N°. 11530 Maandag 27 September. A0. 1897 Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Leiden, 25 September. F'euilleton. SEKQJA. LElBSCH DAGBLAD f BUS DEZEB OODBAUT» Voor Loidea per 3 maanden. 1.10, Franco per posti.40. Ateondorl(jke Nommera o 05, fexe (Qoaraat wordt dagelijksmet uitsondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTISN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grooter# tetters naar plaatsruimte. Voor het incassearen buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kennisjjevinjjeu. Hostelooze Inenting. Bnrgemeestcr on Wethouders van Leiden brongen bij deze ter algemeeno kennis, dat op Dinsdag 2 1 Sopt. 1 8 9 7 en tot nadere aankondiging op eiken volgenden Dinsdag, telkenmale des namiddags te twee oren, in het Elisabethabof aan do Onde Vost, gelegenheid zal worden gegeven tot koatolooze inenting van on- on min vermogenden, wordende tevens aan belanghebbenden herinnerd, dat zg eleohte zollen worden toegelaten op vertoon van een bewrje hunner geboorte- inschrijviDg. Bargemeeater en Wethoaders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Sept. 1897. E. KIST, Secretaris. In de gisteravond in het Nutsgebouw gehouden vergadering van do Afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandschen Pro testantenbond werd door den secretaris een verslag uitgebracht, dat alleszins gunstig mocht luiden. Immers daaruit bleek o. a., dat het ledental in de laatste 25 jaren meer dan verdubbeld was, terwijl al de instellingen bloeien. Ook de rekening van den penningmeester toonde gunstige cijfers aan, zoodat ze sloot met een batig slot van ƒ450. Tot bestuurder werd herkozen de heer M. P. Meerburg H.Cz., penningmeester, en ge kozen in plaats van prof. Kosters mr. Berde- nis van Berlekom en van dr. Hagen de heer C. Goekoop. Afgevaardigd naar de Algomeene Vergade ring werden prof. Oort en Van Manen, terwijl door don beschrijvingsbrief de aandacht word gevestigd op een voorgestelde enquóte naar volkslectuur, die, met 't oog op ook hier ter stede gecolporteerde minder zedelijke boeken en bladen, dringend noodzakelijk geacht werd. Breedvoerig werd gediscussieerd over de vraag hoe de lezingen meer aan het doel te doen beantwoorden, door ze voor een grooter aantal hoorders dan gewoonlijk te doen houden. Verschillende wegen werden aangewezen en besproken en ten slotte aan het bestuur opgedragen om te overwegen of't niet mogelijk is, behalve de gewone, een viertal lezingen te doen houden, ook voor andere belangstellenden dan de leden toegankelijk, waarin dan punten kunnen behandeld worden, waardoor meer licht, voor velen nog zoo gewenscbt, over de vrijzinnige richting en haar streven wordt verspreid. Met de gebruikelijke dankbetuiging aan de aftredende leden sloot de voorzitter de ver gadering. "Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie dor 3-October-Vereeniging, waarby de laatste repetitie van „Leidens strijd en zegepraal" met orkest en solisten toeganke lijk gesteld wordt voor een gulden per per soon. Diegenen, die het schoone werk meer dan eenmaal wenschon te hooren of op 4 October by de uitvoer.ng niet aanwezig kunnen zijn, zullen zeker gaarne van de geboden ge legenheid gebruik willen maken. By den heer J. W. Van Leeuwen, uit gever en antiq. boekhandelaar alhier, is ver krijgbaar gesteld een catalogus van boeken en platen betreffende de geschiedenis, het beleg en ontzet, enz. van Leiden. Deze cata logus bevat niet minder dan 281 nommers, waaronder zeer belangrijke. Een inzage van deze prijscourant want do prijzen zfln er eveneens by aangegeven geeft daarvan dadeljjk de overtuiging. De „Unie"-collecfce heeft te Vooreohoten opgebracht ƒ119.715. De gemeen8chappeiyko maalttyd, welke te 's Gravenhage na afloop van dealgemeene vergadering der MaatschappU van Landbouw het hoofdbestuur en de afgevaardigden in de rotonde van het gebouw van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap vereenigde, droeg het ken merk van de feestoiyko stemming, die den dischgenooten by de viering van het gouden jubileum vervulde. De tafels vormden een vierkant met een open zyde en in het mid denvak was nog een tafel aangerecht. In het geheel waren er p. m. 130 aanzittenden, wien een diner werd gediend, dat met de grootste feestbanketten kon wedyveren. Over de hoofd tafel slingerde zich e9n guirlande van de mooiste bloemen uit den hortus van den tuin. Omdat bet thans de 50ste kameraadschap- peiyke maaltijd was, werd gedurende dit 8makeiyk bijeenzijn door een orkest muziek gemaakt. Het eerste woord, dat van de hoofdtafel gesproken werd, was gewyd aan H. M. de Koningin-Regentes, de Beschermvrouwe der Maatschappij. Met eerbied aangehoord, vond deze dronk warmen bijval onder fanfares en het Wil helmus. In een lange ry van toosten, waaronder zeer uitvoerige; werd het verl aden der feest vierende Maatschappij herdacht. Het Kamerlid de heer De Boer hoopte op samenwerking tusschen Regeering en Land bouw, nu ingrijpen van den Staat ook op dat gebied noodig was geworden, en de inspecteur van het landbouw onderwijs, de heer Löhnis, nam deze gelegenheid waar om de verwach ting uit te spreken, dat de voornemens der Regeering ten aanzien van den landbouw mochten slagen. Door de inspecteurs van politie in Den Haag is aan den burgemeester der residentie een adre8 gericht, waarin zy beleefd verzoeken wel te willen bevorderen, dat evenals onder het bestuur van voormalige heeren burgemees ters een paar malen geschiedde, de vacante betrekkingen van commissaris van politie in deze gemeente uit het corp3 inspecteurs worden aangevuld, zoo mogelijk naar anciënniteit. Zy gronden hun verzoek hierop, dat zy, met het oog op de bestaande organisatie der politie in deze gemeente, en hunne voor het meeren- deel groot aantal dienstjaren, zonder veel risico niet naar de betrekking van commissaris van politie in een andere gemeente kunnen solliciteeren. Het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappy van Landbouw geeft heden in den „Restaurant Royal" te 's-Gravenhage een gastmaal aan ministers uit het tegenwoordige en het vorige kabinet, aan den Commissaris der Koningin, aan Gedep. Staten der provincie, aan burge meester en wethouders en enkele andere ge- noodigden. „Het Weekblad van het Recht" deelt mede, dat het advies van den Raad van State over het ontwerp van een nieuw Wet boek van Strafrecht voor de Europeanen in Ned.-Indiö, met eenige afaonderlyke adviezen van verschillende leden, door den Minister van Koloniön ingevolge Koninklijke machtiging is gesteld in handen der by Kon. besluit van 28 Maart 1887 met de samenstelling van voormeld ontwerp belaste commissie, ten einde haar oordeel te vernemen over de opmerkin gen en bedenkingen waartoe het in den boezem van den Raad van State aanleiding gaf. De by de laatste krijgsverrichtingen op Atjeh gesneuvelde lste luitenant der infanterie is de tweede zoon van notaris Yan Greunin- gen, te Oude-Wetering, de heer J. Yan Greunin- gen, vóór zijn vertrek naar Indiö te Leiden in garnizoen. Zyne opleiding had hy genoten aan de Koninkiyke Militaire Academie te Breda. De jonge held was nog slechts 26 jaren oud. Yan Regeeringswege telegraphisch daarmede in kennis gesteld, vervulde de burge meester de droeve taak zyne ouders van dit smartvolle feit mededeeling to doen. Yolgens de „Delftsche Ct" zal op het terrein van het voormalige exercltieplem aan de Raam te Delft eerlang een weeshuis voor de Hervormden worden gebouwd, terwyi de grond waarop deze stichting thans is gevestigd, zal worden bestemd voor een eventueele uitbrei ding der gebouwen van de Polytechnische School. In het trapportaal van het Museum van Kunstny verheid te Haarlem zal van Zondag af tentoongesteld zyn eene reeks van de nieuwste reclamebiljetten, vervaardigd door Fransche, Belgische, Duitscho en Nederland- sche artisten. Op do leerwerkplaats voor artistieke metaal bewerking, die aan de aan het Museum ver bonden School voor Kunstny verheid werd opgericht, heerscht thans reeds een druk leven. Naast het dryven en dseleeren en de byzondere werkzaamheden, die tot de artistieke metaalbewerking behooren, krijgen de leer lingen les in teekenen en ontwerpen, het boetseeren in klei en pastellne, zoodat het theoretisch onderwys met de practyk in direct verband gebracht wordt. Enkele leerlingen hebben reeds den graveer- cursus doorloopen, terwijl voor de laatst aan- gekomenen later daartoe gelegenheid zal be staan. Slechts een klein aantal leerlingen zal voorlooplg worden geplaatst; op het oogenblik hebben reeds eenigen uit Schoonhoven, Sneek, Yelzen en Haarlem met groote opgewektheid de werkzaamheden begonnen. De werkzaamheden aan het monument, dat ter nagedachtenis van Thomas a Kempis in de Nieuwe Kerk te Zwolle zal worden opge richt, zyn sedert eenige dagen in het gebouw zelf voortgezet. Wy hebben indertyd melding gemaakt van de plaatsing van het zwart marmert-n onderstuk. Thans is men bezig het monument verder op te trokken en do talryke beelden te plaatsen. (Zw. Ct.) Voor de nieuw op te richten Yereeniging van Geldersche Geschielenis en Oudheidkunde hebben zich reeds 103 leden aangemeld. By het aan de Cadettenschool te Alkmaar gehouden herexamen hebben voldaan voor overgang naar het oudste studiejaar de cadetten: jbr. D. De Brauw, J. M. Glasius, G. R. Brouwers, jhr. J. H. Skrick van Linschoten, S. E. P. A. Yan Haeften, F. G. De Veer, G. A. Perió en J. J. H. Vink, allen bestemd voor den dienst h. t. L, en J. R. Ageroeek, F. A. Neys, J. N. Broese, J. Van Geytenbeek en N. A. Van Loenen, all-.n bestemd voor O.-I. Drie cadetten werden afgewezen en zullen andermaal de lessen van het lste studiejaar moeten volgen. Wy vernemen, dat het contract met Sarah Bernhard vanwege de directie van den Schouwburg is goteekend en opgezonden naar Parys, zoodat met grond kan verwacht worden, dat zy te Groningen zal optreden, ▼ry zeker in Fedora," op 16 Oct. (N. O. C.) Op de voordracht voor havenmeester te Bergen-op Zoom zyn uit een 130-tal sollici tanten geplaatst: J. Janssen, korporaal-stuur man by de Kon. Ned. Marine; A. Valk, stuur man te Rotterdam; H. J. But, loodsschipper te Vli8Singen; P. M. Voerman, oud-opzichter lste kl. by de visschoryen, en Ph. Buys, beurtschipper. De Hooge Raad heeft ter vervulling der vacature van raadsheer in dat college, ont staan door de benoeming van mr. KalfF tot vice-president, de volgende lyst van aanbe veling aan de Tweede Kamer toegezonden, nl. 1. Jhr. mr. S. Laman Trip, president van de rechtbank te Zutfen; 2. mr. J. Yan Heukelo"^ president van de rechtbank te Rotterdam; 3. jbr. mr. D G. Yan Teylingen, raadsheer in net gerechtshof te 's Gravebhago; 4. mr. B W. N. Servatius, president van de rechtbank te Leeuwarden; 5. mr. J. De Grevo, officier van justitie ty de rechtbank te Heeren veen; 6 mr. T. J. Noyon, advocaat generaal by het gerechtshof te Leeuwarden. Te Amsterdam is de uitvoering van het Amst rJamsch Yocaalquartet door een plot selinge ongesteldheid van mevr. Noordewier Reddingiu uitgesteld tot 9 October a. s. Uit Amsterdam meldt men, dat omtrent den toestand van den heer Willem Mengel berg, die balf September te Lüz»rn werd opgenomen in een Halanstalt (voor massage en warme baden), gunstige berichten worden ontvangen, zoodat er alle kans biyft hem in October terug te zi n. Hr Ms fregat „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den kapitein ter zee L. J. K. A. Jeekel, is in den namid dag van 23 dezer te Port-Said aangekomen. By den commandant bestond het voornemen om 24 d. a. v. de reis naar Oost-Indiö voort t9 zetten. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat ten gevolge van het overla den van deD heer J. Zyp Kzn., eene verki zing moet plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Enkhuizen, heeft bep.tald: dat dij varkiez.ng zal plaats hebben op Dinsdag 12 October a. s., dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 19 October a. s, tn de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 26 Octooer daaraanvolgende. Benoemd is tot ingenieur by den pro vincialen waterstaat van Groningen do heer J. De Jong, te Zwolle. Aarlandorvoon: De plaatselyke com missie tot het verzamelen van gelden voor aanbieding van een nationaal huldebiyk aan H. M. de Koningin Weduwe by hare aftreding ais Regentes in 1898, bestaande uit de heeren J. W. Van der Lee, J. Van Borssum Waalkes, G. Van Niekerk, H. Kop, J. H. D. Ponsiven, A. P. Tolk, C. Boer, J. H. Ruling, W. Yan Egmond Jr., J. Yan der Knyff, P. Maats a Staling, J. Luyben en D W. Knape, zal in de a.n^taande week voor genoemd doel een openbare schaalcollecte houden aan de buizen van alle ingezetenen. De besmetteiyke ziekte mond- en klauw zeer is heden by het vee van alle veehou ders in deze gemeente geweken verklaard. In Februari ji. werd het eerste geval ter secretarie aangegeven en in Augustus het laatste geval. Deze ziekte werd geconstateerd by het vee van 90 veehouders, terwyl er in het geheel 100 veehouders in de gemeente wonen. B o 8 k o o p :V-In deze week zyn alhier door den heer Van Gemeren nog enkele versche aardbeziën geplukt van den kouden gron J. Hoofddorp: Op de tweedehuishoudelyke vergadering van de vereeniging „Concordia," in het koffiehuis „De Nederlanden" van den heer K. By, alhier, waren 11 leden aanwezig. Tot bestuursleden zyn gekozen de heeren J. Samson, president, E W. Beth, vice-president, N. J. Rinkel, secretaris, H. M. Avis, penning meester, A. Stoel en J. J. Kofoad, com missarissen. Het voorstel van den heer Avis, om de boekery af te schaffen, werd ingetrokken en besloten die aan te houde/, met machtiging op den bibliothecaris eene circulaire te zenden aan de leden, met verzoek de boekery te steunen, hetzy door het geven van eenige boeken of door een geldelyke bydnge, aan gezien de kas het doen van uitgaven niet gedoogt. Tot nieuwe leden werden aangenomen W. H. Geert8ema, D. Eggink Jzn. en W. Eggiok Jzn. Noordwyk: Onder veel tlyken van be langstelling werd gisternamiddag in het familiegraf op de algemeen© begraafplaats alhier bygezet het stoffeiyk oveiscbot van den hooggeboren heer Adriaan baron Collot d'Escury, op 34-jarigen leeftyd to Heemstede overleden. De ontslapene was een schoon broeder van onzen burgemeester, jhr. Quarles van Ufford. Noordwykerhout: Aan de loting voor de Dationale militie, die voor deze ge meente te Noordwyk op 11 Oct, dj6 morgens „Moeder, he9ft ze 't koud?" „Ja, lieveling," antwoordde do jonge vrouw op de vraag van het blonde engelkopje, dat met groote blauwe oogen peinzend in het lamplicht staart. „Waarom zegt zy 't niet?" „Omdat ze van steen is en niet kan sproken." „Van steen en niet kan spreken 1" denkt de vyfjarige Seroja, en hy ziet in den geest den grooten tuin, die hem, den kleinen kyk- in-de-wereld, nog veel grooter dunkt dan hy in werkelykheid is. Roerloos staan de kale hoornen in de vriesheldere winterlucht. Hier en daar blinkt de vlokkige sneeuw als zilver op de takken. Seroja gelooft vast en zeker, dat dit nestjes van engeltjes zyn, zooals Njanja, de oude kindermeid, hem heeft ver teld. Een flonkerend sneeuwtapyt bedekt alles. Dicht by den oever van den stroom, niet ver van de groote trap, die van het huis naar den tuin afdaalt, staat een wit marmoren godin, met strakke, geheimzinnige oogen onophoudelyk in de verte starend. De rivier is tot Seroja's groote biydschap met ys bedekt, want de kleine kozak Fomka laat hem eiken morgen daarop sleetje ryden. Dat is dan een pret, een lachen, waar het eind van weg is. „Zy is van steen en zy kan niet sproken en zy heeft 't koudHoe naar voor haar, moeder!.... Waarom stuurt u Jegor niet heeD, om haar wat aan te kleeden?" De gelukkige moeder lachte vrooiyk om dezen inval, tilde baar jongen van den vloer, kuste hem op zyn lieve, heldere oogen, en liet hem door Njanja naar bed brengen. Dat Seroja ditmaal niet om een sprookje bedelde, zooals andera eiken avond, dit be vreemdde de oude kindermeid zeer. Haar vertelseltjes waren hem zóózeer een behoefte geworden, dat hy zonder deze niet kon inslapen; en daarom begon zy gewoonlyk onder het uitkleeden voor de vuist weg een onsamenhangend verhaal, waarvan zy meestal zelf niet wist hoe het zou afloopen. Heden echter begon Seroja zelf: „Njanja weet je wel die witte vrouw, die in den tuin staat?.... Vin-je 't niet akelig, dat zy 't zoo koud heeft en van steen is en niet spreken kan?" „Neen maar wat een malligheid is dit nu weerl Wat zoo'n kleine guit al niet door zyn hoofd haalt l" Seroja had er nog eventjes besef van, dat moeder binnenkwam, hom kuste en een kruis over hem sloeg. Toen omving hem een dichte nevel - en in dien nevel stond eensklaps de witte gestalte vóór hem en keek hem met haar levonlooze oogen aan. „Seroja," zeide zy „ik heb 't koud ach zoo koud, Seroja I - Jy hebt 'fc goed. Jy ligt in je lekkere bedje, in de warme kamer. Maar ik.... acht En nog niemand, behalve jy, heeft er nog ooit eens medeiyden mot my gehad 1" En Seroja zag hoe de tranen haar over de witte wangen liepen. Dan werd alles weer donker. Plotseling opende Seroja de oogen, richtte zich op en keek als een haasje over den rand van het bed. „Njanja! Njanjat" riep hy. Maar Njanja snorkte mot open mond, en in de kamer heersebte, by het knetteren van het nachtlichtje achter het rozeroode glas, een mystische schemering. Seroja deed de oogen dicht en trachtte weder in te slapen - maar het ging niet Zich nogmaals oprichtend, keek hy rond. De witte vrouw was er niet. Hg tuurde in den donkersten hoek, achter de openstaande deur van de aangrenzende kamer maar ook d££r niets. Daar het kind nooit voor iets bang was gemaakt, kende het geen vrees, noch voor het donker, noch voor slechte menschen. In Njanja's verhalen kwam nooit iets van dien aard. Haar helden waren gewoonlyk poesjes, geitjes, muisjes, baasjes, kuikentjes en stryd- lu8tige haantjes. Dezen tooverkring over schreed zy nooit; en als sy het eens heel erg wilde maken, zeide zy wel: „Pas opl Straks komt de wafwaf en byt je je neusje af." Maar Seroja geloofde aan zoo'n boozen wafwaf niet. De hondjes, die hy kende, waren allemaal goede speelkameraden. „Njanja 1 Njanja I" riep hy weder. Doch het oudje snorkte nog luider en deed den mond nog wyder open. „Kyk nu eens aanl" dacht het kind. „En sy zegt altoos, dat iemand dan een raaf in den mond vliegt 1" Hy begon na te denken. Hy had medelyden met de witte vrouw ach, zoo'n groot mede lyden! - Iedereen was aangekleed en toe gedekt - en zy alleen stond daar buiten in de koude. Als zy ten minste maar een doek had dat was dan toch iets En eensklaps bekroop hem bet verlangen om haar te helpen terstond. Waarom ook niet? Niemand zou het merken. En zoo men het al merkte, zou Njanja toch de óénige zyn, die er over bromde. Vader en moeder zouden het zeker goed vinden. Die zeiden immers altoos: „Seroja, wy)moeten altyd goed voor de armen zyn wy moeten altoos iets geven aan hen, die niets hebben 1" Maar hoe zou hy zyn kousen aankrygen? Hy probeerde het; maar verder dan tot aan de helft gelukte het hem niet. En met zyn schoentjes kwam hy heelemaal niet klaarAls hy Njanja's warme pantoffels eens nam? Door de kamer kon by heel goed op zyn kousen loopen, en by de tuin deur, die nooit afgesloten was, kon by dan de pantoffels aantrekken. Seroja stapte uit het bed. Op de latafel lag zyn pelsje. Hy stak er de armen in Lekker warm! Zelf diebtknoopen kon by het wel is waar niet, maar dat was ook niet noodighet was immers niot ver Ja maar wat moest hy voor de witte vrouw nu eigenlyk meenemen? Zijn winter jasje? Dat zou haar veel te kort zyn, want zy was groot en hy was klein, en zyn jasje was maar kort, maar hoel kort. Hy dacht aan mama's pelsmantel, maar die hing zóó hoog aan den kapstok, dat hy zelfs met behulp van een stoel er niet by kon Wacht eens evenl NjaDja's geruite omslagdoek!Juist, dien moest hy hebben! Daar lag hy Fluks den doek in de eene, de pantoffels in de andere hand genomen! Zóó ging het! Hoe donker was het in de groote zaalEn zoo doodstil 1 Alleen de slinger in de pendule tikte maar aanhoudend voort. Het anue ding! Het zou er zeker wel graag eens uit willenl Maar hier, in do eetkamer, hier was het mooi licht want de maan scheen vrooiyk door het venster, en over den vloer en langs den wand gleed Seroja's lange schaduw met hem mee. Op de eetkamer volgde een soort van voorkamer, door welke men op de trap kwam, die afdaalde naar den tuin. Seroja opende de deur, en daar stond by buiten en wreef zich de oogen O, hoe mooi! hoe heeriyk! Waarom liet mama hem niet liever 's avonds en 's Dachts uit wandelen gaan? Zou dit misschien de toovorwereld zyn, van welke Seroja zoo dik wijls had geboord? De maan, vol en blank en rond, stond midden in den hemel en de tuin scheen haar heel goed te bevaHen, want zy goot een stroom van zilverlicht er over uit, die de sneeuw deed fonkelen en de boomen glinsteren in hun witte pels mantels HeeriykEn de rivier l Hoe blonk het ys veel mooier dan overdag by zonne8chyn! En daar boven aan den hemel de sterretjes! Kyk, zy knikten en knip oogden hem vriendeiyk toel Het leek wel ot zy hem wenkten om naar boven te komen en wat met hen te spelen! (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1