punten spreekt de wet zeer dui'leiyk. Dö heer De Savornin Lokman gaf in over weging evenveel bussen te plaatsen als er candidaten zyn en ieder kiezer gelegeoheid te geven daarin een balletje te werpen. Voor ziening in een andere wyze van stemming dan thans geschiedt i3 dringend noodig. Do heer Van der Zwaag verklaarde zich minder ingenomen met de concentratie van den landbouw, daar de huurboeren er niet door zullen worden geholpen en bet aantal ambtenaren er slechts door vermeerderd zal worden. Zjjns inziens is er meer behoefte aan een Departement voor werkeloosheid dan aan een Departement voor landbouwbelangen. Hy gaf to?, dat velen door eigen schuld gebrek lyden, maar drong er op aan, dat iets gedaan worde voor hen, die zonder schuld zonder werk zyn. De Minister van Binnenlandsche Zaken zette in de eerste plaats zyn standpunt uiteen by d3 toepassing van wetten in het algemeen. De minister is verplicht de wet toe te passen niet naar eigen inzichten, maar naar de letter en den geest der wet. Hy kent noch demo cratische, noch antocratische, noch conserva tieve uitlegging. Hy helderde dit nader be paaldelijk op ten opzichte van het verwyt, dat hy politieke tegenstanders in bescherming nam inzake het venten van gedrukte stukken te Maastricht. De grondwettigheid der desbe treffende verordening hield de minister vol. Daarna beantwoordde de minister eenige spe ciale opmerkingen. Tegen de wet op de gemeente-financiën zal hy niet reageeren, maar een eerlijke proef nemen. Blykt die wet groote moeilykheden op te leveren, dan zal hy een wyziging voor stellen. Omtrent de heffing van meerdere opcenten op het ongebouwd kan de minister niets toezeggen. De minister beaamt, dat de wedden van burgemeesters en secretarissen niet overal behoeven verhoogd te worden. Voor het vervolg zullen maatregelen genomen worden tegen ongeregeldheden als te Olden- zaal voorvielen. Deze werden evenwel door de dagbladen eenigszins overdreven voorge steld. Wanneer de Regeering iets kan doen tegen de werkeloosheid zal zy dat niet nalaten. Inzake ontginning van woeste gronden zal zy de gemeentebesturen niet tegenwerken. Omtrent de tochnische herziening van de kieswet kan de minister thans geen mede- deeling dosn, de herziening zal echter zjjn overesnkomstig de politieke inzichten, die de minister steeds voorstond. Verschillende wen ken omtrent inrichting van formulieren, enz. zullen in overweging genomen worden. Weigering van kiesrecht by gemis van een loon- of huurbriefje acht de minister onwettig. Volstaan kan worden met de opgave van het wetteiyk vastgesteld minimum. Weigering van een kiezer omdat hy 's Zondags geen kost bad by den patroon acht de minister in stryd met de wet. By verschil van loon-opgave tusschen patroon en werkman moet de burgemeester onderzooken wio gelyk heeft. De dienstbetrek king moet onafgebroken 13 maanden bestaan. Waar loon verdiend wordt, is geen werkver schaffing in den zin der Kieswet. Openbaar making van de namen der onderteekenaars van candidatenlysten wordt positief door de wet gevorderd. Op de vraag wat de positie zal zyn van den directeur-generaal der landbouwafdeeling antwoordt do minister, dat het in de bedoeling ligt dien ambtenaar als commissaris der Reg. détails van wetsontwerpen te doen verdedigen in de Kamer. De heer Troelstra repliceerde, bestreed den heer Da Ras en drong aan op een ambtoiyk onderzoek naar de handolwyze van den bur gemeester te Maastricht. Hy noemde hot een schandelijke rechtsverkrachting, die daar had plaats gehad (wat den Voorzitter hem deed verzoeken zich te matigen), en betoogde, dat de katholieken te Maastricht kleine middelen gebruiken om de sociaal democraten te be- stryden. De heer De Ras t?leef ontkennen, dat te Maastricht in stryd met de wet was gehandeld. Na replieken van de heeren Eennequin Van der Zwaag en Ferf} beantwoordde de Minister van Binnenl. Zaken de sprekers. Hy blijft van oordeel, dat voorloopig een deel der domeinen onder Financiën moet blyven. Of do Kamers van Arbeid in landbouwdistricten by de landbouwafdeeling zullen komen, zal overwogen worden. Hy erkent de urgentie van een regeling van het verzekeringswezen en zal als hy den tyd heeft daaraan zyn beste krachten wyden. Al vindt hy den tegen- woordigen stemtyd niet geheel geschikt, zoo kan hy niet beloven dien naar Februari te verleggen. De minister protesteert tegen de aanvallen op den burgemeester van Maastricht alsof deze allerschandelykste handelingen zou hebben gepleegd. Hy heeft als hulpofficier van justitie nagegaan of er valsche handteekeningen voor kwamen onder de ondeiteekeningen van de candidatenlyst. De heer Troelstra houdt vol, dat dit niet ligt op den weg van den burgemeester en hy hoort nu pas, dat deze ais hulpofficier van justitie is opgetreden. Hy biyft op ambteiyk onderzoek aandringen. Men moet Maastricht kennen, om te begrijpen, dat menschen niet als sociaal-democraten wilden bekend zya uit vrees hun brood te verliezen. De algemeene beraadslagingen zyn ten einde gebracht. Nadat de artt. 1 45 zonder stemming waren goedgekeurd, is de Kamer tot heden voormiddag te elf uren gescheiden. Vestingbcgrooting. B(j nota van wyziging heeft de minister van oorlog eon post van f 30,000 voorgedragen voor een in 1898 te verrichten 10-tal put- boringen op het terrein te Nieuwemeer, waar volgens de staatscommissie, ingesteld by K. B. van 16 Januari 1896, waarschy'niyk een voldoende boeveelheid drinkwater ten behoeve van de stelling van Amsterdam in tyd van oorlog zal kunnen worden verkregen. Waterstaat By wijziging van hoofdstuk IX, en wel van de artt. 171 en 214, heeft de minister van waterstaat voorgesteld posten voor kosten van ingestelde of in te stellen commissiën in het belang van handel, scheepvaart en ny verheid, en in het belang van posteryen, telegraphie en telephonie, welke kosten tot dusver uit het artikel voor „onvoorziene uitgaven" konden worden gekweten. Binnenlandsche Zaken. De heeren Vermeulen, Kuyper, Mutsaers, Van Alphen en De "Waal Malefyt hebben by amendement voorgesteld art. 84 der Staats- begrooting van Binnenl. Zaken met f 4000 te verminderen. Da bedoeling is niet toe te staan het by dat artikel uitgetrokken bedrag voor het traktement van een tweeden hoog leeraar in de geschiedenis aan de Universiteit te Utrecht. De heeren Vermeulen, Kuyper, Mutsaers, Van Alphen en Van Limburg Stirum hebben amendementen voorgesteld, om te vermindoren art. 105 met /"7500; en art. 106 met f 5860. De bedoeling is van de begrooting af te voeren de by doze artikelen uitgetrokken bedragen, respectievelijk voor persoueel en voor hulpmiddelen voor het onderwys, enz., aan een nieuwe tegen September a. s. te openen Ryks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Helder. Gemengd Nieuws. Toen hedenmorgen omstreeks halfacht de buitenlieden Horst en Kloots, van Zoetermeer, met paard en wagen naar Leidon gingen, werd hot paard naby de spooriyn van LeidenWoerden eensklaps schichtig en nam het een zysprong, zoodat het op het land van den heer Moerkerk, en de wagen, waarin de beide personen gezeten wareD, in de sloot terecht kwam. Met een nat pak en den schrik kwamen z*y echter vry, om daarna hun reis weder te voet voort te zetten, terwyl het paard en 't rytuig by den heer Koot werden gezet. Gisteravond ondervond trein 39 H. S.-M. Amsterdam Parys 15 minuten vertraging, doordat tusschen Haarlem en Leiden de Westinghouserem was defect geraakt. Gisteravond had de Duitsche trein zooveel vertraging, dat do aansluiting te Emmerik naar Amsterdam door post en passagiers werd gemist. In zake den brand in de Staal- straat te Amsterdam werd gisterochtend hel eerst gehoord de weduwe v.rn Van Exter, die.' ontroerd, weenende, tegenover oen preside» plaats nam. Zy vertelde, dat Van Extc-r ia. den bewusten nacht om drie uren by haai thuis in hare slaapkamer kwam mot bebloede in doeken gewonden handen, vreesolyke pijnei lijdende. Beneden in de gang waren zyi bovenkleeren uitgetrokken; hieruit en uit di omstandigheid, dat de juffrouw later in haai, huis een vreemde jas en een vreemden hoe vond, evenals die van Van Exter bebloed besluit de vrouw, dat een ander Van Ext® thuis heeft gebracht en achter de voordeu» van zyn bovenkleoderen heeft ontdaan. Vaü Exter was tegenover zya vrouw doorgaans 8tilzwygend en hield haar geheel buiten zyn zaken. Ook nu wilde hy haar de oorzaak zyner verwonding niet modedeelen; hy voegde haar slechts toe, dat v. d. Dool den volgenden dag het goed en de meubelen, die al sedert drie weken in hare woniog waren, zonder dat zy wist waarom, zou komen halen. Dit deed v. d. Dool ook werkelyk, en in de eerste dagen kwam by herhaaldelyk by Van Exter; eens gaf hy 10 gulden aan diens vrouw. Maar toen hy hoorde, dat er een dokter gehaald was, zeide hy, dat Van Exter krank zinnig moest zyn geweest om dat te doen. Van Exter en hy beraamden toen een plan om de misdaad te bedekken. Er was nu een: maal tot den dokter gezegd, dat de verwon; ding het gevolg was van het springen van een petroleumtoestel. V. d. Dool zou nu zulk een toestel gehavend in Exters woning bren gen en op den zolder plaatsen, alsof er d&ar een ongeluk met dat toestel was geschied. Maar Van Exters vrouw verzette zich tegen dat beirog. Toan zy van de ontploffing in de Staalstraat en van hot vinden der vinger huidjes las, begreep zij zeer wel, dat Van Exter en v. d. Dool daarby betrokken waren. De president hield v. d. Dool voor, dat niemand anders dan hy die tweede man ge weest kan zyn, die Van Exter twee uren na de ontploffing thuisbracht en hem zyne kleeren uittrok. V. d. Dool bleef dit ten stel ligste ontkennen en deed het voorkomen alsof by eerst ten huize van Van Exter gehoord had, dat het noodig was de coraodie met het petroleumtoestel te spelen. V. d. Dool bekent alleen de meubelen op verzoek van Van Exter te hebben thuis gebracht. Uit de verklaringen der vrouw bleek nog, dat Van Exter vóór do daad zenuwachtig en onrustig was. Hy zinspeelde op de een of andere daad en zeide tot zyn vrouw, dat hij misschien de eeuwigheid zou ingaan. „Maar," voegdo by daaraan toe, „als ik ga, dan gaan wo samen." Hy doelde dus op ©an helper by do daad, die hy voor had. Uit het getuigenis van een drogist bleek, dat v. d. Dool de benzine h9eft gekocht en wel 3 KG., ongoveer 4'/, liter. Benzine wordt in zulke hoeveelheden door schilders gekocht, zoodat de drogist geen kwaad vermoedde. Van d. Dool, die in verfwaren hanielt, zeide vaak benzine aan kloine winkeliers te hebben verkocht. De benzine is twee dagen voor de ontploffing gekocht. Dj knecht van v. d. Dool kon mededeolen,' dat hy kort vóór den brand eenige voorwer pen uit het huis van Te Boekhorst heeft ge haald, onder meer tien tabouretten, maar gaf geen voldoende opheldering omtrent do bus, waarin de benzine was gehaald. Do drogist heeft Damelyk de benzine gedaan in een bus, door den knecht van v. d. Dool by hem ge bracht. Deze bus nu heeft de knecht volgens zyne verklaring nadat do benzine gehaald was niet meer teruggezien. Toen echter de advocaat van v. d. Dool reeds eenige malen had gevraagd naar die bus, kwam deze plot seling voor den dag; dat wil zeggen de kneebt vond haar laatstleden Zondag op de bascule in den winkel staan. Niemand weet te zeggen hoe die bus daar gekomen was. Door den drogist en zyne bedienden werd nadrukkeiyk verklaard, dat deze zesmaaoden na den brand teruggevonden bus niet de bus was, waarin benzine was gedaan. De knecht van v. d. Dool bleef echter volhoudeD, dat het dezelfde bus was, die hy naar den drogist had gebracht. Daaraan bleken de rechters weinig geloof te «laan. Den knocht werd hot gewicht van den eed ernstig onder het oog gebracht doch zonder gevolg. De knecht bleef by zyne verklaring. De vraag of de in het uitgebrande perceel gevonden fragmenten van osn blikken bus de overblijfselen zyn van de bus, waarin v. d. Dool do benzine heeft gekocht, werd dus niet ten volle opgelost. Een 15-jarige knaap heeft op last van v. d. Dool op den avond der ontploffing twee manden met bisonbaar en een zak met zeegras naar Te Boekhorst gebracht. Volgens v. d. Dool waren deze goederen door Van Exter gekocht en had deze gevraagd, na ze eerst in v. d. Dools huis opgeslagen to hebben, dat voor bezorging by Te Boekhorst zou worden zorg gedragen. De knaap herkende juffrouw Bijker als de vrouw, die hy by die gelegenhc-id in de tappery van Te Boekhorst aantrof. Bekl. Bijker ontkent echter den jongen gezien of gesproken te hebben. Een nichtje van v. d. Dool, dat ton zijnen huize woonde, kon de historie met do benzine niet ophelderen. Zjj heeft alleen verschillende voorwerpen, die nu biyken aan Te Boekhorst

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2