N°. 11542 Maandas 11 October feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TEER Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 October. Feuilleton. Zonderlinge Avonturen. mscH TRIJS DEZER COURANT* - Voor Leiden per 3 maandenf 1.1& Franco per postt 1.40, Afzonderlyko Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van l«-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de sta4 wordt f 0.05 berekend. Ofüciëele Keauisgevlngen» Eoslclooze Inenting. Bnrgemoester on Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algcmcene kennis, dat op Dinsdag 2 1 Sept. 1 89 7 en tot nadere aankondiging op eiken volgenden Dinsdag, telkenmale dea namiddags te twee uren, in het Elieabethshof aan de Oude Vest, gelogenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting van on- c-n min vermogenden, wordende tevens aan belanghebbenden herinnerd, dat zij 6leobte znllen worden toegelaten op vertoon van een bewijs huDner geboorte- inschrijvirg. Burgemeester en Wothoaders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Sopt. 1897. E. KIST, Secretaris. Wy vernemen dat, hoewel onze mededee- ling omtrent de benoeming van Prof. Tiele op 8 October 1872 juist was, de eigenlyke gedenkdag van zjjn 25 jarige dienstvervulling eerst die is van zijn ambtsaanvaarding in 1873. Ten aanzien van de in hare handen gestelde begrooting der dienstdoende Schutterij voor 1898, rapporteert de commissie van financiën den gemeonteraad hft volgende: De verhooging van verschillende po3ten, in vergelijking met de bedragen, voor 1897 toegestaan, is grootendeels het gevolg van de uitbreiding, die het grondgebi9d der ge- meento heeft ondergaan. De daardoor ver oorzaakte toeneming van werkzaamheden rechtvaardigt ook eene verbooging van het traktement van den eersten luitenant kwartier meester; de commissie is echter van oordeel, dat met die to'neming ruimschoots rekening wordt gehouden, indien het traktement met 100 wordt verhoogd. Wat post 46 der uitgavèn betreft, blijft zij by hare vroeger uitgesproken en door den gemeenteraad gedeelde meening, dat deze behoort te vervallen. Op grond van een en ander adviseert de commissie: lo. No. 6 der uitgaven uit te trekken tot con bedrag van 400; 2o. No. 46 der uitgaven te doeD vervallen; 3o. in verband daarmede No. 5 der ont vangsten te ramen op ƒ10022.50; 4o. de aldus gewijzigde ontwerp-begrooting voorloopig vast te stellen, a Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over het verzoekschrift van mej. M. A. P. Montagne, om eervol ontslag uit de betrek king van derde onderwijzeres aan de Meisjes school 1ste klasse met het daaromtrent inge wonnen rapport van het hoofd der school. Onder meaedeeling, dat zy zich kunnen ver eenigen met dat rapport, geven zy in over weging aan adressante eervol ontslag uit de genoemde betrekking te verleenen, gerekend te zijn ingegaan 1 October j. 1., op grond van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van hare betrtkkisg uithoofde van lichaams gebreken, biyk3ns de overgelegde verklaringen, bedoeld by art. 38, derde lid, der wet op het lager onderwys. By de deze week gehouden stemming zyn tot gemachtigden voor het Kiescollege van het Ned.-Herr. Kerkgenootschap benoemd do hieronder vermelde leden der gemeente, gerangschikt naar bet getal der op elk hunner uitgebrachte stemmen: F. De Munnik met 1144, J. G. Wolff 1117, J. M. Los 1115, J. J. Wagtendonk 1113, P. Loeber 1112, H. W. Warners 1110, P. Mazurel 1110, P. Fontein (1843) 1108, W. Fontein 1106, W. M. Eo zier 1103, D. Klinkenberg 109S, P. C. Berk hout 1097, W. De Nie 1093, J. Tuurenhout (1862) 1000, I. Hoefsmit 851, H. Van Borse- len 701, D. West 695, J. J. De Graaff 690, P. De Bruin 689, H. Teunissen 681, J. H. Gunning 580, A. E. Van Kempen 556 en C. J. Eggink Jr. 544 stemmen. Al de 18 aftredende leden zyn dus herkozen, terwyi voor de 5 vacaturen werden gekozen de heeren H. Van Boraelen, D. West, J. J. De Graaff, P. De Bruin en H. Teunissen, can- didaton der kiesvereeniging „Geloof en Beiy- denia." Op M. Den Os werden 645, op J. De la Eie 643 stemmen uitgebracht, welke van onwaarde verklaard moesten worden, omdat niet aan gewezen was welke van de twee stemgerech tigden, M. Den Os geheeteh, en welke J. De la Eie (van dezen naam zyn er vyf stem gerechtigden) de bedoelde persoon was. Voorts werden enkele stemmen uitgebracht op sommige personen en verscheidene op de biervolgende: J. J. Noest (533), Abr. Couvóe P.J.zn. (507), J. W. Van Borselen (496), A. B. Van Grasstek (495), J. Pander (484), P. W. Loeber (477), L. Hoefsmit (176) en D. J. Noest (153). Men verzoekt ons mede te deelen, geiyk in onze kerkelyke berichten reeds is opge nomen, dat morgen, Zendag, in de Doopsge zinde kerk niet Ds. Kutsch Lojenga, wel Dr. Laurillard zal optreden. De tentoonstelling van kunstnaaldwork, welko thans in het Stedeiyk Musoum wordt gehouden, is heden belangryk uitgebreid door de inzending van e9n fraaie collectie oude kantwerken, die door een particulier te dezer stede welwillend in bruikleen werd afgestaan. By de beden door den architect den heer W. C. Mulder gehouden aanbesteding van don herbouw der onlangs afgebrande fabriek aau den Ouden Ryn (fabriek van ka toenen garens en lampenpitten, firma Van 'fc Hooft en Co., nu Spiecker) zyn ingekomen twee biljetten. Do hoogste insohry ving bedroeg 3679, do laagste f 3590, van den heer P. J. Hartevelt, aan wien het werk is gegund. Het tegen hedenavond aangekondigde Udel-conoert is tot nader uitgesteld. Omtrent „Tooneelspelers, thuis" data.s. Maandag bier wordt gegeven, zegt de Amster- damsche Courant" o. a: Na dit alles moetik erkennen, dat het stuk gepakt heeft, dank zy het effectvol gegoochel met tooneel-typigheden en de overigens heel verdienstelyke uitbeelding door Kreeft van den rapinvan den „gesjochten (ouden) jongen." Voor Kreeft was het debuut zeer gelukkig; een dankbare rol, geheel in de lyn van zyn talent, door hem met toewyding en ernst gespeeld. Overigens staat vast, dat het stuk by het vry talryk publiek nogal heel aardig gepakt heeft, zooals het ook te Beriyn veel succes heeft gehad." Het bestuur der „Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen" te 's-Graven- bage zal zich met een uitvoerig adres tot den gemeenteraad wenden houdende beantwoording van en bezwaren tegen hot door B. en W-bt- in zake den toestand der grachten aldaar aan den Eaad ingediend preadvies. De te Schiedam gehouden collecte v^tf j het Huldebiyk aan H. M. de Koningin-Regent^^ heeft opgebracht ƒ732.011/,. Gisterochtend per trein van 10" u.*"^ vertrok H. D. H. de Voratin-Weduwo van Waldeck en Pyrmont weder van Het Loo Duitschland. HH. MM. de Koninginnen, met gevolgiJflM nevens de Burgemeester van Apeldoorn, deden do Vorstin aan het station uitgeleide. Op 10 Januari 1898 hoopt de tooneel- en letterlievende vereeniging „Varia", te Vlaardingen, haar 25-jarig bestaan to vieren, door het houden van een wedstryd in uiter lijke welsprekendheid. Voor dit doel werd." eene groote zilveren medaille beschikbaar ge steld door H. M. de Koningin en een dójcf" H. M. de Koningin-Regentes. Do jury zal bestaan uit de heeren L. Ak- kevhuy8 J.Ez. te Schoonhoven, W. J^wVan 'Dusseldorp te Vlaardingen, en M. Vaijgjueeff te Leiden. Reeds sedert jaren wordt door ddSf kerkraad der Nederlandsch Hervormde ge meente to Assen, ter tegemoetkoming, aan de godsdienstige behoeften der minderheid, gelegenheid gegevon aan de Vereeniging voor Cbristeiyke Belangen aldaar predikanten van elders te doen optreden in het kerkgebouw tot htt bedienen van den doop en de bevestiging van nieuwe lidmaten. Thans beeft de kerkeraad, naar de „Asser Crt." verneemt, tot een nog verder strekÉëi maatregel in diezelfde richting van verdra; zaamheid besloten. To beginnen met November a.s. zal nl. ëïEe maand een keer gelegenheid gegeven worden aan predikanten van de richting der genoemde Vereeniging in gewone godsdienstoefeningen op te treden ia het kerkgebouw. Bedoelde godsdienstoefeningen zullen plaats hebben voor een deel des morgens, deels des avonds en zullen o. a. vallen op Kerstmis, Pascben en Pinksteren, terwyi in oen dier godsdienstoefeningen gelegenheid zal worden gegeven tot het vieren van het H. Avondmaal. De kosten dozer godsdienstoefeningen zullen gedragen worden door de kerkvoogdy. Aarlanderveen: Ala taxateurs voor de aan het Ryk ten behoeve van een krygs- dienst te leveren paarden zyn benoemd de heeren W. Scherpenzeel, H. Kop en W. Van Driel en als hunne plaatsvervangers de heeren G. Huieman, J. H. Riding en J. Kempen. Aan de loting zullen dit jaar 28 jonge- ÜDgen van hier deelnemen. Negen er van heb ben roden voor vröstelling. H i 11 e g o m Alhier deed zich heden het geval voor dat zekere D. v. d. P., uit Rotter dam, op weg derwaarts, als oud-militair van het Indische leger en als ridder van do Mili taire Willemsorde 4de klasse, hem toegekend by koninkiyk besluit van 20 Februari 1894, ter zake van zyn gedrag by de krygsverrich- tingen in Tamlang in de maanden Februari, Maart en April 1893, door den hoDger ge noodzaakt was aan den gemeente-veldwachter een stuk brood te vragen. Een dusdanig levens lot van een onzer helden is waariyk niet ze# bemoedigend voor onze dappere krögers van zee- en landmacht in Neerlandsch-Indiö. Zekere zich noemende L. B., 33 jaar, workman, en K. B., oud 22 jaar, schoenmaker, zyn beiden wegens bedelary en als zyndo zonder vaste woonplaats en eeüig middel van bestaan heden alhier door den gemeente veld wachter aangehouden en gesteld ter beschik king van den officier van justitie by de recht bank te Haarlem. Katwyk aan Zee: Het is hier in den iaatsten tyd ongekend stil in den haring- handel, of liever er is geen handel. Alle bom men hebben een reis gedaan en door de hoogo pryzon is deze, in weerwil van de ..kleine vangsten enkele uitgezonderd, die zoo goed als niets vingen voor visschers en roeders niet nadeeligor dan het vorige jaar. Voor de vraebtryders, kuipers en pakkers is dit seizoen bepaald slecht, want, zooals van- 2r lf spreekt, als er weinig haring aangebracht wordt, hebben zy geen werk. De prys voor de „kwakjes" vorscbe viscb, die bier nu en dan door een Zandvoortsche schuit worden gebracht, is bovenmatig hoog. Garnalen gelden van ƒ150 tot 2 p?r mand. Oudshoorn: In hot nummer van Woens dag jl. van deze courant komt een mededeeling uit Leidschendam voor, dat op do hoeve, be woond door den heer P. Van Wyk, te Wilsveen, gemeente Stompwyk, een brongas-verlichting is tot stand gebracht, voor zoover bekend de eerste inrichting van dien aard in de provincie Zuid-Holland. Dit is minder juist. De eerste hoeve in deze provincie, waar oen brongas-verlichting tot stand kwam, is or.getwyfold de hoeve van den heer G. J. Den Hertog alhier, alwaar reeds in het nsjaar van 1896 een inrichting tot exploitatie van brongas tot stand kwam, een inl ichting, die, niettegenstaande zy als de eerste kan werden aangemerkt, ook onge- twyfeld in keurige afwerking en juiste toe passing als een der beste is aan te merken. Terwyi in de woonkamers, werkplaatsen en stallen alles is voorzien van gasgloeilicht, wordt ook al het eten en het voeder voor het vee op gaskooktoestellen in orde gemaakt, ja wordt ook al het water, voor het bodryf benoodigd, op groote kooktoestellen geheet. Nog in den daaropvolgenden winter, dus in Januari jl., werd zoo'n dergeiyke inrichting alhier gemaakt by den beer P. Den Hertog, die in doelmatigheid en goede afwerking niets foor de eerste inrichting onderdoet. Zegwaard: Donderdag is het zoontje van den arbeider C. K. alhier door een paard, hetwelk voor een boerenwagen stond aange spannen, zoodanig tegen het hoofd geslagen, dat het kind bewusteloos op den grond viel en een zware wond aan de bovenlip bekwam, alsmede, dat eenige tanden in de bovenkaak er uit en los waren geslagen. Onmiddeliyic werd de hulp ingeroepen van dr. L. J. Vries man, albier, door wien de eerste geneeskun dige behandeling werd verleend. De toestand van het knaapje is heden redeiyk wel. R ij n 8 b u r g Op het Ryketelepboonkan- toor alhier zijn in de maand September 77 telegrammen octvaDgon en 78 verzonden, totaal 155. Uit de „Staatscourant". Kon. bosluiten. benoemd toi directeur van het post en telegraafkantoor to Barnoveld J. E. A. Post Utterweer, thans directeur van ket post kantoor aldaar. Pensioen vorlecnd aan H. Krop, onderwijzer aan de o 1 school te Oudshoo'n f 439. Een toegelaten Raadslid door Gedepu teerden onwettig gekozen verklaard. Uit de beslissing van God. Staten van Zuid Holland betreffende een adres van J. U. Smit, lid van den Raad der gemeente Alblas- serdam, houdende bezwaar tegen een bosluit van dien Raad lot toelating van A. Pyl Jz. als lid van dat Co lege, blykt o. a. het volgende: Het bezwaar door den heer Smit voornoemd tegen de toelating van den heer Pyl inge bracht, is hierop gegrond, dat de heer Pyl op het tydstip, waarop hy ter vervulling eener tusschentyds ontstane vacature gekozen werd, nog als Raadslid zitting had en by, naar appellants meening, om die reden niet verkiesbaar was. Naar aanleiding daarvan is door Ged. Staten onderzocht in hoeverre de omstandigheid, dat de heer Pijl op het tydstip zynor verkiezing en het indienen van zyn geloofsbrieven nog lid was van den Raad der gemeente Alblas- serdam hem al dan niet verkiesbaar maakte ter vervulling der tusschentijds opengevallen plaats. Daaromtrent overweegt het college, dat art. 61 dor vorige kieswet de bepaling be vatte, dat de in een stembriefje ingevulde naam van een lid der vergadering ter wier aan vulling wordt gestemd, welks beurt van af treding op het tydstip, waarvoor de verkiezing geschiedt, nog niet is ingekomen, voor niet geschreven wordt gehouden; dat hoewel deze bepaling in de thans vigee- rende kieswet niet wordt gevonden, uit de rede volgt, dat één persoon in eene zelfde vergadering, niet golyktydig twee plaatsen kan vervullen dat derhalve de heer Pyl, tydens hy zitting had in den Raad der gemeente Alblasserdam, niet voor de vervulling eener andere plaats in datzelfde college iQ aanmerking kon komen. Hun besluit was, dat met vernietiging van het besluit van den Raad der gemeente Alblas serdam van den 7den September 11. verstrek kende tot toelating van den Pyl als lid van dat college, verklaard werd dat hy niet als lid van dien Raad kon worden toegelaten. 8) Ha zag in, dat het onmogeiyk voor hem was te biyven, waar hy zich bevond, en dat hy elders een schuilplaats moest zoeken, tot het uur, waarop hy zich aan boord van den schoener kon begeven. Vóór by echter het huis verliet, moest bij nog eenige zaken bezorgen. Haastig begon hy in zyn kamers rond te zoeken naar alle's, wat niet in eens anders handen vallen mocht, en ver brandde bet, terwyi by enkele dingen van •waarde} aan welko by gehocht was, onder zyn kleederon verberg. Nadat by dit alles beredderd had, stak hy een geladen revolver in een der zakken van zyn mantel en maakte zich gereed het huis te verlaten. Om niet in het oog te vallen, ging hy de voordeur niet uit, maar sprong door het venster op de binnenplaats. Een oogenblik bleef by ttaan luisteren ©n, geen verdachte beweging ver nemende, liep by de straat in. En was nie mand te zien. Het was nog geen twee uur en hy was bet met zichzelf niet eens, waar heen zyn schreden te wonden. Het moge vreemd scbynen, maar, niettegenstaande het gevaar, waaraan hy zich blootstelde, gevoelde h\j een onweerstaanbare begeerte om alles te zien, wat er gebeurde, en getuige te zyn van de algemeene opgewondenheid. Hieraan was geen gebrek; de stad was vol soldaten en hier en daar was al een oproertje uitgebroken. De vreemde ooilogsschepen hadden troepen aan land gezet om de landgenooten te be schermen; doch in mindere wyken speelde het gepeupel den baas. Zóó goed was zyn vermommiog geslaagd, dat Veneda meer dan eens naast een vroegeren bekende stond, zonder dat deze acht op hem sloeg. Dit gaf hem nieuwen moed en by volgde de gebeur tenissen van den dag met toenemende be langstelling. Een gevaar echter, waaraan by niet gedacht bad, wachtte hem. De Calle de Victoria uitgaande, kwam by in een zystraat, welko naar de haven liep. Vóór hy er een vyftig schroden in gevorderd was, werd zyn oor getroffen door een geluid, dat hy maar al te goed kende. Het was het gejoel van een bende, welke bezig was iemand na te zetten. Hy zag uit naar een plaats, waar hy zich zou kunnen verbergen, doch hy kon niets vinden. Eensklaps klonken er voetstappen vlak achter hem. Tot zyn verwondering her kende by in den vluchteling John Macklin, don Albino, president van het genootschap. Zyn gelaat was loodkleurig van angst en hy kon nog slechts met moeite ademhalen. Zyn kleederen waren gescheurd en met slyk be dekt z(jn hoed was weg en zijn gezicht was met roodo strepen bed6kt. „Red mij, red my!" bracht hy er hygende uit, terwijl by aan Veneda's voeten neerviel. „In den naam van alles, wat u dierbaar is, red my! Ik smeek er u om." Daar Macklin bem niet herkdnde, zou de ander don Albino gemakkelyk aan zyn lot bobben kunnen overlaten, en een oogenblik was hy er half en half toe geneigd. Zyu betere natuur behaalde echter de overhand en hy besloot zyn best te doen, den ongelukkige te helpen. Het gejoel naderde al meer en meer; er was dus geen tyd te verliezen. „Ik zal u bijstaan 1" riep hy. „Loop, als gy er de kracht nog toe hebt." Do Albino spande zich in, om dezen raad te volgen. Hy hygde verscbrikkeiyk en zyn lange armen bewogen zich gelyk de wieken van een windmolen. Op dit oogenblik was het gepeupel in dezelfde straat gekomen, waar zy zich bevonden, en een seconde later vloog er een geweerkogel dicht langs Veneda's hoofd. „Sneller, sneller 1" riep hy, zonder om te kyken. „Dien hoek voorby en dan my na." Dit was evenwel gemakkelyker gezegd dan gedaan. De krachten van den kleinen man waren zoo goed als uitgeput. H(J bleef achter en Veneda vreesde, dat hy de aangeduide plaats, omtrent een vyftigtal schreden verder, niet zou bereiken. Er was geen seconde te verliezen, de vervolgers wonnen al meer en meer veld. Hy bleef dus staan, wachtte tot zyn motgezel by hem was, bukto zicb, nam hem in zyn armen en wierp hem over zyn scbouder met een gemak alsof hy geen pond woog en hervatte toen zyn vlucht. Om den hoek ge komen, waar hy tot zyn blydschap geen mensch bemerkte, snelde hy toe op een ry lsdig staande huizen aan den overkant. Op de binnenplaats van het derde logde by zyn last op den grond. „Ik kan u niet langer dragen; wy moeten i ons verbergen!" riep hy, met kracht op een deur bonzonde. „Wy moeten bier binnen zien te komen; ons leven hangt er van af. Help mij! Help my!" De Albino had geen tweede aansporing noodig en met hun beiden drukten zy de deur uit haar hengsels. Zy waren juist intyds, want reeds boorden zy de voorhoede van de bende, schreeuwende en tierende, den hoek omslaan. Veneda ging den ander vóór, de trap op. Het huis was van steen en had drie verdiepingen en was geheel in den Engelschen trant gebouwd. Niet vóór zy op den zolder gekomen waren, bielden zy op om te luisteren. Van beneden uit do straat steeg er een verward rumoer tot hen op en Veneda wendde zich tot zyn makker, die op den grond lag en zich inspande om weor op adem te komen. „Hoort gy dat?" zeide hy. „Zy hebben ons spoor ontdekt. Hoe wy thans een middel zul len vinden om te ontkomen, is my te ge leerd af." Terwyl hy nog sprak, vernamen zy van den straatkant een hevig gekraak. „Dat is de voordeur!" hernam hy. „Wy moeten verder. Zy gy gereed?" De Albino sprong op. Een geraas van stem men verkondigde hun, dat hun vervolgers reeds binnen het gebouw waren. „Er blijft ons niets anders over", zeide Ve neda, „dan te trachten op bet dak te komen en van daar langs de goten naar de andere huizen te klimmen, tot wij een plaats berei ken, waar wy ons kunnen aflaten." Een paar seconden later bevonden zij zich op de nok, juist toen de aanvoerders van het gepeupel de kamer instormden, welke de vluchtelingen straks verlaten hadden. Het duurde lang, eer een van beiden sprak. Toen wendde de Albino zich tot z(jn redder en fluisterde: „Marcos, ik heb u het leven te danken. Nimmer zal ik vergeten, wat gy vandaag voor my gedaan hebt." „Het heeft maar weinig met u geschoeid. Wat drommel bebt gy toch uitgehaald, dat zy het zoo op u gomunt hebben?" „Ik kwam hen in de Calle de Victoria tegen en toen riep er een „Gobiernista", waarna zy als bloedhonden op my toe vlogen." Veneda gaf geen antwoord. Hy luisterde naar de geluiden in de straat. Wat zouden hun vervolgers thans in den zin hebben? Hy behoefde niet lang in twyfel te verkeeren. Dat zy bezig waren met toebereidselen te makea voor het oen of ander, kon by afleiden uit de plotselinge stilte, welke er heerschte. Eensklaps klonk do kreet „Brand!" en het volgend oogenblik steeg van beide kanten der huizenrij een rookwolk omboog. De beulen, geen kans ziende hun slachtoffers op anderg wyze in handen te krygen, hadden besloten hen door het vuur te noodzaken zich over te geven. De vlammen versproidden zich met schrikwekkende snelheid en de bende, wier aantal nu tot eenige honderden was aange groeid, builde en tierde van opgewondenheid. Gelukkig was het huis, waarop Veneda en de Albino zich bevonden, het middelste, zoa dat zy vooreerst nog geen wezeniyk gevaar liepen. {Wordt vpvQlgd)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1