H°. 11573 Dinsdag 16 November, A0. 1897 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. VOORSTELLING Kwart over Zevenen! Leiden. 15 November. Bloeder en Docliter. PRUS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden. 1.10< Franco per post4 1.40. Afeonderlijko Nommers 0.05. PRIJS DER ADYERTENTEËN; Van 1-8 regels f 10B- Iedere regel meèr f 0.17}. - Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het lncaeseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. By den rector-magnificus der Utrechtscbe universiteit zyn tot nu toe voor den cursus 1897/98 voor de eerste maal ingeschreven 157 studenten, en wel voor de faculteit van godgeleerdheid 61, waaronder 4 Duiteche en Hongaarsche studenten, voor die van genees kunde 42, voor die van wis- en natuurkunde 25, voor die van rechtsgeleerdheid 21 en voor die van letteren en wijsbegeerte 8. Dinsdag a. s. zal het 25 jaren geloden zijn, dat de heer dr. H. J. Van Ankum als hoogleeraar by de faculteit der wis en natuur kunde aan de Groniogsche uoiversiteit optrad. Jhr. Van der Hoeven, onze gezant te Weenen, is in Den Haag aangekomen. De minister van financiën maikt bekend, dat op 1 November 1897 aan de Nederland- sche Bank wegens te verstrekken voorschot ten in onderpand was gegeven een bedrag van f 6,000,000 in schatkistbiljetten, en dat voorts op evengenoemden datum in omloop was een bedrag van f 31,000,000 in schat kistpromessen. Sts.-Ct Door een groot aantal liberale kiezers te Botterdam is aan het hoofd der politie toe stemming gevraagd mr. J. A. Van Gilse een serenade te mogen brengen ter gelegenheid van zijn aanneming als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het verzoek is ingewilligd en een escorte bereden politie toegezegd. Intusschen verneemt men echter, dat op verzoek van mr. Van Gilse van deze hulde- betooglag is afgezien. De minister van koloniën heeft by nota van wydgingen op de Indische begrooting aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat door den Gouv.-Generaal is geseind, dat do toe- wyzing van de zoutpacht in Indragiri nog ODgedaan is te maken en dat dus dient gere kend te worden op de invo.ring in den loop van 1898 van oen invoerrecht op het zout. Te Dordrecht is in den ouderdom van 64 jaren overleden do hoer J. W. Beversen, predikant bij da Evang.-Lutb. gemeente aldaar. Het stoomschip „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar B..tavia, arriveerde 14 Nov. t© Southampton; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vtrtrok 14 Nov. van Gfër.üa'pdo „Rotterdam" vertrok 13 Nov. van Nicuw-TTork naar Rotterdam; do „Herzog" arriveerde 12 Nov. van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 12 Nov. Lizard; do „Soenaa", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Nov. Camblanc (vermoedeiyk Kaap Bon). Benthuizen; Da vrywilligers, die ver langen by de miLitie te worden toegelaten, kunnen zich daartoe aanmelden op het Raad huis vóór of op den laatsten dez-;r maand. Voor hen, die zich aangemeld hebben, zal op Zaterdag den 27sten dezer, des voormiddags te elf uren, terzelfder plaatse, het getuigschrift model No. 2 te bekomen zyn. In deze maand zal aan de huizen der ingezetenen een collecte worden gehouden ten behoeve van de Weesinricbting te Yianen. P. nskoop: Alhier is opgericht een win- tercursus voor tuinbouw-onl r^ys. De losten worden gedragen door het Ryk, de geme ntef de drie tuinvouw-vereenigingen alhier en een particuliere by Irage. De lessen zullen gegeven worden op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Yrydag door den Ryks tuinbouwle9raar den heer C. H. Klaas- sen, als directeur staat aan 't hoofd de heer I. W. De Ruyte^. Do commissie van toezicht bestaat uit de beuren J. Maarsschalk, A. Koster M?n., I. Walraad Jzn mr. De Groot van Embden en C. Vermeulen. Noordwyk: In den nacht van Vrydag op Z terdag werden by den slager v. d. B., door inklimming van den winkel door een bovenlicht, twee stukken opgemaakt vleescb, tot een gewicht van 10 a 11 halve kilo's, ont vreemd. Meende men, dat na de gevoelige lss, dezen zomer door den rechtsr aan eenige bollendievsn toegediend, het stelen wel zou ophouden, het jongsto feit hoeft die meening gelogenstraft. Mön gelooft den dader (of daders) op het spoor te zyn. Ook in andere opzichten valt nogal eens over sommige onhebbeiykheden te klagen. Hoorde men eenige dagen geleden, dat den jongelieden, die alhier een feestmaaltyd hielden, overlast was aangedaan, daargelaten, dat dezin aomtyds de aanleidende oorzaak zyn gisteren was zekere jeugdige v. d. B., die wat diep in 't glaasje gekeken had, zoo bal dadig, thuis (in de Pickéstraat) alles stuk te slaan, zoodat door de mede bloedende huis- genooten de hulp der politie moest worden ingeroepen. Roelof-Arendsveen; Zaterdag-morgen tegen negen uren was de weg van den Noordhoek tot aan en voorby de kerk als het ware afgezet met nieuwsgierigen, om een ïykstoet te zien voorbygaan, wasrby voor de eerste maal alhier de lykkoets van den stalhouler B. J. Marinkello in dienst was gesteld. Voortgetrokken door een span mooie, zwarte, in rouwkleuren opgetuigde paarden, en bestuurd door een koetsier met prachtigen steek gedekt, maakte deze wagon, waarvan ons blad voor eeaigen tyi een beschrijving bevatte, algemeen een gunstigen en treffen- den indruk; zoodat het wel geen twyfollydt, of deze wyze van ïykenveivoer naar den Godsakker zal hier weidra ruime navolging vinden. In omliggende plaatsen is reel's een paar malen gebruik er van gemaakt. Sa8senheim: Voor het departement der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen „Sas- senheim" trad Zaterdag als spreker op de heer Dr. Bleekrode, uit 's-Gravenhage. Tof onderwerp had hy g-kozen „de luchtscheep vaart en hare nieuwste toepassingen". Al vorens geschetst en met proeven duidelyk gemaakt te hebben, hoe m het laatst dor vorige eeuw de eerste luchtballoos entstonden en verbeterd werden, giüg hy achtereenvol gens over op de luchtvaarders van den lateren en tegenwoordigen tyd, zoowol voor de krygs- kundo al3 wet6nscbappeiyke doeleinden, en het vervaardigen der ballons met alle gemaks- en voiligheidstoestellen. Ook gaf hy een zeer duidelyke uitlegging van de luchtreis van Andrée tot ontdekking van de Noordpool, IN DEN Leidschen Schouwburg» H rinrcering aan de bezoekers, dat de aan vang der voorstelling op morgenavond is gest.-ld op Voor de tweede voorstelling zyn Dog een 10-tal Loges en Baignoires, een 15-tal Parterres en enkele kaarten voor do Galerij beschikbaar. Voor het examen Boekhouden K XII, middelbaar Oüderwys, is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. W. De Tombe Jr., uit Leiden. Donderdag a. s., 18 dezer, hoopt de eerw. Moeder van het gesticht „De Voorzienigheid" alhier den oag te herdeuken, waarop zy vóór 25 jaar al6 overste dier stichting werd aan gesteld. Zeker zal het de ijverige jubilarisse dien dag niet aan blyken van hoogachting ontbreken. De 1ste luit. Steenberghe, van het 4de reg. infanterie te Leiden, van zyn buitenlandsch verlof voor 2 maanden teruggekeerd zynde, heeft weder zyn functie als hoofd instructeur der wielrijders by genoemd regiment aanvaard. In de algemeene vergadering der Ned. Maatschappy ter bevordering van nyverheid, in Juli jl. te Breda gehouden, werd door directeuren de quaestie van een staatscontrole op de deugdelykheid van papier aan de orde gestold. De toelichting van het voorstel, om zich unt een adres te dier zake tot de Re geering te wenden, was opgedragen aan dr. M. Greshoff, onderdirecteur-scheikundige van het Koloniaal Museum te Haarlem. D.ze heeft thans bet toen door hem gesprokene, vermeerderd met eenige verklarende aantee- keningen en aangevuld met een uittreksel der verhandelingen van de algemeene ver gaderingen, by den heer J. M. N. Kapteyn, te Leiden, in brochurevorm in druk doen verschynen. De heer L. G. Vernée, eervol ontslagen ccmmi-saris van politie te 's-Gravenhige (Schoveningen), heeft zich tot den gemeente raad gewend met een adres, houdende verzoek om het hom toegelegd pensio n (ad 1075) nader vast te stellen naar een anderen grond slag dan de aangenomone, en wel omdat, naar adressant betoogt, de gebreken, die by hem zyn ontstaan en dio hem volstrekt on geschikt maken de gemeente langer te dienen, zyn ontstaan in en door de uitoefening van zyn amit, ten gevolge van met gevaar gepaard gaande dienstverrichtingen. Hy dringt op on derzoek naar de juistheid der door hem ver strekte gegevens aan en op dien grond op herkeuring. Voorgesteld is, den architect C. W. Van Vleuten, te Rotterdam, te vergunnen alsnog gedurende drie jaren onbebouwd te laten het erfpachtsterrein, dat hy op 't voormalige Sein- postduin in gebruik heelt. ^"euLiile'to>x2.. 17) "Wil men zich het aandenken aan deze karakteristieke gedenkteekenon van een ver dwenen volk bewaren, dan zal men tot een poging moeten komen, om ze in beeld voor te stellen, hoe weinig ze ook in beeld beteekenen kunnen." Nu werd toch het blonde hoofd van het d eisje opgeheven, maar de wenkbrauwen waren gefronst en de lip pruilend opgetrokken, alsof het mondje vragen wildo: Wat gaat dat u eigenlyk aan? Harder liet zich daardoor niet afschrikken. „Refl' beeld was er misschien toch te treffen," ging hy voort, „maar daartoe behoort niet deze frissche, scherpe morgen verlichting, doch de schemering van den avond. Daar achter ons in het Noordwesten moest juist de zon zyn ondergegaan, dio tegenover ons de gryze wolkenmassa naar den rand toe roodachtig verlichtte. Over de aarde moest reeds de schemering liggeD, die aan deze bruine aard- heuvels met de witte berkestammotjes en hun boweegiyk loof onzekere, eenigszins spook achtige omtrekken moest geven; hoog daar boven aan den kouden nachtelyken hemel zou de schyf der maan kunnen staan. Donk u daarby nog een paar herderjongens, die onder beschutting der steenen tegen den wind in een vuur trachten aan te leggeD, W6lks rookkolommen langs het tweede, meer ver- De Wostlandsche Stoomtramweg-Maat- schappy heeft den Raad van 's-Gravenhage verzocht om by een eventueele tot-stand- komicg van een haven te Hoek van Holland, volgens het plan Beversen Van Heurn, ge bruik te maken van eene verbindingsiyn 's Gravenzando-Hoek, waarvoor indertyd door haar subsidie is gevraagd. Door hunne aanwezigheid op de begraaf plaats Niöuw Eik-en Duinen te 's-Gravenhage, gaven Zaterdag vele oud- en actief dienende officieren, zoomede andere hooggeplaatste per sonen uit Indische kringen, uiting aan hunne gevoelens van kameraadschap en waardeeriag voor den ontslapen generaal-majoor Wiggers van Kerchem, die aldaar werd ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich de gen.-majoor Borel, de kol. Panthaleon, baron Van Eek, luit. kol. Buys, van het regiment grenadiers en jagersde gep. generaals Haga, Van Kesteren, Van Zyil de Jong, Luymes, Dyckerhoff, V. d. Pol en Pfeiffer; voorts de oud-vice-admiraal8 Josselin de Jong en Van Gennep, de oud-ministers Bloem en Tromp, het oud-lid van don Raad van Indië mr. Der kinderen en eenige voormalige residenten. De gep. luit. generaal van het Indische leger V. d. Ebbrucbt bracht met een kort woord een afscheidsgroet aan den echtgenoot, vriend, kameraad en chef, van wien allen moeten erkennen: „Van dezen doode is niets den goed te zeggen". Zeer vele kransen en bloemstukken werden op het graf gelegd. Een dertigtal burgemeesters eu secre tarissen van Gelderscho gemeenten waren Zaterdag in bot provinciehuis te Arnhem byeengekomen, om den oud-hoofdcommies, den heer Guerin, een huldebiyk aan te bieden tor herinnering aan de vele oiensten, door hem in zyn 57-jarigo loopbaan aan de ge- me6ntebssturen met de meest mogelijke wel- willen heid bewezen. Aan zyne woning afgehaald door eene commissio, werd de heer Guerin by zyn ver- scbyncn in de zaal hartelyk toegesproken door den president van het comité, mr. C. J. Sicketz, die met een herinnering uit eigen leven, toen hy als jong burgemeester ty een bezoek van den Commissaris des Ko;.ings door den heer Guerin met raad was bygestaan, constateerde, dat zyn ondervinding ook die van alle anderen was, die steeds don heer Guerin bereid vonden tot hulp en advies. Als een herinnering daaraan boden burge meesters, secretarissen cn andere gewestelyke ambtenaren den ouden vriend een fraaie boekenkast, benevens bronzen beeld, aan, met den wensch, dat deze geschenken een warmen, breeden, helderen zonnestraal zouden werpen op de levensjaren, waarin de heer Guerin van zyn welverdiende rust zal genieten. Do heer Guerin dankte diep bewogen in eenige welgekozen bewoordingen, waarna mc-n onder het aanbieden van een morgendrank nog eenigen tyd byeen bleef. H t comité lot verbetering van den maat schap! eiyken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft zich met een adres gewend wyderde graf voorby waaien, dan kaa het zyn indruk niet missen. Wilt gy dat niet eens beproeven?" „Het zou my waarschyniyk met gelukkeD," antwoordde de dame een nog zeer jonge damo, zooals hy zich thans overtuigde na een korte poos nadenkens, zacht en weife lend. „Ik teeken alleen maar de omtrekken en zie ze da .rom gaarne zoo afgerond mogelyk." „Ik zeg ook niet, dat men de schets ia de avondschemering moet opnemeD," hernam hy. „Wat de schilder dan er by dicht, moet hy te gelegener tyd af kyken, en het is genoeg, zoo zyn oog het vasthoudt." „Is u schilder?" „Neen, maar ik heb eenmaal geprobeerd, of er een uit my groeien kon. Aan schilders- ideeën heeft het my nooit ontbroken, maar by de uitvoering werd de kleur altijd te zeer door den vorm beheerscht. Volgens Leasings paradoxe uitspraak had ik misschien een groot schilder kunnen worden, als ik zonder handen geboren ware." Zy zag hem met haar groote oogen vragend aaD, onthield de zinspeling zorgvuldig voor haar citatenboek, knikte, ten teeken, dat zy begreep, en sloeg toen blozend de oogen neer. Een antwoord gaf zy niet, misschien cm aan te duiden, dat zy het gesprek, hoezeer het haar ook begon te boeien, niet wenschte voort te zetten. Harder had, half van ter zyde, half achter haar staande, langs den ronden schouder heen schuin naar het blad gekekor, doch slechts de scherpste lynen gesnapt. „Is het geoorloofd de teekening even te bekyken?" tot den minister van binnenlandsche zaken, om ook zynerzyds de aandacht van den Minister te vestigen op de belangryke punten in het adres door de Vereeniging tot behartiging van de belangen der vrouw te Rotterdam (in zako wyziging en aanvulling van ODkele be palingen van het B. W.) ter sprake gebracht en zyn instemming te betuigen met het daarin omschreven verzoek tot gelykstolling van man en vrouw ten aanzien van ouderiyk gezag en voogdy. Evenzoo heeft het comité een adres gezon den aan d.nzelfden Minister, om adhaesie te betuigen aan het 3dres van bovengenoemde Vereeniging in zake middelbaar en gymnasiaal onderwys voor meisjes en het subsidiêeren van industriekook en huishoudscholen, en verzocht den Minister de maatregelen te nemen en de voorstellen te doen, welke kannen leiden tot vervulling der daarin aangegeven wenschen. Omtrent de uitvaart van pastoor Gk J. W. Quant wordt uit Maarsen o. a. het volgende gemeld; Nadat 's ochtends te halftien de Lauden der overledenen gezongen waren, droeg de byzondere vriend van p?stoor Quant, de zeer eerw. hoer G. J. R. Kuypers, pastoor te Lei- muiden, geassisteerd door de zeereerw. heeren kapelaans van Maarsen, het H. Misoffer voor den overledene op. In het priesterkoor hadden rondom het jyk plaats genomen de zeereerw. heeren pastoors en kapelaans uit den omtrek, waarby zich aansloten de zeereerw. beer N. Olie, op volger van pastoor Quant te Grootebro9k, de zeereerw. heer A. H. Hammer, te Schoorl, en do weloerw. beer A. A. W. Waterreus, kapel ian te Amsterdam, die het laatst den overledene ia zyn herderlyko bediening had ter zy-le gestaan. De ruime kerk was geheel gevuld met geloovigen en belangstellenden, waaronder ook de vertegenwoordigers der verschillende parochies, door pastoor Quant bestuurd, al vorens hy in Maarsen rust ging zoeken. Na het St.-Jans Evangelie beklom de zeer eerw. heer B. T. Nasz, deken van Naarden en pastoor te Maarsen, het preukge-.toelte, om eon woord te wyden aan de nagedachtenis van den pas ontslapen pi tester. Na de lykrede verrichtte de zeereerw. deken van Maarsen de absolutie. Daarna ging het in een langen stoet naar het R.-K. kerkhof, even buiten de kom der gemeente gelegen, waar reeds honderden zich verzameld hadden, en waar de kerkelyke ceremoniën werden verricht door den zeereerw. deken, onder assistentie van alle eerw. heeren geestelijken en het voltdlig zangkoor, dat hier, evenals onder de H. Mis,'de gregoriaansche gezangen op verdienstolyke wyze uitvoerde. Met 16 November a. s. wordt de luite nant ter zee der 1ste klasse A. J. Van Stockum, behoorende tot de rol van Hr. Ms. torpedo- instructie8cbip „Mainix" en geJetac'ueerdaan boord van het logtmentschip „Amstel", ge plaatst aan boord van gemeld instructieschip en ia zyne detacheering vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse L. F. H. Tm k- rmann. vroeg hy nu, als aan zyn plaats gekluisterd. Zy legde den arm er over heen. „Och er is nog ni?ts af." „Juist omdat nog niets af is. Ik kan u misschien met een goeden raad dienen, die later in elk geval te laat zou komen." „Mynhoer Hy trad een schrede nader, boog zich voor over en trok haar zacht do kleine portefeuille onder den arm weg. Zy deed geen poging om ze vast te houdeü, maar nam haar hoed uit het heidekruid eu stond van haar steenen zitplaats op. Haar blik kon beteekenen: Wat is dat een brutale vent! En toch werd haar verontwaardiging zeer getemperd door de nieuwsgierigheid, hoe hy de teekening vinden zou. Zoo stond ze dan, den hoed met de lange blauwe linten in de hand, heel stil naast den steen en sloeg den vreemde gade, die haar werk zeer ernstig monsterde. „De omtrekken zyn volkomen juist," zeide by na een poos, „en toch meent men een ander voorwerp te zien dan de natuur van het landschap aanbiedt." „Niet waar? Het ziet er geheel anders uit dan in de werkelijkheid," vroeg zy, door zyn bedenkingen verdraagzamer gesterad dan hy deor een vleiery had kunnen bereiken. „Maar hoe komt dat?" „Omdat gy by den eersten aanleg een technische fout begaan hebteen groote fout." „Zool" De lip werd weer pruilend opge trokken en de band strekte zich naar de portefeuille uit. Dat was toch te ongalant! „Gy hebt de urnen, waarop het u toch alleen aankwam, te ver achteruit geschoven," ging by voort, „en nu zien zy er byna als met bosch begroeide bergen uit, terwyi zy in werkeiykheid weinig meer dan drie of vier meter hoogte kunnen hebben. De voorgrond moet verkort worden en de berkestruiken een bedekking van grootere bladeren ont- v ngeD, opdat men zich geheel in de nabyheid gevoele. Een menschelyke figuur als maatstaf zou zeer wenschelyk zyn." „Ik heb u immers gezegd, dat er nog niets klaar is?" „Zeer juist. Maar zoo kan er ook niets klaar komen. Wil u my even het potlood afstaan?" Zy reikte bet hem half met tegenzin toe. Hy trok eenige vlugge strepen over het blad en gaf het haar met de portefeuille en het potlood terug. „Zóó ongeveer! Nu zult ge wel terecht komen. Teeken het heidekruid en de klokjesbloemen maar flink en krachtig uit! Ook dat geeft het gevoel der nabyheid en van hot beperkte ia de ruimte." „Ik dank u," zeide zy koel en vormeiyk, zonder naar het blad te zien. Het onbe schaamde optreden van den vreemdeling, aan wien zy zich toch niet had kunnen onttrek ken, kwetste haar. Hij moest het wel opmerken. „Ik wil niet verder storen," sprak hy, den hoed afnemende; nog altyd liet by den blik onderzoekend op de slanke gestalte rusten en verwyderde zich met rassche schreden. Het voetpad was weldra gevonden. Na een poos keek hy om. De jonge dame stond nog naast den steen en scheen het blad nu oplet tend to beschouwen. Toen keerde z(J zich om, misschien omdat zy bemerkte, dat hy bleef staan. Toen hy weer honderd schreden verder nogmaals omkeek, ging zy op het dorp aan. Nu deed het hem leed, dat by haar ver jaagd had; hy verwonderde zich over zich- zei ven, dat hij haar Diet voorby was gegaan. „Een zeer fijn gezichtje," critiseerde hy, „en zeer merkwaardige donkerblauwe oogen; ik zou niemand willen raden er te diep in te kyken. Zooveel friach loven naast die eeuwen oude begraafplaatsenhet onderwerp trekt aan." Met zulke gedachten bozig, sloeg hy een zypad van de kloof in, klauterde langs de losse steenen naar beneden, die zich langs de beek op den grond hadden opgestapeld, bereikte het zeestrand en keerde daarlangs naar de badhuisjes vau Rauscben terug. Nadat hy zich door een bad verkwikt had, wandelde hy over de heide naar het dorp en zyn hotel, om daar het uur voor de visite af te wachten. VI. Mevrouw Van Maren woonde in het vrien- deiyke, wit geierfde huisje boven de smederij, dat aan een weduwe toebehoorde, die '8 zomers haar kasiers voor de badgasten inruimde en voor zich bescheiden, in de schuur er naast, een kamertje inrichtte. E?n goed onderhouden, eveneens met witte kalk bestreken schutting omgaf den kleinen boomgaard. Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1