CIJFER: 2 THOMSON'S THEE. LOMBOK. ATJEH. In Brandenburg liggen twoe m?rkwa.ir ire do-pen ten zuiden van Lüb- tenau. Het eene is Klein-KIessow, htt telt alichts 4 buizen met in het geheel vier ge- linnen. Van de vier huisvaders vormen drie dm gememteraadeen is burgemeester, de btide anderen zijn de wethouders, en de laatste met zijn gezin vornt „het volk". Ttrwyi dit dorp geen herberg heeft, bezit het niet veel grootere Groot Klessow er twee, die geheel en al zijn toegerust. Bij bet geringe aantal inwoners, iets meer dan 200, en daaronder dus hoogstens 40 drink- vaste mannen, zouden beide herbergen naast elkander niet goed kunnen bestaan; de be woners wisselen daarom van jaar tot jaar met de uitoefening van hun bedrijf af, zoodat steeds slechts een van de belde herbergen open is. Op Oudejaarsavond precies 12 uren wordt deze dan gesloten en de aanwezige gasten verhuizen naar de andere herberg. De voor een jaar „op non-activiteit" gestelde waard van No. 1 wordt dsn gast van den tweeden, en zoo wordt verder afgewisseld. In sommige Zuidelijke steden van Noord Amerika heerscbt de gele koorts. Te Ocean Spring (Mississippi) heeft de ziekte een epidemisch karakter; reeds zijn 400personen aangetast. Do heer Sedgwick, het hoofd van een brouwerij te Watford, heeft zijn onder geschikt, n 120,000 achtergelaten. Van de 70 liedeD, die reeds 10 jaren in zijn dienst xqd, heeft elk 1200 gekregen, en van de 100, die 5 jaren iu de brouwerij werken, elk 360. To Praag is een wagen, waarop ©e. ige arbeiders zaten, met een rangeertrein in botsing gekomen. Een arbeider werd ge dood; drie arbeiders en een conducteur werden gekwetst. Een vreeselijke orkaan heeft in verscheidene gemeenten van het district Leitmeritz groote schade aaDgericht. Van huizen en schuren werden daken weggeslingerd. Op den orkaan volgde een sterke onweersbui met bagel. Te Ostende is een Engelschman In hechtenis genomen, die in een bankiershuis In do Rue deFlandre 40,000 fr. aan banknoten had gestolen. Gemeenteraad van Lel mul den. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer J. J. Kiebert, die met kennisgeving afwezig is. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering wordt, alvorens Biet do werkzaamheden der agenda een aan lang wordt gemaakt, door den Voorzitter /rergegaan tot de beéediging van het herkozen Raadslid en het nieuw gekozsn lid van den Raad, de heeren J. Treur en Job Van Leeuwen. Beido heeren leggen achtereenvolgens in han den van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna z(j door den Voorzitter worden gelukgewenscht met hun her- en verkiezing, terwijl tevens door hem het afgetreden Raads lid C. Bakker wor-t herdacht, die ten gevolge der bestaande wettelijke bepalingen niet her kiesbaar was, maar van wien de Voorz. gaarne ie dezer plaatse nog eens constateerde, dat zyn beengaan uit den Raad ongetwijfeld door allen met leedwezen wordt g. zien, omdat hy steeds getoond heelt t9 zijn een man met een vaste overtuiging, toegerust met een practisch ver stand, steeds eon open oog hebbende voor de gemeente belangen en immer bereid aan de bevorJenng daarvan mede te werken. De Voorzitter wenschte den heer Van Leeuwen toe, dat het hem gegeven mocht zjjn op waardige wijze de voetstappen van zijn ge achten voorganger te drukken en dat hij als dan oen reeks van jar<jn deel uit mocht maken van deze vergadering, dan zou voor zeker de aangename verstandhouding, die in 't algemeen in dezen Raad bestaat tusschen de leien en hem als voorzitter, niet alleen blijven testendigd, maar voorzeker nog worden versterkt. Hieina worden door den secretaris de notu len der vorige vergadering gelezen, die zonder bemirkingen worden goedgekeurd en vast gesteld. Gesc uedt mededeeling, dat zijn in?ekomen: lo. Een schrijven van HH. Gedeputeerde Staten der provincie, houde ide btri.ht van onivdng.-t der toegezonden verordening op de ■tra tpolitie. 2o. Een missive van hetzelfde collego met gelijk bericht van de verordening op de brand weer. 3o Een besluit alsvoren tot goedkeuring en ▼aststelling der gemeenterekening over 1896. 4o. Bericht, dat over 1896 ingevolge art. 45 jo. art. 24 der Lager Onderwijs-wet, door deze gemeente te veel is ontvangen een bedrag van 66.67. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Komt aan de orde: lo. Begrooting dienst 1898, van bet 3Je bataljon rustende schutterij in Zuid Holland, «loor den schuttersraad opgemaakt tot een gelijk bedrag in ontvangen uitgaaf van 381 Wordt aldus vastgesteld. 2o. Verhooging jaarwedden Burgemeester tn Secretaris in verband met de wet, rege- leade de finantiëele verhouding tusschen het R|jk en de gemeenten. Door den Voorzitter wordt to gelicht art. 10 van bovengenoemde wet, waardoor met ingang van 1 Januari 1898 aan de gemeenten dier jaarwedden door het Rijk wordt gegeven, ten behoeve dier titularissen voor bet vele Rijkswerk, dat steeds door hen ge daan wordt, Wordt besloten die jaarwedden met te verboogfn. Door den Voorzitter wordt den Raad aange boden een voor-tel van B. en Ws. tot het doen van z?er i.oodige werkzaamheden aan bet rietland, met een daarbij gevoegde bere kening van kosten en voorstel tot dekking dier uitgaven. Een en ander zal by de leden circuleeren en in een volgende vergadering worden behandeld. Hierna wordt de openbare vergadering door den Voorzitter gesloten en overgegaan in comité generaal ter behandeling van reclames Hoofd. Omslag. Gemeenteraad van Noord wykerhout. 't Was 7 Sept., 's avonds halfzeven, dat al de vroede vaderen vergaderd waren, be halve de hesr G. Warmerdam. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en gojdgekeurd, had de bij de wet voorge schreven beëedigi g plaats van de herbenoemde raadsleden, de heeren J. Van Scbie en H. Heemskerk. De Voorzitter wenschte hun geluk met het hun geschonken vertrouwen en vertrouwde op zijn beurt, dat zij met denzelfden ijver als voorbeen hun ambt zouden vervullen. Daarop noodigde de Voorzitter den heer De Kan uit als lid van de Raadscommissie, bestaande uit de heeren De Kan, J. Van Scbie en J. Warmerdam, die belast is geweest met het onderzoek der gemeente-rekening over 1896, het rapport van dat onderzoek uit te brengen. De hoer De Kan rapporteerde, dat de commissie de rekening heeft onder zocht en bevondeD, dat alle posten door quitantiën zyn gedekt en de rekening zoo ver goed is. Toch moende de commissie bemer kingen te moeten maken op een paar po3ten, die naar hare meening voel te hoog zijn. Die posten waren ten eerste: voor schrijfloon aan P. Bakkor circa 100. De commissie begreep niet, dat voor zoo'n hoog bedrag aan extra schrijfwerk kon worden gemaakt. De tweede post was: voor arbeidsloon aan de wegen aan W. De Winter ruim ƒ350. Ook dat bedrag kwam do commissie schrikkelijk hoog voor. Zy had gemeen), dat de benoeming van den wegwerker Franken, die tevens als veluwachter moest spel.n, verdere uitgaven onnoo ig had gemaakt, maar nu Franken niet meer aan den weg schijnt te werken, hebben we twee veldwachters, die zoo'n beotje loopen te rentenieren. Op eer» en ander meende de commissie te moeten wijzen. Den eersten post, f 100 voor schrijfloon aan P. Bikker, poog !o de burgemeester te ver deaigen door de mededeeling, dat het extra- scbrijfloon had bestaan ten 1ste in het bijhou den van Burger). Stand, ten 2de het bijhouden der Bevolkingsregisters en ten 31e in het schrijven van kiezerslijsten, en dat daarvoor op do begrooting respectievelijk was uitge trokken ƒ125, 60 en 40. De uitgaven waren daarbeneden gebleven, tl. 95, 55 en 32.75 en daarmede acht hy zich gerecht vaardigd. Op de vraag van den rapporteur of dat loon werk lyk was uitbetaald, antwoordde de Voo zitter, dat hij dat wel dacht, daar de quitanties tr voor aanwezig waren. Daarna trachtte de Voorzitter de bemerkin gen op den tweeden post te ontzenuwen, door te beweren, dat het volstrekt niet waar was, dat Franken was benoemd als wegwerker. Franken was benoemd als veldwachter en de Commissaris der Ko.iingin had spreker verlof gegeven dien veldwachter ook voor andere diensten te gebruiken. Zoo was bij nu belast met het opzicht over de wegen, en dat deze goed in orde waren, was het bewijs, dat hij als opzichter zijn plicht deed. Dat overigens de veldwachters liepen te luibakken, was vol strekt niet waar. Hierop werd de rekening over 1896 vast gesteld in ontvangst op ƒ17,869 225 en in uitgaaf op ƒ17,069.565, dus met een batig saldo van ƒ799.65. De schutterij-begrooting wordt goedgekeurd tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van ƒ241. In verband mot de wet tot regeling der finantië?le verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten stelt de Voorzitter voor, evenals vroeger 25 opcenten te heffen op de perso- neele belasting, waartoe wordt besloten. De begrooting voor 1898 wordt aangeboden en zal ter visie worden gelegd. Nog wordt medegedeeld, dat op 24 Aug. jl. do boeken en kas van den gemeenteont vanger zijn nagezien en in orde bevonden en dat goedkeuring is verleend aan het besluit, op de vorige vergadering genomen, tot het doen van af- en overschrijvingen. Hiermede was de agenda afgeloopan. Bi) de gebruikelijke rondvraag van den Voorzitter stelde de heer De Kan voor, de lantaarn, die tijdens het maken van den brandput op de Steeg brandt, te blijven bran den, ook wanneer de almanak zegt, dat het lichte maan is. Da Voorzitter zegt onderzoak te zullen doen wat het kost. Nog stalt het zelfde lid voor, do gelegenheid tot het bekomen van meerdere losplaatsen niet onge bruikt te laten voorbijgaan, waarop de Burge- meestor antwoordt, dat hem niet is gebleken, dat niet in de behoefte kan worden voorzien. De heer De Kan repliceert, dat het gebrek niet doorloop.nd is, maar tijdelijk, maar dat men niet gaarne klaagt, terwijl ook de heer Oostdam op een vraag daaromtrent verklaart, dat er ty tusschenpoozen gebrek is. De Bur gemeester zegt, dat het hem esrst zal moeten blijken. Ten slotte meent de heer De Kan nog een klacht te moeten uiten over handelingen van het hoofd der openbare school in het dorp. Niet alleen, dat het onderwijs te wenschen overlaat, maar dat hij onder schooltijd dames- Yisite houdt en dm kin leren vry-af geeft, komt, meent hij, niet te pas. De Voorzitter laat den heer De Kan niet ver er uitspreken, maar zegt, dat, als hy hierover klagen wil, by hem op zijn bureau wacht. Hierna wordt de ver gadering gesloten. RECLAMES, 988 2 a 25 Cents per regel. Prof. Gnnning te Amsterdam. Heden, Zaterdag 11 Sept., ie het veertig jaar geleden, dat dr. W. M. Gunning te Utrecht promoveerde. Hy vestigde zich te Amsterdam, waar by in den aanvang als uitwonend assistent van prof. Schneevoogt in het Buiten- Gasthuis werkzaam was, maar zich toch spoedig geheel op de oogheelkundige praktyk toelegde. In '67 werd hy tot lector in de oogheelkunde aan het Atheneum benoemd, en in '77, toen de wet op het hooger onder- wys in werkirg kwam, tot buitengewoon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit. Eenige jaren later werd hy gewoon hoog leeraar, en hy bleef dat, tot by in '94 meende te moeten aftreden. Prof. Gunning mag op oen nuttig en wel besteed leven terugzien. Duizenden ooglyders heeft hy aan zich verplicht. Wat hy deed voor zyne stichting, de Inrichting voor Oog- lyders, zal niet licht worden vergeten. En veel ook heeft hy gedaan voor de bestriding van het trachoom, de oogziekte, waaraan zoo- velen in Amsterdam lijden. De zeer groote ervaring, die hy had op dit gebied, is neer gelegd en verwerkt in de dissertatie van dr. Van Rynberk. Wy brengen den beminnelyken geleerde, die na h9t neerleggen van zyn professoraat in Bussum is gaan wonen, onzen harteiyken gelukwensch. (EU.) Van haren Indischen correspondent ontvangt de „N. R C." het volgende draadbericht: „De gevangenis te Praji is verbrand. Alle gevaarlijke gevangenen z\jn ontsnapt. Een Javaansche spoorweggeëxployeerde is ver moord. De troepen vielen (de?) roovers aan, waarvan er 20 gedood werden. Aan onze zyde werd gedood de luitenant Munnink en een min iere." Hierby teskent het blad aan „Bovenstaand telegram over Lombok scbynt het jongste, reeds in ons vorig nummer medegedetlde regeeringstelegram aan te vul len. Ons telegram maakt toch den indruk, dat er verband bestaat tusschen den reeds door hst regeeringstelegram medegedeelden aanval op de roovers en de verbranding van de gevangenis te Pr.-ija en den moord op den Javaanschen spoorweggeëmployeerde. De luite nant Munnink biykt.de in het regeeringstele gram bedoelde gesneuvelde officier te zyn." Van denzelfden correspondent ontving het Rotterdamsche blad een telegram, een be vestiging bevattend van het officiéél bericht van 8 dezer: „Bintara Pinang heeft de verantwoordeiyk- heid voor de rust te Segli op zich genomen. .Luitenant Van Mourik is overleden." Het „Hbl." wees er op, dat de mogeiyk- held bestaat, dat nu weder de gunstige toe stand terugkeert, waarin men zich te Segli tot het laatst van 1885 mocht verheugen, en die toen door onze schuld verstoord werd. Dit wordt door de „N. R. C." betwijfeld. Als grond daarvoor voort het blad aan, dat het aan Pakan Baroe grenzende landschapje Paleich wol is waar behoort tot de Federatie van Gighen, maar daarmede voortdurend in stryd is en wordt gesteund door Pedir. „Het aluit nameiyk den toegang af naar zee voor het binnenlands gelegen grootste gedeelte van het eigen gebied van den vorst van Gighrn naar een hem toebehoorend stukje grond aan de kust. En Pedirs streven is altyi geweest alleen baas te biy ven over allen in en uitvoer. „Aanleiding tot stryd is er dus nog to over, en van de gewisselde kogels krijgen wy altyd ons deel, omdat wy het zyn, die uit- en invoer van uit zee kunnen beletten en nay ver op- wokken by de eene Federatie, als wy de andere te veel bevoordeelen". „Zwart niaKen". Omtrent het voorschrift der nieuwe Kies wet, volgens hetwelk de stemming plaats heeft door „met potlood zwart te maken een wit stipje", hebben Ged. Staten van Overijsel een beslissing gegeven. Zooals men weet, had de gemeenteraad van Stad Almeloo don heer D. Meibergen Jz. niet als raadslid toegelaten, op grond, dat op een der stembriefjes voor zyn naam de witte stip niet met een zwart, maar gelijk eerst met een vergrootglas kon worden ontdekt met donkerpaars potlood was bestreden. Dienten gevolge werd een andere candidaat gekozen verklaard. De heer M. had hiertegen zyn beklag in gediend by Ged. Staten. In zyn verzoekschrift werd o. a. aangevoerd, dat tal van briefjes, waarop slecbts ten deele het wit met potlood was bestreken, geldig zyn verklaard, even eens die slecht* gebrekkig grijs waren ge- klourd. Waarom dan het donkerpaars ongeldig verklaard? Waar een stembiljet de duidelyke biyken draagt, dat de kiezer wist wat hy wilde, achtte de heer M. het besluit van den ge meenteraad een spitsvondigheid, in stryd met de bedoeliog van de wet, „die aan zulk een uitgebreide en onontwikkelde menigte hot stemrecht verleent, en daarom nog milder behoort te worden verklaard dan haar voor gangster." Gedeputeerde Staten hebben op het adres des heeren Meibergen gunstig beschikt en zyn toelating ate Raadslid bevólen, op grond, dat door het 1ste stembureel een stembiljet is goadgekeurd, waarop achter den naam van den candidaat Ten Gate een by voeging ge plaatst is, welk biljet van onwaarde had be- hooren verklaard te zyn, op grond, dai volgens art. 89 derKie3wet van onwaarde zyn de stem biljetten, waarop andere by voegingen zyn ge plaatst. Op dit stembiljet is de naam Vixse- boxse zwart gemaakt, zoodat beide candidaten, Meibergen en Vixseboxse, weder een geiyk aantal stemmen geacht moeten worden te hebben verkregen, en Meibergen, als oudste in jaren, de verkozene is. Wat het eigenlyk bezwaar van den heer Meibergen betreft, beslisten Ged. Staten, dat de Raad het stembiljet, waarby op den heer Meibergen, voor wiens naam o. a. het witte stipje in het stemvak met e n paarse kleur is ingevuld, op grond van art. 89 in verband mtt art. 77 der Kieswet, als hebbende de aanwyzicg van de candidaten op een andere wyzo plaats gehad dan is voorgeschreven iy laatstgenoemd artikel, terecht van onwaarde heeft verklaard, daar toch door het aanduiden van een candidaat op stembiljetten op de wyzo als hier hèeft plaats gehad, de stellige bepaling van art. 77 der Kieswet, die uit haren aard geen andere dan letterlijke opvatting toelaat, niet wordt nagekomen en zoodanige aanduiding mede in stryd moet worden geacht met den geest der Kieswet, welke zooveel mogelijk het getnun der stemming wil ge waarborgd zien, en die goede bedoeling zou worden verijdeld, indien den kiezer in do wyze van aanduiding zyner stem op het stembiljet vryheil werd gelat n. Yarketmleesch in Engeland. Aan het jongste consulair verslag Werd ontleend bet bericht, dat het Hollandsche spek te Londen niet meer gewill is; een gevolg van het voederen met maïs. In verband hier mede schrijft men uit Bellen aan de „Asser Ct." „Wat te voorzien was en wat door enkele boeren reeds voorzegd is, is een feit gewor den. „Londen apprecieert niet meer de varkens, die byna uitsluitend mtt maïsmeel gemest zyn." Dat i3 een leeiyke streep dcor do rekening. De varkensmestery was er anders zoo móói voor ingericht en wisrp ïn den laat- sten tyd by tarntlyk hooge pryzen en goed koopte der maïs goede winsten af. Doch reeds lang hoorden wy do klacht, dat de qualitrit van spek en vleesch door het vele rnaïV voeren er onder leed. Maar waar geen klagers zyn, zyn ook geen brekers, en zoolang Londen zich stil hield, marcheerde de zaak goed. Groote hoeveelheden maïs zyn vooral in den loop van dit jaar niet alleen aan varkens, maar ook aan melkvee opgevoerd. Thans klinkt van de overzyde van het Kanaal een basta 1 dat weergalm vindt in dag- en land bouwbladen. Het zal nu tyd worden om de bakens te verzetten en het weer op een andere schyf te gooien. De waarschuwing toch is van belang, wil men onzen varkenshandel niet in diskre- diot brengen evenals het met onze boter is gegaan. Waar het den aftrek van zulk een belangryk artikel uit de boerdery betreft en onze voornaamste afnemer zyne stem laat hooren over eeno verkeerde gewoonte, daar dient men deze waarschuwing niet in den wind te slaan. Drente is by uitnemendheid het gewest, waar varkensmestery een ryke bron van inkomsten is voor groot en klein; zy is in vele plaatsen de kurk, waarop de landbouw dryft. Men mag het belang daarvan niet op het spel zetten ter wille van een weinig meer voordeel. Wat het voaren van mals aan melkvee betreft, ook daartegen gaan reeds stemmen op. Maïs geeft wel veel melk, maar met het oog op de boterproductie wordt de qualiteit niet geprezen. „Man kann des Guten zu viel haben" zal ook in dit opzicht eerlang blyken." BUITENLAND. België. Men zal zich herinneren, hoe weinig weer klank bet plan van eenige Franschen heeft gevonden, die in Brussel wonen en een ge- denkteeken willen oprichten voor hun land- genooten, die in 1832 by het beleg van de Citadel van Antwerpen gesneuveld zyn. Ant werpen zelf heeft voor de eer bedankt en ook te Brussel stiet men het hoofd. Daarna werd Doornik gekozen en het gemeentebestuur stond den grond af. Daar zal nu op 19 dezer het gedenkteaken worden onthuld. Doornik is in den loop der laatste eeuwen beurtelings al dan niet een Franscho stad geweest. Duitechland. De onder-staatssecretaris in het ryks depar tement der posteryen, dr. Fiscter, die geou rende vele jaren Stephans rechterhand is geweest, zal met 1 Januari 1898 den dienst verlaten. By is 61 jaar oud. Zyn opvolger, directeur Fritsch, heeft in Mei jl. het Duitsche ryk reeds op het wereld-postcongres vertegen woordigd. De 0Detmolder Landesztg." bericht, dat - de rijkskanselier aan de bondsregeeriogen den tekst van de scheidsrechterlyke uitspraak in het Lippesche erfopvo gmgsgescbil heeft doen toekomen met ren begeleidend schry ven, waarin wordt medegede.ld, dat de scheidsrechters hun besluit eenstemmig genomen hjoben. Op het protest, dat prins Ado'.f van Schaum- burg Lippa onlangs heeft doen uitgaan tegen het erfopvolging8recht der kinderen van den tegen woordigeu graaf-regent van het vorsten dom Lippe Detmold, op grond, dat het hu we-, lyk van graaf Ernst met de gravin van War- tensleben niet is een „ebenbürtig" huwelijk, is geantwoord met een tegonprotest, waarin gevraagd wordt de offlciöele erkenning van het erfopvolgingsrecht van graaf Ernst en zyne nakomelingschap door eene ataatsrechteriyko handeling van rykswege. In een artikel van de „Hamb. Nachr." over de feestdronken, tusschen keizer Wilhelm en den Italiaanschen koning aan het gala diner te Homburg ingesteld, waarin men aan neemt, dat BIsmarcks inzichten zyn weerge geven, wordt er op gewezen, dat uit de toosten het onveranderd voortbestaan van het Drie voudig Verbond blykt, en voorts or nadruk op gelegd, dat dit verbond den betrokken mogendheden volle vryheid heeft gelaten, om, behoudens de aanvaarde verplichtingen, zich met andere mogendheden in verbinding te stellen. O. a. wordt gezegd: „Duitschland is door zyne verhouding tot Oostenryk niet verhinderd om met Rusland een afzon itrlijk verdrag aan te gaan, Italië evenmin, en de waarschynlykheid pleit ef voor, dat ook tusschen Oostenryk en Ruslani eon bepaalde overeenkomst bost* at, die echter nog niet aan de openbaarheid is prijsgegeven". Verder wordt opgemerkt, d*t tr noch voor Duitschland, noch voor Oostenryk en evenmin, voor Italië aanleiding Instaat om te overwe gen of het voortbestaan van hit Drievoudig Verbond wel in overeenstemming is met het landsbelang. Het artikel ziet in de feestdronken een bevestiging van den vrede, maar knoopt er overigens geen groote verwachtingen aan vast. De onzekerheid over het lot van de hervorming van het militair strafrecht geeft nog altyd voedael aan geruchten over een kanselierscrisis in het Duitsche ryk. Er gaat by kans geen dag om, dat nirt het een of andere partyblad een beschouwing geeft over de positie van prins Hohenlohe of den naam van een vermoedelykm opvolger van dezen op den voorgrond schuift. Thans wordt weder als de kanselier der toekomst do heer Von Bülow genoemd ntet de nieuwe staatssecretaris van buiten- landscbe zaken, maar een generaal, bevel hebber van het veertiende legercorps. De nieuwe candidaat, Adolf Von Bülow, werd in' 1837 t9 B r.yn geboren en was van Juni 1871 gedurmde een tiental jaren by het ge zantschap te Parijs ingedeeld. Overigens beeft hy in de politiek zyn sporen nog niet verdiend. Nieltamin weet men zeer goed wat men aan hem als rijkskanselier zal hebben. Hy is een en al Schneidigkeit, de man van reactie. Onder zyn bestuur zou alle kans op hervor ming van het militaire strafrecht verkeken zyn. Of het deze eigenschap is, die hem onder alle anderen tot den uitverkorene zou maken, wordt niet gemeld, maar welke aan spraken hy anders op het kanselierschap ka" doen gelden, is niet duideiyk. De „Köln. Ztg.", lie gewaagt van een „voor barig zo ken naar een nieuwen rykskanselier," wyst er op, dat er in Duitschtend niet minder dan 400 manneiyke leden van de familie Bülow leven en dat er tusschen 'Jen gezanf en den generaal, van wie hier sprake i6, goer nauwere verwantschap bestaat dan misschien die van verre neven. Spanje. Uit Madrid wordt bericht, dat de Carlisten van Navarre eene conferentie gehad hebben met den hoofdman Gavero, die met dat do3l naar Roncevalles is gekomen. Volgens een depeche van San-Sebastian, be zitten de C.rlisten talryke depots van wapenen. Uit Manilla wordt gemeld, dat de Spaan- sche troepen na een bloedig gevecht Aliaga hebben ingenomen. De opstandelingen hadden tal van dooden. Aan de zyde der Spanjaarden vielen een kapitein en 9 minderen, terwyi er 33 gewond werden. Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt bericht, dat de hooge regeeringscommissaris overal met de grootste hartelijkheid is ontvangen. In het Lovedole- instituut voor de opvoeding van jonge inboor lingen werd hy verwelkomd door het hoofd van Bechuanaland Khama met verscheidene hon derden inboorlingen, die hem een adres van gehechtheid overhandigden. 1 Naar aanleiding van den stand van zaken in de Transkei en de onrust onder de Fingoes, liet de commissaris by zyn vertrek uit Love- dale 66Q gedeelte van zyn escorte achter. De „Financial News" meldt, dat dr. Jameson belast is met het toezicht op den ainleg van de transcontinentale telegraafiyn over Umtali en Inchanga naar de Zambesi. Hetzelfie blad vernaemt, dat de benoeming van landdrost De Villiers van Lydenburg tot burgemeester van Johannesburg officieel wordt bevestigd. Alle hoofden der Masbonas, behalve Karubt, hebben zich overgegeven. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders' hun naam niet aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zyde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 10