N°. 11578. Maandag 22 November, A0. 1897 '25 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit YIEB Bladen. Leiden, 20 November. Feuilleton. Moeder en Dochter. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per S maandenf 1.10. Franco per post 1.40. Afzondorlyke Nommers 0.06. PRIJS DER ADYERTENTEËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meor f 0.17J, Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. In do gisternamiddag in een der lokalen van htt Raadhuis alhier gehouden vorgadering van h rt hoofdcomité voor de Inhuldigingsfees- ten van 't volgende jaar is besloten, om de feestviering tot één dag te beperken, en dien dag te bepalen in de tweede helft van Sep tember, omdat het onzeker is, wanneer do inhuldiging van H. M. Koningin "Wilhelmina plaats hebben zal, omdat hot wenschelfik is te Leiden geen feest te vieren tegelyk met andere voorname plaatsen, zooals Amsterdam en Den Haag, omdat dan voor het meerendeel de studenten weer in de Academiestad zyn teniggekc rd en ook, omdat dan de 3do October zoo nabij zoodac gevoeglijk die twee feesten ineeugi smolten kunnen worden, waaromtrent men met het bestuur der 3-October-Vereeni- ging tot overeenstemming hoopt te komen. Het voorloopig plan der feestviering is, zonder i.i détails te treden, vastgesteld als volgt: lo een groote allegorische optocht, waarby bead el sa ay verheid zullen vertegenwoordigd syn on waarby vereenigingen van verschil lende a aard zich kunnen aansluiten; 2o. kinderfeesten voor heel de jeugd, van illo scholen, zoowel openbare als bijzondere; 3o. volksspelen, met al of niet uitdeeüng fcn kleedingstukken e. d. voor behoeltigen; 4o. algemeeno straat versiering en illuminatie 5o. het planten van een Koningin-Wilhel- piina-boom. Wat de financieels quaestie betreft, terwijl door persoonlijk bezoek een beroep op de gegoede burgers der stad^zai worden g^Gaan, zal het subcomité nader beraadslagen oVer de beste wQzo waarop de desbetreffende plannen kunnen worden verwezlBftjkt. '•v~ Nadat de vergadering^ae&al deze^^mten hare instemming betuigePbffd, deelde döVoor zitter, mr. F. Was, ten slotte mede, dat hy, als burgemeester wegens zijn vele drukke werkzaamheden, niet langer als voorzitter zou kunnen optreden. De heer H. C. Jota, het besluit van den Voorzitter betreurende, maar eerbiedigende, bracht hem namens allen dank voor de vele goede bemoeiingen, waarvan hy zich op zoo lofwaardige wijze gekweten heeft.] Met applaus bekrachtigde de vergadering die dankbetuiging. Maar ook, zoo vervolet de Voorzitter, hebben de heeren mr. C. Cock als vice-voorzitter, wogens zijn leeftijd, en mr. J. H. Goudsmit als secretaris, ook om drukke bezigheden, voor hunne betrekking bedankt. Op voorstel van dr. H. G. Hagen, dat door de vergadering werd goedgekeurd, benoemde de voorzitter nu tot zyn opvolger ah zoodanig den heer H. C. Juta, oudsten wethouder, tot vice-voorzitter den heer C. H. De Goeje, directeur der Kweekschool voor Zeevaart, tot secretaris mr. M. C. De Vries van Heyet, commie3 redacteur ter gemeente-secretarie, die hunne benoeming zich lieten welgevallen. De luitenant-kolooel Calkoen is benoemd tot militair lid van den militieraad voor de lichting 1898, in deze gemeente te houden, terwijl tot diena plaatsvervanger is aange wezen de majoor Koolemans BetJnen. In de Pieterskerk alhier werd in de collecte gevonden een bedrag van vijf gulden, met bijschrift„vrijwillige kerkelijke belasting." Do studenten-onthouders hebben tegen Donderdag a. s., den 25sten, een buitengewone propaganda-vorgadering op touw gezet met vrijen to "gang, hoewel alleen voorstudenten. Zj hebben een paar flinke sprekers aan dien avond verbonden en rekenen, dat door de talryke opkomst, die by dezo gelegenheid kan verwacht worden, deze vergadering nogal veel zal uitwerken in do studentenmaatschappij. Men zie meer in 't bijzonder de advertentie in dit blad. De generaal-majoor Borel, inspecteur van het militair onderwijs, heeft den cursus van het 4de reg. inf. te Leiden bezocht en eenige lessen bijgewoond. Ds. J. Offeringa hoopt Zondag 28 November a. 8. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Dedemsvaart en Zondag d. a. v. na bevestiging door da. O. D. Eerdmans, van Boskoop, intrede H d&ea in sijne nieuwe gemeente (Dinteloord). De 1ste luit. Kooiman, van het 4de reg. inf., is belast met de vrijwillige oefening in den wapenhandel in de gemeente Voor schoten; aan dien officier i3 als instruc teur toegevoegd do sergeant-majoor-titulair Hommes. Aan verschillende corpsen der infanterie is de vraag gedaan, waaraan het te wijten is, dat zooveel geweren M. 71/88, die by do inlevering voor do schutterij werden bestemd, belangrijke gebreken vertoonden. Voor de eerste zitting der commissie, belast met het afnemen van de praotische examens voor apotheker, gedurende 1887 1898, hebben zich aangemeld: te Leiden 7, te Utrecht 15, te Groningen 6 en te Amster dam 10 candidaten. Gisteren werd op „Eik-en-Duinon" te 's-Gravenliage in byzyn van tal van vrienden en belangstellenden uit kunst- en weten schappelijke kringen ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den heer H. Hingman, in leven Byks chartermeester. Tot hon, die den ontslapene een laatsten groet brachten, behoorden de algemeeno Rijks archivaris jhr. mr. Van Riemsdyk, de adjunct- archivaris mr. Telting en de onderscheidene ambtenaren van het Ryksarchief. Voorts een deputatie van „Pulchri Studio", van welk genootschap de overledene een der oudste buitengewone leden was, benevens tal van beoefenaars van kunst en wetenschcip, o. a, proC. Mullor, te Leiden; jhr. mr. Victor De Stuers, mr. Zillesen. Jhr. Van Riemsdyk schetste de groote ver diensten van den overledene, die gedurende 42 jaren zjjn beste krachten had gewyd aan de betrekkingen, waarin hy geplaatst en voor welker vervulling hy zoo uitstekend ge schikt was. Langzamerhand was het archief in omvang toegenomen en de heer HiDgman was mede- gegaan met zyn tyd. Alle stukken gingen door zyn handen, van alle stukken wist hö de juiste plaats. Dat zyne groote verdiensten werden gewaardeerd bleek wel het duidelyksi by zyn 40 jarig ambtsfeest, toen hy tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw werd be noemd. Hiorby kwam nog dat hy zyn kennis niet slechts aanwendde tot eigen nut, maar aan allen mededeelde en dankbaar erkende spr. de hulpvaardigheid van den afgestorvene. Namens de ambtenaren van het archief ge tuigde vervolgens mr. Telting in gevoelvolle woorden van de warme vriendschap, die steeds bestaan had tusschen den overledene en zyne mode-ambtenaren. Steeds ;was hot zijn grootste genoegen met zyn schat van kennis velen te dienen, maar niet alleen wordt in hem verloren een welwillende raad gever, maar bovenal een trouw vriend en een sympathieke persooniykheid. „Pulchri Studio" had een krans bygedragen onder de vele bloemstukken, die de ïykbaa? sierden. In het in ons vorig nommer aan het „Handelsblad" ontleende bericht omtrent den spoorweg Amsterdam—Haarlem werd ver- keerdelyk gesproken van een iyn over Hoofd dorpVenneperdorp in de richting van Den Haag of Söasenheim. Hier werd Do Kaag bedoeld. Te Dordrecht heeft zich sen commissie uit lidmaten der Evang.-Luthersche Geuieente gevormd, met het doel een eenvoudig gedenk- teeken te do-n plaatsen op het graf van den verleden week overleden voorganger dier gemeente, ds. J. W. Beversen. Te 's-Gravenhage Is in den ouderdom van ruim 72 jaar overleden de heer J. C. Loman Jr., een verdienstelijk uitgever en boekhande laar. Aanvankelijk was hy gevestigd in de Kalverstraat to Amsterdam en associöerde zich als uitgever achtereenvolgens met de heeron Reualer, daarna met den heer Verster (die later deelgenoot werd in de firma Perry Co.), vervolgens voor zyne drukkery met no vrylen de hoeren Kirberger en Van Kesteron. Geruimen tyd dreef hy zyne zaak alleen, tot dat hy zich eenige jaren geleden associeerde met den heer J. Funke. De kapt. H. J. F. Van Overvelot, van het 4de rog. inf. te Gouda, wordt wegens ziekt® op non activiteit gesteld. De 2de luit. W. H. L. Vogel, van het 6de reg. inf. te Breda, wordt overgeplaatst by het 4de reg. inf. te Delft. De Nederlandsche Pensioonvereenlging voor Werklieden zal haar algemeene verga dering houden te Amsterdam, in het Nuts- gebouw, op Zaterdag 27 November a. s. Onder de punten van behandeling komon voor: Vorslag van het hoofdbestuur over 1896, verkiezing van een lid van het hoofdbestuur. Mr. H. Zillesen is voor aftreding aangewezen, maar herkiesbaar. De aanbeveling bestaat uit mr. H. Z:.les9n, mr. C. Feith, mr. A. Nilant, Verkieziag van een commissaris van het Werkliedenfonds. Dr. J. Th. Mouton is dit jaar voor aftreding aangewezen, doch herkiesbaar. Voorstel van het hoofdbestuur om over 1897 aan het bestuur van het Werklieden fonds uit te keeren een subsidie van f 1300. Voorstel van commissarissen van het Werk liedenfonds tot wyziging van eenige artikelen van het reglement. De strekking van de wyzigingen is, om de deelneming in het fonds te doen toenemen en vereenvoudiging te brengen in de admini stratie. Donderdag werd door de heeren Hof- dignitarissen van het paleis Het Loo een jachtparty gehouden op klein wild. Aan deze jacht was ook genooaigd de heer H. P. J. Tutein Nolthonlus, burgemeester van Apel doorn. Op deze jacht, gehouden onder leiding van jhr. mr. J. H. Van Hasrsma de With, jagermeester van Gelderland, werd ruim 70 stuks wild geschoten. De gemeenteraad van Naarden heeft met algemeene stemmen beBloten, in een adres aan de Tweede Kamer de aandacht van dat college te vestigen op de meermalen voorko mende omstandigheid, dat officieren, wien Naarden als garnizoensplaats is aangewezen, vergunning krygen 2ich metterwoon te Bus- sum t9 vestigen. Wyi te Naarden vele flinke woningen onbewoond zyn, de statistiek aan geeft, dat deze plaats niet ongezonder is dan Bussum, en het op=nbaar oudcrwye de leer lingen in staat stelt toelatingsexamen te doen voor H. B.-school of gymnasiunvacht de Raad het onbillyk, dat eeu vergunning om buiten óe gemeente te wonen aan de officieren ver leend wordt. In een vorig nommer werd melding gemaakt van een door mej. H. S. Vost, 6e Amsterdam overleden, aan het Centraal Israélietisch Wees huis te Utrecht vermaakt legaat, ten bedrage van f 2000. Naar men thans verneemt, was het bedrag der som f 1000. Ter aanvulling diene nog, dat door genoem de mej. nog is vermaakt aan het N9d. Isr. Armbestuur f 3000, Ned. Isr. Jongens- en Meisjesweeshuis elk f 2000, Beth Hamidrasch en Seminarium elk f 500, Ned. Isr. gemeente ƒ650, allen te Amsterdam. Een der oudste geneeskundigen van Am sterdam, dr. S. E. Rosen, is gisteren na een kort ziekbed overleden. In 1848 werd hy tot doctor in de geneeskunde bevorderd en had dus byna een halve eeuw de praktyk uitge oefend. Zeer veel wordt in dezen braven, eenvoudigen man verloren door zyn geloofs- genooten, aan wier belangen hij een aantal jaren een groot deel van zyn tyd met voor- baeldlgen yver gewyd heeft, als regent van het Ned. Isr. Armbestuur, het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en Ziekenhuis en van het Ned. Israöliet. Meisjes-Weeshuis. Zyn heen gaan wordt door zyn talryke vrienden en vereerders zeer betreurd. De directie der Nederlandsche Opera deelde aan de „N. R. Ct." het volgende mede: De heer C. Van der Linden had het plan opgevat geheel ten voordeele van het orkest en koorper8onoel der Noord- en Zuid-Neder- landsche Opora, voorheen directeur Dd Groot, heden, Zaterdag 20 November, eene voorstol ling te geven vau de met zooveel succes opgevoerde opera Romeo en Julia. Het geheele personeel van de Nederlandsche Opera, solisten, orkest en koor, juichte dit plan met warmte toe, doch de directie van den Parkschouwburg heeft geweigerd de zaal daarvoor kosteloos af te staan. De „Vereoniging tot behartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland" heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal om niet goed te keuren de verorde ningen op bet heffen van scheepvaartrechten voor bet vaarwater Harlingen Leeuwarden Nieuwezyien, vastgesteld door de Provinciale StateD van Friesland, op grond dat de rechten te drukkend zyn en behoort plaats gegeven te worden aan een stelsel van abonnement voor de vaartuigen, die ia vaste diensten varen, dus in den regel niet met volle ladingen van het vaarwater gebruik maken, drukkende de hooge rechten op eene gedeeltelyke ladiDg veel te zwaar. Naar wy vernemen, heeft de heer G. A. Hassolman zyn ontslag genomen als direc teur van „DeLe vensverzekerings Bank Rotterdam," terwyi tegeiykertyd de drie plaatstlyke commissarissen, J. C. Mooy, dr. F. A. Rletema en J. A. G. D. Seeuwen, als zoodaDig afgetreden zyn. NR. C Naar het „E. Dagblad" verneemt, is by Koninkiyk besluit aan mr. Snyder van Wissen- kerke, raad-adviseur by het Departement van Justitie en directeur van het bureau voor den industriöelen eigendom, opgedragen de Neder landsche regeericg en de Koloniön te vertegen woordigen in de op 1 Dec. a. s. te Brussel te openen internationale conferentie tot her ziening van bestaande en het sluiten van nieuwe tractaten betreffende den industri- eelen eigendom. Behalve gedelegeerden van de Staten, toegetreden tot de Unie ter be scherming van den industriöelen eigendom, zullen ook afgevaardigden "van het Duitsche ryk en van Oosteniyk de conferentie by wonen. De Oostenryksche regeering heeft in beginsel reeds hare toetreding tot de genoemde Staten- Unie aangekondigd. Eenige tegenstanders van den geprojec- teerden sluisbouw in den Dam te Zaandam zyn Zaterdag ter audiöntie geweest by den minister van W., H. en N. Naar verzekerd wordt, hebben zy van den minister ten ant woord gekregen, dat hy de voordracht tot het verleenen van subsidie voor dien bouw niet zal indienen. Gisteren was het 25 jaar, dat de hoer J. F. E. Fischer werkzaam was als kapel meester by het muziekcorps van het instructie- bataljon te Kampen. Niet alleen ontviug hy tal van griuk- wenschen zoo van daar als van elders, maar ook 8toffeiyke bewyzen van waardeering, en deze ook van de zyde der burgery. Die blyken van waardeering ontving hy ook van officieren en minderen van het instructie-bataljon en den hoofdcursus. De leden van het muziekcorps boden hun chef een groote en fraeie photographic in keurige lystaan, waarop deleden van het corps. Het stoomschip „Maasdam" is gister- namiddag om halfdrie, gesleept door de sleep- booten „Noordzee" en „Oceaan", van Plymouth naar Rotterdam vertrokken; de „Laerte3" 29) Zy sloeg er geen acht op, hield haar zak doek voor de oogen en snikte. Hy wilde haar tot zich trokken, maar zy weerde hem af. „Near, gy kunt my niet liofhebben," zeide zy. „O, gy weet niet „Wat weet ik. niet? Wat behoef ik te welen....? Bemint ge mij niet? Weet ik riet alles in dat ééne woord?" „En tochtochl Ach, dat was het immers, wat ik wildo zeggen. Ik heb het geluk van menschen verwoest, en nu wreekt hot zich op my, dat ik niet gelukkig kan worden, nimmer, nimmer!" Hy schudde ongeloovig het hoofd. „Wiens geluk kunt ge verwoest hebben?" vroeg hy. „Verbeelding, Emma!" „Het geluk van myn mo9der!" riep zy. „Ik weet nu, wat liefde isen z y had lief." „Zy beminde?" „Den schilder Max Werner." „M:;n oom? Zy was het dus werkelyk!" „Zy hadden elkander oen jaar geleden hun "woord verpand, evenals wy hedenen ik plaatste my tusschen hen en duldde riet, dat zy by elkander bleven. Nu plaatsen zy zich tusschen ons en wy moeten scheiden gelyk zy." Zy nam zyn hand, drukte ze op haar hart en stond haastig op, zich ger ei makend heen te gaan. Hy begreep nu, wat haar moeder verdriet gedaan, wat haar zelve zoo zwaar verontrust had. Een seconde lang werd het hem duister voor de oogen. Toen echter kreeg hy weer allen levensmoed terug. „Zie naar buiten, Emma!" sprak hy, met weeke en toch vaste stem. „Zooeven nog was de ganscke natuur in oproer en omwenteling. Het scheen, of de hemel met zyn donkere wolkenmassa's al het levende op de aarde wilde verstikken, de storm d9 wouden ver woesten, do zeevloed het land wegspoelen en nu is het blauwe hemelgewelf weer zoo hoog en ruim, als het van den aanvang was de schuimende golven worden glad, regen en zonneschijn wisselen af. Zullen wy daarover klagen? Het leven heeft dag en nacht; menigmaal is ook zyn dag duister en zyn nacht door sterren verlicht." Zy had de vingertoppen togen de onderlip gelegd en schoof zo langs de kleine tanden heen en weer, den mond half openend. Nu knikte zij nadenkend, doch keerde zich niet naar hem om. „Laten wy gaan!" zeide zy na een poos; #men zal bezorgd over ons zyn." „Emma!" smeekte hy. Hy wilde baar omhelzen, maar zy trad snel een schrede naar voren. „Wy mogen niet...." weerde zy blozend af. „Gy weet het ergste nog niet. Maar misschienmisschien Er blyffc nog hoop. Kom! Ook, dat zult gy vernemen." „Indien ge my bemint, Emma Zij streed met zichzelve. „Ik beb het immers gezegd, en het is zeker waar. Maar ik mag nietik heb Neen, niet hier! Kom!" Zij giog hem vóór naar buiten. „Het strand is weer vry; wy kunnen ondorlangs gaan tot aan de kloof." „Ik wilde, dat het niet zoo spoedig uit gestormd was," merkte hy aan, ontstemd door haar talmend dralen. Zoodra men maar eorst den steenachtigen hoek te boven was, waartegen de branding nog steeds krachtig golfde, hadden zy een gemakkeiyk begaanbaren weg tot aan een iDham der kust, die naar de uitspanning naast de opperhoutvesterij voerde. Terwyl zy zoo zwygend geen van beiden had den moed over persooniyke zaken te spreken naast elkander voortgingen, meende hy eon zacht snikken te vernemen. „Weent ge, liefste?" vroeg hy. Zy antwoordde niet. „Maar wat scheelt er aan? Wie ons zóó zag, zou moeiiyk in ons twee menschen- kinderen erkennen, die in do jongste stonde hun geluk gegrondvest hebben." Zy snikte heviger. „Hun geluk? Ach, dat ik ook vergatHet hart is my zoo be klemd, en ik weet maar niet, hoe ik het verdragen zal." „Wat, liefste?" „Dat wy elkander niet kunnen toebehooreiu" „Emma „NeeD, neen! Het i3 zoo, geloof my!" „Dat zou een onzalig geloof wezen, Emma. Waarom in 's Hemels naam „Ik heb mfin moeder een plechtige belofte gedaan: my nimmer van haar te scheiden." „Maar zy zal nu ook myn moedor zijn; W'j scheiden niot van haar." „Neon, niet zoo! Om Werner...." „Om dit huweiyk te beletten, Emma?" „Ja, ja*daarom. En nu is alles uit." Hy bogreep den geheelen samenhang der geschiedenishy wist nu, waarom hy geroepen was om hot bouwplan voor een huis van barmhartigheid te ontwerpen. „Dat mag niet zfin!" riep hy. „Hoe kon zulk een gelofte ernstig gemeend en ernstig aangenomen zyn? Je moeder is van harte goed „Ja, maar ik heb haar te zeer leed gedaan. Hoe zou ik ooit van haar kunnen vorderen „Niet gy, maar ik." „Neen, ook gy niet." Zy schrikte over den vertrouwelyken toon, die haar onwillekeurig ontsnapt was. „Wacht af! Ik heb.... Mis schien schikt het zich nog gelukkig." „Waarop moeten wy wachten, Emma? Neen, hier kan slechts algoheele oprechtheid tot het doel leiden. Ik vraag de hand van het mei3je, dat ik bemin en dat my liefheeft." Zy groep zyn arm. „Dat mag Diet gebeuren." „Dat zal gebeuren!" hernam hij met man nelijke vastberadenheid. „Verloochen my, als ge kunt." Hy sloeg ras zyn arm om haar en drukte een kus op haar voorhoofd. Nog eenige scbrolen hooger, en het hotel was in het gezicht. Alle vensters stonden wyd open. Van uit do zaal klonk hun dans muziek te gemoet De blydo jeugd bad zich door het onweder in haar vermakelijkheden niet laten storen, en er was snel een bal geïmpro iS9erd. „Wy moesten naar buis gaan," meende Emma, haar schreden vertragend. „Thans in dit gezelschap „Maar waarom niet biy zyn met de biyden?" vroeg hy. Zyn moed verlevendigde den haren. Zy volgde hem: by had macht over haar. Hun binnentreden bracht eenige onrust in het gezelschap. Mevrouw Van Maren was werkelyk reed3 over het lang uitblyven van haar dochter bezorgd geweest. Nu drong oud en jong naderby, om te vragen, hoe het hun gegaan was. Harder bracht een kort verslag uit van het voorgevallene. De dans was hierdoor afgebroken geworden en het gezelschap verzamelde zich langzamer hand op het breede terras. Men bedacht allerlei spelletjes en vermaakte zich op zyn best totdat, na een zeer fraaien zonsondergang en een gemeenschappeiyk avondmaal, op een ver8chrikkeiyk ontstemden waldhoren tot vertrek geblazen werd. De „ingezetenen" van het gebroken rytuig vonden hier en daar gelukkig een onderkomen. Emma sloot zich by haar moeder aan. Zoo kwam het, dat Harder naast haar geen plaats vond. Hy zocht nu ook geen andere, verdween In het kreupelhout, liet de voertuigen wegryden en keerde te voet naar Rauschen terug. Den volgenden morgen, zoo vroeg als hem slechts eeiiigezins passend voorkwam, stapte Robert Harder naar het huisje, waarin de dames woonden. Emma moest hem zeker bemerkt hebben; zy vloog als een opgejaagde ree uit den tuin naar een afgelegen kamer in het huis. Harder liet mevrouw Van Maren naar buiten verzoeken: hy had haar een gewichtige mededeeling te doen, waarby zy volkomen ongestoord moesten biyven, Uethtf z9ggon. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1