ATJEH. Burgerlijke Stand. De Koninginnen op de Landbouw tentoonstelling in Den llaag. Het tweede bezoek der Koninginnen, giste ren op bet terrein der tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gold de tentoonstelling zelve, althans het voornaam ste gedeelte van hetge:-n op het gebied van landbouwnijverheid merkwaardigs te zien was. Hoewel de Maliebaan niet met een zoo talrgke menigte gevuld was als den eersten keer, werden HH. MM. op Haar wandeling langs het terre n door veel publiek op de gebruikriyke eerbiedige w'óze begroet. De Koninginnen waren onder de tonen van het „Wilhelmus" de Maliebaan binnengereden. Onder het gojuich der menigte werd voor het hoofdgebouw stilgehouden, alwaar de vorste lyke bezoeksters werden ontvangen door den president met het hoofdbestuur. N idat ook de leden van het gevolg, de hofdames baronesse Van Ittersum, baronesse Rengers en gravin Van Limburg Stirum en de heeren De Rac.itz, graaf Van Bylandt, kamerheeron, kapt.-luit. Van dtr Staal, adjudant, en luit. graaf Durnon- ceau, ordonnans officieren, de rjjtuigen hadden verlaten, sloot zich rondom den stoet een cordon van ordecommissarissen nit de feest commissie, die HH. MM. op den ganscben weg een vrije beweging verzekerden tusschen de rijen van hot opeengepakte publiek. Toen begon de tocht, eerst door het hoofd- gnbjuw, waar Hire Majesteiten een blik wierpen op do toom- en aardvruchten en op do bloemen. De inzenders stonden op hun post m t oraDjestrikkt-n op de borst. Wat bij den rondgang opviel, was de belangstellende aan dacht, oie btiJe Koningi nen wijdden aan de graangew.is-en en aan de leermiddelen by het landbouwonderwijs, waaronder de fraaie opge zette vogels bijzonder werden hekeken. Hier en daar verwijlende, liet de Regentes zich eenige heeren uit de commissie voorstellen, o. a. de heeren Moesveld en Hattinga Raven. Gedu rende het ganscho bezoek der tentoonstelling bevond, by verhindering van den voorzitter, het lid van het hoofdbestuur, de heer De Bruyne, zich naast de Koningin, om haar inlichtingen te geven. Jbr. Repelaer ging tot hetz lfde doel naast de Regentes. Beide Vostin- nen lieten zich herhaaldeiyk voorlichten. Met weemoed staarde de Regentes enkele oogen- blikken op het tegen een bloemenzuil geplaatst portret van den betreurden secretaris Waldeck. De inzending der Nederlandsche Heide- maatschappy genoot de eer van een langdurig verwyl, waarby de heer Sickesz, in tegen woordigheid van den directeur, den heer Ro vink, uitlegging gaf van deze belangwekkende inzending, speciaal van bet model der vloei- weiden, van de resultaten, die bereikt kunnen worden met de bevloeiingen en omtrent de opbrengst en de toestanden voor en na de bevloeiing. Van daar giog men naar de af- deeling, waar de hulpmiddelen by het onderwijs van 'sRyks Landbouwschool gerangschikt •toaden, de skeletten van dieren in deze merk waardige collectie trokken byzondere aandacht. Allengs waren de Koninginnen buiten het hoofdgebouw gekomen en werden de inrich tingen op het veld bezocht. HH. MM. traden ieu model-koestal van don heer Kalker binnen, keken even naar de houtzaagmachine en vertoefden langer in de inrichting tot be vordering van de vlaeindustrie, waar de machinale arbeid de bezoeksters in hooge mate schoen to interesseeren. Do werktuigen in verband met de zuivel bereiding hielden de aandacht der Vorstinnen het meost bezig. De werking van de centrifuge tot afscheiding van room en de bandseparator werden aandachtig gadegeslagen en in de zulvdbereidings-inrichtlng van de heeren Hassee en Zoon uit G066 werd alles nauw- konrig bekeken. De Koninginnen waren getuigen van de boterbereiding door een flinke boerendeerne, onder toezicht en leiding van don znivelconsulent, den heer Bos. Ra een bezoek aan de stoomtoestellen van de firma Landré en Glmderman, eene bedryvige fabriek gelyk, waar alle stoomwerktuigen in beweging waren en de hoer Landré on diens zoon Hare Majesteiten op hun terrein verge zelden, begaf de koninklyke stoet zich verder te voet naar de hoftribune, op den weg der waarts levendig toegejuicht door de zich aan weerszyden verdringende bezoekers. Een hoezee ging uit de tribune op, toen H.H. M.M. in den ring verschenen waar de paarden werden voorge' racht Dat inbrengen van de viervoeters bestond in bet naar de koninklyke tribune geleiden van de fokmerriën, merriën, jonge paarden, hengsten van verschillende geboortejaren, rassen of kruisingen. De paarden werden in rjj het veld binnengebracht, maakten eon oogenblik halt en front voor H.H. M.M. en reden r'an aan de hand hunner begeleiders den tin? rond. Men zag nu de beesten in volle vryheid zonder teugel. Het défilé van do panden gaf aan de lief hebbers of kenners van paarden ruimschoots gelegenheid den lichaamsbouw en de schoone vormeu van do verschillende soorten te be wonderen. Trouwens op dit gebied had de landbouwer getoond dat de paardenfokker^ in de laatste jaren veel vooruitgegaan is. In de koninklyke tribune waren gedurende het vorstelijk bezoek da heeren Bauduin en jbr. R^pelier voortdurend aanwezig. H. M., staande vooraan in de loge, beschouwde met de meeste aandacht elke voor haar ver schijnende groep der verschillende rassen, nu en dan veel bobngen scheppende in de dartelheid on de capriolen van do jonge beesten. Te halfvier worden de koninklyke rytuigen bestegsn en begaven H.H. M.M. zich recht streeks van de tribune naar den uitgang, onderde hoezees der aan weerszyden geschaarde ryen van dames cn heeren. De rr.inist r van oorlog woonde ook deze paardenvertooning by. In een ko;tj pauze werden aan Hare Majesteiten voorgesteld de commissarissen van orde, van wi.r diensten zooveel gevergd werd, vooral op de beiie drukke dagen van het Koninginnen bezoek, en die door hun kalm en hoffeiyk optreden wisten zorg te dragen, dat de orde geen oogenblik iets te wenscben overliet. Door H. M. de Koningin werd de eere- p r y 8 uitgereikt aan den winnaar, den heer Den Ouden, burgemeester van Opynen, voor do volledige collectieve inzending paarden uit de provincie Gelderland. De heer Den Ouden, die de keus had tusschen een kunstvoorwerp en de gouden medaille, heeft het eeremetaal gekozen. Onder aanbieding van Hare geluk- wenscben overhandigde H. M. den recht hebbende het eoreblyk. Gisteren werd ook gewonnen de prijs» be staande in een zilveren beker, door den Restau rant Royal uitgeloofd voor het beste en fraaiste paard, door K. F. Wiersum te Groningen met den donkerbruinen hengst „Addi" vanOlden- burgsch ras en bekroond met een laten prfls vanwego de Maatschappy van Landbouw op deze tentoonstelling. De reünie van gisteren vond onder het gun stigste weer plaats. Ra de vorige duistere dagen werden de zonnestralen met vreugde begroot. In de collectie paarden uit verschillende pro vinciën zyn toegekend de 1ste prys a3n Gelder land, do 2de aan Groningen, de 3de aan Zuid- Holland en de 41e aan Utrecht. fe.De jury voor de paardenkeuring nam haar taak hoogst ernstig op; nog laat in den middag was zy druk bezig met monsteren. De inzendingen onder de rubrieken der merriën en veulens van gekruist ras en van jonge merriën, in Nederland geboren, waren talryk. Er was verbazend veel moois, zooals men misschien nog nooit op een Nederlandsche landbouwtentoonstelling vóór deze zag. Onder de als remonte-paarden aangegeven dieren was eveneens ve9l moois; de heerW. Beker te Brummen gaf er een tiental te zien, maar ook die van den heer D. Schoonman aldaar en anderen waren van dien aard, dat men nieuwsgierig was te weten hoe de artillerie-remonte-commissie ze zou teoordeebu. Jaap "Visser. Met heelwat plechtigheid is door den inspecteur van het loodswezen, daartoe van Terschelling overgekomen, de gouden eere medaille van Oranje-Nassau uitgereikt aan den heer J. Visser, op Ameland. Waaraan hy die onderscheiding dankt, lezen we in het verslag der feestviering in de „Prov. Gr. Ct.": „Sedert 1880 heeft Jaap Visser, lichttoren- wachter te Hollum, op Ameland, als stuurman der reddingsboot de bemanning van dertien schepen gered, gezamenlyk bestaande uit 123 koppen. Tal van dezen hebben, naast God, het behoud van hun leven aan den moed en het beleid van onzen Jaap te danken. Steeds was by de vuist en do ziel der Hollumer reddingboot en waar door de best ingewyden eene poging tot redden eene roekelooze daad werd geheeten, daar wist Jaap toch van geon weifelen, daar sprong hy manmoedig in het ranke vaartuig en stak hy door zyn onver schrokkenheid de bemanning een hart onder den riem. Zy'ne heldhaftigheid, laatst nog gebleken by de moeilyke redding der schip breukelingen van de „Hugo" in October van het vorig jaar, trok do aandacht van Hare Majesteiten en een gewone belooning voor den „held van Ameland" te gering achtende schonk onze geëerbiedigde Koningin-Regentes hem by koninkiyk bosluit van 28 Augustus 1897 de gouden eere-medaille van Oranje- Nassau." Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 26 Bept., te twee uren, door het Stafmnziekcorps van het 4de Regiment Infanterie. Directeur: de heer W. Van Erp. Eerste afdoeling: No. 1. Juanita-Marechv. Suppé. 2. Ouverture Martha" v. Flotow. 3. Air du „Stabat Mater", arr. Donkier Roeeini. 4. Fantaeio sur „Lee Pêchenr» do Perlce", Opera de Bizet Beidel. Tweede afdeeling: No. 5. Onverture „La part du diable" Auber. a 6. Rosen aue dem Süden", Walzor 8trauee. 7. „Kommt ein Vogel gellogen Setzt eich nieder auf mein Fum, Hat ein Zettel im Schn&bel, Von Mamachen ein Gross." Ein deuUcbes Volkelied. Im Style alterer und neuerer Meister. Hnmorietisch bearbeitctScherz. 8. Crescent-Cycle Galop, (lste uitv.). MaDn. Blykens van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegraphische berichten, zyn by de jongste in Atjeh gele verde gevechten go9nouveldde lste luitenant by het corps marechaussee C. F. A. Wagener, de van het Nederlandsche leger by dat in Indië gedetacheerde lste luitenant der infan terie J. Van GrGuningen, de fuseliers H. Duin, J. Tuk, G. Winkelman en J. H. Dissel; en gevaarlijk gewondde korporaal der infanterie P. Bakker. LEIDERDORP. Geboren: Jan, Z. van A. De Graaf en A. Van Galon. Cornelis Johannes, Z. van J. Brugts en F. Van der Werf. LIS-SE- Gehuwd: A. Mooie naar en M. Van der Zaal. Geboren: Cornelia, D. v. A. Vrijburg en J. Leuven. Johannes, Z. v K. A Van Turenbout en A, C. Van Gugten. Maria Cornelia, D. vau A. Fans on M. U. Hageman. STOM F WIJK. Bevallen: S. R. Vlieg geb. Kindt Z. Ovorleden: H. Seger M. 79 j.( echtg. van G. Roodeuburg. VEDR. Ondertrouwd: L. Gordijn 05 j. vedr. van P. v. d. Kley en A. v. d. Zalin 52 j. wed. v. F. Kouw enhoven. WASSENAAR. Bevallen: A. M. Van Leeuwen geb. Van Wielingen Z. C. D. Van der Ham geb. Van dor Kooy D. H. J. Tettoroogeb. Van Vliet Z. M. Hemmerswaal geb. Noordoven Z. A. Schut geb. Broekman Z WOUBKUGGE. Geboren: (Jathorina, D. van A. Schieman. Gehuwd: W. Groeneveld jm. 22 j. en J. Hors man id. 22 j. ZOETERWOUDE. Geboren Wilhelmina Maria, D. van Jacobus Van Leeuwen en J. Van der Geest. Cornelia Maria, D. van G. Belt en A. M. Zwetsloot. Theodoru9, Z. van Wilhelmus A. Zandvliet en M. Tijssen. Cornelis, Z. van J. Hulsbos en C. VaD Tol. Ondertrouwd: P Kleywegt met Marg. Odijk. Gehuwd: J. Van Velzeu jm. 30 jaar en Anna Wildenburg 26 jaren. Gemengd Nieuws. Het ïyk van den heer P. Fontein MHz., albier, den eigenaar der by Urk ge zonken toot „On-ememing", is te Enkhuizen aangebracht. Geiyk reeds gemeld, was het gisteren te Waalsdorp prijsschieten door de rijkspolitie van 4 brigades, zflnde Doa Haag, Leiden, Delft en Noordwyk. Twintig man schappen uit die brigades namen er aan deel. De eerste prys werd behaald cioor Van Spanje, brigade 't> Hage; ue tweede prys door Van den Burg, brigade 's-Hage; de derde prys coor Bruin8ma, brigade Leiden; de vierde prys door Kooy, brigade Lei Jen; de vyfde prys door Wempe, brigade 's-Hage; de zesde pry's door Kreuier, brigale Leiden; de zeven de prys door Verwey, brigade D.lrt, tn de achtste prys ooor Brouwer, brigade 's-Hage. Er is gelukkig eenige verandering in den treurigen toestand der Schevetiingsche vi8schery gekomen, z*gt „De Hollander." Werd er eerst geklaagd over weinig of geen haring en waren de aanvoeren onbeduidend, tbans mag gezegd worden, dat er nogal tamelyke komen Vele schepen zyn in de laatste dagen binnengekomen, voor 't meerendeel met goede iadiogen; ja, zelfs waren er, die 10 dagen reis hadden en een flink schip haring binnen brachten. Toch zyn er nog wel, die niet veel vangst hebben, voornamciyk zy, die, zooals men alge meen gelooft, te lang benoorden de Doggers- bank gevischt hebben, terwyl ten zuiden van de Doggersbank veel visschery geweest is, vooral in de laatste dagen Met name het zg. „groot Zilverdiep" heeft de vorige week goud gegeven. Zetr velen hebben zich daar „vol" gevangen. Eerst weken, zelfs maanden ge vischt vcor niets, en daar opeens krijgt men een groots massa haring; velen zelfs konden de groote vangsten niet binnen boord halen. Zoo vol zaten do netten, dat zy scheurden. En wat tot hiertoe het mooiste is: de prizen blyven stationnair; de markt is vast. Door ao overdrukke vangsten was het voor onze vi?8chcr3 niet doer.iyk, al de haring te kaken, en waren zy genoodzaakt, hun haring ongekaakt in de tonnen te pakken. Daardoor liep in de laatste dagen de prys der ongekaakte steurhóring wel wat achteruit. Van dit pro duct is de markt vlug overvoerd. De pekelharing daarentegen is vaster; men kan er meer op rekenen, daar ook van pekel haring grooter quantum verzonden wordt dan van den steurhariug. Deze moet eer6t gerookt worden en gaat dan als bokking naar binnen- of buitenland. Om een kwartje. In de rubriek „Schetsen en Typen van de Haagsche Recht bank" 8cbryft J. Ch. B. in het „P. v. J.": Daar zyn van die treurige raadselachtige gevallen van diefstal, waarvan men tevergeefs den grond poogt te doorvorschen. Wanneer het delict niet gepleegd wordt uit armoede en ook niet uit aangeboren steelzucht, als noch de omstandigheden r.och de omgeving van den dief hem tot de misdaad behoeven te leiden, dan vraagt men zich af: Waarom werd ar eigeniyk ges olen? Drie mannen stonden terecht, die allen een gezin te verzorgon hebben en allen een be- hooriyke betrekking hadden. By da „Z.-Hol- landsche Bierbrouwery" in dienst om vaten weg te brengen, genieten zy een weekloon van tien gulden. Eéa van hen heeft kinderen de anderen slechts een vrouw tot hun last. Er echieten nogal eens fooitjes over. Ze zyn by de politie bekend als ordenteiyke lieden. Gaandeweg had hun positie nog kunnen ver beteren; weinigen zullen dus in dergelyke gunstige conditiën verkeeren. Deze mannen gaan zich op een goeden dag diep ongelukkig maken zich en de hunnen- voor de kapitale som van eenkwartje. Een van hen komt onder het per kar roni- bezorgen van vaten bier op do onzalige go- dachte om één vaatje te verdonkereman n en te verkoopen. Dit zou onder de massa toch niet bespeurd worden, 't Ging er prach tig af. Kom, men zou 't maar wagen! Het vaatje wordt apart gehouden en van de hand gedaan voor de som van een gulden. Men was toen met z'n vieren (numero 4 werd gevonnist wegens het profiteeren van door diefstal verkregen geld) en dus bedroeg ieders portie vyf en twintig cents. Deze vyf stuivers, representeesnd vyf bor rels jenever, waren natuurlykin een minimum van tyd verdwenm. Wat overbloef was htt öief-zyn en de on- mogelykhtid van de brouwery, om dieven vertrouwen te schenken. Een van de mannen, met wi3n men by zonder tevreden was, werd in dienst gehouden. De anderen gingen de laan uit, waren broodeloos en bovendien aan geklaagd. Vage geruchten willen, dat dit ééno vaatje niet do gansche zonde vormt. Er was meer gek'aagi over vermiste goederen, doch hier van zocht men het bewys vruchteloos. Da drie mannen stonden daar zwijgend, droevig verslagen. „'t Is erg treurig", bromde een van hen. „'t Spyt my genoeg," zei de derde, terwyl tranen in zyn stem waren te merken. Hy, deze laatste, was nog het Zondagskind. Na een dag of wat gevangenis zal hy weer aan het werk gam; misschien zal de les hem genoeg zyn voor het volgend leven, ofschoon dat „gezeten hebben" er toch steeds een schaduw op zal werpen. M ar die kameraden 1 „Wie lyden er 't hardst onder?" vroeg de president. En inderdaad moet mon diepe deernis hebben met de arme schepsels, in wier buis plotseling het spooksel der ellende verschynt, opgeroepen door één dolle gril, één inval, één opwelling van drankzucht hunner mannen. Ziedaar wel de mee6t naargeestige vorm, waarin gansch ongemotiveerde diefstal zich kan voordoen. Donzelfden dag, waarop tusschen Zutfen en Hilversum een brief, inhoudende 200, is zoek geraakt, is uit Haarlem een brief verzonden aan het adres van een inge zetene van Zutfen, waarin een muntbiljet van 10 was gesloten. Ook deze laatste brief is niet aan het adres bezorgd. De handel in Goudsche kaas blyft vlug en beantwoordt, ook" ten aanzien van de pryzen, die weer een weinig omhoog liepen, geheel aan de in ons vorige bericht uitgesproken verwachting. Zware, vette win kelkaas van fijne qualiteit is op 't oogenblik zeer gezocht; Gouda noteerde verleden week voor deze soort 29; aan do huizen is ze echter reeds op meer dan eene plaats opge kocht tegen 30 en hooger. Overigens is het aan afwykende soorten bet best te merken, dat het met den handel beter gaat dan dezen zomer. De goedkoopere qualiteiten gaan veel vlugger van de band en in deze soorten zyn do pryzen nog het meest gestegen. Wat hier wordt gezegd, geldt niet alleen voor tweede soort Goudscbo, doch ook voor andere goed- koope kaassoorten, met name voor Delftsche en Friesche, waarvan de pryzen in den Jaat- sten tyd liepen tot 27 on SI'/i per 76 kilo. Te verwachten is, dat de noteeringen van de meeste soorten nog wel iets zullen oploopen; de bandelaars zetten belegen kaas met goede winsten af en de vraag naar jongj kaas biyft aanhouden. Bovendien ver betert de qualiteit, daar we de kwade maan den gehad hebben, en al verscheidene jaren was September kaas evenzeer gezocht als in den voorzomer de Mei-kaas. Jammer, dat het met do productie al zoo achteruit gaat; als het ongunstige weder nog een weinig blyft aanhouden, zullen de marktaanvoeren, nog meer dan in de laatste weken het geval was, verminderen. In de Alblasserwaard werd de vorige week van ƒ1825 besteed; in de Lopiker- en Krimpenerwaard liepen de pryzen van lste soort Goudsche van 25f zwaardere ƒ2830, 2de soort 19ƒ24; Derby lste soort 2425; 2de soort 2223; Edammer lste soort 2528, 2de soort f 21*/ïf 237i- (U. D Op het kantoor van den burger- ïyken stand te Rozendaal kwam een trouw lustig paar tot de minder aangename ontdek king, dat het toekomstige bruidje als jongen stond ingeschreven, .zoodat het huweiyk voors hands niet kan doorgaan. Op een reis van Bazel naar Beriyn overleed in een spoorwegcoupé aan een beroerte prof. Wilhelm Wattenbacb, de bekende his'cri -us, langen tyd hoogleeraar te Heidelberg en te Beriyn. Aan boord van het oorlogsschip „Galatea", te Grimsby, is een kanon gespron gen; één persoon is gedood. Donderdag gaf de eigenaar van een paardenspel, staande op het Hoogetin te Meppel, aan een ingezeten met een yzeren voorwerp op het hoofd een slag, die t9r dege aaükwam. Voorafgegaan was een woorden- wisseliDg tusschen hen over eigendomsrecht van een strookje terrein, dat gedeeltelyk be nuttigd was voor plaatsing van do tent. Don geheelen dag liep het gerucht, dat men des avonds te tent zou beschadigen tn dat geen voorstelling zou kunnen worden ge geven. Dit gerucht werd bevestig Jde zeilen van de tent werden stukgesneden, met steenen werd geworpen, glasruiten, waar onder een kolossale spiegelruit, werden inge worpen, enz. De menigte nam steeds toe, zoodat de marechaussee te paard een einde aan den op loop maikte. Ook werd driemaal geschoten. Daarna werd alles rustig. De tent werd nog des nachts afgebroken en in den vroegen morgen was personeel met paarden reeds afgereisd. De „Prov. Gron. Ct." herinnerde er aari, dat de heer Maurice Hageman dertig jaar geleden te Gronirig n den dirigeerstaf er by neerlegde, toen midden onder een muzieknummer het rumoer in de Harmonie zaal wat al te groot werd. Gevolg hiervan waslo. een helsch gefluit, gesis en ge schreeuw aan 't adres van den directeur, die letterlyk uitgejouwd werd; 2o. een reprimande aan zyn adres'van de zyde der directie, ge volg J door het ontslag van den directeur. Het blad bracht dit feit nog eens te berde, omdat de vorige week de heer Van'tKruys, ton hy voor de tweede maal al3 orkest aanvoerder optrad, onder een muzieknummer deed afkloppen, terwyl het publi.k hem toe juichte. Do heer Hageman deelt in de „Amst. Ct." de ware toedracht dezer zaak mede: Vóór myn benoeming als orkest-directeur te Groningen was het rumoer in de zaal der „Harmonie" nogal chronisch, maar sinds myn optreden was er behoorlyke aandacht onder de muziekuitvoering. Vooreerst door het verbeterde orkest, waarin o. a. de heeren Joseph Cramer, Bersée, v. d. Pinck, Jacobs, Zimmermann, Tack, Poortman en meer dege- lyke artisten medewerkten, en vervolgens door myn positie als directeur van de studenten- concerten. Was er wel eens wry ving tusschen „Vindicat" on bestuursleden der „Harmonie", tusschen „Minerva" en „Apollo", er was doorgaans harmonie in de „Harmonie." Eens evenwel ontstond onder de uitvoering zoo'n klein vechtpartytje achter in de zaal, dat de introductie van de ouverture „Les diamants de !a couronne" overstemde en my noodzaakte „af te kloppen." Terstond doodelyke stilte. Ik had juist het teeken, om wodor to be ginnen, gegeven, toen do president, de heer mr. B. Van Royen, my kwam vragen „waarom ik had afgeklopt?" „Wel, mynheer de president, alleen ooi te zien of ik het van de afkloppers in uo zaal kon winnen, en omdat ik daardoor mu iek* commissie in de hand meende to w rit-n. U ziet, het is afdoende om do ordo t j her .lelL-n." „Welnu, ik gelast u altoos cóór te gaan met de uitvoeriDg." Daarop legde ik den dirigeerstok op den lessenaar en liet de heeren musici heengaan. Dat was myn laatste optreden ah ..ire.teur te Groningen. Vier weken later was ii be noemd tot directeur van de Maatschappy v.in Toonkunst te Batavia en tot ridder van de Eikekroon, en ofschoon ik van den presi ent van „Gruno", mr. H. Guyot, een hlegrana ontving, dat, wanneer ik bleef mjjn traktement was verdubbeld, ging ik welgemoed naar de Oost, overtuigd de kunst in eere te hebben gehouden." De heer Hageman deelt vorder mede, dat hy bezig is aan een „zelf biographie", een boek, waarin de muzikale toestanden en verschil lende gebeurtenissen in de laatste halve eeuw op sociaal en muzikaal gebied worden ge schetst, en aan het scbryven waarvan hy sinds jaren btzig is. Voor deze gelegenheid heeft hy er een pagina uit medegedeeld. Te Beriyn vertoeft op het oogen blik de Japansche rechtsgeleerde ar. Kar.kit- schi Jukawa, secretaris in het Japansche ministerie vaa verkeer en directeur van de school voor post en telegraphie te Tokio. Deze nauwelyks dertigjarige ambtenaar, die wegens zyn schitterende talenten in zyn vaderland de Japansche Stephan wordt genoemd, maakt eea reis door Europa om de inrichting van den post- en telegraafdienst in verschillende landen te bestudeeren. Hy zal ook ons land bezoe ken en keert tegen het einde van hot jaar naar Japan terug. Er zyn nog maar scbaarsche berichten van den kriogstorm in het landschap Brindisi. Te Sava werden twmtig huiz n ver woest, tien inwoners gedood en vyftig gewond. Te Oria ligt het station in puin, de chef, zyn geheele gezin en al het stationspersoneel zyn omgekomen. Het seminarie, het middenoeuw- sche kaste:-l, het hospitaal en een dertigtal woonhuizen werden zwaar beschadig]. Hier werden twintig inwoners gedood en dertig gekwetst, de landeryen hebben veel geleden. Ta Latiano worden vyftien dooden en vele gewonden geteld. Ook boven het landschap Tarente heeft de storm gewoed. Te Torricello zyn drie men- schen gedood en negen gekwetst. De schade in dit landschap alleen wordt op 400,000 lire geschat on voor Brindisi loopt zy ia de millioenen. Kort na den afloop van hot Zionisten-congres te Bazel werd het be ichfc verspreid, dat de Heilige Stoel stappen by den Sultan van Turkye zou hebben gedam, om te verhinderen, dat eventueel Palestina aan de Israëlieten zou worden overgelaten. Dit bericht wordt thans in een mededeeling van het Yaticaan aan do Weener „Politische Korrespondenz" tegengesproken. Het Yaticaan, heet bet daarin, heeft zich met deze zaak in htt geheel niet bezig gehouden en heeft even min het voornemen om de besprekingen en besluiten van het congres in de toekomst tot een onderwerp van diplomatieke stappen te maken. Er reed een electrise homotor door Londen. Een troep kinderen liep met de wagen mee en enkelen gingen achter aan het voertuig hangen. Waarschynlyk werd een der jongens aan zyn kleeren door den wielketting gegr pen. Eenige oogenblikken later werd het kind dood tusschen de wielen uitgehaald. Kapitein Slocum, uit Boston, ztilt h ?(:n eentje in de Spray een notedop, uo woi 11 om. In April 189-5 verliet hy Boston, zeilde door do Straat Magellaan naar Australië, vanwaar hy nu westwaarts de reis naar Amerik-i vo rtzet. Dinsdag kwam hy te Port-Lauis, op Mauritius, aan. De wynoogst is nog niet binnen en reeds hoeft het flink gesneeuwd te Wesser- ling, te Saint-Amain en in het dal van Gübwiller, in Elzas. Op enkele plaatsen daalde de thermometer des nachts tot het vrLspunt. Ook in Zwitserland is er veel sneeuw ge- vallen. Langs de wegen is het verkeer on- mogelyk.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 6