Be gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee F. H. Prager is door Z. K. H. den groothertog van Saksen Weimar benoemd tot ridder 1ste afdeeling der Orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk. B. en Ws. ran 's Grarenbage hebben .voorgesteld den naam ran Kuyauaelstraat te geven aan de straat, ioopende van het Vaillant plein af in zuidelyke richting. Te Gouda is door de afdeeling Gouda van het „Algem. Ned. Werkliedenverbond" eeo adresboweging op touw gezet, om te trachten de stedelijke belasting, die nu van een inkomen van 500 geheven wordt, te brengen op f 600. In een vergadering, Maandag 8 November gohoaden, waren 11 vereenigingen vertegen woordigd van de 15 vereenigingen, die daartoe waren uitgenuodigd om door een algemeene vergadering elkanders belangen te bespreken. De processen-verbaal wegens overtreding der wetten op de personeale belasting en de belasting op bedryfs- en andere inkomsten behooren tot de schriftelijke bescheiden, bsdoeld in het Wetboek van Strafvordering. Loidens art. 401 moeten de verklaringen, verbalen of relazen van hen, die in eenige openbare posten, ambten of bedieningen gesteld ayn, om ale schrif'.eiyke bescheiden te gelden, door hen afgelegd zijn op den eed, bij den aanvang hunner bediening gedaan, of wel daarna met eede bevestigd worden. Hoewel dus niet noodzakelijk, acht de Minister van Financiën het toch wenscbeiyk m de bedoelde processen-verbaal steeds te vermelder, dat zij worden opgemaakt op den eed, by den aanvang der beaming gedaan. De heer Henri Albers koxt 11 November te Amsterdam en treedt in den Paikschouw- Jrarg op bij de N.- en Z.-Ned. Op3ra vereeni- glng als .Hamlet" in de opera van di n ^aam, op Ma^nlag 15 en Dinsdag 16 November 4.8. Be prijzen der plaatsen zijn verhoogd. In Amsterdam wordt deze week de zeer beroemde verzameling oudheden en kostbaar heden van wijlen den heer Josephus Jitta idoor de firma Frederik Muller Co. onder (flen hamer gebracht. Het bt kende veiling lokaal De Brakke Grond was gedurende de kijkdagen in een smaakvol museum veranderd. .De veiling, gisteren (Dinsdag) begonnen, is door vele vreemdelingen bezocht. Men be steedde er hoogo prijzen. De uitslag der gisteren gehouden her stemming voor den gemeenteraad te Rotter dam is als volgt: Gvkozen is de heer G. H. Hintzen met 876 stemmen, txgen 716 op den heer W. B. Yan Staveren. Niettegenataanco dus weinig kiezers meer zijn opgekomen dan fle vorige maal (niet meer dan 130), hoeft district Y dus wederom bewezen, dat het beslist liberaal en voor de tegenpartij niet te winnen is, indien de vrijzinnigen slechts eendrachtig zijn. Op 9 November 1897 hebben de buiten ^gewoon gezanten en gevolmachtigd ministers "Vao Dnitschland en Oostanryk-Hongarye, de ©en voor het Duitsche Rjjk en de ander voor tde Oostenryksch-Hongaarsche Monarchie, de toetredings proto.ollen geteekend tot het op 14 November 1896 te 's-Gravenhage geslolon verdrag, rogelende punten van int rnationaal privaatrecht en tot het protocol van 22 Mei 1897 tot aanvulling van dat verdrag. (Sis. Ct.) Ds. J. W. H. Kalkmaü, te Woerden, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Huizin (N. H.) en te Muiden. By gebrs. Bingor te AmsterJam en Londen is verschenen „Hollandia", een week blad voor Nederlanders in den vreemde. Hr. Ms. flottieljevaarluig „Serdang," onder bevel van den luitenant ter z:e der late klasse P. F. Yan der Yelden Erdbrink, Is 9 dazer van Port Said vertrokken. Aan mr. W. A. Yan Hoek is met ingang van 15 November, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als waarnemend Rijksadvo caat van Zeeland, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Do academie „Minerva", te Groningen, bestaande uit de bekende teeken-academie en de zeevaartschool, herdacht gisteren haar eeuwfeest. Dezo inrichting kan er op bogtn de schilders Joseph Israèls en Mesdag onder hare leerlingen te tellen; zy zijn thans eere leden. Gisteravond werd het feest in de groote Harmonie-zaal gevierd. Onder de sprekers be hoorde ook jhr. mr. Y/. C. A. Alberda van Ekenstein, lid der Eerste Kamer. Behalve muziek had er een vertooning plaats van lichtbeelden van de portretten der pioniers dezer academie en van hunne standaard werken. Alfen: De onderbouw van de Hof brug albier is thans voltooid, terwijl de weg weder geheel is bestraat. Er moet nu gewacht wor den op den ijzeren bovenbouw, welko ge maakt wordt aan de ijzergieterij „Da Prins van Oranje", die thans in liquidatie verkeert; de tfid van levering is 1 December, doch men vreest, dat met dien datum h.-t ijzerwerk niet geroed zal zijn. Men verwacht nu, dat er een noodbrug zal worden gelegd over het gereed zjjnio metselwerk, hetgeen zonder veel moeite of kosten kan geschieden. Bodegraven: De levering van kruide niers- en grutterswaren voor het Diaconiehuis der Hervormdo Gemeente is gegund aan J. Broekhof alhier; de levering vaD steenkolen, eveneens voor genoemde inrichting, aan de wed. C. Van Ingen, mede alhier. Boskoop: De gemeenteraad heeft giste ren met algemeene stemmen besloten, zich tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te wenden met het verzoek, verbetering van den toestand der Gouwe in en voor de brug in d©ie gemeente te willen bevorderen, een toe- r stand, die dikwijls aanleiding geeft tot strem ming van de vaart en het verkeer over de brug, het gevolg van ondiepten en van den feilen streom, waardoor het vaak moeilyk is de schepen door de brug te krijgen. Hillegom: De heer H. H. Van Waveren, alhier, is voornemens als wethouder dezer gemeente af te treden. In het belang der gemeente wenscht men algemeen, dat hy aan dat voornemen geen gevolg mogo geven, maar nog jaren lang voor de gemeente, wier belangen hy met de meeste toewijding heeft behartigd, als onze wethouder werkzaam moge zyn. Zoo hy evenwel by zyn besluit mocht biyven, dan zal zulks door velen wor den betTeurd, te meer, daar men moeiiyk iemand zal kunnon vinden, die met zooveel lust en ijver de belangen der gemeento zal behartigen. Alhier werd de hulp van den Rijks veldwachter ingeroepen om, op verzoek van den moeder, haar zoon, genaamd G. v. N., uit de ouderlyke woning te verwijderen, by welko gelegenheid de uniformjas van cian beambte werd gescheurd on hyzeif aan den hals licht werd verwond. Een tapper uit dezo gemeente deed aangifte, dat zekere L. v. N., in zyn tappery vertoevende, voorgaf aldaar bestolen to zyn van eon rykidaalder. By het politie-onderzoek hield hy aanvankelijk deze bQwering vol, doch ten slotto verklaarde hy gelogen te hobbeD, waartoe hy zyn byzoadere reden had, die hy niet kenbaar wilde m*ken. Jongstleden Zondagavond kwam iemand uit deze gemeente tot de ontdekking, dat twee hem toebehoorende konynen waron ont vreemd. By onderzoek is gebleken, dat de dader, zynde een 12jarije knaap, die konij nen Zondagmiddag had ontvreemd en kort daarop voor 20 cents per stuk aan een an deren jongen van gelyken l-.eftyd had verkocht. Zekere P. K., wonende aan den Ri: gayk te Haarlemmermeer, naby deze gemeente, kwam gistermorgen tot de ontdekking, dat een hbm toebefioorende, naby zyn woning staande hooischelf, inhoudende circa 600 kilo hooi, was verdwenen, en dat het hooi langs den Kanaaldyk lag uitgestrooid. Ook was co boerenwagen verdwenen en nergens te vinden, terwijl men bovendien een tuinbank van een der turen had vernield. De roliti", biervan in kennis gesteld, tracht de daders, die onbekend zyn, op te sporen. Ter -Aar: Door de politie alhier is aan gehouden een in uniform gekleed militair, die zonder middelen van bestaan bedelende rond- li p on wegens broodsgebrek eenige kleding stukken had verkocht. Hy is door haar tus- schenkomst naar zyn woonplaats Vledder, prov. Drente, overgebracht. Volgens zyn opgave wenschte hy te Leiden vrywillig dienst te nemen, maar wegens niet in-orde-bevinding van zyn stukken, kon by aldaar niet worden aangenomen. Door den ryksambtenaar F. A. Loeff, te Alfen, is by den landbouwer J. V. in deze gemeente een koe, welke ter slachting was aangegeven, benaderd. Waddingsveen: In een vry goel be zochte vergadering, ten huize van den beer De Ruyter gehouden, is besloten een mannen koor op te richten. Er hebben zich achttien werkende leden aangemeld. DehrerC. C. Rbgt zal als directeur optreden, terwyi het voo:- loopig bestuur bestaat uit de heeren S. De Graaf, H. v. Dartel en Jac. De Jong De repe tities zullen des Woensdagsavonds van half- acht tot halftien plaats hebben. Een der paarden van den landbouwer P. geraakte in de vaart van bet Noordeinde te water en weid er levenloos uitgehaald. De gewone jaarlyksche uitdeeling van kleedingstukken door de Damesvereeniging „Tabiiha" zal deze maand plaats hebben. Woubrugge: Het herhalmgsonderwys t r openbare lagere school in het dorp is wegens onvoldoende deelneming niet door gegaan. Uit do „Staatscourant". Kon. besluiten: Benoemd tot officier in de orde van Oranjo-Nassau de gep. Oost-Indische hoofd ambtenaar J. Faes, lid der commissie voor de herziening van het reglement op de particuliere landerijen bewesten de Tjimanook. Aan den gep. luitenant generaal C. II. F. graal Du Monceau, adjadant-generaal, chef van het Militair Huis van Hare Majesteit de Koningin, vorgunning verleend tot het aannemen endragen van het ordeteeken 1ste kl. van den Witten Olifant van Siam, hem door den koning van Siam geschonken. Aan den reserve officier van gezondheid der 2de klasse P. K. Van Lissa, een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking tot de landmacht. Pensioen verleend aanJ. Yan der Schilden, wed. IJ. G. Hiltjesdain, hoofdverihcatcur voorden actievcn dienst der directe belastingen enz.,/600; C. F, U. VaD Koetsveld van Ankeien, wed. A. Dougla9, ingenieur-verificateur van het kadaster, ƒ600; S. of S. K. Van der Mei, wed. P. of P. J. Groenland, komra. lstc klasse bjj 's Rijks belƒ261; Adr. G. Meijaart of Meijaert, wed. J. N. C. Reijers. kommies 2de kl. bij 's Rijks bel., ƒ341; Chr. H. Storm, wed. J. J. Th. Kenard, conducteur der brievenmaleu 1ste klasse ƒ360; A. Krauwel, wed. J. Den Hartog. sluiskuecht aan bet Merwede- kanaal, ƒ238C. E. Zuidscherwoude, wed K. Koop man, postbode 200; T. C., J. Ii. en C. G Yan Hillo, kindoren uit het huwelijk vanJwijlen den brievenbesteller T. van Hillo met wjjlen C. G. Holthuis -00, met intrekking van liet aan hunne moeder bij koninklijk besluit van 20 September 1895 No. 23 toegekend verhoogd weduwenpensioen van ƒ360 's ja ars. Andiëntiën. Do gewone audiëntiën van de minis ters van justitie, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteurl Met verbazing nam ik in Uw blad van Maan dag kennis van het adres der 3-Oct. Ver. aan den Raad onzer gemeente, om de jaarlyksche subsidie ditmaal met f 500 te verhoogen. Zeer zeker eene gemakkeljjke manier om een tekort te dekken; doch indien 't wordt aangenomen, wordt dan niet voor vele be staande vereenigingen de weg gewezen, om uit hare vaak benarde financlëele moeiiyk- heden te komen? My dunkt, d; t do 3-Oct.-Ver., met zoo'n groot ledental, allereerst moat zorgen zich te bedruipen, en, by een eenigizins minder gun- stigen toestand, niet maar dadelyk by het Gemeentebestuur moet aankloppen. Rost het eene jaar de fe3stviering al i-.ts meer dan het andere, dan moet ra. i. een volgend jaar maar oen beetje bezuinigd. En dat kan gemskkelyk. Want, li03 groot voorstander oak van lief dadigheid in den besten zin des woords, heb ik my er meermalen aan geërgerd, hoe vele juffrouwen (vrouwen durf ik lieusch niet zeggenvan de uitdeeling komen en een en ander zoo spoedig en zoo v-ol mogelyk onder schort of boezelaar verbergen, omdat zy, ge lukkig, nog eenig schaamte- of eergevoel hebben. Harriet dus, H.H. bestuurders van de 3- (Xt-Yer, de uitdeeling eens ter dege en laat baar alleen zyn vcor wie zy werkelyk is bestemd; dan zult gy zeir zeker eene niet onaanzisniyke bate hebben; misschien groot ge oog om het tekort van dit jaar in één jiar te dekken. Bovendien zult gy dan de zelfvoldoening smaken, er by vele menschen ni-t alle schaamte en eergevosl uit te halen. Waarom ik ook nog tegen eene buitenge wone toelage ben, is, dat dit jaar, mioder dan ooit te voren, het algemeen van de feestviering heeft kunnen p-ofiteeren, en wel omdat de „clou" binnenshuis of eigenlyk binnenstempels plaats had. Bovendien is daar door ook het getal bezoekers van buitvj dien dag vermoedelyk minder geweest dan go-voon- lyk en hebben alzoo de belastingbetalende neringdoenden minder voordeel gehad. Met het oog op het bovenstaande, hoop ik, M. de Rad., dat de meeste Raaüslsden het met my eens zullen zyn, dat eene extra- subsidio aan de 3 Oct. Yer. allerminst ge rechtvaardigd is, en zy die eenparig zullen afstemmen. U dankzeggende voor de plaatsing, t. t. H. L. v. N. Zaalï-Gebr. Hoogerhnis. In het „Friesch Volksbla:" van 7 Nov. ie opgenomen ds volgende beschikking van den minister van justitie ran 13 Sept. j'. „De minister van just'tie, gezien het adres van Gerrit Pieters Reitscu en Pieter Tjoerds Wassenaar, beiden wonende te Beetgum, dd. 30 Aug. jl., daarin mededeelende, dat Klaas Stienstra en dien3 moeder hun oplöFebr. jl. te kennen hebben gegeven, dat de schuldigen aan de inbnak by G. Haitsma te Britsum zyn Paulus Van Dyk, Allard Dykstra en Sybout Albarda, roet verzoek, de zaak der drie gebroeders Hoogorhuis ter hand te nemen, om een einde t" maken aan het tegenover hen gepleegde onrecht; „gelet op do dezerzydsche beschikking, d.d. 25 Jnni j.l., 2do afd. A, No 127; „geeft adressanten te kc-nnen, dat in deze zaak een nauwkeurig hc-rn euwd onderzoek is ingesteld, hetwelk geen aanleiding heeft kunnen geven tot eenige tusscher.komst van regeoTingswege in dezo." Gr m engd Nieuws. Ook in dezes laatste zaken be- treffende betaling van den keikelyken omslag, waarvan de uitspraak nog acht dagen was uitgesteld, wees de kantonrechter alhier heden de vordeiiog van de gemeente commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap te Leiden toe en veroordeelde de gedaagden indobeta- liog hunner belasting orer 1S95, de rente van af den datum der dagvaarding tot dien der betaling en de kosten van het geding. Door de aangewezen detach e- menten van beide bataljons van het 4de reg. infanterie, alhier in garnizoen, welke by mobilisatie van het leger een byzondere op dracht te ver rullen hebben, werd hedenmorgen oen oefening in het mo'oiliseoron gehouden Men schryft ons uit Alfen, d. d. 8 November: Hedenavond werden de verpleegden der „Maitha-stichting" verrast door de komst van teniae heeren van de vereeniging „Jeruöl", nit Rotterdam. Dezen waren van plan geheel belangeloos lichtbeelden aan de kinderen te vertoonen. De blydschap was op hunne ge zichten te lezen en ging weldra in gejuich over, toen de lampea uitgedaan waren en men op het witte laken onze geliefde Koningin zag; dadelyk werd door ce kinderen het Bondslied: „Wilhelmina van Nassauwe" aan geheven. Hierna kreeg men gezichten uit Rotterdam vervolgens deed men op aanschoawelyke wyze een reis door Palestina en warden geschiede nissen uit den Bybel voorgesteld. Ook werden do platen gozieD, die het leven voorstelden van zekeren heer Yan Dalon, eerst een flink burger, doch die door het gebruik van sterken drank tot misbruik kwam wat een ongelukkig uiteinde voor zyn gezin ten gevolge had. Het was r.iet alleen voor de kinderen een genoegeiyke avond, maar voor het personeel zooals de directeur zeide, een gezegende. (A7cd.) Ernstige mishandeling. Zondag 24 October jl. werd in „De Witte Engel" te Lisse een partytje gehouden, waarby ook iemand aanwezig was, die in geen heel beste verstandhouding verke:rde met den gastheer. Weldra was men het gezelschap van den oppassenden 19-jar\gen jongeling moede en.... wj rp hem de debr uit, vergezeld van de noodige schoppen en trappen, waarby als belhamel scbynt te zyn opgetreden een man van ongeveer 29 jaren en b9trekkelyk kort geledon gehuwd. Hit slachtoffer was zóó toegetakeld, dat men hem in den vroegen morgen van den volgenden dag bewusteloos voor de herberg vond liggen, badend in zyn bloed en met wonden aan het hoofd. BUgebracht, ging de jongen huiswaarts en als gewoonlyk aan z(jn werk, zonder zyn oudera iets te vertellen. Doch in het laatst der vorige week werd hy ongesteld en stierf plotseling. To9ü eerst hoorden de ouders wat er veer tien dagen te voren gebeurd was en verwit tigden de politie van een on ander, met het gevolg, dat de justitie uit Haarlem naarLisso kwam en een onderzoek instelde. Het lyk werd Zondagavond laat naar Haarlem ter schouwing getransporteerd en is Dinsdag tegen den avond in de onderiyke woDing teruggebracht. HaarlCrt.) Gelyk reeds gemeld, is het voor nemen den ontslagen bakkersgezellen van de Brood- en Meelfabriek te '6-Gravenhago, om Zrlf brood te gaan bereiden, oen feit geworden; 42 hunner hebben gisteravond den arbeid aan gevangen, voorloopig nog in de bakkerij „De Yolharding", om later in een eigen bakkery de broodproductie voort te zetten. De nieuwe combinatie werkt onder den naam „De Toekomst" Het comité uit de uitgesloten werklieden heeft een circulaire verspreid, waarin, na eene uiteenzetting van ds feiten der laatste dagen, het publiek er mede wordt in kennis gesteld, dat door de hulp van verschillende in vloeiryke personen aan de gezellen de gelegenheid is gegeven Z6lf brood te bereiden. Gisteravond vergaderde de bond van 's Gra- venhaagsche depothouders der verschillende broodfabrieken en bakkerijen, ter nadere bespreking van de houding der depothouders met het oog op de geproclameerde staking van den nachtarbeid op 17 Januari 1898. Do hoofden van fabrieken en bakkeryen waren tot by woning uitgenoodigd, maar alecht6 zeer enktien verschenen, hetgeen met leed wezen geconstateerd werd. Bztreurd werd in de tweede plaats het optreden van hel dames-comité ten gunste van afschaffing van den nachtarbeid, welk comité, dat beschouwd werd te «enzydig te zyn voor gelicht, zooal niet om den tuin geleld, geheel de belangen vooröyziet van de depothouders, wier bestaan, toch al niet rooskleurig, ten zeerste bedreigd wordt door het aangekondigde besluit tot afschaffing van den nachtarbeid. De breedvoerige gedacktenwieseling leidde tot aannemiog van het tweeledige voorstel van den voorzitter, om een commissie te be noemen, die: lo. zich in verbinding zal stellen met ge noemd damescomité, om de belangen van de depothouders in het licht te stellen en te bospreken 2o. voeling te houden met de patroons be treffende hunne houding, met het oog op de belangen dier depothouders, tegenover de voor genomen staking. Yolgens de „Haagsche Ct." heeft de heer Kerdyk gisteren esn bemiddelingsvoorstel in zake de bakkersquaestie verzonden, aan de patroons en aan het gezellencomité. Het thans by den Raad van Toe zicht op de spoorwegen ingediende plan tot het bouwen van een nieuw station te Haarlem komt, naar men verneemt, ln hoofdtrekken hierop neer. Htt station wordt verhoogd, evenzoo de spoorbrag over het Spaarae; verder komt er een spoorweghaven, zooals reeds in hetplan- Telders was opgenomen. De overwegen Kruis weg en Jansweg komen als zoodanig te vervallen en de toegang naar het Schoter kwartier wordt een zeer breede tunnel onder het station door, ter plaatse ongeveer, waar nu de hoofdingang van 't station is. Omtrent de breedte van deze tunnel hoorde men van 20 a 30 M. gewagen. U-H) Gisteravond omstreeks halfacht ontstond te Amsterdam door onbekende oorzaak brand in perceel Bloemgracht 56. De brand was aangekomen in het achterhuis, waar de heer Brancard op de eerBte en tweede verdieping een druk.kery had gevestigd. Aanvankelyk poogde het personeel, dat nog werkzaam was, het vuur zelf te blusschen, doch de bewoners der aangrenzende N. Leliestraat bemerkten spoedig, dat de brand een ernstig aanzien kreeg, en schelden de brandweer op, die spoedig ter plaatse was. Met drie stralen op de Yechtwaterleiding wist zy het vuur in korten tyd meester te worden, doch de eerste en tweede verdieping, alsmede de zolder, brandden geheel uit. Handen thuis! By de aankondiging eener uitgaaf van kunstprenten om in scholen op te hangen, schryft het Berliner Tageblatt: „Van de oude Duitsche meesters zyn Dürer, Holbein en Rembrandt ryk vertegen woordigd." Ho wat, handen thuis I Allerliefst dat de Duitschers zoo goed willen zyn, Rembrandt tot hun oude meesters te rekenen, maar voorloopig houden we hem maar liever zelf. Nederland is nog niet geannexeerd I (Ebl.) Hedennacht omstreeks halféén ontstond te Rotterdam een fel uitslaande brand in een fabriek van vuurmakers en bergplaats vaD brandstoffen aan de Slaakkade van A. J. Smidt. Het gebouw, waarin de brand woedde, was twee verdiepingen hoog en staat op een binnenplaats achter eenige woningen, die aan de Slaakkade uitkomen. Door de bewoners dier panden werd de brand het eerst ontdekt en alarm gemaakt, waarop weldra vier spuiten ter plaatao verschenen en in werki ig werden getteid en het 1 randend perceel aan alle zyöen door flinke waterstralen werd bespoten. Het vuur vond in de aanwezige hoeveelheid vuurmakers, harst en krullen ruim voedsel en deed de vlammen boog opslaan. De brand weer was evenwel door de werking van ge noemde spuiten het vuur in drie kwartier meester. Het gebouw is nagenoeg uitgebrand, de belendende panden bekwamen slechts geringe schade. De eigenaar wa3 niet verzekerd. Gieteravond te 8 uren was 't gebouw verlaten. (N. R. C.) Uit Millingen wordt gemeld: Do rivier is thans zoo laag, als ze in de laatste twee jaren niet ia geweest. Zelfs gedurende den geheelen zomer van 1896 en ook van dit jaar was de waterstand zoo gunstig, dat de scheepvaart steeds in haar vollen omgang kon worden uitgeoefend. Nu echter begint de vaart groote moeiiykhe^en te ondervinden van de onvoldoende waterdiepte, vooral op den Duitschen Ryn. Zoo hebben de booten der Köln Düsseldorfer maatschappij den nacht dienst gestaakt. Te Keulen staat deRynong. 20 cM. beneden laagwaterpeil, dat begint by 1.50 M. De rivier is nog vallende. Te Havelte (Dr.) stonden twee jon gelingen gereed om over Meppel naar Duitsch- land te vertrokken, om daar als boerenknecht te gaan werken. De een, die etn revolver by zich had gestoken, had het ongeluk ty het opnemen van dat w?peD het schot to coen afgaan, waardoor zyn metgezel boven hot oog getroffen werd. De kogel is diep in 't hoofd gedrongen en do getroffene verkeert in zser bedenkelyken toestand. Men schryft uit Emmen: Alweer is er in deze gemeente een afscbuweiyke moord gebeurd. Thans werd te Munst=rsche veld een meisje van 16 jaren, Hendrikjo Hummel genaamd, het slachtoffer. Gister.wor.d van Weerdingermonl komende, werd ze aan gesproken door zekeren J. N., arbeider ts Munstorscheveld, 19 jaar oud, die, na een woordenwisseling, het arme meisje de slag ader aan den' hals doorsneed. Hendrikje over leed kort daarop. De dader is gevangen genomen. Een vreeseiyk familiedrama is in den nacht van Zaterdag op Zondag in een huis aan de Avenue Marceau 26, te Parys voorgevallen. Daar woonde op de vierde verdiepiog, tegen een jaarhuur van 2500 fr. de heer Armand Dreyfus, met zyn echtgenoot-1, ge boren gravin O'Hecuerty en hun drie kinderen, zeven, elf en dertien jaar oud. Deze vyf personen werden 's morgens in een der kamers dood gevonden; de familie is gestorven ten gevolge van de dampen die eenige komforen roet brandend houtskool ontwikkelden, welke gfplaatst waren op liet marmeren blad van een waschtafel, ten einde te voorkomen dat zy brand zouden veroor zaken. De heor Dreyfes had den vorigen dag den concierge medegedeeld, dat hy met zyn familie voor eenige dagen naar Londen zou vertrekken en daardoor zyn twee beciond* vacantie had gegeyen. De concierge, die 's morgens door der doordriogenden reuk dadelyk aan een cata 6trophe dacht, waarschuwde, vóór hy portaaldeur opende, den commissaris var politie. Deze vond de vyf dooden op den grond uitgestrekt. Op een tafel lagen vier briever die de heer Dreyfus vóór de uitvoering rap het vreeseiyke plan had geschreven. Een er van was aan den commissaris gericht. Daarin stond geen opgave van do redenen die tot de wandaad hadden geleid. Hy bevatte alleen vier biljetten van honderd franken en een verzoek aan de magistratuur om voor de begrafenis zorg te dragen en de andern brieven te dom bezorgen aan de adresseD. De heer Dreyfus voerde een handelskantoor ia de rue Taitbout, en ging voor zeer wel gesteld door. Dreyfus was veertig jaar, mevrouw O'Hecu erty twee on dertig jaar oud. De naam Dreyfus schynt dus in Frankrijk wel oen ongeluksnaam te zyn. De officier Dreyfus is veroordeeld wegens verraad; Armand jDreyfus, geen familie van den officier, h9eff zich geiyk hierboven ver meld met z\jn gezin van kant gemaakt. En nu komt de „Presse" met de mededeeling, dat ztkere Jules Dreyfus uit Neuilly-Plaisance, zyn woonplaats, verdwenfn is, omdat hy daar verschillende oplichteiyen gepleegd hoefc t BUITENLAND. Fraukrljk, De Kamer heeft gisteren de buitengewone conventie over de mtleveriDg met Nederland aangenomen. - Een commissie van parlementsleden oq hoofdambtenaren in Frankryk is thans bezig met een zeer omvangrijk onderzoek. In alle departementen zal zy hebben na te gaan welke gebouwen en gronden voor den open baren staatsdienst in gebruik zyn, ten einde te bepalen in hoever zy daarvoor nog noodig zyn dan wel tot andere doel.inden behooren te worden aangewezen of verkocht. Reeds zyn by de 9000 dossiers in onderzoek en nog 4000 worden ingewacht, zoodat de vier sub commissies nog vol-op werk hebben. Servie. Koning Alexander van Servië heeft aan den Russi8chen minister van buitonlandsche zaken, graaf Muravief, het grootkruis van den "Witten Adelaar verleend.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2