Eilra-steke ScMlaarsen GHffll OVERSCHOENEN. 4. KORT-RAPENBURG 4. 4. KORT-RAPENBURG 4. ST00M-SCH0ENFABR1EK „HOLLANDIA", FILIAAL 4, Kort-Rapenburg 4. SCHOENWERK, Sterk, Licht en Elegant, SCHOENWERK naar HAAT, Grootste sorteering Mevr. VAN ZEGGEREN, Keukenmeid, Brandstoffen. HBH SS 1 9 B9BHH fflBB 1 ii/t>. Leiden, FLUIMSTE KEUZE legen de meest concurreerende prijzen. Het beste adres REPARATIËN. Vaste prijzen. Uitsluitend a contant. 4, KORT-RAPENBURG 4. De Gracieuse, Prijs per kwartaal ƒ1.31% ,D Baad voor 'fc in hem gestolde vertrouwen. Ingekomen is een adres van het bestuur er afd. Wassenaar van de Maatschappij van andbouw, houdende verzoek om subsidie o0r de tentoonstelling, welke in 1898 ge iden zal worden. De Voorz. stelt voor, dit bü de begrooting te behandelen. Voorzitter opent de algemeeno beraad- laging over de begrooting. Daar geen der jden het woord verlangt, wordt de begroo- jng artikelsgewijze behandeld. Nadat eenige osten goedgekeurd zün, verlaat de Voorzitter vergadering. De heer Van der Oudermeulen ervangt hem. Deze stelt voor de som, die Oor 't Rijk betaald wordt, als van het jlaris van Burgemeester en Secretaris, onder ezen te verdoelen en den post op de begroo- ing met ƒ350 te verhoogen. De heer Van Itirum kan zich met dit voorstel zeer g09d [greenigen. Onze Burgemeester is zeer werk- aam, zegt hy. In de weiuige jaren, dat by jer is, heeft by reeds veel tot stand gebracht. Fe hebben aan hem o. a. te danken de glepkoon, de rioleering en den weg naar Het voorstel wordt zonder hoofdelyke temming aangenomen. By den post salari3 voor den opzichter, telt de heer Broeksmit voor dozen post van 300 op ƒ150 te brengen. De heer Verbrug enschte de bepaling te maken, dat de izichter binnen de gemeente moet wonen, iet toezicht op de werken zou dan allicht iter zyn. Baron Van Fallandt meent, dat it salaris dan veel hooger zou moeten wor th De h9er Verbrug vraagt: „Wat hebben 0 nu voor onze ƒ300?" Baron Van Pal indt„Niet veel". De Voorzitter wyst op de vele diensten, elke de opzichter bewyst, de goede adviezen, elke hy altyd van hem ontvangt, en meent, 1; zyn salaris wel uitgehaald wordt door voordeelige wfjze, waarop we aan materialen jmen. Hg stelt voor 't s.ilaris op ƒ200 vast stellen. Dit voorstel wor^t door den Raad ingenomen. Het voorstel van B. en Ws., om den ambte- VoT ter 8ecretaii9 een verhooging van/"87.5 te kennen, wordt bestreden door graaf rao Limburg Stirum. Die ambtenaar hoeft op ja voorstel 69n paar jaar geleden ƒ250 ver ding gehad. Hg zag hover 't salaris van gemeente-ontvanger verhoogd. De Voor- itter zegt, dat het salaris van den gemeente- Itvanger hier zeer hoog is in vergelijking iet andere gemeenten van dezelfde grootte, is er daarom tegen. Besloten wordt, nóch de larwedde van den ambtenaar, nöch van den iseente ontvanger te verhoogen. Den post van 4600 voor wegen en voet- den vindt baron Van Paliandt te hoog. erleden jaar was 5000 noodïg, omdat een ieuwe weg aangelegd moest worden; dit is dit niet het geval. De heer Verbrug iogt er op aan, de wegen niet meer met alkpitten te bestrooien, maar met schelpen fijn grind. Graaf Van Limburg Stirum vindt it systeem, ten tyde van den vorigen opzich- r gevolgd, beter. Hy zou dat weer terug- irlangen. Daartoe wordt besloten. De beer Verbrug vraagt of er 's zomers ïq besproeiing kan plaats hebben, door een terwagen b. v. De heer Van der Oudermeu- zegt, dat daar vro?ger een pro3f meege- imen is, doch dat deze niet is geslaagd. By den post „aankoop voor meubelen" raagt de heer Broeksmit of er ook i-ts getrokken kan worden om den stoel, waarop zit, te laten herstellen, want de leuning gebraakt. (Hilariteit.) Besloten wordt nog wyzerplaten der klok te laten opverven vergulden. Het dagelyksch bestuur stelt voor, den Heinabergen te ontslaan en hem een ÉDsioen van 150 te verleenen. Er zal dan oproeping gedaan worden voor een ideren agent en wel op een jaarwedde van 450. De heer Verbrug kan zich hiermee wel «reem'gen, mits die agent de eerste 10 of jaren geen verhooging van traktement tijgt. Zya verder betoog komt- hierop neor agent in functie ontvangt 550 Zyn op ilger 450. Het pensioen kost dus de meente maar 50. Maar over een jaar :aigt de nieuwe agent ook verhooging en betaalt de gemeente toch 150. Eenige vinden 10 a 16 jaren te lang. Ook de orzitter. Hg ziet er geen bezwaar in de prwedde, na e:-nige jaren van trouwe plichts- jtrachting, geleidelgk te verhoogen. Baron Van Paliandt zal Diet veel over die rwedde discussiëereD. De eenige fout is, it het traktement der andere agenten reeds Ihoog is. De hoeren Broeksmit en Van der Jermeulen stellen voor een oproeping te Jen tegen ƒ550. Dit voorstel wordt met 8 ïgen 2 stemmen verworpen. De post betref- inde de brandweer wordt verhoogd met 200 oor den aankoop van ladders. By den post ratificatie aan politiedienaren stelt de heer torbrug voor, deze te schrappen. De agenten oen hun plicht en daarvoor ODtvaogen zo on traktement. De heer Van der Oudermeulen gt, dat deze post een gevolg is van een |3ger genomen beslissing, waarby der politie boden werd Nieuwjaarsfooien aan te nemen almanakken te koop aan te bieden. Juist aannemen van fooien lev rde gevaar op t minder goede plichtsbetrachting. Na deze 'slichting wil de heer Verbrug er niets op 'dingen. (Uitgetrokken is nog 50 voor ODderwys in pjd en ƒ100 voor onderwys in bouwkundig ookenen. De heer Verbrug vraagt of het niet |°<hg is naast hot bouwkundig teekonen, het 'andtaekenen te onderwyzen. Er zyn in de eente veel jongelieden, die daaraan behoefte 'ebben. Da Voorzitter heeft de lessen bezocht en gezien, dat ook onderwys in ornamentiek gegeven wordt. De Voorzitter stelt voor aan Burg. en "Weths. op te dragen te onderzoeken of onderwys in het handteekenen noodig is. In een volgende vergadoring zullen ze er rapport over uit brengen. Met het oog op 1898 en het adres der Vereeniging voor Landbouw wordt nog 500 op de begrooting gebracht. De geheele be grooting wordt nu zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. Er wordt een commissie benoemd, die met den burgemeester de onderhandelingen zal vosren met eenige firma's, welke aangeboden hebben de werken voor de electrische ver lichting te maken. Deze commissie bestaat uit de heeren Van der OudermeuleD, Broeksmit, graaf Van Limburg Stirum en Grevers. By de rondvraag vraagt de heer Verbrug het woord en zegt: Naar aanleiding der op merking, die de Voorz. de vorige maal ge maakt beeft, heb ik nogmaals een onderzoek ingesteld naar de overtreding van art. 13 der politieverordening door één der agenten. Eet is me gebleken, dat ik verkeerd ben in gelicht, en trek daarom in het openbaar myn woorden in, doch alleen wat betreft dit punt. De burgemeester dankt hem voor de ridder- lgko wyze, waarop by deze zaak behandelt. Niets meer aan de orde zynde, wordt de ver gadering gesloten. Gemeenteraad van Leiderdorp. In de gisteravond gehouden zitting kwam allereerst aan de orde de beëediging der her benoemde raadsleden. Deze waren hiertoe allen bereid, de heer Sillevis reserveerde echter, om later, in een gesloten vergadering, zekere quae3tie ter sprake te brengen. Na de lezing der notulen deelde de heer Sillevis op een vraag van den Voorzitter mede, dat hy zal trachten, do brug by zyn woning te doen herstellen, zonder den ryweg af te sluiten. Ingekomen was een bezwaarschrift omtrent den boofdelgken omslag van het hoofd der gemeenteschool, hetwelk tevens een aanwy- zing bevat van gebreken aan de onderwyzers- woning, het eigendom der gemeente, doch waarop, als zynde te laat iDgekomen, geen beschikking kon worden genomen. Besloten werd, het verzoek om een jaar- ïykscho subsidie van de afd. Leiderdorp van „Patrimonium" voor haar Ambachtschool aan te houden tot do behandeling der begrooting, om het bestuur der afdeeling in de gelegen heid te stellen, een balans van de inkomsten en uitgaven dier onderwysinstelling te over leggen. Enkele leden spraken zich reeds nu uit voor een subsidie, zy wisten echter niet, hoever de Raad daarmede kon gaan. Herbenoemd werdentot wethouder, de beer Van Dommelen met 3 st., tegen 1 op den he=r Boot en 1 op den heer Koning (1 briefje was blanco en de heer Boot was af wezig); tot ambtenaren van den burgerlyken etand de heeren Sillovis en Koning, ieder met 5 st., tegen 1 st. op den heer Van Leeuwen. Daarna werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Alkemade* Alle leden tegenwoordig. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der vergadering worden be- eedigd de vier herkozen Raadsleden: T. Eist- geest Cz., H. v. d. Poel, H. Bakker en M. Oostboïk, en het in do plaats van wyien E. J. Los (aftr. 1901) gekozen Raadslid C. Straathof Jz., overeenkomstig art. 39 d9r Gemeentewet, door felicitatiën gevolgd. Daarna geschiedt door den Voorzitter mede- deeling van: lo. De goedkeuring en sluiting der gemeente rekening over 1896, door heeren Gedeputeerde Staten, aan ontvangsten op ƒ46,136 83, uit gaven 42,525.205, batig saldo 3611.62®, de restanten ad 15, wegens hoofdelyken omslag, schoolgeld en hondenbelasting te verantwoorden in de eerstvolgende rekening. 2o. Ingekomen adres van P. v. Ruiten en 13 andere ingezetenen van Kaag, houdende verzoek om verbinding van dat deel der ge meente door een brug met deu Haarlemmer- meerpolder. 3o. Reclames omtrent den hoofdeiyken omslag voor 1897 van J. Huigsloot Gz. Sr., J. Hoogenboom Cz., P. v. d. Linden, J. Bis schop, C. H. Krebbers, B. H. A- Borcbarding. 4o. De ingekomen sollicitatiën naar de be trekking van brugophaler aan de Fransche brug tegen genot van vrye woning, van: J. v. d. Meer, Jac. Schoo, H. v. d. Zwet en Jac. de JoDg. 5o. Adres van Dr. N. J. Rooswinkel, ge meente geneesheer te Rypwetering, om trakte- mentsverhooging tot 800, wat door zyn voorgangers ia genoten. Sub. 2—5 worden op praeadvies gesteld in handen van B. en Ws. Aangehouden tot de volgende vergadering wordt do regeling der jaarwedden voor den te benoemen gemeente geneesheer te Oude- Wetering, en van dien te Roelof-Arendsveen na 31 December 1897, benevens het verzoek om ontslag als brugwachter (Fransche brug) van A. Akerboom. 6o. Herbenoemd tot wethouder (aftr. 1899) de heer H. Bakker, die was afgetreden als Raadslid en herbenoemd met 10 stemmen. C. Van Ryzen 1 atem. 7o. Herber.oimd werd als Ambtenaar v. d. Burg. Stind de heer H. Bakker met 10 stommen; de heer T. Elstgeest had 1 stem. 8o. Benoemd tot Wethouder, vacature wy ien E. J. Los (aftreding 1902) de heer H. v. d. Poel met 7 stemmen. Verder verkregen de heeren M. Oosthoek 2 st., C. v. Ryzen 1 on Th. Nlgten 1 st. 9o. Aangeboden door B. en Ws. de gemeente- begrooting. 9. Aangeboden door B. en Ws. de gemeente- begrooting voor 1898, bedragende in ontvangst en uitgaaf 32,763.24, die na de 14-daagscbe ter-visie ligging in al hare onderdeelen nader zal worden behandeld en vastgesteld. 10. Vastgesteld een besluit tot beschikking over een bedrag van 1000 van het vry aan- zieniyke batig saldo der rekening over 1896, ter overschryving of toevoeging van de vol gende posten der loopende begrooting voor 1897, als a. by kiesverrichtingen, een uitvloeisel van de nieuwe wet, ƒ200; b. wegen- en voetpadenonderhoud ƒ500; convoorziene uitgaven ƒ300; wat aan de goedkeuring van Ged. St. zal worden onderworpen. By de rondvraag wordt nog door den heer Oosthoek ter sprake gebracht het bepuinen van eenige gedeelten weg te Oude-Wetering (by Elba) en in 't Lageland, waarna de ver gadering wordt gesloten. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren J. Kop en mr. C. Van der Leo. De herkozen raadsleden de heeren J. A. Wolmerstett, J. Van Borasum Waalkes en het nieuwgekozen lid de heer C. Van Egmond Hzn. leggen in handen van den Voorzitter do voorgeschreven eeden af en nemen zitting, waarna zy door den Voorzitter en de overige leden worden gecomplimenteerd. Met 6 van de 9 uitgebrachte stemmen wordt herbenoemd tot wethouder de heer J. Van Borssum Waalkes. Één stem bekwam de heer M. Van Muiswinkel, één stem de heer J. Ryiaarsdam en één bHjet was blanco. Met 8 van de 9 stommen tot ambtenaar van den Burgerlyken Stand herbenoemd de hear J. Van Borssum Waalkes. Vastgesteld de schuttery-begrooting, dienst 1898, op e?n totaal bedrag in ontvangst en in uitgaaf van 381. Aangeboden de gemeente-begrooting, dienst 1897, in ontvangst en in uitgaaf aanwyzonde een bedrag van 19,670.025, welke begroo ting wordt gesteld in handen der financiëele commissie tot onderzoek en rapport. Vastgesteld een besluit tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1897, als a f 435.— ttr bestryding van de kosten der aanschaffing van een nieuwe grindaak en b f 12.666 tot verhooging van den post „Kwade posten". Goedgevonden, de cachot, die thans voor één persoon geschikt is, te splitsen en twee afzondeilgbe cellen daarvan te maken. De Voorzitter stelt namens B. en Ws. den Raad voor, te besluiten tot algeheele ver nieuwing van de keistraat Lage Zyde van af de Aar brug tot aan de Alfensche brug. Hy licht het voorstel van B. en Ws. nader toe en tracht het noodzakelyke der vernieuwing aan te toonen. De heer P. J. Van Niekerk is tegen de ver nieuwing, wel zou hy een proefneming met nieuwe keien goedvinden, maar geen proef neming zoo groot als door B. en Ws. wordt voorgesteld. Ook de heer Van Muiswinkel bestrydt het advies van B. en Ws. Spreker kan zich niet voorstellen, dat de keien in de Lage Zyde nu reeds all9 versleten zyn. Hg is voor verstra ting van de goed bruikbare keien en het te kort komende by de verstrating aan te vullen met het voorgestelde nieuwe soort keien. Da heer G. Van Veen kan zich biermede vereenigen. Deze heeren vinden weder uitvoerige be stryding by den Voorzitter en de heeren J. Van Borssum Waalkes, A. Beyerlock en G. Van Niekerk, waarna ook weder repliek volgt der heeren Van Muiswinkel en P. J. Van Niekerk. Het voorstel van B. en Wsin stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren G. Van Veen Dzn., P. J. Van Niekerk, C. Van Egmond Wz?. en M. Van Muiswinkel. Ter voorziening in de kosten van boven staand werk wordt besloten een geldleening aan te gaan, groot 2500, met jaarlyksche aflossingen van ƒ600. Hierna komt in behandeling het voorstel van het lid Ryiaarsdam tot intrekking van artikel 30 van hot plaatseiyk politie-reglement, houdende regeling omtrent keuriag van vleesch van uit nood geslachte runderen. De Voorzitter stelt de voorsteller in de ge legenheid zyn voorstel nader toe te lichten. De heer Ryiaarsdam zegt, dat de verorde ning voor de veehouders een ware last is. voor de gemeente kostbaar en voor de maat schappy van goen nut, bovendien hoogst onrechtvaardig en strydende met de Wet, in het byzondex tegen Art. 625 van het Burg. Wetboek en Art. 147 der Grondwet, welke wetsartikelen spr.| den Raad voorleest. Was de vleeschkeuring Rykswet, hg zou er zich by neer moeten leggeD, maar nu het een gemeenteverordening is, is hg er sterktegen. De heer Waalkes, het woord vragende, opent de ry der bestryders van het voorstel van den heer Ryiaarsdam door in den broede te betoogen, dat de juiste aanleiding tot het doen van het voorstel door den heer Ry iaarsdam ia, dat hy last van de Verordening heeft gehad, doch dat hy zelf zich dien last heeft veroorzaakt door nietjuiste naleving van de Verordening, welk feit trouwens zelf door den heer Ryiaarsdam erkend is. De aan haling der betrekkelyke wetsartikelen bestrydt spr. mede, omdat de heer Ryiaarsdam, wat ook blykt uit de memorie van toelichting by die artikelon, deze in zyn zin en voordeel heeft opgevat. Hierna volgt weder repliek van den heer Ryiaarsdam. De Voorzitter z-gt, dat B. en Ws. den Raad adviseeren, het voorstel Ryiaarsdam niet aan te nemen, omdat het ingevolge art. 135 der Gemeentewet is gemaakt in het belang der openbare gezondheid. Wanneer alle per sonen even eerlyk waren, was de verordening niet noodig, maar dat is zoo niet; hy weet gevallen, dat men voor 3 tal van menschen slecht vleesch laat eten, door voor zulk een prys een rund te verkoopen voor de con sumptie. Hy gelooft ook, dat de heer Ryiaars dam art. 625 B. W. verkeerd begrypt. Hoe kan men iets onteigenen dat geen waarde heeft. De voorsteller bestrydt ook het adres van B. en Ws. en persisteert by zyn meening. Hierna volgt uitvoerige bestryding van het voorstel door de heeren Van Muiswinkel en Beyerinck, alsmede G. Van Niekerk en P. J. Van Niekerk. De h6er Van Muiswinkel zegt, dat de schade by de veehouders niet door de verordening, nöch door wetten, nöch door gemeente of Ryk wordt veroorzaakt, doch als rampen van Hooger Hand komend© zfln te beschouwen. En na is het de gemeente verordening dus, die n& de ramp zorgt, dat van slecht vleesch geen gebruik wordt gemaakt. De heer Beyerinck is het eens met wat de heer Van der Lee inde vorige vergadering heeft gezegd, en zegt, dat de burgers zei ven de vleeschkeuring wenschen, die zy 2elf nader hebben verscherpt. Het voorstel Ryiaarsdam in stemming ge bracht, wordt verworpen mot 6 tegen 3 stem men. Vóór het voorstel stemden de voorsteller on de heeren G. Van Veen Dzn. C. J. A. Wolmerstett. Hierna wordt de vergadering gesloten. Veirolg der Advertcntien. Allen, die iefs to vorderen hebben van of vergchald&gd zyn aan den boedel on de nala tenschap van wyien Mejuffrouw l*f. BA TELAAR, Wed. van J. BAVELENS, wor- den verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten huize van A. G. HESSELS, Executeur-Testamentair, Nieuwe Ryn 54, vóór of op den löden Ssptember 1897. 6961 9 Deskundige, Oude "Vest IVo. SS. Consult: Donderdag,Try dag en Zaterdag, van 10 3 uren. 6932 8 Wegens ongesteldheid van de tegenwoordige, verlangt Mevrouw VA.N OORDT Bounties, „Welgelegen", te Valkenburg (Z.H.): eene goed kunnende koken en genegen huiswerk te verrichten. Tevens wordt gevraagd: eene HIXDEKnEID.LIlNfiNnElB en eene DERDE-MEID, allen van goede getuigen voorzien, van den P. G, tegen 1 November a. s. 6910 10 Aanbesteding by enkele Inschrijving op Dinsdag IA September 1897, des namiddags te 3 uren, in het Academiegebouw, te Leiden, van: de levering van Brandstoffen, voor de Universiteitsgebouwen gedurende het tijdvak van 1 Oc tober 1897 tot en met 30 Sep tember 1898. Exemplaren der voorwaarden zyn tegen betaling van 10 Cents ts verkrygen by den portier van het Academi gebouw. 6989 15 IN EN 6992 00 - i tv IN ALLE SOORTEN VOOR 6991 90

Leidsch Dagblad | 1897 | | pagina 7