KLIKEE, Hartesteeg. 1 Bdfistjasln m Br. BE VRIJ. Dr. Th. VAN WIJK. Jenever f 0.68 f 0.73 f 0.83, 0.68 0.73 0.83, tn 1.05 1.39 Brandewijn Cognac Punch 1.73, g WILHELMINA-ALBUM, St.-Nicolaas-Etalage Gevestigd te Leiden: flink Dienstmeisje, N°. 11582. "Vrijdag 36 November. A» 1897 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. ^ijnlandscfie Bankvereeniging, E. E. Keintz Go., 'Rijn 11. beiden. Boek-, Kunst- en Muziekhandel J. W. WIERDi, Brccstraat 52. WILLEM BQNGENAAR, Reijst Krak, Steenstraat 41. BBEmBMT 40. Wed. VAH HAANSBERGEN DUTILH Allerfijnste Vsrsciie 6RASBÖTER, Gebruikt steeds 5J 0.80,, 1- 1.20.-' KONINGIN LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. -* Franco per pos£ Afzonderlijke Nommers 1 i' r 1.10. 1-40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1-6 regelB f 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Iedere regel meer f 0.17{. Grootera Voor bet incasseeren buiten de etad Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Een Amerikaanach sonsatieproces. Sedert vele jaren heeft in Amerika een moordproces niet zulk een groot en algemeen opzit n verwekt, als dat tegen den worstfabri- kant Adolf L. Lütgert, in Chicago, dat acht weken lang voor de gezworenen behandeld werd en zonder resultaat bleof, omdat de gezworenen het over de uitspraak niet eens konden worden. Adolf L. Lütgert was uit Duitschland af komstig en had een stoomworstfabriek in Chicago. In Juni van dit jaar verdween plot seling zyn vrouw en spoedig verdacht men Lütgert, dat by zijn echtgenoote, waarmede hy in tweedracht geleefd en die hy dikwijls mishandeld had, uit den weg had geruimd. Deze beschuldiging werd zoo luido verkondigd, dat ten laatste ook de overheid aanleiding vond om een onderzoek in te stellen, en in den nacht, toïn juist Lütgert aanstalten maakte om zyn fabriek, die oveiigen3 ook slecht ging, te-rer- koopen en Chicago heimelijk te verlaten, werd hy in hechtenis genomen. Bij de huiszoeking vond men in do worstfabriek in een donkere kamer eea groote kuip met een dik, geleiachtig drab. In deze vloeistof werden eenige stukken been en de gouden huweJijksring van de ver dwenen echtgenoote gevonden. Lütgert gaf op de vraag, wat zich in deze kuip bevonden had, ten antwoord, dat bij zich in den laatstcn tijd, omdat de worstfabricatie niet rendabel meer was, op do fabricatie van zachte zeep had toe gelegd do kuip bevatte het overschot van een vetoplossing, die hy by het bereiden vanzyn zeep had gebruikt. Deskundigen beweerden evenwel geheel iets anders. Zij verklaarden, dat de gevonden been deren menschenbeenderen waren, en van de vloeistof in de kuip gaven zy een verschrik kelijke verklaring, op grond waarvan de ambte naar van het Openbaar Ministerie een aan klacht wegens moord tegen Lütgert inztelde. De gerechtelyke deskundigen beweerden name lijk, dat het in de kuip govonden drab niets anders was dan het in een tytendo kali oplossing gekookte ïyk van de vrouw, waaruit gedeelteiyk reeds zeep zou gomaakt zy'n By de behandeling van de zaak voor de recht bank stonden den aangeklaagde drie verdedi gers ter zgde. Lütgert ontkende ten stelligste zyn vrouw vermoord te hebben en wilde doen gelooven, dat zy hem trouweloos ver laten bad. Hg bracht met betrekking hierop ook getuigen mede, die beweerden de vrouw in de nabijheid van Nieuw-York gezien te hebben. Deze getuigen raakten echter in tegenstrydig- heden verward en konden geen voldoonde per- soonsbeschryving van do vrouw geven. Verder bracht hy deskundigen mede en zelfs artsen en professoren in de anatomie, die verklaarden, dat c!e gevonden beenderen afkomstig waren van dieren. DagenlaDg duurde het verhoor van deze deskundigen. Het betrof voornameiyk het feit of een gevonden been van een menschelyk lyk afkomstig was. De deskundigen van de justitie zeidon ja, de deskundigen van den aan geklaagde neen. Daarby kwam een hoogst vermakelyk inter mezzo voor. De ambtenaar van het O. M. legde aan een van de deskundigen, een uni- versiteits-profesEor in de anatomie, eenige beendoren voor, om goed te beschouwen. De deskundige verklaarde, dat het menschen beenderen waren. Tot algemeene vrooiykheid van het gehoor verklaarde toen de ambtenaar van het O. H., dat de voorgelegde beenderen van een zwyn, een hond on een aap afkomstig waren, en dat mijnheer de deskundige zich tot op de beenderen geblameerd had een op merking, d» groote vroolijkheid teweög bracht. Het getuigenverhoor helderde de duistere zaak ook niet op. Onder anderen bleek alleen, dat Lütgert aebter den rug van zyn vrouw een liefdesbetrekking met een jong dienst meisje onderhouden en haar beloofd had, haar na den spoedig te verwachten dood van zijn echtgenoote te huwen. Do slotzittingen van het proces breidden zich enorm uit. Acht dagen lang duurden de pleidooien. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie sprak.86 uren, do drie verdedigers ieder achttien uren en de beraadslaging van de gezworenen duurde vyf dagen. De onkosten van het proces, dat byna twee maanden heeft geduurd, bedragen voor den Staat by elkaar 16,811.71 dollars, en wel: rechter 829 dollers; ambtenaar v. h. O. M. 1,0265.53 dollars; hulpambtenaar van het O. M. 186.4S dollars; de gezworenen 1344 dollars; 15 deurwaarders 2940 dollars; defec tieven 1000 dollars; hotelonkosten voor ge zworenen en drie deurwaarders 1344 dollars; gevangenisonkosten voor Lütgert 100 dollars; politieuitgaven 50 dollars; Grand Jury-onder zoek 200 dollars; voorverhoor voor rechter Gibbons 300 dollars; voorverhoor voor rechter Kerstan 75 dollars; verlichting en verwarming van de gerechtszaal 200 dollars; andere on kosten 1600 dollars. Lütgert zal nu ongetwijfeld een tweede proces moeten doormaken, want het O. M. is vast besloten de zaak niet te laten rusten. Reeds binnen weinige weken zal de behande ling weder beginnen, en het verluidt, dat de politie reeds in het bezit van nieuw aan klachtsmateriaal is. Het O. M. zal twee ge tuigen wegens meineed vervolgen en wel den compagnon van Lütgert, "William Charles, en de geliefde van den aangeklaagde, Maiie Siemering. Hoe groot de belangstelling in het proces is en waartoo de naar gedachtenissen van die gedenkwaardige zaak hongerige menigte durfde gaan, biykt hi ruit, dat, terwyi de gerechtsdienaren en het gerechtshof zich korten tyd uit de zaal verwyderd hadden, van den lessenaar van den rechter alle voorwerpen, die niet spykervast waren, als de hamer, de inktpot, scbryfpapier, enz. gestolen werden. Ja, er werden zelfs van de lessenaars, die voor de vertegenwoordigers van de pers voorloopig waren opgeslagen, een paar dingen vermist. Ierland wordt bedreigd door een algemeene weikstaking van bet spoorweg personeel, ten gevolge van de weigering van de voornaamEte maatschappyen, om te onder handelen met de Amalgamated Society" van spoorwegbeambten als vertegenwoordigster van de werklieden, of om do tusschenkomst van derden op eenigerlei wijze te dulden. De mist heeft in de omstreken van Luik een slachtoffer geëischt. Een jonge vrouw, uit Seraing afkomstig, was aan den dienst op den spoorweg verbonden. Terwyl zy vlak by de rails stond, naderde de trein uit Luik in volle vaart, en plotseling werd zy door de machine ter zyde van den weg gesmakt. Men vond de ongelukkige in een deernis- wekkenden toestand; men d9nkt er niet aan haar in het leven te zullen behoudt-n. Zij heeft op verschillende plaatsen den schedel gebroken en zware verwondingen aan de beenen. Te Leipzig heorscht een groote woningnood, die voortdurend stijgt; op het oogenblik bevinden zich ongeveer 200 gezinnen in de toevluchtshuizen. Hoe anel het aantal leegstaande woningen is teruggegaan, blykt hieruit, dat er in 1892 nog 5255, in het jaar 1895 2929 en dit jaar slechts 765 waren; onder deze laatsten bevinden zich slechts kleine woningen of zulke, waarvan do huur- prys buitensporig hoog is. Hot jReichsgericht" te Leipzig beeft thans het laatste woord gesproken in een jroces, dat voor eenige jaren opzien baarde. De aanspraken van de weduwe van den Turkscben generaal en gouverneur Hakki Pacha, cie intussche.n weder is gehuwd, on voorgaf de echtgenoote van Emin Pacha ge weest te zyn en daarom rechten op een deel van de nalatenschap te hebben, zyn ook door het hoogste gerechtshof van Duitscbland als ongegrond afgewezen. Daardoor is Perida Scbnïtzer, da dochter van deh grooten onder zoeker, in het uitsluitend bezit van zyn nalatenschap gekomen. Op twee kilometers afstand van Nemours is een Marokkaansche karavaan, die koren en rjjst meevoerde, door roovers aangevallen. Dadelijk trok de karavaan op Nemours terug mot verlies van zeer veel goederen. Drie per sonen werden gewond. Toen de arbeidersvrouw Neu mann, te Beriyn, Zondagavond van haar werk thuiskwam, vond zy haar man, naar het scheen dronken, op de canapé, terwyl het dochtertje naakt en bebloed dood onder zyn voeten lag. De vrouw, die voor haar leven vreesde, verwyderde zich zachtjes, nadat zy het lijkje van haar kind naar zich toe ge trokken had, en liet haar man in hechtenis nemen. Het lejikantje van het kind was toe geslagen, de man schijnt het kind by de beenen gegrepen en mot 't hoofd tegen het ledikant geslagen te hebben. Neumann is pas 21 jaar oud. In het tuchthuis te Palanza zijn 200 strafgevangenen aan het muiten geslagen en barricadeerden zich in drie werkzalen, r.adat zy alles verwoest hadden, wat hun onder de handen kwam. Een groote macht carabinieri en soldaten kon tot laat in den avond het oproer niet meester worden. Er zyn troepen naar Palanza afgezonden ter versterkiDg. Gemeenteraad van Voorschotca* INGEZONDEN. Tegenwoordig alle leden. Na lezing en goedkeuring def notulen doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten ten geleide van een kon. besluit houdende goedkeuring van het besluit van den Raad tot heffing van 22 opcenten op de hoofdsom der pers. belasting. b. Besluit van Ged. Staten houdende goed keuring van een Raadsbesluit tot voldoening van Onvoorziene Uitgaven. De onder a en b vermelde stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde i3: lo. Voorstel van B. en Ws. om aan do Ambachtsteekenscbool voor 1898 weder een subsidie van f 150 te verleenen. De Voorzitter zegt, dat na inlichtingen, welke B. en Ws. by bestuurders van die school hebben ingewonnen, zij met vertrouwen durven voor to stellen weder een subside van f 150 te verleenen, omdat gebleken ia, dat daaraan werkeljjk behoefte bestaat. Naar aanleiding van de opmerking van dr. v. d. Horn in de vorige vergadering deelen bestuurders mede, dat alleen aan onvermogende ouders teefeen- behoeften worden verstrekt voor hunne kin deren. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. 2o. Alsvoren om afwijzend te beschikken op het adres van R. Veldhuyzcn om verhoo ging van zyn pensi09n als gemeenteveld wachter. Do Voorzitter zegt, dat B. en Ws. mo:nen dat aan Veldhuyzen in verhouding tot zyna dienstjaren en genoten traktement een alles zins billijk pensioen is toegekend. Indien hy rijksambtenaar ware geweest, zou hy even veel pensioen hebben gekregen, nl. 30/c0 van zyn jaarwedde. Dit is een billijke maatstaf en daarom stellen B. en Ws. voor afwyzend op dat verzoek to boscbikkon. Met algemeene stemmen aangenomen. 3o. Alsvoren om in 1898 een buitengewone aflossing van schuld to doen plaat3 hebben van f 300. Do Voorzitter deelt mede, dat naar het oordeel van B. en Ws. de financiëele toestand op het oogenblik een dergelykon maatrog.l wettigt, waarop het voorstel met algemeeno stemmen wordt aangenomen. 4o. Alsvoren om een 4 tal populiereboomen aan de Wijngaardenlaan en een party hakhout aldaar publiek te verkoopen en B. en Ws. te machtigen tot een minimum-bedrag van f 100 nieuwe boomen aan te koopen in de plaats van andere, di9 dood zyn gegaan. Met algemeene stommen aangenomen. 6o. Vaststelling van het suppletoir kohier Hondenbelasting. Niets meer aan de orde zynde, wordt de Openbare Vergadering gesloten om in een besloten vergadering te behandelen het supple toir Kohier Hoofd. Omslag. Mijnheer dc Rcdactewl M&fc de plaatsing van het onderstaande zult U my ten zeerste verplichten. Zeer dikwijls hebben bestuurderen der ver schillende liefdadige instellingen binnen Leiden zich zeer ontevreden betoond als er in de laatste tyden collecte voor welke erkende instelling dan ook plaats vond. Wy weten, dat wij in onze goede oude Sleutelstad geen gebrek hebben aan stedelijke collecten en dat zulks wordt vermeerderd met liet te houden collecteeren van liefdacigo instellingen onzer naburen is ons niet vreemd, doch wat hseft nu ontevredenheid opgewekt? Dit, dat onze Burgemeester geen toestemming heeft geweigerd aan hen, die voor buiten Leiden iozameliDgen houden op dien dag of dagen, wanneer er collecte plaats vindt voor een onzer inwonende instellingen. J.I. Dinsdag had er weer zoo iets plaats. Een persoon met een bus collectoerdo op de Hoogewosrd eenige huizen vóór de collectie der Isr. weezen; cie persoon nep: „Collecte!" zoodat men vermeende, dat hy voor een onzer gezindten kwam. De collectant voor onze weesjes, zich nu aanmeldende, kreeg ton ant woord: „Ik heb al gegeven aan dien persoon." Zulks kan niet anders dan tot nadeel strek ken onzer instellingen. Daarom zagen bestuur deren aller gezindten gaarne, dat twee collectes op één dag nimmermeer plaats zouden vinden, om gevers en geefsters niet op een dwaal spoor te brengen. Leiden, 24 Nov., 97. K Burgerlijke Stand van Leiden. Van 18 tot cn met 24 November. BEVALLENJ. M. C. v. d. Iloed gel), v. Tongoren D. K. De Blauw geb. Verwer D. J. Lohuis geb. v. Tongeren D. LFailaux geb. Proiumel 1). M. Zaalberg geb. Dekker Z. J. Kossen geb. Schoen D. J. Zwarts geb. Rokus Z. L. Schroef geb. v. Steija D. J. E. Van Weizen geb. Kraaneveld D. M. De Greef geb. Solier Z. E. Oostveen geb. Heymans Z. J.Delmeer geb. Slikkelorum Z. H. Hommes geb. Valk Z. \V. Do Vrind geb. Keldert Z. M. A. Filippo geb. Ummels Z. G. Moijers geb. Brou wer D. M. v. d. Borg geb. Oudshoorn D. J. Mulder gob. Wolters Z. J. F. Zirkzee geb. v. Egmond Z. S. 0. Kriek geb. Winterkamp D. A. L. v. Tol geb. v.d. BroekZ. M. Brink» geb. Den Os D. M. Brinks geb. Den Os Z. J. Blansjanr geb. Homraingn Zi C. Dissoveld geb. Arbouw J. Slcgtenhorst geb. Ocstmcijer D. L. Beekman geb. Smit D. 10. J. M.. v. Sonderen geb. Bo3 Z. H. C. v. Heusdeu geb. Hengeveld Z. GEHUWD: A. Menken jra. en C, Hoogduin w. J. H. Van Wijk jm. en J. Do Graaft jd. W. Noppo jm. en M. Knotter jd. A. J. Hoorn jm. en J. Keereweor jd. N. Molenaar jm. en M. M. Kreuger jd, Th. Kramp jm. en M. P. Keïtenis jd. A. Cornelisse jm. en F. Semp jd. OVERLEDEN S. Van Dunren D. 4 m. J. Dijkstra D. 3 j. H. M. Stafleu geb. Blom w. 74 j. C. W. De Paauw w. 07 j.Ij. A. Kruit D. 2 m. M. De Boer geb. Schouten w. 82 j. N. Van der Klaauw Z. 13 m. C. Failaux D. 2d. E. C. lCropff D. 73 j. J. Van Sonsbeek Z. 2 m. H. Van der Blom Z. 1 m. M. H. Van der Weyden Z. 20 j. P. Chaudron m. 77 j. I. Hoe man m. 59 j. P. J. Biesot D. 1 m. A. Voort man Z. 2 j. P. Guy ken w. 82 j. J. J. De Ridder geb. Voorsteegh w. 67 j.A. Volkert w. 87 j. H. Stoeko m. 61 j. A. Klein Z. 2 j. J. Hak kaart Z. 3 j. Vervolg der Advertentiën. S)ïoem( (y'r.'arji a c/epoaito vaat Jcotfats en tangen teimgn. 7120 9 Beleefde uHnoodiglng tot een bezoek aan de tnet hare verscheidenheid voor Cadeaus, in den van 9024 10 Photographie. 12 Album-Portretten ƒ3.— a 2 u j) n u' Met Procfportrci vooraf. Aanbevelend, 16. -Apotheliersdijli: 16. Telephoon Sc. 308. Het Atelier is geopend van 9 uren tot "W-«r. 2021 12 Per Doos 50 Ots. bij 8638 6 ARTS, Spreekuur 's morgens van 11 i'i uren. Voor Kinderziekten van halfeen tot half* twee. 9170 11 Men vraagt: een 16 jarsn oud, zindelyk en vooral van zeer nette Ouders, dat een paar jaren als Dag meisje gediend heeft, om in een klein gozin voor 9IGID-ALLEEN te worden opgeleid. Mondelinge informaties vereischten. Adres Bureel van dit Blad No. 9219. 9 bevelen zich beleefd aan voor de levering van Eng. en Duitsche Steenkolen, Belg. en Eng. Anthracletkolen, Cascokcs, Houtskolen, Bruinkool- en Hontsk.- Brlqnctten en verdere aanverwante ai tikelen. PrljBCourant verkrflgbaar: 7607 10 Kantoor: Oude Test Ho. 9, Telephoonnummer 19®. ƒ1.40 per Kilo, verkrygbaar: Wed. Jf. ÖTEEWHAUER A Zd., Mandenmaker3steeg 4, by de Waag. Prima adres voor zuivere Siatuurbotcr, Goudschc, Leldsche en cchtc Edam mer haas. 9124 8 „De Vlijt's" Beschuit en Koek van de Beschuit- en Koele- fabriek „De Vlijt LEEUÏÏMK WQLHOFF, Koog a/d Zaun. 5) Zooeven verschenen en bij alle boekhandelaren verkrijgbaar: 3de Jaargang. ONDER REDACTIE VAN FIOEB DELLA NEVE. Met medewerking van de beste Nederlandsche Litteritoren en geïllustreerd met fraaïa reproducties in lichtdruk van Schilderyen van: JOZEF ISRAËLI, W. MAUVE, i FRED. J. DU CHATTEL, JAAP MARIS, en een keurig portret in lichtdruk van H. M. DE KONINGIN. Gebonden in Stempelband, Crème-Oranje. Prys ƒ3.9®. PP"* Het fraaiste boekgeschenk voor DAMES! Deze 3de Jaargang bevat o. a. bijdragen van: Jonkvr. AHM BE SAV9BSIH Ï.OIIMAT, ANNA HOi SEKT, 9IELATI VAN JAVA, Sr. P. H. BITTER, ÏIAI1ÏE B9DDAEBT, FIOKE BELLA NEVE c. a. 9092 52 Uitgave BOEKHANDEL EN DRUKKERIJ voorheen E. J. BRILL, te Leiden;

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5