vertrok 12 Oct. van Southampton; d9 „Prins Alexander" arriveerde 13 Oct. van Batavia te Amsterdam; de „Prins "Willem IV", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 13 Oct. te Havre; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 12 Oct. te Port-Said. H i 11 e g o mDe uitslag van de loting voor de nationale militie dezer gemeente is als volgt: No. 1 H. Lammers, 2 Jb. Van Zomeren, 3 Jac. Paase, 4 Wilhs. Jonkheer, 5 Petrs. Wilhs. WyngaarJen, 6 Jeard Hylkema, gebr., 7 Jn. Telkamp, 8 Herm. Lambs. Van Waveren, 9 Core. Ld. Vis, e. z, 10 Ths. Klinkenberg, II Cors. Zuiderduin, 12 Johs. Van Houten, br.-d., 13 Hern. Karei Kuiper, 14 Wilhs. Warmerdam, br.-d.,* 15 Johs. Nederstigt, 16 Alb. Vlotman, gebr., 17 Fred. Wm. Granne- man, 18 Simon Raaphorst, br.-d., 19 Wouterus Herm. Ruigrok, 20 Johs. Wassenaar, 21 Petrs. Van Ruiten, gebr., 22 Rokus Kool, 23 Fred. d. Berg, e. z., 24 Johs. Cors. Groot, gebr., 16 Simon Leegwater, gebr., 26 Ants. Ths. Prius, 27 Gt. Nicol. Spierenburg, 28 Auguss. Pbilippo, 29 Marts. Van Ruiten, 30 Cors. Rus, 31 Cors. v. d. Kamp, 32 Wilhs. Hendrs. Witteman, 33 Gerars. Nicol. Wekere br.-d., 34 Pt. Hk. Van Waveren, gebr., 35 Leons. v. d. Linden, 36 Cor. Daüiël Britten, te kl., 37 Corn. Verwoij, 38 Johan Dedel, br.-d., 39 Pt. De Wreede, 40 Joh. Jac. Maths. Kruiden berg, 41 Core. Meyer, 42 Wouterus Marts, Ruigrok. Tegen don loteling G. N. Wegers, alhier woonachtig, zal proces-verbaal worden opge maakt wegens het plegen van verzet en weder- spannigheid tegen den gemeente-veldwachter, toen deze hem wilde verwijderen uit de woning van den alhier wonenden landbouwer J. Van Haaster, welke woning hy onwillig <yas te verlaten. Leiderdorp: Het bestuur van den Zyl- laan- en Meyepolder zal op Woensdag 20 October a. 8. schouw drijven over alle slooten, binnen genoemden polder gelegen. Waddingsveen: In do algemeene ver gadering van leden en begunstigers in het Nourrisse-fonds werd rekeüing en verantwoor ding gedaan door den penningmeester. Het batig saldo was f 35.55. Tot bestuurslid werd gekozen de heer M. Kolkman en tot leden der financiëele commissie de heeren C. C. Regt en H. D. v. d. Weert. De voorzitter ds. G. v. d. Pot sloot de vergadering met een krachtig woord van opwekking om de Vereeniging, die zooveel doet tot heil van behoeftige zieken, flink te steunen. De zang vereeniging „De Lofstem" heeft haar eerste vergadering in dit seizoen Maan dag 11. gehouden. Er waren circa 20 leden. De leiding van den zang is voorloopig opge dragen aan den heer Van der Geur. Wassenaar: Door de commissie uit den Gemeenteraad voor de electrische verlichting is aan de inwoners dezer gemeente een circulaire gezonden, waarin mededeeling wordt gedaan, dat er plan bestaat de gemeente van electrisch licht te voorzien. De exploitatie zal door do gemeente zolve geschieden. Uitdruk kelijk wordt er op gewezen, dat het doel niet is daardoor voor de gemeente een bron van inkomsten te scheppen. De kosten van aanleg zullen door de gemeeDte gedragen worden, doch voor de aansluiting zal ongeveer f 7 voor elke lamp berokend worden. Voor elke lamp zal het eerste jaar berekend worden V/2 cent per uur, terwijl voor meterhuur elke maand een som van f 0.50 tot f 1 in rekening gebracht zal worden. Nog wordt door de commissie gewezen op de groote voordeelen van bet electrisch licht, als: ver mindering van brandgevaar en het groote gemak dezer verlichting. Het aansteken en uitmaken geschieden door het draaien van een knop, men behoeft dus nooit ODnoodig licht te laten branden. De lampen behoeven niet schoongemaakt te worden, enz. Of het plan uitgevoerd zal worden, zal waar- ■chynlyk afhangen van het aantal ingezetenen, dat op 15 October vau zijn voorloopige instem ming heeft doen biyken. Zoetormeer -Zegwaard: Met ingang van 16 October a. s. is tot postbode te Stol wijk benoemd L. Berljjn, thans in gelyke betrekking te Zoetermeer en Zegwaard, en in diens plaats alhier J. N. Pijper, te 's-Gra- venhage. Gemeenteraad van Oud9lioorn. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leien. De notulen der vorige vergadeiing worden eenparig goedgekeurd, waarna de Voorzitter den heeren C. Van Wieringen en P. A. Wer- nink verzoekt het nieuw gekozen lid, den heer J. H. Van den Berg, ter vergadering tinnen te leiden. Deze laatste, ter raadzaal gekomen, legt in handen van den Voorzitter de by de wet voorgeschreven eedon af en neemt zitting, na door den Voorzitter In welgekozen woorden te zijn toegesproken. De Voorzitter alsmede de leden van den Raad feliciteeren hierna den hoer Van den Borg. Wordt voorlezing gadaan van een inge komen schrijven van het bestuur van de Bewaarschool van de afdeellng Alfen/Ouds- hoom van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, waarin gevraagd wordt, nu in de vorige raadsvergadering stemmen zijn opge gaan tot opruiming van de barak, deze in bruikleen af te staan aan hunne inrichting, omdat, ten gevolge van het steeds toenemend aantal scholieren, aan een overdekte speel plaats gebrek is. Alvorens evenwel door het bestuur der Bewaarschool nadere voorstellen worden gedaaD, wenschte het verlof om de barak te doen bezichtigen en opmeten, om te kunnen beslissen in hoeverre de barak als overdekte speelplaats dienstig kan zijn. Burgemeester en Wethouders vragen den Raad machtiging ten opzichte der baiak te kunnen handelen naar bevind van zaken. Het adres werd reeds in een vergadering van B. en Ws. besproken en dat college had wel ooren het bestuur der Bewaarschool in deze ter wille te zjjn. Natuurlijk zal inwilliging nimmer geschieden zonder de uitdrukkelijk© voorwaarde dat de barak ton allen tijde weder voor het gemeentebestuur beschikbaar moet zijn en opgeleverd worden zooils de barak is afgeleverd, en tegen een zekere recognitie. De heer Den Hertog gelooft dat co barak als speelplaat-s niet zal kunnen dienen, omdat er een vloer en een schot in is, overigens zal het hem genoegen doen als de barak wordt opgeruimd, thans kost ze de gemeente ieder jaar retributie voor grondpacht en gaat de barak ieder jaar in waarde achteruit. De heer Wernink acht het onderwerp ter behandeling zeer belangrijk. Eigendom van de gemeente in bruikleen afstaan vindt hij bezwaarlijk, want als dit nu wordt toegestaan kan een ander wel weder komen om iets anders, de gemeente in eigendom toöbehoo- rende, ter leen te vragen en dan zou dat ook moeten worden toegestaan. De Voorzitter ontkent dit, dit geval geldt niet voor regel, doch staat geheel op zichzelf, en wanneer later een dergelijk geval zich voordoet, wordt het weder na^r omstandig heden behandeld. De heer Clant zou wel iets voelen voor hot bezwaar van den heer Wernink, indien de gemeente zeer veel eigendommen had, doch dat is nu het geval niet. Wordt de barak niet in bruikleen afgestaan, dan moet de gemeente toch de kosten van opruiming betalen, en spreker belooft den heer Den Hertog, dat de barak in alle gevallen spoedig zal worden afgebroken. Moot de barak dan worden opgeborgen, dan heeft niemand daar iets aan, en wor.t zfl in bruikleen afgestaan, dan do9t Mi ten minste nog nut. Het Dagel. Bestuur, dat stee 1b het onderwijs een goed hart toedraagt, is wel voor het in bruikleen afstaan. De heer Wernink bestrijdt Dogmaals de meenjng des Voorzitters, die wederom de be zwaren des heeren Wernink weerlegt. Besloton wordt met 6 teg;n 1 stem (di9 van den heer Wernink) B. en Ws. te machtigen in overleg te treden met het bestuur der Bewaarschool en te handelen naar hun goed dunken. Voorgelezen een schrijven van den hoer Van Wijk, waarin deze vraagt ontslagen te worden als borg van den pachter van het grasgewas der gemeente Oudshoorn, welk9 pachter, nadat 3 jaren van zijn pachtcontract verstreken waren, is overleden. OpVoorétel van B. en Ws. wordt het verzoek eenparig door den Raad ingewilligd en voor de nog 2 overige pachtjaren het contract gebroken. Alsnu zal een nieuwe verpachting plaats hebben. Komt aan de ordo de behandeling dor ge meente-begrooting, dienst 1898, en leest den heer Wernink, namens de fmmcièele com- missi3 haar rapport over die begrootiDg voor. Het rapport strekt tot voorlopige vaststel ling der begrooting, zooils zij door B. en Ws. den Raad is aangebodeD, t. w. in ontvangst en in uitgaaf tot oen bedrag van f 15,533.24®. Bij de artikelsgewijze behandeling der be grooting werden de vragen, gedaan bij den post „wegen en voetpaden," door den heer Wernink door den heer ClaDt uitvoerig beant woord, en by don post „straatverlichting" mede van den heer Wernink coor den Voorzitter beantwoord. Wel waren de discussiën over beide onderwerpen lang, maar besloten werd er niets, en de begrooting ongewijzigd aange nomen. By de hoofdelijke omvraag klangt de heer Van Vliet over de handelingen van de be stuurders der gasfabriek, die zonder het te vragen gisteren by eiken lintaarn de straat hebben doen openbreken en 's avonds opge broken hebben gelaten. De Voorz. z:gt dit ook te hobbon bomerkt en onmiddc-liyk het bestuur der gasfabriek te hebben bevolen de lantaarns te doen aan steken en den geheelen nacht te dosn door branden op koston der fabriek, wat ook geschied is. Do heer Den Hertog doet mededeeling, dat niettegenstaande de begraafplaats er tegen woordig keurig netjas uitziet, by toch een bezwaar heeft tegen het plantsoen, dat aan den ingang van de begraafplaats is, omdat het pad daar doorho9n, waarlangs de baar en de dragers en de familie moeten passoeren, to smal io, waardoor stagnatie ontstaat, wat vooral by een begrafenis hinderiyk Is. Hy zou hot betreuren, indien de verwyding nlst an ders kon dan door opruiming van het plant soen, maar hy moent, dat, wanneer in plaats van groote heesters kleine heesters worden geplant, zyn bezwaar i3 weggenomen. De heer Clant zegt dit ook reeds in het voorjaar te hebben opgemerkt en er toen over gesproken te hebben met een bloemist. Deze heeft hem toegezegd, dat, zoo Pa hettydvan overplanten van die soort hessters was, hy het zou doen. De heer Den Hertog zou ook nog gaarne wat meer heesters zien aan de Noordzydo der begraafplaats, omdat het daar wat open is. Ook hierin zegt de heer Clant reeds eenigs- zins te hebben voorzien, door er jonge hees ters te hebben doen planten. De Voorz. belooft den heor Den Hortog den toestand nog eens te zullen opnemen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd bij bet wapen der artillerie, tot eovston luitenant, bij hun tegenwoor dig corps, tie tweede luitenant H. C. G.Meyuers, van bot ode regiment veld-artillerie, en It. F. Kutscb Lojenga, van liet 3de regiment vesting-art. Andiüntie De gowone audiëntie van den minister v«u koloniën zal op Vrijdag 15 Oct. niet plaats hebben. Pnrysche tentoonstelling. Men 8chryft: Het is gebleken, dat er vele industrieeion gevonden worden, die niet aan de Parysche wereldtentoonstelling in 1900 deelnemen, omdat zy meenen, dat de bescher mende rechten van Frankryk verhinderen aldaar bandelsrelatkn aan te knoopen. Tegenover die opvatting staat echter, dat te Parijs by gelegenheid eener wereldtentoonstelling miili- oenen uit andere landen tezio en komen met wie met vrucht in relatie kan getreden worden. Dit gevorien wordt door de mannen uit de praktyk gedeeld 0. a. doör don commissaris- generaal by de tentoonstelling voor de Vir- eenigde Staten van Noord-Amerika, majoor Handy, die zich thans te Parys bevindt en als zyn meeniog te kennen gaf, dat wy hier niet komen ter bevordering van onzen handel met Frankryk of Duitscbland, maar om te trachten naar uitbreiding van den handel rmt allo landen die bezoekers z nden naar de tei.toonstelling. Hy noemde byv. Zuid-Amerika. Hy beschouwt Parys als het beste centrum van waaruit men dien handel een stoot voorwaarts kan geven, want het is zeker, dat een onteaglyk groot aantal Zuid-Amerikanen naar Parys zullen komen. Gemengd Nieuws. Vjydag 15 October hoopt J. Taffyn, letterzetter, den dag te berienken, waarop hy vóór 25 jaren by de firma Brill, aan den Ouden Ryn alhier, in dienst trad. De krijgsraad te 's-Gravenhage hoeft gisteren veroordeeld: lo. J. K O. 3., H. J. A. K., M. J. W. M. en P. V allen korporaal by het 8sta reg. inf te Woerden, ter zake van inso1 ordinatia door dienstweigering, allen to' drie maanden mili taire gevangenisstraf, met degradatie. Bedoelde korporaals, van den leeftyd van 19 en 20 jaren, hebben verzocht do executie van hun vonnis uit1 te 6tellen, daar zy na do uitspraak het verlangen te kennen gaven tot het indienen van een request om gratie, hetgeen door den auditeur-militair werd inge willigd. 2o. G. J. L., soldaat by het 8sto reg. inf., gedetacheerd by ktt, algemeen depot van discipline, tot vier maanden militaire gevan genisstraf, ter zake van insubordinatie door dienstweigering. 3o. De s.rgoant. D. J. L. M., van hot reg grenadiers en jag re, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf ter zako van weder- spannigbeid tegen een burgemeester, zooals vro ger werd medegedeeld. Genoemde sergeant M. heeft in zyn vonnis berust en alzoi gsen gebruik gemaakt van het hem toegexeado recht van appèl. J. H., huzaar by de 3de reg. huzaren, werd veroordeeld tot crie maanden militaire gevan genisstraf, ter zake van diefstal in de cbambróe ten naieele van een kameraad, en is van dit vonnis gekomen in hooger beroep. By het eentraal-magazyn van militaire kle9ding te Delft zyn eenige onregel matigheden ontdekt. Een der ondergeschikte beambten moet in den laatsten tyd hem ver strekte gelden, om leveranciers te betalen, ten eigen bate hebben aangewend en boven dien garen, aan hot Ryk behoorende, even eens ten eigen bate hebben verkocht. Een voorloopig onderzoek hoeft reeds een en ander aan het licht gebracht. Vad Het bestuur over het te stichten villapark „Duin en Daal" to Bloemendaal heeft zich verplicht gezien terug te komon op het besluit, dit park als vrye wandelplaats open te stellen, daar de met groote kosten gemaakte aanleg door sommigen is vernield. Alken door by den tuinbaas vergunning to vragen kan men zich nu toegang verschaffen. Niet geykt. In eono kleine, Eaby Veendam gelegen gemeente werd zoo vertelt het „U. D." - dezer dagen de vol gende vormakeiyke grap afgespeeld: Door het bestuur dor gemeente was de turfleverantie publiek aanbesteed voor ean bepaalde som per hectoliter of ton. Toen do brandstof echter voor den wal lag, bleek, dat zy niet aan het monster voldeed. De leverancier werd ontboden en na een kort onderhoud was men het in zooverre eens, dat de turf gelost zou worden tegen vermin derden prys. Do brandstof werd by 't lossen gemeten door den veldwachter, die daarvoor was aan gesteld. Nauweiyks echter waren do turven tor plaatse, of onze veenboer nam do maat onder den arm en toog er me3 naar het gemoentehuis. Daar gekomen, verzocht hy uitbetaling en wel van het volle bedrag, waar voor hy had ingescbroven. Ingeval dit ge weigerd werd, bracht hy de maat op de plaats, waar zy behoorde te zyn. Wat was het geval? De maat, het eigendom van de gemeente, was niet voorzien van het vereischte waarborgmerkzy was niet geykt. De veenboer heeft het pleit gewonnen. Honderdon ïystorstnkkon han gen op Tessel weder aan boschjes en boschages. En dat er ontzaglijke opruiming onder die vogels gehouden wordt, bewyst, dat de vorige week op één dag door een der po.liers aldaar niet minder dan 900 lysters gekocht werden. Men vangt er vele soorten, nameiyk zing- lysters, kramsvogels, koperwiek- en bsfiysters, •r zwarte en groote lysters. Ook verdwalen vele vinken, keepen, meezen 6n gaaien in de strikken, terwyi ook wel eens zeldzame vogels, zooals pestvogels en appelvinken, gevangen worden. Dit zijn echter groote uitzonderingen. Te Vechol vervoegden zich in den nacht van Zaterdag op Zondag by de weduwe Bos twee personen, die haar door op de deur te kloppen wekten. Zy begaf zich naar voren en vroeg wie daar was, waarop zy ten antwoord kreag: „De dokter." Toen zy de deur opende, werd zy door de kerels ge grepen en zoodanig door éón hunner vast gehouden, dat de ander een en ander na kon snuffelen, waaróy hy zich meester maakte van 90 gulden aan specie. Daarop Damen de diaven yiings de vlucht. Da vrouw deed on- middellyk aangifte by de politie, doch men is de daders nog niet op het spoor. De valkenierK. Mollen, te Valkens- waard, heeft een arend onder het net gekregen, iets wat zeer zelden gebeurt. In de „Timos" bericht prof. Sama- relli, dat een serum is gevonden als genees middel tegen de gele koorts. De sterke toeneming van het drankverbruik ia België en in het bijzonder te Brussel wordt treffend geïllustreerd door de volgende cyfers: In het vorige jaar zyn te Brussel niet minder dan 294 drankwinkela geopend, terwyi slechts 69 werden opgeheven. Brussel telde aan het einde van 1896 alleen 4792 drank winkels, waaronder de hotels, de restaurants en logementon zyn begrepen. Het centrum en het lage gedeelte der stad, te zamen vormende de derde politie-afdeeling, zyn het rykst bedeeld; zy nemea van de 4792 niet minder dan 1181 drankwinkels voor hun rekening. Te Berlyn is onder den naam „Frci Post" een nieuwe onderneming opgericht. Deze maatschappU stelt zich voor, aan ieder niet alleen papier en enveloppe, maar ook den daarty behoorendeu 10-pfennig-postzegel g'. heel gratis ti leveren. De onkosten van de ondorneming zullen gedekt worden door het papier, d..t als briefomslag te zamen gelegd k worden, op de binnenzijde met adver- tentiën te bedrukken. De B r u e s e l s c h e ten toonstelling heeft een gunstige geldelijke uitkomst opge leverd. Yan de 600,000 iranken, welke de Staat had tojgeetaan tot dekking van een tekort, zal geen gebruik gemaakt worden en het gestort aandeelenkapitaal is goheel aanwezig. Het congres der Britsche spoor wegbeambten heeft den algemeenen secretaris, den heer Harford, die 15 jaar die betrekking bekleed heeft, afgezet, omdat hy aan bladen mededeeliogen had gedaan, die in siryd werden geacht met de belangen der vereeniging. Hem is nog voor 5 jaren een wachtgeld van 100pd. st. toegelegd. Sedert een paar dagon doet het eerste door electriciteit bewogen rijtuig te Parys dienst en wekt er de algemeene aan dacht. Het komt uit Londen. Sedert 1 Oct. loopt van Bremen naar Keulen eiken dag, Zondag uitgezonderd, een vischtrein. Maandag, Dinsdag en "Woensdag brengen deze treinen uitsluitend visch aan. De overige dagen ook personen, voor zoover de verzendingen dit toelaten. By het graven van een riool heeft men te Toulouse e9n stuk der vesting wallen ontdekt, die uit den Romeinschen tyd dateeren. In de laatste vergadering van den kiygsraad te Tunis stond een soldaat Delrue terecht wegens ongehoorzaamheid. Door den president gevraagd of hy nog iets te zeggen had, antwoordde hy: „Gijlieden zyt een hoop zwynon en bloedzuipers 1" Dezo uitval kostte hem tien jaren dwangarbeii. Een ander, die na hem terecht stond, slingerde den president een uniformknoop in het ge zicht. Hy werd ter dood veroordeeld. Op korten afstand van Tunis zyn by hot vallen van den avond twee Arabieren en drie inlandsche vrouwen ver moord. Den laatsten werden hare juweelen afgerukt. In het gouvernement Kiew is een boer in hechtenis genomen, die jonge kinderen stal, ze verminkte en dan voor bedelary africhtte. In de afgeloopen week heeft te Londen de laatste byeenkomst plaats gehad van het comité, dat onder voorzitterschap van den tegenwoordigen Lord-Mayor indertyd is ingesteld tot administreering van de hulp bronnen, die de particuliere liefdadigheid be schikbaar stelde tot ondersteuning van de slachtoffers van den hongersnood. Het fonds, dat daartoe is gesticht, was het belangrijkste, dat ooit voor een liefdadig do 1 op Mansion House is ingesteld. Blykens de mededeelingen van den Lord-Mayor, bereikte do ellende het toppunt in den zomer, tydens de jubileum-feosten, toen aan 4'/j mïllioen menschen onderstand werd verleend. De Londensche commissie heeft alleen 549,300 pond sterling byeen gekregen. Het bloeiende Lancashire, het middelpunt der zoo belangrijke katoon-industrie, bracht 158,000 pond sterling byeen en ook do groote steden van Schotland hebben een groote som beschikbaar gesteld, zoodat men kan aannemen, dat sedert hek begin der inzamelingen een bedrag van ongeveer een millio°n pond sterl. naar IndiS gezonden is, uit het Ycreonigd Koninkryk alleen. In IndiO zelf is een bedrag byeengabracht van 1,650,000 rupyeü, terwyi uit de Vereenigde Staten de belangryke som van 3,500,000 rupyen is gezonden. Dit alles byoengenomen, vormt een bedrag van ongeveer anderhalf millioen pond sterling, dat in eenige maanden door de particuliere liefdadigheid is beschikbaar gesteld. Thans is de grootste ellende geloden; het getal van hen, die ondersteuning komen vragen, vermindert met den dag; de herfst oogst is thans geborgen en volgens de officiëelo mededeelingen zyn de verwachtingen van den voorjaars-oogst gunstig. De gelden zyn hoofdzakeiyk besteed om de zwaar getroffen landelyke bevolking v*n vee, landbouwgereedschappen en zaai koren te voor zien; een ander gedeelte i3 bestemd voor de weezen, wier ouders ten gevolge van de ramp zyn gestorven of die door hunne ouders in den steek werden gelaten. De kosten van de administratie en het overmaken van degelden bedroegen slechts een halve penny per pond sterling, terwyi de dagbladen de advertentlën kosteloos plaatsten. BUITENLAND. Italië. De onlusten te Rome ztfn niet van ernstigen aard geweest. Uit het verhaal van de „Köln. Ztg." krygt men den indruk, dat het een ge wone vechtpartij was tusschen het gepeupel en do politie. By gelegenheid van de ontvangst van de delegatie uit de kooplieden der stad door don minister-president Di Rudioi was in den omtrek van het ministerie van binnen- landsche zaken een groote menigte samen gestroomd. De groote meerderheid vormden als gewooniyk troepon half opgeschoten leeg- loopers. Naar het scbynt tot tydverdryf, ten minste de bladen vermelden geen aanleiding, begonnen dezen het bekende spolletje^met de pöliti9: fluitOD, schreeuwen en dringen. Tot vier uren des middags liep alles zonder ern- Btige botsingen af, maar toen een compagnie militairen kwam aanrukken, vernielden een paar jongens een kar en wierpen zy de sol daten met de stukken. Dezen voldon het geweer en begonnen de Piazza Navona to ontruimen. In de Lorenesi-straat vormden zich opge wonden troepjes, die oproerige kreten lieten hooren, het plaveisel opbraken en revolver schoten losten. Daarop gaven de soldaten vier schoten af, een 17-jarige jongen werd gedood, drie anderen bekwamen vry ernstige verwon dingen. Vier politie-agenton en drie karabiniers zyn eveneens gekwetst. Het lyk van den gedooden rustverstoorder is naar het kerkhof van Campo Verano overgebracht. Om vyf uren was do Piazza Navona geheel ontruimd en door de troepen bezet. In den avond was alles weer rustig io de stad, militaire patrouilles doorkruisten ongehinderd de wyken. De prefect van politie heeft, ten gevolge van de ongeregeldheden, de socialistische ver eeniging te Rome ontbonden. Er zyn 25 arres taties geschiedt. De bevolking is zeer onder den indruk van het gebeurde. De bladen bepalen zich voorloopig tot de bescbryving van de ongeregeldheden, die, naar beweerd wordt, zouden zyn uitgelokt door ds weinig correcte houding van enkels subalterns politie ambtenaren. De „Tribuna" valt de regeering aan en verwyt baar niet voldoende voorzorgs maatregelen te hebben genomen. Tydens de betooging waren de magazijnen gesloten. Op do deuren las men: „Gesloten om redenen van fiscalen aard". In den avond werden de winkels heropend. Omtrent de belastingquaestie zelf wordt medegedeeld, dat de heer Di Rudini aan do deputatie de verzekering gaf, dat er naar gestreefd zal worden tegenover de belasting plichtigen met de grootst mogelijke billijkheid en welwillendheid te werk te gaan. Een com- missis, samengesteld uit den adjunct-burge meester, den voorzitter van de Kamer van Koophandel en den voorzitter van de Vereeni ging van Kooplieden te Rome, zal met den minister president beraadslagen over de wyze, waarop de nieuwe belastingwet het best kan worden toegepast. Op Sicilië scbynen troebelen ophanden te zyn, ook al ten gevolge van de hoogere eischen van den fiscus. De „Secoio XIX" meldt, dat de ontevredenheid onder de bevolking van Messina hand over hand toeneemt. De ellende stygt met den dag en een zeer ernstige crisis is te wachten. Te Fiume oi-Nisi is bet reods tot een uitbarsting gekomen. De politie en de militaire macht moesten tusschenbeide komen om de orde te herstellen. Spanje. De regeering heeft besloten, dat Rivera in het bevel op de Pbilippynen zal gehandhaafd blijven. Het antwoord op do nota van generaal "Woodford, den gezant der Vereenigde Staten te Madrid, is door de Spaansche regeering vastgesteld. Zy zegt, dat zy, zonder den juisten datum van het einde van den veldtocht op Cuba te kunnen vaststellen, dit einde niet ver meer verwyderd acht, ten gevolgo van den toestand der opstandelingen, en daar zy voor Januari 1898 administratieve en econo mische onafhankelijkheid zal schenken aan hot eiland; maar zy voegt er by, dat het werk der pacificatie veel sneller zou zyn gegaaD, zonder de hulp, door Amerikaansche flibustiers aan de opstandelingen verleend. Griekenland» De koning van Griekenland heeft, zooals uit Athene bericht wordt, een besluit onder teekend, waarby allo reservisten van de marine ontslagen worden. Een gedeelteiyke ontwa pening van de vloot staat voor de deur. Zuid-Afrilia. De „Volksstem" schryft: „Do voortdurende stijging der getallen, aanwyzende het spoor weg-vervoer via Lourenzo Marques, gepaard

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2