N°. 11554. Maandag 25 October. A0. 1897 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. Zoudciliuge Avonturen. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PBIJS DEE ADVERTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Leiden. 23 October. Do uitvoering van het afbreken van de perceeien aan de Middelstegracht Nos. 111, 113 en 115 en het maken van een gebouw, dienende voor magazijn, ten behoeve van de firma Tieleman Dros, onder behser van don architect W. F. Van der Heyden, is gegund aan den laageten inschrijver, den heer D. Kooreman, te Leiden, voor f 19,770. Voor het examen in de vrye- en orde- oefeningen zyn te Rotterdam geslaagd de dames C. A. De Hondt, S. C. W. Bader en H. E. Van der Wiel, allen to Leiden. De lste luit. W. J. Tilanus, van het 3de reg. huzaren te Leiden, zal eerstdaags worden bevorderd tot ritmeester. De Rederijkerskamer „Zwolle" zal eer lang weder aan een wedstrijd deelnemen en wel te Amsterdam. De vereeniging „Door Vriendschap bijeengebracht" aldaar heeft op 8 Januari een concours uitgeschreven. Dan zal een klein stukje worden opgovoerd door een drietal gezelschappen, zoodat de wedstrijd op óén avond afloopt. De vereeniging „Jacob Cats" te Leiden, die te Leeuwarden den 2den pr\j3 erlangde, zal mede aan dezen kamp deelnemen en verder een vereeniging uit Rot terdam. De „Sts.-Ct." bevat de koninklijke goed keuring op de statuten der „Coöperatieve Winkelvereenigicg in het district Hillegom der Vereeniging „Eigen Hulp" to Hillegom. De „Unie"-collecte heeft te Zoeterwoude met Noordbuurt, Miening, Westeinde, Weipoort en Gelderswoudo slechts 8.25 -opgebracht. Uit Hazerswoude aan ilei£:Ryndtfk kwam nog een gift in van f 7.75^ uit Wassenaar een van 100. Op 1 November a. s-„28l do heer J. P. H. Hofstede, directeur van het post- en tele graafkantoor te Scheveningen, 25 jaar dio betrokking aldaar hebben waargenomen. Het is nog niet officiéél bepaald of bij de inhuldigingsplechtigheid te Amsterdam ook wyoing zal gegeven worden door het uitspre ken eener korte rede of van een gebed door een der predikanten der Ned.-Herv. Gemeente. Evenwel bestaat bij den Kerkeraad der Ge meente het voornemen de leden der Gemeente samen te roepen tot eono bijeenkomst in oen der kerkgebouwen op den avond vóór de inhuldigingsplechtigheid of op den ochtend dier plechtigheid, ten einde Godes zegen over Hare Majesteit in te roepen. Mochten de Vorstinnen ook een Zondag te Amsterdam doorbrengen, dan zal do gewone dienst, die anders bij het jaarljjksch bezoek der Koninginnen plaats heeft in de Nieuwe Kerk, iQ 1898 gehouden worden in.de Wester- kerk. Alsdan zal als prediker optreden dr. Ph. J. Hoodemaker. In overeenstemming met de nominatie in de zitting der Tweede Kamer opgemaakt, is door de Koningin-Regentes benoemd tot lid van den Hoogen Raad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den raadsheer mr. J. G. Kist, president van dien Raad, jbr. mr. S. Laman Trip, thans president der arrondissements rechtbank te Zutfen. De „Staatscourant" bevat een koninklijk besluit, waarbij tot ridde* in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd wordt de gepensionneerde Oost-Indische hoofdambtenaar J. H. Schuylenburg, voorzitter der Commissie, ingesteld om den minister van koloniën van advies te dienen omtrent hetgeen gedaan zou kunnen worden tot verbetering van den toe stand van do kolonie Curasao, inzonderheid van hare financiën en van het rechtswezen op de onderhoorige eilanden. Naar wij stellig kunnen verzekeren, is het bericht van de „Zutf. Crt.", als zoude dr. Eyckman buiten de voordracht der faculteit tot hoogleeraar te Groningen benoemd zfin, geheel ongegrond. (Pr Or. Cl Te Brummen zijn reeds dikwijls pogingen aangewend om een Dieuw postkantoor te verkrijgen, aangezien het tegenwoordige veel to wenschen laat; thans wordt met zekerheid gemeld, dat door den heer Carmiggelt op een stuk grond der „Zegery" een gebouw zal worden gesticht, hetwelk door liet Ryk is gehuurd en voor postkantoor zei worden in gericht. Ook is er sprake van, dat dit gebouw tevens voor telegraafkantoor zal wordon inge richt. Do vaandrigs Wirtz en Van Peski, van het reg. gren. en jagers, zullen worden voor gedragen voor eene benoeming tot reserve officier. De kapt. der inf. O. I leger J. F. H. Bontenakel wordt met 1 Nov. a. 8. ontheven van zyne detacheering bij de Normaal Schiet school te 's-Gravenhage. B(j de famiiie hier to lande is het bericht ontvangen, dat den 20sten September, in den ouderdom van 26 jaar, te Padang Pandjang (Sumatra), is overleden de lsto luitenant der infanterie van het O.-I. leger A. C. V. n Altona. De ritmeester W. H. Peters, van hot 2de reg. huzaren te Venloo, zal weldra wegen3 ziekte den dienst verlaten. De lste luit. A. Van Mens, van het lste reg. buz. te Venloo, is benoemd tot adjudant in vervanging van den lsten luit. J. M. H. Van Lelyveld. De off. van gez. lste kl. dr. D. Romeijn wordt met 1 December a. s. verplaatst van Amersfoort naar Amsterdam. De vorst en de vorstin van Beintheim worden Maandag voor eenige dagen op „Het Loo" verwacht. Het bericht in sommige dagbladen, dat b(j H. M. de Koningin het voornemen zoude bestaan om in den loop van 1899 de pro vinciën te bezoeken, is naar wü verno men van allen grond ontbloot. Een derge lijk voornemen bestaat beslist niet. (V. R. C.) De kapitein van het Oost-Indische leger J. H A. P. Overman, die, volgens uit Inóië ontvangen bericht, te Atjeh is overloden, trad in 1879 op lSjarigei. laeltyd als cadet in dienst aan de Kon. Mil. Academie, werd 10 Juli 18S3 benoemd tot 2den luit. der inf. van genoemd leger en vertrok nog in datzelfde jaar naar Indiö. Kort na zijne bevordering tot lsten luit., den 9den Juni 1888, vertrok hi) naar Atjeh, waar hjj aan onderscheidene krijgsverrichtingen heeft deelgenomen. In 1895 ging hij met verlof naar Nedtrland, bracht zyn verloftijd grootsndeels door te Breda, werd daar 14 Oct. van dat jaar benoemd tot kapitein en koerde verleden jaar naar Indië terug, alwaar hij kort na zjjn aankomst te Atjeh werd gedetacheerd, waar hy thans op 36-jarigen leeftijd is over leden. De overledene was drager van b6t eere- te^ken voor belangrijke krijgsbedrijven. De Russische gezant by ons Hof, ridder De Struve, is hedenochtend naar "Wiesbaden afgereisd. De heer Jacques Van Lier, uit Den Haag, is thans benoemd tot lsten eolo violon cellist bfi het philharmonisch orkest to Berlijn. Het stoomschip „Admiral", van Ant werpen naar O.-Afrika, vertrok 21 Oct. van Napelj; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Oct. van Perim; de „General" ariiveerde 21 Oct. van Amsterdam via Zanzibar en kustplaatsen te Durban; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Oct. van Port-Said; de „Telamon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 22 Oct. Gibraltar. Bodegraven: Uitgenoodigd door,de af- deeling Bodegraven en omstreken van Patri monium, hoopt Vrijdag 29 dezer voor haar op te Jtroden de heer J. Van Andel, hoofdonder wijzer aan de Cbr. school'alhier, om een lozing te houden over „persoonlijke dienstplicht." Hillegom: In een huishoudelijke ver gadering van de afdeeling Hillegom van den Christel ykHistoriscben Kiezersbond word gisteravond het aftredend bestuur met groote meerderheid van stemmen horkozen. In de plaats van het aftredend bestuurslid den heer F. J. v. d. Ven, die voor zyn herbe noeming bedankte, word met 60 van do 80 uitgebrachte stemmen de heer Augu^tinus Philippo gekozen, die na dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen de benoe ming aannam. Door den voorzitter, ds. A. Van Veen, werd aan de vergadering te kennen gegeven, dat by nog in den loop van dit jaar voor nemens was alhier voor de leden eene lezing te houden, ttrwyl ook tegen half December professor Muller dhier hoopt op te treden. Na bet spreken van een toepasselijk woord word de vergadering na dankzegging en het zingen van een Psalmvers gesloten. Katwijk: De commis6iën voor het natio naal huldeblijk en de kroningsfeesten te Kat wijk aan Zee en Katwijk aan den R|jn, welke zich raed3 eenigen tyi geleden alhier hadden geconstitueerd, zullen a. s. Maandagavond ten gemeentehuize te Katwijk aan den Ryn eene gecombineerde vergadering houden ter bespre king van hare plannen. In het R.-K. Instituut te Katwijk is gistormorgtn op 33-jarigen l-.eftyd overleden priester W. Fritschy, uit Drongen, die voor herstel van gezondheid alhier tijdelijk ver toefde. De ter-aarde-bestelling zal a. s. Maan dag op de eigen begraafplaats der inrichting plaats hebben. Van de haringvisscherij zyn teruggekeerd „Johanna Geertruiia" KW. 9, schipper Jacob Guyt, van den reeder F. E. Meerburg, met 265 kantjes; „Leendert Dirk" KW. 46, schip per K. v. d. Plus, van den reeder L. Parle- vliet, met 365 kanjes, „De Vrouw Corr.elia" KW. 27, schipper Jb. Remmclzwaal, van den reeder M. Haasnoot, met 315 kantjes en ver lies van 10 netten. Ter gemeentesecretarie is ter visie ge legd het verzoek met bijlagen van dr. R. Van Oppecraay, directeur van het gymnasium, om in het perce-.l gemeente Katwijk sectie B r.o. 1985 een stoomketel, dienende uitsluitend voor huishoudelyk gebruik, te mogon in wer king brongen. Bezwaren kunnen ten gemeente huize worden ingobracht tot en met 5 Nov. a. s., des voormiddags to elf uren. Leiderdorp: De afdeeling „Patrimo nium" to dezer plaatse hield haar jaarver gadering. Toen de secret, ris en de penning meester hun verslagen over den toestand der afdebling hadden uitgebracht, vestigde de spreker voor dieu avond, de heer H. do Wilde, reJ. van „de Hollander,co aandacht zijner hoorders op dien datum als herinnering aan de plechtigheid, die juist vóór 75 jar*.n io het naburige Ltiien plaats had: de doop van Da Cost.i en Capadoso op 20 October 1882, door ds. Egeling. Naar aanleiding daarvan bepaalde spreker de vergadering bjj don strijd en de worsteling van hen, dio te ruiddtn van een geest van lauwheid, onverschilligheid of vijandschap tegen God en Zyn Woord, als helJen straden tegen „den geest der eeuw." Daarna werd de oprichting van Pat.imonium go-.chetst, noodzakelijk gewerden door de treurigs gevolgen van de heerschappij der revolutionaire vrijheidsidee. En ten slotte werd gewezen op den toenemenden mvlosd van het socialisme, biykbaar ook uit de jongste ver kiezingen, waarbij tevecs icet nadruk werd gewezen op de roeping van een ieder, die strijdende voor de verbeteiing van do stoffelijke belangen van den werkman, boven alles en vóór alles gedachtig is aan het woord der Schrift: „Zoekt eerst het koninkrijk Gods en zyn gerechtigheid, en alle andere dingen zullen u worden toegeworpen." Met de meeste aandacht werd de spreker door de vergadering gevolgd; en zeker was de heer Jongeneel de tolk van allen, toen hy den heer Do Wilde voor zyn duideiyke en hoogst leerzame rede dank betuigde, ook omdat die rede zoo byzo.;d r passend was voor een jaarvergadering. Dankbaar en voldaan scheen dan ook de geheeld vergadering, die ook door enkele vrouwen was bygowoond. In de volgende maand hoopt da. Rudolph van Leiden voor deze afdeeling als spreker op te treden. Leiderdorp: Gisteravond, toen de 14- jarigo A. C. Smit van hier den Hoogen Ryn- dyk passeerde om zich naar de kweekschool voor oncerwyzers te begeven, werd hy zon der eenige reden of oorzaak aangevallen door oen drietal beschonken personen, die hem met esn stok over rug en gelaat sloegen, waardoor een bloedende wond even by den slaap ontstond en h6l oog aanmerkelijk op zwol. Hoewel verschrikt had de kmap de tegenwoordigheid van geest, politia-hulp in te roepen oa mocht het den veldwachter Monna te Zooterwoude gelukken met behulp van eenige metselaars den dader t* achter halen en in verhoor te nemen. Do vader var deD knaap heeft proces-ver ba 1 doen opmaken, zoodat de helden hun v&r,irnde i.di niet zullen ontgaan. L i s e Burg. en Weths. maken bekend dat op Woensdag 27 O.t. a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot ko^tdooze inentiog of her inenting. Aanmelding b3hoort te ge schieden by één der geooeskundigen op do gewone spreekuren. Nooröwykerhout: Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat a. s. Woensdag 27 dezer, 's voormiddags te 11 uren, op het raadhuis gelegenheid n> zich aan te geven als leerling voor de avondschool op de school in het dorp. Naar wy vernemen, is het vergrooten der R. K. kerk en het gedeoltelyk vernieuwen der pastorie opgedragen aan den heer Snel, bouwkundige te Hoorn, door wien ook do plannen zyn ontworpen. De kerk wordt nu een kruiskerk. Noordwyk Eergisteravond (•.-n 9 uren, na bet eindigen der lessen op de Am.-achts- te.kenschool, vermaakten zich ee-igo der vertrekkende leerlingen met in üg Voorstraat zoogenaamde Bengaalsche lucifers omhoog te worpen, waarby een dezer projectielen door een openstaand bovonraam by de familie B. een gordijn ic brand stak. Door een paar voorbygangers werden de bewoners gewaar schuwd, waarna het vuur in eenige oogen- blikken ge'oiuscht was. Hoewel een paar der delinquenten er met een strenge berisping afkwamen, moge dit toch voor hen eon waarschuwing zyn voortaan minder roekoloos mot dat gevaariyk goedje om te gaan. Van de 42 lotelingen in deze gemoonto voor do lichting van 1898 hebben 2 rodenen van vrystelling als eenige zoon, 8 wegens broederdionet, terwijl 3 lichamelyko gebreken hebben opgegeven, waarvan de juistheid door den militieraad moet worden onderzocht. Het contingent bedraagt 10. Oude Wetering: In hare dez9 weok ge» houden bijeenkomst benoemde de Chiistelyko zangvereeniging „Halleluja" tot baren voor zitter den heer Pranger, onderwijzer aan de Chri3teiyko school alhier. Deze bonoaming was noodig geworden door het vertrek vau den heer J. Kimmel naar Leiden. Naar wo ver nemen, heeft de nieuwbenoemde zich de keuze laten welgevallen. Rynzater woude: Door het huweiyk van den heer J. Van der Liodo vorloor onze Chr. zangvereeniging „Excelsior" haren voorzitter. In de jongste vergadering werd in deze vacature voorzien. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen benoemd de heer A. Van Loon, directeur der vereeniging, -du zich 30) Zyn gelaat drukte de grootste meewarig heid uit en hy legde zyn verklaring af met wèl geveinsden tegenzin. Hy was de eige naar van den schoener, zeide hy, en alzoo mijn patroon. Ook was hij van het bogin tot het eind by den twist tegenwoordig geweest. Ik had altyd een groote vijandschap tegen den doode aan den dag gelegd, ging hy voort, en daarom was hij by meer dan één gelegenheid genood zaakt geweest tusschenbeide te komen. Op den avond van den mcord had ik den man van het stuurrad weggetrokken, onder voor wondsel, dat by zyn werk niet goed deed, en hom zonder eenige aanleiding een slag met een spaak op bet hoofd gegeven, welke zyn dood had ten gevolge gehad. Ik kon myn ooren niet gelooven. "Was het mogclyk, dat iemand, die zich myn vriend noemde, zoo moedwillig de waarheid durfde verdraaien om my te bezwaren? Toen hy verder te berde bracht, dat ik my, behalve in dit éóne geval, altyd als een fatsoenlyk man had doen kennen, zou ik hom met pleizier hebben kunnen verworgen. De vol gende getuige was de stuurman. Hoewel hy höt geval niet bijgewoond had, zon hy my ten minste kunnen vryspreken van de my ten laste gelegde vyandelyke gezindheid tegen den doode. Maar tot mijn toenemende ver ontwaardiging bevestigde hy hetgeen de Albino had gezegd, terwyi by er nog eenige omstandigheden van eigen vinding bijvoegde, welke de zaak nog erger maakten. Toen hy my zooveel kwaad had gedaan als hy kon, werd de volgende getuige geroepen. Het was Juanita! Myn hert klopte onstuimig. Zy ten minste zou de waaiheid sproken en myn vijanden in hun boo3 opzet tegenwerken. Als ik haar fiere houding aanzag en den trotschen blik, waarmede zy de aanwezigen beschouwde, kon ik niet nalaten my in myn hart te ver heugen over do nederlaag, welke myn tegen standers wachtte. Helaas! Myn biyöschap was van korten duur! Op de eerste vraag, of zy my den man had zien aanvallen, antwoordde zy haperende: „Jal" Toen zonk my het hart in de schoenen en wist ik, dat ik verloren was. Wat zy verder zeide, hoorde ik niet. Zy verliet do zaal aan den arm van den Albino en ik was overtuigd het slachtoffer te zyn van een afschuwelijke samenzwering. De consul vroeg my, of ik iets had in te brengen. Ik verzocht hem het scheepsvolk te hooren, hetwelk hij toestond, de zaak tot den volgenden dag uit stellende. Ditmaal werd ik naar de gewone gevangenis gebracht, een groot, kazerneachtig gebouw aan het andere einde der stad. Toen ik daar was aangekomen, sloot men de deur van een ruime binnenplaats achter my en gaf my een maal ryst. Ik gevoelde my echter te ellendig, om te eten. Hoe m6or ik over myn toestand nadacht, hoe donkerder ik dien inzag. Waar zou dit alles op uitloopen? Met welke bedoeling le Albino zich tegen my gekeerd had, kon ik niet uitmaken, maar ik begon iets te begrypen van Juanita's vreemd gedrag ton mijnen opz'chte en van de zonder linge woorden, welke zy zich nu en dan had laten ontvallen. Zou het mogoiyk wezen, dat zy al dien tyd in verstandhouding met elkander gestaan hadden? Ik kon het niet gelooven. Uren lang zat ik aldus over myn ongelukkig lot na te denken. Eindeiyk, om mijn geest wat af te leiden, sloeg ik een blik in het rond op myn metgezellen en de plaats, waar ik my bevond. Deze laatste was een ruim vierkant, omstreeks vyftig ellen lang on dertig breed, aan weerskanten bezet met rijen van cellen, terwyl de einden waren afgesloten dcor hooge muren van ruw metselwerk, van boven met yzeren punten voorzien. Er waren misschien een honderdtal gevangenen aan wezig, voor het meerendeel Maleiers en Cluneezen, waartusschen men een enkelen Europeaan opmerkte. Onder hen was er iemand, dien ik terstond alB Engelschman herkende. Niettegenstaande zjjn gescheurde kleederen en hot vuil, waarmede hy was be dekt, was hy de scbconste man, dien ik coit in mijn leven gezien had. Hy kwam naar my toe, legde de hand op myn schouder en srrak „Gy zyt Engolechman; dat zie ik. Hos le drommel komt gy hier?" Ik vortelde hem, dat ik beschuldigd was een man aan boord van myn schip vermoord te hebben en dat mfjn vyanden tegen my samen hadden gespannon om my van de baan te schuiven. Hy lachte en hernam: „Ik ben met u begaan, dat gy in dit hol zyt aangeland. Kyk naar my, ik ben al meer dan zes maanden hier geweest, ia arrest genomen, omdat ik een officier, die my be- lsedigde, te lyf wilde. Men laat my uier toe, my tot onzen consul to wonden. Alle pogingen, welke ik daarvoor heb gedaaD, zfin tevergeefs geweest. Gy kunt nog van geluk spreken, dat uw zaak behandold is. Da consul zal u naar Singapore zenden, terwyl ik hier blij ven moet, tot ik gelegenheid vind my met iemand van buiten in verbinding te stellen." Op dat oogenblik werd er een bel geluid en begonnen de gevangenen naar hun nacht- verbiyven te gaan. Myu vriend en ik deelden met nog veertien anderen dezelfde slaapzaal. Het was een groot vertrek, slecht verlicht, met naakte wanden en afschuwelyk vuil. De beiden lagen overal op den grond verspreid, juist waar de eigenaars lust hadden, ze noer te leggen. Zoodra wy binnen waren, ging de deur dicht en wy waren voor den nacht opgesloten Eéa ding trof my. Ik kon nameiyk niet nalat9n op te merken, met welk oen eerbied myn nieuwe vriend door zyn mede gevangenen behandeld word. Zyn woord gold al3 een wet en nauweiyks had by oen wensch te kennen gegeven, of ieder beyverdo zich er aan to voldoen. Zoodra by dan ook vroeg, dat wij alloen zoudon gelaten wordon, gingon de overigen naar het andere einde der zaal en konden wy ongestoord ons gesprek her vatten. „Vertel my nu eens uw goheele geschie denis," zeide hy, zich naast my op een hoop dekens nederzettende. „Gy kunt u niet voor stollen, welk een genoegen het my doet, met een Engolschman te kunnen spreken. Gy zegt het slachtoffer te zyn van een samen zwering. Verhaal my alles, van het begin tot bet einde. Wie weet, of ik niet in staat ben, u eenig licht in dia zaak te verschaffen!" Ik vertelde hem myn wedervaren zoo nauwkeurig mogeiyk, slechts don naam van Juanita onvermeld latende. Hy luisterde met de meeste aandacht en zyn belangstelling nam toe, naarmate ik het einde naderde. Toen ik gedaan had, riep hy uit: „Op myn woord, ik begin te gelooven, dat ik een sprankje licht in de duisternis zie. Zeg my eerst eens, wat voor een soert van man die dwerg is, die zich uw vriend loondo met u het geld voor een schoener te loenen, en uw vyand, met u van moord op den kleurling te beschuldigen." „Wel, om te beginnen dan, hy is een dwerg/' Hy sprong op, of bem een hond gebeten had. „Een Albino en een dwerg! Groote goedheid! Hoe is zijn naam?" Ik was zóó ontsteld over zyn opgewonden heid, dat ik hem een poos lang aanstaarde zonder iets te kunnen zeggen. „Spoedig!" zeide hy. „Hce is de naam van den dwerg, den Albino?" Wordt vervol

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1