feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11568 r Woensdag ÏO November, A'. 1897 Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. TOÖiML-VOORSTELLING onze Abonné's. ERELIS LOUWEN, Feuilleton. Moeder en Dochter. Leiden, 9 November. PRIJS DEZER COURANT: Toör Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES; Van 1-6 rogols 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het Incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eindtiyk werden nog eenigo nieuwe be palingen opgenomen, hetzy in het belang van do rust en de gezondheid der ingezetenen, zooals die der artikelen 18, 19 en 20, of om dat hare opneming in het belang van orde en veiligheid door den algememen haven- en marktmeester werd noodig geacht, hetgeen o. a. met de bepalingen der artikelen 9, 10, 24, 25 en 26 het geval ia. De Commissie voor de Strafverordeningen bestaat -uit de heeren F. Was, S. J. Fockema Andreae en Egbert De Vries. Naar aanloiling van het door het Be stuur der Vereeniging Vergunning" inge diend (en onlangs door ons medegedeeld) adres omtrent de w(jz« van schatting der local»- teiten, alwaar sterke drank in htt klein wordt verkocht, deelen B. en Ws. der. gemeenteraad mede, dat in art. 6 der Wet var: 28 Juni 1881 alléén is bepaald, dat het vergunningsrecht berekend zal worden „naar d'- jaarlijks te „schatten huurwaarde, die de localiteit, in „verban'; met den omvang van het bedrijf, „waarvoor de vergunning strekt, kan geacht „worden te bezitten." Nccb in genoemde Wet, noch in het raads besluit, regelende de heffing van het gemeente lijk vergunningsrecht (3. December 1886), is met eenige juistheid aangegeven naar welken maatstaf d« schatting zal moeten plaats hebben. Ten aanzien van de sterkte van het door de tappers en slijters ingeslagen gedistilleerd, hebben B. en Ws een onderzoek doen ia stellen waaruit blijkt, dat slechts een klein getai gedistilleerd inslaat tot e.1me sterkte vaa 50 pCfc., d? meesten vaa hen betrekken tot eene sterkte van 43 a 46 pC enkelen zelfs op 40 pCt. Om nu die 'verschillende inslagen te herleiden tot 50 pCt: sterkte, zou een zeer tydrooveoden arbeid vorderen van den schat ter, dio toch reeds binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop een groot aantal perceelen heef: to scha'ten, terwijl een en ander toch nog niet zou kunnen leiden tot een vasten en juistcn maatstaf voor de berekening van het vergunningsrecht. B. en Ws. hebben dan ook steeds met gerustheid do wijze van schatting overgelaten aan den daartoe aangewezen persoon. Ten bewijze, dat de schatter voor zija taak goed berekend is, moge dienen, dat uit dejaarlyk- sche staten van schatting en berscbatting der locallteiten blykt, dat zijne opgaven in den regel zeer weinig verschillen met die van de berschitters B. en Ws. hebben dan ook nooit aanleiding gevonden verandering in den be- staanden toestand te brengen. Mochten adressanten er echter prijs op stellen, dat by de schatting der localiteiton de iuslagen van gedistilleerd worden berekend tegen 50 pCt. 6ltrkte, dan zal dit slechts kunnen geschieden coor inderdaad gedistilleerd van 50 pCt. in te slaan, m desverkiezende later op minder sterkte te brengen. Uit het voren bedoeld onderzoek toch bl ek, dat dit reeds door vele tappers en slijters gedaan wordt. B. en Ws. geven den gemeenteraad alzoo in overweging te besluiten adressanten in den zin als bovenbedoeld in to lichten. In de gisteravond in „Zomerzorg", onder voorzitterschap van den heer H. Van da Velde, gehouden jaarvergadering van de „Loidsche IJsclub" werden herkozen als bestuursleden de heeren C. Driessen, P. H. Damsté en J. M. HelliDg. De rekening over 1896/97 werd goedgekeurd in ontvang op f 3056.16, in uitgaaf op f 3006.37 (waaronder aan arbeidslooDen f 736), zoodat er een batig saldo was van f 49.79. In verband hiermede stelde het bestuur voor, 2 rentelooze aandeelen elk van f 25 uit te loten, wat dan ook geschiedde. Besloten w^rd, in Men de weersgesteldheid dit mocht -r-roorloven in het aanstaand seizoen, evenals in 1895, een kinderfeest te organi seert. Bij ce gisteren gehouden verkooping van cocsw van partijen v.,n 100, 50, 10 en 5 Heet. waren do hoogste pryzen f 45, f 23, ƒ5.90 en f 2 40de logste f 45, f 23, f 4 80 en /2.40. By Koninklijk besluit is de eerste oefeningstyd voor de miliciens der regimenten infanterie en vestingartillerie, die niet tot het blijvend godeelte bohooren, op tien maanden, in plaats van eén jaar, vastgesteld. In verband hiermede vertrekken de miliciens, die tu8scht«n 1 15 Maart 1897 z(jn ingelijfd, op 31 December a. s. met groot verlof, terwijl do overigen op den dag, waarop zy tien maanden onder de wapenen zyn geweest, in het genot van groot verlof worden gesteld. De Fransche mail met berichten uit Indië wordt hedenavond alhier verwacht. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Kage door den heer G. C. Van Dam, to Aarlanderveen. Voor de garnizoensbakkery te Amster dam werd gisteren aanbesteed de levering van 30,000 KG. harJe en 30,000 KG. zachte tarwe. Eenige inschryver was de heer H. H. Van Waveren, te Hillegom, ad f 11.19 voor harde tirrwe. Te Dordrecht werd Zondag een algemeene vergadering gehouden van de Provh.ciale Ver- etniging van gomeento-amttenartn in Zuid- Holland (burgemeesters, secretarissen en amb tenaren ter secretarie), waarin tot bestuurs leden worden herbenoemd de heeren S. R. Vaa Franck, te 's-Gravenhage, en A. L. T. Van Ewyk, te Monster, terwijl in de plaats van den heer J. C. Zaneveld, te Liss°, die als bestuurslid wegens drukke bezigheden bad b9dankt, benoemd werd de heor A. P. Tolk, van Aarlanderveen, nadat do heer Ver veen van Berkel, voor zulk een benoeming had bedankt. Tot afgevaardigde by het hoofd bestuur werd voor den tyd van zes jaren benoemd de heer L. P. Van der Heyden, te 's-Gravenhage, en tot diens plaarsvervaDger de heer J. L. Verveen, te Berkel en Rodenrys. Overeenkomstig bet advies van het bestuur werd besloten ton aanzien van de regeling der jaarwedden van burgemeester en secrota- rissen ten gevolge van art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156), voorloopig een afwachtende houding aan te nemen, doch werd den leden verzocht, om, voor zoo ver ieder hunner in zyn kring bekend was, opgave te doen aan het bestuur, van gemeentebesturen, Eerste Blad. EEN uitsluitend voor Wederom iets nieuws! Thans een voor stelling in den Schouwburg, uitsluitend voor de Abonné's van het Leidsch Dagblad. Dj Schouwburg op de Oude Vest is steeds een aantrekkelijk gebouw geweest; jammer, dat het slechts één ondeugd heeft: het ge bouw is iets te klein! Daarmede willen wy ni t zeggen, dat het daarom den grooten stroom van bezoekers niet altyd kan bevatten; gewooriiyk gaat dat wel. Maar het gering aantal zitplaatsen maakt het noodzakelyk, aangc-zien de onkosten altyd vry boog zyn, de pryz n niet lager te stellen. Daarvan zullen wy echter thans afwykcn! Wy hebben den leden van den Tivoli Schouw burg te Rottercara gevraagd, na de uitstekende beoordeeling van den heer Rós'ing in het Nieuwe van den Dag", alhier ook te geven: oud Hollandsch kluchtig biyspel van PIETER LANGENDIJK, in drie bedryven, waarin de beer Frits Bouwmeester de titelrol met groot talent vervult. Hrc-Iht Louwen is in Rotterdam, Amster dam, enz. met groot succes opgevoerd, doch hier ter stede nog nooit, en werd daarom door ods gekozen. Het zal worden gevolgd door: GRINGOIRE, Elyspcl in éón bedryf. Men heeft ons voorstel aangenomen, zoo lat a. s. Dinsdag 16 November de deuren van den Schouwburg voor onze Abonné's zullen geopend worden. En nu de pryzen, want deze zyn hoofdzaak. Zo moeten zyn: Loges en Baignoires 60 Cents. Part rre56 Galery25 Voor plaatsbespreking in Loges, Baignoires en Parterre wordt AO Cents extra berekend. Over het stuk en de critiek in ons r.ommer van morgenavond meer. In een der volgende r.ommers zal het Bewya worden afgedrukt, op vei toon waar van de kaarten aan ons Bureel, Doezastraat No. 1, kunnen worden afgehaald. Oflloiëelo Keauisgüvlugen. Vergadering van den Gemeenteraad vaa Leiden, op Donderdag 11 November 1897, des namiddags to 2 uren. runt-ou tor behandeling: 1°. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk leoraar in de Oude tulen aan het gymnasium. (280) Herhaaldeiyk kruisten zy ook het spoor van den raadsheer Knappert en de beide vroolyke broeders. Einddyk was men ook te gelyk- met hen op dezelfde plaats, toen zy juist hun laatste station haddon, om daarna langs den kortsten wog naar h6t noordelyk vaderland terug te keeren. De advocaat had ditmaal met zyn galanterie voor de jonge dame nog veel minder geluk dan by de eerste ontmoeting. Emma liet hom gevoelen,, dat juist hy eigeniyk de schuld was van haar ontstemdhbid. Waarom had by haar ook over gehaald haar kaartje in het atelier van den vreemden schilder achter te laten? De oorzaak van haar slechte luim vernam hy natuurlijk niet. Toen de reizigers klaagden, dat de schoone vacantie zoo snel ten einde gespoed was, zei zy tot den raadsheer, die zich niet genoeg over het frissche voorkomen zyner geachte nicht kon verheugen: „Ik wilde, dat mama besloot terstond met u op te breken en naar huis terug te keeren!" Dit gezegde kwam zoo luid voor dan dag, dat mevrouw Van Maren het bepaald hooren moest. Op zekeren voormiddag kwam Werner mededeelen, dat zyn schilderstuk dien morgen gereed was gekomen, en noodigde do dames plechtig uit het te bezichtigen. Vroeger had hy nog nooit den wensch uitgesproken, dat Elise zyn stille woning een3 wilde bezoeken. 2°. Benoeming van den tijdelijkon leeraar, bedoeld sub 1°. (2ö0) 3 Verzoek van J. Botennans, omtrent de demping van een gedeelte sloot langs den Hoogen liijndijk. (271) 4°. Suppletoiro staat van begrooting, dienst 1897, van het II. G. of Arme Wees- en Kinder huis. (273) 5°. Verzoek van A. Kapfeyn den Boumeester, om terugbetaling vaa schoolgeld, lager onderwijs. (272) 6°. Idem als voren van J. Haklcert (274) 7°. Idem als voren van D. A. Van Vuurcn, Iloogere Burgerschool voor Jongens. (268) 8°. Idem van het bestuur der 3-October-Veree- niging, om eene tegemoetkoming in de kosten van de uitvoeriug der KindercuDtate. (269) 9°. Idem van do Stooniboot-Maatsch. ,Carsjens"f om een gebouw te mogen plaatsen aan de Haven. (Hooimarkt). i'276i 10°. Idein van li. J. Slools en J. G. Rietbergen, ter bekoming van goedkeuring op bet door hen inged end stratenplan in verband met bet bouwen van woningen aan den Haarlemmer weg. (279) lln. Concept-verordening op de wateren in de gemeente. (257) 12°. .Staat van af- en overschrijving en rekening over 1896 van het College van Vrouwen Krnam- moeders. (270) 13". Bcgrootiug voor 1898 van de Bank-van- Leening (266) 14". Idem als voren van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (275) 15°. Verzoek van de firma P. Clos en Leembruggen, ter bekoming in eigendom van gemeentegiond in de Ververstraat. (278) 16°. Idem van het Bestuur der Vereeniging Vergunning," omtrent do w ijze van schattiug van ae localiteiten, alwaar sterke drank in het klein wordt verkocht. (277) Den gemeenteraad biedt de Commissie voor do Strafverordeningen een door baar ontworpen concept-verordening op de wateren in deze gemeente ter vaststelling aan. Hoewel de aan dit onderwerp gewyde be palingen, welke zyn opgenomen in het 5de Hoofdstuk van de thans nog gedeelteiyk gel dende Algemesne Politieverordening van den 6den November 1879. in het nieuwe ontworp een niet onbelangryke uitbreidinghebben ondergaan, beeft de Commissie zich tocb tot de regeling van het strikt noodzakeiyke bepaald. Ten gevolge evenwel van de veroetering van de groote vaart door deze gemeente 6n de daarmede samenhangende uitbreiding van den dienst der brugwachters, deed zich de behoefte aan verschillende bepalingen, zoowel de doorvaart der bruggen als nare bediening betreffende, dringend gevoelen. Deze zijn thans in de artikelen 11 tot en met 17 opgenomen. Voorts werd door de Commissie voldaan aan een reeds lang gekoesterden wensch der 8chaatseDryder8, door verschillende bepalin gen, meer in het byzonder den y^Ioer be treffende, in onze politie-verordening op te nemen. Wel zijn reeds de meeste bepalingen van de Verordening op de Straatpolitie, b)y- kens art. 108 dier verordening, op den ysvloer toepasselijk, maar behalve deze bepalingen, die meer de openbare orde in het algemeen raken, bestond nog bovendien behoefte aan eene regeling, den ysvloer in het bijzonder betreffende, welke eensdeels het zonder nood zaak vernielen van den ysvloer zou verhoeden, en anderzyds den schaatsenryders onbelem merd gebruik van de openbare ysbanen zou waarborgen. Aan dat onderwerp zyn dan ook nu de artikelen 27 tot en met 33 gewyd. Nu scheen de verklaring daarvoor gegeven: hy had willen wachten, tot hy haar een waardig werk zyner hand toonen kon. Zonder omwegen gaf zy haar vreugde over de uit- noodiging te kennen en beloofde, dat zy reeds dien namiddag komen zou. Dat had hy zoo verondersteld. Alles was voor haar gereed, verzekerde hy glimlachend; zy moest alleen maar beloven, niets anders te zieif dan de scbildery. Emma klaagde over hoofdpyn. Daarna wilde zy haar wegblyven veront schuldigen. Doch haar moeder verklaarde nu, dat alsdan de gebeele wandeling achterwege moest blyven. Dat wilde zy toch niet op haar verantwoording hebben. Alzoo stegen de drie bekenden nu de bergen op. Werner was in de vroolykste stemming. Hy reikte mevrouw Van Maren den arm en leidde haar langs de gemak- kelykste wegen naar de hoogte. Emma volgde alleen, met een kleine teekenportefeuille in de hand, en nam weinig deel aan het gesprek. Op de weide, niet ver van de villa, vroeg zij verlof te mogen achterblyven om het huis met zyn omgeving te teekenen; den terug weg zou men niet op haar willen wachten. De schilder koos haar de gunstigste plek naast een grooten steen uit, die de map kon ondersteunen, en gaf haar aanwyzingen, hoe zy het blad vóór zich moest nemen. Haar moeder sprak niet tegen. Aan de deur stond de oude Ursula met haar kleinzoon, beiden in Zondagsgewaad. Zy snelde, nadat zy de dame begroet had, vooruit in huis en opende een kamer juist boven het atelier. Ze was geheel nieuw, maar in den smaak van het oud leerei: behaugsel, van het stukadoorwerk aan hit plafond en van den parketvloer gemeubileerd. Op een met h6t fijnste linnen gedekte tafel in het midden waren drie couverts van bont porselein neergezet; eenige flesschen wyn en schotels met koude spyzen stonden er op, tot gebruik maken uitnoodigend. Elise trad naar het venster en beschouwde van daar het uitzicht. „Als ge het goedvindt," sprak zy, „dan gaan we niet eerder aan tafel in geval deze disch werkeiyk op ons wacht ▼óór Emma met haar schets gereed is en ons volgt. Allereerst verlang ik er naar uw schilderstuk te zien, daarin is myn dochter my vóór geweest-, en voor ik het verzuimde heb ingehaald, is zy terug. Daarna mogen wy ook een wandeling om het terras niet achterwege laten; het uitzicht hier van de halve hoogte is betooverend." Ton teeken, dat hy haar begrepen had, knikte hy haar toe en geleidde haar, zonder iets te antwoorden, naar zyn werkplaats. Ook deze had een ander voorkomen gekregen. De spinnewebben waren uit de hoeken wegge vaagd; gordynen van fijne stoffage hingen in bevallige plooien aan vensters en deuren; ec-nige schilderyen in vergulde lysten sierden den wand; de studies waren netter gerang schikt, en vóór den ezel noodigde een kleine canapé tot zitten uit, om het nieuwe werk meer op zyn gemak te beschouwen. Over het stuk op den ezel was een groen gordyntje gehangen. Hy verzocht „mevrouw" plaats te nemen en trok toen het omhulsel weg. Een uitroep der biydsto verrassing loonde hem. Deze betrof niet het onderwerp, dat zy reeds uit de beschryving kende, doch de levendige werking van het geschilderde. Haar bevredi ging daarover sprak zy met zóó warme geest drift uit, dat aan de oprechtheid harer mee ning geen twyfel kon overblyvon. Daarop volgdon eenige minuten van stille aanschou wing, on toen had het oog zooveel beminnelyke motieven gevonden, dat de mond nu niet langer eon levendigen byval voor de afzon dei lyke deelen der compositie verzwygen kon. Werner was aanvankelyk naast den ezel blyven staan; zoo kon hy het best op haar gelaat den indruk van zyn werk aflezen. Thans echter was hy reeds lang een schrede naar voren getreden en bad, terwyi hy haar verklaringen bevestigde of voltooide, de par- tyeD, waarop zjj betrekking hadden, met de hand aangeduid en begrensd. Hoe meer de schiliery haar boeide, des te meer hield ze ook hem bezig. Hy deed ze in alle figuren weder in zich en voor haar ontstaan, en plaatste zich daarna op eenigen afstand er van achter de canapé, als het ware om nu zelf na te zien, of hot gelukt was. Hy leunde daarby op den rug van den zetel en raakte haar schouder aan. Het bloed stroomde warm door zyn aderen naar het hart. „Wat ik niet het minst bewonder," zeido zy, nu eens op het schilderstuk, dan weer met een bekooriyke wending van het hoofd half Daar hem omziende, „is een omstandig heid, die slechts door uw meest verlrouwdo vrienden gewaardeerd kan worden." „En die isvroeg hy gespannen. „Wie den treurigen toestand kent, waarin welke niet hebben besloten tot verhooging dtr jaarwedden van burgemeester en secreta ris met '/3 der tegenwoordige jaarwedden. Hierna volgde een inleiding over art. 25 van bet Burg. Wetboek door den heer J. M. Bouscholte, ambtenaar ter secret ari) te 's Gravenhage, waarover zeer veel debat ont stond, en bespreking van verschillende admi nistratieve onderwerpen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd 's-Gravenhage aangewezen. Van het „Nederlandsch Volksli-doren- boek'' is een kleine, éénstemmige, goedkoope uitgaaf verschenen, bevattende 84 liederen zonder 'oegelei ing in noten en cyferschrift. Deze uitgave zal er veel to3 by kunnen dragen de liederen ook in die kringen te ver spreidon, waar men zich de luxe van een klavier niet kan veroorloven en waar zy het meeste nut kunnen stichten Met ingenomen- hei 1 begroeten ook wy dus deze bewerking. Toen dr. J. A. Beyerman te Groningen Zondag aan zyn gemeente bekend maakte, dat hy het beroep naar de Remonstrantsch, Gereformeerd.) gemeente te Amsterdam had aug-nomen, deelde hy tevens mede, dat by echter tot Paschen te Groningen denkt te blijven. De minister van kolonën, die gister ochtend te Utrecht tegenwoordig was by de beproeving van 4 oxcayatours in de fabriek v.»n de firma Smulders voor Je werken in de Solo-vallei, hoeft na zyn terugkeer in Den Hsag gistermiddag aan zyn depaitemei t ont vangen den gep. luitenant generaal Vetter. Het onderhoud van don micister met den afgetreden legercommandant in Indië duurde geruimei tyd. Volgens een circulaire, gericht aan de deelhebbers in het waarborgfonds ten behoeve der internationale tentoonstelling van bakkery en kokery, in 1898 te Rotterdam te houden, zal deze niet kunnen aoorgaan, daar B. en Ws. van Rotttrdam, ook zelfs tegen betaling, do beschikking over gemeentegrond geweigerd hebben, daar volgens B. en Ws. geenerlei voordeel, maar wel nadeel vervracht wordt. Het waarborgfonds was reeds tot f 17,000 geklommen, terwijl uit het buitenland 7ele aanvragen om plaatsruimte waren ingekomen. Het „Ilbld." deelt mede, dat do regeerin gen van Denemarken, Duitschland er. Oosten rijk Hongarije zich bereid hebben verklaard toe te treden tot het op 14 November 1896 te 's Gravenhage onderteekende tractaat om trent internationaal procesrecht, en dat zy nog deze week het protocol daartoe zullen onderteekenen. Te Arnhem is gisteren by hot examen voor apothekersbediende geslaagd mej. A. M. Honig, geb. te Koog aan de Zaan. Naar gemeld wordt, is door bet bestuur derHollandscheIJzeren Spoorweg-Maatscoappy by den minister van waterstaat weder een plan ingediend voor een nieuw station te Haarlem, dat naar den Raad van toezicht op de Spoorwegen is verzonden en te zyner tyd ook om advies by het gemeentebestuur kan worden verwacht. 24 ingezetenen der gemeente Utrecht gy u volgens uw eigen schildering tot vóór korten tyd bevondon hebt, het gevoel van troostelooze verlatenheid, dat uw stemming moet beheerscht hebben, dio zal uw moed bewonderen, zulk een vroolyk onderwerp te kiezen, en uw bekwaamheid om dat zoo echt humoristisch uit te voeren. Dit contrast is niet gemakkelyk voorby te zien." „O zeker I" antwoordde hy, zich voorover buigend, zoodat hy haar profiel zien kon. „Het is ongetwyfeld een zeer verklaarbare dwaling, dat de mensch en de kunstenaar op het oogenblik der schepping dezelfde persoon zyn, maar toch oen dwaling. In eiken kunstenaar ligt niet alleen een bepaalde hoeveelheid kun nen, maar ook een bepaalde vorm van aan schouwing, waarin hy in staat is iets voort te brengen. Hy geeft ze zich niet - zy zyn in hem; zy beheerachen en dwingen hem onder hun wet. Voor hem bestaat slechts de keus zoo voort te brengen, als de voor waarden hem door de natuur zyn voorge schreven, of in 't geheel niet voort te brengen. "Wel is een storing in zyn rein menscbelyke gevoelens denkbaar, die elke aandrift tot scheppen wegneemt dat is een ontzettende toestand, die ook my niet vreemd geolevin is maar wanneer op deze storing geen ver woesting volgt, dan wordt ook elk kunst matig voortbrengen een bevryding van den angst en nood in de stemming, die den mensch neerdrukt, en licht gebeurt het, dat hy juist naar een tegenstelling streoft om des te ge- makkeiyker met zichzelven in vrede te zyn," Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1