KOLONIALE-WERVING. ,-6i. Wis- ei De Vrouw „comme il faut" N®. 11547 Vrijdag 16 October. A°. 1897 feze (gourant wordt dagelijks, mei uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegevens Tweede Blad Vervolg der Advertentiën. Aand. Ned. Rlipspoor. Te huur of te koop: Allerfijnste Versehe 6RASB0TER, SCHILDERSCHOOL DOEK- EN HANDELSDRUKKERIJ Firma C. KOOYKER. Voor Winterprovisie. Wed. VAN HAAHSBERSEN DUTILH MARIE BE BOCK-HARDENBERG. II andgeld /20O.(tweehonderd gulden), AanbrenggeldBXB-Wi33.tigr Grlllden. IEIDSCH DA&BLAD. PELTS DEZEB OOUBAHT: Voor Leidon per 3 maanden, Pr anco per poet Afzonderlijke Hommers r 1.10. 1.40. 0.05. PEIJS DES AD VESTEN 'i'lÜN Van 1 6 regels f 1.05. Iedero regel meer f 0.17|. GfooEótfl. letters naar plaatsruimte. Voor liet incasseeron buiten de stad Vordt f 0.05 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 15 17 Ssptember. De vreeselyke uitwerking van het repeteer geweer op Atjeh is bekend, maar een andere en niet mindere uitwerking is, naar men het „Soer. Hand." schreef, van geloofwaardige Atjehers ons ter ooren gekomen. Toen den lOden Augustus onze troepen van twee kanten •werden bestookt en de vyand plan scheen te hebben, om ons „thuis" te brengen, werd fay zelf aangetast en „naar huis" gedrongen on op zoodanige wyze, dat hy 64 dooden in onze handen liet. By die gelegenheid moeten do repeteergeweren grooto ravage hebben aangericht in de op 2000 M. en meer achter gelegen kampongs; gokscherende werd ver teld, dat drommen vyanden, die wilden op rukken, om ons te beschieten, by het verlaten hunner stellingen op dien afstand zooveel verliezen leden door ooz9 ver dragende ge weren, dat zy genoodzaakt waren terug te trekken, zonder ons zelfs gezien te hebben. Hu, dit zal wel eon beetje overdreven zü'n; maar het is een feit, dat mannen, vrouwen en kinderen op genoemden afstand gedool en verwond werden en in betrekkelijk groote massa's; men spreekt van 100 tot 200. Die menschen stonden begrypelykerwyze uit te kyken naar den uitslag van het gevecht in de volle overtuiging onmogeiyk getroffen te kunnen worden, doch zy zyn gevoelig teleur gesteld. - Uit Padang-Pandjang schreef men van den Ssten Sept. aan de „Sum. Ct Gisteravond omstreeks tien uren hebben wy hier wederom een moordperkara gehad. Mevrouw de weduwe Van Hom hoorde nl. by haar naaste buren gillen en om hulp roepen. Deze kranige ambtenaars weduwe zond dadeiyk baar bedienden er op af, om te vernemen wat er gaande was. De bedienden kwamen onverwyid terug, schreeuwende: „Njonja, orang mengamok tootoep pintos", maar onze weduwe liet zich daardoor niet afschrikken, doch begaf zich met baar be- diendea naar de woning van de in nood ver- keerende buren. Onvervaard trad zy de woning binnen en vond de huishoudster, de dochter (een meisje van 13 jaar) en de huisbediende van den heer ICrygsman, grilfier by den Rapat alhier en to Kajoe Tanam (die als zoodanig ter laatstge noemde plaatse was), badend in hun bloed op den grond liggenzy waren voornameiyk aan hoofd ea aangezicht verwond. Volgens verklaiing van de huishoudster, is zekere Si Madjit, een zoon van den Toeankse van Soempoer en leerling van den heer Krijgs man, de moordenaar. Of deze verklaring juist is, laat ik in het midden; doch het schijnt een feit te zyn, dat onze assistent resident er ook zoo over dacht; want Si Madjit werd dienzelfden avond ingerekend, terwyi zijn klee deren, aangezicht en handen nog met bloed bevlekt waren. De „Soer. Ct." bericht, dat de gouver neur-generaal, met het oog op de zorgen, die Atjeh en Lombok hem baren, voorloopig af gezien heeft van zyn voorgenomen bezoek aan den Oosthoek. Aljeb. Aan een van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram wordt door de „Jav.-Ct." van 17 Sept. het volgende ontleend: Na een gevecht op 7 dezer in het dal Lamteh bleef T. Oemar met zyne bendehoofden en ongeveer 400 etryders zich aldaar ophouden on legde versterkingen aan op de dalwanden. Den 8sten dezer zyn tydelyk 2 compag nieën van het 3de bataljon toegevoegd aan de troepenmacht in die streek. T. Oemar onderneemt niets tegen het bivouak te Lepong of tegen de bevolking aldaar, doch wacht biykbaar onze troepen op in genoemd dal. In den nacht van 11 op 12 Sept. drong een kleine bende van T. Oemar onder diens voornaarnsten aanvoerder Panglima Bintang in Laratengah (VI Moekims), om wraak te nemen over het niet willen opbrengen van wang sabil, vermoordde aldaar 2 inwoners en verbrandde een 3-tal huizen; in het daarop tusschen de bevolking en de bende gevolgd gevecht sneuvelde Panglima Bintang. Een onmidderiyk 's nachts uitgerukte colonne trof geen vyand meer aan in de VI Moekims. Den 9den Sept. werden KottaPantei Radja en Kotta Oedjoeng Lantjoek, elk met 100 gewapenden, bezet door Toekoe Bintara Pinang. Driehonderd manneD, vrouwen en kinderen keerden naar de Moekim Pakan BaroePakan Sot terug. Den lOden maakte Toekoe Bintara Kemangan zyn opwachting by den gouverneur te Sagli. In den avond van dien dag keerde de gouverneur naar Kolta-Radja terug. Een deel der te Sagli gelegerde mobiele colonne, be staande uit een sectie bergartillerie en een sectio genie-troepen, kwamen den 11 den te Kotta-Raoja tarug, terwyi den 14den een tot die colonne beboorende compagnie infanterie zou volgen. Volgens een van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegram werd by oen poging door twee brigades marechaus sees in den nacht van 11 op 12 Sept. tot hot oplichten van een misdadiger, die eenigen tyd geleden een onzer gidsen vermoordde, de Europeesche sergeant Van den Brieacbe, niet levensgevaarlijk gewond. De moordenaar wi6t te ontkomeD. Den 13den dezer geraakte een flaDkbedek- king van het transport, dat op weg was naar Samahani, by Long Lemob in gevecht met een bende. By bet verdryven van den vyand sneuvelde de Europeesche fuselier Duin, terwyl de inland- sche fuselier Martodrono zwaar gewond werd, aan welke verwonding by sedert overleed. Aan de zyde des vyands sneuvelde óén man; het aantal gewonden is niet bekend. Lombok. Uit Arapenan scbryft men aan „De Loco motief", dat, volgens de geruchten, die daar de ronde doen, het op Sisi niet volkomen rustig moet wezeo. Hoewel de rust verder niet verstoord is, heeft de resident van Bali en Lombok vol gens oen telegram aan de „Soer. Ct." der Regeeiing toch te kennen gegeven, dat hy vermindering der militare macht vooralsnog ongewenscht acht en zelfs om 300 man ver sterking gevraagd. De Pedlr-expedltle. Men deelt aan „Insulinde" van gewooniyk zeer goed ingelichte zyde mede: „De Pedir-expeditie is uitgesteld tot Mei 189S. Inmiddels wil men die expeditie voor bereiden door te ageeren in de XXII Moekims en het Selimoensche. De reden van het uit stel is gelegen in de omstandigheid, dat men in de XXII Moekims nog niet genoeg ge vorderd is". Het Pegu-drama. In de Straitsbladen komt het bericht voor, dat, naar biykt, de „Ceram" is belast met de overbrenging van een man en een vrouw, die door den radjah van Kerti zyn gearres teerd als mede schuldig aan den moord op de „Pegu". Zy werden geboeid overgebracht. Men gelooft, dat er genoeg bewyzen byge- bracht kunnen worden om hen schulSïg te verklaren. Yan de vrouw wordt gezegd, dat zy van middelmatige gestalte en vry goed uiteriyk is. Officiers-weduwen- en weeienfonds. De „Javabode" meldt: Naar wy met ge noegen vernemen, begint professor Yan Geer thans zelf in te zien, dat de maatregel, dat een officier, die bionen drie maanden na de voltrekking van zyn huweiyk de daarvoor verschuldigde contributie niet in 's lands kas heeft gestort, ten eeuwigen dage van uitbe taling uit het weduwen- en weezenfonds zal uitgesloten biyven, op den duur onhoudbaar wordt. Hy moet belanghebbenden, die zich ter zake persooniyk tot hem hebben gewend of wel aangaande dit onderwerp met hem in briefwisseling zyn getreden, hebben geant woord, dat hy voornemens is om den minister van koloniën in een met redenen omkleed voorstel in overweging te geven de bestaande bepalingen minder crimineel te maken. Als dan maar terugwerkende kracht wordt verleend of liever nog, geheel tot den ouden toestand wordt teruggekeerd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Op verzoek, wegens ziekte, eervol uit zijn betiekking, de commies 1ste kl. brj den post- en telegraafdienst A. B. Barkeij. Benoemd: Mot ingang van 1 October 1897, tot assistent-resident ter beschikking van den resident der Oostkust van Sumatra, de ambtenaar op non-act. II. A. Van der Steenstraten, laatstelijk assistent-resident voor de politioke aanrakingen - -* de onderhoorigheden en hoofden ter Noord Kestantbewljze». Op bovengenoemde Aandeelen wordt als slotuitkeering ƒ6.80 betaald. Ondergeteekende bolast zich met de uitbe taling. £074 9 II. 51. SA88Ë. (Irccstraat naast Rijnland. con ruim Huls met Tuin, staande Apothekérsdyk No. 22, bevattende ruime Kamers en van vele gemakken voorzien, als mede gas- en waterleiding. Inlichting te be komen: Haarlemmerstraat 42. 8008 7 Student, die 1898 hovengeD. examen wenscht to doen, zoekt Col.ega om samen te worken. Ook geDegen repetitie loss n te nemen. Brieven onder No. 8034 aan het Bureel van dit Blad. 6 f 1.4.0 per Kilo verkry'gbaar: Wed. J. STEENHAUER A Zn., Mandenmakercsteeg 4t, by de "Waag. Prima adres voor zuivere Natuurboter, Goudsche, Leldsche en echte Edam mer kaas. 7998 8 Heden verschijnt en is bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar: VRIJ BEWERKT NAAR HET DUITSCH DOOR en Oostkust van het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden. Verleend: Wogens ziekte, tweo jaren verlof naar Europa aan deo controleur 2de kl. bij het binnen], bestuur op de bez. buiten Java en Madoera dr. C. Swaving. Benoemd: Tot inspecteur van het inlandsch onderwijs in de 3de afdeeling, inet standplaats Probolinggo, de directeur der kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Fort-de-Kock D. Grivel; tot adjunct-inspecteur van hot inlandsch onder wijs: in de 1ste afd., do adjunct-inspecteur van voornoemd onderwijs in de 2de afd. C. Den Hamer, in de 2de afd. de 2de onderwijzer bij de kweek school voor inlandsch© onderw. te Djokjakarta H. Th. J. Uytterbroeck lot directeur der kweokschool voor inlandsche onderwijzers te Fort-de-Kock, do 2de onderwijzer bij de kweekschool voor inlandsche onderwijzers to Amboina G. J. F. Bregraan; tot 2den onderwijzer bij de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Djokjakarta, de hoofd onderwijzer aan de school voor zonen van inlandsche hoofden en van andeie aanzienlijke inlanders te Probolinggo L. D. Van Cappellc; tot 2den onderwijzer bij de kweekschool voor inlandscho onderwijzers te Amboina do onderwijzer 2de kl. bij het op. lager ond. voor Europeanen J. J. Van Eupen. tot hoofdonderw. aan do school voor zonen van inlandsche hoofden en van andere aanzienlijke inlanders te Probolinggo, de onderwijzer 2de kl. bij het op. lager ond. voor EuropeanoQ A. G. Boes. Tot voorzitter van den landraad te Bodjonegoro (RembaDg) het lid van den raad van justitie te Padang (Sumatra's Westkust) inr E. Zorab. Ontslagen: Op verzoek uit 's lands dien9t, do boormeester 1ste klasse bij het grondpeilwezen F. G. Van Haastert. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, do controleur 1ste kl. bij hot binnenl.-be- stuur op Java en Madoera J. De Serière. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op de be zittingen buiten Java en Madoera, tot controleur 2de klasse de adsp -contr. J. Wolff tot adsp.-cootr., de ambtenaar voor den burg. dienst, gesteld ter beschikking van den dir. van bionenl.-bostuur, om werkzaam te worden gesteld bij het binnenl.-bestuur F. H. W. J. R. Logeman. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: Werkzaam gesteld: Als boekhouder £>de kl. do ambtenaar J. R. Wilkens en geplaatst te Semarang. B(j den waterstaat en 's lands B. O. W. Benoemd: Tot opzichter 1ste kl. en geplaatst in de res. Madioen de ambtenaar op non-activiteit S- E. Haagsma, laatst die betrekking bekleed hebbende. Belast: Met de waarneming der betrekking van opzichter 3de klasse de ainbtouaar op non activiteit P. Van lieyningen, laatst opzichter 2de klasse. Geplaatst: In de res. Probolinggo met intrek king zijner detacheering bij den aanleg van Staatsspoorwegen do opzichter 3de klasse Th. C. Harst. Ontsl agen: Wegens volbrachten diensttijd eervol uit 's lands dienst, do lsto commies bij de algemeen© rekenkamer G. A. Van der Zon Brouwer en do 2de commies bij dat college Th. C. Van Homert. Nader verlengd: Met zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende ie zijn, de termijn van zes maanden, waarvoor de ambtenaar P. F. Bloem ter beschikking 13 gesteld van den voorzitter van den landraad te Probolinggo, ten einde met giiffierswerkzaamheden bij die recht bank te worden belast. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Benoomd: Tot stationschef 3do klasse de commiezen voor den stationsdienst Ch. W. Webb, J. J. Schansman en G. A. Gersen; tot commies voor den stationsdienst de 1ste klerken P. H. De Jager, A. E. Lode Sturler, W. P. J. Van der Chiis, J. De Jager en E. F. De Sausin tot 2den commies de 3de commiezen J. Baiden- mann en J. Th. De Boer; tot machinist 3de kl. de leerlingen-machinist L. Cordie, H. Verlinden en L. E. P. Young; Overgeplaatst: Van de Wester- naar de Oosterlijnen, de stationschef 3de kl. W. A. Duve- laar van Campen, de com mio3 voor den stationsdienst W. Venema, de 1ste commies J. M. Waller Dieinont, de machinist 1ste klasse F. J. Ch. Brodhaag, de machinist 3de klasse F. Jahn, do tijdelijke onder opzichter 3de klasse R. Mathcioli del (Jasteletto Geplaatst: bij de Oosterlijnen de opzichter- machinist 2de klasse K. Patrick. Gedetacheerd: bij do exploitatie der Staats spoorwegen op Java en geplaatst bij de Ooster lijnen: de lsto commies J H. Mannot, de tijdelijke 3de commiezen J. J. Hoffman en J. C. Breuknian, de tijdelijke onderopzichtor 1ste klasse W. P. Rosel, en de tijdelijke onderopzichters '2de klasso H. Marlherus, A Pijlo en W. Schwab, allen van den aanleg der lijn Probolinggo-Panaroekan. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: Op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, do ritmeester der cavalerie H. W. A. Van Jeveren; wegens vertrek, eervol als lid der directie van het militaire weduweu- en weezenfonds in Nedor- landsch-Indië, de eervol uit Hr. Ms militairen dienst ontslagen kolonel, chef van het wapen der artillerio W. H. Stavorman, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoomd Tot lid der diiectie van het mili tair weduwen- en weezenfonds in Nedeilandsch- Indië, de kolonel der artillerie W. Boetje; tot majoor bij het wapen dor artillerie, de kapitein C. Schippers. Verleend: Een maand verlof naar Padang- Pandjung wegens ziekte aan den kapt. der inf. bij het subs.-kader te Padang, Jhr. H. A. A. Meijer; twee maanden verlof naar Soekaboemi wegens ziekte aan don kapt. der int', bij het subs.- kader te Batavia, J. A. Soetens; een maand verlof naar Penang wegens ziekte aan den lsten luit. der inf. ter Sumatra's Oostkust te Modan, P. E. Spaan. Bevorderd: Tot majoor-intendant bij de mili taire administratie de kapitein-intendant J. H. Van Baar van Slaogenburgh. Met ingang van 20 September a. s. eervol ont heven van zijn detacheering bij dat corps cn ge detacheerd bij het hoofdbureel v. d. generalen staf, de 1ste luit. der cavalerie, gedetacheerd bij het 10de bat. inf. A. M. C. J. Van Exter. Verleend: Wegens laogdurigen dienst, eea jaar verlof naar Europa aau den lsten luit. der cavalerie J. P. Gentri. Ontslagen: Op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de majoor der infanterie G. P. M- Van der Noordaa. Overgeplaatst: Bij het 4de depot-bataljon do kapt. dor inf. van het garn.-bat. van Palem- bang (gedetacheerd gedeelte te Lahat) geëv. naar Batavia, G. H. Van der Nagel; bij de troeponmacht in Atieh t. n. i. de kapt. der inf. kbij het 4de depot-bat. te Fort-de Koek, R. G. H. A. Vorsterman van Oyen. Verlengd: Met een maand het verleend verlof naar Djokjakarta wegens ziekte aan dea kapt.- adjudant bij bet plaats, mil. commando te Semarang, R. E. Van Dijk; roet een maand het verlof naar Soekaboemi wegens ziekte aan den kapt. dor inf. brj het 2de reserve bat. H. S. De Visser. Verleend: Een maand verlof naar Penang wegens ziekte aan den otf. van gez. 2de kl. ter Sum. Oostkust te Medan, W. J. Vau der Min. Geplaatst Bij aankomst bij den gew. en Ïlaat9. geneosk. dienst in de 1ste mil. afd. op ava te Batavia de off. van gez. 2de kl. uit Nederland verwacht wordende, als zijnde bestemd voor den dienst h. 1.1., J. O. G. Boogaard en J. F. Vis. DEPARTEMENT VAN MARINE. B e n oemd: Bij de gouvernements marine tot leerling-machinist B. G. Senatius, particulier, geplaatst op het stoom schip ,Gier." Overgeplaatst: Van Hr. Ms. wachtschip ,Gcdeh" naar Hr. Ms. pantserdekschip „Koningiu Wilhelmina"' de luit. ter zee 2de kl. A. C. Dunlop, op folio van luit. ter zee 1ste Al. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken per ss. ,Soembing" naar Marseille en Nederland: gep. kapitein der infanterie J. G. Spandaw, echtg. en 1 kind, de heeren A. M. Wemmeis. J. F. Wiebus, R. Van der Wal, benevens Hr. Ms. troepen en schepelingen; te Padang embarkeoren: president van den raad van justitie Mr. J. Van Assen en echtg., kapt. dec infanterie J. Brijan en echtg. De CURSUS tot het nabootsen van Bloat- cn Marmer cn Decoratlcschti- deren vangt 1 Nov. a. s. weder aan. J. KERKHOVEN, 8023 7 Huis- en Decoratieschilder, Oudshoorn. Goedkoope en vlugge lovering van Rekeningen, Wissels, Quitantiën, Briefkaarten Bedr. m. Firma, Memo randums, Strooibiljetten, Enve loppen Bedrukt m. Firma, Trouwbrieven, Menu's, Cir culaires, Vergaderingbrief jes, enz. 6697 13 QggT- Hen vrage prijsopgave. HEDEN ONTVANGEN: eene lading puike Geldersche Blauwen en de bekende Zceuwschc Paarspelleu, beide soorten van prima qualiteit, alsmode in lossing: mooie Jammen, drielingen. Monsters te bekomen bj) E. BIRH.SE Jr., Bakkerslccg 31. 8041 10 bevelen zich beleefd aan voor de levering van: Eng. en Hultschc Steenkolen, Belg. en Eng. Aathracletkolen, Gaseokes, Houtskolen, Bruinkool- en Uoutsk.- Brlqucttcn en verdere aanverwante artikelen. Pryscourant verkrygbaar: 7607 10 Kantoor: Oude Vest No. 9, Telephoonnummcr 190. 8004 24 Prijs ƒ3.50. In prachtband ƒ3.90. ISen onmisbaar boels voor damesI by het aangaan van eene vry willige verbintenis van 2EES jaren, en voor ingelyfden by de Nationale Militie, met onbepaald verlof of in werkeiyken dienst, by het aangaan van een verbintenis om TWEE JAREN gedetacheerd te worden naar Oostlndië. Men melde zich aan: 7637 30 Vrijwilligers en Mllltlepllclitigcn met onbepaald verlof, by den Commandant van het Koloniaal Werfdepöt4te Harderwijk of by een der plaatseiyke of Garnizoens-Commandanteni niliticpllcbtlgeD, onder dc wapenen, tot llUR pnmiddeliyi^en chefs

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 5