N°. 11524. Maandag 20 September. A0. 1897 Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zioi> en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Russisch Concert. Feuilleton. De Triomf der Liefde. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per postL40. Afzonderlyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: "Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incaeseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Wy maken onzen Abonnó3 opmerkzaam op de advertentie der concert administratie Blankenberg Co., waarby wordt meegedeeld, dat alléén tot Maandagmiddag te 12 uren plaatsen aan Abonnus van het Leidsch Dagblad worden afgegeven ad 50 Cents, tegen over legging van het bewijs. Na dien tijd is de toegangsprijs wederom een galden. OffioiëeU lagen* Kostelooze Inenting. Burgemeester on Wethouders v&n Leiden brengen bij deze ter algemeene konnie, dat op Dinsdag 2 1 Sept. 1 8 9 7 en tot nadere aankondiging op eiken volgenden Dinsdag, telkenmale des namiddags te twee ureD, in het Elisabethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal wordea gegeven tot koatelooze inenting van on- en min vermogenden, wordende tevons aan belanghebbenden herinnerd, dat zg eleohta zullen worden toegelaten op vertoon van een bewijs hunner goboorto- ineohrijviDg. Bargemeester en Wethoaders voornoemd, Loiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Sept. 1897. E. EIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 10 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896, tot vaststelling van een algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken (Staatsblad No. 142) op den 12den October 189 7, des namiddags van twee tot vier uren, ton Raadhuize eeno verkiezing zal plaats hebbeB vau één lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeento, ter vervnllmg van de vacature, ontstaan ten gevolge van de woonplaateverandering v&n den heer A. L. DE 3TÜRLER, die met hot einde van het jaar 1898 zoude mooten aftreden. Bargemeester en Wethonders voornoemd, Loiden, F. WAS, Bargemeester. 10 8ept. 1897. K. EIST. Secretaris. Leiden. 18 September. Gelijk men weet, zal de gedenkdag van Leidens ontzet dit jaar, wegens bet vallen van den 3den October op Zondag, den vol genden dag worden gevierd. Yoor de alsdan onder leiding van den heer C. B. Duyster Jr. door ongeveer 700 kinderen uit te voeren cantate Leidens Stryd en Zegepraal" (woorden van W. H. Hassel- bach, muziek van A. Lgsen) zullen nog slechts een paar repetitiën gehouden worden, n. 1. Vrydag 24 September met orkest en Vrydag 1 October met orkest en solisten, beide des avonds te zeven uren als gewoon in de Stadszaal. Op den feestdag, Maandag 4 October, moeten de kinderen op den linkerschouder met een strookje of lintjs met de nationale, oranje- of siedelijke kleuren versierd des morgens te hrflftien in de Stadszaal zyn, van waar zg vervolgens naar de Pieterskerk gaan, waar om tien uren de algemeene repetitie zal plaats hebben. Deze repetitie is op vertoon van het gisteravond aan de kinderen verstrekte toe gangsbewijs uitsluitend toegankelijk voor de ouders der medezingende kinderen. "Wanneer die is afgeloopen, gaat ieder naar huis, doch zorgt precies te één uur wederom in de Stadszaal aanwezig te zyn, van waar de kinderen alsdan met muziek geleid worden naar de Pieterskerk, waar de uitvoering, alleen voor de leden der „3-October-Vereeni- ging", ieder metééne dame, to twee uren begint. Na afloop dier uitvoering gaat het wederom in optocht met muziek terug naar de Stads zaal. Daarna gaat elke groep kindereu met haren geleider naar de Stadswaag, waar eenige versnaperingen zullen worden aangeboden. Tot directeur van het Rgks Ethno- graphisch Museum is by koninklijk besluit benoemd dr. J. D. E. Schmeltz, conservator by dat Museum. In de ledenvergadering der „Vryzinnige Kies vereeniging" werd gisteravond opgemaakt een grosiyat van candidaten voor het lid maatschap van den gemeenteraad, ter vervul ling der vacature van den heer A. L. De Sturler, ontstaan wegens vertrek. Tot bestuursleden der vereeniging werden gekozen de heeren prof. mr. J. Oppenheim en A. Engel. Eerstgenoemde werd vervolgens benoemd tot president in de plaats van prof. mr. S. J. Fockema Andrro. De minister van oorlog heeft op eën door den gouverneur der Koninklijke Militaire Academie ingediend voorstel, aan den laten luitenant Yan Dijk, die van af 16 September jl. is geplaatst by een der bataljons van het 4de reg. infantalhier in garnizoen (2de batal jon late corap.), machtiging verleend, gedu rende het college-jaar 18971898 aan de universiteit alhier eenige colleges in strafrecht, volkenrecht, enz. te volgen. De „Unie"-collecte bracht op te Uithoorn met Kwak el en de Mennonietenbuurt 115.97* te Wassenaar f 471.06. Het totaal van 175 locale comité'a be draagt de som van f 24,177.32s. Onze correspondent te Leiderdorp scbryft ons het volgende: Ter aanvulling van het bericht omtrent het hier opgerichte fonds „Een gooi verbond", dient, dat het wordt be stuurd door 5 leden van het ziekenfonds „J. Z. P." en dat de geneesheer, de heer Van Deventer, een gedeelte van de opbrengst van laatstgenoemd fonds stort in de kas van „Een goed vei bond." Gisteren had te 's-Qravenhage, onder voorzitterschap van mr. J. A. Van GUse, een algemeene ledenvergadering plaats van de Nederlandsche Vereeniging voor evenredlgo vertegenwoordiging. Uit enkele mededeelingen bleek, dat op de statuten der Vereeniging de koninkiyke goedkeuring verkregen is en dat zy door vrywillige toetreding thans 50 leden telt, waaronder 3 kiesvereenigingen. In deze vergadering werd ter tafel gebracht een ontwerp reglement voor de verkiezing van bestuursleden, opgemaakt door den secretaris van het voorloopig bestuur, den heer O. E. Van Koetsveld. De vergadering besloot, dat de verkiezing van bestuursleden zal plaats hebben volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging van Hare en tevens dat gelegenheid zal wor den gegeven tot schrifteiyke stemming ook aan hen, die niet ter vergadering aan de stem ming kunnen deelnemen, waardoor de leden, wonende buiten 's Gravenbage, plaats van vestiging der Vereeniging, hun stem voor de verkiezing kunnen uitbrengen. Op die beginselen is de vaststelling van het reglement overgelaten aan het voorloopig bestuur, dat voor die taak door de vergade ring met drie leden werd aangevuld. De wensch werd te kennen gegeven, dat de com missie het reglement op zoodanig tijdstip zou kunnen vaststellen, dat de stemming ter ver kiezing van bestuursleden nog voor de a. s. algemeene vergadering, die in April moet plaats hebben, kan gehouden worden. De heer Menno Huizinga doet aan de ver gadering belangwekkende mededeelingen om trent eene door hem gemaakte studie van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat zich gereedeiyk met oen vertegenwoordiging van districtsbelangen laat vereenigen. Men meldt uit 's Gravenhage, dd. 17 Sept. „The Institution of Gas-Engineers," voor welks ontvangst hier ter stede door den gemeente raad onlangs een krediet werd toegestaan, bracht hedenochtend een bezoek aan de ge meente-gasfabriek. Het gezelschap, ongeveer 100 personen sterk, onder wie een twintigtal dames, werd ontvangen door den wethouder van openbare werken den heer Bevers met den adjunct-directeur der fabriek den heer Krosden directeur den heer Bakhuis en den adjunct directeur den beer Van Doesburg. Met veel belangstelling werd de fabriek bezichtigd, waarna per landauer naar Sche- veningen werd gereden om het déjeuner te gebruiken. Men schryft uit 'a-Gravenhage aan de „Tel.": Dezer dagen heeft er eene schynbaar onbe duidende militaire benoeming plaats gehad. Onbeduidend, omdat zy die tot luitenant adjudant betreft: slechts schijnbaar echter van weinig bet .ekenis, Diet alleen omdat zy als geschied zijnde by het regiment Grenadiers en Jagers een koninkiyke onderscheiding is, maar vooral, omdat zy het bewys geeft, dat de nieuwe minister van oorlog in deze niet wen8cht af te wyken van de in de laatste jaren gevolgde gewoonte. Terwyi het H. M. de Koningin-Regentos behaagd heeft, achtereenvolgens aan 18 oud leerlingen der Hde Afdeeling der Hoogere Krygsschool na afloop van dien cursus de eer eener overplaatsing by het genoemde regiment te verleenen, en bovendien een klein aantal er reeds vóór dien tyd toe behoorde, werd slechts één van de acht vacatures voor luitenant- adjudant, die sedert dien tyd by dat corps bestaan hebben, gegund aan een der officieren, die het bovenbedoelde taooger militair onder- wys hebben genoten. Thans heeft wederom deze minister, of schoon Z.E. zolf een groot deel van zyn hoofd- offlclersrang als directeur der Krygsschool heeft doorgebracht, het biykbaar niet noodig geoordeeld, voor de onlangs opengekomen aajudantsplaats een der oud-leerlingen dier inrichting voor te dragen, niettegenstaande er by het betrokken bataljon 4 aanwezig zyn, van wie het toch niet aan te nemen is, dat geen van allen als „geschikt voor luitenant- adjudant" gesignaleerd zulUn zyn. Indien eene ingespannen driejarige studie aan de Hoogere Krygsschool, waarvan de be doeling toch niet uitsluitend de recruteering van den generalen staf is, van hooger hand biykbaar zoo weinig gewaardeerd wordt, zal de toch reeds veel te geringe opkomst van ad8piranten onder de infaDterie-offkieren er niet op verbeteren, en krtfgt de twyfel, die by vele luitenants omtrent het nut van het volgen van dat onderwys bestaat, inderdaad reden van bestaan, zooals in een hoofdartikel van het „VaderlaDd" ten vorigen jare uitvoerig aangetoond werd. Tot tydeiyk leeraar aan de H. B.-school te Gouda zyn benoemd de heer H. Boerrna te 's-Gravenhage voor 't Nederlanaschde heer C. Timmerman aldaar voor 't Fransch en M. P. Brouwer aldaar voor 't Hoogduitsch. De Duitsche gezant by ons hof, baron Von den Brincken, de militaire attaché by het Duitschen gezantschap, de heer Von Uckro, en de te Scheveningen verblijvende industrieel Krupp waren gisteravond aan den maaltyd genoodigd by jhr. Van der Wyck, oud minister van marine. Van 11 -17 September zyn geslaagd voor het eerste gedeelte van het Notariëel Staats examen de heeren: N. M. Schild, Den Haag; H. Eerbeek, id.H. J. Sluis, Assen G. Knot, Bokstel; W. Schroot, Deil; J. F. W. J. Van der Heyden, Mijdrecht. Voor het tweede ge deelte de heeren G. H. Schwegmann, Rot terdam; W. G. H. Van Houweninge, id; A. P. J. M. Van Gils, Breda. De heer Herman Heyermans te Rotter dam, hoopt binnen weinige dagen, namelyk op 1 October, te beleven, 50 jaar als redacteur verbonden te zyn aan do „Nieuwe Rotter- damsche Courant." Tot zyn werkkring behoorde o. a. het bywonen van congressen, feesten en plechtig heden in binnen en buitenland en ontelbaar zyn de uitstekende verslagen van zjjn hand Nog op dit oogenblik werkt de nestor der verslaggevers met even groote activiteit en toewijding als voorheen. Te Rotterdam is een Poolsch-Joodsche gemeente gesticht. Voorloopig zullen de gods dienstoefeningen gehouden worden in het ge bouw „Oiéon." De leden der nieuwe Kerk stemmen niet in met de godsdienstoefeningen volgens Noderlandsch gebruik. Naar de „Prov. Gron. Crt." verneemt, zal niemand minder dan Sarah Bomhard den 16ien October aanstaande te Groningen een tooneelvoorstelling geven. De Eerete Kamer der Staten-Generaal zal hare eerste vergadering in het nieuwe zittiDgjaar (1897/98) houden aanst. Dinsdag, 21 September, des namiddags te halfvier. Het esrste nummer is verschenen van „De Vegetarische Bode" van den Nederland- schen Vegetaiièrsbond, een tweemaandeiyksch blad, „gewyd aan de belangen van het Vege tarisme in den rulmsten zin". Het is een boekje van 20 blaazyden. De commissie van redactie bestaat uit de heeren D. De Clercq en F. L. Ortt en mevr. C. Van der Hucht, de eerste te Nun.^peet, de laatsten in Den Haag. Gisteren overleed te Abbokerk de hebr J. Zyp Kzn., lid der Tweede Kamer en der Provinciale Staten, burgemeester van Abbe- kerk. Reeds geruimen tyd was de heer Zyp ïydende aan niörziekto; Woensdag, toen hy te Hoorn de vergadering presideerde der Ver eeniging tot ouderlingen aankoop van Vee voeder, werd hy ongesteld en moest naar huis gebracht worden. Algemeen wordt zyn overly den diep be treurd, vooral onder de landbouwers, voor wier belangen hy zich zoozeer interesseerde. De prins en de prinses Von Wied brachten gistermiddag te 's-Gravenbage met Hdr. dochters en gevolg een bezoek aan de tentoonstelling van de Hollandsche Teeken- Maatschappy in „Pulchri Studio". Met groote belangstelling worden onder geleide van den beer C. Bisschop de teekeningen door H.H. K.K.H.H. bezichtigd, die by herhaling hunne ingenomenheid betuigden. De heeren M. en E. Verveer werden door den heer Bisschop voorgesteld aan de vorste- ïyke bezoekers. Ter audiëntie van den minister van marine verschenen gisteren o. a. de kapitein- luitenant ter zee J. G. Snethlage, die onlangs met het fregat „Van Speyck" uit de Turksche wateren is thuisgevaren, en de kapitein- luitenant ter zee J. B. Snethlage, by de jongste promotie tot dien rang bevorderd. De heer S. J. Van den Bergh, die een paar maanden geleden benoemd is tot majoor- commandant van het 1ste bat. rustende schutterg te Loosduinen, heeft op zyn buiten plaats „Ockenburg", onder Loosduinen, twee schietbanen doen inrichten, waar de eerste dagen van de volgende maand de gewone jaariyksche schietwedstryden van het bataljoa zullen worden gehouden. Sedert jaren, toen wijlen de he^r Waldeck commandaat was, werden deze wodstryden gehouitn op de schietbaan, gelegen langs den Zeeweg van Loosduinen naar Kykduin. Blijkens kennisgeving van den minister van financiën is in de gemeente Delft een particulier entrepot gevestigd voor gedistillee rd. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben aan den heer J. R. MoJdermun, op diens verzoek, eervol ontslag verlotnd als commies-chef der afdeeJing fiir-unién Ier pro vinciale griffie. Dat dr. J. Hav*r Drotze, leeraar aan de H. B. School voor jongens mot 3 jarige cur sus te '8 Gravenbage, die Wo mdag jl. onver wacht door deu dood aan zyn erkk'ing werd ontrukt, en wiens stoffelyk o •or.-.ci ot gisteren op „Eik en Duinen" werd ter aarjo oesteld in hooge mate (ie achting en genegenheid genoot van collega's en leerlingen, daarvan leverde de begrafenis het duideluktte bowys. Die smart over het plotseling vtrscholden I van den leermeester bleek uit de tegenwoo 29) Haar broeder is onder haar oogen gestorven na een lange en wreede gevoelloosheid van haar kant; zyn lyden heeft in het hart der freule geen vonkje medeiyden kunnen ver wekken. Zy heeft hem de oogen met een yskoude onverschilligheid gesloten." „Maar dat is vreeseiykl" riep Walter ver bl9ekend uit; „kan u mil ook zeggeD, of het gedrag van haar broeder soms eenigen ^invloed gehad heeft op haar houding jegens rmyn vader?" „Ik kan het u niet zeggen, mynheer Walter, i De kennis van het verleden zou u geen troost ""kunnen verschaffen; zy zou misschien ten gevolge hebben, dat u van Hedwig afzag." „Nimmer 1" viel Walter bem met vuur in de rede, „ik heb te veel geleden onder den misslag myns vaders, dan om hem na te volgen. Ik op zyn voorbeeld het hart van een beminnende vrouw breken? O, mynheer Harry, wat doet zulk een vermoeden van u my leedl" „Myn jonge vriend, gy oordeelt verkeerd," antwoordde de grysaard, het hoofd schud dend; „het verleden is voor u een gesloten boek. Vertrouw voor het overige op myn ondervinding: nimmer zal freule Von Laden er in toestemmen u haar nicht af to staan." „Ben ik dan ongeschikt baar genegenheid te winnen?' vervolgde de jonge man met de stand vastigheid van een verliefd mensch. „Zy bemint Hedwig zeer. En Hedwig is toch de dochter van een broeder, van wien zy een afkeer had." „Helaas! Hoeveel tyd is er dan ook noodig geweest om die liefde in haar hart aan te kweeken l" antwoordde de heer Harry. „In Hedwig bemint zy haar eigen bloed, terwyi gy, mynheer Walter, in haar oogen niet alleen de zoon uws vaders, maar ook nog die uwer moeder zyt." Walter slaakte een diepen zucht en naderde bet venster. „Diederik, wat zyt ge hardvochtig!" zeido Sophie met een verwytende uitdrukking op het gelaat. „Ben ik werkeiyk hardvochtig? Ach, Sophie, indien ge wist, hoeveel het my kost! Maar waarom zou ik verwachtingen voedsel goron, die toch nimmer verwezeniykt kunnen worden „En ik, ik wil niet wanhopen 1" riep do jonge man uit, weder zyn energie te zamen vattend. „Mynheer Harry, u zult tooh niet weigeren mee te gaan naar Schwarzgarten? U zult my in de zaak behulpzaam zyn? Laat ons zien, ontneem my myn moed niet: ik heb zoozeer noodig ondersteund te worden. Wanneer u myn plan goedkeurt, zal de freule zwichten; daar ben ik zeker van." „Ik ben bereid u te volgen," zeide de heer Harry aangedaan; „al kan ik niet aan succes gelooven, ik beloof u toch myn hulp. Maar u moet eerst met ons het middagmaal ge bruiken. Mjjn zuster zou het u zeer kwalyk nemen, wanneer ge haar zoo verliet. Binnen het uur zullen wy naar Schwarzgarten ver trekken, en wy zullen niets verzuimen om de overwinning te behalen." Walter stemde dankbaar toe. Er bleven hem nog eenige oogeDblikken voor het middag maal over; hy maakte er gebruik van om by den postmeester een rytuig te bestellen, opdat de tocht naar Schwarzgarten zyn ouden vriend niet zou vermoeien. Toen hy daar aankwam, zag hy voor de deur een reiswagen staan. Een livreiknecht stond er by en sprak zeer druk met Toon Lindert. Walter verwonderde er zich wel een weinig over, het kleermakerij© in zulk gezel schap te zien; maar daar bjj geen tyd te verliezen had met gissingen, groette hy Toon Lindert met een vriendelyken hoofdknik en ging voorby. Terwyi Hedwig en Walter geheimzinnig onder de oude dennen van Schwarzgarten spraken, oefende Toon Lindert zyn bedryf van kleermaker uit op eeo hoeve dicht by het kasteel. Volgens gewoonte in een wan gezeten, met over elkander gekruiste beenen, omringd door lappen, herstelde hy een vest, dat in zeer ellendigen staat verkeerde. Hetzy zyn werk hem verveelde, hetzg de eenzaamheid, waarin hy zich bevond, zwaar op hem drukte, hy wierp eensklaps het vest ver van zich, baalde uit zyn zak een boekje, hetwelk hy met zorg doorbladerde, en verdiepte zich in de cyfers, welke op de laatste bladzyde stonden. „Het jaar 1820 is voor mg een gelukkig jaar geweest," sprak hy halfluid. „Den lOden Februari heb ik van Toon Bankers zes hemden en een nieuwen hoed gekregen, omdat ik zyn huweiyk bewerkt had. In de maand Mei heeft Kattelback my drie en twintig kronen voor het zyne gegeven. Toen bracht het baantje no? wat op, ofschoon het niet gemakkeiyk wa8l.... Maar dit jaar loopt het mij tegen: ik heb geen andere huwelgken kunnen be werken dan dat van Derk Egels en Zost Welling; zy hebben mg te zamea elf thalers gegevenDat is niet veelLaten wy bopen, dat Herman en Suzanne zonder veel moeite spoedig een paar worden 1 Herman heeft my twaalf on de burgemeester vijftien kronen beloofd, indien de zaak goed liep Het zou zonde zyn, zulk een zaakje te laten voorbygaan1" Terwyi hy zoo bromde, verscheen een der personen, waarmede zyn geest zich bezighield, op den drempel van de schuur. Het was burgemeester Lanting; hy zocht juist naar Lindert in zake de huwelyksquaestie. Evenals Toon Lindert in een goed flanellen kiel en korte broek, naderde de boer den kleermaker met zwaren pas, met de knieën knikkend, alsof hy niet verder kon van ver moeienis. Hy nam een stoel en liet er zich, zonder een woord te spreken, op neervallen. By het gedruisch van het openen der deur, had de kleermaker zyn boekje weder in zyn zak gestoken en het kleedingstuk, dat hy moest herstellen, ter hand genomen. Hy zag den burgemeester schuin aan en bleef 8tilzwygond doorwerken, totdat de laatst aangekomene bet gesprek zou beginnen. Indien de burgemeester zich gevleid had door zyn waardigheid indruk te maken op Toon Lindert, zag hy spoedig zyn dwaling in. „Goeden dagl" zeide hy. „Goeden dag, burgemeester," antwoordde Toon. Weder ontstond er een pauze. De burge meester had de handen op do knieën gelegd en zat voorover, terwyi hy doordringend Toon aanzag, wiens vingers met koortsachtige haast de naald bewogen. Ziende, dat het kleer makerij© niet besloten was bet woord te nemen, begon Lanting maar te sprekeo. „Je hebt wat moois verricht l" zeide hy. „De Hemel weet, wat het gevolg er van zal zyn." „Ik?" vroeg Toon met het onschuldigste gelaat. „Wat heb ik dan gedaan?" „Alle duivols, mon heeft de gendarmen en den dokter mooten roepen, hoe zouüt go het niet weten?" „Maar ik weet van niets 1" zeide Toon; „wat is er aan geschied?" „Duivelsche kleermaker! Waart ge gisteren niet by Kattelback, toen men don laatsten wagen met koren binnenbracht?" „Zeker, maar ik ben er uiot 1 *rig gebleven, moet ik moest woik afleveren te M. rbeck." „Dat is gelukkig voor je gewekt! Een oogenblikje later zou jo een pak slaag ge kregen hebben Herman en myn oudste zoon hebben gevochten." {Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1