N°. 11528 "Vrijdag 24 September. A0. 1897 F euilleton. De Triomf der Liefde. LEIDSCE DAGBLAD. PBIJS DEZES COUBAUTi Voor Leiden per 8 maanden. f.io. franco per post140< Afzonderlijke Nommers 0.05. <Qeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DES ADVERTETTCTÊN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bot incaseeeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officïüelo Eeunisgeviagen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van A. E. VAN DER VOET, houdendo verzoek om vergunning tot opriohting van een smederij in hot perceel aan deu Morsckweg No. 17, kadastraal bekend Sectie L No. 90; Gelet op de artt, 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzook mot de bjjlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelogd is; alBmede, dat op "Woensdag 6 Ootober a. e., 'e voormiddage te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen dat verzoek in te brosgen. Burgomoester en Wothouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 22 Sept. 1897. E. KIST. Secretaris. Leiden, 23 September. Do heer W. Fontein moet voornemenB zyn, gebruik te maken van de bevoegdheid, hem toe gekend bij art. 36 van de Gemeentewet, cm in beroep te komen by de Koningin Regentes van de uitspraak van Gedep. Staten, waarby is gehandhaafd de beslissing van den gemeente raad, strekkende tot zyne niet-toelating als lid van dien Raad, op grond van te zyn leeraar by het middelbaar onderwas. Bovendien is in aansluiting daarmede met algemeeue stemmen in de gisteravond ge houden vergadering van de anti revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en OraDje" alhier de volgende motie aangenomen: „De Anti-revolutionnaire kiesvereeniging .Nederland en Oranje", „kennis nemende van de beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, „vaD oordeel, dat door de minder ruime uitlegging van een wetsartikel, tegen den geest der wet zelf, aan den heer "W. Fontein de hem rechtmatig toekomende plaats in den gemeenteraad betwist wordt; „noodigt genoemden heer met allen aan drang uit ook in hoogste instantie zyn goed recht te bepleiten, om den zetel in te nemen, hem door de Loidsche kiezers aangewezen." Beroepen is by de Nod.-Hervormde Kerk te Oudendijk (toez.) de heer M. J. F. Schöa- feld, cand. te Leiden. De loting voor de in het loopende jaar ▼oor de lichting der nationale militie voor 1898 ingeschrevenen zal geschieden voor Leiden op 8 en 9 Oct., 'a morgens te halftien. Gedep. Staten hebben besloten de volgende gemeenten, ter bepaling van het aandeel in de lichting van het jaar 1898 samen te voe gen met naburige gemeenten, te weten: Schiebroek met Overschie; Papekop met Hekendorp; Nieuwland met Leerbroek; Tien hoven met Ameide; Peursum met Ottoland, en Wijngaarden met Molenaarsgraaf. Zooals is gemeld, wordt het intercom munale verkeer per teiephoon met 1 October door het R|jk beheerd. Wordt nü jaarlijks voor het recht om daar van gebruik te maken f 10'gestort, thans is dit bedrag op fb bepaald. Voor 1897 behoeft dit niet te worden gestort, op 1 Januari 1898 wordt daarover gedisponeerd, terwijl men tevens een bedrag moet storten voor eventueel te voeren gesprekken. Van 12 4 uren kost een gesprek 50 cents, op andere tyden 25 cents. Eene vermindering, die wel eene vermeerdering van gesprekken ten gevolge zal hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat by het toekennen aan een gemeente van Rijksbydrage in de kosten van verpleging van een behoeftigen krank zinnige in een krankzinnigengesticht, voortaan als regel zal gelden, die bydrage te doen ingaan met den dag, waarop de verpleging ten laste van de gemeente aanving, mits do aanvrage om subsidie door de gemeente ge schied zy binnen drie maanden na dien das; of zoo twyfel heeft bestaan, welke ge meente de verpleegkosten moest betalen binnen drie maanden na den dagwaarop beslist is, ten laste van welke gemeente de kosten komenzullende by aanvrageD, eerst na het verstryken van dien termyn gedaan, het tijdstip der aanvrage als dag van ingang der bijdrage gelden. Diezelfde regel zal door Gedep. Staten van Z.-H. in toepassing worden gebracht by het toekennen van provinciaal s-ubsidie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen. De Tweede Kamer zal Vrydag-voormiddag te elf uren byeenkomen, om, na afloop dezer vergadering, in de afdeelingen te onderzoeken het Concept-Adres van Antwoord op de Troonrede. Des namiddags te halfvier zal in een open bare vergadering de Staatsbegrooting over 1898 worden aangeboden. De gisteren opgemaakte lyst van het voor zitterschap zal der Koningin Regentes worden aangeboden door de beeren Van Karnebeek, Dobbelman, Rink (stemopnemer met den beer Vermeulen), Van Alphen, Bouman en Van Limburg Stirum. Besloten is de troonrede te beantwoorden. Na de trekking der afdeeliDgen zyn door dezen gekozen tot voorzitters de heeren De Savornin Lohman, Donner, Schaepman, Pyn- appel en Mackay, en tot leden der commissie van redactie de heeren Vermeulen, Rink, Bahlmann, Drucker en Harte. De Eerste Kamer kwam gistermiddag te drie uren weer byeen. De Voorzitter deelde mede, dat het ge- wyzigd ontwerp-adres gereed is en aan de leien zou worden rondgedeeld. De behandeling zou plaats hebben hedenochtend te elf uren, terwyi daarna de huishoudeiyke ramiDg zal behandeld worden. Do heer Schimmelpenninck van der Oye verklaarde, dat hy ten gevolge van de veran derde politieke omstandigheden zyn interpellatie over de toepassing der Zondagswet intrekt. In een Dinsdagavond gehouden vergade ring van het Delftsche studentencorps is de volgende motie aangenomen„Het Delftsche studentencorps, den totaal onvoldoenden toe stand van lokaliteiten en leermiddelen aan de Polytechnische School betreurende, besluit het initiatief te nemen tot een door allo studeerenden uit te oefenen krachtigen aandrang by do Regeering tot afdoen lo verbetering." De tweede zoon van Prins en Prinses Von Wiod, die gisteren te Scheveningen ver wacht werd, zal eerst hedenavond daar aan komen. Gisteren heeft de te Scheveningen ver toevende heer Krupp, eigenaar van de beroemde fabriek te Essen, een langdurig bezoek ge bracht aan dn Algemeene Landsdrukkery tot het bezichtigen van een door den directeur dier drukkery, den heer Mieling, uitgevonden veldpers van alluminiura. De heer Krupp zal ZateTdag Scheveningen verlaten en naar Duitschland terugkeeren. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwys in de vrye en orde-oefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 17 October a. s. Zy, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 5 October a. s. aan te melden by den voorzitter der commissie, voor welke zy verlangen te verschijnen, met over legging van geboorte-akte en getuigschrift van zedeiyk gedrag. De adspiranten, die aanspraak hebben op vrystelling van het in art. 65<«r der wet op het lager ondeiwys bepaalde examengeld, gelieven daarvan te doen biyken door by hunne aangifte over te leggen de akte van bekwaamheid, vermeld in art 56, onder aoffc dier wet, vorkregen vóór 1 Januari 1890, of de daarmee gelykgestelde akte van bekwaam heid of toelating. De voorzitters der commissiën zynte Nymegen, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, inspecteur van het lager onderwas in de eerste inspectie, te Loon op Zand; te Rotter dam, G. Blokhuis, schoolopziener in het district Dordrecht, te Gorkum; te Haarlem, F. J. Poutsma, schoolopziener in het district Haarlem, to Ha -riemte Leeuwarden, J. E. Van Renesse, schoolopziener in het district Heeren veen, to Sneekte Deventer, mr. R. C. Nieu- wenhuys, schoolopziener in het district Deven ter, te Deventer;; te Roermond, jhr. mr. L. F. H. Michiels van Kessenich, schoolopziener in het district Roermond, te Roermond. In de commissie te Haarlem zyn verder benoemd: tot plaatsvervanger van den voor zitter: G. Roodenbacb, schoolopziener in het district Hoorn; tot leden: J. A. Van der Boom, onderwijzer aan de Rykskweekschool voor onderwyzers te Haarlem; J. A. H. Eckhardt, onderwyzer in de gymnastiek by het openbaar lager onderwy» te Amsterdam; mej. Th. A. Aler, onder w. In de gymnastiek by het open baar lager onderwys te Amsterdam; mej. A. M. Tit, onderw. aan een openbare lagere school te Haarlem; tot plaatsvervangende leden: C. Henner, onderwyzer aan de kweekschool voor onderwyzers en onderwyzeressen te Leiden; mej. J. S. De Haan, onderwyxeres aan de vorm school voor bewaarschoolbonderes3en te Am sterdam. Sts.-Ct By het departement van koloniën zal een wiskunstige adviseur worden aangesteld, aan wlen zal worden opgedragen de voort durend wetenschappeiyke contróle op de weduwen- en weezenfondsen van officieren en burgeriyke ambtenaren van den Indischen dienst. Om de scheepvaartregeling in Atjeh beter te kunnen doen naloveo, zyn vier recherche vaartuigen nooriig, waarvan er in 1898 twee gebouwd en uitgezonden en een derde op stapel gezet zullen worden. Met inbegrip van de kosten van uitrusting en uitzending zal ieder waarschyniyk f 175,000 kosten Als uitgangspunt by het ontwerpen zal genomen worden het in 1887 gebouwde stoomschip van de bebakening „Lucifer." Voor verdere aanschaffing en uitzending van materialen voor den aanmaak io Indiè van den magazynvoorraad patronen ten be hoeve van het snelvuurgeschut aan boord van de voor Indtè bestemde kruisers is f 120,000 op de Indische begrooting uitge trokken. Voor voltooiing, uitrusting en uitzending van de twee in aanbouw zynde flottielje- vaartuigen en van het opnemingsvaartuig in Ned.-Indië, dat dit jaar op stapel zal worden gezet, wordt f 825,000 noodig geacht. By het departement van justitie in Ned.- Indië zullen twee rechtskundigen worden aangesteld, die voor eigen rekening naar Indiö zyn vertrokken. Daar de griffier by den landraad te Meester- Comelis niet langer het griffierschap by den landraad te Tangerang naar bebooren kan waarnemen, zal een afzonderiyke griffier voor laatbtgemelden landraad worJen aangesteld. Ook de landraden te Modjokerto en Djom- bang zullen worden gesplitst. Het voornemen bestaat aan het hoofd van het pare vaccinogène te "Weltevreden tn het daarmede verbonden instituut-Pasteur te plaat sen een burgeriyk ambtenaar en als zoodanig te benoemen de tegenwoordige directeur. De verschillende staatkundige party- groepen in de Tweede Kamer hielden sedert de opening der nieuwe zitting clubvergaderin gen. Gisterochtend was er een byeenkomst van de vooruitstrevende liberale afgevaar digden. Gisteren herdacht jhr. mr. D. Yan Foreest, kantonrechter in het kanton Schagen, den dag, waarop hy vóór 40 jaar zyn ambt aan vaardde. De gemeenteraad te Amsterdam verwierp mot 26 tegen 16 stemmen het voorstel van den heer Gerritsen tot afschaffing van het gebed by den aanvang der Raadsvergadering. Zonder discussie nam de Raad de voordracht van B. en Wa. aan tot het aangaan van een leening van 3 millioen tegen 3'/iP<:t. Door de doleerende gemeente te Amster dam zyn in de Utrechtsche Dwarsstraat 3 perceelan aangekocht, waar zy op hare kosten eene school zal doen bouwen. Door mr. H. Okma, te Sneek, is nameDs wyien de weduwe A Doornbos de som van f 1000 gezonden aan den penningmeester der Vrye Universiteit te Amsterdam. Een geacht medicus te Middelburg, dr. J. P. Berdenis van Berkelora, herdacht giste ren onder groote belangstelling zyn vestiging als geneesheer aldaar, thans 40 jaren geleden. Talryk waren de bewyzen van deelneming en erkenteiykheid in den feestdag van dezen jubilaris, aan wlen zyn stadgenooten in en buiten zyn werkkring veel zyn verschuldigd. Benoomd is tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan den te Winschoten op te rich ten landbouw-cursus dr. R. N. De Haas, leeraar aan de H. B.-S. aldaar. By Ged. Staten der provincie Utrecht is in behandeling eene herziening der jaar wedden van de burgemeesters en secretarissen. Te Terneuzen overleed in den ouderdom van 64 jaar de heer J. Dieleman Wz., sinds ruim 40 jaar secretaris dier gemeente en secretaris ontvanger van het burgeriyk arm bestuur. De overledene was tevens ontvanger der gemeente Hoek en ontvanger-griffier van verschillende polders. Gedurende vele jaren was de heer Diele man lid van het provinciaal kerkbestuur en werd gedurende zes jaar afgevaardigd by de Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk. De luit. ter zee der 2de klasse jhr. J. A. Van Geen, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt mot 24 dezer op non-activiteit gestold. Hut stoomschip „Koningin Regentes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Sept. Gibraltar; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Sept van Suoz; de „Ajax", van Baravia naar Am sterdam, passeerde 21 Sept. Perim; de „Borneo," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 21 Sept. van Suez; de „Koningin Wilhelmina" vertrok 22 September van Batavia naar Amsterdam; de „Prin3 Willem II" arriveerde 21 Sept. van West Indië te Havre. Leiderdorp: Het inschryvingsregister der nationale militie (lichting 1898) met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlyst ligt tot 1 October a. s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing. Voorschoten: Het mond- en klauw zeer, dat gedurende het jaar 1897 te Voor schoten onder het vee van 58 landbouwers heeft goheerscht, is thans zoo goed als ge weken. Slechts by éóa landbouwer doet het zi-.h nog voor. Woubrugge: Gisteren werd alhier publiek aanbesteed het sloopen van een paar schuren en Let bouwen van een koestal, karnhuis en bergplaats, op de hoeve „Her- man8lu8t", toebehoorende aan den heer Juta, te Leiden, en bewoond door den landbouwer Van Egmond. Van de veertien inschryvingen bleek da hoogste te zyn die van den he^r C. Bierhorst, te Bodegraven, a f 3555, en de laagste die van den heer L. Gesman, te Oudshoorn, a f 2989. De begrooting was f 3054. Het werk zal worden uitgevoerd ouder leiding van den heer J. Hengeveld Jz., architect te Alfen. Ontwerp-Adres van Antwoord. Het gewyzigd ontwerp-adres van Antwoord op de Troonrede van de Eerste Kamer luidt als volgt: Mevrouw 1 De Eerste Kamer der Staten- Generaal verheugde zich Uwe Majesteit wederom in het midden der Volksvertegen woordiging te zien ter opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Zy stelde het op hoogen prys, dat Hare 83) Hedwig, die niet wist, wat er gebeurd was, kwam op dit oogenblik in het salon; zy ont stelde van de plotselinge verandering, welke zy bespeurde op het gelaat harer tante, dat eenige oogenblikken geleden nog zoo kalm, zoo lieflijk was geweest. Zachtheid, teeder heid, alles was vordwenende onverbiddelyke strengheid van weleer lag weder in haar koude trekken, dezelfde hardheid in haar blik. Een oogwenk was genoeg geweest, om het werk der laatste jaren te verwoesten. Hedwig stond huiverend stil by dat beeld, hetwelk in haar de herinnering aan haar treurig verleden wakker riep, maar de liefde, welke zy de oude dame toedroeg, had dezen eersten indruk weldra uitgewischt. „Beste tante," sprak zy naderend, „wat is er met u gebeurd? U scbynt niet wel te zyn „Neen, ik ben ook niet wel.... Laat my...." „Wat? U is ziek en stuurt my heenl.... Dat is onmogeiyk! Zeg my, wat u scheelt „Opdat gy zegepraalt, niet waar? Om my te doen gevoelen, dat gy de waardige dochter uw8 vaders zyt?Ga, nu ken ik ui Hoe heb ik zoo lang blind kunnen zyn!" „Tante, lieve tante," mompelde Hedwig, die met moeite haar tranen bedwong, „u moet wel veel ïyden, om z6ó tot uw Hedwig te spreken l" „Heb ik het recht niet zoo te spreken? Behoort gy niet evengoed tot het verleden® als de ander?" Hedwig werd zoo bleek als een doode. „Barmhartige Hemell" zeide zy. „Wie heeft in u die droeve herinneringen wakker geroepen „Kent gy ze dan, die herinneringen, en vraagt gy wie ze wakker beeft geroepen? Iedereen keDt den indriDger, die bier in huis is weten te komon onder een valschen naam, om myn schande en smart nog eens op te rakelenOndankbare I uw verlegenheid verraadt uGy kendet hem ook Do ontsteltenis van het jonge meisje wai zóó groot by het hooren dier woorden, dat zy byna in onmacht viel; maar zy herstelde zich met aanwending van alle krachten. „U spreekt van den heer Walter, tante?" zeide zy. „Ik ben dezen morgen te weten gekomen, dat hy baron Von Hartkirch heet „Spreekt gy de waarheid?" hernam de freule, die haar nicht als het ware met den blik doorboorde. „Kendet gy gisteren zyn waren naam nog niet?" „Neen, tante." „En van wien vernaamt ge hem V „Van hemzelven." „Wanneer? Met welk doel? Ach, ik begryp het!" zoo vervolgde zy met een bitteren glimlach, „hy heeft u vertrouwd gemaakt met de weldaden, met welke hy my wenscht te overladen; hy heelt gewild, dat gy de waarde zoudt kunnen zien van de aalmoes, aangeboden door hem, den zoon van baron Von Hartkirch, aan freule Von Laden 1" „Beste tante, zwyg, bid ik u! Hy heeft daarvan geen woord gezegd; zyn beweeg grond was van geheel anderen aard." Hedwig zweeg en bloosde zeer. In haar pogingen om haar tante te kalmeeren had zy niet gedacht aan het gewicht harer woorden. Met yskouden blik zag freule Von Laden haar nicht in de smeekeode oogen. Uitgeput viel zy op een stoel en de hand naar haar aangenomen kind uitstrekkend, zeide zy met zwakke stem: „Kom eens hier, Hedwig." Er lagen in die eenvoudige woorden zulk een smart en teederheid, dat Hedwig het hart vol werd. Zy begreep voor het eerst, wat zy in de oogen van die ongelukkige vrouw was, die zoo lang in de eenzaamheid had geleefd. Zy knielde naast de freule neder, wier beide handen zy in de hare nam. „Lieve tante," sprak zy halfluid, „myn lieve moeder, u zult alles vernemen." Toen begon zy, keer op keer blozend, getrouw te verhalen van haar liefde voor Walter en ook van de bekentenis, welke haar ontsnapt was. De oude dame scheen met belangstelling te luisteren, maar haar starre trekken bleven dezelfde. Toen Hedwig geëindigd had, legde zy haar gloeiend hoofd aan den schouder harer tante. Er ontstond een lange pauze, alleen onder broken door het gesjilp der zwaluwen, die laDgs bet geopende venster streken. Eindeiyk begon freule Von Laden zacht te spreken. „Gy bemint hem dus?" vroeg zy, haar Eicht met verwondering aanziende. „Ja, lieve tante." „En wat hebt gy besloten „Dat ik uw onderdanige en dankbare dochter zal biyven." „Ha," zeide de freule. „Ge hoopt zeker, dat tk uit liefde voor u zal vergeten vergeven?Maar gy vleit u tevergeefs. Ik kan slechts één zaak doen om u myn liefde te bewyzen: de afwyking uws harten van my te vergeven, terwyl gy het aan hem, dien ik haat, wildet schenken." „Lieve tante," hernam Hedwig, „mUn hart heeft nooit vergeten hetgeen het u schuldig is. Het heeft immer u toebehoord Het gevoel, dat ik u daareven bekend heb, ie ongemerkt by my opgekomenToen ik my er rekenschap van heb gegeven, wilde ik het slechts smoren: ik wist, dat u nimmer uw toestemmiug zoudt geven voor een huweiyk met iemand beneden onzen stand „Tot hiertoe hebt gy uw plicht gedaan," antwoordde haar tante. „Ik zou een huweiyk beneden uw stand niet toegestaan hebben Maar nog minder zal ik een huweiyk dulden tu8schen u en een baron Von Hartkirch Nu moet gy maar kiezen. Indien gy zyn vrouw wordt, zullen wy voor immer van elkaar scheiden." By deze woorden stond zy op en weerde haar nicht met hardheid af. Maar Hedwig had tot op den bodem van het hart barer tante gozien; zy liet zich niet ontmoedigen. Haar armen om den hals barer tante slaande, zeide zy „Geloof niet, lieve tante, dat ik er ooit toe zou kunnen besluiten u te verlaten Ik zal, ik weet bet, langen tyd moeten stryden en ïyden vóór ik er in geslaagd zal zyn Walter te vergeten, en wanneer ik aan zyn verdriet deük Maar laten wy niet aan hem denken; wy hebben beiden slechts één verlangen, namelyk, u te vry waren voor nieuwe zorgen." „Gy spreekt er van hem te verzaken," viel freule Von Laden haar in de rede, „en ge spreekt, alsof ge hem reeds toobehoordet. Beiden, zegt ge. Ik verwensch dien jongen indringer, die zoo brutaal my van zyn edel moedigheid wil doen genieten!" „Lieve tante, u beoordeelt hem verkeerd. Zyn vurigste wensch is: door de toewyding van den zoon goed te maken hetgeen zjjn vader u heeft doen lijden." „Maar gevoelt ge dan niet, dat juist dèt my hindert? Hy acht my dus wel onge lukkig, in een hachiyken staat, om my zulke hulp te bieden? Want by wil my oen aalmoes geven. Een aalmoes 1 Myi Deze daad schynt my nog lager toe dan die van zyn vader. Rechtvaardige Hemel! Hoe zou ik ooit het gibeurde, hoe zou ik ooit zulk een vernedering knr.nen vergeten? Ja, Walter Von Hartkirch had my de hand gevraagd. Dat was, zeide hy, de kostbaarste schat, welken hy wenschto. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1