G. lilBBRG'sZiO-FaïMi Bal-Zijde, 40 Cts. ZURICH. Bü de afdeeling hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III, to Batavia, kan worden geplaatst een gepromovetr leeraar voor de wiskunde en de natuurkundige weten schappen. Aan de uitzending is verbonden: eene gra tificatie voor uitrusting ad 1000; overtocht naar Batavia als gouvernements passagier der Iste klasse, casu quo ook voor het wettige gezin; een voorloopig traktement van ƒ150 'smaands, ingaande met den dag van aan komst te Batavia tot den dag, waarop het activiteits-traktement, volgens de deswege bestaande bepalingen, in Indiê ingaat. Het traktement bedraagt 450 's maands, met drie vierjaarlyksche traktementsverhoo- gingen, elke van 100 '6 maands, zoodat zal worden bereikt een maxim urn-traktement van 760 's maands. Voor nadere bijzonderheden zie de „Sts.-Ct." van beden. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met wijziging zijner bescbikkiDg van 24 September 1897, goadgevonden te be palen, dat de stemming} ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Enkhuizen, zoo noodig, zal plaats hebben op Woensdag 20 October e. k. Do Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, zal eon openbare ver gadering houden op Woensdag 6 October a. 8., des voormiddags te elf uren. In de „Sts.-Ct." van heden komt voor de openbaarmaking van de beschrijvingen en afbeeldingen van fabrieks- en handelsmerken, van welke de inschrijving overeenkomstig de jrtikelon 5 en 23 der wet van 30 September 1893 (Slsbl. No. 146) by het bureau voor den i idustriëelen eigendom heeft plaats gehad. (Nrs. 12407-12474). Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is aan de vereeniging „Armenzorg", te Arnhem, op haar verzoek om mededetling wat door haar kan worden ge- daan tot het tegengaan van 't collecteeren door de Vereeniging tot verstrekking van kleeding aan minvermogende kinderen van alle religies an de liefdadigheidsvereeniging „Hulp en Steun" voor we. zen van alle gezindten, te kennen gegeven, dat uit een door tusschon- komst van het departement van justitie ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat aanlridiDg bestaat tot de klacht als zouden di9 vtreenigingen de opbrengst dier collecten grootendeels voor zichzelven bezigen en dat da statuten niet worden nageleefd. De kapitein ter zee W. J. Derx, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, 28 Sept. te Marseille gearriveerd, heelt 29 Sept. de reis voortgezet; de „Edam" vertrok 30 Sept. van Nieuw-York naar Rotter dam; de „Maasdam", van Rotterdam naar ÏGeuw-York, passeerde 30 Sept. Prawlepoint; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Sept. van Genua; de „Herzog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 29 Sept. te Napels; do „Ozidam" arriveerde 30 Sept. van Nieuw- York te Rotterdam; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, pas6e.-rde 29 dezer Kaap St. Vincent; de „Reichstag", van Oost Afrika naar Vlisaingen en Hamburg, arriveerde 29 Sept. te Suez. Noordwyk: De afdeeling N. van de Vereeniging tot bevordering van Fabriiks en Handwerksnyverheii opent op 7 Oct. a. s. wederom haren wint rcursus der ambachts- teekenscbool. Deze instelling ten zeerste aan bevelend, deelen wij nog mede, dat leerlingen, die aan den cursus willen deelnemen, zi'.h vóór Dinsdag 6 Oct. by den secretaris der afdeeling, den heer C. G. J. Alkemade, be boeren aan te crelden. Uit (le „Staatscourant". Kon. besluiten: Benoemd lot leeraar aan de Polytechnische School, dr. M. De Haas, thans leeraar aan de lioogore burgerschool met 5-jarïgen cursas to Amcrslourt; tot buitengewoon ndelborst bjj do Koninklijko Nederlandsche Marine reaorve, P. Schelles. Benoemd: tot commies der posterijen 4de kl. D. Aeijelts, tbans suinumerair der posterijen en telegraphic; tot kommies der posterijen en tele graphic 4de lel. G. J. D. Deger.aar en A. Teriet, thans surnumerairs der posterijen en telegraphie. Bevorderd tot hoofdkoinmies der posterijen P. Keg Cz., II. J Mathieu, J. Ten Ca te, C. C. Wenden- berg cn J. A. H. A Jansen, thans kommiezen der posteri.en 1ste kl tot kommies der posterijen 1ste kl. P. J. Th. Voet vau Vormizeele, Ti J. Montijn, E. Voorbij en A. G. J Geysen, thans kommiezen der posterijen 2de kl.; tot kommies der posterijen ^de kl. jhr. V. V. Van Cammingha G. K II. an llellenbe g Hubar, thans kommiezen der posterijen 3de kl.; tot commies der posterijen 3de kl. J D. Udo, 1. Le Grand en P. W. Gerbers, thans kommiezen der posterijen 4de klasse. Benoemd bij het wapen dor cavalerie, tot eersten luit., bij hun tegenwoordig corps, de fcweedo luits. J. Jurjans, van het 3do, alsmede G. J. IJssel de Schepper en J, J. Neuman, beiden van het. 2de reg. nu/.aren. In zijn rang overgeplaatst bij het wapen der mt van hot leger in Ned -indie, de tweede luit. A. J. Keller, van het 3de reg. inf., met bo.aling, dat zijn ouderdom in rang bij dat leger zal rekenen van 3 Augustas 1897, en dat hij daarbij zal rangschikken onmiddellijk onder don tweeden luit. II. r. De Bruyn; in rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger iuer te lande, do tweede luit. dor inf. T. J. (J. A. Bocle, bestemd voor den dienst in Ned.-Iodiö, thans h la suite van bet koloniaal werfdepot; cn Enlks met bepaling, dat hij bij het leger bier te lande zal rangschikken onmiddellijk onder den tweeden luit. H. Van Wely, van bet 7de reg^ inf. Aan den luitenant ter zee der 2de kl. J. r. F. Yen der Mieden van Opmeer vorgunning verleend tot het waarnemen van eene betrekking buiten bet zeewezen voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst. Aan M. Victor Zwjjsen, Roomsoh-Katholiek priester op Curacao, vergunning verleend tot het aannemen van het ordetooken der derde klasse van bot Borstbeeld van den Bevrijder en van de eere medaille voor Onderwijs, hem door den president van Venezuela geschonken. Pensioon verleend ten laste van den Staat aan J. Gerretson, ƒ313 'sjaars; aan mr. W. Van der Kaay, /"4000; aan J. G. Arende, ƒ346 'sjaars. Vet Amsterdnuisch kwartet. Wat Messehaert als zanger vermag te geven, is ia Leiden te bekend, om er veel over uit te weidenwat hi) als dirigent en instructeur kan scheppen, hebben wij gisteravond wederom met diepe bewondering gehoord. Z\jn goest is doorgedrongen in de andere leden van bet uitgelezen kwartet en slechts daardoor zijn de vier artisten in staat een zóó volkomen geheel te schenken. Bezield met één geest en één gevoel, wordt hst ensemble zoo vlek keloos rein, zoo muzikaal volmaakt. Want het z|jn niet slechts de stemmen, waarop het hier aankomt Messehaert is niet de groote zanger, wiens naam wijd en z\)d met roem genoemd wordt, om of door zijn stem, maar door zijn zang, door het karakter van zijn voordracht, om zijn door en door muzikaal gevoel. Anderen hebben diepere, omvangrijkere stemmen gehad, maar zelden heeft iemand zóó het ideaal van een zanger verwezenlijkt. Zoo i3 het met mej. Cato Loman. Het timbre van haar 6tem is niet dat van groote alt-zaDgeressen, maar haar echt en diep muzikaal gevoel weet meer te doen met die stem dan menigeen, die door de natuur m6t meer middelen begaafd is. Het meest Messehaert nabij komt mevr. Noordewier—Redhingius, wier prachtig geluid zich zoo bij uitstek leent voor den gedragen zang. Rogmans bezit van nature een ander tem perament dan Messehaert; wij zouden zeg gen hij is oppervlakkiger, doch onder de leiding van den grooten meester worct ook over hem de goest vaardig en weet de altijd bereide zanger zijn helder en krachtig geluid wondervol te beheerschen in den samenzang. Het kunnen geece middelmatige talenten zijn, die zich bij Messehaert aansluiten, allen moeten het hoogste voelen en kunnen berei ken. Het muzikaal-volmaakte, waarnaar dit eminente viertal in alles streeft en wat het bykans overal bereikt, geeft aan de uitvoe ringen van dit kwartet de machtige bekoring, die ze onvergetelijk maakt en doet blijven. Heerlijk is de klank, vlekkeloos zuiver de toon. En boe moeilijk ook cie zuiverheid te bewaren moge zijn, de grootste bezwaren in dat opzicht worden met glans overwonnen. Men denke slechts aan bet verbazend lastige „Dümmerung" van onzen zuidelijken broeder, Alpbonse Dieponbrock. De buitengewone moeilijkheden, die hier den zangers in de ultra moderne vormen, overgangen en klank com binaties wachten, vereischen eene vastheid van toon en gehoor, die slechts door ernstige en langdurige studie kunnen verkregen wor den en cie alitjd tot de zeldzaamheden zullen blijven behooren. Het programma was zeer veelzijdig. Naast gewade muziek ook enkele madrigalen uit de oudere school, o. a. het beroemde madrigale van Orlando di Lasso „Matona mia cara", nog wel bekend uit den tyd van het A Capella- koor, toen een deel van het koor dit schoone lied ook vertolkte. Om kuische ooren te sparen werd nu, evenals toon, de vrije Duitsche ver taling gezongen, daar hot oorspronkelijk Ita- liaansch ietwat vrij klinkt. Uit zooveel schoons nog uit te kiezen wat boven het andere uit blonk is zeker moeilijk, doch wy mogen niet verzwijgen, dat do indruk, gemaakt door „Der Grcis" van Haydn, zeer krachtig is gewee3t. De eeuwig jeugdige componist vertoont in dit lied, korten tijd vóór zijn dood geschreven, nog niets van de gebroken des ouderdoms. Alios is nog evon krachtig en frisch, het licht van Haydn's genie straalt er nog onver flauwd in door. Heeft de onbekende dichter van den tekst aan den grijzen componist gedacht, toen hij schreef: „Ein harmonischer Gesang war mein Lebenslauf", of heeft Haydn zich aangetrokken gevoeld door die woorden, die zoo ton volle op hemzelf toepasselijk waren? Wy weten het niet, maar wèl mocht de groote meester zijn laatste krachten wijden aan die muzikale gedachte, hij, wiens gansche leven één heerlijke melodie, één harmonisch gezang is geweest. Beter bekend zeker was zijn „Beredsamkeit": „Frounde, Wasser machet stumm", o. a. nog door het Loidscho koor gezongen by de oerste uitvoering van „De Schipbreuk." Een aardig, n:et zeer diepgaand liedje was het gezang van den koekoek. Omdat dit nummer, uit een oogpunt van kunstwaarde, de minste beteekenis had van het geheele programma, werd het, als gewooniyk, gebisseerd. Een maJrigale van Palestrina schynt daarvoor nu eenmaal niet in aanmerking te komen. Wat Messehaert en de zijnen van die voorkeur wel denken zouden? Tol slot genoten wy een paar van de mooie oui Hollandsche liederen naar Valerius, o. a. het bekende „Geluckig is bet Land", ook aangotracht in de opera „Leiden's Ontzet" van v. d. Linden. In alle genres, en veel was op het pro gramma vertegenwoordigd, was het kwartet gelijkelijk voortrcffelyk; overal dezelfde prach tige toon, dezelfde uitnemende opvatting en vertolking. De groote Gehoorzaal was goed bezet en geestdriftig waren de toejuichingen, waarmee het publiek de artisten dankte voor het ge- notene. Dit is een uitvoering geweest, die een vorheffenden, hoogstommenden indruk heeft achtergelaten, die ons het schoonste en edelste heeft doen hooren, wat menschen- krachten vermogen te schenken. v. B. TWKEDE MANER. Opnieuw zijn onveranderd ingediend de vol gende wetsontwerpen lo. Beschikbaarstelling van gelden voor het departement van marine wegens verstrekkin gen, oienst 1897. 2o. Verhooging van Hoofdstuk VI der Staats- begrooting over 1897. 3o. Nadere verhooging voor Hoofdstuk VI, dienst 1897. 4o. Naturalisatie van F. A. Groussot en zes anderen. 5o. Naturalisatie van E. H. Topie en zeven anderen. 6o. Wyziging en aanvulling van de be grooting van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren voor 1897. 7o. Goeakeuring van de schikkiog tusschen Nederland en Frankrijk, rogelende de betrek kingen in het regentschap Tunis. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onder - handschen verkoop van de Tongersche barak ken te Maastricht aan de St.-Bonifasius- 8ticbting aldaar voor de som van f 12,000. De stichting wensebt daardoor uit te breiden haar aangrenzende inrichting tot opleiding voor de missiën in Nederl.-lndië. Het antwoord van H. M. de Koningin- Regentes op het adres van antwoord der Tweede Kamer luidt als volgt: „Mijne Heer en! „Ik verneem met welgevallen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat het haar ernstig streven zal zijn, orn hare beste krachten te wyden aan de veelomvattende taak, die haar in deze zitting wacht. „Het is myn innige wensch, dat Gods zegen moge rasten op haren arbeid. „Ik verzoek u, Myne Heeren, aan de Tweede Kamer mynen dank te betuigen voor haar adres van antwoord". RECLAMES, a 25 Cents per regel. tot 14.65 per Meter, evenals zwarte, witte en gekleurde IIESXEBERG-jEIJDE, van 35 Cts. tot 14.65 p. M-t.- effen, gestreept, geruit, gestippeld, damast, enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz). Porto en vrachtvrij aan huis. Stalen per ommegaande. Dubbel briefport naar Zwit serland. 7638 15 (K. on K. HOFL-), Gemeenteraad van Oudshoorn. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig vyf leden Afwezig de heer Wer- nink; 1 vacature. De Voorzitter opent de vergaaering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Overeenkomstig het bepaalde by art. 6 van het reglement van orde, wensebt de Voorzitter allereerst over te gaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, den heer J. H. Van den Berg, en stelt deze bescheiden in handen oener commissie, bestaande uit de heeren Van Vliet, Den Hertog en Van Wieringen. Da Voorzitter schors» gedurende dit onder zoek de zitting. Heropend zynde, wordt by monde van den heer Den Hertog rapport uitgebracht, die mededeelt, dat de geloofs brieven in orde zyn bevonden, waarna by namens de commissie tot toelating adviseert. Overeenkomstig dit rapport worat met algemeene stemmen besloten. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen missives van HH. Ged. Staten: lo. waarby goedgekeurd wordt terugge zonden het raadsbesluit tot onderhandsche aanbesteding der straatverlichting 2o. waarby de gemeente-rekening, dienst 1896, wordt vastgesteld, bedragende in ont vang ƒ16,614.23 en in uitgaaf 15,787.76 en sluitende met een batig saldo van ƒ826.47; 3o. waarby wordt berust in het raadsbesluit, waarby aan het Algemeen Armbestuur over het dienstjaar 1898 eene subsidie van ƒ850 wordt verleend; 4o. waaroy wordt medegedeeld, dat aan den heer H. Krop, eervol ontslagen onder wijzer alhier, een pensioen van 439 'sjaars is verleend. Alle missives worden voor kennisgeving aangenomen. Thans komt aan de orde de behandeling der begrooting van het Algemeen Armbestuur, dienst 1898, welke ter fine van onderzoek en rapport gesteld is in handen der financiëele commissie. By monde van den heer Van Vliet wordt daaromtrent rapport uitgebracht, die mede deelt, dat de begrootiug tot geen op of aan merkingen aanleiding heeft gegeven, waarna tot vaststelling wordt geadviseerd. Daar men niet tot artikelsgewyze behande ling der begrooting wenscht over te gaan, wordt ze op voorstel van den Voorzitter, overeenkomstig het advies der financiéelo commissie, met algemeene stemmen vastge steld. Gemengfd Nieuws». Het aantal bezoekers van den Academittuin alhier bedroeg gedurende de maand Septemtor 1365. Door den Enkhuizer v i s s c h e r F. Van der Leek is gisteren bet ltyk tan den heer P. Fontein MHz., die 17 September jl. naby Urk door het zinken der stoomboot „De Onderneming" om het leven kwam, gevonden en ta Enkbuizen aangebracht, waarheen, na het ontvangen dezer tijding, familieleden ver trokken. Het lijk wordt heden naar Leiden vervoerd om alhier te worden ter aarde besteld. Voor het vinden van het ïyk van den heer Fontein was door de weduwe een be drag van 100 toegezegd. De krygsraad te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren P. K., mi'icien by het 4de regiment infanterie te Leiden, tot zes maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om te dienen al8 militair of militair geëmployeerde voor den tyd van 5 jaren, ter zake van ciefstal (het wegnemen van een gouden ring uit den winkel van een koopman te Amsterdam); J. B., milicien by het 3de reg. veld-art, gedetacheerd by het algemeen depot van discipline te Ylissingen, ter zake van: lo. insubordinatie, door het beleedigen met woor den van zyn meerdere in rang; 2o. insubor dinatie, door het opzettelijk nalaten doordors na te komen van dengene, die boven hem gesteld is, twee malen gepleegd, tot lo. vier maanden militaire detentie, 2o. zes maanden militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om als militair of militair geëm ployeerde te dienen voor den tyd van 5 jaren; A. v. W., milicien by het 4de reg. inf. te Leiden, tot lo. drie maanden militaire detentie, en 2o. eeoe geldboete van ƒ3, subsidiair hechtenis van twee dagen, ter zake van lo. eerste desertie in tyd van vrede, gepleegd met het oogmerk 's lands dienst voorgoed te verlaten, gavolgd door arrestatie, zulks met medeneming van goed boven de tenue van den dag, en 2o. het opgeven van een valschen naam. De hondententoonstelling, uitge schreven door het Sportterein Den Haag, op 15, 16 en 17 October, in de groote zaal der Yen- nootschap, is een verkoopingstentoonstelling, waarby geen prijzen worden uitgeloofd, doch waarop alle bonden te koop zyn. De inschryving is nog opengesteld tot 5 October. Er wordt aan verbonden eene ten toonstelling van alles, betrekking hebbende op voeding, verzorging, enz., van den hond, waar voor medailles zijn uitgeloofd. Een nachteiyke inbraak. In den nacht van 14 op 15 Maart jl. is inge broken in een spekslagerij aan deOostenbur- gergracht te Amsterdam. Uit de toonbanklade werd eenig geld ontvreemd en uit een kast, in een binnenkamer staande, eenige gouden en zilveren voorwerpen. Beklaagd do daders van dezen diefstal met braak te zyn, werden gisteren voor de recht bank aldaar geleid D. J. v. d. Merk, W. Lehman de Lehnsfeldt en H. W. Van den Berg, die reods vroeger veroordeeld werden en nu nog wegens een ander feit straf ondergaan. V. d. Merk ontkende schuldig te zyn. Hy Z6gt voor den rechtercommissaris de ver klaring der boile anderen op diens last onder teekend te hebben De tweede bekl lagde bekent alles. Hy ver telt met de twoo anderen in een schuitje door bet Waaigat te zyn gevaren en toen achter in het huis ingeklommen te zyn na verbreking van de sluiting van een luik. Over zyden spek zyn zij naar het voorhuis geloopEn en daar hebben zy de winkellade geplunderd en vervolgens het werk voortge zet tot zy bemerkten, dat zy ontdekt waren. Door de winkeldeur, die zy vooruit geopend haddon, zyn zy ontsnapt. Hy en de derde beklaagde moesten echter bun pantoffels, die zy hadden uitgetrokken, achter laten. De zilveren en gouden voorwerpen werden by het liefje van v. d. Merk in een kast geborgen. De derde beklaagde verklaart evenals de eerste. De president zeide, dat dit voor hem niet goed op ging, aangezien hy het eerst geboord is. Bekl. zegt, dat het dan zeker strikvragen van den rechter commissaris zyn geweest. Uit h6t getuigenverhoor bleek, dat de be woners in rust waren, toen de dieven hun werk begonuen. De huisvrouw -evenals vele moeders licht van slaap werd het eerste wakker. Zy riep haar man, die opstond, toen liepen de inbrekers Weg, in hun haast een servies van de tafel werpend. De zilveren en gouden voorwerpen zyn later door kennissen van het meisje van v. d. Merk te gelde ge maakt, waarvoor zy eene belooning ont vingen. De buit bracht te zamen ƒ5 op. Daar een der getuigen niet was opgekomen, werd de lehandeling der zaak geschorst. Na hervatting der zitting eischte het O. M., waargenomen door mr. Hangest baron d' Ivoy, tegen v. d. Merk een gevangenisstraf van 6 jaar, tegen Lehman de Lehnsfeldt 3 jaar en 6 maanden en tegen v. d. Berg 4 jaar.— Uitspraak over 14 dagen. Men zal zich herinneren hoe by een brand, vöor eenige weken in de Wolven- straat te Amsterdam uitgebroken op den hoek van deze straat en de Keizersgracht de stoom spuit van het Leidscheplein by het afryden van de steile brug te midden van de daar verzamelde nieuwsgierigen terecht kwam, met het ongelukkig gevolg, dat een drietal per sonen tusschen den zwaren wagen en het pothuis, dat zich daar op den hoek bevindt, beklemd raakton. E:n juffrouw eo een man1 moesten in bedenkolyken toestand per rader- baar naar het Binnen Gasthuis worden over gebracht. De man was spoedig herstellende, doch de andere gekwetste, mejuffrouw Krat- z nstein, is nu aan de bekomen wonden in het Gasthuis overledon. Tegen den koetsier van de stoomspuit Is indertyd proces-verbaai ofgemaakt. Het onder soek in dese zaak. is nog hangende. By vele Amsterdamsche make* laars heerscht groote ontevredenheid over het feit, dat 24 perceelen bouwterrein en 6 huizen, gelegen aan de geprojecteerde Cein tuurbaan on Ruysdaelkade, in stryd met hei gebruik, en bloc sullon worden geveild. Zy achten door het in-veilingbrengen van onroerend goed, ter waarJe van ƒ145,000, te gelijk, de belangen der bouwmaatschappij „Boerenwetering" benadeeld en meenen, dab velling io perceelen de belangen zou baten niet alleen dezer maatschappij, doch ook van de gemeente (en van de makelaars mis schien ook.) Op de werf der Ned. Scheep8- bouwmaatschappy te Amsterdam viel van het in aanbouw zijnde stoomschip „Madura" een 14-jarige nageljongen in een piek. Hy is aan de bekomen verwondingen overleden. Een dief kwam bij de bewoners van vier huizen aan de De-Ruyter-straat, to Rotterdam, zeggende, dat zy marmeren schoor- steenen van den huiseigenaar zouden krijgen, waarom hy even op het dak moest zyn, om het een en ander in orde te maken, hetgeen hem dadeiyk werd toegestaan. Nadat hy ech ter zyn waarnemingen gedaan had, bleek een aanzienlyke hoeveelheid looi te zyn gestolen. Woensdagnacht is in de Ned.- Herv. kerk te Jisp ingebroken en ongeveer 13 ontvreemd. Een huis, bewoond door 4 gezin nen, is te Landsmeer tot den grond toe afge brand. Ook de aangrenzende woniDgen van R. P. en H. J. vatten vlam, doch konden door de brandweer behouden worden. Enkele inboedels waren niet verzekerd. Oorzaak onbe kend. Een verduisterende brand. Gis teravond werden vele Amsterdammers tegen zes uren opeens in donker gezet door een brand. Degenen, die electrisch licht hadden van de maatscbappy „Electra", welke haar fabriek heeft aan den Haarlemmerweg, zaten op ge noemd uur opeens in 't duister. Een ieder raeonde, dat het aan zyn kabel lagwie een telephoon had, schelde „Electra" op, doch kreeg geen gehoor, want aan de fabriek had men toen wel wat anders te doen. Dan maar naar het klachtenbureel op den N.-Z. Voor burgwal. Daar had de administrateur het druk genoog om de klagers te woord te staan en hun te verzekeren, dat hy er niets aan doen kon. Er was een ongeval in de fabriek, alles werd in 't werk gesteld om de abonnés spoe dig woer te „verlichten", maar: men moest zich maar niet vleien, dat er dezen avond nog licht zou komen. Gelukkig is deze voor spelling niöfc waar gebleken. Te negen uren straalden booglampen en gloeilampjes weer in helder licht. In de bureelen van het „Hbl." en anders bladen, waar op dat uur de expeditie druk in de weer was, moest men zich met kaarsen behelpen. Particulieren, die de gasleiding ge heel hadden doen wegnemen, moesten zich tot 9 uren behelpen met petroleumlampen of kaarsen. De brand was ontstaan in de schakel- of apparatenkamer van bet gebouw „Electra.". De oorzaak ligt in 't duister, het vuur richtte niet veel schade aan. De brandweer, spoedig met veel materieel, stoomspuiten en al, ter plaatse, was het vuur gauw meester,' maar de brandwachts moesten in den kelder, waar de brand woedde, gebruik maken van het rookmasker. Onderwyi waren de machines in de fabriek stop gezet, zoodat geen stroom meer kon worden geleverd. Toen men de schade over zien kon, bleek, dat een deel van de vloeren was weggebrand en dat de apparaten en kabels schade hadden bekomen, al was die betrekkelijk niet groot. Dadelijk toog men aan het herstellen, doch het kostte heolwat tyd vóór alles weer in orde was. Het ongerief in de stad was echter grooter. Inrichtingen zoo als Krasnapolsky, Amstel- Hotel, de Stadsschouwburg, e. a., die zich zelf electrisch verlichten, waren er goed aan toe, maar op andere plaatsen, o. a. in „Hotel l'Europe", moest men do gaslampen ontsteken. In het „Paleis voor Volksvlyt", waar do Italiaansche opera de eerste voorstelling zou geven, kon dez3 niet doorgaan. De zaal was reeds gedeelteiyk gevuld, doch do brandweer wilde niet toestaan, dat men het ontbrekonde licht (in de zaal had men de groote gaskroon) met kaarslicht aanvulde. Men had er andera reeds maatregelen voor genomen. Uit do kelders waren flesschen opgediept, daarop kaarsen geplaatst en deze lichtbronnen plaatsto men in de gangen en op en achter het tooneel. Het was jammer voor den troep, die zyn première zou geven, dat by onverrichter zako naar Den Haag terug moest keeren. Het publiek, dat reeds in de zaal zat, kon heen gaan. Degenen, die reeds plaatsen hadden, konden hun geld terugkrygen of do biljetten behouden, die geldig zullen zijn voor de voor stelling, welke nu zal worden gegeven op Zondag of Maandag e. k. Yeel ongerief bad men ook van het gomi. van electrisch Hctat in het gemeenteiyk tele phoonsfcation. De dames moesten elkaar me\ lantaarns bylichten, wilden zy de cijfers de multïpletafels aflezen.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2