gevestigd, met een totaal van 4402 leerlingen. Twaalf scholen zyn internaten, waar niet alleen onderwijs, maar ook huisvesting, voediDg en kleeding gratis verstrekt worden. De katholieke bevolking van Indiö bedroeg met inbegrip der militairen 49,072 ziölen. Tot tijdelijk leeraar in de wiskundo aan het gymnasium te Groningen is benoemd de heer J. C. "Willervanck, phil. cand. aldaar. Uil Aal ten wordt gemeld, dat de heer Victor De Stuers voor twee jaar door een iDgeztteno dier gemeente opmerkzaam ge maakt werd op hc-t oude, i.i Gothischen stijl opgetrokken kerkgebouw aldaar, thans van do Herv. Gemeente, en op de dacrin o t.'ekte muurschildering. Na een bezoek van den referendaris, heeft de rijksopzichter, de heer Muller, het gehotlo gebouw in alle details opgenomen, gometen en in teekening gebracht. D3 minister van binnenlan ische zakon heeft nu /5000 op de begrooting aangevraagd en wil zulks oog twoo jaar herhaltn, om het gebouw te rovtaureeren. Het kerkbestuur zou hiervoor f 7000 over hebben. Da teekonacademie „Minerva" te Gro ningen zal 9 November haar eeuwfeest vieren. Dj burgemeester van Arnhem, jkr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst van Nijevelt, heeft met een zeer vleiend schrijven, namens H. M. de Koningin-Regontes, een zeer goed gelykead portret van H. M. do Koningin ont vangen, ter herinnering aan het bezoek aan die gemeente op 28 Augustus 1.1. Het portret draagt de handteekening van Koningin Wil- holmina, met bijvoeging van den datum, en is gevat in sierlyka lyst. Read8 bij do audiëntie, die H. M. de Koningin- Regentes tg het bezoek van 16 dezer aan autcriteitaa gaf, aotving do borgemeestc-r, naast de dankbetuiging voor de hartelijke ontvangst van Arnhems ingezet- nen, do tos- z gging van dit vorstelijk geschenk. In eone tj Leeuwarden, onder het voor zitterschap van den heer R. Bloembergen Ez., gehouden vergadering van de vaste commissie voor de feestelijke viering van den ver jaardag der Koningin is besloten, den aan staanden verjaardag op bijzonder luisterrijke wijze te doen \ieren. Op het programma koenen de volgende nummers voor: Schoolfeest voor de leerlingen van alle scholen, zoowel bijzondere als openbare, en van de bewaarscholen, ont haal van de verpleegden in de gestichten van liefdadigheid; volksfeesten; avondfeest; ver siering van de stal op verschillende punten. Het stoomschip „Kon ngin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap del Armi 30 October; de „Pondo", van Am sterdam en Londen naar Dehgoabaai, vertrok 28 Oct. van Lis Palmas; do „Veendam" vertrok 30 Oct. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Reichstag" vertrok 30 Oct. van Amsterdam naar Oost-Afrika; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Oct. te Camaran; de „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 31 Oct. te Southampton. Valkenburg: De Raad dezer gemeente heeft aan den heer "W. C. MaarlevelJ, onder wijzer aan de openbare school, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend tegon 1 Dec. a.s., wegens benoeming te Hellevoetsluis. Ter voorziening in de vacature hebben zich irio sollicitanten aangemeld. Uit de „Staatsconrant". Kon. besluiten: Benoemd tot ambtenaar van bet openbaar ministerie bij de kantongerechten in bet arrondissement Tiel, voor de kantons Tiel en Geldermalsen, ter standplaats Tiel, mr. H. li. A. Sluis, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advo caat on procureur te Meppel; tot rechter-plaats- rervangei in de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden: mr. J. Tjebbes, advocaat en notaris jtldaar, en mr. C. Beekhuis, advocaat en procureur, Ibans kantonrechter-plaatsvervanger aldaar; tot bargemeester der gemeente DeWorkcn en Sleeuwijk, C. P. C. baron Mulcrt. Verleend eervol ontslag als directeur en leeraar aan de Krjks-hoogere burgerschool te Winterswijk aan R. E. Do liaan. Verlengdden duur van de detacbeering bij de landmacht in Wcst-Iiidië van den officier van gez. 2de kl. J. E. Muschart, van iet personeel van den geneeskundigen dienst dor landmacht, met drie maanden en alïoo nader bepaald op driejaar en drie maanden. Overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indiö, de 2de luitenant J. P. Weegewijs, van het 1ste reg. inf., met bepaling, dat de ancienuiteit van dien officier, als 2de luit. der infanterie b:j genoemd leger, zal rekenen van de dagteckening van genoemd besluit. BaUenlandsche zaken De heer A. Piebl, benoemd totconsul dor Nederlanden te Amoy,buiten bezwaar van '8 lauds schatkist, is in die hoedanigheid door de Giineesche regeering erkend. Marine. De luitenant tor zee 2de kl. J. F. Nyland, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip .Kortenaer", wordt met 4 November a.s. op non- activiteit gestold en vervangen door den luitenant ter ree 2de kl. A J. Klevnenberg. Politietoezicht. Het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee zal tot 1 Maart 1898 worden uitge oefend door Hr. Ms. schoeners Zeehond" en .Dolfijn", Hr. Ms. schoener .Argus" wordt met 1 November a.s. aan bedoeld politietoezicht onttrokken. •Justitie. Bjj het afdeelingsondc-i702k der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting voor het dienstjaar 1898, verklaarden verschillende leden het optreden van dezen minister van justitie met ingenomenheid te hebben begroet. Een ander deel gaf te kennen, dat de groote soberheid van de Troonrede, voor zooveel betreft het departement van justitie, hun aandacht had gttrokken. Enkele leden spraken dezelfde gedachte met meer nadruk uit en zeiden, door den inhoud der Troonrede teleur gesteld te z(jn. Evenals ten vorigen jare gavon sommige leden den wensch te kennen, dat in de Memorie van Toelichting bjj dit hoofdstuk der begroo ting zou worden opgenomen oen overzicht van den stand van den wetgevenden arbeid ondor het departement van justitie ressor- teerend. Een gedachtenwisseling werd govoerd om trent do wtfze, waarop het best tot herziening onzer wetboeken ware te geraken. In één afdoeling waren leden, die opkwa men tegen ait. 136 van het B. "W., welk voorschrift huns inziens iadruischt tegen vrij hei! van geweten. Gewezen werd op de achtcr.-tolling dor vrouw, zoo van de gehuwde als van de ongehuwde, in het burgerlijk recht. Met nog mear klem werd aangedrongen op spoedige herziening van de bepalingen, regelende het vermogensrecht der gehuwde vrouw. Gevraagd werd of het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het B. W. omtrent de vaderlijke macht en do voogdij en de daarmede samenhangende artikelen weder wordt ingediend. Gaarne vernam iren of het wetsontwerp betreffende de geldoelegging van minderjarigen en onder curateelj gestelden gereed is, en of deze ministor van justitie voornemens is het in to dienen. De vraag werd gedaan, of een wetsontwerp tot regeling van de stichtingen kan worden te gemoet gezien. In meer dan een afdecling werd de nood zakelijkheid betoogd van regeling van het arbeiderscontract, zoomeie herziening van het tweede bo.-k van het W. v. K. betreffende het zeerecht en wettelijke regeling der naam- looze vennootschappen. Sommige leden, die van de installing van een handelsregister hsil verwachtten tot ver mindering van de flesschentrekkery, spraken de hoop uit, dat de Minister zyne aandacht aan dit onderwerp zou wijden. De wonectaelyk'heid van wederinvooring der doodstraf werd op do bekende gronden bepleit en bestreden. Met ingenomenheid hadden alle leden in de Troonrele gezien, dat de Regeering dit jaar een wetsontwerp zal aanbieden tot betere berechting van kinderen en jeugdige personen. De voorstanders van lijfstraffen wenschen deze ook bedreigd te zien bjj kleine strafzaken. Wijziging hetz\j van art. 453 W. v. S. of van art. 266 W. v. Strafv. (betrokking heb bende op de optnbare dronkenschap) werd dringend noodzakelijk geacht. In de meeste afdeelingen gingen stemmen op om aan te dringen op eeD geheele her ziening of op verbetering van verschillende gedeelten van bet Wetboek van Strafvordering. Gevraagd werd 's Ministers oordeel omtrent de voorwaardelijke veroordeeling en aange drongen op uiibreiJing van art. 375 W. v. Straf vordering, betrekking hebbende op revisie van strafvonnissen. Opnieuw werd door velo leden de nood zakelijkheid betoogd van meerdere beperking der preventieve hechtenis en van grondige hervorming op dit stuk en aangedrongen op vlugger inzending van processen-verbaal door hulp officieren van Justitie (burgemeesters) bjj ontdekking van een strafbaar feit, opdat verdachten niot noodt loos langer worden ge vangen gehouden. Snellere berechting van overtredingen werd door velen wenscheljjk geacht. In ééne afdeeling waren leden, die, vooral nu bjj liet strafproces in de voorloopige infor mation en de instructien ge6n verdediger wordt toegelaten, stenographiscfa verslag van de verklaringen van getuigen en verdachten nood zakelijk achtten. Eenige leden verklaarden met leedwezen gez en te hebben, dat bjj overtreding van som mige wetten veelal zeer geringe straffen wor den opgelegd. Herziening der afstandstarieven, zoowel in burgerlijke als in strafzaken, kwam wensche ljjk voor. In de meeste afdeelingen waren leden, die een Rjjkswet verlangden tot het verbieden der bordeelen. De erkenning van verëenigingen krachtens de wet van 22 April 1855 levert, naar som migen meenden, in de practjjk weinig nut en werkt somtjjds verkeerd. Aangedrongen werd, door sommige leden, op een wetsontwerp tot beteugeling van het venten van gedrukte stukken op do openbare straat Gevraagd werd of wel streng de hand wordt gehouden aan de wet tot regeling dei toelating en uitzending der vreemdelingen. Herinnerd werd aan hetgeen voor eenige maanden naar aanleiding van de Zondagswet te Haarlem is voorgevallen. Herhaald werd de aandrang tot verscherping en betere toepassing der toterwet. Gevraagd werd, of de minister vcornemens is een wetsontwerp in te dienen tot het tegen gaan vaD vervalsching van levensmiddelen. Aangedrongen werd op eene wet, rogelende het onderzoek naar de zeewaardigheid en veiligheid van zeeschepen en op uitbreiding der schadevergoedingen bjj onteigening. Wjjziging werd verlangd omtrent den afkoop van tienden. Betreffendo het notariaat werden verschil lende punten ter sprake gebracht. Van meer dan één zjjde werd verzekerd, dat de vermindering der mutatierechten op een aantal plaatsen slechts voor een doel aan het publiek is ten goede gekomen. Geklaagd werd, dat er in de laatste jaren te voel notarissen zjjn aangesteld. Eindeljjk wozen sommige loden op den langen tjjd, dien candidaat-notarissen tegen woordig moeten wachten, alvorens een plaats als notaris te kunnen erlangen. Aangedrongen werd op openbare aanbe stedingen ten dienste van het departement van justitie. Iö alle afdeelingen werden inlichtingen ge vraagd betreffende de toepassing der Vreem delingenwet inzake de Duitschys K. Giller en L. K. Kronautr. In de tweede plaats zou men wenschen te vernemen of g g ood zjjn de klachten van een ingezetene van Groningen H. Hejjkens, omtrent do behandeling, waaraan bjj heeft blootgestaan na zjjn arrestjt'o, tor zake van een misdrjjf, waarvan hjj t n onrechte was verdacht. Het derdo feit betrof de veroordeeling van de drie gebroeders Hoogerhuis, die thans de hun opgelegde gevangenisstraf ondergaan en wier onschult door velen in de streek, waar zjj wonen, wordt volgehouden. Dienaangaande werd op den voorgrond gesteld, dat de Kamer uit den aard der zaak i.iet eene overtuiging kan hebben, noch ook op ecnigerlei wjjze zich eene overtuiging kan vormen omtrent de schuld of de onschuld van de veroordeelden. Allerminst wenschte men dan ook uit te gaan van de onderstelling, dat hi r oene rechterlijke dwaling zou hebben plaats gehad. Maar waar de mogelijkheid eener dergelijke dwaling niet is uitgesloten; waar in het openbaar verklaard wordt, dat men zich van de onschuld der veroordeelden overtuigd houdt, vyaar drie anderen met namen genoemde personen als de daders van het misdrjjf zjjn aangeduid, waar als gevolg van een en ander een agitatie in den lande is ontstaan onder den drukkenden twjjfel, dat misschien drie onschuldigen gevan genisstraf ondergaan daar scheen de vraag gewettigd, of het niet mogelyk ware in deze zaak meer licht te ontsteken. Men zou den minister erkentelijk zijn voor alle inlichtingen, die by zou verstrekken. Meer in het by zonder wenschte men te vragen: Is het waar, dat bjj - de justitie een klacht is ingediend tegen een persoon, die drie anderen dan de veroordeelden in het openbaar zou hebben aangewezen? Is er niet aan gedacht, tegen de drie personen, die later als de dader6 zjjn aangeduid, eene vervolging ter zake van hetzelfde feit in te stellen D.ze vragen werden niet gedaan om aan de justitie zijdelings een verwjjt te maken, maar uitsluitend om te trachten een middel te vinden, om deze zaak, zoo noodig, opnieuw grondig te onderzoeken. Gemeenteraad van Alkemade. Tegenwoordig 10 leden, namelijk do beeren H. Bakker, T. Elstgeest, J. Van der Voort, C. Straat hof, A. Los. M. Oosthoek, J. J. Van der Meer, A. J. Van der Zon, C. Van Rijzen en H. Van der Poel Afwezig de heer T. Nigten. Voorzitter: de burgemeester F. H. Van Wichen. Na mededeeling en voor kennisgeving aanneming van verschillende stukken wordt in behandeling genomen het door B. en Ws. opgemaakte supple toir kohior wegons H. O., dienst 1897, met 3 contribuabelen .en een totaal bedrag van ƒ4.00; zullende dit ter goedkeuring aan Heeren Gep. Staten warden ingezonden, en wordt de invordering bepaald in een termijn, binnen zes weken ua de dagteekening der goedkeuring- Voorgenomen het door 13. en Ws opgemaakt suppletoir kohier wegens honden belasting, dienst 1897, met 3 contribuabelen en 1 hond der lste kl., en 2 honden der 2de klasse, met een totaal be drag van ƒ2.50. Behandeld 17 reclames tegen aanslagen in den H. O. over 1897, van welke aan drie algehcele ontheffing en aan 14 vermindering is verleend. Verzoek van den brugwachter P. v. Leeuwen te N.-Wetering om eene o vei jas voor nachtdienst, op welk verzoek met algemeenc stemmen gunstig is beschikt. Voorstel van B. en Ws. tot het aanschaffen van 40 nieuwe schoolbanken, 4 boweegbare borden, 2 kastjes en 2 tafeltjes, allo9 in overeenstemming met bet meubilair der schoollokalen, in de overige afdeelingen der Gemeente, wordt met algemeone stemmen aangenomen. Voordracht van B. en Ws. tot het toekennen van 40 vergoeding aan het hoofd der school te Nieuwe-Wetering voor het afstaan van een stukje tuingrond ten behoeve van^den bouw der nieuwe school. Wordt mede algemeen goedgekeurd. Voordracht van B. en Ws. tot het verleenen van gratificatiën aan de Rijks veldwacht, als belooning van surveillance gedurende dekermis. Aangenomen. Voorstel van B. en Ws. tot het aanleggen van een pnardenspoor in den gemeenteweg van af den Zijldijk tot aan de Langebrug nabij de zoogen. Weeswoning in het Lageland, wat na eenige dis cussie met alg stemmen wordt goedgekeurd. Voordracht van B. en Ws. tot verkoop van eenige Toerende goederen, eigendommen dezer ge meente, als: een oude brandspuit met zuigpomp, oud ijzeren hek en diverse goederen, die van geenerlei nut of dienst voor de gemeente kunnen zijn, waartoe do Raad met algemeene stommen B. en Ws. machtigt Voorstel van B. en Ws., om aan den ambtenaar ter secretarie, den heer A. J. De Ridder, uit de tijdelijk vrijvallende jaarwedde van den 2den ambte naar van af 1 Aug. j.L tot 1 Jan. a.s. eene grati ficatie toe tc kennen, berekend teg<?n ƒ100'sjaars, welk voorstel tot eene volgende verg. wordt aangehouden. Hierna komt aan de orde de begrooting voor 1898, den Raad aangeboden in de verg. van 7 September jl., waaromtrent geene algomeene be schouwingen worden gehouden en welke na artikols- en hoofdstuks gewrjze behandeling aan inkomsten en uitgaven wordt vastgesteld op een gelijk bedrag van ƒ32.76324, met bepaliüg, dat die aldus aan heeren Gedeputeerde Staten ter goedkeuring zal worden ingezonden. Bij de betrekkelijke behandeling der begrooting werden teven9 behandeld: lo. Een verzoek van den ambtenaar ter secretarie, den heer A. J. De Ridder, om vorhooging zijner bezoldiging, omtrent hetwelk door den Voorzitter wordt voorgesteld de jaarwedde met ingang van lo. Januari 1898 met 100 te verhoogen, en alzoo te stellen op ƒ600, wordt over het algemeen door den Raad niet zeer gunstig opgenomen. Na door den heer Oosthoek bestreden en door den Voor zitter vordedigd te zijn, wordt op voorstel van den heer Van Rijzen met 9 tegen eene stem besloten het desbetreffende voorstel, evenals een voorgaand omtrent genoemden ambtenaar, tot eene volgende vergadering aan te houden. 2o. Een voorstel van den Voorzitter, om den twee aanplakkers eene jaarlijksche belooning van ƒ10 ieder toe te kennen, wordt met algemeene stem men verworpen. Een daaruit vloeiend voorstel van den heer Straathof, om ieder 5 toe te kennen, wordt daarop unaniem goedgekeurd. 3o. Bij volgn. 110 wordt met algemeene stem men besloten, B. en Ws. te machtigen, uit dezen post aan te schaffen een portret van H. M. Koningin Wilhelmina van -f /"50, om te worden opgehangen in de Raadzaal dezer gemeente, en verder daaruit aan de schoolbesturen of school hoofden in deze gemeenfe beschikbaar te stellen voor feestviering der schoolkinderen voor een bedrag van ƒ0.30 per schoolgaand kind, een en ander bij gelegenheid van het Inhuldigingsfeest vau H. M. Koningin Wilhelmina in 1898. Waarna geen der leden verder iets wenschende te bespreken en niets meer te bohandelon zijnde, de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijks afkondiging van 24 Oct. C. v. d. Linden jra. 36 j. en J. v. d. Leek jd. 32 j. A. Feenstra jm. 32 j. en F. Bleoker jd. 31 J. W. Mark jni 21 j. on J. v. d. Worm jd. 24 j. li. Dijkman w. eu P. J. Planjer jd. 24 j. J. N. Van Engelenburg jm. 43 j'. en C. J. Van Duyneveldt jd. 38 j. C. G. v. d. Voorst jm. 26 j. en M. C. Smit jd. 26 j. W. v. d. Wijngaard jm. 21 j. eu S. Lens jd. 20 j. J. W. v. Ovo6t jm. 24 j. en J. Den Os jd. 26 j. K. De Bruyn jm. 25 j. en P. Ketting jd 18 i. J. D. De Hoog lm. 26 j. en H. J. Beumer jd. 26 j. i. EL Heenk jm. 33 j. en C. N. Oostveen jd. 34 j. ALKEMADE. Geboren: Alida Helena, D. van W. Hoogenboom en G. Akerboom, Petms Heudrikus, Z. van W. Kerkvliet en P. Tark. Johannes, Z. van C. Vreeken en M. C. Boele. Klazina Christina, D. van N. L. Rodewijk en M. A. Van der Geest. Ondertrouwd: A. M. Conim, jm. 29 j. alhier, laatst te Uithoorn, en W. J. Van Gendt, jd. 24j. alhier, laatst te Woerden. Gehuwd: J. Tnkker, jm. 24 j. alhier, en P. Vogelaar, jd. 22 j., te Nieuwer-AmsteL C. Horsman, jra. 25 j-, van Haarlemmermeer, en G. Boesveld, jd. 19 j. alhier Overleden. A. C Hoogstraten, 54 j.,pastoor te Rijpwetering. G. Van Veen, 11 m-, Z. van G. Van Veen en M. A. Van Wieringen.M, Van Hameren, 12 j., D. van L. Van Hameren en C. Van Braak. NIEUWKOOP. Bevallen: H. C. Van Diemen geb. Kromwijk Z. D- De Rooy geb. Sloof Z. OUDSHOORN. Bevallen: G. P. Ronwendal geb. Van der Neut Z. G. Vis geb. Van Dijk levenl. Z. OEGSTGEEST. Overleden: A Van der Meij, 76 j-, gehuwd met G. De Mooij. TER-AAR. Bevallen: A. Lek geb. KeijzerD. E. Van der Hoorn geb. Kleyn Z. C. S. Angenent geb. Verburg D. Overleden: J. Sander, wednr. van J. Nienw- land, 62 j. VOORHOUT. Geboren- Hendrikus Johannes, Z. van A- Van Rijzen en C. Dames. Martha Cornelia, D. van C. Westerbeek en G. Hoogstraten. ALFEN. Bevallen. M. M. Van der Groef geb. Bouterse D. W. Haak geb. Van Eijk, D. Gehuwd: J. Blonk jm 24 j. en M. Sprayt jd. 22 j. BODEGRAVEN. B e v a 11 en: G. Middelman geb. Dombarg D. C Lammers geb. Van Es D. Z. Ï3eijen geb. Beijeman Z. HILLEGOM. Ondertrouwd: W. Van Honten en G. A. Bakker. G. J. Van Schravendjjk en M. Colijn. Gehuwd: S. L Staats en E. Heemskerk. Bevallen: A.M. Lommerse geb. Klijn Z. H. Krurjff geb. Eisingb D. Overloaen: E. Blankwater 42 j. NOORD WIJK. Geboren: Maartje, D. v. H. Klinkenborg en L. Van der Niet. Jacoba, D. v. C. Warmenhoven en W. Mooijekind. Frederik Nicolaas, Z. en Cornelia, D. Van C. Verloop e£ G. F De Witt. Ondertrouwd: J. Bnsscher en A.DeGrootNd. H. P. Roerado en A. Caspors Pd. Overleden: W. G. Van Abswoude 28 j. L. Van der Meer 77 j., geh. met A. Van Rhn. F. N Verloop 2 d. r. Van den Haak, 74 j., gehnwd met G. Eigenbrood. Gemengd Nieuws. Do jager P. Hoogenboom, te Roelof-Arendsveen, had dezer dagen het geluk op één morgen twee grijsbruine otters te dooden. De eene, lang 1.04 M., woog 7 KG., en de andere, 94 cM. lang, had een gewicht van 4'/2 KG. Genoemde jager, die reeds een aaozienlyk. aantal dezer vischroov6rs het licht heeft uitgeblazen, had wel gewenscht, dat dit tweetal een week of wat gewacht had met onder zijn schot te komen. Het bont zou dan eene hoogere waarde hebben. By het fraaie weder van gisteren kwam een met tal van passagiers beladen pleizierboot uit Rotterdam te Schevenïngen zóó dicht onder den wal, dat men van het strand duidelijk de zich aan boord bevindende personen kon onderscheiden. Uit den gemeenteraad van Haar lemmermeer. De discussie loopt over de plaatsing van een arrestantenhok in de buurt Nienw-Vennep; de heer Biesheuvel acht dat miüder noodzakelijk, daar een dergelijk hok, aan de Lijnden geplaatst, toch ook zelden gebruikt wordt. Dat geeft het raadslid uit die omgeving, den heer Lammerts, aanleiding het volgende ts zeggen over den veldwachter, aan de Lijnden gestationneerd: „Do veldwachter is onbekwaam menscben op te pakken; nog onlangs was hy zoo dronken als een kanon bij Eiken en bang voor zijne vrouw om thuis te komen. By eene andere gelegenheid, toen zijn hulp werd inge roepen, kon de veldwachter gaan noch staan. Hij heeft evenveel ontzag als eene groenten- vrouw voor een rotten appel." (Tel.) Uit s - G r a v e njh a g e schrijft men: In verband met het eenige dagen geleden voorgekomen feit, dat in den Haarlemmermeer polder bij de Ljjnden Rykstelephoonkabels doorgekapt en een kokerpaal ontgraven is, verdient 't de aandacht, dat de intercommunale telephoondraden, welke sedert 1 October j. 1. een onderdeel uitmaken van het algemeen Rijkstelegraafnet, tevens gebezigd worden voor het overseinen van telegrammen. Als dijkgraaf en heemraden van den Haar lemmermeerpolder niet vreemd zijn aan het gebeurde by de Lynden, dan heeft bedoeld polderbestuur vermoedeiyk gemeend eene rechtmatige handeling te doen verrichten en zich beroopen op het meer dan eens betwiste punt, of de telophoon wel valt onder de telegraafwet van 1852. Als echter het Ryk zjjn telephoondraden vóór 1 Oct. j. L, eigendom van de Bell- Telephoon-Maat8chappi), thans ook gebruikt als telegraafdraden, dan stelt ieder, die daaraan schade toebrengt, zich daardoor bloot aan eene strafvervolging volgons art. 351 Wetboek van Strafrecht, hetwelk eene gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren bedr igt. De Hooge Raad heolt in 1892 r^eds beslist, dat telephoonleidingen beschermd worden door de bepalingen van vermeld art. 351. De Haagache sportliefhebbers, die reeds jaren lang de Maliebaan als de ge schiktste pliats beschouwen, waar zy des zomers hun cricket en 's winters hun voetbal kunnen spel n, hebben een kleinen wrok gehad tegen de landbouwtentoonstelling. Ten minste t-.gen hare gebouwen, die hun een groot deel van het seizo-n belette de wickets daar ter plaatse te planten. Toen de tentoonstelling eenmaal geëindigd was, werden natuuriyk muziek en ververschingstent en tentoonstel lingegebouwen weggebroken. Maar de schut ting bljef den voetballers een doorn in het oog. Deze werd maar ni6t afgebroken en men sprak er Z3lfs van n onze tyden van requesten) den minister van financiën een verzoekschrift te zenden, de schutting te laten wegnomen. Maar van het request kwam niet. 't Was daarenboven de vraag geweest, of het iets had geholpen. Gistermiddag besloten de jonge sportlieden zichzelf rocht te verschaffen. Zy brachten een houten hamer mee en sloegen een gedeelte van de schutting neer. Daarop werden de planken met wat pek bestreken en het publiek, dat tegen halfvyf uit de teut in het bosch langs de Maliebaan naar huis wandelde, werd op een auto da-fé onthaald, die, hoewel be scheidener, met den brand der Arnhemsche tentoonstelling kon worden vergeleken. Eenige soldaten der wacht in het Bcsch bluschten het brandje, terwyi eenige agenten een soort klopjacht in het Haagsche Bosch organiseerden en een drietal der baldadige knapen, die een beetje al te ijverige sport beoefenaars waren, te pakkon wisten te krygen. Men is nu in Dan Haag benieuwd of de bres in de schutting de afbraak van het over blijvende gedeelte ten gevolge zal hebben. Zaterdagmiddag viel in do woning van A. Korpel in de Gorzen te Schiedam het petroleumloestel om. De snel zich ontwikke lende vlammen tastten de kleederen aan van de vrouw des huizes, die zwaar gewond per brancard naar het Ziekenhuis werd vervoerd. Men vreest voor haar leven. Zondag werd M. Cordang, die lid is van de Rolterdamsche wielrydersvereeni- ging „T. H O. R.", door het bestuur en de leden met hunne dames een feestdag bereid. Des morgens had eene reünie plaats in den Doele, alwasr eene photographische opneming gedaan werd van de clubleden. Vervolgens had een gezellige clubtocbtmet dames plaats naar Restaurant Riche te's-Gra- venh3ge, alwaar geluDcht werd. Een feestdiner werd des avonds gegeven, waar aan Cordang namens de vereeniging een gouden meiaille werd aangeboden, te dragen aan den horlogeketting. Aan de eene zyde der medaille prykt het club-insigno in goud en aan de keerzijde een opdracht aan het clublid „M. Cordang". Voorts word hem aangeboden het clubinsigne, geborduurd door esn9 der damesleden op een vierkante el zwart laken, te dragen op den rug bij de races, alwaar hy onder de kleuren van „T. H. O. R." rydt, en werd hem namens het Boodsbestuur een herinneringsmedaille van den „Algemeenen Nederlandschen Wielrydersfcond" toegezegd. Een en ander ging natuuriyk vergezeld van speeches, die getuigden van do sympathie voor den kranigen rijwiel-kampioen. Door de recherche te Rotterdam is Zaterdagavond in zyne woning aan d« Van-der Takstraafc te Feyenoord, een 28-jarig koopman gearresteerd, Duitscher van geboorte, wi?ns aanbouciog door de justitie te Gent verzocht was, ter zake van bedriaglyke bank breuk. Hy had naar Rotterdam de wjjk ge nomen. Hy is naar het Huis van Bewaring overge bracht in afwachting zyne uitlevering is aangevraagd en verleend. Den 3den November a.s. zal het 25 jaren geleden zyn, dat de Rotterdamsche sigarenfabriek der heeren Voorhoeve en v. Ravensteyn te dezer stede gevestigd werd. Tevens herdenkt W. G. Boom, meesterknecht op deze fabriek, den dag, waarop hy vóór 25 jaren als zoodanig in functie trad. Heel huiselijk zaten de heer en mevrouw H. B. Tuke in hun huiskamer in het sousterrain van perceel Prinsengracht 785 te Amsterdam met hun zoon nog even het was tegen acht uren gisteravond een kop thee te drinken alvorens by familie den avond verder te gaan doorbrengen. Terwyl zy daar zoo zaten, had mevrouw af en toe wel eenig getik gehoord, doch dit ge weten aan het lekken van de duinwaterkraan in de keuken. Toen het getik echter aanhield, besloot de heer des huizes eens te kyken, want oen dienstbode was er niet. Zy had haar dienst verlaten; heden, 1 November, zon de nieuwe godienstige komen. In ce keuken hoorde cf zag mynheer niets, doch het getik, nu meer op gekraak gelykende, scheen van boven te komen Doch ook boven op de bel-étage zag m'ynhesr niets, maar bet gekraak klonk nu duideiyker, nog hooger. Mynheer ging de trappen op en op de tweede verdieping, waarop de slaapkamers zich be vinden, gekomen, bemerkte hy tot zyn schrik,' dat het geluid, dat men gehoord had, niet was geweest het lekken der duinwaterkraan, docfc het geknetter van vlammen. De heer Tuke stormde een der slaapkamers in, hopendo het vuur nog te kunnen blusachen, dóetj

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2