by tevens akte neemt van 's ministers ver klaring, dat hy de oude vryheidstradifcie wenscht te handhaven. Do Minister van Justitie, ernstig protes teeren ie togen do beschuldiging van den heer Van der Zwaag, dat de rechters, die ever de Hoogerhuizen oordeelden, partijdig waren, zegt, dat geen ernstig man, van welke richliög ook, z. i. iemand in het op?nbaar zal be schuldigen, zonder daarvoor gegronde redenen te hebbeD. "Want het geldt hior geen vergrijp tegen den rechter, maar tegen de rechtvaar digheid. Omtrent de zaak-Hoogerhui3 deelt de minister nog mede, dat do aanklacht wegens meineed tegen Haitsma in banden Ss van den rechter commissaris; dat de politie ambtenaren er thans geheel buiten staan, en dat de officier van justitie, graaf Schim- melpenninck, niet de ambtenaar is geweest, die de instructie heeft geleid. Hy bestrijdt voorts de motie-Van der Zwaag als onnoodig en ontkent, met een rapport van den politie commissaris in de band, de bowering, dat vanwege de pollti9 pogingen z\jn gedaan bij Jen patroon van Biller om dezen gedaan te geven. De quaeslle van dr. Walburgh Smidt heeft de minister ernstig onderzocht. Hij geeft de verzekering, dat maatregelen zijn genomen, dat in het vervolg de gevangenen met die humaniteit behandeld zullen worden, waarop juist zij, dia van hun vrijheid beroofd zijn, van hun geneesheeron aanspraak hebben. Ter zake van het misbruik van loterijen zal h\j voorziening overwegen. Aan do Boterwet kan hij op 't oogenblik niets doen. Do heer Van der Zioaag handhaaft zijn notie, welke, in stemming gebracht, wordt erworpen met 72 tegen 3 stemmen, dio van ie heeren Van Kol, Troelstra en Tijdens. De heer Van der Zwaag zelf kon niet mee stemmen, omdat hü de presentielijst niet had goteekend. Het algemeen debat is gesloten. Do heeren Van Karnebcek en Van Vlijmen bepleitten de noodzakelijkheid van verhooging der bezoldiging van militaire leden bij bet Hoog Militair Gerechtshof, waarvoor zij niet wilden afwachten het tijdstip der herziening van b6t militair strafwetboek. De Minister erkent de wenschelykbeid der verhooging, maar di9 bestaat ten aaDzien van de leden der rechterlijke macht in nog groo tore mate. Urgentie is er z. i. niet; er is getn gebrek aan geschikte keuze. De heer Meesters vraagt betere bescherming der zoetwatervisscherij. Do heor Ferf asfct herziening der wet op do jacht en do visscherij urgent. De heer Tydeman meent, dat de minister moet afwachten of zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zaken de zoetwatervisscherij onder de landrouwufdetling wil brengen. Do Minister van Justitie aebt ook herziening der visscheriJwet noodig. Verbetering verwacht ht) vooral van scherper toezicht. Zitting van heden. Vervolg van bh. 8. Bij het hoofdstuk BionenlanJsche Zaken besprak de heer Van Asch van Wljck (Epe) de Loodz ikeiykheid van technische verbeterin gen der Kieswet; evenzoo de heer Troelstra, die van dtzen demo«.ratischon mioister verlangde eeno democratische toepassiDg der wet door eene andtre regeling van het recht van reclame en verandering van den ki styd van Juli in eindo Februari, en die in 't algemeen op kwam teg.n de bekrompen uitlegging van vele burgemeesters o. a. die van Maastricht. E'o Dunkolciinner van het zul Jen moosten tegengegaan worden. Do Voorzitter achtte dit woord onpnrlemoot.iir. De heeren Van Asch en Tydeman juichten eeno concessie van de landbouwbelangen toa, als een begin van oen beteren toost nd daarvan. Marlitberlobtonu I Delft, 9 December. Graren in Taste stemming; de r\jzon blo ven uagei. oeg onveranderd. WuteTar vi 7.5 i a 8.40. lloodc 7.4Ü a ƒ7.76. Pogce MO a /5.2'. Zoaoergoret ƒ3.70 a f4.25. Cbev&lier- ƒ4.90 a ƒ6.ÖU. Haver '2.76 a ƒ3.50. Groene Erwten 5.83 a /fi 25. Blanke Erwten a Br o in--boo jen 7.2 a 8.25. PaardoDboonen ƒ6.30 a ƒ5.80. Du vonbooarn ƒ6.10 a ƒ6 30. Koolzaad ƒ10.75 a II 40. Zocner-lvoolzaad a Ka-i&rie- zaad ƒ5.50 a ƒ7.Hennepzaad 6.a ƒ7.25, allee ver HL. Schiedam, 8 December. Noteeriog van do Make laar^. Monttvijn ƒ7.Jenevor /ll.—, idom. Amst. proef ƒ12.50, per Ned. val ou zonder fast, zonder do belasting. Spoeling-commissie per ketel ƒ2.—. Noteenng van don Braadarsbond. Moatwyn 58/, a per heet. ct.. zonder fust en zonder belasting. LEIDEN, 9 December. Donderdag a. s. zal de gemeenteraad ver gaderen onder presidium van den oudsten wethouder, om te beraadslagen over een missive van Ged. Staten, om de jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris resp. te brengen op 5500 en 4000. De 1ste luit. der inf. O.-I. loger jhr. C. F. Goldman, gedetacheerd by bet 4de reg. inf. ta Leiden, heeft aangevraagd om wegens ziekte van die detacheering te worden ont heven cn in het genot van verlof te worden gesteld. Heden bad te Amsterdam de plechtige uitvaart van den h9er Van Nispen tot Sevenaer, centraal president der St. Jozefs gezellen-ver - eeniging, plaats. Nadat in do kapel der Vereenlging de H. Mis van Requiem was gecelebreerd door don dekon van Amsterdam, hield do zeereorw. pator Stegen eene rede, waarin hy den over ledene schetste cn hulde bracht. Op de begraafplaats „St.-Barbora" ter aarde besteld, spraken de heer Do Bont, namen» het Bestuur der St. Jozef-gezellen-vereeniging, de heer Janssen namens de gezellen, f. De heer Passtoors sprak namens den R.-K. Volksbond, terwijl een familielid bedankte. 30 volgrytuigen en bonderden gezellen met vaandel t9 voot, volgden de iyksstaatsie. Plet Sint-IVicol nas-leest der Volksbijeenkomsten. Hot S:nt-Nicolaas-feest voor de kinderen der scholen voor onvermogenden en minver mogenden, georganiseerd door de Commissie voor de Volksbyeenkomsten, had op 7 Dec. jl. in de Stadsgehoorzaal plaats. Zy, die gevolg gaven aan de uitnoodiging van commissarissen om door hunnen financiëelen steun dit feest mogelijk te maken, zullen er allicht prijs op stellen te vernemen, dat het als goed ge-.laagd mag worden beschouwd, on dat door hunne vrijgevigheid aan tal van kinderen in het eerder leven een herinuering is medegegeven van blijvende waarde. Een avond als deze toch kan niet nalaten een diepen indruk te maken op hun jeugdig gemoed, oen indruk van licht en vrooiykheid, van genot en vreugd, zooals er misschien slechts weinige in bun leven zullen voorkomen. Ouder gewoonte wachtte te zes uren een aantal kinderen met hunne ouders of liever met hunne geleiders, want er zijn verschei Jene kinderen, die toevertrouwd worden aan de zorg van broertjes of znsjes, bijna even vol verwachting als do feostgenooten zelf, aan den ingang der Gehoorzaal. Spoedig daarop worden de deuren geopend en de blijde intocht begint. Aan de deur der zaal in de vestibule is het oogenblik der scheiding gekomen vader, moeder, broertje of zusje wordt naar boven naar de galerij gedirigeerd en alleen komt het kind tie grooto zaal vol licht en muziek binnen, opgewacht door enkelo commissarissen en verschillende dames-onderwijzeressen, dia de handen vol hebbon om eiken zwerveling op de voor hem of haar bestemde plaats to bezorgen. Verschill nde vermaningen krygt het kind van vader of moeder mee: „stilzitten hoor", „niet verlegen zijn", „pas op je jurkje", enz., bezegeld met kussen of handgewuif, en een „houd jo maar goed", als gold het een ge- wichtigen stap op den levensweg, dien bet kind op het punt staat te doen. Enkelon raken onder den indruk hiervan en trekken een lipje, doch de meesten gaan vol verbazing en bewondering de zaal binnen, sommigen de handen wy'd uitgestrekt, met open mond, anderen krampachtig de kinder- kaart omklemmend of het taschje of mandje, dat moeder meegaf om al de verwacht wordende lekkernij te bewaren, en niet in één roes alles te gelijk te genieten. Het duurt eenigen tijd voor albs zit, maar is eenmaal dat oogenblik gekomen, dan biedt de zaal een schouwspel aan, zoo verkwikkelijk als zelden valt waar te nomen. De drie vakken der zaal, elk verdeeld in 24 rijen van 10, zjjn bezet door ruim 700 kinderen, met ge zichten, stralend van pret en met harten „kloppend van verwachting", en daaromheen, de schilderij als 't ware omlijstend, dichte drommen van ouders, grootouders en andere geleiders, de galerjj aan weerszijden en het achtergedeelte der zaal vullend, en nu en dan tdekenon wisselend met de eigenlyke helden en heldinnen van den avond. Als Sint-Nicelaas verschijnt mot zjjn knecht, treekt een uitbundig gejuich los, en als dit bedaard is, spreekt Sint Nicolaas zijn kleine vrienden c-n vriendinnen toe, waarna zij hom in koor hunne Sir.tirklaas-üederen toezingen. Maar werkelijk oorverdoovend wordt't gejubel als de 24 dame6 binnenkomen met torden en mandjes vol chocobde, krentenbrood, speculaas en borstplaat. Het gewuif tegen vader cn moeder, io de hoogte, neemt toe, ze kunnen haast niet blijven zitten; by tientallen staan zo voor hun voelen te dansen op de maat dtr muziek. Maar ook daarboven op do galerij wordt genoten, niet minder dan beneden in de zaal, de lachende gezichton, de wuivendo handt n, zij bewezen het in hoogst begrijpa- lijnen vorm. Driemaal op den avond wordt de traktatie herhaald en driemaal juicht het kleine publiek uit volle horst zy kunnen het niet inhouden, het is één feest, al feest voor hen. In de tusschenbedrijven worden lichtbeelden vertoond, grappige en ernstige, awaz9 histories en ceftige stadsgezichten en welke vtr- toooingen het meest pakken behoeft men niot te vragen soms verzinkt ganscb de zaal, beneden en boven, in stomme bewondering voor een prachtig golvende zee, dan weder wekken do rampspoeden, cis den drager van een hoogon hoed treffen, een gelach zonder eind, en als ten slotte de figuur van Koningin Wilhelmina op het doek verschijnt, zingt men het "Wilhelmus met een animo, alsof men nog aan hot begin van het feest was. Maar de tijd spoedt voort en te negen uren is het voor de kleino bezoekers al ongewoon laat. De ouders worden by groepen in de zaal toegelaten om de kinderen op te halen en de uittocht begint. Daar gaan zy, aan de hand van vader of moeder huiswaarts, met roode wangen van de pret, onuitgepraat: „heeft vader dit wel gezien?" „heeft moeder dat wel gehoord?" De schatten in het taschje worden vertoond, en by het heengaan knikken zy en lachen zy. Dat is hunne dankbetuiging; zy is kort, maar welsprekend. Na eenigen tyd is de zaal leeg en het feest is voorby. Maar voor de feestvierende kinderen is het niet voorby, het leeft by hen voort, en in de herinnering wordt het haast nog mooier. Als zy, die met ingenomenheid hunne be drage voor het feest aan commissarissen ter hand stelden, zich kunnen indenken de innige vreugde van de kleine gasten, en het mede genieten der ouders, zullen zy zich over het gebrachte offer niet beklagen. Misschien zyn weinigs hunner geschenken by het Sint- Nicolaas-feest in zoo goede aarde gevallen, als die, welke zy beschikbaar stelden om de kindoren der onvermogenden en minvermogen den te doen doelen in do algemeene vreugde der Sint-Nicolaas-viering. De dank der kinderen werd door de schoolhoofden aan de Commissie gebracht, de Commissi3 brengt dien op hare beurt over aan allon, die hunne medtrwerking en hunnen financiëden steun verleenden aan het feest. Zy, die met warmte en instemming hulp on bydragen bescbiki.iar stel Jc-n, kunnen zich overtuigd houden, dat deze hunne be stemming bereikt hebben. H. P. Berdenis van Berlekom, Secretaris der Commissie voor de Volksbyeenkomsten. ACADE91IENIEUW». Leiden: Aan do Ryks-universitcit aluier zyn heden bevorderd tot doitor in de rechts wetenschap, na verdediging van Stallingen, de herren G. J. A. Wagener, geboren te Salatiga, en H. M. A. Schadee, gebortn te Tiel. Het doctoraal-examsn in de reebten is afge legd door de heeren J. Pb. Bosman en J. Jorissen; en het csndidaats examen in de klassieke letteren door den heer C. Albers. Burgerlijke Stand ran Leiden. Van 2 tot en inet 8 December. BEVALLEN: S. C. C. v. d. Blom gob. v. Dam D. C. M. Valintgoed geb. v. d. Voort Z. C. v. d. Vos geb. Deïmeer 'L. Cli. Schiegel geb. Brouwer Z. S. Zonderop geb. Scbolteu Z. C. J. Rooyakkers geb. Bosman Z. W. Stouten geb. Dubbcldoman D. J. v. ToDgeren geb. v. d. Lelie Z. H. Do Graaf geb. v. Draar.en D. J. Q. C. Meisio Bruyn geb. Peman Kakebeeke D. Th. E. Nijkerk geb". Griinmelikhuysen Z. M. M. v. Essen gob. Spierenburg D. J. Monteba geb. Selier D. A. Niouwenburg geb. Horré D. N. Marlijn geb. Buys D. H. AI. Vlasveld geb. v. Leeuwen Z. 11 v. d. Kroft geb. Loos Z. M. W. Wijsman geb. v. d. Westen Z. A. M. v. d. Reyden geb. Betram D. ii. Burgerjon geb. v. Leeuwen D. Chr. W.Maas geb. Maintense D. Ch. B. Keller geb. v. d. Drift Z.J. M. Perquin geb. Knijnenburg Z. C. v Haasteren geb. v. d. Star D.W. M. v. d. Linden geb. Bavelaar Z. Ch. A. Polder geb. Pieper Z. -- J. M Galjaard geb. v. d. Wegen JL). J. (J. Selior geb. Goddijn Z J. C. Der Kinderen geb. Facs Z. W. v. d. Klis geb. Bochonen Z. GEHUWD; H. Koevoet jm. cn P. B. Bckkcrin jd. J. Beekman jm. en C. Stikkelorum jd. J. H. Spock jm. en M. Nugteren jd. S. VanEsjm. en C. v. d. Heyden w. P. F. Devilee jm. en H. Devilee jd. VV. Van Leeuwen jm. eu A. M. E. Aldeiwegen jd. OVERLEDEN: H. G. CofFrie Z. 30 j. - G. J. Do Groot Z. 23 m. J. bpaans ni. 34 j. J. C. Van der Vlugt geb. Bosson w. 77 j. L. Van Leeuwen Z. 6 m.P. A. Le Feber geb. Wijntje w. 91 j. J. Opdam Z. 10 m.M. Vau der Keur D 2 j. N, J. Gordijn Z. 6 m. A. E. L. Coster D. 76 j.L. Messers D. 51 j. M. J. Van Erkel D. 11 m. E. Haasbeek D. 7 w. J. Van Steyu w. 79 j. M. Van Biemen D. 31 j. J. Dissevelt Z. 21 m. J. C. Oudshoorn Z. 4 m. P. W. Mar- tijn Z. 1G m. J. Meyer m. 71 j. Gemengd Nieuws. Do goede Sint is weder vertrok ken en moge hy hier en daar kindertjes teleurgesteld hebbtn, z ker niet de trei- en naaimeisjes in het "Wykgebouw „Geloof, Hoop, Liefde", alhier. In het vertrouwen, dat de oude kinder vriend hare leoiliogen wel niot vergeten zou, hadden de dames-onderwijzeressen door het leeren van liaderen baar er op voorbereid. Nu, de oude heilige stelde haar ni9t te leur. Op een regenachtigen avond kwam hy reeds te voren met ray ter cn staf en zyn zwarten knecht naast zich in bet vriendelyk gebouw, waar hy een 100 tal breimeisjes had uitgo- noodigd. De kleinen werden getrakteerd op any8melk en gebak en ontvingen ieder einde lijk uit den grooten zak nog een passend kleeoing6tuk met oen aardige verrassing. Een anderen avond kwamen ongeveer 100 naaimeisjes byeen. By deze gelegenheid had St.-Nicolaas zich laten vertegenwoordigen door den hoer Scbramade, specialiteit voor feest gelegenheden to Rotterdam. Deze heer heeft or den slag van om met aardige goochel- stukjes en gepaste voordrachtjes een jeugdig auditorium aangenaam bezig te houden. Dat ook nu de onmi3bare versnaperingen niet ont braken, is t3 begrypen. By 't heengaan ont ving i3der leerling ter herinnering aan dezen avond nog een fraaie plaat. Gistoravond echter kwam de goede Sint zelf nog eens terug om de 100 breimeisjes, wier geduld op zoo'n zware proef was gesteld, evenals hare makkertjes esn week vroeger, te trakteeren. De kleinen hadden dol veel pret en gingen zeer voldaan huiswaarts. Ons dunkt, de liedjes, St. Nicolaas uit volle borst toegezongen, de harteiyke handdrukjes, hem by 't afscheid gegeven, zullen hem goed ge daan hebben, zoodat hy een volgend jaar grif zal terugkomen. Nu, de dames onderwyzerossen hebben zeker de drukte, die er aan verbonden is, er gaarne voor over. Zoo'n feest voordeklemen is ook voor haar een feest. Als de ingezete nen, die ditmaal door hunne milde bjjdragen de dames in staat stelden deze feostavondjes te organieeeren, maar niet moode worden om te goven! En dat zullen ze zeker niet, als ze bedenken, daarmede een nuttige zaak te steunen en mee te helpen een biy zonnestraaltje te werpen op het levenspad van kinderen, wier jeugd dikwyis zoo arm is aan zonneschijn. Lichtgas in den Haarlemmermeer polder. - Op de hoeve van den heer G. B. 't Hooft (lid d$r Tweede Kamer) te Haarlem mermeer, hebben de putboringen voor dat doel verricht een guDstigen uitslag; by een hoeveelheid van ryim 5000 liter water ver kreeg men 225 d.M.* gas per uur. Een normaal licht (14 kaarsen) heeft 55 d.M.# per uur noodig, dus ie er voldoende gas voor vier lampen. Da boringen worden voortgezet om zoo mogeiyk ook voor verwarming gas te verkry gen. Alle loggers en bomschuiten van de Schevoningsche vloot zijn thans bin nen, en hiermede is de haringvisschery voor dit jaar geëindigd. Da hoogste besommingen in drie reizen gemaakt door drie bomschuiten van den reeder A. C. Roeleveld, bedroegen gezameniyk f 21,000. De zaak van den Duitscher P. H. Frankel, door de Haagscha rechtbank tot zeven jaren gevangenisstraf veroordeeld we gens diefstal ten nadeelo Tan eene weduwe aan de Turfmaikt aldaar, na deze vrouw vooraf bedwelmd te hebben, zal Donderdag 6 Januari a. s. in hooger beroep voor het ge rechtshof worden behandeld. Door don storm van gisternacht zyn aan de Scbletbaanstraat te Rotterdam twee in aanbouw zyndo huizen van den heer Kievit ingestort Da panden stonden reeds onder dak. Yan het westeiyk pand is zoo goed als niets blyven staan, van het belen dende huis staat alleon nog een gedeolta van den achtergevel t?r hoogte Vdn de beneden verdieping. De hardsteenen oncerpui is gebeel voorovergezakt en op verschillende plaatsen vaneengebar^ten. Byna geen steen of dakpan is er heel gebleven; balken en verder hout werk, tot zelfs de zware hanebalkcn, zyn door midden gebroken en verspaanderd en yzeren binten zyn als iiet gebogen. Een booge hoop puin van steenen, houtwerk en k.>lk ligttus- schen de overblyfselen van de muren. Des mor gens begonn n de werkliedon terstond het puin op to ruimen, waaronder nog veöl ge reedschap bedolven ligt. De panden stonden geheel geïsoleerd. Hot getuigenverhoor omtrent den brand in de Staalstraat te Amsterdam werd gisteren voortgezet met het boeren van zekeren timmerman Roodes, den wettigen echtgenoot van Sytske Byker, die in den laatsten tyd met Te Bo9kho:st woonde. Toan Roodes in het gasthuis ziek lag, nam Te Boekhorbt zyu woning, enz. in bezit; later trok hy, mot den inboedel van Roedes incluis, naar de Staalstraat. Te Boekhorst gevoelde zich in Roodes' zaken zoo geheel thuis, dat by dieDs rekeningenboek plunderde en op zjjn naam een bedrag van 600 inde. Uit het verboor van den politie commissaris den teer Versteeg bleek hoe krachtig de ont ploffing is geweest. Stukken glas uit de étalage- kast van Te Boekhorst zyn teruggevonden in het laboratorium aan de overzijde der straat- Den commissaris was al terstond de kalme houding van Te Beekhorst en Sytske Byker, toen deze beiden op het tooneel van de ramp virscbeDen, opgevallen. Zy deden het voor komen alsof al bun huisraad was verbrand. Later bleek, dat tafels, stoelon en alle voor werpen van waarde tydig in een pakhuis aan de Ljjnbaangracht waren geborgen. Sytske Byker werd c'oor den president er cpmerkziam op gemaakt, dat niemand anders dan zy voor Van Exter do deur ontsloten moet hebben. Dit bleef zy echter ontkennen. By de politie had zy zich beklaagd over het verlies van een gouden horloge, terwyl zy zeer goed wist, dat dat horloge veilig was weggeborg.-.n in een yzeren kistje in het pakhuis aan den Heiiigenweg. Zy hield zich nu als ware het horloge, dat haar vertoond wtrd, niet het hare, doch de president nood zaakte haar eindelyk het ding als haar eigen dom te herkennen. De heer Versteeg vond in het uitgebrande perceel een hoed en jas, die niet aan Te Boek horst, waarschyniyk aan Van Ext-.r behoor den, en nam voorts op de Baangracht de meubelen en by Van den Dool een jas en broek met vlekken in beslag en by een vriend van Syt6ke Byker een lepeldoosje met 400 gulden aan goudgeld, hem enkele dagen voor de ontploffing door haar in bewaring gegeven. B.kl. gaf voor hot geld gegeven ta hebben om naar de spaarbank te brengen. En by Van den Dool werden nog de met blosd be vlekte klseren van Van Exter gevonden. E^n werkman, Symons genaamd, thans verpleegde in een der rijkswerkinrichtingen, heeft op den avond der ontploffing in de Zwanenburgerstraat, en kort na den sl3g, een man zien voorbygaan, kreunende van pyo, een zyner handen opstekende on die mc-t de andere ondersteunende. Hy was klein van gestalt3 on smal en bleek van gelaat. Van den Dool merkto op, dat Van Extcr na do ontploffing koolzwart in het gelaat moet zyn geweest; zoo althans zag hy hem later. Wel was ten processe een poitret van Van Exter voorhanden, doch, daar de werkman dengeen, die hem voorbyging, slechts van ter zydo heeft gezien, kon hy niet met zekerheid ver klaren, dat het Van Exter is geweest. Ook een stalhouder aan den Amstel heeft een man gezien, die zyn handen in de zakken hield en aan wien het te zien was dat hy pijn leed, doch dit geval deed zich anderhalf uur vóór de ontploffing voor, zoodat deze man een ander dan Exter moet geweest zfin. Den volgenden ochtend werd op den Amstel een bloedspoor ontdekt. De hoofd inspecteur van politie Steenbergen verklaarde in 8tryd met het door den heer Versteeg medegedeelde, dat Te Boekhorst en juffrouw Byker zich, toen zy by het uitgebrande huis kwamen, zeer gedrukt en terneergeslagen toonden, ook later op het politiebureel. Een zoon van den groentenkoopman Van Loenen, die den kelder van het uitgebrande perceel bewoonde, werd van den slag wakker; terstond sprong hy uit bed en liep de straat op; toen zag by een man Te Bo9khorst's stoop afhollen. Teruggekeerd in den kolder redde hy zyn vader uit de bestede, die reeds vlam had gevat, en riep zyn broers, die nota bene waren blyven doorslapen, terwyitoch de knal der ontploffiDg tot op grooten afstand op straat werd gehoord. De man, die van de stoop van Te Boek horst kwam, hield de handen gesloten en was blootshoofds. Get. v. d. Velde, wonende Staalstraat 4, is door zyn vrouw en dochter, die van den slag wakker geworden waren, gewekt. Hy vloog naar buiten en zag dat er in No. 12 brand was. Willem van Loenen de vorige getuige, kwam ontkleed het huis uitloopen Get. is gedurende d6n goheelen brand op strast ge bleven. Hy heeft ook Te Boekhorst zien aan komen. De tapper en de huishoudster waren allesbehalve ontdaan on gehael kalm. Alleen de dienstbode wa9 overstuur. Get. heaft van vorigo getuige ontvangen vell-tjes van twee viDgers, cio Van Lo6nen op de stoep ge vonden had. De wed. A. Gyzel, wed. G. J. Van Munster, wonende Stailstraat 14 op het bovenhnis heeft gehoord in het huis daarnaast geloop, gegooi cn gepraat. Van vóór 12 uren herinnert zy zich niet dat ze iets gehoord heeft; later toen zo mar bed was gegaan, boorde zy loopen, smyten met stoelen en praten in de „verga derzaal". Zy lag in haar bedstede vlak tegen den scheidingsmuur. Het zal by twaalven zyn geweest toen get. zich ter ruste begaf. Zy was ziek en bleef wakker liggen. Tegen één uur nam zfi twee slagen waar. Alle deuren sprongen open ai een stoel viel tegen den grond kapot. In de achterkamer ontstond brand. Get. C. G. Van LoaneD, een zoon van den bewoner van den voorkelder, kent ïe Boek horst en weet, dat Van den Dool er we bent kwam. Hy is er by tegenwoordig geweest, dat Te Boekhorst gekocht hoeft van een koopman een roodgelakte chocoladebus. (De overblyfsels van 63n bus zfin gevonden, met een pluk haar er aan gekleefd.) De ter terecht zitting aanwezige stukken komen, zegt getr' ia afmeting overeen met de bus. Got. H. Norden woonde met vrouw en zeven kinderen in het bovenhuis. De vrouw is wakker geworden door den slag en get. heeft met moeite de zynen gered, waarby hy zel£ wonden bekwam. Het achterhuis is uitgebrand. Het gevaar is voor het gezin Norden zeer groot geweest en get. kan er niot aan denken zonder te rillen by de gedachte hoe het had kunnen loopen. Get. J. H. IsiDgs, broodbakker in de Staal straat, heeft met zyn vrouw een dubbelen knal gehoord, als een afgebroken donderslag. Daarna een gesis als van G6n vuurpijl. Get. M. Salomons, bewoner van het tweede bovenhuis en eigenaar van het huis, had zich met zyn zes dochters ter ruste begeven en is gewekt door geschreeuw en lawaai. Ook deze get. is met zyn gezin met moeite wog- gekomen. Hy zelf werd door eon man de trap afgedragen. Get. C. Van Loenen is de vader van het gezin, dat beneden woonde. Hy is om elf uren thuis gekomen en er brandde nog licht „in volle fleur" by To Boekhorst. Get. is dadelyk naar bed gegaan en er om twaalf uren even uit gekomen. Hy heeft toen in het café iemand sloffenderwijs hooren loopen. Daarop heeft hij geen acht geslagen en is weer naar bed ge gaan. Om één uur is hy door de vlammen gewekt en docr zyn zoon uit huis geholpen. Hy heeft nog brandwonden gekregen in het gelaat. De president: „En niets van den slag gehoord De get.: „Niïts gehoord." De pres.: „Dat ia toch sterk; de menschen hebben het op een afstand kunnen hooreD, en gy, d le er vlak tegen aan laagt, merktot niets.'' Get.: Ja, het is sterk." Get. vertelt verder, dat hy een week of- vier vóór den brand des nachts een wagen voor het liuis had hooren stilstaan en een „erge drukte" waargonomen. Hy heeft nog tegen zyn vrouw de opmerking gemaakt, dat de lui met de noorderzon schenen te vertrek ken. Hy is na dit geval nog in de tapperij geweest, doch bosft niet den indruk gekregen, dat het hui3 was leeggehaald. Te Boekhorst verklaart op een vraag van den president, het geluid door het aanvoeren van bier met een kar, terwyl Sytske Bijker toalicbt, dat er ook wel goed voor een brui loft kan gebracht zyn. Get. J. A. Ritte, wonende Staalstraai: 14, gaat nooit vóór 3 uren naar bed. Hy zat te lezen en heefc in de tappery niets gehoord vóór den slag om 1 uur. Hij heeft met moeite er voor gezorgd, dat zijn woning geen vuur vatto. Get. kan Diet zeggen of by hem op den bewusten dag of kort te voren petroleum is gehaald voor den tapper. Get, S. M. Salomons is halféén thuis ge komen en heeft op dat tydstip licht aan ge zien door de neergelaten jaloezieën van de tappery. Kwart voor één heeft get. zich naar bed begeven en hoorde even daarna gerinkel, alsof er glaswerk werd stuk geworpen. Get. is een kwartiertje later waarschyniyk door den slag wakker geworden en voelde warmte opstygen langs een venster. Hy zag ook vlam men beneden en waarschuwde zyn huisge- nooten, die met hem yiings de vlucht namen.. Get. J. O. L. C. Hoogland, rechercheur, heeft in het voorhuis van de tappery een jas gevonden, die later door de vrouw van Exter is herkend ais zynde gedragen door haar man op den dag van den brand. Ook een kleer maker heeft verklaard, dat hy het kleeding-j

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2