TWEEDE KA91ER. In de gisternamiddag voortgezette zitting hield do heer Troelstra een langdurige rede tot toelichting van het Atjehstandpunt der sociaal-democraten. HQ zegt den indruk te hebben gekregen, dat de Kamer radeloos Ï3, de partijen redeloos zijn en de toestand in Atjeh reddeloos is. Voortzettiog van den oorlog strekt hoofdzakelijk om de economische belangen van particuliere ondernemingen te bovorderen, doch het gevool, het rechtsbe wustzijn en do menscbelykheid nopen ons, aan den oorlog een einde te maken. De motie-Van Kol is een uitdrukking van wantrouwen in de Regeering, die de Atjeh- poütiek handhaaft, en bedoelt het volk rijp te maken voor de overtuiging, dat Atjeh zoo spoecig mogelijk moet verlaten worden. Hö verweet den christ°iyken partijen veran dering van standpunt in zake den oorlog, waar tegen zij vio.'gcr opponeerden. Do Minister van Koloniën beantwoordt de sprekers. Hij zegt zich niet door alle vroegere verklaringen gebonden te kunnen acbtin. Decentralisatie blijft hij toegedaan. Do strijd over het verledea is gestreden en alle partijen willen thans medewerken aan Inoiè's welvaart. Baatzuchtige koloniale politi.k is uitgesloten. Hij doet een beroep op overleg voor de verbetering der toestanden iu Indié en constateert met geno gen, dat de heer Van Kol geen hulp van het kapitaal vcor do b6vorUeriog der industrie in Indië versmaadt. Bij ontkent, dat Indië een lastpost is, en noemt het standpunt van den heer Groen van Waarde-r een eilanden-gezichtskring en niet voo.uitstrevend. De miuister verdedigt een voorzichtig finan cieel bbheer, nu de inkomsten tegenvallen door daling uêr koffieprijzen. Hij wil vermeer dering van inkomsten zonder een ondraag lijke verzwaring van lasten. De minister is niet erg voor uitbreiding der staats werkzaam heden op het gebied van mij ^ontginningen. Ho acht boogo ambtonaarstrakt-menten in het belang van het bestuur, dat voor zijn prestige in Inciö praal behoe't. DifTertntiëale rechten acht hy minder nadee- lig voor de inlandsche bevolking. Wat d.n Atjeh oorlog betreft, betoogt de minister, dat de oorlog een uitvloeisel is onzer internationale verplichtingen en bet belang van Indië b(j ce beëindiging van den oorlog betrokken is. Hij neemt de verantwoordelijkheid op zich voor de voortzetting der tegenwoordige gedragslijn en kan de motie Van Kol moeilijk aanvaarJen, nu daaraan de betekenis van een votum van wantrouwen gegeven is. u Het behoud der koloniën acht d6 minister een economisch belang, waarmede de beëindi ging van den oorlog ten nauwste samenhangt. Hy bestrijdt de motie. Wy moeten in Atjeh bleven. Yoor de ontruiming wil hij de ver antwoordelijkheid niet drogen. Ons terugtreden zon Sumatra's Oost- en Westkust in gevaar brengen. Aan een geconcentreerde stelling denkt niemand meer. Overleg met de hoofden is niet uitgesloten. Do minister bepleit dan ook volharding bi) het tegenwoordig stelsel. Verovering van geheel Atjeh is ons doel niot, evenmin als on lerhandelingen met den Sultan. Het vastberaden volhouden bereiken wij bet einde. Hedenmiddag voortzetting, j De minister van koloniën scheen zegt liet „Hbl." in zijn Kameroverzicht niet in een zeer opgewekts stemming. Wanneer wij ftljno houding van gisteren vergelijken met ?Ün krachtige, zoo goed in elkander gezette, zeer argumenteerendo en meestal geestige redevoeringen als lid der Kamer uitgesproken, ,'dan scheen het ons toe alsof gedurende den korten tijd dat bet ministerambt werd bekleed, die fri8sche, jeugdige levenskracht reeds is overtrokken door een scherp fiosrs van afge matheid en somberheid. Van tijd tot tijd kwam de vroegere pittigheid weder voor den dag, werden flinke zetten naar links en rechts 'gegeven, kwam er gloed en bezieling in het betoog, doch vrij spoedig daalde de toon weder, scheen de woordenkeus moeilijk, de argumen tatie eenigermate weifelend. De man die als Kamerlid altijd verfrissching bracht in de discussie, scheen als minister somber en niet geheel op zijn gemak i Daartoe hebben zeker belangrijk bijgedragen de onaangename berichten, uit Indië ontvan gen, dat nl. de kosten dc-r werken voor de irrigatie van de Solo-vallei aanmerkelijk zullen tegenvallsn. Deze werken, op 18 millioen gld. goraamd, zullen veel meer kosteD. En dat „veel meer" werd sterk geaccentueerd; zóó zo!fs, dat di9 meerdere kosten gedurende vele jaren een zwaren druk op de begrooting zullan aitoefenen. De Minister sprak zelfs van „biyvenden druk." In die mate was de Minister onder den indruk dezer misrekening, dat by ook daar door was teruggekomen van zijn vroegere meening, dat de uitgaven voor irrigatiewerken door leening kunnon worden bestreden. Wat voor de spoorwegen goed is, acht de Minister Diet moer deugdelijk voor de irrigatiewerken, althans niet voor bet volle bedrag. Daaruit vloeit voort, dat Zijn Exc. die werken niet meer beschouwt als kapitaalbelegging, maar hoe moeten zij dan beschouwd worden? Een andere tegenvaller is de daling van de koffieprijzen, waardoor een bedrag van 5 millioen aan de schatkist ontvalt, terwijl het einde van deze daling nog niet is te voorzien. Een en ander is zeker wel in staat om een minister van koloniën, die, zooals de hoer Cremer zelf zeide, voor de koloniën tevens minister van financiën is, minder aangename oogenblikken te bezorgen. Van eenige moedeloosheid getuigde dat de minister Cromer zoo uitdrukkelijk en scherp verklaarde volstrekt niet gebonden te willen zijn aan hetgeen vroeger als Kamerlid door hem was gezegd. In eene rede te Amsterdam gehouden, was door den tegenwoordigen Mi nister, destijds candidaat voor de Kamer ge constateerd dat het reglement van de kies- voreeniging „Burgerplicht" ia korten tijd veel was gewyrigd „en wy roet dit reglement." Die woordon paste de Minister op zyn tegen woordige positie toe. Ook Zyne Fxc. was thans vesl veranderd ten aanzien van groots vraagstukken als: decentralisatie,Jhervorming van den Raad van Indië enz. Da verdere studie dezer onderwerpen, vooral het raad plegen van de bronnen aan het departement voor hem ontsloten, hebben den Minister tot eene gewyzigde overtuiging gebracht, hoewel hy in begiosel althans een voorstander biyft van het stelsel van decentralisatie. Dit is zeker een merkwaardige verklaring die op de Kamer ODgetwyfeld een ciepen, voor vele leden een weinig opwekkenden indruk maakte. Merkwaardig is ook dat de man uit de praktyk voortgekomen, de m. n van zaken by uitnemendheid met zooveel, wy zouden haast zeggen eerbiedige waarde ring sprak over de ambtenaren by z(jn departement en cea steun van die jtftde ondervonden. By de hedenmiddag voortgezette behande ling 'der Indische begrooting heeft de minister van kolomen teruggenomen de gelden voor de irrigatie-werken te Kedirie, zich verklaart tegen een speciale spoorweg-leening in Indië en medegedeeld dat i yna alle vorsten der kust staten op Atjeh onze souvereinitc-it erkennen. 0..twikkehng zyner hervormingsplannen acht by ontydig. Da heer Van Kol repliceorde, houdt het onrecht van den Atjeh-oorlog vol, waartegen by protesteeren blylt op dezalfde gronden als de hoer Troelstrat met afkeuring der wreede wyze van ooilogvoeren en met aandrang tot spoerige ontruiming van Atjeh. Neerlands ear vordert niet eeno voort zettiog van den oorlog. Do heer Kuyper wees op het gevaar van loslating onz^r koloniën. LEIDEN, 19 November. Met de in handen der commissie van financien gestelde voordracht van Burgemeoi- ter en Wethouders tot wyziging van ae regels omtrent de heffing der plaatselgke dir cte belasting kan die commissie zich wel v-r eenigen. De verandering, in de verdeeling der klassen voorgesteld, acht zy een verbeter ng. Alleen zoude zy uit het laatste geaeelte van het eerste lid van art. 6 willen weglaten de woorden: „van de kosten van verzekering en onderhoud van onroerende goederen en". Die bepaling schynt haar onnoodig. De in komsten uit onrooronde zaken wor Jen gesteld op het bedrag, dat over het vorige j'iar „is genoten". Daarmede, zegt zy, zal toch wel het netto- inkomen bedo3ld zjjn. Doch dan spreekt het vanzelf, dat de kosten van onderhoud enz. mogen worden afgetrokken. Werden deze kosten opzetteiyk vermeld, dan zou ook van renten van hypothecaire schulden, renten van opgenomen kapitalen en verschillende andere soortgelyke lasten afzonderlyk gawag moeten worden gemaakt. Eenige andere punten zyn r.og by de com missie van financiën ter sprake gekomen. Zoo de vraag, of niet voor gevalleD, waar het inkomen in den loop vaD h?t Jiar eeno beduidende en tevens klaarbtykeiyke vermin de riog ondergaat, binnen scherp bepaalde grenzen, de mogelijkheid van ontheffing diende te worden geopend; do vraag, of niet bet onderzoek der reclames zou kunnen wordeD opgedragen aan commissiën uit den Raad, geiyk in vele andere gemeent9n ge schiedt; enz. Doch waar het wenscbelyk is, de door Burgemeester en Wethouders voor gestelde verand^riogen spoedig tot stand te brengen, scheen het der commissie niet geraden, by deze gelegenheid de zooeven genoemde punten nader te onderzoeken en in bepaalde voorstellen te formuleeren. Gemengd Nieuws. De kegolclub „De Harmonie" alhier heeft den kampioenprys van Leiden, om welken Zondag a. s. zal moeten gekampt worden, tentoongisteld in het sigarenmagazijn van den heer George Van der Werf, aan de Hoogewoerd alhier. Omtrent de sluiting van de yzergietery „do Prins van Oranje" te 's-Gra- venhage verneemt men dat aan de geëmployeer den van de teekeükamer en van het kantoor tegen 1 Januari ontslag is gegeven. De gietery is Zaterdag jl. gesloten. Do laatste 40 man uit die werkplaats kregen met dien datum gedaan. Op dat oogenblik wordt alleen nog gearbeid in de macbine-bankwerkery en in de draahry, maar ook die werkzaamheden zullen dez9 week oiocigen. Alle werklielen worden ontslagan met éón week extra-loon. De fabrieksterreinen staan reeds eenigen tyd te koop. Het Engelsche stoomschip „Ma ritime", met katoen van Galveston naar Bre merhaven, is heden wegens storm benoorden Egmond gestrand. Van IJmuiden en Nieuwe- diep zyn de sleepbooten „Titan", „Simson" en „Hercules" naar de strandlngsplaats ver trokken. Thans is het onderzoek naar de plaats gehad hebbende onregelmatigheden by 's Ryks centraal magazijn van kleeding te Delft gaiindigd, en heeft ton gevolge gehad, dat de opzichter der kleermakers is ontslagen. Hodennacht brak te Rotter dam een felle brand uit in het beuedenhuis van pand No. 28 aan het Haagscbevser, waarin is gevestigd een sigarenwinkel van den heer A. Van Helden. Door het snelle en krachtige optreden der brandweer was in een half uur het vuur gebluscht. De geheele wiokel brandde echter uit. Niemand was er thuis, terwyl het achter den winkel gelegen woonhuis onbewoond was sedert gisteren. Toan de brand gebluscht W3S, verschenen de stoomspuiten. Naar wy vernemen, dekt assurantie de schade. R. C.) Gisternacht is ingebroken in den winkel van den koopman Stad, op den hoek van de Korte Banstraat en Vogelenzang te Rotterdam. Da winkel is nagenoag leegge- pluod rd. Van planken en uit kasten werden ontvre.md 21 rollen en 6 molton dekens, benevens 3 stel beddetyken, een en ander ter waar.'e van f 150. Bovendien werd nogal schada aangericht. Do winkel is des nachts onbewoond. Do buren hebben nitts van den diefsul bemerkt. Da daders zyn nog onop- gespoord. Invloed van het wielryden. Ter aanvulling en gedeeltelijke rectificatie van een in ons blad opgenomen bericht, deelt dr. A. G. O land uit Utrecht aan de „N. R. C." mede, dat in de maand Juli gedurende 8 dagen door hem en den heer A. H. Van den Berg, mei. toets, te Utrecht, in bet labora tonum van pro'. Marey te Parys onderzoo- ki gen zyn verricht betreffende den invloed van het wielryden op het menschelyk orga nisme en bepaaldeiyk op het harL Deze onder zoekingen, waar to j het Oud-Studentenlonds op aanvrage van prof. Engelmann hen in de gelegenheid stelde, wartn een voorbereiding van het onderzoek, dat nu gedurende eenige maanden door hen verricht worct op de wie lerbaan van het sportterrein te Utrecht, daartoe welwillend door den heer Moerko.rt afgestaan voor de miJdaguren. Door do uitgebreidheid van het onderzoek zal er zeker nog geruime tyd verloopen eer de resultaten br van aan het licht zullen treden, te meer daar gedurende de winter maanden verschillende omstandigheden zeer werken, vooral ook op de opkomst der wiel rijder:», die zich voor het onderzoek welwillend t esc oik baar stellen. Intusscben is dagelyks, wanneer htt niet regent, i3dtr wielrijder, die zich voor het onderzoek aanmeldt, van 3 5 uren, zeer welkom. Te Sellingen (Gr.) is, gelyk men weet, een jongmensch, Albert Huitink ge heet -n, met knuppelslagen gedood. Omtrent dezen moord lezen we in de „N. Gron. Ct." het volgende: Op een avond van h9t voorgevallene was er te Sellingen openbare verhuring van land, enz.; het viertal, van de catechisatie terug- keirende, bezocht het lokaal van den kasto- leio De Groot, te S.waar o. m.-wegens oie verhuring ook de verriagene zich bevond. Al spoedig ontstond woordenwisstllng, enz.; totdat eindeiyk h t gezelschap zich verwijderde. Vreemd mag het op zijn zachtst gesproken beettn, dat de veldwachter, die in het lokaal v;»n De G. mede aanwezig moet zyn geweest, de hevig twistenden niot is gevolgd. Op 150 a 200 schreden van de herberg werd de slag geleverd, met daar aanwezige bongels einden bout moeten de slagen op het hoofd zijn toegebracht, doch de ergste verwonding hoaft, zoo wor .t beweerd, op de borstplaats gehad. De heer burgemeester Van Vlachtwedde, gewaarschuwd, reed te paard naar don ge ne shear, oie, van dit laatste gebruik makende, zoodra mogelijk heelkundige hulp verleende. Vier verdachten werden door de marechaus see uit de ve9ren gehaald en, aangezien de kazerne twee uren van daar is verwyderd, ge borgen in een arrestantencel, do andere drie in een lokaal t n gemeentehuize en daar drie dagen en een paar nachten door de bereden politie bewaakt. Do daders hebben allen bekend en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. By het sluiten van de kermis te Breda scbynen de cadetten der Kon. Mil. Academie tamelijk brooldroDkon te z(jn ge weest. Eon van hen, een cadet sergeant, most een messteek hebben opgeloopen, die voor zijn leven doet vroezen. Toen J. N. en vrouw te Zwaagdyk (N. H.) Zondag terugkeerden uit de kerk, be speurden z(j, dat er inbraak bad plaats gehad. Een som van f 137.50 is uit een kast ont vreemd. De daders werden nog niet ontdekt. Men meldt uit Sneek: Een wel gekleed persoon uit Leeuwarden, naar hy zeide bakker van beroep, heeft hier onder scheiden personen opgelicht. Van drie heeren wist hy onder een valscben naam geld te leenen, een koopman zag hem met een on betaalde overjas vertrekken, een poelier schook den man zooveel vertrouwen, dat hy hem zonder betaling met een haas liet gaan. In zyn logement miste oen logeergast een ryks- daalder, dien de oplicbtor 's nachts uit zyn zak had gebaald. De commissaris van politie oordeelde het noodig, den man naar Leeuwarden op te zenden. Omtrent den moord, te Ternate op den procureur Kneefel gepleegd, wordt nog het volgende aan de „Soer. Courant" geschreven Kneefel, een zeer bekende persoonlijkheid hier, die een aantal zaakjes voor den landraad behandelde, had zich in zyn langdurige prak tyk natuuriyk ook biltere vyanden gemaakt. Daaronder was zekere Johannes Markus, tegen wien nog esn zaak aanhangig was en die zich herbaaldelyk bad uitgelaten, dat hy Kneefel zou doodschieten. Den 248ten, den avond voordat deze zaak zou worden behandeld, zat Kneefel tegen halfacht in zyn kantoor to werken by open raam. Het regende hevig. Plotseling werd een zware knal gehoord. Toen de buren verschrikt uitliepen, om te zien wat er gebeurd was, vond men Kneefel dood aan zyn tafel, nog in zfttende houding. Het schot was achter ingegaan en bad bet hoofd letteriyk verbryzeld. Johannes Markus, diens huishoudster en meid zyn In hechtenis genomen. Den volgenden dag werd de rust opnieuw gestoord, doordat een vrouw baar man met een mos in de borst stak. Daardoor ontstond zulk een schrik onder de inlanders, dat zy, zoodra het donker wordt, zich in hun woningen verschuilen, angstig voor hetgeen hen zou kunnen treffen, in een plaats, waar zoo rechts en links gemoord wordt, gelyk zy niet zonder overdryving ba- weren. De socialist Vliegen is gedagvaard voor de volgende misdaad: „dat hy op 25 Augustus in de gomeente Maastricht, huurder van bet pand genaamd de „Volkstribune", gelegen ia de Batterystraat aldaar, zonder toestemming van B. en W. of van den commissaris van politie, uit het dak venster dier woning een andere dan de natio nale en oranjevlag of dan da vlag van Waldeck- Pyrmont, en wel een roode vlag aan een stok bevestigd, heeft uitgestoken, althans uitgesto ken heeft gehad en gehouden." Omtrent de ontploffing in een der ketels van den kruiser „Zeeland", in aan bouw by de Koninklyke Maatschappy „De Schelde" te Vlissingen, verneamt men nader, dat deze ontstond by het afnemen van het deksel. Wat de oorzaak daarvan is, ligt nog in het duistor, daar de ketels koud waren en het reeds een paar dagen geleden is, dat er in gestookt werd. De landbouwer Kromhof te Lonneker verkocht voor eenige dagen een jachthond aan iemand te Laren. De hond werd per spoor verzonden. Twee dagen later was de hond weer thuis; hy had den weg naar Lonneker best weergevonden. Op den straatweg Haarlem Velzen is gisterochtend een man, die zeer doof is, door de stoomtram omvergereden. Hy brak een been en kreeg een zware hoofdwonde. Per brancard is hy naar het gasthuis vervoerd. De machinist heeft aan dit ongeval niet do minste schuld. In de zandstreken van Friesland zyn de bouwgronden zoo droog, dat de uit gezaaide wintergranen op vele stukken niet eens ontkiemen. Drie wekea na het zaaien was er nog geen verandering In de korrels. Zekere A. G. uit Drachten (Fr.) die in het vorig jaar wegens turfdiefstal tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld en om aan die straf te ontgaan, de vlucht nam naar Duitschland, keerde dezer dagen by nacht in zyn vroegere woonplaats terug. Deze tocht bekwam hem evenwel slecht; hy werd al vry spoedig door de marechaussee in hechtenis genomen en naar Heerenveen overgebracht, om daar zyn straf te ondergaan. De oigenaars der venen onder Appelscha en Focht9loo gelegen, laten groote stukken uitgegraven gronden voor beboseching in gereedheid brengen. Aan deze werkver schaffing nemen thans reeds 70 arbeiders deel. Gistermiddag ia op den ceintuur spoorweg te Beriyn een trein met zooveel geweld tegen het stootblok van het Pots dammer station geloopen, dat de machinist gedood en 16 reizigers gewond werden. Jessie LIdcoId, de kleindochter van den vrosgeren President der Vereeni^de Staten, is te Chicago uit het ouderlyk huis gevlucht, om heimeiyk te trouwen met een inspecteur van een gasfabriek in Iowa. Het stoomschip „Maasdam" der Holland-Amerika-iyn, met gebroken machine te Plymouth binnen, zal door de sloepbooten „Oceaan" en „Noordzee" naar Rotterdam wor den gesleept. De beide sleepbooten zyn reeds van Maassluis vertrokken. De gezagvoerder van de gisteren van Luguna te Falmouth aangekomen bark „Eboe" rapporteert 12 Oct. gepasseerd t9 zyn een onderst boven dryvend wrak, oDgoveer 150 voet lang en ongekoperd. Het achter schip stak 5 voet boven water uit en geen roer was te zien. Dit wrak dreef zeer gevaar- ïyk voor de scheepvaart. Te Worthing, in Engeland, heeft de veearts Henry Smith een foxterrier, van wien een oog, ten gevolge van een kwetsuur, verwyderd moest worden, oen glazen oog inge zet. De operatie werd by chloroform bedwel ming verricht. Ten gevolgo van eene typhus- epidemie zyn do scholen eo pensionaten te Bucharest gesloten. Te Triëst is het tramverkeer gestaakt, ten gevolge van werkstaking van het geheele personeel. Men meldt uit Cette, dat de Griekscbo brik „ELena", kapitein Dimitri, ge strand is; vaartuig en lading zyn totaal ver loren. De equipage, uit negen man bestaande, kon met de vrouw en het kind van den kapi tein gered worden. By een v oetbal wedatry d in Praag kreeg een van de mede-spelenden een kniestoot tegen het onderiyf, ten gevolge waarvan hy spoedig stierf. Volgens de „W1 adiwostok" heeft in een van de herbergen van Wladiwostok een vreeseiyke slachting tusscheo Russische en Franscho eenerz(jds en Duitsche matrozen anderzyds plaats gehad. Het gevecht ontstond ten gevolge van wederkeerige beleedigingen van eeu Duitscher en een Franschman. Uit Valencia wordt gemeld: De voortdurende stroomen regens van de laatste dagen en een onweersbui gedurende ver-, scheidene uren van éénen nacht hebben het anders zoo leegs bed van de Turia plotieling met een monsterachtige massa water gevuld, die eindeiyk de oevers overschreed en de laag gelegen stadsgedeelten, de Alameda, den weg naar Grao en deze havenplaats zelve onder water zette. De aan blik van dezen met dondc- rend geweld en razende snelhoid voortrollen den, donkerbruinen stroom was indrukwekkend en angstaanjagend, want aan de oppervlakte dreven allerlei mogeiyke voorwerpen rond: vruchten, boomen en overblijfselen van menschelyke woningen, huisraad en gereed schappen, lyken van roenschen en dieren. Toen het water de bogen van de steenen bruggen byn3 geheel opvulde, bestond esn tyd lang groot gevaar, dat deze door den - druk van de zich daartegen stuwende stammen en balken verwoest zouden kunnen worden. De aangerichte schade moet buitengewoon zyn. Vele huizen van de omliggende dorpen zijn geheel weggespo üd, de velden verwoest, 1 tal van goederen, vooral in. de pakhuizen van de haven, sterk beschadigd. Het aantal van het alleen in dit stadsdistrict verdronken vee (varkens, schapen en runderen) beloopt mesr dan duizend. Tot dusverre zyn een twaalftal roenschen omgekomen. Men moet in de geschiedenis van do stad tot de vorige eeuwen terugkeeren, om oen zoodanige catastrophe te ontmoeten. Hoe het er in de overige dealen van de provincie uitziet, kan nog niet gezegd -worden, daar alle spoorweg-, po3t- en telegraaf verbindingen afgebroken en wy van de geheele wereld afgesloten zyn. Men weet slechts, dat vele plaatsen zwaar geleden hebben, vooral in het zuidelyker gelagen Masanasa en Catarroja. Ook de Yojk.:s is buitan de oevers getreden. In de richting naar Liria is de spoorbrug by WUlamarganfce ingestort. De post in Poonah duurt voort. Van 13 tot 15 November kwamen 134 ziekte en 94 sterfgevallen voor. Ook uit de naburige districten worden vele gevallen van pest ge meld. In de ziekenhuizen van de stad Poonah liggen ongeveer 630 personen aan de p9«t ziok. De stad is byua geheel verlaten. Alle spoor wegpissagiers der tweede en derde klasse, die uit de streken, waar depestheerscht, te Bombay aankomen, moeten zich aan een onderzoek van minstons zes dagen onderwer pen. 15 November zyn nog vier aan pest ïydende Europeanen in het ziekenhuis in Poonah opgenomen. By Bingen wilde een beambte de spoorrails oversteken; hy struikelde en viel zoo ongelukkig over de rails, dat een naderende sneltrein hem bet hoofd van den romp scheidde. De burgemeester van Parys heeft ten gevolge van onregelmatigheden den schouwburg op de Place Beau van voorloopig doen sluiten. De burgemeester van Marseille heeft de voorstellingen in den schouwburg voor eenigen tyd verboden, wegens de laatsto manifestaties. Zondag was te Sain t-M a r t i n-a u- Laert, zoo wordt uit Saint Omer gemeld, een luitenant, Van Robais, in zjn villa bozig met kardoezen maken, by bot licht van een patro- leumlamp, die hy op zyn werktafel bad ge plaatst Plotseling sprong de lamp doo- eau onbe kende oorzaak uiteen, s-tak liet kruit aan, dat op de tafel lag, en branide Puobais zeer hevig aan lippen, kin en wangen, terwyl zyn voorhoofd door glasscherven verwond werd. De verwondingen zyn zeer ernstig. Op de Noord- en de Oostzee hebben Maandag zware stormen gewoed. Te Norderney verkeerden vytien binnenkomende visscber8booten in groot gevaar. Zy kwamen alle behouden binnen, op één na, walker vier opvarenden verdronken. Aan do Newa heeft de storm groote ver woestingen aangericht. De bouten bruggen over de rivier werden weggeslagen door do opgestuwde golvende kanalen, die op de rivier uitkomen, overstroomden de oevers en de kel ders der huizen liepen onder. Blykens de 1 laatste berichten nam de storm nog in hevig- heid toe. Gisterochtend z(jn ook de laaggelegon wyken van St.-Pet-r8burg overstroomd. Het water heeft ontzettend veel schade berokkend aan de bewoners van de armenwijken; het stond zeker tien voet boven het gewone peil. INGEZONDEN, Geachte Redactie i In uw blad van 16 dezer vraagt éón uwer lezers naar een geschikten weg om stille armoede te ontdekken. Natuuriyk geldt het ook hier: „Veel in alle manier". Mag ik den geachten belangstellen ie wfizen op een middel, door my zelf indertyd niet zonder goeden uitslag toegepast Ik heb mij eerstens de hulp van een paar personen, zelf tot don stand der geringen on eenvoudigen behoorende, verzekerd; person an, die, beter dan ik zelf, met de behoeften en omstandigheden der armen bekend waren en j die door den aard hunner bezigheden veel met armen in aanraking kwamen en by dezen een zeker vertrouwen genoten. Hunne aanwyzingen hebben my den weg tot meer dan één gezin „gewezen", waar in stilte armoede geleden werd.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2