WINTERMANTELS, a a MANTELMAGAZIJN Pï EL C. HOS, Nieuwe Bp 55. Noordeinde 27 a, Den Haag. PEIGNOIRS, BLOUSES en ROEKEN. Fransche Korsetten. s- TE HUUR, VRAA&T BRUNO's! mg mam. -aistebdam. N°. 11524. Maandag 2(> September. A0. 1897 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (£pn- en feestdagen, uitgegeven, Derde Blad GROOTE SORTEERING Gouden Dames- en Heeren-Vestkettingen. Ontvangen de nieuwste modellen ■d BEUZEIÜIAKER Co., Billijk, 4050 8 Vlug JOegelijlt, H. KEEREWEER. Aalmarkt 16. W.DSN HQÏÏTEB La., Fantasie-Katoenen, Stalen, ook door al onze Depots, op aanvrage, franco. LEIDSCH DAGBLAD. P8IJS DEZEB COURANT; 'Voor Leiden per 3 maanden. franco per post Afzonderlijke Noauners 1.10. 1.40. 0.05. PBIJS DEB ADVEBTENTIËN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Orooterp letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. OiüoiSel© Konuisgcving;en. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op *ri. 3 y&n het Koninklijk Besluit ran don 8sten Mei 1897, tot uitvoer.ng van de artt. 51. 04, S6, 68, 09, 72, 81, 91, 96 en 132 der Kiea- wet, ten opzichte van de verkiezingen vao leden der Proviooiale Sta.'-en en van den Gemeenteraad. Brengt ter algcmceno kennis dat de verkiezing (eandidaatatelling) van een lid van den Gemeenteraad io het eerste kieedistriot bevattende de wijken I, III, IV, VII en XI en d« stemdielrioten I, m en IV, ter vervulling van de vaoature ontstaan ten gevolge van de woonplaataverandering van den heer A. L. DE STURLEft die in 1901 zoude moeten aftreden, zal plaats hebben op Vrijdag 24 Sep tember a. b. Op den dag der verkiezing kannen bij den Burge meester ten Baadbuizo va» rieB voormiddag negen uren tot dea nainkldago vier uren opgaven van candidaten worden iogelaverd. Deze opgave* moeten inhoaden de namen, do voornamen en de woonplaateen van de candidaten en onderteokond zijn door ten mioate 83 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing waarvoor de inlevering geeohiedt. De inlevering der opgaven moet persoonlijk ge- ecbioden door een of moer personen, die deze hebben ODder teekend, terwijl do tot in valling bestemde for mulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie zijn verkrijgbaar gesteld tot en met den dag der Verkiezing. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Sopt. 1897. F. WAS. KOLONIËN. BATAVIA, 13 20 Augustus. De „Java-Bods" verneemt, dat aan de offl eieren der infanterie van het Nederlandsche leger, die het vorig jaar by het uitbreken der vijandelijkheden op Atjeh voor den tyd van twee jaar by het Indisch leger zyn gedeta cheerd, de gelegenheid zal worden aangeboden om dien detacheeringstermyn met drie jaar te verlengen. De commandant van het leger is ge machtigd om verplaatsingen van de garnizoe nen buiten Java en Madoera naar Lombok van officieren en onder luitenants, die gehuwd zyn en wettige of gewettigde kinderen te hunnen laste hebben, te doen voorafgaan door zoodanige plaatsing als hem noodig voorkomt om hen in de gelegenheid te stellen hunne achter te laten gezinnen hetzy te Padang, hetzy te Batavia of te Soerabaia van eene behoorlijke lening te voorzien en om de ge zinnen der bovengenoemde personen, die, om Lombok te bereiken, Java niet behoeven aan te doen, desverkiezande voor rekening van den lande naar Soerabaia te doen reizen. Van Atjeh z<jn afgelost de kapiteins D. Jentink en P. H. Bodemeyer, do 1ste luit. W. Van Scherpenhuyzen en de 2de luit. P. v. d. Meydeo. D9 majoor der infanterie W. P. Wetselaar heeft zjjn verzoek ingediend om ontslag uit deD dienst met ingang van 2 September a. s. Naar bericht wordt, moet vooral in de dessa Djamboe, district Djamboe en afdeeling Am'oarawa, de cholera buitengewoon hevig beerschen. Dagelyks bezwyken daar aan de ziekte tien a twaalf inlanders. Het aantal malaria lyders in het garni zoen te "Willem I is nog steeds toenemend; er worden er meer dan 150 in het hospitaal verpleegd. Aan een particulier schryven uit Kotta Radja ontleent de „Java Bodo", dat Panglima Polim aan Toekoe Oemar geschreven zou hebbeD, dat hy hem in genade zal aannemen, indien Oemar Oleh leh op ons verovert, en ook, dat er reeds heslwat repeteergeweren gestolen zyn, vermoedeiyk door kettinggan- gers, en dat die geworon zich in handen van AtjeherB bevinden, die gelukkig niet over veel munitie te beschikken hebben. De controleur der lste klasse by het binnenl. bestuur in 4o buitenbezittingen O. W. H. Peltzer, aan wien wegens langdurigen dienst een jaar buitenlandsch verlof is ver leend, heeft thans het verzoek gedaan om tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte. De voortvluchtige heer Clemens Boon, procuratiehouder van de gefailleerde firma Boon, In 't Veld Co., tegen wien door den raad van justitie te Padang bevel tot gevangen-, neming is verleend, wogens het onttrekken van goederen aan zyn crediteuren, ia in de omstreken van Payacombo opgevat en gevan kelijk naar Padang overgevoerd. Het onderzoek naar de herkomst van het te Soerabaia gevonden valsche bankpapier, waarvan 2 stuks dezelfde serie nommera dra gen, dat aan den voorkant bleek van kleur is en waarop de woorden president en secre taris in kleiner letter* zyn dan op de echte, duurt Dog steeds voort, zegt het „Soer. Hind." Het gerucht, dat er meerdere bilj ttten gevon den waren, is van allen grond ontbloot. De expeditie naar SegBf. Aan de „Sum. Ct." is uit Koita-Radja dd. 13 Augustus o. a. hot volgende geschreven: Den 30sten Juli verirokkon van Oleh-leh de rest van het 14<le bataljon en een com pagnie van het 12de; dec 2uon Aug. volgden twaalf brigades marechaussee, die aangovoerd werden door den kapitein Van Kappen; den 3den en 4den Augusfcw eindelijk het 3de bataljon. Dienzelfden dag, in den namiddag, was er te Segli een indrukwekkende maebt byeen, vooral wanneer men ilaarbjj in aanmerking neemt, hoeveel moeite bet kostte om deze voor de expeditie af te zonderentwee batal jons infanterie, twaalf brigades marechaussee vier secties bergartillerie, een groot deel van de 6de, 17de en 22ste compagnie artillerie, vijftig mineurs en een paloton cavalerie. Desgevorderd kon d« marine met zeer sterke landing6-divisies bysprmgsn. Da ambulance was In de versterking en de gewestelyk eerstaanwezend officier van gezondheid was ook aanwezig. De gouvern-:ur, die reeds een paar maal daar geweest was, ie den 6den dezer er weer heengegaan, daar in den namiddag van dien dag de dans eigeniyk beginnen zou. Men vertelt, dat overste Van Heutsz aan Panglima Polim een brief geschreven had, ten einde dezen aan te porren om zijn volk dat van Polim naar Segli te dirigeeren, want dat het er wel eens loeiyk voor hem kon gaan uitzien, als de zaken daar voor de Atjeher8 faliekant uitkwamen. Ook moest hy zich haasten, want de troep9n van de „Keum- peni" werden in eenige uren over zee daar heen gebracht, terwyi de Atjebers slechts de langzame potten bak kers wagen te hunner beschikking hadden. Of dit nu waar is of niet, doet niet veel ter zake, maar zeker mag de activiteit van de autoriteiten ditmaal zeer geroemd worden. De disposities waren flink genomen en de overste Van Heutsz staat natuurlyk borg voor een niet minder flinke uitvoering. Een drietal ferme hoofdofficieren, behalve de gouverneur, zyn er nu by elkaar: Van Heutsz, Christan en Lindgreen, en de ver houdingen zyn uitmuntend. Ja, ja, dat laatste heeft dikwyis wat in Maar voor den 6den is er reeds heelwat te doen geweest. Vooreerst het onder dak brengen der troepenmacht. De barakken waren g09d, maar vooral in het begin liet de rest wel iets te wenechen over, waarvan dan ook de gevolgen niet zyn uitgebleven, zooals aan stonds biyken aal. Verder heeft men vóór de komst van den overste Van Heutsz weder eenige dwaasheden uitgehaald, uit dienst ijver, natuurlyk! Men liet het 14de en 12de op de Atjohpasar recrutenschool en compagnie school maken. Niets is in zulke omstandig heden moer geschikt het zelfvertrouwen van de troepen te schokken. Met den overste Van Heutsz kwam dan ook tegeiyk de beboorij^ke wysheid en na zyn aaukomst hielden die fraaiigheden enmiddellyk op. Den 29sten begon oen vr.eseiyk bombarde ment op alle versterkingen en kampongs in den omtrek. Dit was om ruim baan te maken. Dag en nacht bield het schieten, zonder een oogenblik op te houden, aan. 's Morgens van 6 tot 10 uren met alle stukken, dat zyo: 2 zeveneer, ti si eters achterlaad, 1 twaalfcenti- mbter achterlaad, 8 mortieren van 7 centi meter van 10 tot 12 uren twee stoomers van de marine, later vQf; van 12 tot 2 uren het geschut van de benting met een gedeelte der reeds genoemde stukken; van 2 tot 4 uren het andere gedeelte; van 4 tot 6 uren de marine allean van 6 tot 8 uren een salvovuur, waaraan allee deelnam. Dit laatste was oorverdoovend. Na 8 uren 's avonds kreeg iedereen nog eens een beurt tot 's morgens 6 uren. Ziedaar een vuur rooster om er van te beven, vooral als men by de bediening iswant aan rusten of slapen valt daarby niet te denken. Ondwwyi dit bombardement plaats had, waagden de Atjebers het nog om nu en dan van uit de loopgraven de benting en de ba rakken te beschieten. Zulk een overmoed gaf reden om een hevigen tegenstand te verwach ten, wanneer de colonnes tegen hen in be- wegiüg zouden worden gebracht. Doch het is nogal meegevallen. In den namiddag van den 6den hield het bombardement op. Alles was nu in spanning, mogeiyk de vyand niet het minst. De colonne zou bestaan uit het 3Je en 14de, de mare chaussees, de cavalerie, 50 mineurs, 2 secties bergartilkrie en den arobulancctreiD.Esn klein deel van de beide bataljons en do bezetting der benting bleven achter tot het bewaken van onze gebouwen en werken. 's Morgens om 4 uren rukte men uit. De weg langs het zeestrand werd gevolgd in de richting naar Koeala Gigion. De vyand kon van onze troepen niets bemerken, daar zijn werken, achter een vry uitgestrekte lagune aangelegd zijnde, daar, waar ze het dichtst by onze versterking liggen, ook zeer ver van het strand verwyderd zyn. De aohterste werken van de vyandelyke linie naderen pas het zeestrand, doch daar werden de onzen het allerlaatst verwacht. De gewone inlandsche zorgeloosheid was ons nu een welkom bondgenoot, want deze was oorzaak, dat we by de omtr6kking van het uiterste punt der linie niet werden opge merkt. In de grootste stilte trokken de mare chaussee kampong Sibrih in en drongen van daar uit in de keel van de achterste vorster- king. Nu pas sprongen de Atjohers nog slaap dronken op en vol vertwyfeling gingen zy onzen troepen te ïyf. Maar te laat. Onze man nen waren er binnen, en de Atjeher weet wat dat beduidt. G.schoten werd er by na niet het was een govecht van man tegen man, waarby de ver raste vyanden spoedig het onderspit dolven. Binnen een uur lagen de ïyken van 114 vyan den in het bloederige siyk. Het 3de bataljon had en passant een andere versterking voor zfin rekening genomen en het 14de eveneens en deze en nog drie anderen waren in weinig tyd ontruimd. De vyand scheen onthutst en waande misschien de achter gelegen kampongs reeds in onze handen. Met één doode, een Amboineosch sergeant van het 3de, één ernstig gewonde, de Euro- pee8che sergeant der marechaussee Lawick, en veertien licht gewonden, meest marechaussees, hebben we die schoone zege gekocht. Do meeste wonden zyn door lanssteken ver oorzaakt. Een ftrrae hoeveelheid wapens achter en voorlaadgeweren, rantjongs, klewangs en munitie werd door ons buitgemaakt. Het 14de bataljon bleef Panteh Karang bezetten, mineurs hadden al heelwat opge ruimd. 's Middag6 kwam het grootste deel der troepen in het bivak terug. Allen waren doodmoe. De meeste bentings zyn denzelfden dag on den volgenden zonder no9menswaardige verdediging ontruimd. Zelfs het geduchte zg. „Veertje" (Oedjoeng Belang) is byna onverde- oigd gelaten. De vyandelyke stelling ie thans geheel in ons bezit en er wordt flink aan de opruiming er van gewerkt. De meeste hoofden hebben bun opwachting gemaakt en overal waaien witte vlaggen. Zeven duizend meter rond de benting is de boel als schoongeveegd. Alleen het slechten van het zoogenoemd „Veertje" heeft wat inspanning gekost. Na den fameuzen morgen van den 7den hebben we nog een doode gegeven, vaDwege de beschietingen. Waar het minste teeken van vyandelykheid gegeven werd, is niet gedraald om dat betaald te zetten, zoodafc er nu letteriyk niet meer te vechten valt. De troepen hebben veel geleden van den dorst, want water ie er zeer schaarsch. Ook is de vlakte zonnig en byna geheel onbegroeid, dus is de hitte er ondraaglyk. Nu werd den overste Van Heutsz het plan toegeschreven, om met het grootste deel der troepen over land, dus door het Pedirsche, naar Selimoen te marcheeren. Prachtig, en thans, met een beetje samenwerking, zeer goed uitvoerbaar. Maar... er dreigt een kink in den kabel te komen. De cholera is onder de troepen uitgebroken en er zyn bereids een tiental menschen bezweken, waarvan de lste luitenant adjudant T. T. Eckenhausen een der eersten was. Er is nu geen sprake meer van voortrukken, h:laas. Don 9den en lOJen is het grootste deel der artillerie, den llden zyn de marechaussees reeds naar Oleh-loh teruggezonden. Het 3de bataljon volgt nog deze W6ek. Het 14debiyft achter. Nog hebben onze troepen een groot succes gehad. By een machtsvertooniog in den morgen van den lOJen dezer, waaraan hot 8de, het 14de en de cavalerie deelnamen, stuitte men niet ver van Koeala Gigien op een sterk bezette vyandelyke benting. Zonder dralen werd ze krachtig aangetast, en wel zóó, dat er aan ontkomen voor den vyand niet te denken viel. De stryd om en in die benting moet met buitengewone onstuimig heid gevoerd zjjn. Er zyn zelfs kranige kerels flauw gevallen. Minstens zestig vyanden werden door de onzen met het blanke wapen afgemaakt, ter- wyi aan onze zyda óón mindere sneuvel e en tien gewond werden. De snelladers moeten hier echter ook van groot nut gebleken zyn. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" schrift (14 Aug.) naar aanleiding van het ln Segli behaald succes „De overtuiging is dan ook thans meer algemeen dan ooit, dat wy met Atjeh op den goeden weg zyn. Toen by gelegenheid der algemeone audiëntie op 31 Augustus 1896 de Gouverneur Generaal verklaarde, „dat de onderwerping van Atjeh met eigen kracht en met eigen middelen kon en moest geschiedon", trok menigeen een erüstig gezicht en dacht het zyue van het kloeke woord vol zelfvertrouwon. Thans geloof ik niet, dat er meer iemand is, die, als velen toen, het houdt voor een uiting v^n overmoed en aan de vervuiiing er van twyfelt. Er kunnen r.iet veel overwinningen, als thans behaald, meer noodig zyn om den vyand het hoofd voorgoed in den schoot te doen leggen." Op boe grooten tegenstand men to S9gli gerekend had, blijkt wel uit het feit, dat by de expeditionnaire colonoo zes officieren van gezondheid wam ingedeeld; de gouverneur verwachtte, dat by het eerst 3 ernstige treffen zeker 100 dooden en gewonden zouden vallen. De overste Yan Heutsz heeft getoond, dat het mee kan vallen. (J.-B.) IN 7253 20 Hollevorancior, UM.STM, 7258 50 - .^vwaaAAA/VWVW.*. - V-i <L> O 13. VISCHMARKT 13. »ïei ISO®. TE HUUR GEVRAAGD, in of dicht by Leiden: een droes Muls, bevattende: 7 a§ Kamers met Tuin; huurprijs />600a/'?00. Duideiyke opgave van stand, huurprys, enz., wordt scbrifteiyk ingewacht aan het Bureel van dit Blad onder No. 7165. 8 worden MEUBELEN gerepareerd, Stoelen en Canapé's gestoffeerd, enz., door Haarlemmerstraat 107, LEÏDEX. Handel in: Kruideniers- en Grutterswaren, Comestibles, Wyncn, enz. Bestellingen kunnen dagelijks aan huis voorden opgenomen en bezorgd. 6712 10J op het schoonste gedeelte der stad: 2 ongc» meubileerde Hamers met ruime Slaap kamer. Brieven Bureel van dit Blad No 7218. Op Maandag den 20sten September 1897, des voormiddags te halftwaaif, zal in het Café „Den Burcht" worden AAN- BE8TEBD: Het verrichten van buitenverf- werken aan de huizen Rembrand straat 11—27 en Noordeinde 1—3 in 2 perceelen. De voorwaarden dezer besteding liggen in voornoemd Café ter iDzage en overneming. Aanwijzing ter plaatse Vr(Jdag 17 dezer, des voormiddags te balftwaalf, beginnende aan Noordeinde No. 1. "W. A. VAN LITH, 7136 10 Architect. gegarandeerde qnaliteiton voor KOSTÜMES en voor OCHTEND en DIENST BODENJAPONNEN. 5642 38 op het merk BRUNO waarvan elk stuk van deze qualiteit moet zijn voorzien. 5985 38 Gedeponeerd Handclemerk.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9