N°. 11518. Maandag 13 September. A0. 1897 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. De Triomf der Liefde, LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER AI)VERTENTIËN Van 1—0 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J, Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Oflieiëele Konnisgcvingen. Enrgeaioeater en Wethouders der gemeento Leidon brengOD ter algemeene kennis, dat de paeaage lange de 2de Looierstraat, wegens het horstellen van het gomeentoriool aldaar, nog gedurende voerlien dagen, ruet aanvang van 14 September a. s. voor rij- en voertuigen zal afgesloten zqd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 10 Sept. 1S97. E. EIST, Secretarie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge art. 10 van het Koninklijk Beslait van 4 Mei 1896, tot vaststelling van een algemeen reglement voor do Kamers van Koophandel en Fabrieken (Staatsblad No. 142) op den 12den Ootober 189 7, des namiddags van twee tot vier uren, ten Raadhnize eeno verkiezing zal plaats hebben van één lid van do Kamer van Koophaodel en Fabrieken in deze gemeente, tor vervulling van de vacature, ontstaan ten gevolge van de woonplaateveraDdering van den heer A. L. DE STUBLER, die met het einde van hot jaar 1S98 zoude moeten Aftreden. Burgemeester en Wethonders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 10 Sept. 1897. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nieuws, In dit nommor komt een adver- tentie voor van de Koninklijke Nederlandsche Pyrotechnische fabriek der firma G. J. Ruysch, te Utrecht. Wy vestigen er de aandacht op, dat aan deze fabriek steeds zeer veel moois en niouwa vervaardigd wordt en voorradig is. Te Hilversum ls gisteren de Inter nationale Lawn-tennis-wedstryd geëindigd. De match, waaraan de eerste spelers van het land deelnamen, heeft 5 dagen geduurd wegens bet ongunstige weer. De uitslag is deze: I. Heeren-double final: F. De Hanitz en W. Locker de Bruyne tegen C. Van Rapparl en L. Yon Hemert. De laatsten pri)6winner3. II. Heeren-single final: H. Yan Rees tegen K. "W. A. Beukema; kon niet gespeeld worden wegens ongesteld heid van den heer Van Roes. III. Dames-double final: Mevr. A. BlomVan Lennep en mej. L. Yiruly tegen mej. F. Blydenstein en mej. M. Blydenstein. De eersten pryswinst9rs. IV. Dames sigle final Mevr. BlomVan Lonnap tegen mej. C. Van Lennep. De laatste prtfswinster. V. Mixed-double final: Mej. C. Van Lennep en de heer A. T. Woulfe tegen mej. M. Van Lennep en den beer K. W. A. Beukema. De laatsten prys- winners. De prezen bestonden in prachtige kunst voorwerpen. By sententie van bet Hoog Mili tair Gerechtshof, verbeterende een vonnis van den krygsraad in het lsto militaire arron dissement, stmdplaats 's-Gravenhage, is J. D., oud 21 jaren, geboren te Werkhoven, dienende als milicien in de 1ste compagnie, 5de batal jon, 8ste regiment infanterie, schuldig ver klaard aan stroopery van te veld staande wortelen, gepleegd door twee vereenigde per sonen (te Woerden in vereenIging met den soldaat L. Ch. B. van betzelfde bataljon ge pleegd) en te dier zake veroordeeld tot een dag gevangenisstraf. De soldaat B. werd tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Tot opruiming van de groote massa stuifzand te ScheveniDgen zyn van gemeentewege eenige Scheveningers aan het werk gezet. Men beplant nu ook met helm eenige zandvlakten naby den vuurtoren. Een 10-jarig knaapje, bet kind eener weduwe van Tessel, bevindt zich thans in het Binnengasthuis te Amsterdam. By deze kleine doet zich een hoogst zeldzaam ziektegeval voor, n. 1. kanker in het hoofd. Dit lichaamsdeel is uitwendig zeer misvormd. Alles zal nu worden aangewend om den jongen te genezen. Ook de X-stralen zullen te baat genomen worden. In do buurtschap Het Sporkt, op eenigen afstand van Dinxperloo, heefteen treurig ongeluk plaats gehad. De vrouw van den landbouwer B. wilde een stier op stal brengsn. Het dier werd zóó woedend, dat by de vrouw met kracht aanviel, met het gevolg, dat de vrouw door de toegebrachte verwoidingen na eeDige oogenblikken den geest gaf. Te A. 1 m e 1 o o zp twee beambten van do Holl. Spoorwegmaatschappij A., overwegwachter, en N., poetser, betrapt door den „onderchef, den heer De Vri-s, op het stelen van sigaren en kwast uit de goederen loods. Beiden zyn voorloopig in den dienst geschorst. Te Lobit was het zoontje van den landbouwer Gerritsen iQ een boom ge klommen om appolen te plukken. Hy vi.dtn bleef aan een der takken hangen. Zyn moeder, dit ziende, wilde baar zoon spoe ïg ter bulp komen met een ladder. Door den schrik werd zÜ echter zoodanig bevangen, dat zy, vóórzy hulp kon bieden, op de plaats dooi bleef. Naar reeds gemeld werd, heeft Jaap Eden te Weenen in zyn afdeeling den eersten prijs gewonnen. Morgen, Zondag, rydt by in don beslissingsstryd o. a. tegen Protin en Nos8am om den Grand Prix. De werkstaking in den Deenschon yzerhandel, welke 9 Juni begon, zal binnen een week eindigen. „Do T y dbovatte dezer dagen een „ingezonden stuk", waarin er op gewezen wordt boe sedert eenigen tyd in verschillende bladen een advertentie prykt van ongeveer den volgenden inhoud: „Breukzalf. Geen breuk meer! Door pastoor Beck's breukzalf volkomen genezing." Volgt het adres, waar het middel te bekomen is, en de toevoeging: „Door verschillende binnen- en buitenlandsche specialiteiten dringend aanbevolen", of: „door verschillende hoogeerw. geestelijken hier te lande ten zeerste aanbevolen". H9t geheel trekt vooral de aandacht door toevoeging van het conterfeitsel van Pastoor Beek. De inzender durft beweren, dat deze adver tentie minstens drie infame leugens bevat. Ten eerste wordt een breuk nooit genezen door een zalf, maar door mechanischen druk of langs operatievon wog. Ten tweede is er geen enkele geneeskundige specialiteit hier te lande, die het middel zal aanbevelen en ten derde zyn de hoogeerw. geestelgken te verstandig om zich met kwakzalvery in te laten. Want dit is kwakzalverij en wel van de gwaarlykste soort. En waarom? lo. Omdat een leek dikwyia niet kan uit maken of het euvel, waaraan hy of een ander lydt, oen breuk is of niet. 2o. Omdat er personen gevonden worden, die uit misplaatste schaamte aarzelen zich den geneesheer to vertoonen. Deze grüpen goedgeloovig en gretig het aangeprezen middel aan enkomen bedrogen uit, begraven hun geheim nog dieper in het hart en be zorgen zich een jammervollen ouden dag, of wat niet zoo zelden voorkomt bekoopen huD uitstellen met den dood, waar een tijdig inroepen van geneeskundige hulp hun het leven bad kunnen redden. Dit laatste vooral maakt deze kwakzalvery zoo gevaarlijk. Vanwege de Regeering zal op den Zanddyk onder Callantsoog een sein- inrichting worden geplaatst, ten einde door signalen het naderen van stormen bekend te maken. Door bet Meteorologisch Instituut te De Bilt zal van het naderen van depressies telegraphisch bericht gegeven worden. De ar r. - rechtbank te Tiel ver oordeelde P. C., beklaagd van poging tot moord op zyn vrouw en kini, tot 2 jaar gevangenisstraf, met bepaling, dat de voor- loopige hechtenis in mindering van deze straf zal worden gebracht. De eisch was 5 jaar. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak van KI. B., oud 29 jaren, landbouwer te Opeiude, die voor do rechtbank te Heerenvoen heeft terecht gestaan, doch is vrygesproken, ter zike, dat hy aan zyn dienstmeid Hieltje Z. f 500 be loofd heeft, indien zjj voor do rechtbank te Heerenveen een valsche verklaring ten zynen gunste aflegde in een tegen hem ingestelde strafvervolging wegens frauduleus slachten van een stuk veo. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. Te Vlissingen is een blauw scheepsnaambord, waarop met witte letters de naam „Victoria" stond, aangespoeld. Ten gevolge van de gedwongen v6rhooging der stroopryzen door de land bouwers in 't Oldambt, besloten de fabrikanten to Oudepekela en Om ra el and er wyk eenige millioenen kilo's stroo uit Duitschland te doen komen. Reeds arriveerden de eerste waggons uit Maagdenburg. Aangaande het droevig ongeval, dat twee personen op 20 minuten afstando van Beetsterzwaag is overkomen, wordt nog 't volgende medegedeeld aan het „Utr. Dbl.": De arbeiders G. v. d. Lee, oad 50 jaar, weduwnaar, en S. Kuiper, 35 jaar, gehuwd, waren naar Grouw geweest om te maaien. Op de terugreis achyoen zy in de weide te veel sterken drank gebruikt te hebben, want toen zy by den kastelein Haverman, te Beets, kwamen, waren zy beschonken. Na daar ge- ruimen tyd vertoefd to hebben, kwamen zy te Beetsterzwaag. Ook daar word een bezoek gebracht aau een herberg, waar zy echter geen sterken drank konden krygen. Een derde persoon, die by hen was, had ben verlaten. Daarop gingen v. d. L. en K. te zamtn den weg op naar L ppenhuizen, hunne woonplaats. Tusschen de bocht by bet Koningsaiep en het Tolhek schijnen zy tusschen de r^ils van de tram neergevallen en in slaap geraakt te zyn. Kwartier over elven moest daar de tram passeeren. De machinist A. Veenstra had niets ver nomen, maar de conducteur M v. d. Zee ge voel -e een kleinen schok en liet dadelyk stoppen. Na onderzoek bleek bet, dat do beide per sonen overreden waren en doeriyk aan hoofd en beenen waren gekwetst; de een was reeds dood, terwyi de ander nog eenig teeken van leven gaf door met de schouders te trekken, doch daarna ook den laatsten adem uitblies. De ïyken werden nu in den waggon gedragen en vervolgens naar Beetsterzwaag vervoerd, waar de hoofd veld wachter Alle Pool werd op geklopt. Deze verzocht om dadeiyk terug te stoomen tot de plaats van het ongeval. Daar gekomen, ging een persoon tusschen derails liggen, P. ging zelf met den machinist op de machine staan, nu werd de locomotief in beweging gebracht. P. zag scherp uit, doch kon op geen 5 meter af3tands onderscheiden of op de rails een man lag of dat het was een zware schaduw van de boomen aan den kant van den weg, die daar mot hoog op gaand hout dicht beplant is. Aan het trampersoneel is dan ook geen de minste schuld te wyten. In de zakken van de overledenen werd nog eenig geld gevon den, dat zy wellicht met maaien hadden ver diend. De heer B., uit 's-Gravenhage, de eenige passagier, was by het ongeval tegenwoordig. De lijken werden geschouwd door dr. De Groot, van Beetsterzwaag. In de gemeenteraadsvergaderin g van Eindhoven vroeg de heer Pijpers, wanneer naambordjes op de hoeken der straten zouden bevestigd worden. De voorzitter meende, dat dit groote werk veilig kon uitgesteld worden tot er menschen in de straten aldaar verdwalen. Daar er echter niemand tegen het voorstel van den heer Pypers was, zullen de naam bordjes eerstdaags geplaatst worden. Het zesjarig meisje van J. De V., te Oostermeer, wilde een oudere zuster volgen tusschen twee geladen hooiwagens. Zy strui kelde echter en viel, waardoor de wielen haar over den linkerarm rolden. Met gebioken opper armbeen on twee hoofdwonden werd de kleine opgenomen. Tydens het onwedor van jl. Za terdagavond was de vrouw van den arbeider Okko Blaauw, wonende by het Schildmeer, onder Siddeburen, roet haar ziek kindje, dat te bed lag, alleen thuis; de man deed een boodschap naar het dorp. Vrouw Blaauw, modeiyden hebbende met bare schapen, die by zulk onweler bulten moesten zyn, ging even heen om de dieren in het hok te bren gen. Terwyi zy hiermede bezig was, kwam er een zeer zware slag. Het zieke kind riep herhaaldelyk aan moeder, maar moeder kwam niet, en toen vader thuiskwam, vond by zyne echtgenoote dool by het schapenhok liggen. De bliksem had haar gedood. Te Eisenberg, in Thüringen, heeft in een ladderfabiiek eene ketelontploffing plaats gehad, waardoor een stoker zóó zwaar werd gekwetst, dat hy spoedig daarop stierf. Ook de eigenaar en een knaap kregen ver wondingen. De vrouwen in Römhild, Meiningen, hebben besloten den stryd tegen de leeiyke mode om ïyken van vogols op hooden t9 dragon, op te nemen. Zy hebben zich verbonden, nimmer meer vogelsieraden op hare hoeden te dulden. In de nabijheid vanRohfelden viel een aan een open waggonraam spelend kind uit een trein, die in volle vaart v as, op iien weg. De moeder opende in hare vertwyfeling de deur van de coupé en sprong uit den waggon. Toen men den trein liet stilhouden om beiden hulp te brengen, bleek, dat moeder noch kiud zich noemenswaardig hadden bezeerd. Dinsdag-avond was de heer Kervyn van Ruymbeko, in de Rue de l'Equerro te Brugge, op het punt na den maaltyd een sigarette op te steken, toen zyn vrouw, aio tegenover hem zat, een revolver op hem afschoot. De kogel drong hem onder 't linkeroor in het hoofd en ver'oryzeldo hem het kakebeen. De verwonde vluchtte in het huis van eon buurman. De daad schynt aan verstoring van de hersenen toe te schryven te zyn. De vrouw werd in hechtenis genomen. Tot nog toe had men in Duitsch land wel gehoord van Biamarck-eigaren, Bi3marck-likeur, Bismarck-sokken en zooveel andere dingen, waaraan de naam van den oud rykskantelier is gegeven, maar nog niet van Bismarck- worstjes. Binnenkort zal men echter daarvan kunnen hooren. En zy zullen dien naam zelfs dragen met ver gunning van Bismarck zelf. Etn vischhandelaar te Geestemünde heeft n. 1. eene nieuwe soort vischworst uitgevonden en aan sommige per sonen, onder andereu ook aan Bismarck, eenige proefjes ter kennisneming toegezonden. Dit product gelykt veel op de zoogenaamde Frankfotter worstjes en Bismarck vond het zóó smakeiyk, dat hy, op aanvraag van den uitvioder, machtiging heeft verleend om het onder bovengenoemden naam in den handel te brengen. Dit zal nu weldra worden gedaan, maar de samenstelling en bewerking worden voorloopig nog gohtira gehouden. (N. R. G.) Aan het HalteStation Helpen, naby Roermond, heeft een droevig ongeval plaats gehad, waarby de vrouw van den stationschef het slachtoffer van haar plicht is geworden. Zy wilde voor den trein van 7 u. 35 m., komende van Antwerpen, den toegaDg tot den spoorweg slditen en had daarby het ongeluk over de rails te struikelen, waardoor zy viel. Zy kon niet tydig wegkomen en werd door den trein overreden, ten gevolge waarvan zy op de plaats dood bleef. De treio ondervond 40 min. vertraging. 17) - „Zachtjes aanlM zeide Toon en maakte daarby een beweging met de hand, als om tot geduld aan te sporen. Vervolgens zeide hy, zich tot de huisvrouw richtend: „Vrouw Lanting, wat dunkt u, indien mynheer zich eens richtte tot den koster van Capellenberg?" „Werkeiyk, Toon," antwoordde de boerin met bewondering, „gy weet toch overal raad op." Toon glom van inwendig genoegen. „Ja, ja," zeide hy, „vertrouw maar op Toontje Lindert; die weet overal een mouw aan te passon." „Nu, vriend," merkte de jonge vreemdeling op, „ik wacht op antwoord." „Luister, mynheer! U kent misschien den koster van Capellenberg en zyn vrouw niet. Nu, dat is geen bezwaar; ik zal u voorstellen! Zy hebben een kamer te huur, welke laatst nog een weduwe van een officier bewoond heeft. Wat het eten betreft, de vrouw van den kostor is in staat het voor u gereed te maken; zy is langen tyd keukenmeid te Ellrode by den postmeester geweest. Wy zyn oude kennissen, en indien u wilt, zal ik het zaakje wel in orde brengen." De vreemdeling stemde gedwongen toe. Bevryd van den last een onbekende te moeten herbergen, toonde de burgemeester zich veel vriendeiyker. Hy noodigde den jongen man zelfs ten eten, en de vreemdeling en zyn gastlieden konden het goed met elkaar vinden. Toen de maaltyd geëindigd was, bood Toon Lindert den vreemdeling aan hem tot gids te dienen, en beiden sloegen zonder toeven den weg naar Capellenberg in. De poging van Toon Lindert slaagde uit stekend. Misschien had het goede gelaat van zyn beschermeling daar wel deel aan; hoe het ook zy, de koster en zyn vrouw namen dadelyk den gast op, dien het toeval hun zond, en stemden er in toe hem een verbiyf te verschaffen voor onbepaalden tyd. Onze jonge reiziger maakte zich aan hen bekend onder den naam van Floris Walter; hy ver klaarde ïich zeer voldaan over zyn nieuwe woning. Zyn gastvrouw was een bedryvige, voorkomende vrouw, die op alles lette. De kamer, welke by bewoonde, was licht, ruim en netjes gemeubileerd. Zy had, behalve een deur, welke haar in verbinding stolde met de woning van den koster, nog een afzonder- lyken uitgang, welke den huurder in staat stelde in alle vryheid te komen en uit te gaan. Toen Walter alle maatregelen voor zyn vorbiyf gonomen had, nam hy zyn hoed en vertrok. Reeds ging de zon onder en deed het water der rivier tintelen in zyn laatsten gloed. De woniDg van den koster bg in een schilderachtige streek. Vóór het huis lag een grasveld, beschaduwd door twee noteboomen. Een eenvoudig houten hekje scheidde dit van den weg, die naar Ellrode voerde. Tegen het hekje geleund, bewonderde Walter stilzwygend het landschap,.dit zien aan zyn voeten ont rolde. Da zon 3cboot nog de laatste stralen op de kabbelende golfjes van de rivier. Ofschoon de zon nu ondergegaan was, schit terde de aarde toch nog m haar helderheid. De kruiden en bloemen vervulden de lucht met hun geur en wyd in de rondte kloDk het meerlengezang. Met dit gezang vermengde zich spoedig een andere stem, die niet minder aangenaam is voor de ooren der Christenen; ernstig en helder weerklonk de toon van de klok van Ellrode8 kerk in den stillen avond, en de kleine klok van de kapel antwoordde onmid- deliyk met haar zilveren klank. Walter ont blootte en boog het hoofd. Terwyi hy de woorden van hot Angelus prevelde, gingen zyn gedachten naar zyn moeder, op wier schoot hy als kind geleerd had met ge vouwen handen het godvruchtig gebed te bidden. Toen hy de oogen weder opsloeg, bemerkte hy, dat hy niet alleen was; op eenige passen van hem verwyderd stond op den weg, die naar de stad voerde, een jonge dame, een voudig, maar sierlyk gekleed; haar aangename trekken, die nu eens waardig, dan weer bescheiden waren, gaven haar iets deftigs. Ook zy was stil biyven staan by de tonen van bet Angelus; toen zy haar gebed geëindigd had, groette zy. Walter met bevalligheid en giDg den heuvel af, om aan zyn gezicht onttrokken te worden door de boomeD, die in de richting van Schwarzgarten stonden. De jonge man volgde haar met den blik. Wie was die beminnelyke verscbyning? Woonde zy op het kasteel? Welke familie band bond haar aan feule Von Laden? Onze reiziger was niemand anders dan Walter Von Hartkircb, dien de lezer zeker wel reeds zal herkend hebben. De komst van den koster stoorde hem in zyn gepeins. „Daareven hebt u de freule gezien, mynheer Walter," zeide de goede man hem. „De freule?" herhaalde Walter verrast. „Ja zeker," hernam de grysaard, glim lachend by de verwondering van zyn gezel, „freule Von LadenNatuuriyk niet de oude freule, maar Hedwig, de dochter van wyien baron Justus." „Hedwigl Hedwig Von Laden 1" riep de jongeman bewogen uit, wiens verbeelding hem terugvoerde naar de Boheemsche her berg, waar hy den ouden émigró en diens aardige gezellin ontmoet had. „Maar," vervolgde hy, „hoe komt het, dat een jonge dame van haar stand zich op dit uur alleen op weg bevindt, zoo ver verwijderd van haar woning?" „Freule Hedwig loopt de geheel© streek door," antwoordde de koster, „ieder kent en bemint haar, zy behoeft van niemand iets te duchten." „Maar zy zou vreemdelingen kunnen ODt- moeten „Vreemdelingen? Behalve Jonas, een ouden Joodschen venter, en Liesbeth, zien wy hier niemand anders dan inwoners van Ellrode of Marbeek, en dezen eeren de jonge freule evenzeer als de dienstboden van het kasteel het kunnen doen." „Zy scheen my deftig gekleed te zyD," bemerkte Walter. „Zooals het een freule Von Laden past," antwoordde de koster. „ZekerMaar men had my gezegd, dat de bewoners van Schwarzgartenniet erg ryk waren," zeide de jonge man aarzelend. „Het is waar, zy moeten zeer zuinig zyn; maar alle goedheid, die in de oude dame is, is voor haar nicht.... Dat is te begrypen; het is onmogelyk freule Hedwig te zien, zonder van haar te houden. Haar tanto heeft op de wereld niets dan haar en zy bemin1" haar als haar kind." Er ontstond een poos stilzwygens. „De dames verkeeren dus in geldgebrek?" hernam Walter, die het terrein wilde beproe ven; „men heeft my ten minste verteld „In geldgebrek, dat i9 te voel gezegd," antwoordde de koster; „men schept er immer behagen in, de zaken te overdryven. Weet men niets meer te praten over oorlog of poli tiek, dan moet de evenmensch het ontgelden. Wat men van de familie Von Laden vertelt, is overdreven; het is waar, de ouders hebben hun geld verteerd, en de kinderen moeten er krom voor liggen." „De kinderen I Zeidet gy my niet, dat de freule reeds op jaren is?" „Ja, ja, ik had moeten zeggen de nakome lingen: de oude freule en Hedwig moeteh, helaa9, beiden de gevolgen dragen van do verregaande onvoorzichtigheid hunner voor ouders." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 9