VERSTOPPING veüigheidsmaatregulen alsnog worden aange- tocht, sullende anders de doorloopende ver gunning tot openstelling van het lokaal voor Openbare vermakelijkheden en bijeenkomsten Ingetrokken worden. Zaterdag aten man on vrouw uit aan bleektrsgeain te Voorburg des avonds •enige borden opgewarmds pap, die van het middagmaal was overgebleven, waarop plot seling beiden lievig ongesteld werden. Di geneesheer, tilings ter hulp geroepen, constateerde vergiftiging. Het vermoeden ligt voor de band, dat de vrouw, die bij het op warmen meende, dat de pap te dun was, er •enige lepels meel meende in te roeren, waar voor se echter waarschijnlijk loog genomen heelt Een hond, die mede van de pap ge geten heeft, is reeds gestorven. Men hoopt do beide meischen, dank z\j de tijdige hulp van dr. Ten Bosch, in 't leven te houden. Opmerkelijk is het, zegt de Haagvche correspondent van de „N. G. Crt.", dat, by al de concurrentie van schouwburgen en opera's, de 's-Gravenhaagsche Schouwburg- maatschappij, die niet „speelt", nog de besto zaken maakt en dit jaar voor het eerst 2 pet. dividend aan de aandeelhouders uitkeert. Laat ik a dit raadsel oplossen. Deze maatschappij, die mdeityd werd opgericht met het doel om den schouwburg van de stad over te nomen en te exploiteeren, kocht het aangrenzende huis en bwzit dat nog- dat buis is zóó voordeelig aan den Russtscben gezant verhuurd, dat uit de opbrengst 2 pet. dividend kan worden uitgekeerd. In de „Haagscho Sprokkelingen" van het „Utr. Dbl." lezen we het volgende: En zoo naderen wij het jaar, dat, nevens etnige zaken van ernstiger aard,zijn karakter ontleenen zal aan de feesten, waarop lang zamerhand vervchtiienon hun aandacht al beginnen te concentreereo. Reeds ziet men aanplak uil jetten, cie er op duiden, en begint de handel er zich op in te richten. Maar in één opzicht heeft men nog met een ernstig bezwaar te kampen: de „nervus rerum" (de zenuw van al ie zaken) se maar moeilijk te prikkelen tot werkzaamheid. Ma son en andermaal by de iDgezetenen te hebben aan geklopt, heeft de Feestcommissie van ver- mogenden en burgermenschen samen slechts f 25,00# kunnen bijeenkrijgen (men zou, ale men den Hagenaar hoort, zeggen, dat er wel ten minste honderd hooggeplaatst n moesten zyn,<iie ieder f 1000 zouden geveD), en de com missie voor het huldeblijk aan de Regentes is ook al zeer teleurgesteld door het totaal, naar ik vernam. En nu is 't heel mooi, vorste lijke feesten ta verwachten, maar,wo du nicht iist", enz. Laten we echter vertrouwen, dat, als 't er op aankomt, de vermogenden wel uit den hoek zullen komen. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de hetr W. Voormolen, de inspecteur de heer A. A. 's Graewen en de hoofdagent A. L. Van der Werf! hebben een bezoek aan Engeland gebracht. Gedurende 8 dagen werd de organisatie der politie te Londen waargenomen, in hoofdzaak do werk kring der stra^tpolitie. Toen Vrijdag j 1. na afloop der veemarkt te Leeuwarden de veetrein zou vertrekken, werd ontdekt, dat een wagen nog Diet was ontsmet. Een arbeider van de Maat schappij tot exploitatie van Veestallen, van welke Maatschappij de ontsmetting wordt bevorderd, Diet wetende, dat de wagen reeds was geladen, wierp van boven er een hoe- veelheU carbol water in. De in den wagon staande runderen begonnen er aan te likken en spoedig hadden zij alles binnen. De ge velgen bleve.i niet uit. Weldra bleek, dat de beesteo hevig 3 pijnen hadden te verduren. In weerwil van zoo spoedig mogelijk toegepaste middelen, moesten eenige ossen het met den dood bekoopen. Twee kapiteins van stoombooten te Rottordam hadden gisteravond eon boog gaauden twist aan de Parkhaven. Van woorden dreigde het tot daden te komen, daar beiden vuurwapenen te voorschijn baalden. Maar ge lukkig schoten ze allebeiin de luebt, te geijjk, blijkbaar om elkander schrik aan te j)gen. Andere mensehen kwamen hierop tusschenbeide en de politie werd er in ge moeid, zoodat er geen bloed heeft gevloeid. Gisteren en heden werden te Gorkum de groote najaarspaarden- en vee markten geboudeu. Reeds Zondag werden er prachtige paarden tegen hooge prezen ver kocht. Vele buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. Een Spaansch koopman ontving van eenigo onruststokers een slag nitt een bijl, welke een hoofdwond veroorzaakte. De politie te Gorkum heeft gisteren de hand gelegd op 2 Belgische zakk?nrolhrs. Gisteravond werd by aar komst to Rozen- daal door een reiziger van trc-iu 39 Amster dam-Parijs o?n portefeuille met geldswaarde gemist. M:n vermoeit, dat bom deze is ontrold. Een dame, die met den laatsten troin van Rotterdam naar Antwerpen moest, kwam gis teravond tot de onaangename ontdekking, dat haar goedgevulde beurs benevens het plaats biljet haar was ontfutseld. In de Vlissingsche watorleiding onder de gemeente Souburg is gisteren het lijk gevonden van den reeds sedert 16 dagen vermisten B., bode van Middelburg op Souburg. Door de politie te Am ersfoort is in arrest genomen een 18 jarige dienstbode, die teo nadeele barer meesteres een bankbiljet van f 40 heeft ontvreemd. De ongelukkige heeft een volledige be kentenis afgelegd, waaruit bleek, dat zy het gestolen geld aanwendde om daarvan allerlei opschik te koopen, Door de marechaussee to Maas tricht is aangehouden de kleermaker V., te Meersson, verdacht van in zijn woning brand te hebben gesticht. Uit de rivier De Maas te Maas tricht is opgehaald het ïyk van-den 60-jarigen kleermaker L. F. L. aldaar, die door de duisternis misleid Zondagavond te water ge raakt is. Gistermiddag heeft de stoom tram ter hoogte van Aarle Rikstel een man overreden. Hy is in dezelfde tram naar Hel mond vervoerd; by aankomst aldaar was by dood. De man wilde, toen de tram in zyne nabijheid was, de rails oversteken. Omtrent bet ongeluk aanboord van de „Maasdam" wordt nog nader gemeld, dat op don morgen van den 7den op 700 mijlen ten westen van Lizard een ontploffing in de machinekamer plaats greep, waarbfl de machines van hoogen en lagen druk werden beschadigd. Er liep een zware zee, zoodat men slechts langzaam vooruitkwam. De Duitsche tank boot „EJsie Marie" bood hulp aan, maar de kabels braken en konden wegens de hooge zeeön niet vernieuwd worden. De Elsie Marie" bleef in de nabijheid totdat de „Maasdam" in staat wa6 om vooruit te komen en zette toen haar reis voort. Na een vervelenden tocht van Z0B dagen liep de Hollandscho stooier de haven van Plymouth binnen, waar zyn achter-machine brak, zoodat hij geheel hulpe loos werd. Een der andere schepen van de Maatschappij zal te Plymouth de reizigers gaan opnemen. Aan boord van het stoomschip „Maasdam" bevinden zich 20 1ste en 27 2de-klasse- passagiers, benevens 313 tusschendekpas- sagiers. De passagiers zullen 18 dezer door het stoomschip „Veendam" te Plymouth worden overgenomen, om met dat schip de reiB naaT Nieuw-York voort te zetten. Men meldt uit Brussel, dat de' kassier van een groote handelsfirma aldaar wegens verduistering van 150,000 fr. in hech tenis is genomen. De arrestatie geschiedde toen de ontrouwe beambte met een liefjavan een pleizierreisje uit Oostenrijk terugkeerde. Onder de kinderen te St. -P eters- burg beerschen rookvonk on diphtberitis epide misch. Volgeus de geneesheeren richten de ziekten een vreeselyke verwoesting aan. Da sterfte moet gedurende de laatste drie dagen ongewone verhoudingen hebben aangenomen en is nog stijgende. De republiek Haïti wil den gou den standaard invoeren. Zy heeft daartoe vier millioen dollars geleend. In het centrum van Tunis heerscht ten gevolge van de droogte en den zeer tegen gevallen korenoogst verschrikkelijke ellende; de Arabieren en hunne kudden zyn den honger dood nabfj. Eenige kooplieden uit Susa hadden de goede gedachte maïs uit Rusland tegen zeer billijken prjjs te laten komen. Toen nu evenwel do stoomer „Euryanthe" met 400 ton over Marseille te Susa aankwam, eisebta bet tolbestuur krachtens de bestaande voorschriften de toepassing van het minimaal tarief, dat maïs met 6'/^ fr. p9r ton belast, 00 procent van do waarde. De handelaars protasteerden, de karavaneD wachtten, maar de belasting directeur bleef op zyn stuk staan. Eerst den bemoeiingen van den president van de handels kamer en het optreden van den heer Millet gelukte het, de Russische afkomst te doen golden, waarbjj slechts 15 centimes per ton geêischt wordt. De stoomboot „No el," die de eerste lading dwarri'ggera en de eerste locomotieven voor de lijn Sfan-Gaffa aan boord had, is aan de kust van het eiland Kerkennals gestrand. Da kiel drong diep in het zand en men moest hot vaartuig bijna geheel lossen om het weder vlot te maken. Op den tocht had bet bij Sardiniö 12 menscbeD, de bemanning van een Portugeesch schip, dat vergaan was, gered; men bad die in twee booten midden in zee ontmoet. Op 24 Maart 1848 begon te Kiel de beweging om Sleeiwijk-HoUtein van Dene marken vrij te maken. Er worden thans voor bereidselen gemaakt om den vijftigsten ver jaardag in 1898 feestelijk te vieren. Een comité van 150 personen uit alle riebtingen heeft daartoe reeds een oproeping tot de be volking ge laan. Vrijdag beeft een proeftocht plaats gehad tusschen Parijs en Mantes van een tr.in van 12 spoorwagens, getrokken door een electrische locomotief, gebouwd door den ingenieur Heilmann. Een stoommachine wordt als motor gebruikt en de locomotief, die van van voren puntig toeloopt, h9eft een gewicht van 128,000 kilo; aan ha.r is een wagen ver'oonde i, die 20 kub. meter w«.ter b3vat, zoodat de trein 250 a 300 kilometer aan één stuk kan afleggen. Het gevaarte rust op acht wiolen en bij den proeftocht bleek, dat de constructie zoodanig was, dat schokken en dreuning vermeden worden. In de omstreken van Valencia staan verscheidene dorpen onder w. ter. Een paar bruggen zijn door hot hooge water ver woest. Vijftien personen moeten omga komen zijn. Negen deserteurs van het vreemden legioen, van Algiers komend, werden als zoodanig in den omtrek van de Nedrohmas herkend en door de inlanders wegens den vastgestelden prijs als wilde dieren vervolgd. Twee van hen werden ook gevangen, den eenen was een been door een kogel doorboord, de ander had een schot bagel in den arm ge kregen. Ze werden naar het hospitaal ge bracht; do Arabieren kregen hunne premis. Tex audiëntie van den keizer van Oostenrijk trok de vorige week een grijsaard de algemeene aandacht. „Bismarck hleiT" riep men elkander verwonderd toe. Natuurlijk was het niet de oud-kanselier. Het was een g.-pensionneerd Oostenryksch artillerie-officier, die treffend op Bismarck gelijkt. Hij kwam den keizer een stijgbeugel brengen, dien hij heift uitgevonden en die zoodanig is ingericht, dat hy los gaat zoodra de ruiter van het paard valt. Het voortsleuren wordt daardoor voorkomen. Om zijn gelijkenis met Bismarck is de heer Hafnagel in zijn woonplans Graz algemeen bekend. De pest is uit Britseh-Indië nog altijd niet geweken. Thans heerscht zij het hevigst te Poona, te Scholapur en te Sarah. Te Bombay zijn Donderdag dertien nieuwe ziektegevallen en vier sterfgevallen aangegeven. Te Beyroet is een moordaanslag gepleegd op het leven van don directeur en op dat van den inspecteur van het filiaal van de OLtomaansche Bank. Beide ambtenaren werden licht gewond. Aanstaanden Maandag zal de nieuwe brug, die Straatsburg met Kehl ver bindt, voor het verkeer worden geopend. Zaterdagavond tegen mi d der- nacht is te Londen een omniens, met menschen er in en er bovenop, omgevallen. Nogen van de reizigers werden vrij ernstig gewond. Oaxaca en andere staten van Mexico zijn door een hevige aardbeving ge teisterd. Er zijn veel huizen ver.iield, en men vreest dat een groot aantal menschen omge komen zijn, voornamelijk in die streken waar uit men nog geen vertrouwbare horichtsn ontvangen heeft. De kustplaatsen schijnen 't sterkst geleden te hebben. RECLAMES, a 25 Cents per regel. ©Door 24 Profes soren in de Medi ci) oen beproefd en de Zwitsersche Pii- Cents het doosje in de Apotheken Verkrijgbaar zijn, zicb cbds wereldvermaardheid verworven, door haar on overtroffen zekere, aangename, en daarbjj ge- heri onschadelijke uitwerking tegen (Hardlijvigheid), onvoldoenden stoelgang en de onaangename gevolgen daarvan, zooals Hoofdpijn, Hartkloppingen, Bloed aandrang, Duizeligheid, Mi-.seiykheil, Gebrek aan eetlust, enz. Het dagelyksche gebruik kost maar 3 Centen en de Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt worden tegenwoor dig boven andere middelen door de vrouwen verkozen. 8949 24 Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: J. R. Poortier wedr. en J. Meilof. J. Struik en C. A. Van Soniereu. C. Van der Vis en A. G. Griffioen. Gehuwd. J. Metselaar en A. C. Van Echdom. D. Offerman wear, en E. Van der Stroom wed. H. M. Van der Zon en C. Ilijke. 11. Van Houseli en G. Van der Maarel. Bevallen: M. Schünhago geb. Van Gollekom Z. F. Bakker geb. Luit Z. T. C. Van Niel geb Dioogb D. G. Van den Heuvel geb. Ver- steegt Z. H. Tit geb. Kooy D. M. De Visser geb. Notcboom Z. D. D. Verveer geb. Van Gameren Z.C. v. Leeuwen geb. Van Lint Z. T. Verschuur geb Van der Zee I). C. M. Stokman geb. Mei- man Z.E. Van der Reo geb. Sandifort D.C. K. Dekker geb. De Gier lovenl. D. A. Blokker geb. Eveleens levenl. Z G. Giaauwehnan geb. Stammis Z. J. Vreugdenhil geb Molenaar D. Overleden- J. Huurman 83 j.P. Spijker 3 m. A. Bakker geb. Baars 53 j. M. C. De Die le Clercq li. T. Van Slot 68 j. M. Van Oosteo 76 j. J. Elfering 47 j. WASSENAAR Overleden: E. C. Seyen ten Hoorn V 58 j. C. J. Parlevliet Z. 4 w. Bevallen: D. Van der Zalm geb. Van NoordD. Een aanklacht. Uit Den Haag wordt aan de „Tel." gemeld Diakenen der Oud Gereformeerde Gemeente van 's-Gravenbage hebben een circulaire ver spreid, om giften, waarin o. a. wordt gezegd „Diakenen vaD bovengenoemde Gemeente hebben de eer, onder hartelijke dankzegging voor de giften hun den vorigen winter ge schonken, by den aanvang van den aan staanden winter dit inschrflviogsbiljet aan te bieden, hopende met eene milde gave te zullen worden verblijd. Dat w(j dikwijls collecte houden beeft zijne hoogst gewichtige redenen. Men leze slechts wat op last van den hoofdcommissaris van pohti3 den beer J. C. v. Schermbeek in de 's-Gravenhaagsche dagbladen, dd. 10 Juli jl., werd geplaatst. Na dit schrijven van deo hoofdcommissaris van politie, waren wij genoodzaakt eene aan klacht tigen hem in te dienen, en wendden ons dd. 31 Jn'i d. a. v. rechtstreeks tot H. M. de Koningin-Weduwe Regentes en Zijne Exc. den Minister van Justitie. W\j ontvingen van Zijne Exc. den Minister van Justitie d.d. 23 Aug. jl. het volgende antwoord De Minister can Justitie. „Gezien den op hem vanwege de Koningin Weduwe Regentes verstrekten last, betrek kelijk het verzoekschrift van diakenen der Oud-Gereformeerde Gemeente ts 'a-Graven* hage d.d. 31 Juli jl. houdende verzoek den heer hoofdcommissaris van politie te beletten d t door hem raadgevingen worden gedaan ton opzichte van door gemelde Gemeente te houden collscten, en om herstel in eer en goeden naam en tot schadevergoeding alsmede een aan ondergeteekende gericht adres van gelijken datum en van dezelfde strekking. Gelet op de ingewonnen ambtsberichten. Geeft adressanten te kennen, dat wat betreft het eerste gedeelte van hou verzoek, zoodanige maatregelen zullen worden genomen als ge raden zal worden geacht, en het verzoek tot herstel in eer en goeden naam, en tot schade vergoeding, ah zijnde «en onderwerp van civiel-rechteriyken aard, niet voor tusscben- komst der regeering vatbaar im." De Minister »oorno9ind (W.g.) Cour VA* DKR LlNDZH. 's-Gravenhage, 23 Aagnstes 1897. Den 3den September jl. verzonden wjj het tweede deel onzer aanklacht aan den officier van justitie, waarop wij bet antwoord nog wachtende zyn." INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur Beleefd verzoek ik onderstaande regelen in Uw veelgelezen "blad te plaatsen. Zondagmorgen wandelde Ik door de Paarden- steeg naar den Apothefceredtjk, tosn ik op den hoek van de ScbapenBteeg heel onver wachts (want bellen deed Manheer niet) werd aangereden door een fietsrijder, die natuurlijk veel te wild uit genoemde «teeg kwam aan rijden. Het gevolg daarvan was, dat mfin overjas geheel smerig en bemorst werd, zoo zelfs, dat ik naar hiris moest gaan en my van een ander kleedinggtnk voorzien, waarna ik verder mijn wandeling kon voortzetten. Gelukkig dat ik nog vlug uitweek, anders had ik waarschijnlijk evenals andere menschen nog lichamelijk letsel bekomen. Nu was echter m(jn vraag of de politie niet alleen over de Paardensteeg, maar ook over de Schapensteeg een wakend oog wil houden, om te voorkomen, dat er in de ééne, net zoowel als in de andere steeg niet hard gereden wordt, vooral met fietsen. U by voorbaat dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte, nosm ik my, P. S. Mynheer de Redacteurt Dat ex menschen zjjn, wien het lijden hunner medemenscben aan het hart gaat en die zooveel mogelijk trachten dat te ver minderen, zien wij weder nit bet ingezonden stukje van den heer C. Ik, dd. 16 dezer. Gaarne wil ik probearen een richting aan te geven, die wellicht tot een gewenscht doel kan leiden. Goed doen is moeilijk! Vooral hulp te verleenen aan hen, die ze noodig hebben en ze toch niet durven vragen. Willen wij nu weten, waar stille armoe heerscht, dan moeten wfl personen hebben, die in de gelegenheid z$n met zulke menscben m aanraking te komen. Naar myn bescheiden meening vinden wy die het meest onder de predikanten en onderwijzers. Vooral deze laatatan zouden ons van grooten dienst kunnen zijn. Het kind toch is de spiegel der ouders. Het zal ons in vele opzichten toonen in welke levensomstandigheden dezen varkeeren. Laten wy hun dus verzoeken ons te helpen. Ziehier in het kort, wat ik wenschtemede te deelen, onder dankbetuiging voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, V. BUITENLAND. Fraokrlik. De minister van koloniën André Lebon ie van zijn inspectiereis naar Wost-Afrika weder te Parijs teruggekeerd. De Kamer van Afgevaardigden heeft een door den Senaat reeds goedgekeurd voorstel aangenomen tot wijziging van de bepalingen over de instructie in strafzaken in dier voege, dat de instructie met gedoten deuren vervalt; do verhooren van den verdachte kunnen steeds door diens advocaat worden bijgewoond, die ook tijdens den ganscben duur van de inatrnctie tot hem toegang heeft. In de couloirs der Kamer was het bericht in omloop, dat de heCT Scheurer Kestner aan een advocaat bad opgedragen het document op te stellen, waardoor by don minister van justitie officieel het verzoek om het tegen Dreyfus gevoerde proces te herzien, aanhangig zal worden gemaakt. De „République Fran- $aise", het orgaan van Méline, bevat een verklaring, dat zij, ofschoon de politiek van den minister president verdedigende, slechts hare persoonlijke meening hoeft uitgedrukt, toen zij Scheurer-Kestner van lichtvaardigheid betichtte en zwegen aanboval als de eenige houding, die hy verder in de zaak-Dreyfus zou kuDnen aannemen. De Parijsche „Presse" gelooft den man te kenner), die het handschrift van kapitein Drey fus heeft nagebootst iu het veelgenoemde bordereau, waarop deze veroordeeld is. Uit de aanduidiogen van den heer Scheurer Kestner maakt zj) op, dat de maker van het stuk een zekere Denis Louis de Rougemont is, die in 1894 kapitein was bij het 13de regiment artillerie to Vincennes, in 1895 kapitein aan de artillerieschool te Fontaine bleau en in 1896 eskadronchel te Bourges werd. Da heer De Rougemont nam in 1896 ontslag en is tbans escadronchef bi) de reserve bij het 11de regiment artillerie te Versailles. Hij is ridder van het Legioen van Eer. Een medewerker van de „Presse" heeft kapitein De Rougemont in zijn woning te Parijs bezocht. De kapiteia der reserve ver klaarde dat hij slechts verachting koesterde voor anonieme aanvallen. Wanneer de heer Scheurer-Kestner het zou wagen zijn naam te noemen in zijn memorandum, zou by zien wat hem te doen stond. Naar aanleiding van de bewering van de p Presse" heeft de senator zich gehaast aan den hoer De Rougemont een briefte schrijven, waarin hy hem de verzekering geeft van zyn onverdeelde hoogachting om hem in staat te stellen aan dergelijke insinuaties een eind te maken. In een brief aan een collega zegt de heer Sdhenrer-KeBtner dat hy den 30aten October mot do stukken in de hand den minister van oorlog heeft bewezen dat het document dat aan kapitoin Dreyfus werd toegeschreven van een ander afkomstig was. Hij heeft den minister verzocht een onderzoek in te stellen om den waren schuldige te ontdekken, het geen deze beloofde. De heer Kestner heeft toen gewacht en dit verklaarde het stilzwijgen, dat hem zoovele verwijten heeft bezorgd. De Fransche senator Waldeck-Rousseau heeft in een vergadering van republikeinen te Bordeaux een belangrijke redevoering gehouden over de binnenlandeche staatkunde van Frank rijk. Hij wees er op, dat, terwijl Frankrijk zich bezighoudt met biuuoDlandsche twisten, zich om de Republiek een nieuw Europa beeft gevormd, waarin allen de handen ineenslaan om de nijverheid en den handel te hervormen, om den gang, die «ouwenlang gevormd is, te veranderen on langs nieuwe wegen nieuwe zaken te scheppen: een nieuw Europa, waar het gedruisch in de werkplaatsen het rumoer der legers overstemt. De heer Waldeck-Rous seau vervolgde: „Ons nationaal genie is mach tig genoeg om aan het hoofd van deze ont zaglijke beweging weer de plaats in te nemen, die het toekomt, de eerste; maar er is geen tijd te verliezen. President Faure heeft Zondag te Marly gejaagd. Toen h(j te Parijs terugkeerde, be vond zich de barones De Stael juist aan het station, waar hy aankwam. Men vertelde haar, dat zooeven de trein van den president was binnengekomen, waarop zij uitriep„Ik zou den heer Faure wel eens willen zionl" „Welnu mevrouw," zeide een mannenstem achter haar, „dan hebt ge u maar om te keeren." Mevrouw De Stiel keerde zich om en zag den president, die lachend groette en zich daarop verwijderde. Doitschland. De staatssecret. ris van bet departement van buitenlandsche zaken, de minister Yon Bülow, die te Rome vertoeft om afscheil te nemen van het Italiaansche hof, waarby by als gezant geaccrediteerd is geweest, hseft zich z(jn verblijf aldaar in zyn nieuwe hoe danigheid ten nutte gemaakt, om een audiëntie by Z. H. den Paus aan te vragen. Verleden Vrijdag werd by op het Vaticaan ontvangen en vertoefde gedurende drie kwartier bjj den Paus, die daarna ook zyn gemalin ontving. Na de audiëntie bracht de Duitsche minister ook aan kardinaal Rampolla een bezoek. De ongunstige berichten over den ge zondheidstoestand van vorst Von Bismarck hebben thans afdoende tegenspraak gevonden in de „Hamburger Nachrichten." Naar aan leiding van het bericht van het „Berliner Tageblatt", dat de toestand verergerd was en dat de geheele familie aan het ziekbed geroepen was, schryft Von Bismarcks orgaan: „Er is geen woord waar van het bericht De toestand van vorst Von Bismarck is niet alleen niet verergerd, maar by is in 't geheel niet ziek; en ook is de familie van den vorst niet te Friedrichsruh by een. De vorst zelf is best geluimd. Hy had onlangs pynen aan het been, die met de oude aderoDtsteking in verband staan, maar dat is alweer voorby, en by gunstig weer zal de vorst zyn gewone uitstapjes in de open lucht binoenkort her vatten. Bovendien heeft hy, zooals altyd, meer of minder van aangezichtsponen te lyden, inzonderheid by verandering van weder; maar deze toestand is chronisch en levert vol-.trekt geen reden om van ziek zyn te spreken.'* Gisteren heeft dr Peters in tweede en laatste instantie terechtgestaan voor het disciplinaire gerechtshof te Berlyn. Dr. Peters is in April van dit jaar in eerste instantie tot ontzetting uit 's ryks dienst veroordeeld wegens willekeurige ter-dood-ver- oordeeling van een negerjongen en een neger meisje. Hy was verder beschuldigd van het onrecht matig oorlogvoeren tegen het hoofd Malamia, van onmenschelyke lichamelijke kastyding van drie negerinnen en van misbruik van macht. In deze laatste aantygingon had de disciplinaire rechtbank geen strafbaar vergryp gezien, op grond, dat de daden van dr. Peters in deze opzichten in overeenstemming waren met het gebruik van het land. Tegen dit vonnis hadden èn de eischer (het ministerie van buitenlandsche zaken) èn de veroordeelde appèl aangeteekend. Het disciplinair gerechtshof voor de Duitsche koloniën heeft gisteren het voDnis tegen dr. Peters opgeheven, hem schuldig verklaard aan alle punten der aanklacht en veroordeeld tot ontzetting uit 's ryks dijnst en in de kosten van het proces. Groot-Bri tanniö. By de parlementsverkiezing te Deptford is de conservatieve candidaat de heer Morton met 5317 stemmen gekozen. De radicale can- didaat, de heer Benn, kreeg 4993 stemmen. De verkiezing had plaats ter vervulling van de vacature ontstaan door de benoeming van den conservatieven afgevaardigde Darling tot rechter. De „Standard" beweert, dat er tusschen Frankryk, Oostenryk en Duitschland onder handelingen worden gevoerd omtrent do aan suiker te verleenen uitvoerpreraiën. Misschien zal er esn internationale conferentie worden byeengeroepen om in deze zaak tot een af doende beslissing te komen.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2