N». 11518. Maandag 13 September. A°. 189/ (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste litacl. Hnssisch Concert. Leiden, 11 September. Feuilleton. Du Triomf der Liefde. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlyke Nommers0.06. PRIJS DER ADYEIiTENTIKN Van 1—8 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. GrootefQ letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseeren buiten, de atad wordt f 0.05 berekend. De aankondiging door de firma BLANKEN BERG Co. van bovenstaand concert heeft ons op een gedachte gebracht. Voor velen onzer lezers is één galden als toegangsprijs te hoog; dan] zou menigeen zich hot genoegen om dit concert te hooren, moeten ontzeggen. Wy hebben du voor onze Abonnó's met de firma BLANKENBERG Co. door het storten van een bedrag een overeenkomst aangegaan, waarbij iedeT, die een Bewijs toont, dat hy Abonné is van hot „Leidsch Dagblad", en welk bewijs in ons Blad zal worden afge drukt, het recht heeft plaatsen te nemen tegen de helft van den gestelden toegangsprijs, doch hoogstens vier plaatsen. Wy meenen daarmede velen tnxer lezers en ia het bijzonder hunne familieleden, die van muziek en vooral van zang houden, voor matigen prijs een genotvollen avond te bezorgen, want het moet inderdaad een lust zijn de leien dezer Russische kapel te zien en te hooren. Een alleraardigst, schilderachtig effect maakt het vooreerst, wanneer men die natuurkinderen in hun kleurige gewaden van vreemden, geheel ongewonen vorm, in bonte wanorde, half hup pelend ziet toeschieten, om zich vóór en achter een klein harmonium te scharen, en wanneer z\j daar staan met hun koningin in hun midden. Want een koninklijke figuur is Nadina Slaviansky, de directrice: koninklijk van ge stalte, koninklijk van houding, koninklijk in Oosterscb-weelderig-:n tooi, koninklijk door de onderworpen aanhankelijkheid van het keurcorps, waarover zy bet bevel voert Eén toon op het harmonium zoo schrijft „De Tyd" in het verslag van het te Amsterdam gegeven concert - en de zang neemt een aan vang, verrassend schoon zoowel doorstemge- balte als innige samenwerking en correcte en geschakeerde uitvoering. Beschikt de directrice zelve over een frissche.krachtigo sopraan, welke zy volkomen meester is, van het koor treffen vooral door 1yzonder fraai timbre de bassen c-n de baritons. Een dezer laatsten ontwikkelde in een fijn gevoeld en wegslepend schooD gezoDgen wiegelied „Baju-Bjju" een geluid zoo wel luidend en krachtig, als wy, wat materiaal betreft, zeilen hebben gehoord. Weerklonk voortdurend na de verschillende nummers van afwisselend dartel of strenger en weemoediger karakter een krachtig applaus van de talryke toeschouwers, na bet „Wiegelied" bleef het niet by handgeklap, maar gingen luide bravo s op. Het werl dan ook gebisseerd, evenals eenige andere nummers. Het concert heeft plaats op 20 September; het daartoe strekk nd Bfwlj?, waarop de kaarten by de firma BLANKENBERG Co. das niet aan ons Bureel kunnen worden afgehaald, zal a. s. Dinsdag-avond worden afgedrukt. Moesten wy eenige dagen geleden tot ons groot leedwezen melding maken van het aanstaand vertrek van onze geachte stad- geüoota mejuffrouw Betsy Hol, waardoor voor een oogenblik te vreezen was, dat de door haar met zooveel bekwaamheid geleid wor dende cursus in solo- en koorzang een einde zou nemen, met groote ingenomenheid kunnen wy nu reeds mededeelen, dat deze vrees niet bewaarheid zal worden. Mejuffrouw Hol krygt hier eene opvolgster, in alle opzichten hare bekwame voorgangster waardig. Mejuffrouw Cato Ribbe, leerares in den solozang te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard hier een cursus in solozang-onderricht te openen. Weinig woorden zyn voldoende om mejuf frouw Cato Ribbe als leerares hier te intro- duceeren. Als zangeres zal zy by ieder in het geheugen zyn gebleven, die de onver- getbiyke uitvoering der „Johannes-Passion" in de Hooglandsche Kerk, nu eenige jaren geledeD, mocht bywonen, waarin zy op zulk eene voortrtffeiyke wyze den alt-solo heeft gezongen. Wat hare bekwaamheden als leerares aangaat, is het voldoende te ver melden, dat haar, gedurende den tyd, dat Jobs. Messchaert door langdurige ongesteld heid verhinderd was, hst onderwys in den solozang aan het Conservatorium te Amsterdam werd opgedragen. Eene dergelyke onderscheiding ten opzichte van onderricht in de zangkunBt zegt meer dan genoeg! Nog kunnen wy hierby voegen, dat mejuf frouw Mac G i 11 a v r y, onze y verige en talentvolle stadgonoote, het voornemen heeft opgevat eene kinder-koorklasse te openen. Het zangonderwya, door mejuffrouw Hol ge geven, zal dus na haar vertrek in met minder bekwame handen blyven en dit achten wy een voorrecht voor onze stad. Naar wy vernemen, zal de uitvoering der kindercantate „L«id9ns Stryd en Zegepraal" door de 3-Octobcrr-V»reerjiging plaats grypen in de Pieterskerk en slechts voor leden dier Yereeniging met één dame toegankelyk zyn. Wy herinneren er aan, dat eenige dagen vóór 3 October de aangifte voor het lidmaatschap wordt gesloten, zoodat zy, die van de uit voering van bovengenoemd kunstwerk willen genieten en nog gesa lid zyn der 3 0ct.-Ver., zich spoeiig als lid zullen moeten opgeven by den penningmeester, den heer J. Goedeljee. Het aantal leerlingen aan de hoogero burgerschool voor jongens albier bedraagt thans by den aanvang van den nieuwen cursus: lste kl. 46, 2de kl. 39, 3de kl. 46, 4de kl. 40 en 5de kl. 21, te zamen 191. In de laatstgehouden ledenvergadering dor afdeeling Leiden van h9t Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond is mot groote meerderheid van stemmen instemming betuigd met de door het hoofd der gemeente opge richte Weerstaudskas voor de gevolgen van rampen voor de gemeente Leiden. De Engjlsche mail, met berichten uit Indië, wordt hedenavond' alhier verwacht. Het lettoikundig congres te Dordrecht is volgens prof. dr. Jan Ten Brink iets zeer byzonders geweest. Op eene aanmerking in den „Spectator" antwoordde hy o. a.: „Ieder is er vol van dat het XXIVste taal- en letter kundig congres, te Dordrecht gehouden, met degelyken ernst en de beste uitkomsten heeft gearbeid. Dit coDgres is in waarhtid een nationaal congres geweest De beraadslagingen over het gebruik der Nederlandsche taal in Nederlandsch Oost-Indië, over onze taal in de Zuiü-Afrikaansche Republiek en den Oranje- Vrijstaat, over de toekomst van allen, die onze taal nog spreken in Vlaamach-B lgiü en Fransch-Vlaanderen, leidden tot de Btichting van een grooten Noderlandschen taalbond, die de belangen van onze taal zal waarnemen in Nederland, Vlaamsch-Belgiê, Fransch-Vlaan deren, de Nederlandsche koloniën in Oost en We6t, in d6 Zuid-Afrikaanscbe Republiek, in den Oranje-Vrystaat, onder de Nederlandsche Kolonisten in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Men heeft te Dordrecht alle krachten in gespannen om het congres te doen slagen. Alles werd met toewyding, vernuft en goeden smaak tot stand gebracht. Heel het beschaafd Dordrecht deed mee. Ieder toonde de wel willendste belangstelling. De naam van dr. H. J. Kiewiet de Jonge is voorgoed aan de zaak der taal en letterkundige congressen verbonden. De beraadslagingen leverden zeer belangryke momenton, zooals ieder toegaf. De zeereerw. heer pater H. Ermann is overgeplaatst van Katwyk naar Rotterdam. Op de vierde lyst van de negentiende jaarcollecte voor de Scholen met den By bel in de „Standaard" komen o. a. voorVoorburg met een bedrag van f 141.48'/» en Zwammer dam met f 139.04'/,. De officier van administratie der lste klasse S. J. A. Deyll wordt met 13 September a. s. gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam. Te Venloo is het bericht ontvangen, dat de sergeant Henri Theunissen by het O.-L leger, Donderdag by den klewangaanval te Lepong zwaar gewond werd. De onthulling op de algemeone begraaf plaats te 's-Gravenhage van het monument op het graf van den schout-by nacht K. A. Stakman Bosse zal plaats hebben 16 Sep tember, des voormiddags te elf uren, Men verzekert, dat in de laatste dagen onderhandelingen moeten hebben plaats gehad tusschen den heer Van Marken, directeur der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft, en eene commissie van werklieden der eerlang te sluiten yzergietery de „Prins van OraDje" te 's-Gravenhage, en zulds in verband met door den hoor Van Marken aan te wenden pogingen om een voortzetting der zaken vaD de yzergietery door de bekwaamste werklieden ■Jer fabriek onderling mogelyk te maken, hetzty daa de nieuwe onderneming Delft tot zetel zou krygen of te 's-Gravenhage zou blyven gevestigd. Aan de gemeente Deventer is door H. M. de Koningin-Regentes opnieuw voor den tyd van zes jaren ontheffing verleend van de ver plichting tot do oprichting van een burger dagschool. Volgens de „N. R Ct." zal weldra van Ryk8wege naby Kootwyk, gemeente Barneveld, een schietkamp aangelegd worden. Ver Jer bestaat het plan in de buurtschap Ess.n, eveneens gelegen onder Barnezeld, een kazerne te bouwen. Woensdag-avond zullen per Staatsspoor in de residentie aankomen Z. D. H. de prins Von Wied en H. K. H. mevrouw dj prinses Von Wied, prinses Marie oer Nederlanden, met de prinsessen Louise en Elizabeth en gevolg. De heer R. P. Kras, adjunct-tliesaurier van wyien de groothertogin van Saksen, is benoemd tot ridder in de ordo van den Witten Valk. Door den generaal-majoor-inspecteur der genie zyn de volgende dienstaanvaardingen en overplaatsingen van officieren der genie gelast: De luit.-kol. H. Van 't Sant, thans vmarnemend commandant in het lste genie- commandement, tot commandant van het corps geni troepen; de luit. kol. G. J. Blaauw, thans eerstaanwezend ingenieur te Amsterdam, tot waarnemend commandant in bet lste genie- commandement te Utrecht, en de nieuw "benoemde majoor H. F. W. Becking tot eerst aanwezend ingenieur te Amsterdam. Htt Chiisttiyk Gymnasium te Utrecht is opgericht door eenige aanzieniyke mannen van de rechtzinnige richting, leden der Ned.- Herv. Kerk. Directeuren curatoren zyn o. a. de heeren Scbimmelpcnni ick van der Oye, Commissaris dtr Koningin in Utrecht, Baron De Geer van Jutphaa-, oud-hoogle r .iar aldaar, Jhr. mr. Van Asch van Wyck, buigemeestar van Yeenendaal, en dr. B. Van Meer, predi kant te Utrecht. Met 3 leeraren en 13 leerlingen zyn de lessen begonnen. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, is de deelneming aan dsn zangwedstryd van „Orpbéon" te Amsterdam zoo belangryk, dat het bestuur besloten heeft zoo nooaig de verschillen Je afdeelingen te splitsen of het aantal bekroningen evenredig te vermeerderen. Do leening van ƒ13000 a 3'/» pet., ten behoeve der gasfabriek te Woerden, is toe gewezen aan de firma Julius Oppenhelm, te Groningen, tegen den ko^rs van 98 pet. De groot hertog van Saksen heeft den heer R. P. Kras, adj. thesaurior van wyien H. K. H. mevrouw de groot-hertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder der orde van den Witten Valk. Verscheidene opper- en hoofdofficieren geven dezer dagen hunne kaartjes af aan het hotel Kurhaus te Scheveningen voor den heer Krupp. De gemeente Borne zal, naar aanleiöiag eener circulaire van den Commissaris der Koningin, een begin maken met heide-ont- ginning. Van H. M. de Koningin is te Arnhem ingekomen eene gift van f 200, ten behoeve van het gratificatiefonds der gemeentepolitie aldaar. Door een burgemeester van Breda is aan H. M. de Koningin vernietiging aangevraagd van het raadsbesluit, waarby do heer Tos. Van Hal benoemi ls tot wethouder. Te Apelüoorn is overleden op 73 jarigen leeftyd de h^er R. J. Gr oil, in leven notaris aldaar. Op de algemeene begraafplaats te Kampen had gisteren de plechtige onthulling plaats van het monument voor wyien den heer L. W. Ebbinge, in leven burgemeester dier ge meente. Na de onthulling wera het fraaie monument onder gepaste toespraak aan d# familie overgedragen. Ingevolge Koninklijk besluit van 9 dezer worden Hr. Ms. fregatton „Johan Willem Friso" en „Van Speyk" met 16 September a. s. uit dieD8t gesteld. By gemeld besluit zy a de commandanten van die bodems, respec- tïeveiyk de kapitein ter zee W. G, Van Nes en de kapitein-luiteoant ter zee J. G. Snetblage, met 16 September a.s. eervol ontheven van het thans door h n gevoerde bevel. Ter aujièntie van den minister van ma rine verscheen gisteren o. a. de commandant van Hr. Ms. schoener „Zeehond," kapitein- luitenant t, z. J. Van den Bosch, welk poli- tievaartuig onlangs is teruggekeerd van Smyrna, waar het lag ter oventueele bescher ming van Nederlandsche onderdanen te Koa- stantinopel tydens de aldaar uitgebroken on lusten. Ook maakten by den minister hunne op wachting sommige marine-officieren, begrepen in de jongste ondersciu-ióir gm, door Hart Majesteit verleend. Het stoomschip „Kaffir" arriveerde 9 Sept. van Amsterdam en Londen te Tafelbaai1; de „Werkendam" arriveerde 9 Sept. van Rot terdam le Nieuw York; de „General" van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerdo 8 Sjpt. te Napels; de ,König" arriveerde 9 Sept. van Hamburg en Amster dam te Dar-66-Salaamde „Veondam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 Sept. Lizard; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Sept. van Suez; de „Borneo," van Rotterdam naar Java, pas seerde 10 Sept. Ponta da Quia; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 10 Sept. Kaap Roca; de „Pollux", van Smirna naar Amsterdam, passeerde 10 Sept. Dungene8S. Noordwykerhout: Ziezoo, de nieuw* brandput is kant en klaar l De vyf cementen ringetjes, ieder van maar eventjes 7000 pond, hebben we al gravende op elkaar gezet en toen we door de onderste laag heen waren, kregen we overvloed van water. De waar schuwing: voorzichtig met vuur en licht, kan ik nu govoegiyk introkken. Maar in ernst, onze opperbrandmees ter, de beer Van Dyk, heeft eer van zyn leiding. Vóór veertien dagen moest nog worden be gonnen en niemand dacht, dat hy het werk vóór de kermis, die morgen begint, gereed zou hdbben. Zonder stellages of kranen, maar op een heel leuke manier, schoof hy, als er een ring ln den grond gegraven was, een volgenden er op, totdat ze ev alle inzaten. Voor een degeiyke gemetselde sluiting, rus- 19) „Mogen wy ook weten, mynheer de baron, hoe u zoo in deze stad komt?" vroeg mejuf frouw Sophie met de haar eigen onbevan genheid. „Ik kom hier uitsluitend, juffrouw, om u en mynheer uw broeder te raadplegen aan gaande een zaak, welke my zeer ter harte gaat." De heer en mejuffrouw Harry schenen zeer verwonderd: welken dienst zou die jonge deftige man wenschen van twee oude lieden, die in fzonoering leefden, terwyi hy van alles in hut loven kon genieten? De heer Harry antwoordde, dat hy geheel te zyner beschikking was. „Ik dank u van ganecber harte," antwoordde Walter. „Wees dan zoo goed my te zeggeD, of myn naam u reeds bekend was by onze e rste ontmoeting?" „Ja, mynheer de baron. Vóór dien tyd reeds kende ik uw naam en kende ik ook uw vader." „Juist om myn vader ziet u my hier," zeide Walter. De heer Harry was blykbaar verrast. „Ik meende, dat baron Von Hartkirch reeds sinds oen jaar overleden was." „Helaas, ja, wy hebben hem verloren," antwoordde de jonge man; „hy gevoelde er stervend een behoefte atn, zyn verlangen kenbaar te maken om een groot onrecht uit te wisschen; en nu heb ik op my genomen dit in zyn plaats te doen Juffrouw Sophie werd bleek. Ook de heer Harry wisselde van kleur. „U weet zeker, jegens wie baron Von Hart kirch zich heeft schuldig gemaakt?" vroeg hy. „Ja, jegens freule Anna Von Laden, die op Schwarzgarten woont." Da heer Harry slaakte een zucht. „U hebt golyk," zeide hy, „maar de uit- wisscbing komt te laat." „O, zeg dat niet 1" riep Walter uit. „Laat my integendeel gelooven, dat het den zoon gegund zal zyn den laatsten wensch zjjns vaders te volbrengen De heer Harry zag zyn gast besluiteloos aan. „Kent u het gebeurde?" vroeg hy hem. „Daar u zoo met zekerheid spreekt, twyfel ik, of u wol voldoende is ingelicht." „Het is waar," antwoordde Walter, „het gebeurde heeft voor my veel duistere punten; hetgeen ik er van weet, heeft myn moeder my verteld. Zy zolve kon de zaak niet goed begrypen, ofschoon myn vader haar alles bekend had." „Dat verwondert my niet," antwoordde de heer Harry; „baron Von Hartkirch wist zelf sommige zaken niet." „Maar, mynheer Harry, u moet wel van alles op de hoogte zyn, omdat u uitsluitend het wantrouwen van de familie Von Laden bezit. U kunt my in deze omstandigheden beter raden dan iemand anders." „Mynheer de baron," zoo zei de grysaard op een loon, welke byna gestreng klonk, „ik bezit niet alleen haar vertrouwen, maar ben ook een bescheiden en getrouw vriend van de familie Von Laden." „O, mynheer," riep de jonge man uit, „u gelooft toch, hoop ik, zeker niet, dat ik hier kom om u over te halen tot een verraad aangaande de freules Myn plannen zyn recht vaardig; dat zweer ik ui" „Zy zyn onuitvoerbaar," zeide de grysaard, op zulk een toon, dat men niets meer kon antwoorden. Er ontstond een pauze. Walter verbrak die het eerst. „Ontneem my niet alle hoop," hernam hy smeekend. „Ik zal u niet spreken over de smart, welke ik zou gevoelen, wanneer ik weder thuiskwam zonder myn doel bereikt te hebben. Misschien is u beter geneigd my te helpen, wanneer ik u zeg, dat de eenige wensch van myn arme moeder, de eenige verzachting in haar weduwschap is, myn pogingen met succes bekroond te zien." „Maar werkeiyk, mijnheer de baron, ik kan my niet de minste voorstelling maken van het plan, dat u gevormd hebt." „Helaas, een goed uitgewerkt plan heb ik nog niet gevormd. Ik wilde, zooveel ik myn vermogen is, de fouten myns vaders her stellen, of beter gezegd de gevolgen er van. Hoe kan ik zonder droefheid een leven zien leiden, dat reeds ten einde spoedt, te midden van ontberingen en bezuinigingen van allerlei aard? Het zou ons aangenaam zyn de freules te hulp te komen. Wy „Indien ik u goed begryp," sprak de heer Harry met eenigen wrevel, welke hem anders nooit eigen was, „boopt u Irtule Von Laden door geld schadeloos te stellen voor alles, wat zy geleden heeft?" „U beoordeelt ons verkeerd," antwoordde de jonge man; „wy verlangen eenvoudig de oude dagen van freule Von Laden te veraan genamen met vertroostingen, die in onze macht zyn. Haar schadeloos te stellen voor haar verloren geluk is iets onmogelyks." „Dat zoudt u niet kunnen," zeide de heer Harry somber; „het grootste biyk van belang stelling, dat u haar kunt geven, is: haar tegenwoordigheid te vermyden en niet meer het aandenken aan uw vader in haar wakker te roepen." De trekken van den jongen man werden beneveld door een wolk van droefheid. Hy bewaarde het stilzwygen. Juffrouw Sophie had medeiyden met hem. „Werkeiyk, Diederik," zeide zy tot haar broeder, „ik herken u niet meerl Nooit heb ik u zoo wreed gezien. De bedoeling van mynheer den baron is goed. Kunt ge hem niet aanmoedigen „Neen, Sophie, ik kan hem in niets van halp zynl" „Ach, mynheer Harry 1" riep Walter uit, „het zou u toch wel gemakkelyk zyn, indien u er maar in toestemdet I" „Maar hoe?" „Noodig my uit op Schwarzgarten." Mejuffrouw Sophie ontstelde. „Denkt u dan, mynheer," 3~*-\ *udë de grysaard, zyn wrevel slecht kunJIQ onder drukken, „dat een baron Voi|nr *>ch worden by fi 1 toegelaten Laden?" QD „Ik zuu my niet onder dien naam bekend maken," zeide Walter aarzelend. „Bedrog?" riep de heer Harry uit, nu wer keiyk vertoornd; „en denkt u, dat ik n,y daartoe zou leenen Walter was gekwetst tot op den grond zyns harten en het rood van den toorn over- toog zyn voorhoofd. Denkend echter aan den leeftyd van den heer Harry en aan de be weeggronden, welke de oude ómigré kon hebben aldus om te spreken, wist hy zich to bedwingen. „Het is wegens myn vader," zeide hy op kalmen toon, „dat u meent zoo tot my te mogen spreken. U kendet hem niet, dien goeden vader. U kent alleen de fout, waaraan hy zich gedurende zf]n leven heeft schuldig gemaakt. O, indien u geiyk ik getuige waart geweest van zyn getrouwheid in het vervullen zyntr plichten, van het geluk, dat hy zyn huisgenooten deed smaken, van de ontelbare weldaden, welke hy rondom zich verspreidde, u zou hem anders beoordeelen, u zou minder hardvochtig wezen voor zyn zoon, die, hem beminnende en vereerende, tracht goed te maken wat hy misdaan hoeft." Walter 6prak deze woorden met zulk een klem, dat de heer Harry er door getroffen was, „Nu, ik ben bereid u te helpen, indien ik kan," zeide hy op veel zachteren toon. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1