Rh 11516. A#. 1897 feze fëourant wordt dagelijks, met uitsondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Btacl. Feuilleton. De Triomf der Liefde. "Vrijdag ÏO September. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. franco per poot 1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 j. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Dit nomuicr bestaat uit TWEE Bladen. Officiëele KenuisgeTiagen* De BurgemecBter van Leiden brengt tor alge- meeno kennis, dat in de op 7 September jl. gehouden Raadsvergadering zijn herbenoemd tot Wethouders der gemeente do Heeren: Dr. A. W. KROON Jr. en Dr. M. O. DEKHGTZEN. Leiden, D« Burgemeester voornoemd, 8 Sept. 1897. F. WA8. Leiden, 9 September. Naar wy vernemen, is een 70-tal leden der Ned. Herv. Gemeente alhier, die hun kerkeiyken hoofdelyken omslag Diet hebben voldaan bin nen den daarvoor vastgestelden terratfn, namens de Gemeente-commissie van dat Kerkgenootschap voor het kantoogerecht ge dagvaard. Ook het college van kerkvoogden der Ned.- Herv. Gemeente te Zoeterwoude zal dat voor beeld volgen en heeft daartoe reeds de voor bereidende maatregelen genomen. Tevens deelt men ons mede, dat weldra door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland beslissing zal genomen worden omtrent de toevoeging aan Leiden van het deel der kerkelijke gemeente te Zoeterwoude, thans burgorlyk tot Leiden behoorende, waartoe indertyd een verzoek is gedaan. By min. beschikking zyn de beeren C. L. Wyn en G. A. Kroeze, voor het tijdvak van 8 September tot en met 31 December 1897, benoemd tot prosector by de anatomie aan de Rijks universiteit te Leiden. Ds. D. Tit>bi-X3y te Katwijk aan Zee, denkt Zondag 12 Sept afscheid te nemen van de Gerof. Kerk aldaar, en den daaropvolgenden Zondag den 19den intrede te doen in de Geref. Kerk te Haarlem B Door het provinciaal kerkbestuur van Groningen zijn tot de evangeliebediening in de Nedorlandsche Hervormde Kerk toegelaten de candidaten E. B. Couvée en P. J. Couvée Jz., beiden van de rijks universiteit te Leiden. Voor de ber oeming van oen leerares in het Duitsch aan de middelrare meisjesschool te G.o. ingen worut door burgemeester en wethouders aanbevolen mej. Wyhe Bonnema, leerares aan do departementale meisjesschool te Nijmegen. Tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Groningen is benoemd de heer A. R. Pott aldaar. Voor den cursus 1897'98 werden tot leerar n in aardrijkskunde, geschiedenis en N d rlandscho taal aan het gymnasium te Assen benoemd de hoeren cr. K. L\jndrajer, dr. I. B. Koltboff on dr. A. Eecen, allen aldaar. De cirectie van de Compagnia Lirica ItaliaDa, to 's-Gravenhage, deed ons toekomen de biographieën en de afbeeldingen van de Voornaamste artiston der Italiaansche Opera, welks uitgave er niet onaardig uitziet. Dez' platen verspreidt de directie gratis. Mo.bt soms iemand er prijs op stellen zulk een table u te ontvangen, by wende zich tot het kantoor: Fluweelen Burgwal 24, Den Haag, en franco toezending zal onmid dellijk volgen. De te Scheveningen vertoevende Duitsc'^e fabrikant Krupp legde Dinsdag een bezoek af bij den Duitschen gezant te 's-Gravenhage, baron Yon den Brincken, die des avonds den bekenden industrieel een tegenbezoek bracht in het hotel Kurbius te Scheveningen. Hec 3do regiment huzaren keert a. 8. Vrijdag te 's Gravenhage van de manoeuvres terug met vier extra treinen der Staatsspoor, en wel te 9.13, 11.50, 12.57 en 2.48. Een gedeelte zal met muziek worden in gehaald. De tentoonstelling te Dordrecht is Dins dagavond met eenige feestelijkheid gesloten. In eene bijeenkomst van het hoofdbestuur en de leden van „Vak en Kunst" met het uitvoerend comité werd door den voorzitter, den heer Zoethout, hulde gebracht aan den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer Van Braam Houckgeest, wien als sou venir een fraai gegraveerde kristallen beker werd overhandigd. Mr. J. C. Overvoorde bood aan „Vak en Kunst" een medaille aan, welke aan haar vaandel zal gehecht worden. Op „Oud-Dordt" werd de avond besloten met een komischen begrafenis-optocht, met reclamewagen, enz. Te elf uren nadat nog verschillende toe spraken waren gewisseld verklaarde de heer Van Braam Houckgeest de tentoonstel ling voorgoed gesloten. Te Zaandam heeft Dinsdag in don ge meenteraad de waarnemende voorzitter, de heer P. Latenstein, medegedeeld de ontvangst van de toegezegde gouden medaille, welke, als Lly veude herinneriDg aan e gehouden Czair Petor-feesten, op het gemeentehuis zal bewaard worden. Het opschrilt in het Russisch luidt, vertaald: „Genadiglijk vereerd door Z. M. den Keizer aller Russen, Nicolaas II, aan de stad Zaandam, ter herinnering aan de viering van bet 200-jarig jubileum van het verblijf Czaar Peter den Grooten, te Zaandam". Deze medodeeling werd door den Raad, op verzoek van den voorzitter, ter wille van de etiquette, staande aangehoord en toe gejuicht. De voorzitter voegde er aan toe, dat het Dagelijk8ch Bestuur ree^s eenigo waardeerende woorden van dank aan den keizer had gericht. Ned. Herv. Kerk. Gisteren herdacht ds. W. P. Van Lindonk, preü. te Zwjjndrecht, zjjne 25-jarige ambtsvervulling. Hfl was achter eenvolgens pred. te Yeessen, Wolsum, Kampen en Zwijndrecht. Tweetalte Hei- en Boeicop, ds. De Groot, te Oude-Wetering c. a., ends.Heijer,teLienden. Door Z. M. den Koning van België ia benoemd tot ridder in de Leopolds orde de heer A. T. L. Rouwenhorst Mulder, civiel- ingenieur te Nijmegen. Voor de betrekking van gemeente-secro- taris te Hof van Delft worden voorgedragen de heeren P. Doom, ambtenaar ter secretarie te Hof van Delft, en J. D. A. A. Verhagen, ambtenaar ter secretarie te Elburg. Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", onder bevel van deu kapitein ter zee M. F. Tydeman, Is 7 dezer des avonds te Antwerpen aange komen. De officier van gezondheid der 2de kl. W. A. Stark wordt met 10 September a. s. tijdelijk geplaatst aan boord van Hr. Ma. wachtschip te Amsterdam. De eerstvolgende oproeping van jonge lingen om dienst te nemen by het instr.-bat te Kampen is bepaald op 23 Sept. a. 8. De onderofficieren van bet instructie bataljon te Kampen', onlangs geslaagd voor den hoofdcursus aldaar, worden met 1 Oct a. s., wanneer de nieuwe cursus by die inrichting aanvangt, orergeplaatst by de, volgende reg. inf.: M. J. Van Löhen Seis by het 1ste, G. H. Hon ng en M. W. J. Den, Bc-rger by het 2de, C. H. G. Gelderman by hel 3Je, C. E. W. baron Van Voorst tot Voorst en J. J. Doorenboom by het 4de, F. R. Numans by het 5de, F. W. P. Ciignett en L. Van der Ven by het 6de, J. P. Nagtegaal by het 7de, A. G. P. Slors en M. Van Mens by het 8ste reg. inf. De bekende schryver van kinderboekjes, de heir E. Gardes, zal 21 dezer *yn gouden huwelijksfeest vieren. Te Edam is door den Raad tot archivaris benoemd de heer W. J. Kernkamp. De directie oer „Holl. Spoor wegmaat- schappy" heeft op een adres der voornaamste fabrikanten, handelaars, enz. te Alkmaar, om uitbreiding der dienstregeling, voor zooveel betreft het trajoct Den Helder—Amsterdam Haarlem, afwyzend beschikt, onder mede- dteling, dat eerst dan wellicht enkele treinen zullen worden iogevoegd, als de Iüd Alkmaar Hoorn voltooid zal zyn. In het district Amerongen hebben, volgens „De Standaard," een 60-tal onafhankeiyke anti revolutioDnairo kiezers, die van oordeel zyn, dat baron Van Hardenbroek niet genoeg zaam de anti-revolutionnaire beginselen ver tegenwoordigt, tegenover genoemden heer tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Utrecht den heer P. Roodhuizen, te Zeist. De derde, nu officióele, candidaat is de heer Spruyt*. burgemeester van Amerongen, van de liberale party. De Koninginnen ontvingen Dinsdag uit' handen van den Koning van Siam de groot kruisen der hoogste Siameesche orde, uitslui tend voor vorsten bestemd. De Siameesche prinsen en leden van het gevolg ontvingen Nederlandsche ordeteekenen. Door den Koning van Siam is toegekend het grootkruis van den Witten Olifant aan den minister van buitenlandsche zaken mr. W. H. De Beaufort en graaf Dumonceau, adjudant-generaal, chef van het militaire huis der Koningin. Het grootkruis van de Kroon van Siam is verleend aan den minister van oorlog, generaal Eland, en aan den gepens. luitenant-generaal Van Helden, buitengewoon adjudant der Koningin. Voorts zyn benoemd in de orde van den Witten Olifant tot grootoffleier baron Clifford, hofmaarschalk; tot commandeur graaf E. Van Limburg Stirum, kamerheer; jhr. Van der Staal, adjudant, en jhr. Van den Bosch, adjudant; tot officier graaf Dumonceau, ordon- ran8-officier der Koningin, kapitein Colthoff, commandant der eerewacht, kapitein De Jonge van der Halen, commandant van het escorte artillerie. In de orde van de Kroon van Siam tot grootoffleier graaf P. Van Randwyck, ceremo niemeester; baron C. -A. Bentinck, 1ste stal- jneester, en jhr. Hoauffl van Velzen, intendant der paleizen; tot commandeur de heer W. Cluysonaer, directeur-generaal der Expl.-Maat- schappy, W. Van Hasselt, voorzitter van den raad van administratie der H.-IJz. Spoorwmy.; tot officier de heer Wortman, ingenieur van j/8 Ryks Waterstaat. Het bezoek van den Koning van Siam, gisteren aan Amsterdam gebracht, verliep geheel volgans programma. De ministers van buitenlandsche zaken en van financiën waren aanwezig; de minister van waterstaat, per soonlijk verhinderd, was vertegenwoordigd door den hoofdingenieur, den heer Wortman. Langs den weg, dien de lange rytoer nam, stond een dicht opeengepakte menigte nieuws gierigen, die den stoet toejuichte. Aan den lunch van 33 couverts in het „Amstelhotel", tusschen den minister De Beaufort en den burgemeester gezeten, verhaalde de Koning van zijn bezoeken aan Java en van de gun stige indrukken, aldaar en thans van het Nederlandsche volk ontvangen. De Koning was zeer opgeruimd en scbepte blijkbaar veel be hagen in het rooken, zoodot een sigaar steeds ^brandende werd gehouden, zelfs in het Ryks- -museum, waar de KooiDg en de twee prinsen hun naam in bet gedenkboek schreven. Ook bezocht de Koning de diamantsiypery in de Zwanehburgerstraat. Daar men tamelyk vroeg (ongeveor halfvier), aan het station was, had Z. M. nog den tyd kalm een kop thee in de koninklijke wacht kamer te gebruiken, voordat de extra trein om 3 u. 46 min. onder het spelen van het Siameesche volkslied, Amsterdam verliet. Toen de koninkiyko trein om even vóór half- vyf het station Leiden passeerde, werd, evenals aan het station te Haarlem, heizelfde roilitair eerbetoon bewezen als des morgens en was op het perron en aan den overweg een nog 'grootere menigte aanwezig dan toen. Ook by het terugbrengen van het regiments-vaandel naar de woning van den garnizoens-com- mandant heerschte er onderweg veel levendig heid in het heldere zonneschyntje. De Koning van Siam kwam gistemamiddag te 4 u. 40 m. per Holl. Spoor in do residen tie aan. Hy werd er zeer levendig toege juicht door eene groote menigte aan het station en op den stationsweg en begaf zich met gevolg in open rytuigen naar het paleis. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door een klein eere-escorte van 25 bereden artilleristen. Z. M. ontving tusschen 6 en 6 uren ten paleize de hoofden van vreemde missiën te 's Gravenhage of hunne zaakgelastigden, de ministers van buitenlandsche zaken, financiën waterstaat, marine, koloniën en justitie; den waarn. burgemeester der residentie jhr. Ge- vaerts van Slmonshaven met do wethouders en den gemeente secretaris de nheerv. Rheie van der Kloot, hoofdambtenaren aan het depar tement van koloniën, en en keleandere parti culieren. Na afloop bracht de Koning met klein ge volg oen bezoek aan den grooten koninkiyken bazaar. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 10 September niet plaats hebben. Het stoomschip „Spaarndam" arriveerde 8 September van Nieuw-York te Rotterdam; de „Telemachus", van Amsterdam en Liver pool naar Java, vertrok 6 Sept. van Algiers; de „L3Woe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Sept. van Port-Said; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 8 Sept. van Suez; de „Veendam" ver trok 8 Sept. van Rotterdam naar Niauw-York; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 7 Sept. Wight; de „Prins Alexander" vertrok 8 Sept. van Batavia naar Amsterdam. A1 f e n De heer W. Schouten, tandarts alhier, heeft de vorige week met goed gevolg het tandarts-examen afgelegd aan de Ryks- universiteit te Geut, in België. Gouwsluis (by Alfen aan den Ryn): Gisteren zijn van de werf van den heer D. Boot, alhier, met goed gevolg te water gelaten een yzeren paviljoen klipper-aak, voor rekening van den heer P. Tenbroek te Diemen, en een yzeren petroleum-motorboot, groot 40 last, voor rekening van den heer G. Zevenhuizen, te Rotterdam. Daarna zyn de kielen gelegd voor een yzeren paviljoenjacht voor rekening van den heer A. Starreveld Adolfz., te Uit geest, en een yzeren kraakschip, groot 75 last, voor rekening van den heer P. Van Wyk. Haarlemmermeer: De loting voor de nationale militie uit Haarlemmermeer en Aalsmeer, lichting 1898, zal plaats hebben den 20sten October 1897 te Hoofddorp, ten huize van K. By. Dinsdag 7 Sept. werd ten huize van den heer K. By de gewone huishoudeiyke verga dering van „Concordia" gehouden. Slecbt3 9 leden waren tegenwoordig. Na lezing en goedkeuring der notulen werd door den penningmeester rekening en verant woording gedaan, waaruit bleek, dat een batig saldo aanwezig was van f 15.295. Als plaats der vergaderingen werd weder aangewezen het lokaal „De Nederlanden" van den heer By. Het verslag van den bibliothecaris werd gelezen en voor kennisgeving aangenomen. In verband hiermede werd door den heer H. M. Avis voorgesteld op de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen: voorstel tot afschaffing der boekery. De verkiezing van een bestuur werd, wegens de gerioge opkomst der leden, uitgesteld tot eene volgende vergadering, evenals de ballotage van nieuwe leden. K a t w y kIn de toespraak van den burge meester tot de herkozen Raadsleden (zie het Raadsverslag van gisteren) moet aan het slot voor „altoos" alzoo gelezen worden. 14» „Het syn me er bloedverwanten naar!" viel do jonge man haar in de rede. „Maar laat ons niet den kreeftengang gaanHet lot van dat kloin9 meisje heöft my getroffen Haar familie moet wel arm zyn, dacht ik by myzelveuIk vergiste my toen niet ontrent den staat van ellende, waarin freule Von Laden vervallen was." „zyt gy het sedert dien tyd te weten ge- tomen?" vroeg zyn moeder, die zeer bleek ^geworden was. „Ik heb degenen, naar wie zy haar nicht gezonden had, leeren kenneno, moeder, moedor! de wanhopigste staat van gobrek kan alleen zulk een besluit rechtvaardigen!" „Yerklaar u nader I" zeide zijn moeder. „U hebt my eens verhaald, dat de eenige f;ut, waaraan vader zich ooit heeft schuldig gemaakt, u zooveel moeite veroorzaakte Luister goed naar my; ik wensch niet zyn gedrag te beoordeelen en ik denk op het oogenblik alleen maar aan hot geluk, dat ik zyn zoon benDe eerste verloofde van ▼ader, zeidet ge my, was zeer schoon en edel, jiist als gy zelve.... Maar nu vraag ik u: moet een vrouw van zulk gehalte niet aan het einde van alle hulpmiddelen zyn om er toe te besluiten haar nicht, een wees, in handen te stellen van een man als den heer Von Eschatz?" „Ge overdryft misschien de zaken, myn kind," antwoordde barones Von Hartkirch half luid. „God gave, dat het waar was! Maar hoe is dat te gelooven?Ik vernam dien avond, dat kolonel Von Eschatz juist gevangen had gezeten wegens een groot misdryf. De jongste zyner zoons was tot over do ooren in schulden geraakt en ging met het slechtste gezelschap om; men had hem verplaatst in een ander regiment. Onder voorwendsel, dat ik hun jonge bloedverwante kende, wilde ik den volgendon dag den twee ellendigen een bezoek brengen, en ik kon my overtuigen, dat het algemeene gerucht nog ver beneden de waar heid was." „Maar dat is verschrikkelykl" stamelde de oude dame, die zich aan de leuning van de brug vasthield. „Maar dat was toch in den laatsten herfstMisschien waren die onge- lukkigen nog niet zoo diep gevallen tydens uw eerste ontmoeting met de wees?" „Op dat tydstip, moeder, heeft de oudste zoon van garnizoen moeten veranderen; zyn vader en zyn broeder leidden toen reeds hetzelfde leven." „En het kind? Het arme kleine meisje 1 "Wat is daarvan geworden?" „Daar heb ik een onderzoek naar ingesteld, moeder; haar zacht gelaat en treurige blik hadden my zeer veel belangstelling inge boezemd. Zy is niet by hem gebleven; haar tante heeft haar teruggenomen." „God zy ged.nktl" riep mevrouw Von Hartkirch uit, ruimer ademhalend; „maar wat hebt ge er dan nog mee te makeD, Walter?" „Beste mama, u begrypt op het oogenblik even goed als ik, in welke droevige omstan digheden freule Von Laden zich moet bevinden. De eerste maanden van onsen rouw zyn voorby; onze zaken zyn in orde. De ver houding in acht nemende, waarin vader vroeger tot de slotbewoonster van Schwarz- garten stond, is het een plicht van ons haar by te staan, indien wy er de gelegenheid toe hebben." Er ontstond een lang stilzwygen. Walter, die tegen de leuning stond, keek naar het stroomende water beneden hem en wachtte met angst de beslissing zyner moeder af. „Ik vrees, Walter," zeide zy eindeiyk, „dat de freule ons niet zal toestaan tusschenbeide te komen." „Ik zal het beproeven, moeder." „Ge zult niet slagen, Waltor. Gedurende de ziekte van uw armen vader heb ik gedaan al wat ik kon, om voor hem vergiffenis van de freule te verkrygen. Die vergiffenis was het voorwerp van al zyn wenschen. Ik smeek u, zoo schreef ik aan freule Von Laden, te komen by het ziokbed van een stervende; een woord uit uw mond kan zyn ïyden ver zachten. Het was tfc-vergeofs; zy verwaardigde zich niet my te antwoorden. Geloof my, myn kind, zy, die den laatsten wensch uws vaders niet vervuld heeft, zal niets van de be moeiingen van den zoon willen weten." Walter stond in gepeins. „Misschien heeft zy uw brief niet ont vangen," zeido hy. „Ik heb er voor gezorgd daar zeker van te zyn; myn brief is haar wel degeiyk ter hand gesteld, en zy heeft hem gelezen. Daaraan bestaat geen twyfel." „Hoe het ook zy, beste moeder," hernam de jonge man, „sta my toe een poging te wagen. Indien myn poging schipbreuk lydt, zullen wy toch niets verzuimd hebben, om het onrecht van vader uit te wisschen, en zullen wy op onze beurt die vrouw aan haar lot kunnen overlaten. U zult niet alleen zyn gedurende myn afwezigheid, want ik zal Marianne verzoeken haar oudste dochtertje by u te laten. De kleine Tberesia is zoo aardig en goedl Ge zult misschien de voor keur geven aan haar gezelschap boven dat van uw zoon." Vrouwe Von Hartkirch antwoordde hierop met een langen blik vol liefde, en de glimlach, die haar gelaat kwam verlichten, gaf aan haar vermoeide trekken voor een oogenblik den glans, waarmede zy vroeger hadden geschitterd. Walter verkreeg echter baar toe stemming en beiden voegden zich by de groep op het grasperk. Men kwam overeen, dat de kleine Theresia by haar grootmoeder zou blyven. Op dit punt gerust, maakte de jonge man toebereidselen tot de reis en vertrok nog denzelfden avond om een poging te wageh, welker succes door vrouwe Von Hartkirch zoo twyfelachtig geacht werd. De heuvel, waarop de kapel stond, welke het overschot der baronnen Von Laden be vatte, had aan den kant van Ellrode een tamelyk onregelmatige afhelling, welke uitliep ia eon dal, dat niet onbekoorlijk was. Een woud van jonge pynboomen strekte zich uit aan den heuvel, en daar dichtby stond een groote hoeve. Haar dak van roode panneD teekende zich vrooiyk af togen het groen der eiken en de beplante hoogten, die haai omringden; men zag er goed bebouwde akkert. Een groote uitgestrektheid velden, die aan do rivier grensden, behoorde ook aan den rykon landheer; die velden waren de beste uit die zoo weinig vruchtbare streek. Verscheidene klciuere boaven vertoonden zich hier en daa: in de richting naar Ellrode en duidden do woonplaats aan van verscheidene pachters en van Jan Lanting, hoofd der streek en eigenaa* van de hoeve. Die hoeve borg volgens Westfaalsche ge^ woonte men8chen en dieren onder eenzelfde dak. Op dit oogenblik stond de deur van een schuur aan den achterkant der gebouwen wagenwyd open, en midden op de werf waren allerhande voorwerpen opgestapeld. Daar zag men een groote wan, zooals men er gewooniyk gebruikt om het koren van het stroo ta scheiden, maar die hier voor een geheel ander doel scheen te dienener zat een man in met over elkaar gekruiste beenen, omringd door een menigte kleedingstukken, die tot aaq den rand die vreemde verblijfplaats vulden» De man was klein van gestalte en kon ongeveer vyftig jaar oud zyn; hy droeg een rood flanellen hemd, een korte broek van Manchesterlaken, een vest en blauwe kousen, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 1