UIL DE ELECTRICITEIT, ij 1893er Cotes Tabanac. GERNER Co. GERM Co. Dciriu's N°. 11533 Donderdag 30 September. A0. 1897 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. BOER- ES HANDELSDIUMEiilJ Firma C. KOOYKER. Pare Vaccinogène. LAATSTE Fransch Porseleinen TAFELSERVIEZEN, Bnweüjks-Cadean. VORMING EN DEN AARD ONZER KENNIS, SCHWEIZER Zijd O BESTE! Specialiteit: Nieuwste Zijden Stoffen voor Damestoiletten. HARE VOORTBRENGING EN HARE TOEPASSING de industrie en het maatschappelijk verkeer, P.VAN OAPPELLE3, M. C. F. J. COSIJN, IBSCH DA&BLAB PEU3 DEZEB COUBAJNTa Voor Leiden par 3 maanden, 1.10. Franco per post Afzonderlyke Nommers 0.05. PRU8 DER AD VERTEN TI RWt Van 1-6 regale f 1.06. Iedere regel meer f 0.17|. Groeten lettere naar plaatsruimte, Voor het incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. De Koninginnen t© Leiden. Als vervolg op het ia ons vorig nommer omtrent het korte vorstelijk bezoek aan Leiden medegedeelde, valt nog te vermelden, dat, alvorens HH. MM. in het Ethnographisch Museum aan de Hoogewoerd zich naar de direc tiekamer begaven, Zy op hun wandeling, eerst de Koningin Regentes en daarna Koningin "Wiiaelmina, den concierge B. Gaykema aan spraken en h6m vroegen naar net aantal dienstjaren, welke hy in Indië had doorge bracht, en welke expedities by aldaar had meegemaakt. To3n men in de kamer van den directeur aankwam, was het reeds tien minuten over vieren eü, wegens de betrokken lucht, al ©enigszins schemerachtig geworden. Met groot-?, duidelijke en nette letters zet'ten HH. MM. de eerste handteekeningen in het gisteren beschreven nieuwe „Gulden boek" van het Museum, eerst Wilhelmina, daaronder Emma, met den datum 28 Sep tember 1897. HH. MM. namen vervolgens plaats op de voor hen gereed staande zetels, gebruikten de hun aangeboden thee en ook, nadat de directeur hen nog kort had toegesproken, champagne en gebakjes. Na enkele minuten vertoevens nog, ver trokken HH. MM. te tien minuten vóór half- vyf ten einde alsnu te gaan naar de afdeeling op het Rapenburg, betrekking hebbende op Japan, China, Britsch-Indië en Bulgarye. (De afdeelingen in het gebouw aan de Heeren- gracht, welke den lsten October a. s. voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld, omvatten Ameiika). Niettegenstaande het inmiddels een weinig was gaan regenen, bleef het koninklijk rij tuig toch geopend en beschut'tc-n HH. MM. zich alleen door een parapluie. Onder lui 1 hoezee van de in de nabijheid van het Museum staande menigte, aldaar slechts door een paar politie-agenten, e?n controleur on inspecteur voldoende op geringen afstand gehouden, werd de tocht naar het Rapenburg aanvaard, waartoe de directeur, dr. J. D. E. Schineltz, alsmede dr. C. Hofatsde De Groot, in een rytuig den stoet voorafgin gen, ten einde HH. MM. aan het bestemdo gebouw, de vroegere woning van wyien prof. Bodel N(jenhuis, andermaal te ontvangen. Onderweg stond overal wederom een groote menigte geschaard, teg-nover wie HH. MM. steeds buigende teruggroetten. Vooral de groet van professor Blok, die Koningin Wilhelmina indertijd onderwijs in de vaderlandsche ge schiedenis had gegeven en zich nu juist voor de Academische Bibliotheek bevond toen de sto?t daar passeerde, werd door beide Koninginnen op bijzonder minzame wijze beantwoord. Ook het gebouw aan het Rapenburg werd op alle verdiepingen doorkruist en hier insge lijks toonde Koningin Wilhelmina hare groote belangstelling door aan vele voorwerpen in het bijzonder hare aandacht te schenken on er inlichtingen over te vragen, welke ha^r natuur lijk door öf door don heer Scbmeltz 6f door den heer Hof t: de De Groot werden gegeven. Zu uo vrij gevaarlijke, smalle spiLr.ip, Woike naar de bovenste verdieping leidt, werd teb'o iui6n en misschien hier nog meer dan in t gebouw aan de Hoogewoerd zullen HH MM., nu zy alles zoo nauwkeurig gade sloegen, hebben opgemerkt hoe bekrompen hier overal de ruimte is, zóó dat er bier en daar nauwelijks gelegenheid voor de passage overbleef; maar tGvens ook dat een bezoek langs de uitgesleten wenteltrappen niet zonder gevaar is, vooral zooals nu, wijl de schemering metr en meer was ingetreden en er op die trappen roeds een bepaalde duisternis zou hebben geheer8cbt, indien er by het portaal, van waar een trap naar do benedenwoning van den heer Scbmeltz voerde, niet een gappitje was ontstoken, waarvan gelukkig halverwege ook eenig licht van de ruwgewitte muren op ge zegde, naar boven voerende enge trap terug kaatste. Die ongelukkige toestand had echter voor ons een onverwacht voordeel. Toen namelijk ook boven zoo goed en zoo kwaad het in de halve duisternis en op de lage, bedompte lokalen nog giDg alles was bezichtigd en de bezoeksters met gevolg één voor één de trap met hare kleine treden weer afdaalden, waarbij men genoodzaakt was al s tromp sl en de zich aan een leuning vast te houden, bevond de Koningin-Regentes zich het eerst weer op de eerste bovenverdi ping, althans op een klein portaaltje aldaar, want den directeur was het vanwege de smalte der trap niet mogelijk zich daar eerder te bevinden, zoodat H. M. eigenljjk niet wist welken weg te nemen, óf de niet minder smalle, draaiende beneden- trap, welke men niet gepasseerd was om boven te komen, öf een hoek om te slaan en zich te begeven in een kamer, waar, op het portaal eerst de gasvlam voor zich heb bende, men opeens een vrijwel aardige duis ternis voor zich had. In dat schemerdonker zeide HH. MM., toch te gelooven „dat zij dezen kant uit moest," op welke veronderstelling wij die steeds op eerbiedigen afstand in de achterhoede waren gebleven, maar nu toevallig eenige oogen- bl kken te voren de bewuste trap waren af gedaald, zoodat wij er reeds in de aangrenzende kamer alleen stonden te wachten toen HH. MM. er aankwamen eone bevestiging konden te kennen geven. Men was wrer op het goede spoor. Zoodoende genoten wy dus feitelijk, zij het ook van korten duur, de booge eer het Hoofd van den Staat tot gids te hebben gestrekt; want spoedig daarop kwam ook een der heeren van het gevolg in de geheimzinnige kamer en zag kans door het doolhof van gange tjes en paadjes weer in een andere kamer te komen en de andere trap te vinden, welke weder naar beneden voerde. Koningin Wilhel mina volgde natuurlijk overal haar Moeder, nu en dan haar japon vasthoudende, ten einde niöt met dit of dat voorwerp of met deze of gene vitrine in aanraking te komen, wat baar, w: gens de nauwe doorgangen, echter niet altyd mocht gelukken. De Vorstinnen zullen zich gisteren ter dege hebben kunnen overtuigen van de onhoud baarheid van den toestand der kostbare ver zamelingen in deze enge „pakhuis" gebouwen. Er worct gesproken dat spoedig een gron dige, afdoende verbetering te wachten st^at. Mocht dit in werkelijkheid het geval blijken! Precies te vijf uren stapten de Vorstinnen weer in hun rijtuig, na vooraf den directeur bedankt te hebben, hetgeen wfl by deze hem eveneens doen voor de welwillende wyze, waarop hy den toegang van de beide bezochte gebouwen ook voor ons had opengesteld. Zoodra HH. MM. in het rytuig zichtbaar waren, ging er andermaal een luid en her haald gejuich uit het wachtende pu'cli-k op, en ook verder langs den weg was dit het geval, totdat de Koninginnen de grenzen van LeiJen over waren en langs den Vinkweg naar de residentie terugkeerden, aan het Haagsche Schouw van rijtuigen verwisselende. Gemengd. Nieuws. De opbrengst van het vervoer van den Rynlandschen Stoomtramweg gedu rende de maand Juli 1897 was: reizigers aantal 43,313; opbrengst f 6134.10; goederen en diversen f 849.75. Totaal 6983.85. Van 1 Jan. tot ultimo Juli 1897: reizigers aantal 211,366; opbrengst/" 28,879.01®; goede ren en diversen/"4121.11.Totaal f33,000.125. Per dagkilometer bedraagt dit f 17.29®. Onder Wassenaar is nit de vaart vóór de woning van den houtvester van baron Van B., het ïyk opgehaald van diens dienst bode, die den avond te voren plotseling ver dwenen was. Wederom iB een belangryke diefstal van vleesch in een der soldaten-keu kens in de Oranjekazerne te 's-Gravenhage gepleegd door een bykok, die reeds naar het Huis van Bewaring is overgebracht. De bains mixtes van het Kurhaus te Scheveningen zyn Zaterdag geëindigd; de heerenbaden zyn nu naar die standplaats ge schoven, dus diohter by het Kurhaus. Op 24 Augustus jl. omatreek8 kwart voor negen uren, ontwaarde de op de Konings kade te 's Gravenhage surveüleerende agent van politie een tandem komende van Scheve ningen zonder licht op. Voor de tandem reed een heer op een fiets met licht op. De agent van politie wenkte, volgens zyn heden voor de rechtbank afgelegde verklaring de tandem om stil te houden ten einde licht te doen ont steken en de namen van de beryders te vra- g°n. In plaats halt te houden trachtten de b ry iers van do tandem te ontsnappen waarin zy bygestaan zouden zyn door den heer die met licht op vooruit reed. Op de rechtstroek&che vraag van den offi cier of bier bepaald opzet tal het spel was, kon de politiebeambte geen rechtstreeksch ant woord geven. Wel kwam het hem voor dat zóó gemanoeuvreerd werd dat hy de tandem niet kon gr\jpen. Toen de politiebeambte achter het rywiel van den voorryder omsprong en tuch de tandem pakte, viel deze om, juist toen een stoomtram uit ScheveDingen aankwam. De machinist van de tram die een wiel voor zich uit zag ryden, belde maar de flets bleef tusschen de rails. Daarom sloot hy stoom af en plaatste zyn voet op het reratoestel om dadeiyk te kunnen stoppen. Dit bleek zeer voorzichtig, want by het grijpen van de tan dem door den politiebeambte viol deze om en kwam ter zy de van de rails te liggen, terwyl de agent daartusschon viel. Uit de verklaringen van al de getuigen blek, dat de agent kalm ziln plicht had ge daan eotde wielrijders zich zeer onbehooriyk hadden -gedragen en aanvankeiyk geweigerd hadden hun naam op te geven. Door een getuige h décharge werd betwist, dat de -agent zoo kalm zou zyn opgetreden. Zoowel -de politiebeambte als de wielrijders waren z. i. ontoerekenbaar voor hetgeen ge beurd was door den schrik van het oogenblik. Subst.-offic. van justitie, mr. Van den Bran- deler, wees op hetgeen over het voorgevallene geschreven is, waardoor men den indruk kreeg, dat de politie zeer roekeloos was opgetreden. Thans de getuigen hoorende, krygt men even wel een- geheel anderen indruk en ZEd. Achtb. aarzelde dan ook niet den agent Pina buide te brengen voor zyn optreden. Hy heeft groot gevaar geloopen om overreden te worden, te vallen als slachtoffer van zyn plicht, en terwyl van gevaar voor de tandemryders waarvan-v zoo hoog werd opgegeven geen sprake was, geiyk de machinist en conducteur der tram hier verklaarden. Den vader van eon .dör tandemryders, die den agent had beleedigd, zou het O. M. zeer zeker ook als beklaagde gedagvaard hebben, wanneer .het niet in aanmerking nam, dat deze door den schrik op dat oogenblik niet wist wat hy deed. Tegen den jongen man uit Ryswyk een der beryders van den tandem die geweigerd had zyn naam op te geven en den agent een stomp had gegeven, werd fv> boete gevorderd. Twee sleep boot a-p met vier met basalt geladen vletten- achter zich, kwamen gistermiddag uit den Nieuwen Waterweg voor de Scheveningsche kust. De basalt word aan den kop van de beide landhoofden voor het dorp in,aee gestort. Te Blerick, gemeente Maasbree, werd Zondag in de Maas aldaar dryvend gevonden het ïyk varv- Th. Hölzgens, oud 49 jaar, kleermaker, wonende te Venloo. Vermoedeiyk in droaken toestand verkee- rende, want H. stond als een dronkaard be kend, is hy te water geraakt en verdronken. Jl. Vrijdagmorgen, omstreeks 10 uren, Is door twee onbekende landloopers ingebroken in de woning van Gerrit Van den Brink, wonende in de buurtschap Veen onder Nykerk (Veluwe), met poging tot diefstal. Zy werden echter hierin weerhouden door den 14 jarigen neef van genoemden Van den Brink, W. Van Root8elaar, die op het land aan het arbeiden was. Een dezer landloopers sneed Van Rootselaar met een scheermes over zyn hand, waarop laatstgenoemde een der boeven zoo'n bevigen slag met de zweep tegen het achterhoofd gaf, dat hy op den grond neerzeeg. De andere ongenoode gast kwam toen op den jongen aan en dreigde hem te slaan; ook nu weerde hy zich ter dege met zyn greep en stak den landlooper in diens rechterteen, zoo gevoelig, dat hy 't uitschreeuwde van de pijn. Hierna wierpen zy nog een drinknap naar den moedigen jongen, zonder hem te raken. Aan bedreigingen ontbrak het niet. Zy zyn in de richting van het Zwartebroek onder Voorthuizen verdwenen. Door de politie wor den y verige pogingen in het werk gesteld om de zaak tot klaarheid te brengen. Het is te hopen, dat zy er in mag slagen en alzoo de brutale indringers hun verdiende straf niet ontgaan. Een ingezetene te Velp, vroeger grossier te Zevenbergen, werd in 1895 failliet verklaard. Door den curator in het faillissement werd toen 9'/, pCt. aan de schuldeischers uitbetaald. Thans, nu de gefailleerde weder in beteren doen verkeert, heeft hy aan al zyno oude crediteuren een extraatje van 40 pCt. hunner vorderingen uitgekeerd. Aan de fabriek „Java" te Almeloo is bekend gemaakt, dat in het vervolg slechts halve dagen zal gewerkt worden. Dit is een gevolg van de groote werkstaking van de spinners in Engeland, waardoor de noodige garens niet kunnen verkregen worden. Dezer dagen verkocht de zoon van den landbouwer Sybrand ter Weele, te Lonneker, e9n paard op de markt te Delden. Het dier wist echter aan zyn nieuwen meester te ontkomen. Met doorgebeten hal ster kwam het te middernacht by zyn ouden baas terug. Ter W. en zyn gezin lagen reede te bed. Het paard wist echter door stooten tegtn de deur het gezin te wekken. Het paard werd natuuriyk op stal gebracht. Het atoomschip „Amsterdam", van Grangemouth, is gisteravond omstreeks elf uren to? n een stoel voor de Velser voetbrug aange varen, waardoor deze beschadigd werd en de „Amsterdam" een gat in het schip kreeg. Het stoomschip is hedenmorgen naar Amster dam opgevaren. Het ontwerp en model voor het nieuwe beursgebouw te Amsterdam zal weldra voor het publiek te bezichtigen zyn, nadat eerst ii overeenstemming met den architect goed gekeurde wijzigingen zyn aangebracht. De aan besteding van het gebouw zal in het begin van het volgende jaar plaats hebben. Op een der kantoren te Deventer is een aaneengeplakt muntbiljet van f 10 ont vangen. De eene helft is nommer 02321 en de andere 02193. De bevolking van Nieu w-0 r 1 e a n a is zoo bevreesd wegens de uitbreiding van de gele koorts, dat men zelfs tot gewelddadig heden overging. Zoo trokken gewapende bendon door de straten, om te beletten, dat binnen de stad lazarets voor gele koorts-lyders op gericht werden. Een tot gasthuis ingericht gebouw werd in brand gestoken, waarvan de vlammen gebluscht werden. België dronk in 1896 1 2,498,000 H. L. bier! Vervolg der Advertenticn. GSoede, zuivere, roode Bordeanxwijn (zacht en aangenaam van smaak) 28.— per 46 FLssohen, ƒ7.50 per 12 Flesschen. PBOEFFLEICH ad 60 Cents. J. A. G. PKOOT ZOON, WIJNHANDELAARS - HOFLEVERANCIERS. Kantoor: Hoogl. Kerkgr. 43-15. 1063 13 Goedkoops en vluggo levering van Rekeningen, Wissels, Quitantiën, Briefkaarten Bedr. m. Firma, Memo randums, Strooibiljetten, Enve loppen Bedrukt m. Firma, Trouwbrieven, Menu's, Cir culaires, Vergaderingbrief jes, enz. 6697 13 33en vrage prijsopgave. Inëntlng tegen betaling van 1 did. llonderdag 30 September, 's namiddags van 3 tot 3 uren, in het Elisabethsgagt- huis, Oude Vest. 7586 8 Zooeven ontvangen: 7687 16 een ryhc, fljne keuze uit de beroemde Fabrieken Llmoges-Sèvrcs. Prachtigeélégante afwerkingfijne decors en goedkoope prijzen. Zeer geschikt voor een extra fijn By MARTINUS NIJHOFF, te 'sGravenhage, is verschenen: Opmerkingen DOOB Dr. R. P. MEES R.Azn. Tweede druk. Één deel 124 bladx. poet 8vo. P r (J s f MS. De eerste drulr van dit voor eiken beschaafde belangrijke werkje, in bet laatst van 1895 verschenen, is geheel uitverkocht. 7677 16 met den is in 't gebruik dubbel zoo duurzaam als de gevulde zeepen; de blankheid van het teint en de schoonheid der huid worden door haar gebruik ten zeerste bevorderd. In de Kinderkamer en op de Toilettafel der Dames is deze Zeep onmisbaar. Per stuk voor 25 Cents overal verkrijgbaar. 7573 18 Vraagt proef onzer nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 Cts. tot ƒ12.56 p. Meter. Directe Terkoop aan particulieren. Wij zenden de bestelde zijden Btoffen geheel franco aan huis in elke gewensehte hoeveelheid. SCHWEIZER Co., Luzern (Zwitserland), ZIJDEN STOFFEN- EXPORT. 8111 20 Bij A. W. SIJTHOFF, te Leiden, is verschenen: de achtste afiev. van Dl DOOB DERDE, herziene en veel vermeerderde druk DOOB Civiel-Ingenieur, Adj.-Verificatear van 'sRijka Zee-Instrumenten t« Leiden. Inhoud: Inleiding. Het voortbrengen van den electrischen stroom. Het voor: leiden van den electrischen stroom. De toepassingen van den electrischen stroom. D® electrische verlichtings installaties. - De technische toepassingen van de warmte werkingen van den electrischen stroom. De electrische motoren en hunne toepassing. De galvano» techniek. Galvanoplastiek. Verdere toepassingen van de scheikundige werkingen van den stroom. De Telegraphie. De electrische schellen. Verschillende telegraphischs toestellen. De Telephonie. De toepassingen van den electrischen stroom in de genees-j kunde. De electriciteit in de landbouwkunde. De electro-techniek in hare verdere betrek-, kingen. Een blik in de toekomst. Elk hoofdstuk is in meerdere onderdeelen verdeeld. „Het is den auteur gelukt in dit boek een zeer uitvoerig en voor leeken gemakkeiyt te begrijpen overzicht te geven van de menigvuldige toepassingen dor electriciteit. Hoewei reeds meerdere dergeiyke werken zyn verschenen, is de wyze van bewerking van boven vermeld boek eene zóo uitstekende, dat het verschynen er van niet anders dan met vreugde begroot kan worden. De auteur laat aan alle takken der electro-techniek evenveel recht wedervaror en daarom is het juist zoo uitnemend geschikt om ter algomeene oriènteering te dienen 1" Het feit, dat van dit w«.rk, versierd met byna 900 figuren, in zeer korten tyd een derde druk noodig was, bewyst voldoende voor de superioriteit van den inhoud. Het zal worden uitgegeven in 20 afiev. a 30 Cents. Alle Sodiliaodclaars nemen bestellingen aan*

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9