<§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11572 A1897 ja;:da<j 15 IVovcaiber, Dit nommer bestn.it nit DRIE Bladen. Eerste Blad. Tweede Voorstelling Leiden, 13 November. F* euilleton. Moeder en Dochter. FE1JS DEZES COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40, Afzonderlijke Nommors 0.05. PRIJS DER AD VERTENT EÉN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meör f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsniimte. - Voor het lncaeeeeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. IN DEN Leidsclien Scliou.wbu.rg-. Te laat om dit nog gisteren te kunnen mededeelen ontvingen wjj antwoord, dat de Directie van den Tivoli-Schouwburg aannam de tweede voorstelling op Zaterdag 20 November a. s. te geven. Geen enkele andere datum was vóór December meer be schikbaar; er bleef dus geeo keuze. ülaandag a. s. worden de kaarten voor deze tweede voorstelling uitgegeven op het zelfde „Bewij9" als reeds in ons blad werd afgedrukt. Zij, die al plaatsen besproken hebben, kun nen dan tevens hun toegangsbewijzen bekomen. Men wachte nu niet te lang met het be spreken van plaatsen! Do aanvang der voorstelling is bepaald op kwartier over zevenen wegens uitge breidheid der stukken. Beiie avonden wordt volkomen hetzelfde programma gegeven. Strykmuziek van het 2de regt. veld-arlil- lerie, onder directie van den kapelmeester C. O R. Krönig. Indien de Abonné's balten de stad ons vooruit per briefkaart "opgeven hoeveel plaatsen zU verlangen, zullen ze voor hen door ons worden gereserveerd, mits de kaarten dan Maandag per bode worden afgehaald en betaald of het bedrag per postwissel worde over gemaakt. Wij moenen er aan te moeten herinnereD, dat de tentoonstelling van etsen, teekeningen, enz., door Graadt van Roggen c. s.,aanstaanden Woensdag gesloten wordt. Zy, die dus nog een bezoek er aan wenschen te brengen, zullen zich dienen te haasten. De verzameling wordt na afloop naar den Rotterdamschen Kunstkring verzond' n. Naar men verneemt, zal in een op 1 December te houden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, worden behandeld het beroep van den heer W. Fontein tegen een uitspraak van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, houdende handhaving van een besluit van den Raad dezer gemeente, waarby recla mant nitt is toegelaten als lid van den Raad dezer gemeente. In het jaarboek der rijksuniversiteit te Lei Jen 1896-'97, komt een gunstig verslag 18) De bagage maakte het hem niet zeer moei lijk; hy had de tasch omgehangen en de lange rol papier als een geweer over den schouder gelegd. De badgasten, die van het strand opwaarts of links uit het berkenboschje kwa men, vonden de vreemde verschijning merk waardig genoeg om een nieuwsgierigen blik achter zich te werpen. Hy stoorde zich daar weinig aan, floot een deuntje en stapte flink door. Zoo kwam hij weldra een hofstede voorby, doorschreed eenig laag kreupelhout, passeerde de eerste huizen van het dorp Leppoenen, waar zich een red- diDgsstation voor schipbreukelingen bevindt, 6n sloeg daarachter rechts een nader pad in, dat naar het hoog gelegen en onder oude boomen verborgen dorpje Sassau voerde. Hij whrp een blik op het lage boerenhuisje aan den half uitgedroogden vijver, waarin jaren geleden Ferdinand Gregorovius menigen zomer had doorgebracht, dichtend en droomend van het land, waarin hy zijn tweede vaderland vinden zou. Hij had hem later in Rome ont moet, toen hij met vorstelijke praal de een of andere voisteiykheid in de ruinen der kei zerlijke paleizen rondleidde. Hü zou hem gaarne aangesproken en hem gezegd hebben, hoe dankbaar hy hem steeds geweest was Voor de vriendeiyke herinnering, die hy aan de Latynsche kust in bewogen woorden aan voor van den staat van het Leidsche univer- j siteitsfonds over hetzelfde jaar. Gedurende de 2de helft der maand Oct. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, welke, door onbekendheid oer geadresseerden, niet besteld konden worden: J. M. v. d. Hoogt, Amsterdammej. M. C. Arnoldus, P. Maas, mej. A. v. d. Berg, mej. Chr. Dustermüble, I. Houthuijzen, H. A. v. d. Ben, 's-Gravenhage; mej. D. Oudshoorn, Haarlem; D. J. Ravensbergen, Haarlemmer meer; mevr. v. d. Dri:t, Nymegen; mej. M. A. Da Jong, Oegstgeest; J. Muller, 's-Her- togenbosch; Gans, Winterswijk. Briefkoart.-n: J. H. Griese, G. Jaarsveld, Amsterdam; v. Gurp, Breda; Jacq De Groot, 's-Gravenhage; A. Dekker, Rotterdam; Eve- kink, niet vtrmeld. Brieven, verzonden geweest naar het buiten land: mej. Pertz, Hubbelrath; Heydenhcim, Keuion; Braun, Londen; H. Jollie, Paris; J. W. S. A. Versteeg, Pontresina; P. H. Steen- hauer, So rabaia; O. Warnant, niet vermeld. Twee onderwijzers aan de R.-K. byzon- dere scholen te Utrecht, de heer Niesman van school Adriaanstraat, en dt heer Van Hagen va.i ai liool Abstederdyk, zyn overgegaan aan een R.-K. bijzondere school te Leiden. Hitrtr Majesteits gezant te Weenen, jhr. i:i- F. l\ V in der Hoeven, wordt dtzer dagen iw Den id a e; verwacht. Uit de 38 sollicitanten voor de betrekking van secretaris der gemeente Wyk-by Duur stee is benoemd do hetr D. F J. Van Walsein Jr., ambtenaar ter secretarie van Schiedam. Met ingang van 1 Januari a. s. is b.» vord 1 oK. controleur der gemeente-belasting, n te Aai Ldi'iam de heer J. W. Rtpelius, thans adjunct controleur aldaar. In een binnenkort te houden vergadering v-n het Utrechtsche Stud.-Corps zullen de door den Senaat ingediende vooratellen aan de orde komen betreffende wyzigingen in bet groen-wezen. Voorgesteld wordt, den Corpsleden den toegang tot de groenenkroeg, wegens.de onlangs gepleegde wanordelijkheden, to ontzeggenvoorts om aan eiken noviet het recht te verleenen een Corpslid aan te klagen, bij grove beleediging, by het uitoefenen van anderen dan moreelen dwang en by het tegen den wil van den noviet dezen by zich houden na 10 uren 's avonds. Ook andere Corpsleden hebben h t recht hun medeleden daarvan aan te klagen. Naar men verneemt, zullen de Amst. Stud.-Bond en de Utrechtsche Stud.-Bond den almanak voor 189S -ie vóór 15 Dec. a. s. verschijnen zal, voor gezamenlyke rekening uitgeven. Het Bondsblad de „Alma Mater" wordt reeds sedert 1 Febr. j. 1. door beide Bonden geëxploiteerd. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Seret, is 11 dezer te Santa-Cruz (TenerifFe) aan gekomen. Het besluit van den gemeenteraad van Leeuwarden, tot het verleggen van den weg langs de gasfabriek, is door Ged. Staten van Friesland niet goedgekeurd. Door den Inspecteur der infanterie is het schoone Sdinlandsche noorderstrand wydde, maar er was geen gelegenheid voor. Dat kwam hem nu weer in de gedachte en hy stond een minuut lang stil. Onwillekeurig dacht hy aan Goethe's verzen: „De plaats, die een goed mensch betreedt, is gewyd." Van de hoogte schreed hy vervolgens afwaarts tusschon hoog golvende korenvelden op de beek aan, die zich in den loop der eeuwen een breed dal had gegraven. Aan gene zyde werd dit afgesloten door de lange keten der sneeuwwitte zandheuvels, die de nabyheid der zee verkondigden. Op eenige plaatsen, juist tegenover Sassau, werd die lyn door diepe bochten afgebroken, tusschen welke door het vliegende zand over de groene weilanden tot aan de wilgen aan de beek weggewaaid was; het leek wel, of witte tongen, kortere en langere, uitgestoken werden om het groene land te verslinden. Daar hadden de barnsteen- delvers den oeverberg afgegiaveD, om diep beneden uit de asch van bedolven wouden het edele hars te voorschyn te halen. De akkers om het dorp waren daardoor eigenlyk onbe schut geraakt. Vóór en beneden den wandelaar wierp de scheidende zon haar gloedroode stralen lang in de richting van het dal, dat geheel met struikgewas, loofboomen en donkere pjjn'ooo- men daarboven begroeid scheen. Toch staken eenige daken met witte schoorsteenen boven al dat groen uit, en een blauwachtige rook steeg uit de laatsten recht naar boven in do bladstille lucht, liefiyk afstekend by het schemerachtig groen op den achtergrond en den goudkleurigen hemel. bepaald, dat tot nader order geen gezamea- lyke vuren en individueele snelvuren zoOezi gehou'len worden, vermoedeiyk met het oog op ongelukken, die zich met het geweer M. 95 hebben voorgedaan. In den laatsten tyd zyn by sommige corpsen berhaaldeiyk haperingen voorgekomen by het schieten met geweren tot kamerschïet- oefeningen; men zoekt de schuld by denisnw vervaardigde patronen, scherpe no. 7, doch het is nog niet uitgemaakt, waaraan het ligt. Afgekondigd is een besluit der Staten van de provincie Zuid-Holland, houdende vaststelling van een reglement van politie voor de Gouwe. Gisteren werden de nieuw aangekomen o'iicieren van de Hoogere Krijgsschool voor gesteld aan den generaal-majoor inspecteur van het militair onderwys. De lassen by genoemde inrichting zyn aange vangen met de navolgende aantallen leerlingen in de verschillende studiejaren, t. w. ter be woning van den cursus voor algemeene krijgs kundige stuoiën: 1ste studiejaar 18, 2de stadie jaar 18 en 3de studiejaar 16, totaal 52; tot het volgen van den intendance-cursus: 1ste studiejaar 1, 2de studiejaar 4, 3de studiejaar 5 officieren, totaal 10. Over het dragen van de nieuwe uniform by de infanterie schynt men nog niet een stemmig te zyn; by sommige corpsen zyn bep lingen gemaakt, volgens welke de kop pel over de overjas moet gedragen worden. Voor versiering der kazernes ter gele genheid van de Huldigingsfeesten wordt voor iodera kazerne een bedrag van f 100 beschikbaar gesteld. In een te Assen-gehoudeiL-^eonkomst achtte men het verzoek' om by de ihhüldigings- feesten een schip naar Amsterdam te zenden, hetwelk aan alle by eeri binnenvaart betrokken gemo nten gevraagd Js, voor die gemeenten niet -goed uitvoerbaar. Men zal traebten de geheele provincie Drente te doen vertegen woordigen door een drietal schepen van verschillend type, welke te Hoogeveen, Smilde en Ga8selternijveen gebouwd worden. Het stoomschip „Oengaran" vert. 12 Nov. van Padang naar Rotterdam; de „Buluwayo," van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 11 Nov. van Madera; de „Reichstag," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 11 Nov. van Napels. Bodegraven: Van af 3 October LI. tot heden, dus in den tyd van 40 dagen, is alhier by den burgcriyken stand geen aangifte ge daan van een sterfgeval. Da gomoente telt ruim 4000 zielen. Een schrijven met hot volgende curieuze adres staat als onbestelbaar voor do ramen van het postkantoor: Aan den jufvrouw Neeltje. Zo is dienstbode by een graanmolenaar, hjj is een weduwman. Het dorp is Bodegraven by Leiden, afgezon den. door Kees van Andol te Ouwendyk by "Woudrichem. Hill eg om: De loteling B. v. d. B., die niet voorkwam op het inscbryvingsregister dezer gemeente, heeft by do naloting te Sas- „Hoe schoon, hoe schoon!" riep hy uit; „daar ligt myn stil Rauschen!" 't "Was nu niet ver meer van het hotel vóór in het dorp. Daar verzocht by om huisvesting en vroeg naar den ouden waard, dien de vroolyke heertjes uit do stad altijd schertsend „mynheer de handelsraad" betitelden en die voor ieder glas bier in zyn kelder placht af te daleo, iets, waarby het geduld van de dorstigen op een zware proef werd gesteld. Hy was onlangs gestorven, werd hem bericht. Deze rouwtyding belette hem niet zich by hot avondeten de veische kabeljauw wèl te laten smakoD, die de nieuwe waard hem voorzette. Den volgenden morgen was Robert Harder reeds vroeg op de been. Hy had nog verschei dene uren den tyd, voor hy het wagon durfde zich by de dames aan te melden. Zoo wan delde hy dan langs den watermolen en de overoude linden heen voor'oy den grooten molenvyver, boven welken aan den anderen oever met bosch begroeide heuvels opstegen, terwyi aan zyn rechterhand in drie of vier terrassen de boeren- en visschershuisjes tegen de hoogte gebouwd waren, alle wit geverfd en meestal omringd door groene boomgaarden. Het was een hartverkwikkende aanblik. Aan het einde van het dorp, achter het schilder achtige, vervalb a nachtwachtershuisje, steeg de zandige weg weer hoog naar boven tusschen enkele, door do zeestormen onttakelde pjjn- boomen. Van daar kreeg men een ver uitzicht over land en zee. Harder stapte op het een half uur verwijderde bosch toe, dat van de strandheuvels af tot aan de zee scheen af te dalen. senheim op 10 November jl. getrokken No. 6, zoodat vermoedeiyk het lotingsnomnrr 13, getrokken door H. K. K., vry zal zyn. Volgens de aangifte van den landbouwer W. J. Van Dril alhier is onder diens vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. In de jongste vergadering van den Raad dezer gemeente werd het voorstel van B. en Ws., om den gemeentewerkers evenals het vorige jaar een gratificatie, ieder groot 25, toe te kennen, niettegenstaande door den wethouder den heer H. H. Van Waveren werd betoogd, dat zy door plichtsbetrachting voor deze gratificatie in aanmerking kwamen, met 5 stemmen tegen verworpen, hetgeen oen groote teleurstelling was voor de beide gemeentewerkers, die op deze gratificatie reeds min of meer hadden gerekend. Hunne teleur stelling veranderde echter weldra in blydschap, doordien zij thans door den heer Van Wavéren voornoemd werden verrast met eene gift van ƒ25 ieder. De*e humane daad van onzen geachten wethouder zal voorzeker door ieder weldenkend mensch worden toegejuicht. Leiderdorp: Gistermiddag om half drie raakte.een Rynaak door den lagen waterstand van den Ryn in de Leiderlorpsche brug vast, zoodat do klappen van de brug niet konden worden neergelaten en de menschen met een roeibootje moesten worden overgezet. Om halfzes gelukte het am een van de booten van „De Volharding" het vaartuig weg te slepen. Noordwykerhout; In weerwil van de lichte maan (volgens den almanak) als wanneer ge?n straatverlichting plaats heeft, was het in den vooravond toch zóó donker, dat gisteravond op den Kerkweg een kapwagen heit karretje van C. W., uit den Ruigenho k, waarop hyzeli' en twee vrouwen gezeten waren, omverreo:. Een hunner, viouw G., kre3g eenige kneu zingen; overigens liep het ongeval wonder wel af. Ter-Aar: De in deze gemeente gehouden collecte voor het Huldeblyk, aan te bieden aan H. M. de Koningin Regentes in 1898, heeft opgeiracht de som van ƒ117.23. Zoeter meer Zegwaard: De zuivel- consulent iD Zuid-Holland, de heer Bos, trad Donderdag-avond op voor de leden van do afdeeling Zostermeer-Zegwaard van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. De leer lingen, die aan den dezen zomer door den heer Bos gt-houdon zuivelcursus hadden deel genomen, waren ook uitgenoodigd, waardoor ook een zeer talryk damesgezelschap de zaal vulde. Naar aanleiding van een reisje, dat de ge- achte spreker onlangs naar Bern, in Zwitser land, had gemaakt, was hy in de gelegenheid de zuivelbereiding daar, met de wyzo, waarop ze hier behandeld wordt, te vergeiyken. Zooals in elke vergadering, waar de heer Bos optreedr, werden ook hier zijne woorden met de meeste aanaacht aangehoord en door velen het plan opgevat zyne nuttige wenken in to?passing te brengen. Te Zoetermeer-Zegwaard is een nor maalschool opgericht met een twaalftal leer lingen uit aie en omliggende gemeenten. Een halfuur kon hy zoo langzaam voort- gewandeld zyn, toen hy ter zyde van den weg de hem welbekende, onregelmatige ophoo gingen ontdekte, die een begraafplaats der heidensche Germanen aanduiden. Oorspronke lyk raidden op de vlakke heide gelegen, die zich nog tlnps niet ver van daar langs de strandheuvels uitstrekt, zyn ze later door den ploeg des landbouwers scherp begrensd, zoo dat zij nu als kleine eilanden, met bruingroen heidekruid en lage berkestruiken begroeid, uit de veld'.n opsteken. Diepten in den grond langs de kanten wyzen de plekken aan, waar de nieuwsgierigheid opgravingen heeft gedaaD, en de steenen, die tusschen de braamboscbjes en de blauwe klokjesbloemen los in 't rond liggen, waren vroeger misschien binnen om de urnen opgestapeld. De opmerkzaamheid van den bouwmeester werd evenwel meer op een jonge dame ge vestigd, die op een breeden steen aan den rand der sloot zat, vóór zich op de knieën een kleine portefeuille had liggen en viytig teekonde. De strooien hoed met de blauwe linten lag naast haar in het heidekruid. Zy zat van den nader komenden wandelaar afgewend, zoodat hy in 't eerst slechts de fraaie gestalte, de fijn afgeronde schouders, den zacbt gebogen nek en het aschblonde haar bewonderen kon, dat aan het achterhoofd met oen speld hoog opgestoken was en onder cie vlecht welig naar beneden golfde. Toen hy haar dicht voorbyging, zag zy even op zy en toonde hem zoo het sierlyke en toch flioke profiel. Een snelle blik overtuigde ha: r, dat de man haar volkomen vreemd was, maar Medische Studenten. De algemeene vergadering van de medische studentenvereniging „Medicinae Studiosorum Societas" te Amsterdam had gisteravond ir „De Karseboom" plaats. De zaal bleek veel te klein om alle opgekomen leden, ongeveer 150, te bevatten, zoodat velen zich met eene staanplaats, sommigen zelfs buiten de deur, moesten vergenoegen. Het hoofdbestuur had de volgende motie voorgosteld „De vereeniging „M. S. S.," tellende onge veer 470 leden, allen studenten in de genees kunde aan de Universiteit van Amsterdam, vergaderd in algemeene vergadering op Vrydag 12 November '97, als hare overtuiging uit sprekende, „dat voor de studenten in geneeskunde éóne universoele opleiding, aie 't goede van Gymnasium en H. B.-S. vereenigt, wensche- lyker is dan de tegenwoordige opleiding óf aan Gymn. óf aan H. B.-S., „dat echter, zoolang dit ideaal niet bereikt is, biliykheidshalve op gronden, door de Leidsche studenten in hun adres aan do Regeering uiteengezet, het Jus promovendi aan oud-leeriiDgen eener H. B.-S. ni t mag onthouden worden, „draagt daarom aan haar bestuur op, namens de Vereeniging adhaesio te betuigen aan het adres der Leidsche studenten." Na een breedvoerige discussie werd do gewijzigde motie aangenomen „De vereeniging „M. S. S.", enz., „gezien het adres der Leidsche studenten, oud-leerlingen eener H. B.-S., aan den Minister, waarin zy redonén ontvouwen, verklaart, dat zy het Jus promovendi wenschte toegekend te zien aan allen, die bet theoretisch genees kundig examen hebben afgelegd, onverschillig de opleiding, die zy genoten hebben." Elf oud-leerlingen van Gymnasia die meenden hierdoor achteruit gezet te wordeD, onthielden zich van stemming. Vele bezwaren ook door anderen werden ter taf6l gebracht* In do meening echter, dat alle medische studenteD, dezelfde opleiding genietend, ook dezelfde rechten behooren te hebben, waren de meesten het eens. Daardoor kwam h*t ook, dat enkelen (dat waren gymnasiasten) goheele afschaffing van het Jus promovendi verlangden. Leiden, Utrecht en Groningen zyn het reeds eens. Ter toelichting van het bovenstaande deelt men aan het „Hbl." het volgende mede: Het Jus promovendi is thans in het uit sluitend bezit van do oud-leorlingen van een Gymnasium. Dazen zoowel als de oud leerlingen van een H. B.-S. moeten de bevoegdheid van „arts" hebben om als geneesheer te mogen optreden. Beiden volgen dezelfde studie. Alleen voor het eerste examen (van de vijf) wordt van gymnasiasten „dierkunde" gevraagd, van de oud-leer',ingen eener H. B.-S. echter niet. Als bezwaren voor het nUt-doctoreeren wordt in het Leidsche adres gtnoemd: „bet niet worden toegelaten als privaat docent" (volgens de wet) en de verplichting om ter verkrijgiDg van het doctoraat naar het buiten- toch draaide zy zich op den steen een weinig om, ten einde haar teekonmap te bedekken, alsof zy haar bezigheid niet wilde doen opmerken. Dat was het misschien juist, wat Robert Harder prikkelde te biyven staan en de bekoorlyke gedaante nauwkeuriger in oogen- schouw te nomen. „Excuseer, als 't u belieft, een enkele vraag!" zoo knoopte hy het gesprek aan. „Vroeger leidde niet ver van hier een voetpad naar de Ganzenkloof en door deze naar het huisjo in hot bosch. Is het inmiddels soms verdwenen?" „Geenszins," antwoordde een heldere stem. „Ga maar honderd schreden verder en gy moet rechts tusschen de korenvelden het pad opmerken." Hot gelaat van het jonge meisje werd daarby niet naar hem toegekeerd; de haast, waarmee de woorden gesproken werden, gaf duideiyk te kenneD, dat de jonge dame zyn spoedig vertrek begeerde. Hem was er echter volstrekt niets aan gele gen, zoo snel het doel van zyn tocht te bereiken. De jonge dame, die zoo vroeg opgebroken was, om haar schetsboek met een afbeelding der oude begraafplaatsen te verrijken, en die zelve den toeschouwer een zoo bekooriyk beeld aanbood, boezemde hem belang in. „Teekent u die urnen?" vroeg hij. „Wie weet, hoe lang men ze nog ontzien zal?! Over do lagere is reeds lang do ploeg heengegaan, en ook bier snydt by ieder jaar disper in het heideland, hoe schraal ook de vruchten zyn,' die op dit stuk gronds wassen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1