N". 11536 Woensdag 1 December, A0. 1397 feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven* CONCERT Dit uoinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. MO. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommore 0.05. PRIJS DER AD VERTENT IEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere rogel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. SOPHIE «n JOHANNA HEYMANN en HENRY SUCH. Wij laten hieronder het programma volgen, dat morgen, Woeneilag, ten gehoore ral worden gebracht, ondor verwijzing naar hetgeen over de uitvoering van enkele stukken in ons blad var. Zaterdag avond is afgedrukt geworden. tpitiiii. Preludium en Fuga i Bach Liszt. b. RondoI voor Piano. Mozaht. c. SpinnerliedMissdelssohn. 2. Aria uit „Le Barbier de Sevllla"Rossixr. 1 a. Romanze i Max Bkuch. 3. 1 voor Viool 1 b. Zophirj Jkno Hubay. ia. Impromptu1 b. Nocturner, Piano Chopih. c. Andante Spianato en Polonaise (a. „In der Fremde" Taobbrt. b. „Zwisehen uns ist nichts I s. gesehehen"Liederen Zarzycki. c. „Geistesdrang" 1Dan. De La mob. d. „Dor Vogel lm Walde" Taubert. a. Sarabande JRtmrNSTBiN. Carl Hpymann. Liszt. Bohm. Liederen S. Van Milliobn. Eckekt. Paganini. b. Elfenspiel voor Piano c. Tarontelle Napoll a. „Alle BlumenmCeht'ichbinden"! b. „Onder 't loover" c. „Echolied"1 Thema und Varlationen, voor Viool Aanvang te acht uren. Toegang op den avond dor uitvoering aan de Zaaléén Gulden. Eerste Blad. Offldëele KenttiBgeringon. HEWTSUEVINC;. Nationale Nllltie. EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, zal gehouden worden: op Miwodag den I3den December 1897, des voormiddags te kwartier over negenen, voor de lotelingeu, die getrokken hebben Nos. 1 tol en met 100, en op denzelfden dag des voormiddags te halfelf, voor ben, die getrokken hebben Nos. 101 tot en met 200; op Dinsdag den Mdeu December 1897, des voormiddaga te kwartier over nogenen, voor ben, die getrokken hebben Nos. 201 tot en met 225; op Woensdag den lödeu December 1897, de3 voormiddags te kwartier over negenen, voor ben, die getrokken hebben Nos. 226 tot en met 350; op Donderdag den 16den December 1897, des voormiddags te kwartier over negenen, voor hen, die getrokken hebben Nos. 351 tot en met 456; en zulks in een der lokalen van bet Invaliden huis (ingang door de lvoppenhinksteeg, aan de zijde der Hooglandsche Kerkgracbt) alluer. Zij berinneren voorts, dat, in gemolde zitting, voor den Militieraad moeten verschijnen: lu. (te vrijwilligers voor de Militie, en 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken, of wegens gemis yan de gevorderde lengte; ondor opmerking, d.it de lotelingen, die voor dien Raad niet verschijnen, geacht zullen worden geen redenen van vrijstelling te hebben en derhalve tot den dienst zullen worden aange wezen, terwijl het niet ontvangen van een op- roepiugsbiljet hen niet ontheft van de verplichting om voor den Militieraad te verschijnen of de tot staving van do redenen van vrijstelling gevorderde howijsstukkeu in te dienen. Tevens worden de belanghebbenden er niet nadruk op gewezen, dat ook liet inleveren van do bedoelde bewijsstukken bij den Burgemeester niet voldoende is om zich de vrijstelling te ver zekeren, waarop zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt oni bovendien de vrijstelling te vragen in de eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 27 Nov. 1897. E. KIST, Secretaris. De Eerste Kamer der Stafcen-Generaal ia gisteravond bijeengekomen tot hervatting barer werkzaamheden. Ingekomen was het overlijdensbericht van mr. J. Heemskerk Azn., dat met een brief van rouwbeklag namens de Kamer, zal worden beantwoord. Nog waren ingekomen de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwer pen, welke naar de afdeeliogen werden ver zonden. Do vergadering is daarna verdaagd tot Donderdag a. 8., te elf uren. Alsdan komen verschillende wetsontwerpen van kleinen omvang in behandeling. De bekende componist Bernard Zweera hseft den heer N. A. Bouwman, directeur der Kon. Mil. Kapel te 's Gravenhage, opge dragen de begeleiding zijner compositie, die bij de Aubade aan H. M. de Koningin ter gelegenheid der Inhuldigingsfeesten te Am sterdam zal worden uitgevoerd, voor militaire muziek te instrumenteeren. Eveneens beeft mejuffrouw Cat. Yan Rennos, uit Utrecht, den heer Bouwman zoodanige instrumentatie opgedragen harer kindercantafce, die in Den Haag bij de huldigingsfeesten zal worden uitgevoerd. Het Indisch Genootschap houdt Dinsdag 7 December een vergadering, waarin de heer mr. N. P. Yan den Borg, president van de Nederlandsche Bank, het onderwerp: „Ons Indisch muntwezen" zal inleiden. Zondag morgen had ten paleize „Het Loo", in de hofkapel een godsdienstoefening plaats voor HH. MM., het govolg en genoo- digden. Do voorganger, ds. Pierson, van Zetten, had tot tekst gekozen Psalm 130 en herdacht in het nagebed den sterfdag van wylen Z. M. Koning Willem III. De gezongen liederen waren Ps. 67:1, Gez. 270: 2 en 4 en Ps. 89: 7. Men deelt aan „Het Centrum" mede, dat in den toestana van dr. Schaopman hougiyke beterschap valt waar te nemen. Zaterdagavond had te Haarlem een ver gadering plaats van oud-strijders van land- en zeemacht in Indië, belegd door een comité, bestaande uit de heeron C. Yan Daalen, B. Van Amesvoord en F. W. Wagnor te Am sterdam. Het doel was het aanbieden van een bewijs van hulde aan koningin "Wilhelmina b\j gelegenheid van Hare kroning, een vaan del, als symbool van trouw en gehechtheid van de oud strijders van het Neerlandsch- Indische leger en van de zeemacht. Dit vaandel zou te plaatsen zjjn in het Rijks museum met een album, waarin de namen van al de deelnemers zullen voorkomen. De beide Koninginnen hebben haar inge nomenheid betuigd met het doel van het comité, dat by wèlslagiug den steun zal in roepen van de Regeering, van lichamen, cor poraties en particulieren. De aanwezigen betuigden hun sympathie met deze plannen en besloten werd binnen kort opnieuw een vergadering uit te schry- vod, waartoe niet alleen gepensionneerden en gegageerdeD, maar ook gepasporteerden toe gang zullen hebben. Het voor den duur van het Hofverblyf geopende bypost- en telegraafkantoor op Het Loo wordt op 2 December a. s. na afloop van den dienst, tydeiyk gesloten. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee H. O. Feith, is 28 Nov. van Colombo vertrokken. De minister van marine brengt ter algemeene kennis, dat, blykens ontvangen bericht van den directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, in don morgen van 29 November jl. ter reede aldaar een redding boei, afkomstig van Hr. Ms. kanonneerboot „Raaf", is verloren geraakt. Het vinden van dat voorwerp behoeft derhalve geen aanleiding tot ongerustheid te geven. (Sfs.-C*.) Deo 25sten Dsc. a. e. vertrekt per „Prinses Sopbie" naar Oost-Indië een afdetling aan- vullingstroepeD, sterk 4 onderofficieren en 75 minderen onder bevel van den kapt. der inf. E. Koot en onder het modegeleide van de 1ste luits. van dat wapen L. Hansma en J. P. Weegewys. Door mr. G. Blom, te Utrecht, is een adres gezonden aan den minister van binnen- landsche zaken, waarin hy verzoekt, dat de minister hot daarheen wille l6iden, dat de 250ste gedenkdag der onderteekoning van den vrede van Munster (30 Januari 1898) in Nederland worde herdacht door vlagvertoon op alle openbare gebouwen en door bespre king der genoemde gebeurtenis op school, alsook door alle andere middelen, welke den minister daartoe geschikt mochten voorkomen. Aan een groot aantal opper-, hoofd- en verdero officieren is, te rekenen van 6 Dec. a. 8., machtiging verleend om het cijfer in het daarby bedoeld, vroeger aan hen uitge reikt onderscheidingstoeken voor langdurigen dienst als officier te doen verwisselen. De heer R. Yan Zinderen Bakker deelt in het „Friesche Volksblad" mede, dat hg bedankt hroft als lii en voorzitter van de Friesch3 Volksparty. Hoewel zegt hg deze party indertgd met de nobelste en beste bedoelingen in hot leven is geroepen, ten einde daardoor de ver schillende elementen in de zoozeer uiteen- loopende democratische stroomingen nader tot elkander te brengen, hebben onkunde aan den eenen en booze toeleg aan den anderen kant dit eenmaal zoo krachtige lichaam af getakeld tot een geraamte. Eén eervolle begrafenis kan de krachtige gestalte van weleer niet eens meer worden toebeschikt, omdat daartoe zelfs het lyk ontbreken zal. Bedankten aanvankelijk toch de hier en daar verspreide leden, daarop en tegelijkertijd de afdeelingen, ook zelfs in de vacatures van het bestuur wordt niet meer getracht te voorzien. De h9er v. Z. Bakker heeft zich thans aangesloten by de jonge sociaal-democratische arbeiderspartij, die zich heeft losgemaakt van het anarcbistische element in de beweging. De hoer Bakker heeft tevens zich terug getrokken als medewerker van het „Friesche Volksblad." Zondag jl. is door de Oud-Kath. gemeente te Amersfoort kerkelijk herdacht het gouden priesterschap van den zeereerwaarden wyd- luften hoer Theodorus Van VJooten, die kort na zyn wijding aangesteld werd tot pastoor van de Oud-Kath. gemeente op Nordstrand, van 1848 tot 1860 op dat eiland werkzaam was en by zyn overplaatsing deu lOden Febr. 1860 het pastoraat in de gemeente Amersfoort aanvaardde. Tot oen voortdurende herinnering aan dit zeldzame jubilé is, uit de bydragen van al de gemeenteleden, do restauratie van do com munie-bank en van den preekstoel der kerk tot stand gekomen. De kolonel J. L. De Bock, commandant van het 7de reg. inf. te Arasterdam, ia be stemd om op 1 Januari op te treden als com mandant van het reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhage. De generaal-majoor C. O. Van Kesteren, commandant der 2de divisie te Arnhem, die met ingang van 1 Januari benoemd is tot inspecteur der infanterie, komt alsdan te 's-Gravonhage in hoofdkwartier. Men schrgft uit Arnhem, dd. 28 dezer: Onze gemeenteraad heeft gisteren drie ver ordeningen behandeld, een op het ryden met rywielen, die is aangenomen met 23 tegen 2 stemmen, een op het venten van bladen enz. op de openbare straat, die ook is aan genomen, met 20 tegen 5 stemmen, en een wijziging van de verordening op de heffing enz. van een plaatseiyke directe belasting op het inkomen, die niet kon worden ten einde gebracht, omdat de heer mr. Canneman daartegen zoovele bezwaren opperde in den vorm van amendementon, dat de verdere be raadslaging werd uitgesteld tot Dinsdag a. s. De heer Canneman betoogde, dat de ver ordening, die voornamolgk bedoelt de forensen nog in 1898 te treffen, niet met de noodige accuratesse was gemaakt, en ook niet ge tuigde van een goede testudeering der wet. Daar konden B. en Ws. en de commissie voor do verordeningen het vcorloopig mee stellen. De verordening op het wielrijden verplicht den wielrijder, by hoeken van straten, by het passeeren van overwegen, of wanneer de voiligheid het vereischt, te bellen en tot het hebben van een brandende lantaarn aan het rijwiel, en wel van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zons opgang. Voorts moeten koetsiers van rytuigen rechts uitwyken, als do wielrijder daartoe het verlangen kenbaar maakt, terwgl het ook verboden is, wielryders in het ryden te be lemmeren. Da wielryder mag in de kom der gemeente niet met meer dan matige snelheid ryden. Do verordening op het venten bedoelt, t'gen te gaan het ergerlijk uitschreeuwen vau den hoofdinhoud van een artikel, dat bestemd is om sensatie te maken, zooals in den laatsten tgd geregeld oanige dagen in de week ge schiedt met den „Volksvriend". De dingen, die in dit blad verteld worden, zyn vaak erbarmeiyk verdraaid of met moedwil voor gesteld op een beleedigonde wijze, torwyi bg hot venten ervan, zóoals mr. Karaten terecht opmerkte, gemeens uitdrukkingen worden gebezigd, waarvan do kinderen aan de ouders de beteekenis vragen. Toen mr. Karsten dit zeide, riep eon stem uit het publiek 't was die van den colporteur van gezegd blad „Dat is gelogen!" De voor zitter verzocht stilte. Maar toen later mr. Canneman, doelende op het feit, dat de col porteur vaak door de politie moet worden beschermd tegen den overlast van de zgde van het publiek, opmerkte, dat ue verordening een bescherming is niet zoozeer voor het publiek, als wel voor dpn colporteur, riep dezelfde stem: „Dat lieg-je, vent! De orde is door mg nog nooit verstoord. Dat doet do politie. Zeg maar, dak je den „Velksvriend" bedoeld 1" Nu moeat de mau natuuriyk de zaal verlaten. En bg ging gewillig, om buiten onder de ramen zijn blad te venten op de wijze zooals by dat gewoon is. Die gewoonte zal by evenwel moeten af loeren, want de verordening zal onmiddellijk in werking treden. Het stoomschip „Adhilles" arrivo-rdo 27 Nov. van Amsterdam te Batavia; de „Veendam" ariiveerde 29 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Cyclops", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Nov. Wight; de „Laertes", van Amsterdam naar Java, vertrok 27 Nov. van Liverpool; de „Borneo", ▼an Java naar Rotterdam, passeerde 28 Nov. Point de Galle; de „Lawoe", van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Nov. te Padang; do „Oengaran", van Java naar Rotterdam, arriveerde 29 Nov. te Suez. Aalsmeer: Voor de voorbereidende klasse der Tuinbouwschool hebben zich ruim 40 jongelui aangemeld. Het onderwijs is reeds aangevangen en wordt gegeven aoor de heeren G. Dros, landbouw; H. Runzei, Duitsch; J. G. Hazenberg, tuinbouw, en J. Fook, taal en aardrijkskunde. Bodegraven: In een vergadering van manslidmaten der Gfr. Kerk is na langdurige bespreking met meerderheid van stemmen besloten, eerlang over te gaan tot vergrooting van het kerkgebouw. Donderdagavond a. s. hoopt in do Geref. Kerk alhier op te treden dr. G. Van Goor, Geref. predikant to Bunschoten on curator der theologische school te Kampen, om een rede in het belang dezer onderwijsinrichting te houden. Boskoop: Door bet kiescollege der Ned.-Herv. gemeente zyn tot ouderling en diaken respectieve'yk gekozen de heeren P. A. Ottolander en A. Van Nes. Het nieuwe kerkorgel der Ned.-Herv. gemeente begint "zyn vdltooitng te naderen. Het zal den 5den Dec. a. s. des morgens te 10 uren, in gebruik worden genomen, na ingowgd te zyn door den beer Spaanderman, van Gouda, organist der Herv. gemeente aldaar. Het geheel ziet er grootsch uit. Haarlemmermeer: Da te Nieuw* Vennep bestaande afdeeling van Patrimonium hield de vorige week haar zevende jaarver gadering, die geopend werd door den Voor zitter met een inleidend woord naar aanleiding van Matth. 1910. Uit het verslag van den secretaris ble-k, dat de .aficaïing in ledental vooruitging, tsrwyi de p*nningmeester mede deelde, dat er een kassaldo is van f 9.79. Noordwyk: Gistermorgen omstreeks elf uren kwem zekere Koster, uit De Zilk, met een vracht helm door de Molenstraat ons dorp binnenryden. Terwyi hy op den hoek der Zee straat zyn kar even onbeheerd liet, om den heer Jac. De Groot Jr., voor wien de helm bestemd was, te vragen, waar deze gelost moest worden, kwam juist de tram aanstoo- men, waarvoor de paarden schrikten en eens klaps omkeerend, een ruit verbryzelden in het hoekhuisje aan den Tramweg, en een eind verder dezelfde verwoesting aanrichtten in de woning van A. Van Schie. Hi m viel de wagen onderstboven, terwyl de paarden 2ich hadden weton I03 te worken cn hollend den Krochtweg opsnelden, waar zy spoedig gegre pen werdén, zonder dat het geval persoonlyke ongelukken vöroorziakt bad. Ware hot echter een. half uur later gebeurd, dan zouden we misschien geen zoo betrekkeiyk gunstigen afloop hebben kunnen vermelden, (laar Molen straat, Zeestraat en Bronckhorststraat (vooral het kruispunt) door zeer voel schoolgaande kinderen worden gepasseerd, die in deze dicht bevolkte buurt wonen. Nieuwkoop: Do late zitting van den Militieraad, voor de lichting 1898, zal voor deze gemeente gehouden worden ten Stadbuize te Gouda, op Maandag 20 December a. s. In de plaats van den heer A. Meyer alhier, aan wien door den gemeenteraad, op zjjn verzoek, met ingang van 1 Januari a. s. een eervol ontslag is verleend ais gemeente klokkenist, is als zoodónig benoemd de heer C, Meyer Am, horlogemaker alhier. Tot kerkvoogd bij de Ned.-Herv. gem. albier, is herkozen de beer G. Verrnoij Hzn. Oegstgeest: De eerste zitting vau den militieraad voor deze gemeente zal plaats bebben te Leiden op Maandag 13 December a. s 's voormiddags om kwart vóór twaalven. Reeuwyk: (afd. Sluipwyk). Door iemand, die onbekend wensebt te blyven, is aan de diaconie der Ned. Herv. gein. alhier e:n gift van 40 gulden geschonken. Voorwaar een niet te versmaden gift by het naderen van van den winter. Sassenheim: De „SassenbeimscbeIJs club" hield haar gowone jaarlyksche ver gadering. 't Eerst kwam de rekening van deu pen ningmeester ter tafel, welke nagezien en goed gekeurd werd. Zg sloot met een flink batig saldo. De aftredende bestuursleden werden her kozen en namen allen met deze herbeno9mmg genoegen. Io plaats van den boer H. Hoog, di9 naar elders vertrok, werd als baancommissaris gekozen de boer E. J. Speelman. Na bespreking van eerige punten ven ondergeschikt belang werd de vergadering gesloten. Voorhout: Do begrooling dezer gemeente voor het dienstjaar 1898 is goedgekeurd terugontvangen van Gedeputeerde Stat n dez r provincie, sluitende in ontvangst en uitgaven op een bod rag van f 8867.7 45. Voor onderhoud van wegen en vo^tp-iden is uitgetrokken f 640, en voor kosten van het lager onderwys f 3305. Met ingang van Zaterdag, 4 December a. 6., zal gedurende acht dagen door twee Eorw. Paters Redemptoristen een hernieuwing worden gegeven van de Missie van het vorige jaar. Stuiting vau collecten. In zyn Memorie van Antwoord verklaart de minister van binnenlandsche zaken do door eenige Kamerleden gewraakte toepassing van stuitingsrecht gebot-I in overeenstemming te achten met de geschiedenis en de alge- meeno bewoordingen van art. 13 der Armen wet en ook met den geest dier wet. Immers, het artikel is in deze wet onver anderd overgenomen uit bet gewijzigde wets ontwerp van den minister Thorbecke, die in de daarby gegeven toelichting, behalve de ei8chen der openbare orde en eener goede politie, als grond voor het toe te kennen stuilingsrecht aanvoerde, dat het van gewicht kon zyn dat de liefdadigheid der ingezetenen niet verzwakt zou worden door al te menig vuldige inroeping vanwege te veel besturen in een te koit tydsbestek. Men beeft dit io bet desbetreffende Voorloopig Verslag toege geven voor algemeene inzamelingen, maar is daartegen opgekomen voor zooveel betref-, ao inzamelingen voor eene korkeiyke instelling by de lidmaten der Kerk. Het daarop gevolgde ontwerp van minister Van Reenen kwam aan deze tegenwerping te gemoet door de bepa ling die thans alin. 5 van art. 13 vormt; in de toelichting en in het daarop gevolgd® Vooiloopig Verslag echter werden de door den minister Thorbecke aangevoerde gronden onweersproken gelaten. Op dit standpunt is het alleszins gewettigd, zegt ae minister, dat men, wanneer bezwaren ryzen tegen een stuiting, ontleend aan de belangen der plaat - seiyke liefdadigheid, deze het eersto doet gel den tegenover instellingen van elders. Mogen er ook al personen worden aange troffen, dio meer goven, naarmate meer wordt gevraagd, tot dezen behooren zeker niet zg, di9 beperkte middelen hebben, en dezen vor men het ovoigrooto aantal. Is het dan niet

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1