Hoe leeft men gewoonlijk?^: i Koord wijk: Zoo3ls uit den loop der dis- ■aiS9ién over dit onderwerp in de jongste Raadsvergadoring wel te voorzien was is de aanbesteding vcor rioleeringswerken te Noord- wijk aan Zee tot nader order uitgesteld. Uit de „Staatscourant", Brj koninklijk besluit van 7 September 1897 ie aan de beeren m~. N. G. Pierson en C. Lelv, op ion verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de coutrale commissie tot inrichting van de af- dcelingen vnn Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen op do in 1U00 te Parijs te houden wereld-tentoonstelling cn zijn in die commissie benoemd tot leden de hecrenP. Van der Burg, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft; J. YV. F. Conrad, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, voorzitter van het Koninklijk Instituut van In genieurs, te 's-Gravcnhage dr. 1). De Loos, direc teur der hoogere burgerschool te Leiden dr. H. J. A. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der ijtaten-Generaal, te RijsenburgJ. Th. M. Smits van Oyen, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Kindhoven. Benoemd tot adjudant bij het regiment grena diers en jagers, de eerste luitenant H. S. Hordijk, ran het corps. Op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan L. Koyck, als lid van het bestuur van den polder Nieuw-Rozenburg en Blankenberg, provincie Zuid- Holland, en aan A. De Nood Jr., als raad in het bestuur van het waterschap Walcheren, provincie Zeeland. Do Oost-Indische ambtenaar met verlof I. Peelen, laatstelijk assistent-resident vanMartapoera.Zuider- «b Oosteraldeeliiig van Borneo, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst iu Ned-Indië ontslagen, met toekenning van pensioen. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan F. L. F. Didicr. ten bedrage van ƒ439 'sjaars; aan J. Baart, gewezen bewaarder late kl. m het huis van bewaring te Rotterdam 1375, 'sjaars,en aan A. Den Broeder, gewezen bewaarder 2de kl. ia do strafgevangenis te Rotterdam, ƒ219'sjaars. Gemeenteraad Tan Mynsbarf» Aanwezig 6 leden. Afwezig wegens ziekt* de heer A. d. Ejjkel Az. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter deelt mede, dat de geloofs brieven der herkozen Raadsleden zyn onder zocht en goed bevonden. Alvorens over te gian tot d9 te behande len punten legg n de herkozen Raadsleden, nitgez. de heer Van den Ejjkel, de by de Wet voorgeschreven eeden af. Aan de orde is nu de verkiezing van een Wi thouder. De heer Uittontogaard wordt mtt 5 van de 6 stemmen h^rkozm; 1 bnelje was blanco. Ook wordt deze tot 2d-.u Ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd. Straks zil de Voorzitter de begrootiog aan bieden voer het dienstjaar 1898; vooraf echter h'.eft hy cene voor de gemeente Rijnsburg ferblydende mededeoling te doen. Bedroeg vroeger het bedrag van het uitge teerde door h.t Rijk aan de gemeente (het %/6 ran de personeels belasting) 2267, met de 5ieuwe Wet zal dit worden, volgens bereke S*ing van den Voorzitter naar de gegevens, door do R?geeriog aangegeven, ƒ3146. Dit is ins voor Rflnsburg eene aanmerk-.lyke ver hooging. Alsnu gaat men over tot het behandelen ran de begrooting voor het dienstjaar 1898, die in ontvangst en uitgaaf de somma van f 10,897.92s bedraagt. Hitr. ij entspon zich eene bespreking over wegen, beschoeiing van wallen, enz. Eei.igo leden betuigden d_n wethouder Uittenbogaard honne tevredenheid over de wijze waarop hij |e wegen verbetert. Vooral de Kruisweg is teer goed aangelegd en zal niets te wenachen «verlat n. Du eci.oeiing van de wallen zal het volgende jaar eens flink aangepakt moeten worden; dat worat moer dan tijd. Verder brengt de Voorzitter ter tafel de begrooting ;er schutterij, waaraan de gemeente ƒ20 moet bijdragen. Medegedeeld wordt lo. dat bij de inschrijving de levering van pet oleucn en verdtre behoef ten voor de gemeente is gegund aan den laagst6a inschrijver, den heer Barcndsen, wiDktlier. 2o. dat door HH, Gedeputeerde Staten de gemeenterekening ovei' den dienst van 1896 i& goedgekeurd. Do benoemiog van brandmeesters wordt nogmaals tot eeno volgende vergadering uit gesteld, wegens de ziekte van den beer Van den Eykol. By de gebruikelijke rondvraag merkt de heer Uittanbogaard op, dat door hem al eenige malen by den ploegbaas van de RynlaDdsche Stoomtram is aangedrongen op het herstellen van de brug by den heer Ou de water, tot nog toe echter tevergeefs. De Voorzitter zal een schryvtn richten tot den Raad van Admi nstr.i'id dtr Holl. IJz.-Sp.-My. Niets meer te behandelen zljndo, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Koudekerk. De herbenoemde Raad-leden, do heeren G. Doirepaal "Wz. en A. Van der ByJ, werden beöeaigd. Op het vorzoek van msvrouw de wed. E. Z1 kzoe, om 5 maanden restitutie van baar aaDslag in den hoofdei, omslag, dienst 1897 wegens ver.rek uit de gemeente, werd gunstig beschikt. Aangeboden werd den Raad de gemeente- •ogrooting voor 1898, die 14 dagen ter socre- tarie ter inzege zal liggen. Goedgekeurd werden de rekening in de be grooting van het Algemeen Armbestuur. De eerste bedraagt in ontvang 2188.60, en uit gaaf f 2332.39, de tweede in ontvang 2184, in uitgaaf 21S8.29. Eindelyk werd besloten voor het jaar 1898 aan genoemde instelling een subsidie van 900 te verleunen. Gemeenteraad van Oegstgeest. Tegenwoordig aHe leden. De herbenoemde leden van den Gemeente raad, de heeren J. 0. Spaargaren, D. Van der Putten en P. Kromhout, leggen In handen van den Voorzitter de by de wet vereischte eeden af en worden door den Voorzitter geluk- gewenscht met hun vernieuwd mandaat. Door den nieuw benoemden gemeentese cretaris, den heer J. G. M. Van Griethuysen, werden in handen van den Voorzitter afgelegd de by de wet gevorderde eeden. De Voor zitter wenscht hem geluk met zijne benoeming, waarvoor de heer Van Griethuysen dank zegt en tevens den Raad zyn dank betuigt voor het geschonken vertrouwen. De heer J. C. Spaargaren wordt met zes stemmen herkozen als wethouder, en nadat de gekozene had verklaard zijne benoeming aan te nemen, wordt hy door den Voorzitter gelukgewenscht. De heeren J. C. Spaargaren, D. Van der Putten en P. Kromhout, als ambtenaren van den burgrelyken stand herkozen, verklaren hunne benoeming aan te nemen. Nadat is voorgelezen bet rapport der be noemde commissie tot onderzoek der gemeente- rekening dienst 1896, waaruit blijkt, dat zy tot voorloopige vaststelling adviseert, wordt dienovereenkomstig da rekening voorloopig vastgesteld in ontvang op 51,179.23, in uit gaaf op 48,884 39s en alzoo met een batig saldo van 2294.83*. De begrooting van het 2de bataljon der rustende schutterij in Zuid-Holland, dienst 1898, wordt met algemeene stemmen voor loopig vastgesteld tot een bedrag van ƒ241 in ontvangst en uitgaaf. De gemeentebegrootiug dienst 1898, zooals die door B. en Ws. is opgemaakt, wordt den Raad aangeboden en zal by de leden worden rondgezonden. De rekening over 1896, zooals die door het Burgerlijk Armb. is opgemaakt en inge zonden, wordt na onderzoek goedgekeurd in ontvangst op 535 21, in uitgaaf op 579.10, sluice nde alzoo met een nadoelig saldo van ƒ43.895. Da begrooting van het Burg. Armbestuur voor het jaar 1898 wordt onderzocht en goedgekeurd tot een beurag in ontvang en uitgaaf van 600. Mededeeling wordt nog gedaan: a. Van bet konink. besluit van 23 Aug. 1897, waarby de jaarwedde van den secretaris op 800 wor-t vastgesteld; b. Van het besluit van H. H. Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste 2500. RECLAMES, 7004 16 a 25 Cents per regel. dat de gezondheid bevorderd wordt; voor.il geschiedt dit door het overmatige gebruik van spys en drank. De sptjsverteringswerk- tuigen zijn niet bestand tegen den velen arbeid, die van hen gevorderd, wordt, en verschyn- selen zooals Vermoeidheid, Lusteloosheid, Gebrek aan eetlust, Hartklopping, Duizeliogen, Hoofdpyn, enz., doon zich voor. Waar deze kwalen het gevolg zyn van onvoldoende en ongeregelde darmoDtlasting, daar zal het ge bruik van de zoo gewaardeerde Zwitserscho Pillen van den Apotheker Richard Brandt (die alleen verkrygbaar zyn in doosjes k 70 Cents by de Apothekers) de allerbeste gevolgen hebben. Het Koninkrijk Siam. De Koning van Siam, die ons land met een kort bezoek vereerde en van wien w(j al het een en ander mededeelden door velen ten onrechte voor eene soort van „Negerko ning" gehouden is een zeer beschaafd en verlicht Aziatisch Vorst, die in ontwikkeling en staatsmanswysheid hooger mout staan dan de Mikado van Japan, en, evenals deze, er op uit is, zyn land de weldaden der Westersche beschaving te verzekeren. Somdetsch Pra Paramindr Maha Chuhlon- korn Pra Chulu Chom Kluo by verkorting Koning Chulalonkorn genoemd deed alreeds in 1871 en in 1866 een reis naar Java, en hy ondernam zyn tegenwoordige rei3 door de voornaamste landen van Europa om door eigen aanschouwing de Westersche bescha ving te leereu kennen. Hy spreekt vloeiend Fransch en Engelsch en kan dus overal zon der tolk terecht. Daarby wist hy, waar hy kwam, zich bemind te maken door zyn vrien- deiykheid en voorkomendheid. Ook by zyne onderdanen, door wie hy, als een echt Oostersch alleenheerscher, met byna afgodischen eerbied wordt behandeld, is hy zeer b3inind. Chulalonkorn heeft in zyn hoofd zetel, Bangkok, eene schoone stad als uit een wondersprookje, oen Europeesch paleis laten bouwen, dat hem de kleinigheid van 4 mil- lioun gulden kostte, maar in dat paleis wordt geleefd naar de oude Siameesche gebruiken, en de bescbryvingen van de weelde en pracht aan het Siameesche Hof herinneren aan de wondersprookjes van het Oosten. Ook 's Konings kostbare geschenken getui gen daarvan, o. a. dat aan Koningin Victoria, een theeservies van louter goud, met diamanten versierd. In het Koninkiyk paleis in de fee&rieke tempels van Wat Praken in Bangkok, zag ik, schryft een correspondent van het „Vad.", een groot aantal meterhoogo boompjes, waar van de stam, takken en bladeren goheel uit goud en zilver bestonden. Deze boompjes waren het eenige tribuut, dat de naburige klein* vorsten en sultans, waarvan hy suzerein - is, san den Koning van Siam afdroegen. VerdeJ"' leverden zy niets; noch geld nog dienstplicht. Dit is in de laatste tien jaren aanmerkelijk veranderd. De Koning zag in, dat hy zyn vazalstaten veel meer onder zyn centraal- macht moest breDgen, wilde hy ze niet den buit zien worden van twee hebzuchtige roof- machten: Engeland en Frankryk. Daarom gaf hy aan de tameiyk onafhan- kelyke kleine vorsten, naar buitenlandsch voor beeld, residenten, die den titel van Koniokiyke Commissarissen voeren en waartoe hy zooveel mogoiyk zyn broeders en andere familieleden benoemt. Door hun hooge positie, hun be trekking tot het Koninkiyk Huis en de militaire macht, die hun werd toegevoegd, oefenen deze commissarissen in die provinciën en vazalstaten meer macht uit dan de vorsten zei ven. Aan deze laatsten werd weldeplaat- seiyke regeering en de heffing van belastingen voor do stedelyke behoeften overgelaten, maar alle overschotten werden den centraalkassen in Bangkok, do hoofdstad van Siam, toege wezen, «en do gewichtiger aangelegenheden in de kleine vorstendommetjes zyn voortaan aan het oordeel der commissarissen onder worpen. Op deze wyze werd de macht der centrale regeering versterkt en do staats- of beter gezegd koninklyke inkomsten werden aan- merkelyk vermeerderd. Jammer genoeg wor den deze niet in den goeden zin verbruikt. Niet alleen dat het Mandarynenwezen, zooals dat in Chind voorkomt, ook in Siam welig tiert en de provinciebesturen het volk over matig uitpersen, maar zoolang in Siam geen verkeerswegen bestaan, is het den Koning met den besten wil niet mogelyk hierin te hulp te komen. De vader van den regeerenden vorst liet meer dan drie dozyn zonen achter; de tegen woordige Koning bezit er nog veel meer. In plaats van zich nu met ministers uit 't volk te omringen, b.noemt de Koning daarvoor zyn eigen broers en ooms, zoodat hy voor dezen niet verder behoeft te zorgen. Immers, indien al die prinsen en hunne verwanten op 's lands kosten moeston onder houden worden, zou Siam al ras bankroet gaan. Nu ontvangen alleen de volbloed prinsen en eigen zoons van den Koning, zoodra zy op zekeren leeftyd zyn gekomen, een klein jaargeld van een paar duizend gulden en eigen hofhouding. Aan al de anderen worden regeeringsposten toegewezen, of men laat hen een of andere handelsonderneming op touw zetten of een handwerk leeren. De Regeering is gedaolteiyk volgens het Europeesche vooroeel j ingericht; er zyn twaalf ministeries en aan 't hoofd daarvan staan grootendeels de broeders des Koning3. Dezen zyn bom tot in kleinigheden verai.twoor ing schuldig, maar in hun ambt zyn zy almacht g en kunnen hun ondergeschikten geheel niar eigen verkiezing uitzoeken. Natuuriyk, rlat deze heeren bun eigen kinderen voortrekken, of vorwanton van bun vele vrouwen, aan hangers of slaven. Treedt een minister af, dan verandert ook het gehetlu personeel van zyn ministerie. Prins A. is beden minister van oorlog. Eo daar hy zyn personeel medeneemt, zoo kan het gebeureD, dat de hospitaal-opzichter morgen als adjudant van den minister van oorlog optreedt. Do Koning slaapt overdag dikwyls tot in den namiddag. Dan boudt by zich met allerlei werk bezig, leest Engelsche couranten, ver leent audiënties, vertaalt Europeesche boeken in het Siameesch (o. a. de sprookjes der „Duizend-en-één Nacht"). De vader van dezen Koning, Mongxuta (f 1868), stelde Siam open voor het handels verkeer mtt vreemde landeD, knoopte vriend schapsbetrekkingen aan met Europa, nam verscb-iiene Europeanen in staatsdiensten schiep een Siameesche handelsvloot. Chulalonkor i zette, zoodra hy meerderjarig was 6n ce teuge's van het bowind aanvaardde (1873), het werk zyns vaders voort. Hy vo rde een aantal hervormingen in. Tot dusverre heeft de Europeesche beschaving voorna i eiyk alleen ia de hoofdstad Bangkok vasten voet gezet. Zy overbluft, verrast menigmaal en roept de bewondering op van den Europeescben bezoeker. Maar men behoeft slechts oen weinig dieper in 't binnenland te reizen, om te zien, dat daar alles by het oude gebleven is. De eenige voorhanden verkeerswegen zyn de rivieren; straten en wegen zyn er nergens en in enkele provinciën moet men zich met de byl een weg door 't dichtbegroeide bosch banen. "Wel is er een kleine spoorweg van Bangkok naar de monding van de Menamrivier, en een tweede werd naar Kborat gebouwd, die in 't begin van dit jaar op feesteiyke wyze werd geopend, maar zy zyn, in verhouding tot de grootte van het Ryk, ten eenenmale onbeduidend. Het is te hopen, dat 's Konings tegen woordige Europeesche reis in dit opzicht de oogen zal openen. Zoolang Siam geen verkeerswegen aanlegt, zal alles wat de Koning doet om verbetering in de toestanden te brengen, onvruchtbaar blyven en de welvaart van het volk zal er, onder de verdrukking der mandarynen in de provinciën, niet op vooruitgaan. Het rechtswezen werd op Europeesche wyze ingericht. Do erfeiyke slaverny werd afge schaft. Er worden ook telegraafiynen aange legd; het land werd aangesloten by het Wereldpostverbond en de oude ingewikkelde Siameesche tydrekoning werd door de Euro peescho vervangen, met dit onderscheid, dat in Siam het jaar begint op 1 April. Bangkok, de residentie, heeft in de laatste tien jaren, zoo goed als de Europeesche groote steden, tramiynen, moderne straatverlichting, genummerde huizen, een straatreinigingsdienst, een goede politie, enz. Er zyn reeds een aantal Europeanen in Siam werkzaam by landsbestuur, leger en vloot. De minister van binnenlandsche zaken is een Zuid-Nederlander en die van marine een Deen. Het koninkryk Siam, in Achter-Indié gele gen, beslaat een uitgestrektheid van 800,339 vierk. kilometer, 'ft Heeft 5 millioen inwoners, onder welke 1 millioen Chineezen en 1 millioen Maleiers. De godsdienst is er het Buddhisme. De Koning moet een inkomen hebben van ƒ24,000,000. Voorts is het land in »yn financiën vol strekt niet Europeesch, daar het geen staats schuld heeft. Er is echter, zooal niet in dat, dan toch, geiyk hierboven bleek, In andere opzichten nog heelwat te hervormen in Siam om het beschavingswerk te volbrengen. Intusschen worden er medewerkers vGor die taak gevormd. Vele Siameesche jongs-' lieden ontvangen in Europa hunne opleiding, evenals ook de Kroonprins, Chow Fa Maha- vajiravudb, die thans ruim 16 jaren oud is. Vóór de tegenwoordige Koning van Siam zyn land verliet, beloofde hy onder eede eeuwige trouw aan zyne wettige gemalin, wie hy tot Koningin Regentes gedurende zyne afwezigheid benoemd heeft. Hy heeft van haar echter een plechtigen eed gevorderd van dezelfde strekking, evenals van zyne overige vrouwen. Z. M. mag zich verheugen de gelukkige vader te zyn van één honderd zeven en veertig kinderen, allen in leven, en is vast besloten ook hun allen een degelyke Europeesche opvoeding te geven. Hy is voornemens een aantal dikke boekdoelen te vullen met noüties van zijn ruis, waarvoor hy een half dozyn secretarissen in zyn gevolg heeft. De Koning van Siam heeft naar Europa medegebracht een groot aantal koffers, waar onder zes, van y'zeren banden voorzien. Zy bevatten de goschenken voor de verschillende Europeesche vorsten. Daaronder bevinden z.ch eene menigte ridderorden, kostbare sabels, met edelgesteenten versierd en met gouden lemetten, sigaren-étuis, gouden vazen, thee serviezen in gedreven goud met robynen en aiamanten bezet, bonbonnières, candelabers, enz. Hedennamiddag verliet de Siameesche koning Den Haag om zich naar Brussel te begeven tot het brengen van een bezoek aan den koning van België. Gemengd Nieuws. Heden herdenkt J. Buis den dag, waarop hy vóór 25 jaar als sigarenmaker by do firma G. Wilhelmy Damsté in dienst trad. Na een korte toespraak van zyn patroon wer den hem een fraai gouden remontoirhorloge en nog een stoifeiyk blyk van belangstelling vereerd, wat de jubilaris onder dankbetuiging aannam. De wensch werd daarby uitge sproken, dat hy nog een reeks van jaren met dezelfde vlyt en yver als voorheen voor de firma werkzaam mag zyn. Omtrent den gisteren te Leiden aaDge vangen wedstryd der EngelSche Cricketers, wordt het volgende medegedeeld; By den aanvang was het weder niet byzon- der geschikt voor cricket op bet Leidsche veld. Langzamerhand echter klaarde het op, en Zui l Holland dat den toss verloor, moest fielden, terwyl voor de Yorkshire Wanderers het eerste paar batslui bestond uit E. S. Hirst en F. Wood- head. H:rst was spoedig door Coops gebowld voor 3, doch Woodhead en E. Hill scoorden in uitstekenden styi. En toen HiU prachtig ge vangen werd door M. Beyerinck, had hy 36 runs. Tegen halftwee werd het spel gestaakt. Aan de lunch had de Cricket Club Ajax de meeste zorg besteed. Tegen halfdrie hervatte men het spel dat nagenoeg op dezelfde wyze werd voortgezet en de runs kwamen zeer snol. Hill en Phillips maakten eerst een goeden stand. De laatste verdedigde zyn wicket bflzonder goed, terwyl Hill forsch uit speelde en met mooie slagen naar off- en on-kant, zyn score aanhoudend opdreef. Toen, geiyk gemeld, Beyerinck hem prachtig gevangen had, verscheen er voor hem 36 op het telegraaf bord. Hirst en Woodhead gingen daarna door met runs maken. Woodhead gaf somwijlen zeer goed spel te zien. Hirst had intusschen zeer goed verdedigd en begon er eindelyk op los te slaan, maar werd spoedig door v. Booven gevangen. Toen P. Woodhead, na een uit stekende 15, plotseling door Bourlier, met een prachtige running-catch onschadeiyk was gemaakt, was het spoedig uit en het totaal der Engelschen wees, met 10 extra's, 113 aan. A. R. Adam en W. Coops waren de eersten voor Zuid-Holland. De bowler der H. C.-C. was spoedig run out, voor 5, en Adam liet zich voor 0 bowlen. Een kleine stand van mr. C. Feith en J. De Groot volgde nu, maar ook de Haagsche beste batsman bezweek voor het verrassende bowlen van Hirst. De Groot spoelde evenwel met de meest mogdyke kalmte voort, en toen de andere batslieden door Hirst en Woodhead voor weinig runs genomen waren, bleef hy met 29 not out. De innings der Hollanders sloot voor 69. In deze match tegen Zuid Holland behaalden de York8hiremen dus hun eerste flinke over winning, met 46 runs, dank zy voornameiyk het batten van den captain Bill. Alles, grond en weder, werkte mede om den dag geslaagd te maken. Omtrent deze match der Engelschen tegen het Zuid Hollandsch elftal, wordt ons nog het volgende gemel J Het fielden der Hollanders was behalve het missen van enkele kansen zeer goed. Geen enkele der Hollanders gaf golegenheid om uitgevangen te worden en van het fielden der Engelschen valt dus weinig te zeggeD. Een vry talryk publiek, waaronder enkele dames, woonde den wedstryd by. Zaterdag a. s. returnmatch in Den Haag. Het Openbaar Ministerie by de Haagsche rechtbank vorderde heden voor een jongcnensch uit Leiden, die in den nacht van 24 op 25 Juli in dronkenschap op het Consciëntieplein den broeder van zyn ver loofde mishandelde, zoodat deze zich onder heelkundige hulp moest stellen, 14 dagen. Wegens beluediging van politie beambten op het Vrouwekerkhof te Leiden hadden zich te verantwoorden: een bierhuishouder aldaar, zyn vrouw en nog een manspersoon. Dit drhtal zou in den nacht van Zondag 4 op Maandag 5 Juli op genoemde plaats do be doelde Dolitiebeambten hebben uitgescholden voor aï wat laeiyk is. Het Openb. Ministerie vorderde voor den bierhnishouder 1 maand en voor zyn vrouw en den derden beklaagde ieder 10 dagen. Voor een werkman te Aarlanderveen, die esn vrouw zou mishandeld hebben by een ruzie, waarin zyn zoontje betrokken was, werd ƒ15 boete gevorderd. Voor een koopman te Leiden, beklaagd van beleediring van een politiebeambte: 5 dagen gevangenisstraf. Voor een groentenventer te Zoeterwoude, die uit de woning van diens zwager werd ge zet en by die gelegenheid een veldwachter mishandelde, die hem belette binnen te gaan, vorderde het O. M. zeven dagen hechtenis. Een loodgieters-jongmaatje viel gisterochtend te 's Gravenhage van een huis achter don Dierentuin van een aanzienlyke hoogte. Overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis is de knaap aldaar aan de bekomen verwon dingen bezweken. Naar het ,Centrum" verneemt, is tegen negen en dertig gedetineerden in de strafgevangenis onder Amstelveen, naar aan leiding van het opstootje aldaar, een vervol ging ingesteld wegens zaakbeschadiging. Gistermiddag kwam teDqventer by de spoorbrug een sierlyk Engelsch jacht voor anker, genaamd „Maraguta," kapitein Wood; het vaartuig kwam van Amsterdam en wilde van daar uit de reis voortzetten over IJ6el en Lek naar Rotterdam. Toen men te Deventer echter voor de spoorbrug kwam, bleek dat men daar niet onder door kon, en aangezien de mast met gestreken kon worden, was de Engelschman genoodzaakt den terug tocht aan te nemen en weder naar Amster dam te zeilen. De bomschuit „Neptunus" van den reeder M. De Niet Az. te Scheveningen, Za terdag door de sleepboot „De Hoop" te Vlieland binnengesleept, heeft eerst gisteren de haven kunnen verlaten, wegens een verschil omtrent de grootte der uit te keeren vorgoeding. De bomschuit zal haar lading nu te Nieuwediep of IJmuiden aanbrengen. Omtrent den persoon, die van uit Engeland per advertentie in het „N. v. d. D." een pension zoukt voor een kind van goede familie tegen 150 per maand, wordt ons nader bevestigd, dat reeds vroeger bleekr dat hy een bedrieger is. In Zwitserland heeft hy velen tot dupe van zyn praktijken gemaakt. De Zwitser8che consul te Londen heeft een onderzoek ingesteld en in het „Journal de Genève" een ieder gewaarschuwd zich tegen dien bedrieger in acht te nemen. Waarschyniyk door het broeien van het kooi, geraakte gistermiddag do hooi berg van Jakob Schoenmaker, te Weesp, in brand. Door het flink optreden derbrandweei en de windstilte werd de boerdery gespaard. De bewoners waren toevallig afwezig. Door een ontslagen machinist der 's-Gravenhaagsche Stoombootreedery is gisternacht de machinekamer van oen der te Delft liggende booten opengebroken. Uit wraak heeft de man den ketel laten leeg- loopen, het peilglas gebroken en meer schade aangericht, zoodat do boot niet voor dos namiddags vier uren kon varen. Terwyl de moeder met een buur- vrouw stond te praten, is op de Hoogstraat te Zwolle een tweejarig knaapje onder een met hout geladen wagen geraakt. Het achter rad ging het kind over het hoofd, ten ge volge waarvan de dood onmiddellijk intrad. Uit Heerenveen wordt gemold, dat de tram te Oudehaske ontspoord en ge deeltelijk in een sloot terechtgekomen is. Personen werden niet gekwetst. De jongen, die door het omwerpen van een petroleumtoestel te Amsterdam zulke zware brandwonden had bekomen, is in hel ziekenhuis gestorven. Maandag jl. werd gomeld, dat de 70-jarigo H. Polman uit Apeldoorn door de stoomtram overreden is. Nader deelt mes omtrent dit ongeval het volgende mede: De overledene was met nog drie heeren een predikant te Joure gaan hooren. Daar zy dachten, dat de tram niet reed, besloten zij te wachten. Door den hevigen wind hoorde de heer P., die tusschen de boomen en de, buitenrails liep, de tram te laat; hy wilde de rails oversteken, doch werd door de treeplank gegrepen en ongeveer 5 meter meegesleurd.' De machinist stopte direct en oogenschyniyk zonder letsel nam de heer P. in de tram plaats. Tydens den rit werd hy echter meer en meer onwel en by aankomst te Heerenveen kon dr. RinkeB slechts den dood constateeren.

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 2