Majesteit de Koningin Hare Koninklijke Moi- dtr vtrgezëldë. In afwachting van het ooganblik, waarop in overeenstemming met de dierbaarste wen- schen van Uwe Majesteit en van het Neder- landscho Volk Uwe Beminde Dochter tot de Regeering zal gero pon worden, waarieeren wq met ionigo erkentelijkheid al hetgeen door Uwe Maj;steit i3 verricht om onze ge liefde Ko ingin voor Haar gewichtige taak voor te bereiden. De medodeelingen van Uwe Majesteit aan gaande onze betrekkingen met de buiténTahd- «che Mogendheden en den algemeenen to.-stand zoowel in het moederland als in de koloniën werden c'oor ons met levendige belangstelling ontvangen. Met Uwe Majesteit warme hulde brengende aan den moed en de volharding van het Ned.- Ind. legor, door d9 vloot krachtdadig gesteund, betreuren ook wij diep de offers, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh ons gezag duurzaam te vestigen. Aan de veelomvattende taak, door Uwe Maj ssteit in uitzicht gesteld, hopen wij, onder Goda zegen, met ijver en toewijding te arbei den tot welzijn van ons dierbaar vaderland. Uit de „Staatscourant". Bg koninklijk besluit zyn. met ingang van 1 October a. s„ benoemd: tot directeur der straf gevangenis te Amsterdam, J. C. E. Mnllemeieter, thans directeur dor strafgevangenis te Utrecht, ea tot directeur der strafgevangenis te Utrecht, P. Hoekstra, thans directeur der strafgevangenis te Amsterdam, Benoemd bij het personeel der militaire admini stratie: tot tweeden luit-kwartierm., bij het lste reg. inf., de sergeanten C. De Ruyter, van het 7de, en F. J. T. Hochstenbach, van hot 5de reg. int; bg het 3de reg. inf., de sergeant L. M. F. G. Knage, van het corps; by het 4de reg. inf., de sergeant J. üaitsma Muiier, van het 7de reg. inf. bjj bet 5de reg. inf., de sergeanten li. Reimers, van het 6de, en J. J. N. Krugers, van het 2de reg. inf.; bij het 6de reg. inf., do sergeant J. C. P. Bouman, van het corps; bij het 7de reg. inf. de sergeant F. H. Henderson, van het 2de reg. vestiug-ariillerie. De tweede luitenant J. W. Van Oorschot, van het 2de reg. int.. roor den tijd van twee jaren (de bee n- en terugreis d.iaronder begrepen) gedeta cheerd bij de landmacht in West-indië. Aan den met ingang van 16 September 1897 eervol uit zijne betrekking ontslagen iceraar aan de Koninklijke Militaire Academie, met den pereoneelen titel van lector. R. Van Eek, een wachtgeld verleend tot wederopzeggens too en ten laste van den Staat ten bedrage van 1C67 'sjaars. Overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jngers do eerste luit. kwnrtierm. A. M. H. C. Vos ma er, van het 4de icg. inf. De tweede luit. F. J. C. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, van het 8ste reg. inf met ingang van 1 October 1897, op zijn verzoek, voor den tijd van één jaar op non-activiteit gesteld, zonder bezwaar dei schatkist. Benoemd bii het wapen der inf. van het leger in Nedérl.-Inaiö, tot tweeden luit., do sergeanten H. Gramberg, vau het reg. grenadiers en jagers. L. Van Vuuren. van het 5de, D. Buyze, van het Mn. en L. W. Goslings, van liet 4de reg inf G. Sirüm, van bet leger in Kederl.-Indié gedetacheerd bij de koloniale reservo; J. B. 11. Frnckcrs en T. A. M. Willemse, beiden van het 3de, J. W. Ebbink, van het 2de, J, 0. DeGreef, van hetSsfe, L. Hansina, van het 4dé; C. A. Rueinpol. van het 3de reg, inf., A '1'. Holf en J. Van Holst Pellckaan, beiden van het leger in Nederl.-Indië. gedetneheerd bij do koloniale reserve, S. D. Kramers, van het 5de reg. inf., 11. W. Hennus, van het ïeg. grenadiers en jagers, E. C. Brusse, van het 4de, li. G. S. Schregardus, van het fide reg infen T. K. Roqué, van het leger in Ned.-ludië, gedetacheerd bij de koloniale reserve. Benoemd bij het personeel der mil. administratie van het leger in Ned.-lndië tot twee'en-luitenant- kwartiermeester. do sergeanten A. J. Lieth, van het leger in Ned.-lndië. gedetacheerd bij do koloniale reserve, F. J. G. Janssens, van het 3de, R. Van den Ende. van hot 7de, en H. F. Polack, vnn bet 5de reg. infanterie. Bn de rustende schutterij, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend: in de prov. Zuid-Holland, 4de bat., aan P. A. Ottolander, als lste luit. Benoemd bij do rustende schutterij in do provincie Zuid-Holland, 2do bat.: tot lslen luit. A. G. Mulié, thans 2de luit., tot 2den lait. J. Kggink, thans sergeant-majoor, en F. F. B. De Meulder. thans schutter; 4de bat., tot lsten luit. A- C. Van den Akker, thans 2de luit.; tot 2den luit S. Posthumus, thans schutter. Benoemd tot tijdelijk leeraar in de Fransche en Engelscbe taal aan het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, T. Le Clorcq, te Zwolle. Aan den Oost-Indisch en ambtenaar .T. Van Weert, gewezen controleur eerste kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezitttingen buiten Java en Madoera, laatstelijk met verlof hier te lande, vergunning verleend tot het aannemen van hot ordoteeken van ridder van de eerste afdeoling der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den Groothertog van Baksen-Weimar-Eisenach geschonken. De Troonrede. Aan ds beschouwingen, die in de bladen van verschillende richting over de troonrede voorkomen, is nog het volgende ontleend De Arnh. Cri. verklaait, dat het nieuwe ministerie zeker bjj niemand teleurstelling opwekken zal wegens al te geringe uitge- breidhrid van zyn plannen en voornemens. „Zyn goide gezin ihtid en werkdadigheid be antwoorden ttn volle aan de verwachtingen, dia de optreding der tegenwoordige bewinds lieden by ons opwekten, verwachtingen op den vasten gio.dslag vön hun vroeger onver- moril en beslist optreden hetzy in het par lement, hetzy in ambtsbetrekking, zelfs wat een piar hunner betreft in hetzelfde minis- terambt, dat zy thans opnieuw hebb.n aan vaard." Hot Amhemsche blad spreekt de verwach ting uit, dat minister Piersoa by de aanbi.-ding van de begrooting gelegenheid zal hebben sqeo plmnen en denkbeelden ten aanzien der versterking van 's lands geldmiddelen nader mede te ceelen; „maar dan had de vermel ding van tariefsherziening in de Troonrede ook wel tot die gelegenheid uitgesteld kunnen sgn. Wy konnon den heer Pierson genoeg om deze laatste mededeeling zonder ongerust heid te kunnen lezen; by kan met die „wyxiging van het tarief tot versterking van 'sRfiks inkomsten" inderdaad geen andere dan fiscale bedoelingen hebben. Maar eene fiscale herziening van invoerrechten beteekent voor een overtuigd vrjjhandelaar, geiyk de voorzitter van de Vereeniging „Het vrije ruilverkeer" is, slechts eene geringe verhoo ging. Moeten wij uit het ontbreken van elke verwijzing naar andere middelen tot verster king der geldmiddelen opmaken, dat de minister van financiën eene geringe verhoo ging van eenige tariefposten voor dit do?l voldoende acht? Dan zou zijne opvatting, naar wö meenoD, wel iets gunstiger zijn dan de toestand van de schatkist in werkelijkheid is." De Jmst. Crt. is niet volkomen gerust, dat de toegezegde hervormingen tot stand zullen komen. Het Kabinet zal daartoe niet al te zeer in democratische richting moeten sturen, ook met het oog op de Eerste Kamér. „Transacties zullen onvermydeiyk wezen. En zoo daartoe de Regeering ongezind biykt, zal het resultaat pover zyn. Pover even zeer, wanneer wel de Regeering met de politieke omstandigheden en de groepeering der parlementaire partyen rekening wil houden, doch de Regeeringsparty de party harer overgroote meerderheid - het onderste vraagt uit de kan." De Prov. Qron. Cl. merkt op, dat verwacht werd, dat een geest van hervorming en ver nieuwing blyken zoude de nieuwo bewinds lieden te leiden en te bezielen, met het oog op de namen van verreweg de meesten der mannen, die voor de portefeuille zich hadden laten vinden. Op de vraag: Voldoet de inhoud der troon rede aan deze hoop en verwachting? kan, meent h't blad, in het algemeen het antwoord bevestigend luiden. „Men zou in het stuk meer onbewimpeld heid verlangen, meer warmte en zekerheid, met name in de paragraaf, aan de verbetering der maatschappelijke toestanden gewyd. Maar het feit, dat aan dit onderwerp de afzonder lijke bespreking ten deel valt,, en dit ander f=it, dat menige wetsvoordracht stellig toe gezegd wordt, die tot wegneming van euvelen en uitroeiing van misstanden leiden kan, geven recht tot de verwachting, dat het Kabinet zijne hoofdzaak gelegen acht in bet aan brengen van sociale hervormingen, dat het zich bewust is van de nooden en behoeften Von onzen tyd en de kracht in zich voelt daaraan bevrediging te schenken." De Standaard vindt het minder pryslyk, dat de uitbreiding van bet kiesrecht, die achter ons ligt, en dia immers het karakter der Tweede Kamer min of meer gewijzigd heeft, met ni-fc één sjllabe werd aangestipt. Stout in elk opzicht acht bet blad de taak, die voor dit éóne zittingjaar door de Troonrede aan de Kamers wordt voor gelegd. „Over het dienstplicht-ontwerp spreken we thans niet. Een Kabinet als thans zitting nam, kon niet optreden zonder dit vraag stuk onverwijld aan de orde te stellen; en indien dit mogelijk blijkt zonder de daarop te wachten leger organisatie in de waagschaal te stellen, zal by aanneming van het des betreffende ontwerp voldaan zyn aan een tiscb, die ook door ons „Program van be ginselen" gesteld werd. „Evenmin maken we captie op de sociale ontwerpen, die worden opgesomd. „Mits deze ontwerpen doortastend zyn, en by do uitwerking niet te sterk tegen onze beginselen indruiscben, zullen we ze begroeten met ingenomenheid. „Dit geldt evenzeer van de mynwet en van de ontwerpen tot varbetering van ons militair recht. Ook deze zullen voorzien in een lang door alle partyen gevoelde en erkende behoefte. „Waar we principieel nu reeds op stuiten, ligt hoottzakeiyk in den leerplichten in de a r m e n w e t'\ Meer komisch dan hinderiyk acht De Stand. het slot der Troonrede. „Pierson moet meer geld hebben. Nu reeds meer geld, ook zonder dat nog de kosten veor p3nsionneeriDg de rekening bezwaren; en dit geld wil by vinden door meer aan tol te laten betalen voor wat van buiten ovor de grenzen komt. „Is het Diet, of de hoer,n ook het Program van actie der oppositie-partyen nog eens ter hïnd hebben genomen, en al spoeiig tot de conclusie kwamen, dat wat daarin stond over wyziging der Tariefwetten toch nog heusch zoo kwaad niet was?" De (anti-rev.) Nederlander wyst op het optimi9me, dat uit de Troonrede spreekt, waar het den algemeenen toestand van han del en nyverheid en zelfs van den oogst bttreft. Maar, vraagt het blad, als alles zóó goed is, waaro 11 werd dan tydens de verkiezingen, van radicale zyde, alles zoo zwart gekleurd? „Leest men de Troonrede, dan dringt zicli de gedachte „niet veel nieuws", ^uiterst be scheiden", op den voorgrond. „Van 6en Dieuwen koers of nieuwe vlaggen ontwaart men weinig. Slechts één „party- kenmerkend" giointje ligt er in verscholen: regeling van den leerplicht. Nudat was te verwachten. Maar boe dio mogeiyk zyn zal, zoolang de vaccinedwang nog bestaat en de vrybeid der schoolkeuze niet is gewaarborgd,— dat zal eerst de toekomst ons moeten loeren. Laat ons er niet op vooruitloopen. „Chi va piano va sano dat is de indruk, dien op ons de Troonrede maakt. Een ver kiezingsprogram is zy zeer zeker niet." Eel Ned. Dagbl. begroet vooral met blydscbap de toezegging van een voorstel, waarby het remplar,anten8telsei wordt afgeschaft. Niet zoo ingenomen is het blad met de toegezegde betere bescherming en berechting van kinderen en jeugdige personen, en evenmin met den in het vooruitzicht gestelden leerplicht. „Dat ouders het recht niet hebben hunne kinderen van onderwys verstoken te houden, kunnen wy tot op zekere hoogte wel toegeven, ofschoon ook dat meer is een quaestie van zeden dan van wetten, maar bet gaat niet aan, de ouders aan eenen kant te straffen voor het verzuim van dien plicht, wanneer zy, aan den anderen kant, door het eenzydig dry ven der liberale party, geene school kunnen vinden, die hun ïykt, zonder in veel te groote uitgaven te vervallen. Eerst dus de flnanciêele gelykheid. De rest komt dan misschien vanzelf terecht." Noemt het blad bet goed gezien, dat uit breiding In kiesrecht niet in het program is genoemd, gaarne had het gezien, dat de Zuider zee-quaestie was opgenomen. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Heden is by den Heer Ed. J. DE BRUIJN, Kort-Rapen burg 2, te Leiden, geëtaleerd op een houten kop, waarop ze door hemzelf ver vaardigd, een prachtige DA91E8PRU1K, kant en klaar, om zoo maar op te zetten, daar de sluiting hoogst eenvoudig is. Ze is zoo catuuriyk gemaakt, dat ze van eigen haar niet is te onderscheiden. Aan alle kanten is, het goed zichbaar daar de kop een draaiende beweging heeft en iedereen zich kan over tuigen, dat men te Leiden op het gebied van haarwerk zich zeer goed kan voorzien. Men kan van een stipte geheimhouding verzekerd zyo. 7411 14 De Koninginnen op de Landbouw tentoonstelling in Den Haag. Mocht de internationale landbouwtentoon stelling zich Dinsdag in een druk bezoek verheugen, gisteren heerschte niet minder groote levendigheid op het terrein, daar thans een machtige stroom van bezoekers was gelokt door het hooge bezoek, waarmede de tentoonstelling werd vereerd, nameiyk dat van HH. MM. de Koninginnen, en geiyk eerst gisterochtend bekend werd ook tan de vorste- lyke familie Von Wied. Te halftwee werden de vorstelyke personen verwacht. Reeds lang te voren waren de laatste toebereidselen tot de ontvangst gemaakt. De koniokiyke tribune, door de koninklijke kroon gedekt en recht vorsteiyk ingericht door hare drapeering met door gouden franje omhuld rood fluweel, kreeg inwendig nog een ryk aanzien, doordien zy belegd werd met kostbare tapyten, terwyi naby den door een baldakyn overwelfden ingang ter zyde eene groepeering van fri8ch hoog opgaand groen was aangebracht In dit paviljoen waren ook de zetels ge plaatst voor H H. K.K. H.H. de familie Von Wied, tot wie H.H. M.M. de uitnoodiging hadden gericht met Haar op do koninklijke tribune plaats te nemen. Te midden dezer voorbereiding had in den ring de beoordeeling der commissie plaats van de rypaarden, toebohoorende aan en gereden door een officier of een heer ryder, een moeilyke taak om den eerepalm toe te kennen aan het schoonste en best gaande rypaard, officieren-dienstpaard of springpaard. De tribunes waren nu weldra met een keur van bezoekers gevold, waaronder de minister van oorlog en andere autoriteiten. Te kwart over éónen verschenen de prins en de prinses Von Wied en de prinsessen met klein gevolg. Zy werden aan den ingang der konlnklyke tribune ontvangen door bet hoofd bestuur van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw onder de tonen van het „Wilhel mus" in de oude toonzetting en daarna mtt het gewone Wilhelmus. De prinses aanvaardde minzaam oit handen van den heer E. L graaf Van Limburg Stlrura, kamerheer van H. M. en voorzlttor van do Hollandsche Maat schappy van Landbouw, een bloemtuil. Even daarna kondigde een signaal van de militaire wacht aan de Boschbrug de komst van H.H. M.M. de Koninginnen aan en wei nige oogenblikken later kwamen H.H. M.M. in eoD „a la daumont" bespannen galarytuig aan den hoofdingang aan. Wederom weerklonk het „Wilhelmus", ter- wyl uit do menigte bezoekers luide hoezees opgingen, welke in kracht toenamen naar mate H.H. M.M. de overvolle tribune naderden. Minzaam buigende beantwoordden de Vorstin nen deze begroeting. De Koningin droeg wederom witte kleeding en H. M. de Regentos een zwarte robe. Aan den ingang der Koninkiyke tribune stond Z. K. H. de prins Von Wied, die H.H. M.M. het eerst begroette, waarna de Kooingin- Den ontvangen werden door allo leden van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappy van Landbouw. H.H. MM. ontvingen ruikers uit handen van een zoontje van graaf Van Limburg Stirum en van een zoontje van den heer Korleweg, waarnemend secretaris penningmeester. HH. MM. begroetten recht hartelijk de prinses Von Wied en de prinsessen. Onmiddellyk ving het concours hippique met een nummer voor het beste springpaard aan, dat eebtre, g-lyk wy gisteren reeds meldden, helaas by den aanvang onderbroken werd door een ongeval met luit. Singels, dat betrekkelyk goed afliep. Uit de koninkiyke tribune genoten do hooge bezoeksters een allerlevendigsten aanblik op de tentoonstelling tegenover Haar. De nieuwsgierigen hadden overal een plaatsje gezocht, ja zelfs op het platform der machines van Landró Sc Glinderman. Het vee, dat in den ring kwam, de met eerste pryzen bekroonde runderen trokken zeer de aandacht der vorstelyke familie, die geen beteren indruk van den Noderlandschon vee stapel konden medenemen dan een persooniyk aanschouwen van do k'oeke dieren, die een sieraad van deze tentoonstelling mogen heeten. Achtereenvo'gens paradeerden nu voor de koninkiyke loge de militaire paarden, dienst paarden zoowel als oficierenpaarden, en ook de i rtilleriebespanningon. H.H. M.M. en ook de familie Von Wied lieten de leden van bet hoofdbestuur aan zich voor stellen. De jonge Koningin genoot zichtbaar van bot inderdaad fraaie schouwspel, vooral van het in vliegenden galop voorbflryden van destukken geschut, metbewonderenswaardigezwenkingen, waarby de rydende artillerie menig staaltje van rykunst gaf. Het publiek betuigde door luid handgeklap en bravogeroep zyn instemming met dit nummer. Niet minder aandacht schonk Hare Majesteit, wier voorliefde tot het paardenras bekend is, aan de nummers, uit welke de jury de keuze moest doen van het schoonste en best gaando rypaard, het schoonste volbloedpaard, enz. Tusschen den Prins en de Prinses Von Wied staande, maakte Hare Majesteit baar bloed verwanten opmerkzaam op een paard, welks schoone vormen hare aandacht trokken. Met byzondere belangstelling werd van de koninkiyke tribune gadegeslagen het nummer, waarby de jury, uit het veertiental officieren dienstpaarden het schoonste en beste had te kiezen, voor welken uitverkorene een extra- prys van H. M. bestemd was. De eer der bekroning met den eersten prfis viel te beurt aan „Miss Mary" van luit. J. Jurjans, van de huzaren te Amersfoort, zoodat deze cavalerie- officier onmiddeliyk naar de koninkiyke tribune reed, om uit handen van Hare Majesteit den extra prys in ontvangst te nemon. Minzaam kweet de jeugdige Koningin zich van bet overreiken van het kunstvoorwerp aan den winnaar, waarby H. M. zich enkele oogenblikken ook met den jeugdigen officier onderhield. Eveneens reikte Koningin Wilhelmina de extra gouden medailh, uitgeloofd door H. M. voor de beste collectie melkvee, uit a^n den heer K. Zyp Hz., voorzitter van de Beemster veefok- kery vereeniging, wier tien melkkoeien door de jury als de beste zyn beschouwd. Ook deze uit reiking deed H. M. vergezeld gaan van eenige vriendelyke woorden. Na deze verrichting kwamen de rytuigen weder vóór. Hare Majest-it doKoningin-Regentes drukte den heer Bauduin de hand en zeide „tot weerziens/ overmorgen," door welke woorden dus bevestigd wordt, dat H.H. M.M. Yrydag weder op h6t tentoonstellingsterrein zullen komen, ditmaal om een blik te wyden aan de tentoonstelling zelve. Het ry tuig van Hare Majesteiten, gevolgd door dat, waarin de familie Von Wied zat, reed den geheelen ring rond naar den uitgang, onder de geestdriftige toejuichingen van het publiek, die ook den Prins en de Prinses golden, en weder onder de tonen van hot Wilhelmuslied. Het ongeval met luitenant Singels heeft geen ernstige gevolgen gehad. Nadat dezen artillerie officier bystand was verleend door dr. Korteweg en den militairen arts Ten Hove, kon hy, een uur later ongeveer, per rytuig het terrein verlaten. Verschillende militaire autoriteiten, o. a. de inspecteur van het wapen der artillerie, generaal Bergansius; de gouverneur der resi dentie, gen. Doorman; de plaatseiyke com mandant, luit.-kol. Bierman, en de commandant van het reg. grenadiers en jagers, kolonel jhr. Laman Trip, woonden het concours by. Ook de burgemeester, jhr. De Beaufort, werd opgemerkt en voorts enkele leden van het corps diplomatique. De uitslag van het concours bippiquo was gisteren: Het beste rypaard in Nederland ge fokt, onverschillig door wie bereden, lete prys Herman F. Bultman, Haarlemmerme.r, met „Eva"; 2de prys H. Costermans, Eist, met „August"; 3de prys Herman F. Bultman, Haarlemmermeer, met „Lady". Het schoonste en het best gaando rypaard, toebehoorende aan en gereden door een officier of heer ryder. lste pr. luitenant L C. Beynen, Amersfoort, mot „Hector"; 2de pr. luitenant J. Jurjan8, Amersfoort, met „Miss Mary"; 3de pr. luitenant Sixma baron Van Heemstra, Arnhem, met „Jenny"; 4de pr. luit. J. Röell. Apeldoorn, met „Dolly". Eervolle vermeldin gen: W. C. Vólcker, 's-Qravenbage; majoor W. Ph. Boogaert, Haarlem en luitenant J. C. A. v. d. Heuvel, 's-Gravenhage. Het schoonste en best gaande volbloedpaard. Dit nummer werd gekeurd in 2 afdeelir.gen. In het eerste gedeelte werd do lste prys niet toegekend en kregen 2de prys H. Herm. F. Bultman, Haarlemmermeer, met „Mala- detta"; 3de pr. J. T. E. Horstmann, Rotterdam, met „Lady Hamilton". In het tweede gedeelte ontvingen: lste prys J. J. Korthals, Amsterdam, met „O is"; 2de pr. luitenant J. Jurjans, Amersfoort, met „Page Boy"; 3de pr. de Ryschool, te Amersfoort, met „Lady Roschlll"; 4de pry's Anth. Van Hoboken van Baarland, Scheveningen, met „Bobino". Eervolle ver melding luitenant G. W. Vreede, 's Gravenhage. Het schoon ?te en best gaando officieren- dienstpaard. lste pr. (Koninginneprfis) lult. J. Jurjans, Amersfoort, met „Miss Mary"; 2de pr. luit. J. G. A. v. d. Heuvel, 's-Gra- venbage, met „Darling"; 3de pr. luit. W. C. Volcker, 's Gravenhage, mot „Daimgo"; 4de pr. luit. D. C. Graswinkel, Utrecht, met „The Lawyer". Hot beste springpaard, toebehoorende aan en gereden door een officier of heer ryder: lste pr. J. J. Diemont, Dordrecht, met Joe 2de pr. luit. L. Van Affelen van Saemsfoort, Arnhem, met „Wild Charley"; 3de pr. lult. baron Van Haersolte van den Doorn, Leiden, met „Exit"; éde pr. luit. Soetermeer, Utrecht, met „Please". De zes hindernissen voor het nummer van het beste springpaard waren: hort, heg, hort, hek, sloot en heg met sloot van 3'/a meter breedte. Het hek was wit geschilferd, wat vele paarden deed schrikken. Een groot gebrek was, dat de duizenden toeschouwers niet konden zien, welke paarden in den ring waren. Sommige ryders toch hadden eeo klein nummer om den arm, in plaats van flinke nummers, gedrukt op linnen, voor iedereen zichtbaar, zooals te Arnhem, Den Bosch en Amsterdam gedragen werden. Gemengd Nieuws. Enkele dagen geleden maakten wy melding van een brutalen diefstal van zestien koeien uit een land onder de gemeente Oegstgeest, welke zaak door den burgemeester dier gemeente werd behandeld. In verband met het ernstige dor zaak werd het onderzoek naar den onbekenden dader ook door den commissaris van rykspolitie te Leiden bewerkstelligd, die enkele vage ge gevens omtrent den dader verkreeg, welke aan den rechercheur Yom Hofo werden mede gedeeld. Toen doze gistermorgen woder onder de gemeente Oegstgeest op onderzoek was uitge zonden, trof hy by zyn terugkeer in eene tappery een politie-agent uit Haarlem aan, die eene minderjarige van daar naar Leiden had gebracht, en alzoo pratende, deel le laatst genoemde mede, dat te Haarlem een persoon wegens diefstal van een wagen te Arasterdam was aangehouden, wélke pers on wtl over eenkomst met den diof der koeien had. Op last van den commissaris werd Voi^ Hofe met een getuige, die den dader kon herkennon, naar Haarlem gezondeD, alwaar bleek, dat werkeiyk de dief van den wagen ook de dief dor koeien was. Daarop werd by naar Leiden vervoerd en voor den commissaris voornoemd geleid, aan wien hy een volledige bekentenis aflegde. Na opgemaakt proces verbaal wordt hy ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's-Gravenhage, en naar de gevangenis aldaar overgebracht. Hedenmorgen omstreeks acht uren viel de jeugdige Hendrik Boom, wonende in de Kooilaan buiten de Zyipoort, door het spelen in een schuit, vastgemeerd in de kolk by Schryversbrug, in het water. Door de spoedige hulp van den 17-jarigen C. J. Hartevelt, wonende Groenesteeg, en de beide brug wachters van de Schryversbrug, mocht het gelukken bedoelden knaap, die nagenoeg geheel onder de schuit lag, te redden, zoodat hy met den schrik vrykwam. De Urker visschers, die den machinist Siere gered hebben, vertoeven thans hier ter stede. Hun vaartuig ligt in den Ouden SiDgel naby de Lakenhal. De Holland8cheIJzeren Spoorweg. Maatschappy heeft, evenals de Exploitatie- Maatschappy, ter verbetering van het verkeer Amsterdam Paryn, een tweetal expres-treinen ingelegd volgens onderstaande dienstrog-ling. Amsterdam C.-S. vertrek 8.28 v.m., Rot terdam D. P. 9.45 v.m., aankomst Brussel 12.49 en Parys 6.00 n.m. Voor de terugreis: vertrek Parys 12.45 n.m., Brussel 6.10 n.m., aankomst Rotterdam D. P. 9.23 en Amsterdam C.-S. 10.40 n. m. Beide treinen loopen vau af 3 November a. s. Te Scheveningen zal eene ver- eeniging opgericht worden, die zich ten doel stelt, krachtig op te treden tegen hen, die weigeren hun huishuur te betilen. In eene stoomhoutzagerjj aan den Zwaanshals te Rotterdam is een 17-jnrigo fabrieksjongen door een stoomzaag gegrepen en vreeseiyk verminkt. Hy was onmiddtliyk een ïyk. Zondagsavonds geen melk meer uitventen" ls het besluit van al de melk- siyters te Hoofddorp. De „Goudscho Ot." schrfift: Te Reeuwyk afd. Sluipwyk was een varken op holDat was reeds de tweede maal, dat het ontvluchtte en hoe nog well Na eerst als een bedreven geniesoldaat een myn gegraven te hebben onder de houten wallon der vesting, ontkwam het varken van een onzer ingezetenen door oio loopgraaf en stond als vry man in het open veld. Zyn tocht verder voortzettende, stuitte h(t weldra op een wyden veenplas, doch, gedachtig aan den tyd, waarin het leefde, een tyd van sport op allerlei gebied, wierp het zich onmiddeliyk te water en zwom met een snelheid als waro het te doen om het kampio?nschap van Neder land te verwerven, den meer dan een kwartier uur gaans wyden plas over. Fier, met opgeheven kop, krul in den staart, liep het thans over het zoogenaamde dorp. In zyn hoogmoed vergat het echter, dat hier vyanden woonden. De vluchteling werd g4h grepen en in een hok gezet. Het duurde evenwel niet lang of het beest werd wosteling - deed met goed gevolg een aanval op do zwakke afsluiting en koo§ wederom het ruime sop en was tydeiyk on zichtbaar. De eigenaar, inmiddels met het voorgevallene in kennis gesteld, ging per roeiboot er op uit zyn eigendom op te sporen. Eerst laat in den avond, ongeveer halfelf, na overal gevraagd te hebben„wie van de heeren heeft myn varken gezien?" vond men het beest terug midden op den wyden plas. ver* scholen in het riet. Men fluistert, dat het reeds

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2